GRENZEN IN 1970 OPEN Resultaat Benelux-topconferentie Studenten solidair met Tilburgse coup Uit de Haagse hof geplukt Oranje „doodkist" in grimmig Amsterdam Aanpassing tarieven accijnzen Minister Veringa in discussie met studenten aan VU - - Studenten eisen aftreden rector Partij voor neo-nazi 's verboden DONDERDAG 1 MEI 1969 DEN HAAG De binnengrenzen van de Benelux zullen over twee jaar prak tisch vervallen. Op 1 november 1970 zullen voor het handelsverkeer alle grens- formaliteiten vervallen met uitzondering van die, welke op de btw betrekking hebben. De laatste verdwijnen op 1 juli 1971, waardoor de éénwording van de douane-unie een feit zal zijn. (Vervolg van pag. .1) De bezetting van de hogeschool ging de derde dag in. De studenten vergaderen onafgebroken in de aula. Aan de vlaggemast voor de hoge- j; school wappert een kleine rode vlag, het enige uiterlijke teken dat er iets aan de hand is. De voedingscommis sie voor de studentenbezettingsmacht doet haar werk voortreffelijk, dat blijkt uit alles. Men kan volop koffie en frisdrank in de kantine tegen nor male prijzen kopen. Het amusement wordt niet verge ten. Dat en de voortdurende bespre kingen over de Kritische universi teit, de organisatievorm die men wenst, de democratisering van alle onderwijs, houden honderden stu denten bezig. Films met een politiek karakter worden in bepaalde zalen gedraaid. Op de vergadering van dinsdag middag werd besloten aankomende juristen de rechtmatigheid van de sluiting van de hogeschool te laten onderzoeken. Misschien zit er zelfs een kort geding in tegen de rector- magnificus, prof. 3r. D. Scheffer. Ook werd besloten de telefoon centrale, die eerder op de dag bezet werd, weer over te dragen aan de telefoniste. De hogeschool was tot op dat ogenblik geïsoleerd en elk binnenkomend gesprek werd opge vangen met de mededeling „Karl Marx-universiteit". Ook bespraken de 1500 studenten in de aula wat er moet worden ge daan als de rector-magnificus de politie zou inschakelen, een dreige ment dat hij reeds eerder had geuit. De studenten kwamen overeen dat zij zich in die omstandigheid en bloc zullen verzetten. De Nederlandse Studentenraad in Leiden gaf een verklaring uit dat de NSR, de Algemene Studentenvereni ging Amsterdam, de Studentenraad Vrije Universiteit, de Unie van stu denten Nijmegen en Socialistische Jeugd hun leden zullen optrommelen om met gecharterde autobussen naar Tilburg te gaan om de studenten daar bij te staan in hun strijd-tegen de politie. Ook de Groninger studenten lieten wet endat zij achter de Tiiburgers staan. Tot deze belangrijke beslis sing is de Beneluxregeringscon- ferentie gekomen na twee da gen vergaderen in Den Haag. De besprekingen tussen de bijna twintig Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers had den aanvankelijk een moeizaam verloop. In verband met de invoering van de btw in België (1 januari 1970) en de schatkistnadelen, die bij een vrij grensverkeer werden verwacht, pleit ten Brussel en Luxemburg voor het aangeven van richtlijnen en het af leggen van intentieverklaringen. Den Haag wenste echter spijkers met koppen te slaan. Na jaren van stag natie in de verdere uitbouw van de Benelux verlangde het besluiten in de vorm van vaste data. Het compromis, dat tenslotte werd bereikt het openen van de bin nengrenzen in twee etappes, zal straks een einde maken aan het oponthoud, dat het vrachtvervoer thans nog bij de douaneposten onder vindt. De verrekening van de btw zal dan niet langer aan de grens wor den geregistreerd, maar bij de onder nemers zelf. Wat na 1970 eveneens tot het ver leden zal gaan behoren, is de smok- Een groepje studenten, die on danks alle bezetlingsbezigheden toch ook de inwendige mens niet verwaarlozen AMSTERDAM Minister Veringa (onderwijs en wetenschappen) zal op 14 mei een werkbezoek aan de Vrije Universiteit brengen. In het kader daarvan is ook een informatie-discus sie gepland en wel over de onderwer pen: verhouding docent-student, stu dentenvoorzieningen, begrotingen, ontwikkelingsplannen, fixeren of ex perimenteren met nieuwe onder wijsvormen, numerus fixus en de bij zondere positie van de VU. De minister had bij de opening van de medische faculteit der VU (op 13 februari) toegezegd, dat hij „terug zou komen om te discussiëren". Een aantal studenten wilde de minister daartoe reeds op 13 februari „verlei den", maar daarvoor bestond toen geen gelegenheid. Bij uitsteken vlag van balkon gevallen (Van onze correspondent) SOEST Bij het uitsteken van de vlag ter gelegenheid van Koninginne dag is gistermorgen in haar woning aan de Noorderweg in Soest de 87- jarige weduwe mevrouw A. R. P. Laudy van haar balkon gevallen en 3',m lager in haar tuin terechtge komen. Ze werd zo zwaar gewond dat zij korte tijd later in het ziekenhuis in Soest is overleden. Vermoedelijk heeft de bejaarde vrouw tegen de balustrade van het balkon geleund waardoor een paar oude spijkers zijn losgelaten en de planken naar beneden vielen. worden gezocht van de economische, de financiële en de sociale politiek der drie landen. Dit geldt met name voor het gebied van de conjunctuur- politiek en de economische politiek op middellange termijn, alsook voor de sociale vooruitgang, de volksge zondheid, de harmonisatie van de wetgevingen, het industrievestigings- en energiebeleid, het zeehavenbeleid, de wegverbindingen, de ruimtelijke ordening, het goederenvervoer, de luchtvaart en het toerisme. Van de vijf protocollen, die onder tekend werden, hadden er twee be trekking op de instelling en de be voegdheden van een Gerechtshof voor de Benelux. De verschillende overeenkomsten behoeven in de aangesloten landen niet geratificeerd te worden door het parlement, omdat ze uitvloeisels zijn van een reeds geratificeerd verdrag, dat overigens bijna 25 jaar geleden werd gesloten. PREMIER P. DE JONG ...zeer redelijk... kelhandel van goederen, die in het ene Beneluxland goedkoper zijn dan in het andere. De ministers besloten namelijk de accijnsheffingen gelijk te trekken. De betekenis hiervan is dat jene ver, bier, suiker, benzine, tabaksarti kelen etc. binnen de Benelux even veel zullen gaan kosten. Voor Neder land zit hier misschien een geringe verlaging van suiker en rookwaren in. De bewindslieden kwamen voorts overeen het personenverkeer sterk te liberaliseren. De controle op reizi gersbagage zal nog slechts steek proefsgewijs geschieden. Het waarde- plafond van de goederen, die vrij over de grens mogen worden ver voerd (thans honderd gulden), zal worden verhoogd tot 220 gulden. Terwijl premier Eyskens van Bel gië van „zeer vruchtbare besprekin gen" sprak en minister-president De Jong van „zeer redelijke resultaten", maakten beiden na afloop van de re geringsconferentie bekend dat er voor de verdere samenwerking op Beneluxniveau een stimuleringscom missie zal worden benoemd. Dit nieu we lichaam zal uit zes leden bestaan: twee uit Nederland, twee uit België en twee uit Luxemburg. COÖRDINATIE In samenhang met de afschaffing van de binnengrenzen zal ook naar de versterking van de coördinatie NIJMEGEN Een actiecomité uit de Unie van studenten in Nijmegen zal stappen beraden om de rector magnificus van de r.k. universiteit, prof. mr. S. Baron van Wijnbergen, te doen aftreden. Gebeurt het niet, dan is een bezetting van de univer sitaire gebouwen niet uitgesloten. Op een vergadering in de aula van de universiteit werd meege deeld dat prof. Van Wijnbergen ge weigerd heeft het gewraakte woord „fascistisch" in te trekken. Daarmee kwalificeerde hij twee weken gele den het optreden van de actiegroep Indonesië, toen ze het de Indonesi sche minister Seda onmogelijk maakte zijn rede te houden 'in het kader van het lustrumcongres over ontwikkelingshulp. De studenten eisen ook nog dat de senatus contractus erkent, dat hij geen verklaring namens de universi teit kan afleggen. DOOR Een dag voor de verjaardag van onze Koningin werd de keizer van Japan Hirohito achtenzestig jaar. Een vleugje van de Japanse feest vreugde heerste dinsdag in Wasse naar, waar ambassadeur en me vrouw Fujisaki een receptie gaven, die door het mooie weer in de tuin van hun villa aan de Schouwweg kon worden gehouden. Overal ter wereld zullen gisteren dergelijke recepties zijn gehouden op de Nederlandse ambassades. Uit genodigd het corps diplomatique, de goede relaties en vooral de land genoten, dikwijls een heterogene groep met dit gemeen, dat elk lid toch een tikkeltje heimwee heeft op zulke dagen. Heimwee naar wat wij gisteren weer zo echt beleefd hebben. De muziekkorpsen en het klokgelui, de optochten en de kinderen, die op eens een feestneus of toeter bleken te hebben. De stilte van de ochtendstraten toen de televisie ons Soestdijk gaf met alle vertedering voor het lammetje en de pony. De drukte van de middag met zo maar dagjesmensen of kermis- gangers. De napret des avonds waar maar lichtjes waren. In Den Haag de spiksplinter-nieuwe fontein in de Die ene «lag kom aan de Groot Hertoginnelaan zelfs in floodlight. Eigenlijk maar heel kleine simpele dingen. We hossen niet meer, we juichen zelfs moeizaam, een applausje kan er voor de fraaiste voorstelling nauwelijks meer af, maar we vieren wel Koninginnedag in eigen stijl. Een bosje bloemen op de bordes trap van het paleis, een bus wuivende mensen, alle paarden van stal en ruiters erop, de buurtfeesten en de kleine alleen gespeelde fan tasie van het kind in een feestpak. Meer is het niet, maar ook niet minder. Koninginnedag is zo'n dag van „weet-je-nog-wel?" Voor de een: ridderorde; voor de ander: vlag die niet keurig naar het topje van de mast gleed. Voor de een de eerste prijs bij het zakke- lopen en voor de ander het ijsje, dat zo maar in het zand viel. Vandaag de napret, wanneer de vluchtige televisiebeelden houvast krijgen in de krantenfoto's. De oranjestrikjes gaan terug in het doosje en de feesttoeters zijn stukgeblazen. Maar iedereen heeft weer een herinnering aan een zonnige Koninginnedag. Een dag, zoals we alleen maar in Nederland op die manier vieren. (Vervolg van pag. 1) Op het Damrak, waar een gedeelte van het wegdek opengebroken is, be gonnen andere herriemakers barrica des op te werpen. Het pleingedeelte rond het Nationaal Monument was toen al ontruimd door pelotons van de zogenaamde mobiele eenheid, die versterkt was met motoragenten en politieruiters. Om half vijf 's middags leek het er even op dat de rust zou weerkeren. Een groep jeugdige Ajax-supporters betrad de Dam, zwaaiend met rood witte vlaggen en zo nu en dan een vreugdedans uitvoerend. Het enthou siasme, dat hierbij werd tentoonge spreid, werkte zo aanstekelijk dat zelfs de herrietrappers even van hun stuk raakten. VERKEER Lang duurde dit echter niet. Het verkeer op het Damrak en het Rokin moest al spoedig worden omgeleid, omdat de straat op vele plekken werd opengebroken. Om half acht 's avonds werd al het tramverkeer in de binnenstad gestaakt. Dit gebeurde nadat vandalen een wagon tot stil stand hadden gebracht, de passagiers eruit hadden gejaagd en alle ruiten hadden ingegooid. Tussen het Centraal Station en de Munt kreeg het straatbeeld wel dra het karakter van een slagveld. Ge helmde politiemannen met schild en stok joegen achter jongelui aan, die met stenen gooiden, parkeermeters en verkeersborden uit de grond ruk ten, of auto's trachtten te vernielen. Op talrijke plaatsen werd brand gesticht. De jongelui droegen alles aan wat brandbaar was: hout, papier, va ten olie en teer een ervan ontplof te, waarbij de vlammen meters hoog de lucht injoegen en maakte lon ten, die in benzine werden gedrenkt. Overal zag men brandweerwagens rij den om de vuren op straat en op het trottoir met schuim of met water te blussen. Enkele op het Rokin staande keten van de gemeente werden omgegooid met het doel er barricades van te bou wen. Dit mislukte echter doordat de politie tijdig een charge uitvoerde. VECHTPARTIJEN Later op de avond ontstonden in de Nes en de stegen en straatjes erom heen hevige vechtpartijen tussen jon geren en politiemensen. Het was er aardedonker, want alle straatlantaarns waren vernield. Ook verschillende etalageruiten moesten het ontgelden. terwijl van het nietever verwijderd liggende stadhuis vensterglas werd in gegooid. Burgemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam bevond zich gisteravond geruime tijd op het hoofdbureau van politie. Hij liet zich daar in details voorlichten over de ernst en de om vang van de toen nog overal oplaaien de relletjes, en besprak met de poli- tiestaf de maatregelen, die genomen moesten worden. Voor commentaar, in welke vorm dan ook, wenste hij zich voorlopig niet beschikbaar te stellen. Over de volle breedte van het Ro kin voerde de mobiele eenheid tot twee keer toe een aktie uit om de bel hamels te verdrijven. Door de luid sprekers van de commandowagens werd herhaaldelijk in dreigende taal gewaarschuwd. „Gehoorzaamheid aan de wet", klonk het tussen de huizen. Verwijder u of er zal geweld worden gebruikt. Dit geldt voor iedereen!" GEWOND Behalve inspecteur Rorstman, die brandwonden had, werden nog twee politiemannen gewond. De ene, een brigadier, die in burger was, liep een hersenschudding op door een steen, die tegen z'n hoofd werd gegooid. De andere, een agent van politie, werd eveneens met een klinker geraakt. De enige burger, die gewond raakte, is een 19-jarige jongeman. Hij kwam in aanraking met de buitenspiegel van een politiebusje en werd tegen de straat gegooid. Tegen middernacht concentreerde de politie zich op twee punten. Mare chaussees trokken een kordon rond de studiotent op de Dam, omdat ver wacht werd dat tijdens het spelen van het Wilhelmus een massale aanval zou worden ondernomen. Een veel grotere politiemacht werd samengetrokken in de buurt van de Prins Hendrikkade. Leden van de So cialistische Jeugd hadden namelijk aangekondigd „Oranje te gaan begra ven." DOODKIST Kort na twaalf uur verscheen op de Prins Hendrikkade inderdaad een stoet van naar schatting 25 personen, die een oranje doodkist met daarop een zwart geschilderd kruis meevoer den. De politie joeg dragers en bege leiders uiteen en nam de kist in be slag. Een woordvoerder van de Socialis tische Jeugd verklaarde later dat de oorspronkeijk op touw gezette de monstratie men had met de oranje kist naar het monument van Domei a Een beeld uit het Amsterdamse slagveld: een politieagent maakt korte metten met een van de demonstranten. Foto boven: Amsterdams grimmig oranje feest: een brigadier in burger, die door een steen aan hei hoofd gewond werd, met geirokken revolver op het Rokin. Nieuwenhuis op het Nassauplein wil len lopen was afgelast. De stoet zou op weg zijn geweest naar het hoofdkwartier van de SJ, waar men de kist voor gebruik op 1 mei van daag dus had willen klaarmaken. Na dit late incident keerde de rust in de hoofdstad eindelijk weer. Op de plek, waar de Am sterdamse Politiekapel een Ko- ninginnetaptoe had willen hou den, waren leden van de ge meentelijke reinigingsdienst in de weer om de ravage wat op te ruimen. De vernielingen, die werden aangericht door anar chistische en extreem linkse jon geren, door politiesarders en al leen maar herrietrappers, zal men echter nog dagen kunnen zien. BONN De Westduitse minister van justitie heeft gisteren een natio- naal-socialistische groep, die van daag formeel in Hamburg zou wor den opgericht, verboden. Zij zou de naam „Unie van Duitse nationaal so cialisten" gaan dragen. Het was de bedoeling van de ini tiatiefnemers om de met het nationaal socialisme sympathiserende Westduit sers te bundelen. De leider, Wolf Dieter Eckhart (29), had al vierhonderd uitnodigingen verstuurd voor de oprichtingsplech tigheid. Bij huiszoeking in zijn wo ning vorig jaar vond de politie nazi-lectuur, foto's van Hitier en ha- kenkruisvlaggen. Het verbod is uitgevaardigd op grond van de wet die organisaties verbiedt, die in strijd zijn met de grondwet. De oud-nazi's probeerden Hitler in het opbaar te vereren, aldus het ministerie. (Van onze speciale verslaggever)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13