INFLATIE NU AFWENDEN 0LGA w Commentaar Bij bezetting: hogeschool Tilburg dicht I Benelux-overleg erg moeilijk Zijlstra: Stop heilloos debat Uw matros Lintjesregen valt weer óp hoog en laag Het Kwartet SPREUK (RITA) Oranjezon? Kind gedood na woedeuitbarstin g van vader Oostenrijk wijst Rus uit Geen zwaardere belastingdruk Kroonjaar Zomemest Venlose winkelier gooit ruiten bij burgemeester in Sirhan moet naar dodencel ONDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT Nieuwe Leidse Courant CT Dinsdag 29 april 1969 -50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Wanneer mensen het met me eens zijn heb ik altijd het gevoel dat ik ongelijk moet hebben. WILDE „Het is leuk om met iemand te pra ten, die er niet om geeft op gekke vragen te antwoorden." UIT WEED DE BILT Tussen een lage drukgebied boven Noorwegen en een hogedrukgebied bii IJsland wordt met een noordelijke wind koude en enigszins onstabiele lucht naar de Britse eilanden ge transporteerd. In het Middelland se Zeegebied bevindt zich een lagedrukgebied dat vooral in Zuid-Frankrijk regen bracht. Ons land bevond zich het afgelopen etmaal aan de rand van de on stabiele lucht zodat zich wel sta pelwolken ontwikkelden welke echter bijna nergens het buien stadium bereikten. Voor de komende 24 uur wordt verwacht dat een uitloper van het hogedrukgebied bij Ierland zich verder in de richting van ons land zal uitbreiden. De neerslag kansen blijven dan ook klein. Ëij een overwegend zwakke wind zullen de temperaturen slechts weinig van die van vandaag ver schillen. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 5 of meer; min. temp. 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. (Van onze correspondent) KONINGSLUST In het Noord limburgse plaatsje Koningslust is maandagmiddag de tweejarige Jantje v. d. W. overleden nadat de vader van het kind, een fabrieksarbeider, het jongetje had beetgpakt en door elkaar geschud. Dit gebeurde tijdens een loopoefening van het jongetje. Het kind kon slecht lopen en moest voortdurend oefenen. Gistermiddag verliep dat niet naar de wens van de vader, waarop deze zich nogal kwaad maakte. De rijkspolitie hield na het bekend worden van de onnatuurlijke dood van het kind de vader vast, maar stelde hem later op vrije voeten. Het onderzoek duurt nog voort. Na 10 jaar spionage WENEN Het Oostenrijkse minis terie van buitenlandse zaken heeft gisteren het onmiddellijke terugroe pen geëist van een Russische diplo maat in Wenen, die ervan wordt be schuldigd betrokken te zijn bij een spionage-affaire. De diplomaat, Gennadi Federenko, zou een functionaris van het Oosten rijkse ministerie van buitenlandse za ken hebben overgehaald hem tegen betaling inlichtingen te verstrekken. De ambtenaar. Alois Kahr, heeft bekend, dat hij al tién jaar voor de Sow jets werkte. DE PRESIDENT VAN DE NEDERLANDSCHE BANK, DR- J. ZIJLSTRA, HEEFT WEER EEN KRACHTIGE WAARSCHU WING LATEN HOREN TEGEN DE STEEDS STERKER WOR- DENDE INFLATIE. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het is de hoogste tijd dat alle b« het inflatie proces betrokken partijen, overheid, werkgevers en werknemers, stoppen met elkaar de schuld in de schoenen te schuiven het debat dreigt uitzichtloos te worden maar gaan overleggen hoe de zorgwekkende prijsstijging die Nederland thans kent, kan en moet worden afgeremd en zo mogelijk tot staan wordt ge bracht. Wanneer het nu niet gebeurt, zal dat ten koste gaan van de groei van onze economie en de werkgelegenheid. Het wordt morgen stellig een zonnig feest. Daar is alle reden voor. Voor koningin Juliana, die haar 60ste verjaardag mag vieren, wordt het een kroonjaar: een massale hulde zal de jarige Vorstin ten deel vallen. Deze niet mis te verstane waarschuwing geeft dr. J. Zijl stra in zijn jaarverslag over 1968 als president van de Nederland- sche Bank. Het is vooral de loon- en prijsspi- raal (sedert 1963 een prijsstijging van 30 procent) die dr. Zijlstra zorgen geeft, want „gezegd kan worden dat de overheidshuishouding op weg is naar evenwichtsherstel. Het gaat langzaam maar er zijn tekenen die erop wijzen dat de bestedingsinflatie verder wordt teruggedrongen". De heer Zijlstra analyseert verschillende problemen die nu poli tiek spelen en zegt ervan: Nagegaan moet worden hoe een redelijke loonstijging in de zin van het reëel beschikbare loon in 1970 mogelijk is, zonder dat hierdoor de prijsstijging opnieuw zou worden bestendigd. Betwijfeld moet worden of invoe ring van spaarloon een deugdelijk in flatiebestrijdingsmiddel is. Ook- dit zal, zij het Iets minder, op de prijzen afgewenteld worden. Belastingen Aan het overheidsbudget moet de eis worden gesteld dat het wordt ge financierd zonder verdere vergroting van de belastingdruk. Verhoging der directe belastingen drukt de bespa ringen. Het enige dat overblijft, de indirecte belastingen, zal in dc prij zen doorwerken. Daarom: rust op «dit gebied is een onmisbare voorwaarde tot doorbreking van de inflatoire loon- en prijsontwikkeling. Het zal niet geheel mogelijk zijn dergelijke verhogingen achterwege te laten. Zo zal op 1 januari 1970 dek king gevonden moeten worden voor de in 1969 ingevoerde verlaging van de belastingvrije voet. Minister Wit- teveen wil daartoe de BTW-tarieven aanpassen. Zijlstra: in ieder geval wordt het opstellen van de begroting in dit verband van bijzonder belang. Ten aanzien van de sociale verze keringen moet meer geleidelijkheid worden betracht. Vanaf 1963 steeg de druk met 40 procent tot 35 procent van het premieplichtig loon. Een der gelijke druk moet wel inflatoire ge volgen hebben. Terughoudend Nu in het recente verleden de ge leidelijkheid ten aanzien van collec tieve voorzieningen en sociale voor zieningen niet voldoende is betracht, dient terughoudendheid in acht wor den genomen. Door hel prijsgedrag van de on dernemer en de prijspolitiek van de overheid moeten de endogene prijs stijgingen in 1969 worden afgeremd en in 1970 worden teruggedrongen. Het zal helemaal van de begro ting-1970 afhangen of de belasting correctie kan doorgaan. Er is een be grotingsopstelling mogelijk waarbij de correctie doorgaat. De vraag is tot welk financieringstekort de begroting zal leiden. Bij een voortgaande hoog conjunctuur zullen de eisen die aan het financieringstekort gesteld wor den geen inflatoire- financiering even zwaar zijn. Het zou geen over bodige luxe zijn als dat financie ringstekort kleiner zou zijn dan in 1968, toen het 4,9 procent van het nationaal inkomen bedroeg. De kans daarop, ongeveer 3,5 procent, is aan wezig. Zie ook elders dit blad. MOSKOU Valentin A. Pen- kovsky, onderminister van defensie en lid van de Opperste Sowjet is zaterdag overleden. Hij werd 65 jaar. Penkovsky voerde tijdens de slag om Stalingrad het bevel over de Russische troepen. "jV TORGEN viert, samen met haar en haar gezin, een dankbaar volk de zestigste verjaardag van zyn koningin. We hebben het er maar op gewaagd, hier het woord „dankbaar" te ge bruiken. Het begrip „dankbaarheid" lykt in deze tjjd van horizontaal denken niet hoog genoteerd te staan. Soms echter laat ook nu de dank baarheid zich duidelijk ervaren. En dat is zeker ook het geval wanneer ons volk zich realiseert wat het in zyn koningin bezit. Wat ons in onze vorstin altyd weer treft is, hoe zij aan haar hoge ambt. dat zo overwegend formeel lijkt, de inhoud te geven van haar warme en meelevende persoonlijkheid. In een constitutionele monarchie als de onze is het alsof voor de drager of draagster van de kroon weinig méér is weggelegd dan de nakoming van verplichtingen. Alles ljjkt te moe ten worden teruggevoerd op de mi nisteriële verantwoordelijkheid. Maar het is het geheim van onze koningin, dat zij, door de diep men selijke vervulling ervan, het koning schap heeft weten te maken tot een zaak die door ons volk ook volop materieel wordt beleefd. Beleefd en genoten als een verenigd en stabili serend element in een tijd waarin de uiteenwjjkende en de losmakende krachten zo vele zyn. Daarom behoeven w-e ons ook morgen voor gevoelens van dankbaarheid niet te schamen. Zoals men trouwens altijd dankbaar mag zijn voor wat als een voortdurende gave wordt ge schonken. Nu weet iedereen waar Juffrouw Ooievaar haar zomerdomicilie heeft en is êe bevolking van Oudewater gerust gesteld door de terugkeer van de dame. Bovendien zal binnen veer tien dagen de heer Ooievaar zich by 2yn gemalin voegen. De Oudewaters volgen nauwlettend alle gebeurte nissen op hoog niveau. Overigens had men wel even in spanning gezeten, of genoegen werd genomen met het nieuwe prefabricated huis, de ooievaarsvestiging moest namelijk door de brand in het stadhuis afge lopen jaar op een ander dak geplaatst worden. MorgenKoninginne dagzal ons blad niet verschijnen. Onze kantoren zijn die dag gesloten. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Tussen de Bel gische en de Nederlandse rege ringsleiders. die in de residentie over do verdere uitbouw van de Benelux confereren, is gisteren een ernstig verschil van mening ontstaan over de opheffing van de nog resterende belemmerin gen in het grensverkeer. De vijftien ministers uit Nederland. België en Luxemburg stonden onver wachts tegenover elkaar toen het rapport ter tafel kwam, dat door dc secretarissen-generaal van econo mische zaken van de drie landen is opgesteld en waarin de toekomst plannen van de Benelux staan omschreven. Hoewel vooral de Nederlandse de legatie had gehoopt dat er vandaag beslissingen zouden vallen, bleek de Belgische delegatie uitsluitend inten ties en richtlijnen te willen opstellen. Er werd, zeer tot ongenoegen van de Nederlandse bewindslieden, een groot aantal amendementen ingediend, waarvan de behandeling zo tijdro vend was, dat gisteravond nog geen enkel protocol kon worden onderte kend. In kringen van de Benelux-top HOOGEVEEN Na een ongeluk in Hollandscheveld is de 64-jarige mevrouw F. Snippe-Otten uit Nieuw- lande gisteravond in een ziekenhuis te Hoogeveen overleden. Zij zat ach terop de bromfiets van haar man toen het paar werd gegrepen door een vrachtauto. wordt al gesteld dat de gisteren be- gonnen tweedaagse conferentie van- I daag misschien niet zal worden af- 1 gesloten. Men houdt er in ieder geval rekening mee dat de toevoeging van een derde vergaderdag noodzakelijk kan zijn. Hoewel de Belgen reeds lang weten dat met ingang van 1 januari bij hen j de BTW zal worden ingevoerd, ge- bruiken de acht ministers, die naar Den Haag zijn gekomen, dit als argu- j ment om de afschaffing van de zoge- j naamde zichtbare belemmeringen I voor het vrachtvervoer aan de bin nengrenzen van de Benelux naar een veel later tijdstip te verschuiven. Een Idatum werd echter niet ge- j noemd. Bij de Nederlandse delegatie bestaat thans de vrees dat Brussel dit belangrijkste punt van de Benelux- conferentie op de lange baan wil schuiven en dat een volgende rege ring er weer onderuit kan door zich op het losvaste karakter van de over eenkomst te beroepen. In het rapport van de secretaris sen-generaal, dat als werkstuk dient, wordt 1 november 1970 als datum van opheffing van de grenscontroles en de grensformaliteiten genoemd. De Nederlandse ministers zijn bereid rekening te houden met het Bel gische BTW-argument er worden gedifferentieerde tarieven ingevoerd, waarmee Brussel eerst de nodige er varing op zou willen doen alvorens het grensverkeer te liberaliseren, maar schrikken terug van de gedach te een beslissing op dit punt nog ver der uit .te stellen. „In het gunstigste geval", zei een Nederlandse regeringsfunctionaris, die de besprekingen van gisteren had bijgewoond, „kan de afschaffing van de zichtbare belemmeringen aan de grens pas in 1971 worden verwacht. Wc komen wel heel erg met de ver wezenlijking van de Bcneluxgedachte in een slop te zitten, als de Belgen zich op geen enkel tijdstip willen vastleggen e.n de hele problematiek in het vage willen later." Voor vervolg zie pag. 13 TILBURG Curatoren en senaat van de katholieke univer siteit in Tilburg zullen onmiddel lijk de colleges staken en de hogeschool sluiten als de actie groep van de Algemene Tilburg- se studentenorganisaties de nor male gang van zaken op de hoge school onmogelijk zullen maken. De rector-magnificus, prof. dr. C. F. Scheffer. uitte gisternacht dit drei gement nadat enkele woordvoerders de studenten, die muandaBavond wat y Wl/f hebben als u o nieuwe abonnee opgeeft! de senaatszaal hadden bezet, be- (Van een onzer redac teuren) DEN HAAG Dr. J. H. van Roijen, Neder lands ambassadeur te Londen, is benoemd tot Grootkruis in de orde van Oranje Nassau en ontvangt daarmee de hoogste onderscheiding van de vele honderden verdienstelijke Nederlan ders, die bij gelegenheid van Koninginnedag zijn geëerd. Twee andere diploma ten, twee staatsraden en een commissaris der Ko ningin werden comman deur in de orde van Oranje Nassau; 56 ande ren ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw; 244 personen officier in de orde van Oranje Nas sau; 432 ridder in die or de, en vele honderden anderen ontvingen de gouden, zilveren of bron zen medaille die bij eze orde behoort. Onder hen algemeen bekende figuren als de theoloog Van Niftrik en de tennisspeler Tom Ok- ker, de futuroloog Polak en de toneelspeelster Georgette Hagedoom. Zoals men weet. staat of gaat het „instituut" van de Koninklijke on derscheidingen op de helling. Maar dit jaar dan nog, via de buitenge wone editie van de Staatscourant van heden, de lintjesregenin alle mildheid. Waarover el ders in dit nummer méér. VENLO De politie van Venlo heeft de 27-jarige winkelier Th. van H. aangehouden nadat deze in de nacht van zondag op maandag twee ruiten van de woning van burge meester L. de Gou had vernield. De winkelier was daarbij geholpen door zijn 19-jarige collega G. M. De ruiten werden ingegooid met stukken trottoirtegel. Van H. wilde op deze wijze protesteren tegen het be sluit van B. en W. van Venlo met betonnen palen de drukke Lomstraat voor het autoverkeer af te sluiten. SACRAMANTO De commissie voor strafvervolging van het Califor- nische Huis van Afgevaardigden heeft gisteren bepaald dat Sirhan Sir han na zijn terdoodveroordeling we gens moord op Robert Kennedy moet worden overgebracht naar de reeds overvolle „dodenrij" in de San Quen- tin gevangenis. De gevangenisautoriteiten hadden tevergeefs gepleit voo^ plaatsing van Sirhan in het gevangenishospitaal in Vaceavilte, tachtig kilometer van San Quentin. nu kunf u kiezen laat de senaatszaal hadden bezet, be kendmaakten de telefooncentrale te zullen „overnemen". Prof. Scheffer wees op de gevolgen van de sluiting voor de studenten. „Er zullen examens noch tentamens worden afgenomen, ook niet bij de hoogleraren thuis", aldus de rec tor-magnificus. Hij zei verder dat de Senaat en de curatoren tot nu toe steeds de politie buiten de deur van de hogeschool hadden gehouden. „Maar als de stu denten zich zouden vergrijpen aan mensen of goederen zal de politie on middellijk worden gevraagd aan dit optreden een einde te maken. De op positie onder de studenten moet beseffen dat dan een snelle hervor ming van de bestuursstructuur van de hogeschool zeer vertraagd zou worden." Deze mededeling kwam enkele uren nadat de Senaat met 27 tegen 5 stemmen zich achter de opvatting van de curatoren had geschaard om een gedifferentieerd recht van mede beslissing voor alle hogeschool-gele dingen in bestuur- en beleidszaken als uitgangspunt te aanvaarden voor overleg met een structuurcommissie Schr<|» op de bon duidelijk het gewenst* nummer: 1 DAIMLER 1886^ 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- IEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5 POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 artistieke - hondbédrukte ploce mot- helder blauw op naturel- Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: pleats betaalt: per kwartaal per maand plaats als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1