Als vorst ontvangen Veel minder burgers bij défilé Commentaren Regering keurt bus-cao goed Poher roept op tot eenheid BENELUX Pompidou kandidaat 9 Duitser (84) liep 525 km naar Keukenhof: 9 Nixon betuigt „grote spijt Koningin kreeg encyclopedie over Antillen NWlaat anderen in de steek Oram jetlag voor Pieter Het kanaal 13 DINSDAG 29 APRIL 1969 Huib Goudriaan „Als een vorst ben ik ontvangen", zegt de 84-jarige Duit se tuinman Ludwig Ilse tussen de tulpen van de Keukenhof. „Wat een ontvangst! De directeur heeft me rondgeleid!" Ludwig Ilse groene Beierse kniebroek, sandalen, wan delstok en rugzak wandelde gistermorgen om elf uur zomaar de Keukenhof in, na 525 kilometer te voet te heb ben afgelegd. Toch had het „Wandern"' Herr Ilse geen stramme knie- en bezorgd. Met gestrekte pas, bijna jeugdig, liep de 84- jarige Wondervogel langs de lentebloemen. Hij was 8 april uit zijn woonplaats Neuhaus in Nedersaksen vertrokken op een schema van 25 km per dag. En Ilse haalde met gemak in 21 dagen het einddoel, de Keukenhof. „Ik loop vaak 30 km per dag, maar de wind en de regen hebben me dit keer tegengewerkt." ook bittere ervaringen. In Vianen kreeg ik het op een smalle weg langs een kanaal aan de stok met een hond. toen het dier mijn kleren dreigde te beschadigen, stak ik mijn stok vooruit. De hond schrok zo, dat hij in het water sprong. Zijn baas is toen woedend op me afgekomen; nadat ik hem had ver teld wat er was gebeurd, draaide hij bij. De bevolking was erg vriende lijk, maar met de honden heb ik langs de hele route moeilijkheden ge had. Wandelaars mogen ze niet erg: ze zijn er tegenwoordig niet meer aan gewend." Ilse heeft overnacht in hotels en jeugdherbergen. Met genoegen ver telt hij dat hij zes keer niet hoefde te betalen. "En ook werd ik zo'n beet je achtervolgd door de pers; maar op deze manier is het beter, dan wan neer je als misdadiger achterna wordt gezeten." Na de Keukenhof te hebben beke ken, werd de wandelende tuinman gistermiddag door de heer J. A. J. Royens, die de public relations van hotel bouwes te Zandvoort verzorgt, naar Zandvoort gereden. Reis vttH JVS Op een persconferentie in Wupper- tal, waarbij de heer Royen beroeps halve aanwezig was (er werd re clame gemaakt voor onder andere Zandvoort en de Keukenhof) hoorde de Zandvoortse PR-man van de plan nen van Ludwig Ilse. Hij bood Ilse drie dagen en nach ten gratis verblijf in Zandvoort aan. Iemand van de Nederlandse Spoorwe gen ook in Wuppertal aanwezig schonk Ilse spontaan een treinabon nement voor drie dagen. In hotel Bouwes aanvaardde Ilse gistermiddag wat verbouwereerd het gratis abonnement. Voordat hij zich in rijn appartement van drie kartiers, met uitzicht op zee, terugtrok, zei hij nog eens: „Ik ben Holland wel veel dank verschuldigd." De drie dagen wil hij gebrui ken om Den Haag en Amster dam, en misschien Rotterdam, te bekijken. En dan, dankzij de Ne derlandse Spoorwegen, met de trein terug naar zijn woonplaats. In de trein zal hij wel niet zingen, zoals hij wandelend on derweg pleegt te doen; liedjes als „Das wandern ist des Mül- lers Lust" en „O muss i denn. Kijken de mensen dan nooit ver baasd? Ludwig Ilse: „Ja, eigen lijk meer verrast, dat er nog mensen zijn, die zingen!" Ludwig Ilse maakt elk jaar een grote wandeltocht. Htf is er op zijn tachtigste mee begonnen. In 1966 liep hij naar Hamburg, in 1967 naar Bremerhafen en in 1968 naar Wenen, waar hjj de verjaardag van zijn daar wonen de dochter ging vieren. „Ik heb altijd al gewandeld, maar de grote afstanden zijn van de laatste jaren. In mijn jeugd was ik lid van een turn en fietsvereniging fietsen doe ik nu nog en ik ben altijd blij ven wandelen. Toen in groepen, en nu alleen, want ik ben later als enige overgebleven, omdat er geen interesse meer was." Training Ilse had vorig jaar een moeilijker tocht, dan dit keer: "Ik moest toen door de bergen van Beieren." Hij loopt nu op -sandalen, omdat hij dat op onze wegen prettig vindt, maar in Beieren droeg hij natuurlijk berg schoenen. Thuisin Neuhaus traint hij elke dag. Voor het ontbijt maakt hij een wandeling; na het ontbijt rookt hij een sigaar en maakt hij een tweede wandeling, 's Avonds loopt hij voor de derde keer nog een stuk: totaal 15 km per dag. Ilse werkt bovendien nog in de tuinen van een aantal mensen. "Die waren een beetie ontstemd, omdat ik ze in deze tijd van het jaar in de steek heb gelaten." Hebt u met plezier door Nederland gewandeld? "Ik ben de Nederlanders, vooral ook de politie, veel dank verschul digd. Overal, zonder uitzondering, ben ik goed behandeld, heb ik vrien delijke mensen gesproken. Hoewel ik een "Wanderplan" van de Oberregierungsrat in Neuhaus heb meegekregen, moest ik toch dik wijls naar de weg vragen. En ik ben goed geholpen: een keer reed iemand op de fiets voor me uit. Het is me ook overkomen dat ik in de buurt van Tiel voor de regen stond te schuilen, en ik door een mevrouw in huis werd genodigd. Ze zette koffie voor me. en haar man gaf me een Duits-Nederlands woor denboek!" Moeilijke honden Ironisch zegt Ilse: "Maar ik heb die hem nog steeds kwalijk nemen SAO PAULO Twee spelers van de voetbalclub Corinthians uit het Braziliaanse Sao Paulo, Ludgero da Silva en Eduard Neves de Castro, zijn maandag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Da Silva, een rechterverdediger, was bekend onder de naam Lidu, terwijl Neves de Cas tro linksbuiten was in de Braziliaan se selectiegroep die vorig jaar een trip door Europa maakte. SOESTDIJK Morgen zullen aan- l zienlijk minder burgers (individue- I len) in de gelegenheid zijn om de Koningin ter gelegenheid van haar verjaardag bloemen en cadeaus aan te bieden dan anders. De belangstel ling is de laatste jaren zo toegeno men, dat moest worden besloten tot een drastische inkrimping. Er zullen nu maximaal duizend in dividuele gelukwensers de hekken mogen passeren. De overigen zullen genoegen moeten nemen met de rij toer die de vorstin na afloop van het défilé over de Amsterdamse Straat weg zal maken. Hun cadeaus en bloe men kruinen aan padvinders worden afgegeven. De politie zal twintig posten inrich ten ron>im het paleis en op de aan- voerroutes om het verkeer naar het paleis in goede banen te leiden. De auto's en bussen worden zoveel mo gelijk over Lage Vuursche geleid en bij het kruispunt Oranjeboom in drie categorieën gesplitst. Briefkaartactie De briefkaartenactie, die ter gele genheid van de zestigste verjaardag van de Koningin is georganiseerd door de Stichting nationaal jeugdzorgfonds, begint al aardig op gang te komen. Hoewel de bijna twee miljoen kaar ten die over de lagere scholen en Oranjeverenigingen zijn gedistri bueerd deze hele week nog kunnen worden opgestuurd, zijn er al enkele tienduizenden binnen. In juni zal worden bepaald, welke jongens en meisjes hun provincie mogen verte genwoordigen bij de aanbieding, van de albums aan de Koningin. LUDWIG ILSE: 21 dagen gelopen om tulpen te zien WASHINGTON President Nixon van de VS heeft generaal de Gaulle in een speciale boodschap zijn grote spijt betuigd met het aftreden van de president. De uitnodiging om begin volgend jaar naar Washington te komen blijft van kracht, aldus Nixon. Wij zullen het niet vergeten wat u voor Frankrijk hebt gedaan, zowel j thuis als in het buitenland evenals voor de wereld zowel in oorlog als in I vrede. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Koningin Juliana heeft gisteren op Huis ten Bosch het eerste exemplaar in ontvangst geno men van de Encyclopedie van de Nederlandse Antillen. In dit boek met ruim zevenhonderd bladzijden worden alle facetten van de Nederlandse An tillen behandeld. Ook zijn opgeno men het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, de staatregeling van de Ned. Antillen en de eilanden rege ling. Mr. H. J. Reinink, voorzitter van de Ned. Stichting voor culturele sa menwerking met Suriname en de Ned. Antillen en mevr. A. Fortanier de Wit. bestuurslid van deze stichting, boden de encyclopedie aan. De encyclopedie is tot stand geko men onder auspiciën van prof. dr. H. Hoetink. De gouverneur van de An tillen, mr. N. Debrot schreef een voor woord. Een inmiddels opgerichte Stich ting Encyclopedie Suriname heeft zich ingezet om over enige tijd met een soortgelijk werk te komen. (Vervolg van pag. .1) MEER GEKNOEI In de douanekwesties spelen verschillende z-aken een rol. Omdat het in de bedoeling ligt de verreke ning van de BTW in de toekomst ter plaatse bij de importeur of exporteur te doen geschieden, is Brussel be vreesd voor nadelen aan zijn kant Enerzijds liggen deze op het vlak van de efficiency er kan in België meer geknoeid worden; de kleine on- dernemers zijn niet zo zwak georga niseerd als in Nederland ander- zijds op dat van de concurrentie ver- 1 valsing. Waar de Belgen eveneens huiverig voor zijn, is de voorgestelde vrijstel- ling van goederen, die privé door rei- j zigers worden meegenomen, tot een bedrag van 250. Om steekproeven te kunnen nemen, willen zij er in ieder I geval vliegende brigades op na blij- ven houden. Op de achtergrond van het stok kende Benelux-overleg speelt natuur lijk de ongerustheid van de Walen I een rol. In het Waalse land wordt gevreesd dat door een hecht Bene- lux-verband de Frans sprekenden in een minderheidspositie komen te ver- keren ten opzichte van de Nederlands j sprekenden. Het binnenlandse taal- j probleem, dat België zo verdeelt, werkt dus even verdelend op de Be- i nelux. EDE Een brand in de Rip- j pens pianofabrieken in Ede heeft gis teravond zeker voor enkele tonnen schade aangericht. De hal, waarin de machinale houtbewerking was onder- gebracht, brandde geheel uit. Na- genoeg de hele voorraad hout en een deel van de machinerieën is ver loren gegaan. De oorzaak van de brand is niet bekend, De kantoor- ruimten en de hal waarin de piano's stonden opgeslagen bleven gespaard. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Protestants- Christelijke Bond van Vervoers- personeel en de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel zijn gis teren in ledenvergadering ak koord gegaan met een verlenging van 12 tot 14 maanden van het contract, dat is ingediend voor het buspersoneel bij het streek vervoer. De Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, aange sloten bij het NW, wees dit voorstel af, zodat de cao thans door twee partijen wordt inge diend en de NBV geen contracts partner meer is. De regering had de vervoerbon- den laten weten, dat het contract in de ingediende vorm onaanvaardbaar zou zijn. Het minst ingrijpende, dat toch nog tot een goedkeuring van het contract zou kunnen leiden, was ver lenging met twee maanden. Het con tract zou niet tot 1 januari 1970 moe ten lopen maar tot 1 maart 1970. De beide confessionele bonden hebben gisteren gemeend in het belang van de leden deze mogelijkheid te moeten grijpen. De leden moeten nu twee maanden langer genoegen nemen met dit con tract, maar zij krijgen met terugwer kende kracht tot 1 januari 1969 volle dig uitgekeerd, wat de vakbonden met de werkgevers waren overeen gekomen en waarvoor hier en daar in het land nog is gestaakt. Bij de PCB viel het besluit unaniem, bij de katholieke bond waren 42 afgevaar digden voor verlenging en slechts 16 tegen. De NBV heeft zich in een moeilijke oppositie gemanoeuvreerd. Bij de KBV en de PCB vroeg men zieh af. of de NBV nu nog wel mee zal doen aan het overleg in de te vormen com missie. die moet nagaan welke ach terstand het vervoerpersoneel in het streekvervoer nog heeft. De NBV zou zich gisteravond bezinnen op de kon- sekwenties van zijn houding. De verwachting was hedenmorgen, dat de regering nog vandaag het door de PCB en de KBV ingediende contract, dat met twee maanden is verlengd, zou goedkeuren. De werkge versorganisatie, de KNVTO, is ook gisteren nog op de hoogte gesteld cn het loonbureau, dat de regering offi cieel op de hoogte moet stellen van de beslissing, heeft gisteren nog per brief bericht gehad. Zouden de twee confessionele bon den, die thans representatief geacht worden voor het buspersoneel in het streekvervoer, niet tot verlenging hebbgp besloten, dan zou de regering de cao gedeeltelijk onverbindend heb ben verklaard. De ƒ22 of 33, die extra worden uitbetaald boven de 6,8 pet., zouden dan geschrapt zijn. Deze situatie heeft de NBV willen riske ren, maar de beide andere bonden achtten dit strijdig met belangenbe hartiging van de leden. De regering moet de loonstijging matigen, omdat ook scherpe maatre gelen zijn genomen tegen prijsstij ging en investeringen. De confessione le bonden hebben nog de volle buit binnen gehaald, zij het ook dat deze geldt voor 14 maanden en niet voor 12. De totale loonkostenstijging is hiermee teruggebracht van 10,8 pet. tot 9'/t pet. De regering stond sterk in haar stellingname, omdat ook de Loonadviescommissie (LAC). waarin de oud-voorzitters van NW en NKV, resp. de heren Roemers en Mid delhuis, zitting hebben, afwijzend stond tegenover het contract. De com missie vond de ƒ33 extra verbetering op grond van achterstand onvoldoen de gemotiveerd. AMSTERDAM Koningin Juliana en Prins Bernard hebben gisteravond j aan een diner aangezeten, dat in het I gebouw van de koninklijke Neder landse vliegtuigenfabriek Fokker NV werd gegeven in verband met het i afschèid van president-directeur H. j During. Prins Bernhard overhandigde de heer During de versierselen behorend bij diens benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw Kom. Laten we die grijze gevel r eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken.... de hele zomer feest! PARIJS De waarnemend president van Frankrijk, Alain Poher, heeft gisteravond voor radio en televisie opgeroepen tot nationale eenheid. Hij eerde De Gaulle voor de „uitnemende diensten" die hij het land heeft bewezen. „Ondanks de verschillen die door de stemming van zondag zijn on derstreept realiseert u zich even diep als ik, daar ben ik van overtuigd, dat wij in de eerste plaats en allen te samen de eenheid van de natie moe ten bewaren. Wij zullen dit bereiken door een nauwgezette eerbiediging van de wet, waaraan de voorlopige president, de regering die in functie blijft, de geko zen vertegenwoordigingen, en alle Fransen gebonden zijn. De toekomst van het moederland ligt in de handen van u allen. Leve de republiek, leve Frankrijk". Poher weigerde op een persconfe rentie te zeggen of hij zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap bij de komende verkiezingen. De eerste vergadering van het ka binet is overigens niet gisteren ge houden, zoals werd verwacht. Pas na donderdag komt het kabinet bijeen om de huidige situatie te bespreken. OPNIEUW? Overigens zou er grondwettelijk niets De Gaulle ervan kunnen weer- PARIJS De voormalige Franse premier Georges Pompidou heeft van morgen officieel bekendgemaakt, dat hij zich, zoals verwacht, kandidaat stelt voor de aanstaande presidents verkiezing in Frankrijk. Pompidou deelde dit mee voordat hij zich naar een bijeenkomst begaf van het poli tieke bureau van de UDR, de gaul listische partij. ASSEN Boetes van 3000, van 5000 (3500 voorwaardelijk) en van 500 gulden kregen gisteren in Assen drie horecabedrijven. En de prijzen moe ten er onmiddellijk omlaag. houden zich ook weer kandidaat te stellen. Elke Fransman kan dat doen, mits hij de leeftijd heeft en een waarborgsom van 10.000 francs kan storten. Waarnemers wijzen erop dat De Gaulle in de politiek een „uitgekookt tacticus" is die zeer goed de juiste stap op het juiste moment weet te zetten. Mocht De Gaulle ee# kandi datuur overwegen, dan zal hij dat pas bekend maken wanneer alle an dere kandidaten hun kaarten hebben getoond. De oud-president staat overigens ook niet vreemd tegenover een „co meback". Nadat hij zich in 1946 als leider van een voorlopige nationale regering terugtrok omdat de partij leiders weigerden het staatsapparaat naar zijn opvattingen te reorganise ren, bleef De Gaulle twaalf jaar lang als politiek kluizenaar op de achter grond. Het is onwaarschijnlijk, zo wordt in Parijs gezegd, dat het echec met het referendum de politieke tac ticus in De Gaulle heeft gedood. TEGEN Gisgard d'Estaing, de leider van de rechtse fractie van het gaullistisch verbond in het parlement, heeft zich, zij het niet openlijk verzet te gen een eventuele kandidatuur van Pompidou voor het presidentschap. De Franse frank bereikte gisteren op de wisselmarkt in Parijs de laagste koers sinds de monetaire cri sis van vorig jaar november. De stemming was kalm. Het aftreden van De Gaulle heeft geen invloed gehad op de Newyorkse effectenbeurs. Aan het slot bereikten de koersen het hoogste peil van de <Jag. Bestandslijn Het is dubbel feest als men op Koninginnedag jarig is en dit geldt ook voor mr. Pieter van Vollenhoven, die morgen zijn dertigste verjaardag viert. (Foto Max Koot) Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. TYE gebeurtenissen in Frankrijk hebben even de aandacht afgeleid van andere problemen, die wellicht minder spectaculair maar tenminste even belangrijk zijn. Zo is de toestand in het Nabije Oos ten nog gecompliceerder geworden, nu Egypte het Suezkanaal niet langer wil beschouwen als de bestandslijn waaraan het zich moet houden. Deze lijn moet volgens Cairo dwars door het Sinaï-schiereiland lopen, omdat het Egyptische leger zich daar nog bevond toen de Veiligheidsraad op 7 juni 1967 beval het vuren Ie staken. Dit is een volkomen nieuw gezichts punt, dat niet helemaal uit de lucht is gegrepen, maar ook niet gerecht vaardigd wordt door wat zich na het eerste bevel van de raad heeft afge speeld. Men dient het nieuwe standpunt van Cairo dan ook te zien tegen de ach tergrond van de bcstandsschendingen welke Egypte in de afgelopen maan- den op zijn naam heeft gebracht, j Het heeft nu een excuus voor aan vallen op Israëlische stellingen langs het Suezkanaal, en het ligt voor de hand dat het dit argument voortaan ijverig zal hanteren. jQE mededeling van Egypte dat het i Suezkanaal niet als bestandslijn wordt aanvaard is overigens een aan- j wijzing, dat men in Cairo geen spoe dige oplossing van het conflict met Israël verwacht. Ook het overleg tussen vertegenwoor digers van de Grote Vier is vastge lopen vóórdat het goed en wel op gang was gekomen. De Russen heb ben hun zin niet gekregen. Het is bekend, dat Rusland- om aller lei redenen het meeste belang heeft bij opening van het Suezkanaal en dat het bereid is bespoediging daar van te bevorderen. Om die reden kan er verband wor den gezien tussen de Russische be langen en de weigering van Egypte het kanaal nog langer te beschouwen als door de Veiligheidsraad bevolen bestandslijn. Aangenomen wordt, dat Rusland er niet voor zal terugschrikken met ei gen middelen het Suezkanaal vrij te maken voor de scheepvaart een conflict met Israël riskerend. COMMUNISME OP HAÏTI VERBODEN PORT AU PRINCE De wetge vende vergadering van Haïti heeft het communisme verboden. Personen die communistische activiteiten ont plooien kunnen zelfs door een mili taire rechtbank ter dood worde» ver oordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13