ZOETERMEERS ROEM Integratie-plannen van Moskou mislukt TILANUS Nieuw Links wil geen nieuwe, radicale partij Onderwijs onderweg Fragment Havo-toets ROEMENIË ZIET ER NIETS IN alles goed t en wel President Bolivia omgekomen COC: Polak kijkt naar verleden de fijnste margarine Tijdelijk 3 pakjes voor 99 cent in dezelfde kwaliteit Geen compleet oog overgeplaatst .Zigeunerkoniiig pleegt opliehting van half miljoen Salaris leraren fout berekend 9 MAANDAG 28 APRIL 1969 MOSKOU De leden van de Comecon, de Oosteuropese te genhanger van de EEG, zijn het op hun topconferentie niet eens geworden over het belangrijkste vraagstuk: de uiteindelijke eco nomische integratie. Dit blijkt uit het slotcommuniqué, dat za terdag bij het beëindigen van de conferentie werd uitgegeven. Zoals bekend is de Sowjetunie een sterk voorstander van een dergelijke integratie. Verwezenlijking ervan zou betekenen dat de afhankelijkheid van de afzonderlijke staten van el kaar en de ondergeschiktheid aan Moskou zou worden vergroot. Israël (11) Dat de mensen en bovenal liet volk dat zich naar Christus' Naam noemt toch niet zien hoe een wonderbaar volk Israël is. Al zijn grimmige vijan den konden 'het niet verslaan, hoe fel ze het najaagden. De Filistijnen niet en Babel niet... ze zijn zelf ten onder gegaan, maar Israël is springlevend. Haman richtte de galg voor de Jood Mordechai op en kwam er zelf aan te hangen, heel zijn geslacht werd uitge roeid in plaats van de Joden, wat zijn plan was. En eerder was daar Egyptes koning, die de kinderen van Israël in de Nijl liet verdrinken, heel het volk met Mo- zes achterna joeg en dacht dat het in de Rode Zee zou verdrinken. Maar zelf verdronk hij „met al zijn volk in die Rode zee"! Hitier wilde dit volk uitroeien in de gaskamers, maar zelf is hij levend verbrand in zijn wanhoop. En ga zo maar door heel de geschiedenis van dit wonderbare volk. Dat er mensen zijn die niet in Gods Woord geloven snap je niet, ze hebben een blinddoek voor. Toen Frederik de Grote aan iemand een bewijs vroeg voor de echtheid van de Bijbel zei hij: „De Joden Sire." Zij zijn een onweer legbaar bewijs dat Gods Woord de waarheid is. Al de vijanden van Israël zullen ten ondergaan maar Israël zal leven in eeuwigheid. Niet de kerk is het geestelijk Israël, maar Israël zelf is en blijft het uitverkoren volk. Leiden, Els van Houwelingen De EO Dezer dagen kreeg ik „Vizier" in de bus, een uitgave van de Evangelische Omroep en ik vraag me af: waarom een nieuwe christelijke omroep, ter wijl we toch de NCRV hebben? Ook ik ben het niet met alle uitzen dingen eens, maar moeten we daarom direct brokken maken? Hebben de propagandisten van de nieuwe omroep er wel eens aan gedacht wat we als christelijk volksdeel aan de NCRV te danken hebben? Wat heeft zij moei lijke jaren doorgemaakt, waarin de vijandschap van niet-christelijke zijde groot was. Heeft de NCRV water in de wijn gedaan? M.i. niet en als u nu eens optelt de tijd, die besteed wordt aan hoogstaande lezingen, spreekbeurten, geestelijke muziek, dan komt u aan een aantal uren dat aan de Evange lische Omroep zeker niet zal worden toegewezen. En dan kunnen we bo vendien bij de NCRV nog rekenen op mooie hoorspelen, goede muziek, „hoogtezon", enz. Laat ons toch trouw blijven aan de oude beproefde NCRV, die voor zove- len tot rijke zegen is geweest. Er is al scheuring genoeg. Den Haag D. A. Laansma Ierland Men mag bezwaren hebben tegen de methode die ds. Paisley toepast om de protestantse vrijheden te bewaren en zeker te stellen; feit is, dat men zich wel eens meer af mocht vragen om welke reden ds. Paisley en de zijnen zich zo opwinden. Die reden is hier voor al genoemd. Men kan zich afvra gen in hoeverre ds. Paisley meer tégen Rome strijdt dan voor Christus. Feit is alweer, dat deze predikant voor alles wenst te voorkomen, dat Ulster met Eire zal worden verenigd. En daar ds. Paisley opperbest weet, dat er geen meer toegewijde katholieken op aarde zijn dan de Ieren, is zijn streven toch wel weer meer verklaarbaar dan in het algemeen in Nederland wordt er kend. Het (verboden) IRA-leger wenst Noord-Ierland in te lijven bij de Ierse republiek. De grondwet van Eire re kent het HELE eiland tot deze repu bliek. Het behoeft geen betoog, dat ook het optreden der roomse minder heid in Ulster daarmee verband houdt. Wat er dan voor de protestanten te Ulster te wachten staat kan duidelijk zijn voor een ieder, die wat op de hoogte is met de geschiedenis van Ro me in Ierland. Men bedenke in Neder land ook nog eens, dat nazi-Duitsland vriendschappelijk werd onthaald in Eire terwijl Ulster meegevochten heeft dit nazi-Duitsland op de knieën te krijgen! Hier zit een veel diepere oorzaak achter en denkelijk begrijpt ds. Paisley daar wel iets van. Ds. Paisley en de zijnen mogen te recht beangst zijn voor deze „meest toegewijde roomse kerk ter wereld". De protestanten van Ulster hebben ook altijd nog Spanje en Latijns Ame- ri' -> voor ogen. Laten wij de ogen dan lir er niet sluiten. Laat het hoofd van de Roomse kerk nu eens een daad stellen. Laat hij de protestanten in overwegend Roomse landen (als Spanje) VOLLEDIG lijke rechten geven en elke vorm van discriminatie uitbannen! Zover is het nog lang niet. En met dat voorbeeld voor ogen hopen we dan maar dat protestants Ulster de ogen wagenwijd openhoudt en haar vrijheden hand haaft! Leiden C. J. Buysl De belangrijkste tegenstander van het plan was Roemenië. Het heeft ver klaard, dat de integratie een belem mering zou zijn van de Roemeense pogingen de handel met het westen uit te breiden. Er is niets gezegd over verzoeken van landen zoals Tsjechoslowakije om de roebel binnen het blok inwis selbaar te maken. Praag zou dan zijn roebeloverschotten kunnen gebruiken voor kredieten om goederen in te voeren uit andere landen van het Oostblok. Nu kunnen de Tsjechen hun roebels alleen maar gebruiken voor aankoop van Russische goede ren. Vlaamse deel van CVP zelfstandig o BRUSSEL Het Vlaamse deel van de Belgische christelijke volkspartij (CVP), de grootste partij van het land, heeft zichzelf uitgeroe pen tot een zelfstandige Vlaamse or ganisatie. Het overkoepelende natio nale hoofdbestuur moet volgens de Vlamingen worden terggebracht tot een „overlegorgaan" over nationale problemen tussen de Vlaamse en de Waalse CVP. In een resolutie, die zaterdag op een congres van de Vlaamse CVP werd aanvaard, staat dat zij auto noom en zelfstandig optreedt, met 'n eigen programma vooral de speci fiek Vlaamse aangelegenheden op taal- en cultureel gebied en ten aan zien van de regionale economie. Voor het algemene landsbeleid wenst de Vlaamse CVP samenwerking met het franstalig deel van de partij, de PSC, door middel van een overlegorgaan. LA PAZ President René Bar- rientos van Bolivia is gisteren bij een helicopterongeluk om het leven geko men. Het toestel stortte neer, toen het in aanraking kwam met hoogspanningskabels bij de stad Co- chabamba. Barrientos, die eerst in het leger was, werd in 1964 president nadat een golf van gewelddaden zijn voorganger dwong heen te gaan. Hij overleefde tijdens zijn politieke car rière zeven moordaanslagen. Onder zijn bewind werd de Franse marxist Regis Debray gevangengeno men en tot langdurige gevangenis straf veroordeeld. De Cubaanse revo lutionair Ernesto „Che" Guevara werd enige maanden later gevangen genomen en op nog niet opgehelderde wijze gedood. Vice-president Siles Salinas is beë digd als opvolger van Barrientos. Sa linas wordt algemeen beschouwd als een centrum-politicus met een brede politieke aanhang. HILVERSUM De 21-jarige Hil versummer H. B. is gisteravond in het pension De Meijerij bij een vechtpartij met een mes in de rug gestoken. De toestand van de jongeman, die een spoedoperatie moest ondergaan in het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg, is kritiek. De dader, de 29-jarige Ambonees J. L. K., werd gisternacht in Apel doorn gearresteerd. Als een majestueus kordon van kleur in alle nuances bewoog zich zaterdag het jaarlijkse bloemencorso door de Bollen streek en de makers van de meest ingenieuze creaties hadden zich ditmaal niet al te zeer be hoeven af te pijnigen, wat de keuze van de objecten betrof, want heel Nederland staat toch als het ware in het teken van de Fabeltjeskrant? Daarom oogstte de praalwagen van deze „grootste krant van heel Nederland" met mijnheer De Uil veel succes bij de vele belangstellenden. (Vervolg van pag. 1) Defensie De heer Kikkert over de defensie- bijdrage: wie het meest bezit, moet het meest over hebben voor zijn vei ligheid, daarom vermogensbelasting. Zowel vanuit de jongerenkring als van collega Bos werd zijn verdedi ging van de NAVO-bijdrage en de ontspanningspolitiek aangevallen. De heer Kikkert wilde zich richten op Moskou, Bos dacht het te kunnen be reiken via de „groep van Tien". Freule Wttewaall van Stoetwegen wilde minister PoLak wel verdedigen en hem steunen in zijn „felle strijd met Buitenlandse zaken": Hoe is het mogelijk dat justitie het optreden van vreemdelingen in Nederland aan bepalingen kan onderwerpen en dat BZ niet eens een visum verleent? Zij voelde voor de motie-Goudsmit die vreemdelingen zonder en met visum op één lijn wil stellen als het er om gaat in Nederland in het openbaar te spreken. Mej. Haars hield een gekruid be toog over het COC en de Koninklijke goedkeuring. Zij verdedigde Polaks, besluit maar concludeerde: ik weiger niets aan een homofiel wat ik aan een heterofiel toesta. Over de loonpolitiek zei de heer Kikkert, dat ihij een ander systeem mogelijk achtte: jaarlijkse aanpas sing van de kosten van levensonder houd en daarnaast een vrij onder handelen over een extra-percentage, bedrijfstak- of ondernemingswïjze. NIJMEGEN Nieuw Links, de „radicale" vleugel van de PvdA, voelt niets voor de oprichting van een nieuwe, radicaal-socialistische partij. „Als we hier aan meedoen geven we Vondeling en Democratisch Appèl de knuppel om ons te slaan", zo werd opgemerkt tijdens het congres Links Nederland, dat dit weekeinde in Nij megen werd gehouden. De gezapigheid, die dit congres georganiseerd door de PSP zater dag kenmerkte, maakte 's avonds plaats voor een meer strijdbare geest. Dat was toen een amendement op het basis-programma werd aanvaard, waarin de oprichting van een nieuwe partij werd bepleit. De aanwezige Nieuw-Linksers vonden dat hierdoor de discussie zinloos was geworden. Ook voorzitter H. Wiebenga van de PSP was deze mening toegedaan. Tij dens een schorsing van de vergade ring wist de congresleiding echter uit de impasse te komen: overal waar in het amendement sprake was van „de" partij, werd dit gewijzigd in „een" (nieuwe) partij. Het congres was gered, de Nieuw-Linksers bleven deelnemen aan de discussie. De PSP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, de heer H. J. Lank- AMSTERDAM „Als minister Po lak ons deze goedkeuring weigert sluit hij aan bij het verleden en wei gert hij in de toekomst te kijken. Zekerheden spreken altijd meer aan dan onzekerheden en het houvast van een onveranderlijk geachte en dus ontmenselijkte rechtsorde wordt verkozen boven het ongrijpba re beeld van veranderende en ver glijdende normen." Dit zei de heer B. Premsela zater dag op het jaarcongres der Neder landse vereniging van homofielen in Amsterdam over de geweigerde ko ninklijke goedkeuring. Wanneer er onder de lezers zijn, die vrijdagavond omstreeks twaalf uur met lijn 3 door de Torenstraat reden, dan kan ik hun verklaren wat het vreemde verschijnsel was, dat ze daar zagen. Het verschijnsel van een blauw Volkswagentje, waaruit via het por tierraam een wilde, kleurrijke en formidabele bos luchtballonnen stak. Een frivool vreugdeteken, dat ei genlijk niet in de Haagse straten past. Wij houden uitbundigheid al tijd binnenboord. Maar de autoruimte, gevuld door mensen, bloemen en koffers gedoog de niet de vreugdebouquet ook nog welvoeglijk aan het publieke oog te onttrekken. Als u het weten wilt. die bouquet staat nu in een groene gemberpot op mijn schrijfbureau en ik zat achter het portierraampje èn gluurde naar de gezichten van de trampassagiers. Gezichten die de moeite waard waren. Sommige lachten, andere teken den alleen verbazing en op een en kel was een gegeneerde afkeuring te lezen. Zo van „dit doet men niet...". Nou, we hebben het we] gedaan. We hebben hier in Den Haag een enorm feest gehad. En nog wel van een vereniging, die de ernst anders op het gelaat geschreven staat. De Ned. Ver. van Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en gelijk Staatsbur gerschap, de lange naam is tekenend voor de ernst, vierde na plechtighe den in het ministerie van C.R.M.. het 75-jarig bestaan in Corona. hullnnnvit Ruim honderd vrouwen, in leef tijd variërend van 26 tot 88 jaar zaten er aan een diner, gelardeerd door drieminuten speeches, ingeluid door een bel. Die bel was een historisch gege ven. In 1913 namelijk op de grote ten toonstelling De Vrouw 1813-1913 was een zaal gewijd aan het kiesrecht voor de vrouw. Zo nu en dan ging er een bel en moest ie mand a l'improviste een drieminu- tenspeech afsteken over dit -onder werp. Zo ging het ook aan het diner, alleen was het vrouwenkiesrecht niet meer het onderwerp. Daar zijn we gelukkig al overheen. De pret na het diner laat zich moeilijk vertellen. Jong Haags ta lent en wel: Alexandra Polak en Robert Kreis (leerlingen van de school voor podiumvorming) met Henny van der Putten en het trio Wik Horn gaven een sprankelend cabaret ten beste. En er was een quiz, waarbij tien namen van vrouwen geraden moesten worden, wat een enorm gepeins, afkijkerij en dwaasheden opleverde. Eén fraaie vraag was: Welk chemisch expert Smeedde met veel flair Voor ons allemaal Uit kolen en staal In een laaiend vuur Recreatie en cultuur? Een nadenkertje, dat door negen tig procent der dames goed beant woord werd. Uit dit alles hield ik mijn ballon- nenruiker over. En een heleboel na pret. O. u wilde nog weten wie die che- rrtische expert is? Wel hier is het antwoord: Dr. M. A. M. Klompé, eens lerares schei kunde, eens enig vrouwelijk lid van het parlement van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, nu minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Gesnapt? horst, meende dat er veel optimisme nodig was om iets van het congres te verwachten. „Als wij proberen een basisprogramma voor Links Neder land te formeren, moeten wij niet beginnen met afgedwaalden af te sto ten. Wij moeten bedenken, zei hij, dat het gaat om een socialistische samen leving voor de mens en niet om een samenleving uitsluitend voor de soci alisten. Het pogen is verdienstelijk, maar de sprongen zijn te groot. Het basisprogramma vond hij te theore tisch. Overigens waren de leidende PSP'ers weinig gelukkig met de hele gang van zaken op het congres. HOUSTON De Amerikaanse chi rurg Conrad Moore, die vorige week samen met een collega een als we reldprimeur betitelde oogtransplanta tie verrichtte, heeft nu gezegd dat niet van een volledige oogoverplan ting kan worden gesproken. Het betrof slechts het voorste deel van de oogbol. De ontvanger, een 54-jarige fotograaf, had zijn eigen oogzenuw en netvlies behouden. De verklaring- van de chirurg vormde een antwoord op kritiek uit de medische wereld op de operatie, die volgens diverse deskundigen geen kans van slagen had. Tot nu toe wa ren transplantaties van complete ogen slechts bij dieren verricht. Steeds stuitte men op onoverkome lijke moeilijkheden. DEN HAAG De 27-jarige Koka P., die zich de zigeunerkoning noemt, zit in Den Haag achter slot en gren del. Hij wordt verdacht van flesse- trekkcrij. Hij heeft alleen in de resi dentie al de laatste maanden voor enkele tienduizenden guldens juwe len gekocht maar niet betaald. In nog zeven andere steden in ons land deed de zigeunerkoning op deze wijze inkopen. Op verzoek van de Haagse politie werd de man op gespoord, die in een woonwagenkamp in Baarn bleek te wonen. De zigeunerkoning wordt verdacht van flessetrekkerij en oplichting tot een totaalbedrag van ongeveer een half miljoen. Wat de zigeunerkoning nog niet kan worden aangerekend, omdat de bestelling nog niet is uitge voerd, is zijn aankoop van de duurste auto, die op de jongste Rai werd ge toond. Een andere opdracht betreft het slaan van een gouden penning voor het geval Ajax de Europa-cup zou winnen. Hij viel de politie in handen door dat hij zichzelf min of meer meldde. Hij zocht een standplaats in Baarn, die hem werd geweigerd. Toen hij daarna de politie opbelde met het verzoek hem te helpen herinnerde men zich, dat hij werd gezocht en volgde arrestatie. DEN HAAG Voor vijfduizend leraren bij het voortgezet onderwijs is het salaris over maart foutief bere kend, antwoordt staatssecretaris Grosheide op vragen van het socia listische Tweede Kamerlid Laban. Ook werd vorige maand eindelijk be taald 'volgens de nieuwe regeling die op 1 augustus vorig jaar van kracht werd. Er is namelijk een systematische fout gemaakt door de geautoma tiseerde salarisadministratie, die de schoolbesturen betalingsoverzichten voor leraren verstrekt. De staatsse cretaris erkent dat de nieuwe sala risregeling bijzonder complex is. Jeugdbende steekt man (66) neer NEW YORK Vijf jongens, in leeftijd variërend van acht tot vijf tien jaar, zijn zaterdag gearresteerd, nadat zij - in New-York een man op straat neerstaken. De politie noemde de jongens „een troep wolven" en deelde mee, dat ze verder worden beschuldigd van beroving en afranse len van volwassenen in Manhattan. De vermoorde man, een 66-jarige portier, was beroofd van zestig cent en een zak wasgoed. door Ton Elias Niet geijkt L1 EN leesapparaat en een com- puter van de IBM registreren in het begin van deze week de prestaties die de havo-kandidaten hebben geleverd bij de examenon derdelen waarvoor toetsen werden gebruikt. De „score" wordt heel snel geboekt. Eigenlijk zou daarna meteen moeten vaststaan welke cij fers de kandidaten krijgen, maar dat wordt nog bepaald door een groep van leraren die de normen vaststelt. Wat moet er precies gekend wor den en hoe kan dat het best geme ten worden? Aan dit oude examen probleem probeert men door het gebruiken van studietoetsen wat te doen. Daarbij kan van tevoren wor den vastgelegd: bij die en die uit komsten dat en dat cijfer. Maar dan dienen de toetsen „geijkt" te zijn: men moet er zeker van zijn dat het meetinstrument goed werkt. Ook moet duidelijk vaststaan wat van de kandidaten verlangd mag worden. Omdat er in dit opzicht nog te veel onzekerheden zijn, hebben we nu een situatie die doet denken aan het werken met een schrob- plank bij een volautomatische was machine: de leraren moeten eraan te pas komen om achteraf uit te maken bij welke scores een vol doende, onvoldoende enz. kan wor den toegekend. Beperkt beeld '"TEGEN de hele toetsengeschie- A denis kijken velen nog vreemd aan. Het zwart maken van hokjes bij vragen met antwoorden- ter keuze is het meest bekend van de rijexamens. En wat op het gebied van de schriftelijke rij-in- structie vertoond wordt, is wel on geveer de erbarmelijkste vorm van onderwijs die er in Nederland be staat. Maar ook los daarvan kan de kennismaking met een toets zoals nu op het havo-examen gebruikt is enig wantrouwen wekken: wordt met die aanstreperij van a, b, c of d het examen niet gedevalueerd? Een moeilijkheid is dat men door gaans maar een beperkt beeld van de toetsen krijgt. Ook nu weer in deze rubriek, waarin een fragment is opgenomen van de Duitse havo- toets, samengesteld door een "item- schrijfgroep" van leraren met ad viezen van het Centraal instituut voor toetsontwikkeling te Arnhem. Het werk in zijn geheel (beschikba re examentijd 2 uur) is ruim acht keer zo lang en laat zich in dit bestek dus niet afdrukken. Het gaat in dit geval niet om een vertaling met de bekende toevoe ging „in goed Nederlands", maar om na te gaan wat een kandidaat van deze tekst begrepen heeft. Men gelieve ook te denken aan het tem po waarin de kandidaat de tekst en de antwoordsuggesties in zich moet opnemen. Het fragment is af gedrukt om buitenstaanders een in druk te geven van hoe een toets in elkaar zit. Als het idee versterkt wordt dat het met die toetsen maar een „Spie lerei" aan het worden is, heeft de publikatie vdn deze museumnoti tie-met-vragen haar bedoeling ge mist. Partijtje TN de staart van de schriftelij - ke examens van de vorige week zaten voor de mavo nog de stelopdrachten. Ook bij dit school type bleek dat het Nederlandse op stelwezen zich aan het vernieuwen is. Er waren dit jaar nog wel saaie titels, maar ze zijn duidelijk op de terugtocht; er wordt ruimte ge maakt voor nieuwe onderwerpen, waarvan soms ook dank zij prik kelende toelichtingen wat te ma ken valt. Wat niet altijd betekent dat de zaak er gemakkelijker op wordt. Een voorbeeld van een titel bij mavo-4: „Heb ik de verkeerde ouders of hebben mijn ouders het verkeerde kind gekregen?" De opdrachten zijn over het al gemeen ook geformuleerd in een taal die de kandidaten kan aanspre ken. Een enkele maal zit men er nog stevig naast. Onderwerp voor mavo-3: „Er is een nieuw meisje in je klas gekomen. Ze ziet er niet alleen leuk uit, maar ze is ook erg aardig. Dat vinden zowel de jon gens als de meisjes. Nu ben je gauw jarig en je besluit haar ook uit te nodigen. Beschrijf je verjaar dagspartijtje". Het idee is heel geschikt, maar met het laatste woord, „verjaar dagspartijtje", wordt het geval in eens iets van de kinderkamer. Als een examenzaal van mulo/mavo leegstroomt, ziet men met een oog opslag dat deze jongeren geen par tijtjes, maar fuiven organiseren, zo ze al niet aan het bouwen van feestjes toe zijn. goéd Minja TVA al deze examenpraat nu iets over een leerling die ge noeg had van de school met haar examens: Marja Oosterman, ani- matrice van de Scholierenbelangen organisatie, heeft een plaats ge kregen in de reeks „Exempelen van desen tijdt". Een Neerlandicus die schuil gaat achter het pseudo niem Ian Willemsz. publiceerde in voorbije jaren in het weekblad van Het Genootschap regelmatig vertel lingen waarin hij verleden en he den op een kostelijke manier door elkaar klutste. Een fraai beeld uit die tijd was dat van die coniunc- tuer-spirale, die so dangereuslijck en opcronckelen can. In het nieu we lerarenweekblad is hij nu nog eens met zijn „exempelen" begon nen. De auteur behoort kennelijk niet tot de progressieven in het onderwijs maar hij is geestig en dat is ook wat waard. Over Cals schreef hij: Nyet groot van stuck en synde voelde dese visier hem aenghetrocken tot groo- te saecken crachtens de aloude wet vander attraclAo der teghendeelen. Zeer vernuftig zijn ook zijn taal vondsten voor technische zaken: trilbeeldtempels, straelcnoedels en het taeckdraeycentrum (waarmee naar ik vermoed het in deze ru briek genoemde studietoetseninsti- tuut bedoeld is). En nu een stukje van het verhaal over Marja. De naam is wat veranderd, maar de geschiedenis is duidelijk. In eene der grootste kudden vu was een scaepken, Minja ghehee- ten. Het was een onghehoorsaem beestjen ende het hadde oock nyet veel verstandt: het conste tgraesen nyet goedt meester worden. Byder swaeren ars pdbulandi toch compt het opden juysten tonghslingher aen ende Minja bleef hiermede stot teren soogheseydt. Sy nu weet dese ghebreecken nyet aen haerselven. doch aen de herders, die sy seyde datse de ars docendi nyet en ver stonden. Ende des avondts in der scaepscooye murmereerde zij te- ghen hare jonghe cooyghenooten. Vlotter connende blaeten als grae- sen wist sy desen van haer ghelyclc te overtuyghen. Ende sy vormde eene coniuratio teghen de herders. Het gherucht aengaende het slechte graesonderwys ghinc over het gantse landt ende de clachten der jonghe scaepkens leecken steedts grooler te worden: fama crescit eundo. Ten slotte béleghden sy eene byeencomste, alwaer mach- tigh veel gheblaet werdt. Ende daerby bleef het. Ons scaepken nu, ghebelght synde over dezen uyt- slagh, peynsde over eene tweede byeencomste. Ende ditmael werdt sy ghesttundt doir enckele jeugh- dighe herders. Deze jonghe luyden, mede aenghegrepen doir de renibi- tis irritabilis, eene modieuse cranc- keydt,- scaerden sich aen de syde van Minja, die intusschen de scaepscooy verlaten hadt. (Enzo voorts) Het wachten is nu op een exempel van dc SBO over de slu ice guyt Ian Willemsz. die zich in het ver van Marja wel eens kon vergissen. Die Dieher in den Salen eines kunsthistorischen Museums beweisen, dass man zehn Jahre, zwanzig Jahre und noch langer, den schönsten Bildern der Welt die hartnackigsten Fensterpromenaden machen kann, ohne je von einem einzigen auffallend in den Sehnerv getroffen zu werden. Trotz 5 ihres fortwahrend aufpasserischen Wandelns oder Herumstehens kreuzen die braven Wachter niemals den Weg, den das verschlossene Meister- werk dem auserwahlten Betrachter allzeit offen halt. Welcher Satz entspricht Zeile 1 („Die Diener in den Salen eines Kunsthistorischen Museums be weisen") am besten? A. die Diener haben Beweise dafür B. die Diener haben es entdeckt C. die Diener haben es mitgeteilt D. die Diener sind ein Bleispiel dafür Mit „man" in Zeile 2 meint der Verfasser: A. die auserwahlten Betrachter B. die Diener des Museums C. die meisten Besucher D. manche Besucher „hartnackig" (Zeile 3) heiszt hier: A. auffallend B. beharrlich C. eigensinnig D. fanatisch Mit „den schönsten Bildern der Welt Fensterpromenaden machen" (Zeile 2, 3) meint der Verfasser A. alle erdenklichen Kunstaus- stellungen der Welt besuehen B. die Bilder in den Museen be- wachen C. in Antiquitatengeschaften nach Kunstgegenstanden suchen D. sich die Schaufenster der Kunsthandlungen ansehen Weloher Santz entspricht Zeile 3, 4 („ohne je von einem einzigen auf fallend in den Sehnerv getroffen zu werden") am besten? A. ohne dasz ein Bild durch sei ne grellen Farben in die Augen sticht B. ohne dasz ein Bild einen besonderen Eindruck auf einen macht C. ohne dasz ein Diener durch seine Promenaden einem Besicher auffallt D. ohne dasz man besonders nach dem Besi'tz eines solchen Bil- des verlangt Der Verfasser gebraucht das Wort „aufpasserisch" (Zeile 5) weil die Wachter: A. auf alles in den Salen acht geben B. sehr vorsichtig durch die Sale gehen C. sich bemühen, die ausgestell- ten Werke zu verstehen D. solche braven Leute sind „das verschlossene Meisterwerk" (Zeile 6, 7) ist ein Meisterwerk, das: A. in einer Schatzkammer aufbe- wahrt wird B. nur mit gröszter Mühe zu fin den ist C. sich in einem verschlossenen Saai befindet D. sich nicht so leicht deuten laszt

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9