verjaardag, met aardbei Geen subsidiëring, maar uitkering aan kerken Grenzen tussen kerk en wereld worden uitgewist Tweehonderd werkers werden opgeleid Mammoetwet in opzet .catastrofaal" Jezuïeten schrijven Arrupe Een woord voor vandaag Adr. Stringer coördinator Parou si a-werk Vrij gemaakte vrouwenbond in Kurhaus Dr. Donrier bestrijdt regeringsnota Onderwegdiensten bij Zwijndreeht beginnen op 4 mei DS. VROEGINDEWEIJ VOOR MANNENBOND: beroepIngswerk MAANDAG 28 APRIL 1969 Wat vindt Paulus het belangrijkste in het leven? Een goede opvoeding? Diploma's? Een doctorstitel? Een goed inkomen? Het antwoord vonden we vorige week al in de brief aan de Philippenzen: „Dat uw liefde nog steeds meer overvloedig moge zijn in helder inzicht en alle fijngevoeligheid, om te onderscheiden, waarop het aankomt." En de gevolgen? „Dan zult gij rein en onberispelijk zijn te gen de dag van Christus". De dag van Christus is het mo ment dat de lijdende Heiland Zijn plaats inneemt als de ge vierde Koning. Hij komt immer weer om te regeren. Dan zal er voor altijd vrede zijn. Het gaat er om of we klaar zijn voor die dag. Zijn we aan vaardbaar. Christus kwam om ons te reinigen en een nieuw begin te schenken. Maar in deze wereld zijn toe altijd weer geneigd ons te bevuilen en om te doen wat Hij niet wil. Iedere dag staan we weer voor de keus. We kunnen de ge makkelijke weg van de leugen, of de weg van de waarheid gaan. We kunnen „neen" zeggen tegen God, of „ja". De moei lijkheid is echter dat de duivel vaak komt als een engel des lichts. Kiezen is niet altijd gemakkelijk. Daarvoor is nodig helder inzicht" d.w.z. een scherp verstand en „alle fijngevoeligheid" d.w.z. een diep gevoelsleven. Bei den kan God alleen geven. We lezen vandaag: 2 Kronieken 26 1-15. Bijbelinstituut te Brussel 50 jaar (Van een medewerker) BRUSSEL „Niet wat men sen zeggen over de Bijbel, maar wat de Bijbel zegt over mensen", aldus de heer J. Kits, directeur van de Brandpunt-bijbelschool te Doorn, tijdens de feestrede zater dag op het jubileum van het Bij belinstituut te Brussel. Onder grote belangstelling, ook van Nederlandse zijde, werd zaterdag te Brussel herdacht dat het Bijbelinstituut van de Belgi sche Evangelische zending vijf tig jaar geleden werd opgericht. In 1918 kwamen Ralph C. Norton, een Amerikaanse zendeling en zijn vrouw in Londen in aanraking met Belgische soldaten, die aan het front gewond' waren geraakt en nu in En geland werden verpleegd. Een van deze Belgen was de latere ds. Van Steenbergen, die tientallen jaren als docent aan het Instituut doceerde. Na de Eerste Wereldoorlog kwa men de heer en mevrouw Norton naar België in de zekerheid dat God hen riep om in België evangelisatie werk te verrichten. Als vrucht van hun werk werd spoedig de eerste gemeente gesticht. In datzelfde jaar (1919) werd ook de bijbelschool opgericht. Het doel was Belgische mensen op te leiden voor het evangelisatiewerk onder hun ei gen landgenoten. Van begin af is de school dan ook tweetalig geweest. Èr wordt in het Frans en het Neder lands les eegeven. Nu, vijftig j-aar later, bestaan in België ruim veertig gemeenten, som mige heel klein, maar alle met een duidelijk evangelische getuigenis. Sinds 1962 zijn de meeste van deze gemeenten samengebracht in een (Van onze kerkredactie) WASSENAAR Het bestuur van de Parousiazending heeft zendeling Adrlaan Stringer met ingang van 1 jüü voor een jaar benoemd tot coördinator van het Parousiawerk. Hij komt daardoor feitelijk in de plaats van de heer L. Knecht, die on langs als directeur is afgetreden. De bestuursleden zullen het grootste deel van de werkzaamheden blyven verrichten. Het bestuur kwam tot deze benoe ming, nadat zaterdagmiddag op de jaarvergadering van Parousia geble ken was, dat de leden zo spoedig mo gelijk een waarnemend directeur wensten. De heer Stringer heeft als zende ling in West-Irian en in Kongo ge werkt. In het laatste land heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt als coördinator van een schoolprogram. Gezinsomstandigheden verhinderden zijn terugkeer naar Kongo. Zijn benoeming moet nog worden goedgekeurd door het hoofdbestuur van de Christian and Missionary Al liance te New York. DEN HAAG De bond van ver enigingen van gereformeerde vrou wen houdt woensdag 7 mei zijn jaar vergadering in het Kurhaus te Sche- veningen. De morgenvergadering begint om half elf en zal hoofdzakelijk een huis houdelijk karakter dragen. In de mid dagvergadering zal ds. M. K. Drost uit Dalfsen een referaat houden over Het gezag in de crisis. Voorafgaande aan de bondsdag zal een begroetingsavond worden gehou den in het Kurhaus. Op deze bijeen komst, die om half acht zal worden geopend door de presidente, me vrouw L. M. van der Veer-van Enge land, presenteren zich de diverse Haagse verenigingen met toneelstuk jes, muziek en declamatie. Bond van Vrije Evangelische Ge meenten. De Bijbelschool, waarvan die dag het jubileum werd gevierd, heeft de ze vijftig jaar een belangrijke dienst gedaan. Niet alleen in België, maar vele zendelingen in bijna alle delen van de wereld kregen in Brussel hun opleiding. Meer dan 200 werkers in het evangelie in binnen- en buiten land zijn van Brussel uitgegaan. Getuigenis Ds. R. Salsac gaf een uitvoerig historisch overzicht. Telkens werd dit overzicht onderbroken door een ge tuigenis van oud-studènten uit de verschillende perioden. De eerste was een bijbelcolporteur, een der eerste studenten, die bijna vijftig jaar als colporteur in België heeft gewerkt. Hij gaf door duidelijke ervaring blijk hoevelen in België alleen door het lezen van de Bijbel tot het geloof in Christus kwamen. De docenten werden dankbaar her dacht, onder anderen de heer J. Knecht, die tientallen jaren aan de school verbonden is geweest Tijdens de studie wordt door de studenten veel praktisch werk ge daan, colportage, huisbezoek, straatsamenkomsten en bijbelkrin gen. Dit is volgens het getuigenis van de werkers, die als oud-student aan het woord kwamen, van enorme be tekenis geweest omdat zij zo niet theoretisqji pasklaar werden afgele verd, maar voorbereid op de praktijk. De gastspreker tijdens de jubi leumviering was de heer Kits te Doorn. Na de gelukwensen uit Neder land overgebracht te hebben legde hij in zijn toespraak de nadruk op de betekenis van de bijbelschooloplei ding. Juist in deze tijd, waarin de autori teit en de waarde van de Bijbel meer dan ooit wordt aangevallen, hebben de bijbelscholen een belangrijke taak. Er zijn niet zoveel bijbelgetrouwe bijbelscholen meer. Niet wat mensen zeggen over de Bijbel, maar wat de Bijbel zegt over de mens, als spreker. Er moeten echter jonge mensen zijn die de opdracht willen aanvaar den voor het werk waartoe de Here God hen roept. Spreker geftruikte hier als voor beeld de roeping van de profeet Elisa. Elisa was een leerling van de man Gods, Elia. De opdracht voor de dienst van God stelt hoge eisen. Van Elisa zegt de Bijbel: Hij maakte zich gereed, hij volgde en hij diende. Strenge discipline onder leiding van de Geest van God is noodzaak. Spreker wekte de aanwezige jonge ren op zich niet door de maalstroom van de tijd, waarin nieuwe theolo gische ideeën en verlaging van de normen de afval in de hand werken, te laten meeslepen. Mensen die de Here God willen dienen moeten zich stellen onder de tucht en de kritiek van Gods Woord en Geest. God zoekt, juist in tijden van af val, mannen en vrouwen die de op dracht van God willen aanvaarden. Sinds 1962 staat de Bijbelschool te (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De regerings nota bij het rapport van de commissie-Van Walsum gaat voor een belangrijk deel langs de gronden en de inhoud van het voorstel van de commissie heen. Aldus dr. J. Donner, oud-president van de Hoge Raad en oud-minister van justitie, in het ar-weekblad Ne derlandse Gedachten. Hij is het enige lid van de commissie-Van Walsum, die de werkzaamheden van deze com missie van het begin (in 1946) tot op heden heeft meegemaakt. De kern van de bezwaren van de regering tegen subsidiëring van het godsdienstigleven is, dat de geloofso vertuiging en geloofsbeleving bij uit stek in de persoonlijke levenssfeer van de mens liggen en zich daarom niet tot financiële steun lenen. Dr. Donner vraagt zich af, of de kerk zich hierin herkent. Is dit niet ZWIJNDRECHT Ook deze zo mer zullen in het pittoreske Pieter mankerkje bij Zwijndreeht, gelegen aan rijksweg 16 van Rotterdam naar Dordrecht, interkerkelijke diensten worden gehouden voor „mensen, die onderweg zijn" Zondag 4 mei 's morgens om half tien is de eerste dienst en op 28 september de laatste. De bijeenkomst sten duren ongeveer twintig minuten. De liturgie is eenvoudig samenge steld: een toespraak van een predi kant of van een rooms-katholiek geestelijke, het zingen van enkele lie deren en de schriftlezing, die wordt verzorgd door leden van de oecumeni sche jongerengroep in Zwijndreeht. Op de drukste zondagen in de pe riode van 29 juni tot en met 7 sep- Brussel onder leiding van dr. G. Winston, bijgestaan door een staf van toegewijde werkers, zowel voor de Franse als de Nederlandse afdeling. Een dertigtal studenten van verschillende - nationaliteit volgt de opleiding. Een forse uitbreiding van de school is in voorbereiding, waardoor een verbreding van het werk mogelijk wordt. Met andere bijbelinstituten in vele landen worden vruchtbare contacten onderhouden. In bijzonder de verbin ding met de „Faculté le Libre de Theologie Evangelique in Vaux sur Seine, 40 km van Parijs is belangrijk, omdat studenten die verder willen studeren daar een mogelijkheid vin den. Vele goede wensen zijn door een aantal anderen aan de leiding van de school meegegeven, waarbij telkens de wens naar voren kwam op de oude grondslag van het Woord van God te blijven voortbouwen Tot ze gen voor België en vele andere lan den. de opvatting, dat de godsdienst een zaak is van de binnenkamer? Maar bovendien gaat dit betoog zeer langs het standpunt van de commissie heen. De regering stelt het zo, alsof het hoofdargument van de commissie daarin zou zijn gelegen, dat de door de overheid met betrekking tot al lerlei maatschappelijke en culturele belangen getroffen financiële voorzie ningen tot het godsdienstige leven moeten worden doorgetrokken. Maar de commissie heeft volgens dr. Donner allerminst de lijn doorge trokken. Zij heeft met kracht de noodzaak van de vrijheid van de ker ken vooropgesteld en dienovereen komstig een geheel andere opzet dan voor de andere collectieve voorzienin gen voorgesteld. Er is niet van subsidiëring, maar van een in bedrag wettelijk gefixeer de uitkering sprake. Een uitkering, gerapporteerd aan de historische ver plichtingen, en zodanig, dat zij, ook om de verhouding van dit bedrag tot het totaal van de desbetreffende kos ten, formeel en materieel de vrijheid van de kerken niet bedreigd. De regering miskent dit volgens dr. Donner, als zij bedenkingen op pert, die in het algemeen aan sub sidie zijn verbonden (zoals controle op de besteding, normen voor de be paling van de behoeften e.d.). Deze bedenkingen miskennen de aard en het bedrag van deze uitkering. Afkoop Dr. Donner verwijt de regering ver der, dat ze met een voorstel tot af koop van de huidige uitkeringen komt, maar de bezwaren van de com missie-Van Walsum tegen afkoop ge heel onbesproken laat. De commissie begon ook met de vraag, of hier een afkoopregeling kon dienen, maar kwam tot de conclusie, dat dat op onoverkomelijke bezwaren zou stui ten. Want wie zijn de rechthebbenden? Voor de rijkstractementen kan men zich nog voorstellen, dat het gekapita liseerde bedrag aan de betrokken plaatselijke kerkelijke gemeenten wordt uitgekeerd. Maar de pensioe nen en vooral ook de kinder-, school- en academiegelden dragen een geheel persoonlijk karakter. Een veel klemmender bezwaar is nog, dat afkoop op basis van de be staande uitkeringen de rechtsonge lijkheid, die er nu is, voor altoos zou bestendigen. Eigen kring Dr. Donner gaat ook in op de weer stand, die de voorstellen van de com missie-Van Walsum in anti-revolu tionaire kring hebben gewekt. Hij noemt dat begrijpelijk, „want sterk heeft in onze kring steeds ge leefd, dat de kerk ook financieel onafhankelijk moet staan van de overheid. Geen zilveren koorde! En verder leeft ook, dat de leden van Christus' kerk het als een voorrecht moeten beschouwen, dat zij uit eigen middelen mogen opbrengen wat tot haar dienst strekt." Als grondgedachte is dit volgens dr. Donner een uitnemend standpunt, maar men moet bij de uitwerking toch rekening houden met de zo geva rieerde omstandigheden van het le ven, welke in de concrete beslissin gen tot nuanceringen moeten leiden, hoezeer men de grondgedachte daar bij nooit uit het oog mag verliezen. Hij wijst op de geaccepteerde over heidssteun aan diakonale arbeid, kerkbouw en godsdienstige verzor ging in overheidsinstellingen (leger, inrichtingen van justitie). „Met zulk een bijzonder facet heb ben wij ook in ons geval te doen. Het geldt hier immers de voldoening aangepast aan de zo sterk gewijzigde omstandigheden aan de histori sche verplichtingen van de overheid tegenover de kerk. Onder die gewijzigde omstandighe den behoort met name ook de voort durende stijging van het bezoldigings- peü, waarop de kerk geen invloed heeft, maar waaraan zij zich maar heeft aan te passen, en welke de personele lasten van de kerken, een hoofdbestanddeel van haar uitgaven, tot ongekende hoogte heeft opge voerd." CAR DIEU A TAfiT AJME LE HONDE OU tl A DOMME SON FltS UNIQUE, Prof. Van Gelder: ook algemene vorming bij beroepsonderwijs UTRECHT Het huidige verschil tussen beroepsonderwijs en het algemeen voortgezet on derwijs, zoals dat in de mavo's, havo's, athenea en gymnasia wordt gegeven, moet zo snel mo gelijk worden afgeschaft, be toogde zaterdag prof. dr. L. van Gelder, hoogleraar in de pedago giek in Groningen, op een ver gadering van het NVV. Er moet volgens hem een voortge zet onderwijs van tenminste vier klassen na de lagere school komen voor iedereen, waarin naast de alge mene vorming ook handenarbeid een plaats krijgt. De eisen van de maatschappij maken een algemene vorming ook voor de huidige leerlin gen van het lager beroepsonderwijs dringend noodzakelijk. De jongeren hebben lange tijd nodig om hun weg te vinden en een keuze op twaalfjari ge leeftijd zoals thans het geval is, is in feite waanzinnig. Het huidige mammoetsysteem be vestigt en versterkt alleen maar de volkomen discriminerende situatie uit het verleden. De mammoetwet is zowel in opzet als in afwerking ca tastrofaal. Noch van het idee van een passend onderwijs voor elk kind, noch van de zg. doorstromingsmoge lijkheden in de handarbeidersmilieus komt iets terecht, aldus prof. Van Gelder. PUBERTEIT De schoolsituatie, vooral in het be roepsonderwijs, houdt volgens ihem geen rekening met de nog komende puberteitsontwikkeling van het kind, waarin de werkelijke ontplooiing geschiedt. „Zit je eenmaal in het la ger beroepsonderwijs, dan kom je er niet meer zonder kleerscheuren af. .Te bent levenslang gehandicapt en vast gepind door het feit dat je niet vol doende algemene vorming hebt ge- Docenten en studenten aan het Bijbelinstituut te Brussel Ontslag pastores AMSTERDAM Een kwart van de Nederlandse jezuïeten (124 van de 500) was gisteren in Amsterdam bij een, omdat zij het niet eens zijn met de wijze, waarop Huu'b Oosterhuis en Ton van der Stap uit hun orde ontslagen zijn. Zij besloten een brief aan generaal Arrupe te Rome te schrijven, waarin zij hun bezwaren uiteenzetten, niet alleen tegen de procedure van het ontslag, maar ook tegen de visie, waaruit deze procedure voortkomt. Zij laten hun generaal weten, dat zij grondig van hem verschillen in de opvattingen omtrent het functioneren van het gezag in de orde. Arrupe's brief aan de Nederlandse jezuïeten naar aanleiding van de ontslag kwestie noemen zij „onvoldoende ba sis voor vertrouwen in de leiding". Bij het provinciebestuur dringen de 124 er op aan, dat het gehele team van studentenpastores hun werk in de Amsterdamse studenten-ecclesia voort moet kunnen zetten. tember zullen twee korte diensten worden gehouden en wel om negen uur en c m kwart voor tien. Na afloop is er gelegenheid een kopje koffie te drinken. De bijeen komsten in Zwijndreeht worden voor bereid door een werkgroep, waarin vertegenwoordigers van negen plaat selijke kerken zitting hebben. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Wij zullen ons moeten verzoenen met de ge dachte, dat de kerk wel eens heel klein zal kunnen worden. Maar ze zal blijven bestaan en nie mand van Gods kinderen zal verloren gaan. Dit zei ds. A. Vroegindeweij uit Vcenendaal in zijn openingswoord op de huishoudelijke vergadering van de hervormde mannenbond op gerefor meerde grondslag, van welke bond hij voorzitter is. In onze tijd worden geen brandsta pels en schavotten opgericht, zei ds. Vroegindeweij, maar men is bezig de grenzen tussen kerk en wereld uit te wissen. De kerk is een stuk wereld aan het worden, waarin geen plaats is voor God en Christus. Volgens ds. Vroegindeweij bleek dat uit het feit, dat men tegenwoor dig in de kerk meer praat over de leefbaarheid van de wereld, dan over de vraag hoe wij rechtvaardig kun nen verschijnen voor God. BIJBEL Bileam zei van Israël: Zie, dat volk zal alleen wonen. Daarin alleen ligt toekomst voor de kerk. Niet dat we elke gemeenschap met de ongelovi gen moeten mijden, zei ds. Vroegin deweij, maar we moeten on9 niet met de wereld vermengen. We moeten een ander leven leiden, dat het stem pel van de Heilige Geest draagt. Dat betekent niet knielen voor de oecumene van onze tijd. Ds. Vroegin deweij zag de strijd zich steeds meer toespitsen om de Bijbel. Hij had dat na de oorlog al aan zien komen, maar niet verwacht, dat dit zelfs ook bin nen de gereformeerde gezindte zou gebeuren. De nieuwe theologie ontneemt ons de rijke boodschap van Gods genade. Prof. Kuitert en prof. Lever tasten de fundamenten van de kerk aan. Als men eenmaal aan de eerste hoofdstukken van de Bijbel begonnen is, kan men nergens halt houden. De meningen die zij in hun pas verschenen boekje voordragen, strij den beslist met het zelfgetuigenis van de Schrift. Hoe kunnen we van Christus we ten, als we niet van Adam weten, als het kwaad met de mensheid gegeven zou zijn en als er geen staat der rechtheid zou zijn geweest? Hoe kun nen we dan nog van schuld en van verlossing spreken? vroeg ds. Vroeg indeweij. Daarom riep hij de hervormde mannen op, onvoorwaardelijk te blij ven buigen voor het Woord van God, op de vereniging en persoonlijk. BELIJDENIS In de Gereformeerde Kerken zag hij rond de belijdenis de strijd herle ven, die de Hervormde Kerk in de vorige eeuw doormaakte (binding „in geest en hoofdzaak"). De Gerefor meerde Kerken gaan steeds meer het beeld van een richtingen werk verto nen. De gereformeerde belijders zullen de handen ineen moeten slaan. „We zijn een kleine minderheid geworden en we zullen erop moeten rekenen, dat we nog meer zullen afbrokkelen", aldus ds. Vroegindeweij. Hij drong tenslotte aan op gebed voor een reveil in eigen kring. Want ook onder de hervormd-gereformeer den wordt materialisme en wereldge lijkvormigheid gevonden. Uit het jaarverslag van de secreta ris ds. Joh. Verwelius uit Schoonho ven noteren we, dat het ledental (voor het eerst) iets teruggelopen is (met negentien leden) en dat ook het aantal verenigingen met vier daalde. Er zijn nu 153 verenigingen en 3855 leden. Het hoofdbestuur versterkt de con tacten met de verenigingen door streekbezoeken, waarop ds. Vroegin deweij refereert over „onze situatie in het geheel van het kerkelijk le ven". BERIJMING De nieuwe psalmberijming houdt de aandacht bezig. Onder de her- vormd-gereformeerde bonden is geen eenstemmigheid. Het wachten is nu op het rapport van een commissie, die is ingesteld door het hoofd bestuur van de Gereformeerde Bond. Tijdens deze vergadering werd nog door ds. Vroegindewij meegedeeld, dat de gelden van het jubileumfonds gebruikt zullen worden voor de uit gave van een geschrift over de Ne derlandse Geloofsbelijdenis. De heer A. van Roon uit Putten refereerde over het onderwerp „Zui ver houden". had. Een psychologisch volkomen on- i verantwoorde toestand." Een scherp verwijt richtte prof.j Van Gelder tot de arbeidersbeweging. Daar heeft men, sinds in 1920 de am bacht-, industrie- en huishoudscholen in de wet werden vastgelegd, het be roep volledig in handen gelaten van de werkgevers. Deze hebben wel goed werk verricht, maar dat was alleen maar gebaseerd op het zo snel mogelijk produktief maken van de jongeren. Hierdoor heeft behalve de arbeidersbeweging ook de vakbewe ging de bestaande discriminatie aan vaard, meende prof. Van Gelder. Dr. P. G. Smelik hoogleraar aan VU AMSTERDAM Tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam in de farmacologie (artsenijleer) is per 1 mei benoemd dr. P. G. Sme lik te Bunnik. De nieuwe hoogleraar is geboren in 1928 studeerde biologie in Utrecht en Groningen en promoveerde in 1959 in Groningen. Op het ogenblik is dr. Smelik lec tor aan de rijksuniversiteit te Utrecht. NED. IIERV. KERK Beroepen te Parrega, c.a.: A. G. v. d. Linden te Nijega; te IJsselmuiden: A. J. Mulder te Nieuwer ter Aa; te Beesd: J. H. de Vree te Sleeuwijk (N.B.). Bedankt voor Rotterdam-Pernis (vac. L. Emmerzaal): G. Koerselman te Bleis- wijk; voor Andel (N.B.): R. de Bruin te Lunteren. Emeritaat verleend: aan dr. A. de Wil ligen, diaconessenhuispred. te Emmen. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten: J. v. Dalen te Rotterdam-Overschie; te Assen (5e pred.pl.): H. Gilhuis te Zaandijk. Aangenomen naar Enschede (voor zendingsarbeid op Soemba): J. v. d. Brink tc Baarn. woonachtig tc Baarn, voorheeft predikant te Tuindorp-Oost- zaan (heeft intrede gedaan). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leiden: H. Ligtenberg te Genemuiden. 2 3 4 S 6 7 8 9 Horizontaal: 1. schaaldiertje - tel woord; 2. profeet - verbond; 3. be grip - dwergvalk; 4. gesloten - uit naam van; 5. eiland van Griekenland, - tegen; 6. giftslangetje - rijstbrande wijn; 7. ongevuld - spoedig - foei; 8. Europeaan - plaats in Limburg; 9. groente - rijksgrens (afk.) - koemest vocht. Verticaal: 1. stad in België - be delaar; 2. telwoord - mening; 3. voor geschreven kerkgebruik - bekende af korting - tijdrekening; 4. voorzetsel - rechtschapen; 5. noorse godheid - lief; 6. stad In N.H. - welaan: 7. vreemde munt - nummer (afk. - meisjesnaam; 8. vertegenwoordiger - bijb. figuur; 9. viervoetig dier - geit - voorvoegsel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. bovendien. 2. handelaar, 3. marte laar, 4. grandioos, 5. kanteloep, 6. bo venvlak, 7. teeendeel, 8 karnemelk, 9. hooimaand. BARNEVELD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2