DE GAULLE AFGETREDEN Commentaren Tilanus: wisseling binnen zen.nde,«.ek Kabinet niet afwijzen Het Kwartet President wist het vrijdag al SPREUK HET WEER Kans op buien Na krappe nederlaag bij de volksstemming Voor; 47,13 Tegen: 52,87 Hoop en bezorgdheid in oost en west Jongeren maakten het fractie niet moeilijk ONDERZETTEGEL (•'Sm*0E PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Grarant MAANDAG 28 APRIL 196» vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblcven mijn hert in tcghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Inzenden aan Bureau van dit blad straat: Aluin jPolier tijdelijk staatshoofd Pompidou aieatre Franse leider Een compromis is een goe de paraplu, maar een armza lig dak. LOWELL (RITA) „Je mag wel zeggen, dat ik hem verdiend heb, want ik heb er heel hing naar moeten zoeken. De BILT Ons land bevindt zich tussen twee lagedruk gebieden in. Het centrum van een van de depressies ligt boven het westelijk deel van de Middel landse Zee en bracht daar regen en onweer. Het andere lagedruk gebied heeft zijn zwaartepunt voor de Noorse kust. Het is vooral dit laatste druksysteem dat voor het weer in ons land van belang is. Met de noorde lijke stroming die aan de west- flank van dit druksysteem staat, wordt koude onstabiele lucht naar de Britse eilanden getrans porteerd. Hierin heeft zich een storing ontwikkeld welke van morgen boven Midden-Engeland lag. Deze storing trekt naar het noordoosten. Verwacht wordt dan ook dat morgen ons land nog onder in vloed van de onstabiele lucht zal zijn, zodat naast opklaringen ook buien zullen voorkomen. Hierbij zullen de temperaturen weinig verandering ondergaan. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 4 tot 11; min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: van 0 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 29 april, zon op 05.IS, onder 20.04; maan op 16.46, onder 04.10. 2 mei v.m. PARIJS President Charles de Gaulle van Frankrijk, die elf jaar geleden een einde maakte aan de chaos in een onbe stuurbaar land, is vanmiddag om twaalf uur afgetreden. De 78- jarige generaal nam deze beslissing nadat was bekendgeworden dat hij een nederlaag had geleden bij het referendum over de hervorming van de Senaat en het gewestelijk bestuur. Gisteren zag het er aanvanke lijk niet naar uit, dat het een historische dag voor Frankrijk zou wordenOp de foto brengt ex-president de Gaulle zijn stem uit, zoals gebruikelijk in het stadhuis van Colombexj, waar sinds jaren een jeugdportret van de generaal het stemlokaal siert. Aan Colombey lag het niet: hier was de stemverhouding 158 ja en slechts 21 nee. POMPIDOU „troonpretendent"? Opkomst 80 procent PARIJS De minister van binnenlandse zaken, Raymond Marcellin, maakte vanmorgen be kend dat de regeringsvoorstellen zijn verworpen met een percentage van 52,87. Alleen de resultaten van 470.000 stemmen moeten nog binnenkomen uit de Franse overzeese gebieden, maar deze kunnen geen invloed meer hebben op de uitslag. Marcellin gaf de volgende cijfers: Geregistreerde kiezers: 28.921.159; aantal uitgebrachte stemmen: 23.274.576 (80,47 procent): vóór: 10.669.015 (47,13 pet.); tegen: 11.966.550 (52.87 pet.). In een communiqué van maar drie regels, dat kort na midder nacht werd uitgegeven, stond; „Ik houd op mijn functie van president van de republiek uit te oefenen. Dit besluit wordt van kracht om twaalf uur vanmiddag (maandag) De president maakte hiermee zijn dreigement waar, dat hij zou aftre den indien het Franse volk het refe rendum zou verwerpen. Dat ge beurde gisteren met een verschil van zes procent 47 procent ja-stemmers 53 procent nee-stemmers). De uitslagen uit de overzeese ge biedsdelen, waar gewoonlijk massaal op de Gaulle wordt gestemd, zijn nog niet bekend. Ze kunnen echter geen verandering meer brengen in de ne derlaag van de generaal. Verloren,, De laatste dagen had de Gaulle al geen vertrouwen meer in een voor hem gunstige afloop van de volks stemming. Vrijdag' zou hij tot enige mensen uit zijn directe omgeving heb ben gezegd: „Alles is verloren". De tekst van het communiqué zou hij ook vrijdag al aan twee vertrouwens mannen, onder wie premier Gouve de Murville, hebben gegeven. Volgens de grondwet is nu Senaats voorzitter Alain Poher interim president. Hij heeft minder bevoegd heden dan de Gaulle. Binnen 20 tot 35 dagen moet hij nieuwe BRUSSEL In EEG- en NAVO-kringen te Brussel is het nieuws van het aftreden van de Gaulle met enige opluchting ont vangen. Men heeft het gevoel dat een nieuwe periode zal aanbreken, waarin bijvoorbeeld de toetre ding van Êgeland tot de EEG en een versterking van de Euro pese gemeenschap weer reëel aan de orde kunnen komen. De Britse premier, Wilson, pleegde tegen middernacht overleg met het Kans op bespreking van grensgeschil HONGKONG De Chinese rege ring bestudeert voorstellen tot het openen van besprekingen over de grensgeschillen tussen beide landen. Dit heeft radio-Peking gisteren be kendgemaakt. Volgens Lin Piao, Mao's officiële plaatsvervanger, heeft premier Kosy- gin op 21 maart een telefoongesprek met de Chinese leiders willen voeren, die dat evenwel afwezen. „Heeft de Russische regering iets te zeggen, dan moet zij dit via de officiële kanalen doen," zo zou Lin hebben gezegd. kabinet over de gevolgen van het al treden. Onofficieel hebben een aantal miniseters echter de waarschuwing laten horen, dat de Gaulle misschien zal trachten over drie weken terug te keren. En ook onderstreepten ze, dat zelfs als hij het politieke toneel voor goed verlaat, het lang zal duren voor de Franse politiek zich fundamenteel wijzigt. Bezvryd Washington was bezorgd over de toekomstige Amerikaans-Franse be trekkingen. In Moskou meent men dat het Kremlin een moeilijk te vervangen bondgenoot van grote allure heeft verloren, die de Sovvjetunie dikwijls uit haar diplomatiek isolement heeft verlost. De Westduitse regering heeft uit drukking gegeven aan haar erkente lijkheid voor het aandeel dat de grote staatsman heeft gehad in de verstevi ging van de Westduits-Franse vriend schap. De Italiaanse regering: de neder laag van de Gaulle zal verstrekkende gevolgen voor Italië hebben. De Arabische wereld is uiterst be zorgd. De Gaulle wordt daar gezien als de enige Westerse staatsman die de Arabieren begrijpt. Een Libanese woordvoerder: „De Arabische wereld is nu op de Russen aangewezen." zaterdagochtend gezamenlijk een tocht gemaakt door het Noord- ierse Londonderry en een klem mend beroep gedaan op rooms- katholieke en protestantse extre misten zich ver van verdere ge welddaden te houden en samen te streven en te werken voor een vreedzame oplossing. presidentsverkiezingen organiseren. Zelf zou de zestigjarige Poher, een man van het centrum, ambities tonen om zich kandidaat te stellen. Een meer serieuze kandidaat is oud-premier Georges Pompidou. De kans dat deze gaullist president wordt, wordt zeer waarschijnlijk ge acht. Pompidou Dat Pompidou er is,kan hebben bijgedragen tot de verwerping van het referendum, vooral door de onte vredenheid van de middenstanders over het economische programma van de Gaulle. Tot nu toe zijn die kiezers steeds bang geweest om hem hun stem te onthouden, omdat er voor' hen 'geen veilig alternatief be stond. Het blijft overigens nog altijd duis ter waarom de president zijn politie ke toekomst heeft laten afhangen van een zaak waaraan hij de vertrou wenskwestie niet behoefde te verbin den. Zijn dreigementen dat Frankrijk na zijn heengaan aan een chaos ten prooi zou vallen, hebben voor het eerst op het grootste deel van de kiezers weinig indruk gemaakt. De Gaulle had het advies van sommige ministers, dat hij een slecht terrein had gekozen om een strijd te leveren, in de wind geslagen. (Zie ook elders dit blad) Afgewezen TVTU het Franse volk zij het in kleine meerderheid de man heeft afgewezen die bijna elf jaar achtereen met grote hartstocht de be langen van Frankrijk verdedigde, ver mengen zich gevoelens van voldoe ning met die van diep medeleven. Voldoening, omdat de remmende in vloed van de generaal ophoudt te bestaan en zich voor het eerst de mogelijkheid voordoet, dat de zaken in Frankrijk zelf, maar ook in de Europese gemeenschap, waarvan het deel uitmaakt, beter aangepakt wor den. Diep medeleven, omdat gebleken is, hoe groot de kloof is geworden tus sen hem die het beste met zijn land voor had en degenen die van mening zijn dat zijn beleid van de laatste ja ren daar niet langer mee in overeen stemming was. Het is waar: als een klein percentage anders had gestemd, zou de generaal met een kleine meerderheid aan de macht zijn gebleven. Ook by de pre sidentsverkiezingen van 1965 moest hij genoegen nemen met 55*/» in een ver nederende tweede ronde. Niettemin is de uitslag van gisteren een blijk van de verwijdering die zich heeft voltrokken tussen de op een zame hoogte levende president en de Fransen, met wie hij langzaam maar zeker het voor hem onmisbare con tact had verloren. Zelfbeheersing WJAT nu In Frankrijk zal gaan ge beuren hangt volledig af van de wijze, waarop de bevolking gebruik maakt van de nieuwe mogelijkheden die de verkiezing van een nieuwe president biedt. De generaal heeft de Fransen in ver warring achtergelaten. De economi sche toestand is bepaald niet roos kleurig; de onderlinge verdeeldheid is groot, ook in het gaullistische kamp. Wil Frankrijk gelegenheid krijgen op nieuw zichzelf te worden, dan moe ten de Fransen in de bijzonder moei lijke periode die vóór hen ligt veel zelfbeheersing aan de dag leggen. Het is de vraag of zij die kunnen op brengen, als pogingen worden gedaan de economie weer gezond te maken en als de verkiezing van een nieuwe president de emoties hoog zal doen oplaaien. Lopen de zaken uit de hand en komt de lang voorspelde chaos, dan is zelfs een nieuwe terugkeer van de gene raal eventueel bij verkiezingen niet uitgesloten. Ieren bekogelden elkaar met stenen ARMAGH In het Noordierse stadje Armagh hebben aanhangers van de extremistische predikant Ian Paisley en katholieke betogers voor gelijke burgerrechten elkaar zater dagavond bekogeld met stenen en flessen. Zes personen werden naar het ziekenhuis gebracht. Aanleiding vormde de terugkeer uit de gevangenis van drie Paisley ge trouwen. Ze werden door 4.000 mensen en muziekkorpsen verwel komd, waarna tegenbetogers in actie kwamen. Een rooms-katholieke en een pro testantse bisschop hebben zaterdag ochtend een tocht door de stad Lon donderry gemaakt om de katholieken en protestanten te vragen zich te ma tigen. SCHEEMDA De dertigjarige F. Blaauw uit Winschoten is gisteren in Scheemda, doordat hij geen voorrang verleende aan een personenauto, met zijn auto het Winschoterdiep ingere den. De man verdronk. (Van onze parlementsredactie) DRIEBERGEN CHU-fractie- leider drs. A. D. W. Tilanus heeft zaterdag, tijdens de conferentie van de christelijk-historische jongeren met de Kamerfractie op het conferentie-oord Hyde- park gezegd in principe geen be zwaar te hebben tegen een tus sentijdse kabinetsreorganisatie. De wisseling zou niet alleen op personen betrekking behoeven te hebben, er zou ook onderling van departement geruild kunnen worden. Hij werd daartoe uitgelokt door jongerenvoorzitter Jac. Huijsen, die vooral de driehoek „financiën, econo mische en sociale zaken" op de korrel nam. De heer Tilanus zei zuiver the oretisch gesproken te hebben. Men moest er geen bedoeling achter zoe ken. Een reorganisatie onderweg is de verantwoordelijkheid van het ka binet en de minister-president, zei hij verduidelijkend. Onmiddellijk na zijn opmerking, die aangehoord werd door de mi nisters Beernink en Udink en de staatssecretarissen Haex en Van Veen, zei hij dat men minister De Block niet alleen verantwoordelijk moet stellen voor alles wat mis gaat. Hij heeft ook veel goede dingen ge daan en de heer Tilanus wees op hei industrievestigingsbeleid. Ook d< naam van minister Luns viel: Biafrci beleid „wat afhouderig", naderham positiever onder druk van de Kamer in verband met Griekenland nu geer verschil van mening meer met dr Kamer; aan uitstel geen behoefte. Iets anders De heer Tilanus memoreerde het CHU-plan voor alternatieve moge lijkheden dan alleen over de accijn zen en de belastingcorrectie: we moe ten niet alleeh vragen maar ook be reid zijn er wat tegenover te stellen De CHJO, die destijds heeft aange kondigd de fractie kritisch te zullen volgen, maakte het de Kamerleden, van wie alleen de heer Van der Peijl ontbrak, niet al te moeilijk. Er waren kritische vragen over de „image" van de fractie en dus van de CHU, de defensie-bijdrage, minister Polak en het COC, geleide of vrije loonpoli tiek, de accijnzen en het eventueel uiteenlopen van fractiebeleid en de rapporten van „de 18". Mr. W. Scholten kondigde aan dat hij samen met fractiegenoot drs. A. de Boo een studie zal maken van .het rapport-Van Walsum en het besluit van minister Wittevecn over. de fi nanciële verhouding Kerk-overheid. Die studie zal ervan uitgaan dat: de CHU zich zeer gereserveerd opstelt tegenover het regeringsbesluit, dat men het niet eens is met het argu ment dat geloven een persoonlijke zaak is en dat de eventuele af koopsom wel erg mager is. Het imago van de CHU bleek tel kens weer een heet hangijzer. Tila nus 1 Dat heb je niet in de hand. Het hangt ervan af hoe de pers het op pikt. Zie ook elders dit blad. JJET zal verstandig zijn, niet al te hoge verwachtingen te hebben van de invloed die het aftreden van de Franse president op korte termijn zal hebben op de samenwerking in Europees en Atlantisch verband. De Fransen zullen voorlopig zozeer met zichzelf bezig zijn, dat binnen afzienbare tijd een duidelijke omme keer in de politiek van Parijs, met alle complicaties daarvan, niet voor de hand ligt. Bovendien zal ook in het Europa van de Zes blijken, dat de Vijf het in vele opzichten lang niet zozeer met elkaar eens zyn als uit hun verzet tegen het beleid van de generaal mocht worden verondersteld. Ook voor de partners van Frankrijk volgt thans een periode van zelf onderzoek, waarin zij geconfronteerd worden met wellicht te gemakkelijk gedane beloften, die nu waar gemaakt moeten worden. Niettemin kan er nu een nieuw be gin zijn. Men moet zich echter rea liseren, dat het aftreden van de generaal geen wondermiddel is. waarmee alle kwalen genezen kun nen worden. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schri|f op de bon duidelijk hel gewenste nummer:- 1 DAIMLER 1886 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 ortistieke handbedrukte ploce mot- helder blauw op naturel- Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: O per kwartaal per maand plaats als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels!

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1