FRANSE VOLK ONDER DRUK Kritiek op cijfersysteem Wel premier kiezen geen burgemeester Laatste dreigement de Gaulle Euratom falikante mislukking Geen keiharde afwijzing Conflict met Indonesië voorleggen aan de VN nee'zeggen Geen ,peur 600.000 kiezers Brand in Olst eist één dode LEIDSE HOOGLERAAR: CNV en NVV in bond van r.k. ziekenfondsen Frontale botsing: jongeman gedood PRIJSGESPREK METAAL' Vascomij gered van formeel faillissement Thant: verhouding tussen Oost en West wordt beter 9 ZATERDAG 26 APRIL 1969 PARIJS President De Gaulle heeft gisteren in een laatste oproep tot het Franse volk gezegd dat hij onmiddellijk zal aftre den als de meerderheid van het kiezerscorps ,nee' stemt in het zondag te houden referendum over hervorming van de Senaat en uitbreiding van de regionale bevoegdheden. De Gaulle heeft al eerder dit dreigement uitgesproken. die ons in orde en eendracht naar de vooruitgang moet voeren, waarbij de onderlinge betrekkingen tussen ons Fransen diepgaand zullend worden gewijzigd". Tank ontplofte OLST Een felle brand in de Olster asphaltfabriek NV heeft het leven gekost aan de 20-jarige G. Oos telaan. Hij overleed gisteravond in het St. Josephziekenhuis in Deventer nadat hij verwondingen had opgelo pen bij een explosie van een tank waarin zich enkele duizenden liters asphaltkleefstofmiddel bevonden. De ontploffing ontstond toen en kele arbeiders de tank aan het lassen waren. Binnen de kortst mogelijke tijd stond een deel van de fabriek in lichterlaaie. Met een groot aantal kra nen wisten de brandweren van Olst, Deventer en Wijhe het vuur binnen een uur te blussen. Een deel van de fabriek is ver woest. Enkele installaties, een groot deel van de teerproductie, halffabri- katen en andere grondstoffen zijn ^verloren gegaan. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Militairen, die in de buurt van de fabrjek oefeningen hielden, zetten het terrein van de brand af in ver band met explosiegevaar. DELFT Aan het slot van de Europese week. georganiseerd door de Delftse studentenvereniging Sanc- tus Vergilius heeft de Leidse hoogle raar prof. C. J. F. Böttcher gezegd dat de Europese gemeenschap voor atoomenergie een falikante misluk king is geworden. Euratom was gebaseerd op de poli tieke illusie dat zes landen gezamen lijk een kemergie-industrie zouden kunnen ontwikkelen. Bovendien i bleek de behoefte aan nucleaire ener gie in Europa totaal verkeerd geschat, aldus prof. Böttcher. De Leidse hoogleraar stelde dat de regeringen tevergeefs proberen de technologische samenwerking in Eu ropa van de grond te krijgen, terwijl de industrieën zelfs de kleine al zeer nauw met elkaar samenwerken. Zuidmolukkers doen beroep op De Jong De regeringen zouden hun inspannin gen moeten richten op het totstand- brengen van ondermeer een Europees octrooirecht, harmonisering van de keuringsnormen en de Europese naamloze vennootschappen. Meer kans Prof. Böttcher concludeerde dat nu ook de regeringen gaan inzien dat technologische samenwerkingsprojec ten veel meer kans van slagen heb ben. Als voorbeeld noemde hij de Nederlands-Brits-Duitse samenwer- i king met betrekking tot het ultracen- trifugeproject. Dc andere spreker dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van dc Eu- ropesc commissie, zei te twijfelen aan de Britse bereidheid om. meer dan alleen om economische redenen, lid te worden van de EEG. 51 pet ZOU Enkele uren voor de toespraak van het staatshoofd heeft het blad France Soir dc uitslag van een nieuw onder zoek door het Franse instituut voor opiniepeiling gepubliceerd, dat de „nee"-stemmer 51 procent gaf en de „ja"-stemmer 49 procent. Het onder zoek is gehouden bij 1.703 mensen, gekozen uit het hele land, Corsica uitgezonderd. Bij een eendere peiling door het zelfde instituut stemde 52 procent „ja" en 48 procent „nee". De generaal zei verder, dal wan neer de uitslag positief uitvalt, hij zijn huidige mandaat zal uitdienen om „het werk voort te zetten waar mee tien jaar geleden begonnen werd". Laatste bladzijde In elk geval ral De Gaulle niet aanblijven na afloop van zijn huidige mandaat in december 1972. „Wanneer eenmaal het officiële einde van mijn ambtstermijn is aan gebroken, zal ik, zonder scheuring of omwenteling, de laatste bladzijde omslaan uan het hoofdstuk in onze geschiedenis waaraan ik dertig jaar geleden begonnen ben, en mijn offi ciële functie overdragen aan degene die u als mijn opvolger zult hebben gekozen", zo zei de president in zijn rede voor radio en televisie. „Met uw antwoord staat het lot van Frankrijk op het spel, omdat de hervorming een integraal onderdeel vormt van de medezeggenschap, die vereist wordt voor handhaving van het evenwicht van de moderne maatschappij. Een weigering staat gelijk aan verzet op een belangrijk terrein van deze sociale, morele en menselijke transformatie, zonder welke wij rampzalige schokken tege- moetgaan Eendracht „Aanvaarding betekent het nemen van een beslissende stap op de weg „Als ik op het hoofdonderwerp wordt afgewezen door een meerder heid van u, ongeacht het aantal, de geestdrift en de toewijdingen van het leger, van hen die mij steunen en die in elk geval de toekomst van het vaderland in handen houden, wordt mijn huidige taak als staatshoofd vanzelfsprekend onmogelijk en zal ik onmiddellijk mijn functies neerleg gen". zo waarschuwde De Gaulle. En hij schetste een somber beeld van de toestand die zou ontstaan als de overwinning toeviel aan zijn te genstanders. Bij een „ja" van de meerderheid beloofde hij voort te gaan met zijn werk „ter verzekering van de orde, verdediging van de valuta, handha ving van de onafhankelijkheid, ver zekering van de vrede en van het respect voor Frankrijk", tot de tijd aanbreekt om het presidentschap aan een door het volk gekozen opvolger over te dragen". UTRECHT Het CNV en NVV zullen zitting nemen in het bestuur van de rooms-katholieke bond van ziekenfondsen. Dit heeft de voorzitter van de bond. de heer J. Hendriks, gisteren in Utrecht meegedeeld na het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties. Binnen de beleidsorganen van de drie Nederlandse vakcentrales zijn besprekingen aan de gang over een grotere concentratie van de gezond heidszorg. De vakcentrales menen dat de vakbeweging een plaats moet in nemen in de toekomstige structuur van de ziektekostenverzekeringen. Knelpunten DEN HAAG Gelet op de groeiende goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesië dringen de vrije Zuidmolukkers in Nederland er bij minister president De Jong op aan, met I yaim i 'fi-ji Russissche bemanningsleden in ac tie op de kruiser Michail Kutvzov. een der USSR-oorlogsbodems, die thans in de Middellandse Zee va ren. De plotselinge belangstelling van de Russen om in dit gebied oefeningen te houden hebben ver moedelijk met de verhevigde span ning in het Nabije-Oosten te maken. in acht neming van gerecht vaardige gevoelens der Zuid molukkers, een oplossing te be vorderen in het conflict tussen Indonesië en de Republiek der Zuid-Molukken en stappen te ondernemen die er toe leiden dat de zaak in de Verenigde Naties aan de orde zal komen. Een telegram van deze strekking werd gistermiddag vanuit de Haagse Houtrusthallen verzonden door de daar aanwezige Zuidmolukkers, ter gelegenheid van de negentiende ver jaardag van de republiek. De president, ir. J. A. Manusama sprak, na het zingen van het volkslied en een herdenking van de gevallenen, over grote dankbaarheid en gematigd optimisme. Dankbaar heid omdat de strijd nog steeds door gaat. Wat door Soeharto wordt voor gesteld als een communistisch kom- plot blijkt in werkelijkheid niets an ders te zijn dan een zuivere onafhan kelijkheidsbeweging. Bond gen ooi Optimisme zag de president in de naderende volksstemming der Papoe- j a's. Indien dit in volle vrijheid geschiedt zal het stimulerend werken op de onafhankelijkheidsbeweging in de andere delen van de archipel. Wordt het een sehijnplebisciet dan krijgen de Zuidmolukkers een waar devolle bondgenoot in de strijd tegen het Indonesisch regime. Ir. Manusa ma riep op niet te versagen: wie het recht aan zijn zijde heeft en daarbij ook geduld, voor hem werkt de tijd en komt tenslotte de overwinning. Mr. H. E. M. Boeke. lid van het hoofdbestuur van de Stichting door de Eeuwen Trouw, riep Nederland op. op te houden de zaak te verdoe zelen als een probleem van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Er moet een einde komen aan de „repatriëringspolitiek" die bestaat uit het geven van valse voorlichting en het beloven van premies, terwijl het bekend is dat de Zuidmolukkers een ellendige toekomst tegemoet gaan. Hij wees er op dat het uitblijven van politieke eenheid in Europa knelpunten gaat opleveren. Als voor beeld noemde hij de marktpolitiek van de landbouw in de EEG. waar over in Brussel besluiten worden ge nomen die niet meer ter controle van het parlement staan en waarop ook het Europees parlement (omdat het nog geen bevoegdheden heeft) geen controle uitoefent. RIJSBERGEN De 20-jarige K. Westbroek uit Capelle aan den IJssel kwam gisteravond op de rijksweg Rijsbergen - Breda ter hoogte van de Krabberbossen om het leven toen hij met zijn personenauto op onverklaar bare wijze op de linkerweghelft kwam en frontaal tegen een vracht auto botste. Met ernstige verwondin gen werd de jongeman naar het Sint Ignatiusziekenhuis in Breda gebracht waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. AMSTERDAM De 18-jarige ver koopster J. M. Capel uit Amsterdam is gisteravond overleden aan de ver wondingen die zij had opgelopen toen zij met haar bromfiets tegen een geparkeerd staande auto opreed. NIJMEGEN Dr. J. H. J. Crijns uit Roosendaal vindt het onbevredi gend dat een aantal leerlingen doubleert op de totale cijferlijst. Bovendien is de rector van de Roosendaalse schoolgemeenschap van mening dat het geven var) pijfers te veel afhankelijk is van de individuele leraar. Dr. Crijns zegt dit in zijn proefschrift „Een school in cijferswaarop hij gistermiddag promoveerde aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Hij heeft de schoolloopbaan van 647 HBS-leerlingen van het bisschoppelijk college in Roermond gevolgd en in totaal 14.356 examencijfers geanaly seerd. Dr. Crijns pleit voor een systeem waarbij leerlingen sneller door kun nen gaan in de vakken waarin ze goed zijn. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De drie vak bonden in dc metaalindustrie hebben gisteren met de werk gevers gepraat over een extra loonsverbetering als gevolg van de prijsstijgingen na 1 januari. Het contract voor de metaal industrie werd vóór de forse prijsstijgingen van de afgelopen maanden afgesloten, zodat met deze prijsstijgingen volgens de vakbonden onvoldoende reke ning is gehouden. Per 1 januari gingen de lonen met 5,5 pet. omhoog en op 1 juli volgt nog 2 pet. In aansluiting op wat de vak- centralen in ie Stichting van de Ar beid vroegen hebben de vakbonden ook gisteren de eis van 2 pet. vermin dering sociale premie gevraagd. De heer C. van Dijk, voorzitter van de Christe'.iike Metaalbedrijfsbond. verklaarde na aflooj van het gesprek blij te zijn, dat de werkgevers geen keihard nee hebber laten horen. De werkgevers toonder begrip voor de van werknemerszijde werd overeen gekomen, iat Dartijen op 14 mei het gesprek zullen voortzetten; inmiddels zal dan ook meer bekend zijn over het verdere verloop van het prijsin dexcijfer Overigens was de heer Van Dijk van mening, dat nog volle dig afgewacht moet worden, wat er uit de >us komt. De werkgevers zul len de "omende weken benutten om met de achterban overleg te plegen; dit betekent waarschijnlijk, dat ook met de jentrale werkgeversverbon den overleg wordt gepleegd, omdat een bepaalde concessie in de metaal industrie gevolgen zal kunnen heb ben voor andere bedrijfstakken. Het gesprek bij Ptrlips wordt maandag gevoerd en voor de metaalnijverheid is eveneens een gesprek op komst. Opvarenden Zeearend terug naar Rotterdam BERLIJN De twee opvarenden van het Nederlandse motorschip Zeearend dat donderdagavond in de Oostzee zonk. zijn opgepikt door het Oostduitse wachtschip Hellerau. Na aankomst n Rostok hebben zij de terugreis naar Rotterdam aanvaard Sirhav Sirhan. die ter dood is veroordeeld wegens de moord op senator Robert F. Kennedy, in gesprek met zijn verdedigers Parsons en Cooper. Beide heren deden het voorstel hun verzoek tot hernieuwde behandeling van de zaak met een week uit te stellen. Dit werd toegestaan. Vingers afgekneld AMSTERDAM De 56-jarige op perman P Z. Steensma raakte gister middag 'n een materiaallift bij bouw werkzaamheden in Amsterdam met zijn linkerhand tussen een staaldraad en een katrol bekneld. Vier vingers werden gedeeltelijk afgekneld. ylSSEN is een nationale zaak. Dat hebben de op eenvolgende ministers van landbouw Biesheuvel en Lar- dinois en de Tweede Kamer goed begrepen. Wat zij ook in de gaten haden hoe kan het anders is het feit, dat 600.000 vissers die in hun vrije tijd een lekker stekkie opzoeken, 600.000 stemmen zijn, de ge zinsleden nog niet eens mee gerekend. Die laatsten horen er bij, want in hoeveel geval len zal thuis de verzuchting niet geslaakt worden: „Hè, hè, gelukkig rust, Pa zit aan de waterkant", of „Jan is uit peu ren". Daarom; meer mogelijkheden voor de sportvissers. De schub, wat dat dan ook moge zijn. voor hen en de aal. naar alle waarschijnlijkheid een vis zonder schubben, voor de man die ervan „moet eten". De anti-revolutionair Van Benne- kom durfde het geweld van de 600.000 sportvissers, oftewel een aantal Kamerzetels waar de ARP zelf blij mee zal zijn. wel te trotse ren. Hij vond dat het uit moest zijn met het peuren, of zoals Koenen- Endepols zegt: peueren. peuerde. gepeuerd. En een peur is dan: een tros of franje van aardwormen of Dieren, aan draden geregen en be vestigd aan de lijn. Terecht heeft Van Bennekom daar bezwaar tegen gemaakt. Het klinkt onesthetisch, waarschijnlijk krijg ie er vieze vingers van en als men dan bovendien nog de aal uit de mond van de beroepsvisser stoot, moet het uit zijn Heel dapper van Van Benne kom. deze kleine beperking. Want de dreiging van de waterkant was ook in de Kamer duidelijk voel baar. Er werd bijna niet gelachen om èén van de Kamerleden die de hengel als volgt definieerde: een stok met aan beide einden een dooie pier. Een mooi verkiezingssuccesje voor Kamer en regering. De moei lijkheid is alleen: hoe komt de sportvisser dat nu te weten? Voor de KVP niet zo moeilijk. Na het vertrek van Luns hebben ze wat stemmentrekkertjes nodig. Het zou Lardinois kunnen zijn: wegens enorm succes in Brabant en Lim burg geprolongeerd onder dc slo gan: de man die de poer er bijna doorkreeg. Rust Tweede Kamer doet het olgende week rustig aan: Er zijn geen onderwerpen die al vol doende .-oorbereid zijn om in de plenaire vergadering behandeld te worden. Volgende maand zal de storm wel weer losbreken: de prijs indexcijfers zullen allerwegen ver bazing wekken en de krachtproef komt bil de behandeling van de accijnsverhogingen per 1 juli. Zoals de kaarten nu liggen, krijgt Witte- veen een harde dobber en zal hij naarstig moeten „peuren" naar een ander ootle dat oneetwiifeld op DE het juiste moment wel weer zal opduiken. Zo gaat dat met dek- kingsmaatregelen die afgewezen worden. Maar nu hebben de partijen tijd om zich met interne zaken bezig te houden. De Achttien gaan onver droten door met hun rapporten, ook al zien velen niets van deze samenwerking terecht komen. Maar over de vorm van de samen werking is dan ook nog niet ge praat. De Kamerfractie van de CHU gaat vandaag onder het mes. Bij de c.h. iongeren in Hydepark. We heb ben f'e jongerencommissie die de Kamerfractie moet beoordelen niet op de tribune gezien, maar ze zul len «getwijfeld laten merken dat ze de Handelingen en de kranten lezen. Voorbereid op alles heeft fractieleider Tilanus het verleden week over de politieke toer ge gooid door de benzine- accijnsver hoging met 3.5 cent af te wijzen. Benieuwd wie er van de fractie ontbreken in Hydepark. De PSP stelt in Nijmegen een program voor links Nederland sa men. De PPR wilde dat verleden week doen voor de radicalen, maar ze <wamen er niet aan toe. Zo radicaal verdeeld willen ze ook wel zijn. Lynchen TNTERESSANT IS nog steeds de gang van zaken binnen de PvdA. Niet Democratisch Appèl, want dat groepje kan men rustig afsenrijven. Wie er nog warm voor lopen, zijn enkele zeer ouderen, ex- vakbondsbestuurders, die met tril lende stem en dito knieën verkla ren dat ze het niet meer weten. Ze kwamen verleden week in De Brakke Grond in Amsterdam bijeen. „Hiei zijn tenminste arbei ders" zei Por? jr.. „die heb ik op het 'ongres niet gezien". Mogelijk maar dan vvaren het wel overjarige arbeiders enh eel snel met scheld woorden. Er heerste een lynch stemming. die in De Brakke Grond met al dat bloed en rood en de gedachte aan drama's van Shakes peare niet misstond. En wat Ka mervoorzitter Mazure betreft: onge twijfeld was hij eens een goeie korfballer. Pors zal Vondeling verslag uit brengen van zijn inlichtingen over de .opmars van Nieuw Links naar het rode fluweel van de Kamer" En daarom blijft Democratisch Ap pèl, misschien er wel op hopend dat andere leiders van de PvdA het niet laneer nemen. Tn dat verband is natuurlijk de niet °ens neer zo sluimerende con troverse tussen fractieleider Den IJvl cn Nieuw Links van belang. De *eeen gestel de opvattingen en de onverzettelijkheid van Den Uyl zul- 'en tot een botsing leiden. Dat is een feit. De vraag is al leen waar de zo mogelijk nog on- verzetteli jker Vondeling zal1 staan, 'n ziin hoekje was hij niet zo pro- Nieuw Links. In De Brakke Grond zat hij al aardig in dc Cubaanse hoek. Wie zei er ook weer, dat het natuurlijk de burgerlijke pers weer was die vlak na het PvdA-congres moeilijkheden voorzag? C. van der Wild. MAASTRICHT De bouwmaat schappij Vasco in Heerlen is gered van een formeel faillissement nadat de overgrote meerderheid van de I ruim 500 concurrent-crediteuren zich gisteren in Maastricht akkoord hebben verklaard met een herfinan cieringsplan. Zij kunnen alsnog een gedeelte van hun vorderingen (on geveer ^5 procent) die in totaal 29 miljoen gulden bedragen, tegemoet zien Het wachten is alleen nog op de goedkeuring van de rechtbank van Maastricht die gunstig zal beslissen als alle geldleningen gewaarborgd zijn. Over de in het vooruitzicht gestel de hypothecaire lening van een mil joen gulden dankzij bemiddeling van de Zwitserse maatschappij Sinfico. bestaat nog geen zekerheid. LONDEN Tijdens een bijeen komst van het VN-genootschap voor Groot-Britannië en Noord-Ierland heeft -De Thanl gezegd dat er teke nen zijn die wijzen op een gunstige ontwikkeling in de verhouding tus sen Oost *n West. In zijn rede wees hij op het streven van de grote mogendheden om het net -elkaar eens te worden in de Veiligheidsraad, zoals in kwesties van het Midden-Oosten en Rhodesië. Thant waarschuwde overigens voor te groot optimisme ten aanzien van vrede en veiligheid in de wereld. Hij merkte op dat er aan de Ver enigde Naties nog veel ontbreekt. In dat verband noemde hij het feit dat communistisch China nog geen lid is van de volkerenorganisatie. moeilijke oositie van de vakbonden. Er werd geen melding gemaakt van Na toelichting van het standpunt I vermisten. ARNHEM Tweemaal zo veel kiezers in Arnhem willen de premier rechtstreeks kiezen dan de burgemeester. Dit blijkt uit een enquête onder de Arn hemse burgerij, gehouden in verband met het benoemen van een opvolger van burgemeester Matser, die 1 juni met pensioen De steekproe' werd uitgevoerd on der zeshonderd kiesgerechtigden, van wie tien procenl medewerking wei gerde. Het onderzoek werd verricht door N'irncpfrse «♦urtenten Wel is een groti meerderheid van de ondervraagden voor meer invloed van de bureel op de burge- meestersi»*n»>e:nine De helft van de ze groep wil "en rechtstreeks geko zen burgemeester. Van d? overigen is de mening gevariëerd van het laten kiezen door de gemeenteraad tot hef laten adviseren van de Kroon door de gemeenteraad. De 'nperderheid zag liefst een bur gemeester n Arnhem tussen de 35 en 55 jaar: zestig procent tussen 35 en 45 iaar en 32 orooent tussen 45 en 55 jaar. Voor tweederde var) de burgers hoeft ie oureemeester niet uit Arn hem te somen Ongeveer 92 procent vindt dat de merkelijke gezindte er niet toe doet en 79 procent vindt ook de politieke overtuigine niet beslis send.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9