BEL VOOR VOLGENDE RONDE We hebben veel kennis opgedaan j Kritiek op SER over ondernemingsraden GEMEENTE ONTVANGER STAL 90 MILLE Europese vakbeweging nu in nieuwe fase Laatste caisson in Volkerak geplaatst West-Brabant is uit isolement verlost Laatste fase operatie bracht veel spanning Vier arbeiders op raffinaderij vergiftigd Advies nog omstreden zaak Coöperatie in landbouw dupe' Overval op nachtportier ZATERDAG 26 APRIl 1969 MINISTER BAKKER ZEI NA DE AFSLUITING VAN HET VOLKERAK DAT EEN NIEUWE FASE VOOR DE DELTA WERKEN IS INGETREDEN. HIJ NOEMDE HET: (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Een oorverdovend fluitcon cert van schepen kondigde gistermorgen om half twaalf in het Hellegat aan dat de laatste caisson in het Volkerak op zijn plaats stond. Enkele hon derden schoolkinderen uit Ooltgensplaat en Willemstad zorgden met het loslaten van fleurige ballonnetjes voor een feestelijk tintje aan deze nieuwe overwinning die rijkswaterstaat en de aannemers hebben geboekt in de strijd tegen het getij. Tegen het moment waarop de afsluiters van de twaalfde en laatste caisson werden opengedraaid en het gevaarte begon te zinken steeg de spanning voor waterstaatsmensen en kijkers. To' een minuut voor het gevaarte aan de grond stond ging alles per fect en volgens schema. De caisson wilde zich echter ken nelijk niet zonder meer gewonnen geven en verzette zioh zelf (letterlijk en figuurlijk) in de laatste minuut nog enkele meters. De bedoeling was de „waterflat", die 45 meter lang was. zo tussen de reeds geplaatste caissons te zetten dat er aan weerszijden nog een kier van twee meter open zou blijven. Na de overi gens geslaagde operatie bleek dat de kolos aan de ene kant tegen zijn „collega's" stond terwijl aan de ande re zijde een ruimte van vier meter het kolkende water doorliet. Ebstroom Ir. G. Swier, het hoofd van de Vol- kerakwerken, vertelde later dat het schroefwater van de sleepboten, die de caisson in het gat trokken, het juiste beeld van de stroming enigszins vertekende. Tenslotte stond er op het moment van afzinken nog altijd veertig centimeter stroom per seconde. Binnen anderhalve minuut na de kentering stroomde het water alweer met dezelfde snelheid in om gekeerde richting. Even zag het er naar uit dat de ebstroom onder de geplaatste caisson doorliep, maar dit bleek later mee te vallen. Zodra de scheepsfluiten hun con cert hadden gestaakt trokken de sle pers de houten drijfsdhotten van de caisson en werden de stalen schuiven omhoog gehesen. Steenstorters losten daarna hun vracht aan weerszijden van de caisson, zodat hij niet meer kon verschuiven. Op dat moment kwamen ook de vrachtwagenchauf feurs in actie om de tralieligger cais son te ballasten met mijnsteen. In de laatste kier die nog open was in de caissondam werd een kettingnet ge hangen waarna het gat werd opge vuld met steen Aan boord van de Pieter Caland zei minister Bakker van verkeer en waterstaat, die de operatie had ge volgd, later, dat met de afsluiting van het Volkerak een nieuwe fase voor de Deltawerken is ingetreden. „Met deze afsluiting luidt de bel voor de volgende ronde. Het Deltaprojcct lijkt wel op een televisieauiz, iedere volgende ronde wordt het moei lijker." De minister merkte ook op dat de over de caissons te bouwen dam een belangrijke schakel gaat vormen in het verkeer tussen Rotterdam en Antwerpen. „Deze afsluiting betekent tegelijkertijd een ontsluiting voor West-Brabant dat hiermee uit het isolement wordt verlost." Tenslotte noemde hij ook het Zeeuwse meer dat na afsluiting van de Oosterschel- de zal ontstaan en waarvan de Vol- kerakdam straks de noordelijke be grenzing vormt. water kan nog steeds vrij door dr caissons stromen. Pas maandagmor gen omstreeks acht uur zal de strooir definitief worden geblokkeerd. Or dat moment zullen de stalen schuiver die in de caissons zijn aangebrachf worden neergelaten. Eerder was he' de bedoeling dit vandaag te doen maar later is deze laatste operatic uitgesteld tot maandag. Ervaring Nadat acht jaar geleden het Veerst Gat met doorlaatcaissons werd ge blokkeerd is nu voor de tweede maal in de waterstaatkundige geschiedenis van ons land een zeearm afgesloten met deze bakken van staal en beton. Rijkswaterstaat heeft opnieuw erva ring op kunnen doen voor een „vol gende ronde". Deze afsluiting kan dan ook worden gezien als een gene rale repetitie voor het Brouwersha- vense Gat waar over enkele iaren opnieuw een aantal caissons de basis zullen vormen voor een te bouwen dam. Ir. Swier merkte gisteren op dat het mogelijk is schaalvergroting toe te passen door de ervaring die .bij elke sluiting wordt opgedaan. Daar naast staan de -Deltawerkers tegen woordig allérlei hulpmiddelen ter beschikking zodat tevoren kan wor den berekend wat de gevolgen van een bepaalde operatie zullen zijn. Wie weet dat over negen jaar de grootste zeearm, de Oosterschelde, op drie plaatsen tegelijk zal moeten worden afgesloten, beseft dat het zaak is nu al te repeteren om straks het laatste hoofdstuk van de Delta werken met succes te kunnen realise ren. Met grote precisie werd gister morgen het laatste caisson inge varen, dat de sluiting van het Volkerak bewerkstelligde. Een oorverdovend fluitconcert kon digde enkele ogenblikken later aan, dat het caisson op zijn plaats stond en rijkswaterstaat opnieuw een overwinning had geboekt in de strijd tegen het getij. Ir. G. Sivier over afsluiting Gistermorgen is door het invaren en afzinken van het laatste cais son het Volkerak gesloten. Op de foto het laatste caisson onderweg. GODORF Vier arbeiders van de Shell-raffinaderij te Godorf (bij Keu len) liggen met ernstige vergiftigings verschijnselen in een ziekenhuis na dat zij zwavelwaterstof hadden ingea demd. 31 andere collega's zijn even eens in een ziekenhuis opgenomen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Derde sluis Ir. J. Volkers, hoofd van de Delta dienst, memoreerde dat opnieuw de strijd tegen tijd en getij is gewonnen. Hij dankte allen die zich voor het welslagen van deze operatie hebben ingezet, en noemde in het bijzonder de kapiteins en bemanningen van de sleepboten, die daarin een belangrijk aandeel hebben gehad. Ir.' G. Swier, het hoofd van de Del tawerken, die de leiding van de afsluiting heeft gehad, vertelde dat •het vreemd zal zijn dat de bouwput nu leeg is. „Het is mijn vurige wens dat deze put zo snel mogelijk kan worden gesloten en dat er vlug een derde Volkeraksluis zal kunnen wor den gebouwd." Hij besloot zijn toespraak met de opmerking: „Ik meen te mosen zeggen dat het kar wei nu voor de bakker is". Hoewel sinds gistermorgen alle caissons nu in het sluitgat van het Volkcrak zijn geplaatst is de eigen lijke afsluiting nog niet voltooid. Het Fabriek geen schuld aan huidaandoeningen DF.N HAAG De Dobbelman-fa- briek in Nijmegen is niet de oorzaak van huidaandoeningen bij bewoners in de buurt van de fabriek als gevolg van de zeepstofregen. Dit heeft staatssecretaris Kruisinga (soc. zaken en volksgezondheid) meegedeeld op vragen van het Tweede-Kamerlic' Van der Lek (PSP). De hinder van zeepstof blijkt overigens nog niet ver dwenen te zijn maar wel is een merk bare verbetering in de situatie rond de fabriek opgetreden. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het advies van de Sociaal-Economische Raad over uitbreiding van de bevoegd heden van de ondernemings raden bl\jkt nog een omstreden zaak te zjjn. In een vergadering van de Neder landse Vereniging voor het onder zoek van arbeidsverhoudingen (NVA) noemde dr. P. H. van Gorkum, docent aan De Horst in Driebergen, de nieuw voorgestelde ondernemingsra den waardeloos, omdat de voorzitter- ondernemer de agenda blijft vaststel len. De ondernemer bepaalt waaro ver de ondernemingsraad spreekt en hij alleen bepaalt wat in strijd is met het belang van de onderneming, al dus de heer Van Gorkum. Werkelijk overleg zou ook bij de uitvoering van het SER-advies niet mogelijk zijn De medezeggenschap wordt tot nul gereduceerd, ook al laat men de beste deskundigen toe. De heer Van Gorkum vroeg zich af, hoe de vakbeweging een dergelijk ad vies voor haar rekening had kunnen nemen. Alle medebeleid zou afhanke lijk zijn van een autoritaire voorzit ter. Men zou in Nederland met onderne mingsraden hebben moeten wachten tot er duidelijkheid bestond over het betrekken van de werknemers bij de beleidsbeslissingen binnen de onder neming. Wanneer op het ogenblik hier en daar een ondernemingsraad nog goed functioneert zou dit uitsluitend te danken zijn aan de vrijwillige goed gunstigheid van de ondernemer. Voor het instellen van enquêtes naar meningen van werknemers gaf hij ook niet "eel Hij vond dit slechts middelen om aan te tonen hoe ver de gewone man achterligt op de mo derne literatuur en om de bestaande 'oestanden zoveel mogelijk te handha ven. De heer Van Gorkum wilde de on- Geld ging op aan etentjes dernemingsraad niet alleen zien als een overlegorgaan van de onderne ming, maar hij wilde ook de belan genbehartiging binnen de onderne mingsraad trekken, zoals de loonon derhandelingen Kennelijk voelde hij weinig voor de gedachte ^an de onderneming als gemeenschap, waarbinnen iedereen werkt aan een zelfde doel. De onder nemingsraad vond hij op dit moment van geen wezenlijke waarde en de voorgestelde verbeteringen veegde hij van de tafel met de opmerking, dat tweemaal nul ook nog nul is. Voordien had prof. dr. N. E. H. van Esveld een korte weergave gegeven van de inhoud van het SER-advies aan de regering en gewezen op de vele positieve verbeteringen. Hij ty peerde de ondernemingsraad als een orgaan van overleg, waartoe nu ook deskundigen van de vakbeweging worden ♦oeeelaten Ook vond hij belangrijk, dat de raad geraadpleegd moet worden bij belangrijke maatregelen als fusie, li quidatie, reorganisatie enz. en het feit dat de werknemer? beroepsrecht hebben bij een commissie van drie of bij de ondernemingskamer van het Amsterdamse eerechtshof. CIS V •mening Tijdens de discussie betuigde de heer P. Tlcerdsma, secretaris van het CNV, volledige instemming met het standpunt van orof Van Esveld. Hij vroeg de heer Van Gorkum, of hij meende dat de werknemer in de ondernemingsraad niet serieus ge nomen wordt. Is er binnen de onder nemingsraad geen mogelijkheid tot wezenlijke medezeggenschap, dan zal deze elders gezocht moeten worden. De heer Tjeerdsma vond ook niet. .iat men in Npderland te vroeg met de ondernemingsraden was begonnen. Volgens hem kun je nooit te vroeg met overleg beginnen Beter enig iverleg dan geen overleg, aldus de 'teer Tieerdsma Hij meende dat de heer Van Gor kum de zelfstandige functie van de ondernemer m de raad overtrokken had. Hij wilde de belangenbeharti ging althans ten dele buiten de raad houden en blijven toevertrouwen aan de 'akbonden. met name de loon onderhandelingen en andere arbeids voorwaarden Wel 'uilen in de toekomst naar het oordeel van de heer Tjeerdsma de vakbonden binnen de onderneming volstrekt aanvaard moeten worden. Voorzitter van de conferentie was prof. dr W Alfceda. WILLEMSTAD Gisteren is de tweede directe verbinding tussen Noord-Brabant en Zuid- Holland tot stand gekomen met het plaatsen van de laatste cais son in het Volkerak. Deze ge beurtenis werd bezegeld door de burgemeester van Oostflakkee en Willemstad, de heren M. W. van der Harst en mr. H. Pop, die elkaar in het midden van de caissondam ontmoetten en geza menlijk de vlag hesen ten teken dat de verbinding tussen beide provincies een feit was gewor den. De man die de leiding heeft gehad van het project dat bij rijkswa terstaat wordt aangeduid ais „dienst Volkera'd".verken" is ir. G. Swier uit Willemstad. Hij was gisteren wel de meest gelukkige man die in Wil lemstad rondliep. Voor hem beteken de het plaatsen van de laatste cais son de bekroning op een jarenlange voorbereiding. Met hem was het ook feest voor de ongeveer driehonderd mensen die hebben gewerkt aan de bouw van de sluizen en de afsluiting van het Volkerak. Hij gaf toe dat het wel even span nend was geweest. Over het uitstel len van de operatie schuiven dicht tot maandag zei hij dat de medewer kers nu eerst eens wat rust moeten hebben. Ook moet er nog veel wor den gedaan voor de schuiven kunnen worden neergelaten. ..Het sluitgat is zo stabiel dat we zonder al te veel risico, het is doodtij, maandag pas definitief kunnen sluiten." De heer Swier vertelde dat met de afsluiting van het Volkerak bijzonder veel ervaring is opgedaan. Met name de steeds wisselende omstandigheden van weer en water betekenden dat waardevolle gegevens konden worden verzameld voor volgende operaties, i „Van wind en stroom zijn we niet I zo bang, maar het steeds variëren I van de wind- en stroomkracht, dat is onze grootste vijand. De gegevens en ervaring die nu is opgedaan heeft vooral betrekking op de handelingen die bij een dergelijke operatie in een zo kort mogelijke tijd moeten Worden verricht en het vermogen dat nodig is om een sluiting tot een succes te maken." De heer Swier was vol lof over de Deltar, het electroniscHe apparaat, dat tevoren de kenteringstijden en de stroomsnelheden berekent. „Zonder dergelijke hulpmiddelen kan een der gelijk karwei niet goed worden uit gevoerd. Narigheid Alle narigheid van vorige week, toen alles tegenzat, geeft, nu de slui ting toch volgens plan is verlopen, het voordeel dat we bijzonder veel hebben geleerd van deze afdam ming." De voorzitter van de aanne merscombinatie Willemstad, die het werk in opdracht van rijkswaterstaat heeft uitgevoerd, toonde zich even eens verheugd over het slagen van de afs'"'tip«T9onpr»tip He» -s toch altiid opnieuw weer spannend wanneer een werk van acht jaar in "iif minuten kan slaeen of mislukken." Het Volkerak moest worden geslo ten om volgend laar het Haringvliet te '"•inn- <tf«||.Upn Min'ster Bakker zei daarover: „De achterdeur zit er in. mdat er straks bij hel afhangen van de voordeur minder tocht zal zijn". KLOOS NA AFLOOP tVVV-CONGRES: UTRECHT Twee jaar met aftrek eiste de officier bij de Utrechtse rechtbank tegen de voor malige gemeenteontvanger van Maartensdijk, Pie ter K. (61) uit Hilversum. Hij wordt verdacht van verduistering van ongeveer 90.000 gulden. In 1962 begon hy met zyn manipulaties. In 1967 gedwongen door de opeenstapeling van allerlei kleine schuldpostcn in zyn administratie zorgde de man ervoor door verduistering cn valsheid in geschrifte, steeds grote bedragen in handen te krijgen. Het geld ging op aan verblijven in hotels, etentjes en andere zaken, waar mee h(j af en toe tevergeefs trachtte geld tc winnen. De officier legde hem ten laste dat hij in juni i960 een bedrag van 26.000 gulden inde en dit geld voor zichzelf behield. Dit geld verkreeg K. van een met de verkoop van Maartsendijk toebehorende woning belaste notaris in Utrecht. In december van datzelfde jaar stak de gemeente ontvanger een bedrag van bijna 9.000 gulden in zijn zak geld dat de bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten in Utrecht per postwissel had overgemaakt als compensatie van een door de gemeente Maartsendijk verstrekt uitkeringsvoorschot aan een van haar inwoners. Nog eens 8.000 gulden verdween toen K. een betalings bewijs van B. en W. ontving voor de honorering van de restauratiewerkzaamheden die door een firma aan de molen in Groenekan waren uitgevoerd. vullen Gaten Bij zijn arrestatie in januari van dit jaar zei K. dqj hij ongeveer 14.000 gulden heeft gebruikt om „gaten" in ',ijn administratie op te vullen. De fraude kwam aan het daglicht toen een verificateur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de kas en de administratie controleerde. Volgens de raadsman, mr. J. Bink. heeft K. de laatste tijd in een hel van onzekerheid geleefd. „De arrestatie is hem als een verlossing gekomen. Het had anders mis-; schien nog tot zijn pensionering kunnen doorgaan", aldus met -ils gevolg dat de terzake* be mr. Bink. die een lagere straf bepleitte opdat de man taalde «-ente fiscaal niet aftrekbaar na zijn detentie dan nog een „stukje" leven overhoudt.' is, aldus het Landbouwschap. DEN HAAG Het Landbouwschap de coöperatie na de Memorie van ant- de coöperatie na memorie van ant woord van de minister van financiën inzake het ontwerp-wet op de ven nootschapsbelasting aan de Tweede Kamer. Men -acht de wijze waarop in het wetsontwerp hef financieren van de coöperatie met geleend geld wordt afgestraft, veror trustend Onder be- oaalde omstandigheden wordt alleen bij coöperaties en niet bij NV's ge leend geld als kapitaal bestempeld, DEN HAAG „De oprichting van het Europese verbond van vrije vak verenigingen door de bij het IVVV aangesloten vakcentrales in de zes EEG-landen Is een historische ge beurtenis. De Europese vakbewe- gingspoiitiek is nu een nieuwe fase ingegaan". Dit verklaarde de heer A. H. Kloos, de nieuwe voorzitter van het Euro pese vakverbond gistermiddag na af loop van het IVW-congres in Den Haag. Het Europees vakverbond met zijn twaalf miljoen leden kan, aldus de heer Kloos. tegenspel bieden op poli tiek terrein en vooral ook bij de con centraties in het bedrijfsleven. De nieuwe Europese vakorganisatie zal onder meer streven naar een coördi natie van de loonpolitiek binnen de EEG, al denkt men voorlopig nog niet aan een centraal Inkomensbeleid. Het is de bedoeling dat in de toe komst bedrijfstakgewljze in Europa bindende afspraken worden gemaakt. Democratisering Andere doelstellingen van het Eu ropees IVVV zijn: verdere democra tisering van EEG-instellingen. onder handelingen met democratische lan den die zich kunnen verenigen met de grondslagen van de Europese inte gratie (Gr. Rritannië en Scandina vische landen) en een gemeenschap pelijke Instantie voor priishewaking en vergelijking van priizen. De heer Kloos zei tijdens een persconferentie na afloop van het congres dat het Europees TVW het bestaan van de communistische orga nisaties als een feit erkent, maar dat het door zal gaan zelfstandig zijn po litiek te benalen. De formulering van de resolutie waarin deze hênallng is opgenomen, werd na enige discussie zonder tegenstemmen aangenomen. Twee vertegenwoordigers van Italië stemden blanco. Ontdooien Op de laatste congresdag van de Europese bond van het IVVV, zei de voorzitter van de Europese commissie Jean Rey, dat de „vakbeweging haar kracht moet gebruiken om de mi nisters te ontdooien". Er zou op soci aal gebied in Europa meer bereikt zijn als de vakbeweging nationaal meer pressie had uitgeoefend op d« eigen minister van sociale zaken", al dus Rey; UTRECHT - De officier van jus titie Dij do rechtbank in Utrecht heeft iisteren tegen de 34-jarige met selaar T P A H 15 maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist en tegen de 'R-jarige handelaar T. G. V. acht maanden gevangenisstraf waar van vier maanden voorwaardelijk met een prnoftHd van drie jaar. De twee mannen bekenden in de nacht van 15 op 16 februari de nacht portier van het Utrechtse hotel Ter minus met geweld te hebben gedwon gen de brandkast open te maken. De -"vervalIers maakten zich met twee /an de vier geldkistjes uit de voeten Vla «nel ingrijpen van de por tier en een taxichauffeur konden de daders moedig worden ingere'-end. De uitspraak volgi over veertien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7