Plaatselijke kerken moeten de synodepraeses kiezen h JAMES PIKE KEERT KERK RUG TOE Catechisanten in Zeist vinden niet altijd bijval Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze. Zwartkijkers! aangifte formulier Dan kijkt u gerust! Duitse kerk tegen NPD Lilje treedt af als presiderend bisschop Dr. Lammens: Zijn functie is veranderd Kerken dienen zich in hem te herkennen Wereldraad en R.K. kerk in mei bijeen Gemengde doopdienst in Didcim Kabinet tussentijds reorganiseren REROFPINGSWFRK ZAGÖRSK CONTRA PRAAG? ZATERDAG 26 APRIL 1* *UV« Paulus bidt dat de liefde van de christenen in Philippi steeds meer overvloedig wordt in helder inzicht en alle fijngevoe ligheid „om te onderscheiden, waarop het aankomt." De con clusie is dat wie zijn hoofd ontwikkelt ten koste van zijn ge loof) niet kan onderscheiden waarom het eigenlijk gaat. Hier hebt u de reden waarom bepaalde kerken, dominees en christenen zich zo druk kunnen maken over dingen die u volkomen onbelangrijk toeschijnen. Maar veroordeel hen niet te gauw, want de fout kan ook aan uw kant liggen. Een scheefgegroeide liefde is niet in staat om duidelijk te onder scheiden waarom het eigenlijk gaat. En dat is juist het probleem van onze tijd. Minder dan ooit zijn de kerken en christenen het onderling eens over de prio riteiten die gesteld moeten worden. Sommigen willen alle aandacht voor jonge volken en andere staten, anderen voor de verschraling van het eigen geestelijk leven. Sommigen hebben alleen oog voor het werelddiakonaat, anderen alleen voor de zending. We kunnen er over blijven strijden, maar de één weet de an der toch niet te overtuigen. Zo plakt men etiketten van con servatief en vooruitstrevend op elkaar die eigenlijk niets zeg gen. Er is echter een weg om tot elkaar te komen. Niet door nog meer te gaan praten, maar door samen te gaan zoeken naar een weg waardoor onze liefde steeds meer overvloedig wordt in helder inzicht en alle fijngevoeligheid. Want als we weer in de liefde ons evenwicht van hoofd en hart terug vinden, zullen we ook weer gaan onderscheiden „waarop het aankomt." We lezen vandaag: 2 Kronieken 25 1-13. We lezen morgen: 2 Kronieken 25 14-28. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding U verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Sinds een half jaar wonen wij in een dorp, daarvoor in een der grote steden. Als er post aangete kend werd bezorgd en wij niet thuis waren, werd in de bus het bekende briefje jgevonden, dat het afgehaald kon worden op het postkantoor. Zo ook in deze plaats, maar hier moet 0,50 bewaarloon betaald worden bij het afhalen. Is dit juist? Antwoord: In het gehele land worden geen onkosten verhaald als de geadresseerde van een aangete kend stuk niet thuis is. Na twee dagen krijgt men een tweede ken nisgeving en na vijf dagen opnieuw, waarna het teruggezonden wordt aan de afzender. Zaterdagrecht a ƒ0,50 wordt in uw woonplaats ook niet berekend, zodat er als enige mogelijkheid overblijft het bewaar loon 0,50, dat berekend wordt als bij bezorging van een postpakket de geadresseerde niet thuis is. En dat is in het hele land hetzelfde. Vraag: Speciaal bij regen en vochtig weer worden wij rondom onze woning geplaagd door een soort wormen, waarvan ik er een aantal hierbij insluit. Wat zijn dit voor wormen en hoe kunnen we ze bestrijden? Antwoord: De toegezonden wor men zijn de poppen van de een of andere vliegensoort, dus het laatste stadium van de ontwikkeling van ei tot vlieg. De poppen worden ook wel tonnetjes genoemd. Bestrijd dus de vliegen (vliegenvangers en spuit- middelen, enz.) voordat ze eieren leggen en zich tot pop kunnen ont wikkelen. Deze poppen vindt men veel op beschutte en donkere plaatsen. Laat geen afval liggen en geen mest in de omgeving, of sluit dit goed af, zodat de vliegen geen kans krijgen eitjes te leggen. Vraag: Ik heb een moe der-en-kind-plant, waarvan ik een „kind" heb afgehaald en alleen in een pot gezet. Tijdens de groei heb ik de „kinderen er telkens afge haald en weggegooid. Na lange tijd groeiden er geen „kinderen" meer aan en nu deze plant iets groter is dan een meter, komen er bloempjes in. Deze staan al enige tijd in knop en zullen waarschijnlijk een dezer dagen uitkomen. Is dit een bijzon derheid bij deze planten of een ge woon verschijnsel? Antwoord: Als de plant (kindje op moeders schoot of Tolmimensii) wat ouder wordt, bloeit ze met on betekenende geelbruine bloempjes, die veelal verwijderd worden, daar ze als bladplant wordt gekweekt. De sierwaarde zit in de mooie vorm van bladeren en de kleine plantjes die bovenop bij de bladsteel gevormd worden. Het mooie van de plant heeft u er dus afgehaald. Wat u waargenomen heeft, is zeer normaal. Vraag: Als men van Rotterdam de Oosterscheldebrug nadert, staat er een onder de brug op de dijk een boord, waaruit blijkt dat hengelen daar alleen is toegelaten met toestemming van „De Delta-eommis- sie". Waar zetelt die commissie, die een vergunning afgeeft om ter plaatse te hengelen? Of betreft dit alleen het looprecht op de kaden e.d.? Wat zijn de andere visakten die men nodig heeft voor de werp hengel (geen sleephengel), waaraan ten hoogste drie haken zijn be vestigd! Wat zijn de kosten? Antwoord: Het bord is niet ge plaatst door de Delta-commissie, maar door de Federatie Delta-vissers, waarvan de secretaris. J. H. Ceelen, Zandweg 8, Vlissingen. telefoon 01184 - 3288, u alle inlichtingen kan geven. Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan Rechtsradikalisme ernstig gevaar (Van onze kerkredactie) BIELEFELD Twee Duitqe kerkelijke instanties hebben de zer dagen gewaarschuwd tegen het rechts-radikalisme van de nationaal-democratische partij (NPD). De raad voor kerk en jeugd van de Evangelische Kerk in Hessen en Nas sau noemde het lidmaatschap van de NPD onverenigbaar met dat van de protestantse jeugdorganisatie. De raad voor kerk en samenleving van de Evangelische Kerk van West- falen heeft uitgesproken, dat de NPD een ernstig gevaar is voor het politie ke leven en voor de ontwikkeling van een democratische maatschap pijordening. Christenen moeten zich met de ganse kracht van hun geloof verzetten tegen het type nationalis me, zoals dat in het partijprogram van de NPD voorkomt. „De NPD vertegenwoordigt een na tionalistische wereldbeschouwing, waaraan Duitsland al meer dan eens ten offer gevallen is en die zich op geen enkele wijze laat verenigen met de bijbelse noties van volk en vader land," zegt deze raad. Autoritair Hij bespeurt op de achtergrond een autoritaire staatsopvatting, die de in dividuele burger voor zich opeist en geen ruimte laat voor een veelheid van meningen Christenen kunnen in geen geval meewerken aan het door zetten van dit doel. De vice-voorzitter van de NPD, dr. Karl Lamker, heeft in een open brief de Westfaalse raad verweten, dat hij een karikatuur heeft getekend van de opvattingen van zijn partij. Het is thans in de kerk modern, om links te zijn en de geschriften van Karl Marx met die van Luther te verwisselen, schrijft hij. De kerk zou er beter aan doen, om te wijzen op de gevaren van het communisti sche atheïsme. HANNOVER Bisschop Iianns Lilje (69) van Hannover stelt zich niet herkiesbaar als presiderend bis schop van de Verenigde Evange- lisch-Lutherse Kerk van Duitsland (VELKD). Lilje lijdt aan tbc. Hij zal daarom de synode van de VELKD, die begin mei in Augsburg wordt gehouden, ook niet bijwonen. De VELKD is een samenwer kingsverband van enkele specifiek lutherse landskerken van de Evange lische Kerk in Duitsland. Lilje was sinds 1955 presiderend bisschop. Hij blijft wel bisschop van Hannover en lid van het presidium van de Wereld raad van Kerken. (Van onze kerkredactie) HEEMSTEDE Dr. G. N. Lammens vindt dat de voorzitter van een synode gekozen moet worden door de plaatselijke kerken in plaats van door de synodeleden. Deze aftredende voorzit ter van de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen zei dit deze week toen we hem vroegen om een reactie op het artikel van prof. dr. D. Nauta, die wil dat de jeugd meer inspraak krijgt in de plaatselijke kerk. De functie van een synodepraeses is verandert, meent ds. Lam mens. Hij is tegenwoordig meer dan een voorzitter van vergade ringen. Na afloop van een gereformeerde 'synode gaan de leden van het moderamen niet langer functieloos naar huis. Zij vormen na de synode een deputaatschap voor algemene zaken, dat in tal van opzichten de kerk vertegenwoordigt. We spraken ds. Lammens echter in de eerste plaats om hem een reactie te vragen op het artikel van prof. dr. D. Nauta. Volgens ons verslag van de afgelopen dinsdag was deze emeri tus-hoogleraar voor meer inspraak, maar dan moest de inspraak vooral geschieden op het niveau van de plaatselijke kerk. Volgens prof. Nau ta is de synode geen pastoraal conci lie. Ds. Lammens was het op dit punt geheel eens met de Amsterdamse kerkhistoricus. Op het plaatselijk vlak is veel te bereiken, zei hij ons De jongeren zouden zich daar meer op moeten richten omdat zich daar het belangrijkste aspect van het ge reformeerd kerkelijk leven afspeelt. De nieuwe Raad van Kerken heeft bovendien de taak van de praeses verzwaard. Hij maakt tegenwoordig automatisch deel uit van die raad. Zo is hij niet langer alleen maar een voorzitter, maar ook de vertegen woordiger van de Gereformeerde Kerken. Juist daarom is het belangrijk wie die functie waarneemt. De synodele den zal het niet zoveel kunnen sche len wie zij kiezen, als hij de bespre kingen maar objectief en zonder aan zien des persoons kan leiden. Maar bij het optreden naar buiten maakt het wel veel uit. De praeses creëert nu het imago van de kerk. Hij moet om kunnen gaan met jour nalisten, moet weten wat in de kerk die hij vertegenwoordigt leeft, moet voor de televisie iets aantrekkelijks hebben. De nieuwe taken van een praeses stellen heel andere eisen dan toen hij nog alleen maar de voorzit tershamer hanteerde. Mijnheer gereformeerd Een praeses is langzamerhand „mijnheer Gereformeerd" geworden, zo zouden we het beste de gedachte van ds. Lammens kunnen vertalen. Daarom moeten de plaatselijke ker ken meer inspraak hebben in zijn benoeming, opdat zij zich waarlijk door hem vertegenwoordigd weten. „Ik weet alleen niet," zei ds. Lam mens ons, toen hij deze opmerking maakte, „of mijn idee wel te verwe zenlijken is". (Van onze kerkredactie) NEW YORK De vroegere episcopaalse bisschop van Cali- fornië, James A. Pike, heeft de kerk nu definitief de rug toege keerd. Zijn mededeling, dat hij als lid be dankt heeft en zich niet bij een an dere kerk zal aansluiten, heeft in kerkelijke kringen in de Verenigde Staten toch nog opzien gebaard. Bisschop John E. Hines, president van de Episcopaalse Kerk, sprak ln een perscommuniqué zijn leedwezen over Pikes beslissing uit. „Wij zullen zijn veelzijdige talenten zeer missen." Pike gold als de meest omstreden bisschop van Amerika, tot hij in 1966 vrijwillig zijn ambt neerlegde. Er liep toen een leertuchtproces tegen hem. Hij werd geboren in een rooms-ka- tholiek gezin, maar was volslagen buitenkerkelijk, tot hij zich in 1944 bij de Episcopaalse Kerk aansloot. Drie jaar later werd hij dominee. Hij was toen 36 jaar. In 1958 werd hij gekozen tot bisschop van Californië. Hij werd een omstreden figuur door zijn openlijk geuite twijfel aan de maagdelijke geboorte van Christus en andere leerstukken en door zijn heftige kritiek op de structuur en de organisatie van de kerk. Hij legde zijn ambt neer in de tijd. dat zijn enige zoon zelfmoord ge pleegd had. Nadien raakte hij op nieuw in opspraak, door publikaties over spiritistische ervaringen, waar door hij in contact met zijn zoon zou zijn gekomen. VATICAANSTAD Een commis sie van twaalf leden van de Rooms- Katholieke Kerk zal bijeenkomen met twaalf leden van de Wereldraad van Kerken om te bestuderen hoe de christelijke eenheid kan worden be vorderd. De bijeenkomst is volgende maand in Zwitserland, van 12 tot 17 mei in Gwatt en gaat vooraf aan het bezoek van de paus in juni aan de Wereld raad van Kerken. De rooms-katholieke commissie staat onder leiding van kardinaal Jan Willebrand, die pas is benoemd tol voorzitter van het secretariaat ter be vordering van de christelijke eenheid De commissie van de wereldraad staat onder leiding van dr. Eugene Carson Blake, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Veel bereikt Er is op dit punt in de laatste jaren al veel bereikt. Zo zijn in vele ge meenten jeugdouderlingen aan gesteld, die zelf meestal jong zijn. Velen zijn maar net dertig. Boven dien hebben op verzoek van de jeugd organisaties de meeste kerkeraden deputaatschappen ingesteld om tot een goede communicatie te komen met de jeugd. In september 1966 schonk het toen malige blad Gaandeweg al aandacht aan de inspraak van de jeugd. Dat artikel heeft veel losgemaakt, meent ds. Lammens. In tal van gemeenten zijn ideeën van jongeren verwerkt in bijzondere zondagmiddagdiensten. Zo worden in overleg met jongeren in Heemstede tegenwoordig zogenaamde themadiensten belegd. Ons dunkt echter dat de synode meer wil dan inspraak op het plaatselijk vlak. Naar ons gevoel wil len veie jongeren inspraak als gesproken wordt over de grote be leidsvragen. Ze willen bovendien een synode dwingen meer aandacht te schenken aan onderwerpen die hen interesseren. Daarom vroegen we ds. Lammens of de inspraak op plaatse lijk niveau niet vergezeld kan gaan van inspraak op synodaal niveau. Kerk en jeugd De synode is geen bisschoppencol lege, zei ds. Lammens. Het gaat op een éynode veel democratischer toe, al zijn er wel aspecten die verbeterd kunnen worden. Veel jongeren zien op het ogenblik echter over het hoofd dat de synode zelf al lang aandacht heeft voor contact met jongeren. In de eerste plaats is er al een deputaatschap, of synodale studie commissie. „Kerk en Jeugd". Dit or gaan heeft contact opgenomen met de bestaande jeugdorganisaties maar zoekt ook contact met niet-georga- niseerde jeugd. Zo zijn er al ontmoe tingen geweest met middelbare scho lieren, catechisanten en andere groe pen jongeren. De bedoeling is dat dit DIDAM Morgen zal in de her vormde kerk te Didam door de her vormde predikant onder het opzicht van gereformeerde ouderlingen de doop worden bediend aan een doch tertje van een gereformeerd echt paar. Het meisje zal vervolgens worden ;ngeschreven in het doopboek van de gereformeerde kerk van Zevenaar. waartoe de ouders behoren. De ouders in kwestie gaan gewoon lijk in Didam naar de kerk en heb ben daar hun contacten. Daarom houden ze hun kind ook graag in Didam ten doop De predikant, ds D. van Loo, zegt: „We weten wel. dat dit kerkrechte lijk niet klopt en niet kan. Kerkrech telijk behoort die doop te geschieden in de gereformeerde kerk van Zeve naar. Maar steeds meer blijkt het. dat je daadwerkelijke verbondenheid met een bepaalde gemeente als we zenlijker gevoeld wordt dan een kerk rechterlijke verbondenheid." Beste manier om kerken om zeep te helpen (Van een onzer verslaggeefsters) VEIST De synodale commis- i-x sie van de Evangelisch Lutherse Kerk (anders gezegd: hei modera men van de lutherse synode) heeft zich beziggehouden met de wens van de 15 catechisanten van drs. A. Duijvendak in Zeist, die lid wilier worden van meer kerken tegeli.il- Toch kon de commissie niet zon der meer bevestigend antwoorden hoewel ze zich verblijdt in de open heid ten aanzien van de oecumene die in de Lutherse Kerk voortdu rend wordt bepleit. De zogeheten confirmanten zullen enkele prakti sche vragen voorgelegd krijgen. Dit meldt ELK, het veertiendaag se blad van de Evangelisch Luther se Kerk, waarin ook de mening is weergegeven van twee lutherse pre dikanten: ds. B. G. te Winkel te Bodegraven-Gouda en ds. A. J. Al lan te Heerlen. Ds. Te Winkel (44) schrijft: „Ik kan het met ds. Landsman eens zijn dat een dubbellidmaatschap geen op lossing biedt Ik zie niet hoe zoiets ons verder brengen zal en hoe hei in de praktijk gaat functioneren. Met de gereformeerde kerk zal men het zo snel mogelijk eens moe ten zien te worden om tot avond- maalsgemeenschap en wederzijdse ambtelijke dienst te komen. Met Ro me liggen de vragen nog te onduide lijk. Reële nood Alleen moet men zich afvragen ol iet mogelijk is altijd te wachten tol de besluiten op het hoogste niveau gevallen zijn. Wat zich in Utrecht heeft afgespeeld in de studentenpa rochie is daar een goed voorbeeld van. Dat is niet een kwestie van hoste wat het kost doorgaan met een experiment, maar een stuk reë- 'e nood die dwingt om door te gaan ■erwille van de zaak, terwijl men de oijn ervaart ongehoorzaam te zijn ian de leiding van de kerk. Men kan de vraag stellen of niet de Heilige Geest in onze tijd bezie is de kerk te reformeren en of de kerken daarin niet bezig zijn deze vernieuwing eerder tegen te houden dan er acht op te slaan. Ik weet een dergelijke opmerking kan ge makkelijk een slag in de lucht zijn. maar met het werk van de Geest weet men het nooit. Het blijft ten slotte altijd nog de eenvoudigste weg en de weg van de minste weerstand als men alles maar bij het oude laat. Het is schijnbaar de weg met de minste problemen. Op kerkelijk erf in Gou da verkiezen velen deze weg nog te gaan, om van Bodegraven maar te zwijgen, waar men hete tranen moet schreien over de verhouding van de kerken onderling en alle vro me praatjes, die daarbij opgehangen worden." Ds. Allen (57) te Heerlen denkt er wel heel anders over dan zijn col lega Te Winkel. Griezelig Hij schrijft wat hij noemt „enkele duidelijke kanttekeningen", waar van wij er enkele noemen. „Hieruit blijkt hoe groot de invloed van de predikant is op de jeugd die hij op catechisatie heeft. Griezelig gewoon, want dit komt niet van jongeren spontaan, dit is hun in de mond gelegd. Wat blijft er over van de belofte van de predikant, die beloofd heeft de belangen van de lutherse kerk in het bijzonder te behartigen? Zij streven naar een meervoudig lidmaatschap. Als je lid wordt van een voetbalclub, dan doe je dat om te voetballen. Als je van vijf clubs lid bent, kun je nooit je helemaal inzetten voor die vijf clubs, want zoveel vrije tijd heb je niet. Je kunt dus hoogstens één club dienen en dan ook helemaal. De beste manier om alle kerken ,om zeep te helpen" is een lidmaat schap van alle kerken, die dan al lemaal per jaar één dubbeltje krij gen als fooi." Dr. G. N. Lammens deputaatschap hun inzichten laat ho ren op de synode. Bovendien is er met hervormden de jeugdactie „Samen op weg" ge start. Dit is een vervolg op de Actie 66-2000 onder hervormde jongeren. In tal van plaatsen zijn in de afgelopen winter hoordagen (zogenaamde „hea rings") gehouden onder de jeugd. Daaruit resulteerden vaak gesprekken tussen jongeren en hervormde en ge reformeerde kerkeraden. Jeugddag Door enkele mensen wordt deze ac tie nu afgesloten. Het is de bedoeling dat jongeren een bezoek zullen bren gen aan zowel de hervormde als de gereformeerde synode. Voor de laatste staat al een speciale „jeugd, dag" op het programma. Weten de jongeren die de laatsts dagen zo ijveren voor inspraak op synode wel voldoende wat allemaal al gedaan is, zo vroeg ds. Lammen zich af. Hij vertelt ons dat een groq jongeren in een brief aan hem ge. klaagd had dat de gereformeerde sj. node nog nooit aandacht had gehai voor „mondiale problemen." Een dergelijke klacht vond Lammens bij de wilde spinnen ai Hebben ze dan helemaal geen om voor de langdurige aandacht die ie- iere synode tegenwoordig schenkt aan zending en werelddiakonaat, vroeg hij. Op de hoogte Als jongeren werkelijk inspraav willen hebben, zullen ze beter op 4 hoogte moeten zijn van de feitea was zijn conclusie, anders maken '.ich alleen maar belachelijk. We vroegen ds. Lammens ook no; hoe hij staat tegenover het idee van ds. C. P. van Andel om een pro-syno de te organiseren. Hij zei nog niet diep over dit idee nagedacht te heb ben, „maar het spreekt me wel aan.' Belangrijk is in ieder geval, zei hij nog, dat er meer contact komt tussen de synodeleden en de kerken. Eigenlijk zouden de afgevaardigden naar een synode naderhand verslag moeten uit brengen aan de kerken die zij vertegenwoordigen. Het zou goed zijn als zij zich zouden moeten verdedigen. Dan zou meteen blijken of hun houding wel ge dekt wordt door de plaatselijke leden. Vredesdag voor priesters en predikanten L fistel verbi huis door dig den. malig fchui bracl He paar niet pend Dit bove :n De verp Arcl OEGSTGEEST Voor predikante» en priesters wordt 9 mei op Kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest een vre-, desdag gehouden. De dag is bedoeld als voorbereid'^ op derde vredesweek, die in het kada van het -Inter Kerkelijk Vredesbers in het najaar wordt gehouden. De verhouding Noord-Zuid: hét rij-' ke noorden en het arme zuiden komt dan aan de orde. De predikantërf priesters zullen zich bezighouden met de vraag: hoe kunnen wij hiermee in J de gemeente bezig zijn. JAC. IIITIJSEN: GOED VOOR PRESTIGE gel DEN HAAG De mogelijk heden moeten worden nagegaan om een kabinet tussentijds te reorganiseren. Dit is zowel in het belang van het prestige van het kabinet als van de bevrien de partijen. Aldus de mening van de heer Jac. Huijsen, voorzitter van de c.h. jonge renorganisatie, die vandaag haar voorjaarsconferentie houdt. Sommige ministers, zei de heer Huijsen anmorgen. „rommelen maar wat aan" En niet alleen minister De Blok van economische zaken, maar de „hele sociaal-economische drie hoek rammelt" Over minister Witteveen van Fi nanciën merkte hij op. dat diens ge nialiteit hem voorkomt „als een van die versluierde gebeurtenissen, die ons mogelijk in het hiernamaals pas geopenbaard zullen worden". Samenwerking Zonder een grondige vernieuwing van de afzonderlijke confessionele partijen neeft samenwerking weinig zin. Niets voelde de heer Huijsen voor -^en <a menwerking tussen CHU en ARP alleen .Een exclusief clubje van Drotestantse mannenbroeders is volstrekt achterhaald" Evenmin was de heer Huijsen er gevoelig voor om de huidige rege ringspartijen tot één partij te laten uitgroeien, waarop de VVD zinspeelt. „Nu de VVD een vrouweUlke voorzit ter heeft, nopen wij dat men zijn aanzoeken althans tot de schrikkelja ren benerkt." aldus de heer Huijsen NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden, A. Vliet- stra te Waarder; te Leiden (vac. L. Kievit; toez.), E. F. Vergunst te Pols broek. Emeritaat verleend per 1 mei aan B. van Ginkel te Utrecht (pred. dir. diaconessenhuis); G. J. Sanders te Assen; P. P. Saraber te Abcoude; J. M. Snethlage te Amsterdam (voorz. centr. kerkeraad) en J. E. Uitman te Groningen. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Berkum, F. Mul te Hr jgkerk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Lutten aan de De- demsvaart en te Noordscheschut, j kand. B. Witzier te Apeldoorn. UNIE VAN BAPTISTENGEM. Aangenomen de benoeming tot justitiepredikant te Zutphen, H. D. Dekker te Westerhaar. Verder drong de heer Huijsen aan op het beleggen van een rondetafel conferentie om het Koninkrijkssta tuut „op jaren" te stellen Griekenland Ook hoopte hij dat de Tweede Ka mer voet bij stuk houdt wat betreft het Griekse lidmaatschap van de Raad van Europa en haar opvattin gen waarmaakt De regering mag vol gens hem in geen geval verweten kunnen worden, tegen Griekenland een duobelzinnige houding te hebben aangenomen. „Dit /.ou niet alleen een gebrek solidariteit met het Griekse volk bete kenen, .naar tevens een aanmoedi ging inhouden voor ondemocratische krachten in andere slecht florerende democratieën om ook maar in te grij pen. Hij merkte op in dit verband aan Italië te denken een mogelijk voorbarige kwestie, maar het voor zien betekent misschien het voorko-, men." (Van onze kerkredactie) MOSKOU - Patriarch Alex-' ius, het hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk, heeft de uitno digingen verzonden voor dt „vredesconferentie van wereld-, religies", die van 1 tot 4 juli in; het klooster Zagorsk bij MoskoUi zal worden gehouden. Tal van prominente kerkelijl personen uit de hele wereld zijn als eregasten uitgenodigd. Achter deaf conferentie staan Russische christeg nen, islamieten en boeddhisten, die eind december vergaderden. Doel van de conferentie is „de pogingen van alle gelovigen voor Hp wereldvrede Ie versterken". OnvaUend is, dat de ultnodii geen enkele verwijzing naar de Praaese christelijke vredesconfereii-' tie van prof. Hromadka bevat, hoe-, wel deze organisatie al vele iaren hetzelfde nastreeft Hel vermoeden begaat dan ook. dat de Russen met dit Initiatief dt Praaese vredecf«r«r»rpniip de wind uit de zeilen w'"--1 nemen. De Praagse vredosconf-ren<ip heeft inval in Tsjecnosiowakije veroor deeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2