We maken zelf een feestelijke lampion AMADEUS PUZZEL VAN DE WEEK Wedstrijd Lappie Loep en de Appelenberg Jarigen ZATERDAG 26 APRIL 1969 6 in N.Brab., 70. dag der week (afk.), 71. munt in Nederl. (barg), 73. plaats in N.H., 74. meisjesnaam, 75. vast deel van een boom. 76. oproep bij het telefoneren, 77. nors. Vert. 1. landman, 2. Nieuw Guinea (Ind.), 3. voorzetsel, 4. verdwenen (barg.), 5. vogel, 6. eer, 7. boom. 8. oude benaming voor liter, 9. ledger (afk.), 10. nakroost, 11. lichaamsdeel, 13. heks, 14. waterdoorlatend, 17. stronkje 20. hoenderachtige vogel. 22. scheepsvloer, 23. troep ongeordende krijgers, 25. doodgoed mens, 27. gunstig gezind, 28. soort, 29. vuurgloed. 30. treurspel. 32. zangstem, 34. Europeanen, 35. insekteneters, 37. scheidings lijn, 39. iemand die treitert, 40. onbep. voornaamw., 42. plaats in N.Brab.., 46. voorzetsel, 48. bekziekte van het pluimgedierte, 51. woud, 52. veter, 54. verlegen, 56. hoenderachtige vogel, 57. zuiver gewicht, 59. inwendig lichaamsdeel, 60. vast rantsoen, 61. hijswerktuig, 63. voorwerp om te snijden, 65. ploegbaas, 67. voorvoegsel, 68. bout van een varken, 69. biersoort, 72. water in N. Brab.. 73. foei, 74. muzieknoot. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. drukker, 7. nergens, 13. Rika, 14. loper, 16. egei, 17. Ee. 18. N.M., 20. sip, 21. TI, 22. ei, 23. streek, 26. gaarne, 28. Sedan, 30. traag, 31. ei, 33. landkaart, 35 hé, 36. nel, 38. N.T., 39. N T.. 40. ven, 41. dek, 42. eland, 43. som, 44. hei, 45. Tl, 46. in, 48. lek, 50. ar. 51. voorspoed, 55. la, 56. toren, 57. koter, 59. stroop, 62. selene, 64. i.e., 65. Rs, 66. ter. 68. li, 69. o.l., 70 Eris 72. Solon, 74. lade, 76. restant, 77. gelaten. Vert. 1. Dresden, 2. riet, 3. uk, 4. kaneel, 5. el, 6. ros, 7. nep, 8. er, 9. gelaat, 10. eg, 11. neen, 12. slieren, 15. pip, 19. Medan, 21. taart, 24. rs, 25. kanteloep, 26. grandioos, 27. Rg, 29. nd, 30. ta, 32. ieder, 34. Klaas, 35. hemel, 37. lei, 40. vol, 44. kassier, 45. toros. 47. netel, 49. kakelen, 51. Voorst. 52. R.N., 53. pk, 54. Delila. 56. tr, 58. re, 60. tere. 61. hel, 63. node, 66. tot. 67. rog 71. is, 72. sn, 73. ne, 75. at. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. Wie doet er mee? Volgende week woensdag vieren we allemaal Koningin nedag. Als jullie nu eens een mooi opstel maken over wat je hebt gedaan en ge zien. Dus niet zomaar een opsomming, maar een echt opstel. Het mooiste ver haaltje komt dan 10 mei In ons hoekje. Er is zelfs ook nog een prijs aan verbonden. Wat dat is verklap ik lek ker nog niet. Doe je best maarl (Één wereld m wardtflgj door John Knittel 169 Von Breitenwyl was op weg naar huis. Hij kwam uu Genève, waar hij in zijn hoedanigheid van lid van het In ternationale Rode Ki^Jis enkele dagen had vertoefd. Hij had ai menig keer de weg van Lausanne naar Geneve vice versa afgelegd en was dan het hek van de villa „Solitude voorbijgereden waar Therese Etienne woonde. Maar afgezien van één keer en dat was nu vijf jaar geleden, had hij altijd vermeden om voor dit huis te stoppen. Nu keek hij in de kleine wagenspiegel naar zijn verwoeste ogen, zijn vermoeide naar beneden zakkende oogleden, de diep ingezonken randen onder de ogen, waardoor hij er uitzag als een trouwe hond. Zijn haar was nu dun en kleurloos. Zijn adem was kort, want niemand kon zijn astma genezen. En toch waren zijn schouders niet nog recht en krachtig cn kon hij niet nog straf en rechtop lopen? Toen hij deze keer de villa naderde, voelde hij een zekere prikkelbaarheid in zich oprijzen. Nieuwsgierigheid vermengd met een vreemd gevoel van genegenheid maakte zich van hem meester, diezelfde genegenheid, die hij voor Therese had gekoesterd vanaf de dag, dat hij haar zaak verdedigd had. Toen hij het eenzame landhuis buiten het dorp naderde, kreeg hij het gevoel, alsof ze hem op de een of andere wijze nodig had. Hij klopte tegen het raampje van zijn auto, stopte en trok aan de bel van het hek. Het duurde niet lang, of Louis opende het hekje. Hij boog het grijze hoofd met een uitdrukking van grote waardigheid op het gezicht. Zijn witte boord en zwarte das, tezamen mei zijn goedzittende donkerblauwe uniform met koperen kno pen, waarin het wapen van de Mariano's gegraveerd was, gaven hem het voorkomen van een voorname bediende in een oud aristocratisch huis. Nadat hij de heer Von Breiten wyl herkend hacf, opende hij het hoofdhek en gaf de chauf feur een wenk om binnen te rijden. Zodra de wagen de ingang van Thereses eigendom was doorgereden, sloot hij beide hekken. Bij het huis gekomen belde Von Breitenwyl aan. Jeanne, een nieuw jong meisje, maakte open. Hij overhandigde haar zijn visitekaartje en ze liet hem binnen in de zitkamers Niets léék hier veranderd en alleen het gezoem van een hommel verstoorde de diepe stilte. Orde, goede smaak, rijk dom en comfort woeien de bezoeker tegemoet, zoals dit gewoonlijk het geval is in de huizen van mensen met een oude traditie, die zich zeker voelen van hun erfgoed en hun sociale positie. Het duurde een vol half uur voor hij een licht geruis bij de deur hoorde. De huisknecht opende de deur en ging opzij om Therese binnen te laten. Ze stapte binnen, geleund op een ivoren stok, een nietige gestalte in een parelgrijze middagjapon van eenvoud die slechts dooi de niet-kenner verkeerd geïnterpreteerd kon worden. Ze stak haar hand naar Von Breitenwyl uit en keek hem met een paar vermoeide ogen aan. Nadat ze een paar woorden met elkaar gewisseld hadden, wandelden ze de tuin door en toen Von Breitenwyl Therese zijn arm aanbood, schenen leeftijd en vermoeienis hem te verlaten, zodat hij zich buitengewoon gelukkig ging voelen. Therese informeerde naar zijn gezondheid, de factor die bij oude mensen de voornaamste rol speelt en hij deelde haar mede dat die perfect was. „Laten we hier gaan zit ten", sprak ze met een heel zachte stem. Twee dienstmeisjes. Lina en Jeanne, die hen op een afstand gevolgd waren, legden platte kussens op de witte stoelen onder de reusachtige olmen aan de meerkant neer. Met een vriendelijke blik en een waardige hoofdbuiging dankte Von Breitenwyl beide meisjes voor ze weggingen. Tessli glimlachte. ,Heel eerlijke schepseltjes, die beide meisjes', sprak ze. Katterli is nu al heel ou den verlamd. Ze verlaat haar kamer niet meer. Ik doe alles wat ik kan voor haar. Ze heeft me beloofd, dat ze me zal laten roepen, als ze voelt dat haar einde nadert.' Tessli trok met haar stok een cirkel in het grond bij haar voeten. ,Ja, ja, er stond hier vroeger een es. Ik liet die drie jaar geleden omhakken. Die twee olmen waren die es langzaam aan het wurgen. Ze lieten hem geen mogelijkheid om te ademen. Ik kreeg tenslotte medelijden met die boom. Ze keek naar het groen gebladerte boven hun hoofden. „Hun takken zijn nu in elkaar gegroeid. Ze omhelzen elkaar nu. Kijk eens. Ze moesten tweehonderd jaar of nog langer op dat beetje geluk wachten. En ze werkten daar al die tijd ondergronds voor. Toen ik de es liet ontwortelen, hadden de wortels van de olmen elkaar reeds onder de aarde bereikt en het leek wel, alsof ze een verdrag hadden gesloten om de es te wurgen. De wortels van de arme oude es waren gevlucht in de richting van het meer, recht onder deze muur. Won derlijk, nietwaar? Geheel die vreeslijke strijd om het bestaan, die zich gedurende eeuwen onder de aarde afspeelt. En toch verbonden die drie bomen iedere lente regelmatig hun bladeren en men had kunnen aannemen, dat ze tezamen heel gelukkig waren, tot ik tenslotte hun dodelijk geheim ontdekte." „Ik merk, dat u daar ginds een nieuw botenhuis heeft laten bouwen," sprak Von Breitenwyl, die vreemd geroerd was door Tessli's diepe, innerlijke bedoeling. „O, dat heb ik voor de jongen laten bouwen om te maken, dat hij zijn boten droog kan houden. Hij houdt van roeien en hij heeft ook een snelboot gekocht. Hij lijkt in alle opzichten op een kind, net als een kind houdt hij ervan om zich met speelgoed te vermaken. Verleden jaar, toen hij een tijdje voor reserveofficier moest opkomen, heeft hij gedu rende de manoeuvres enige vliegtochten gemaakt en hij wuifde me vanuit de hoogte toe. Hij is een uitstekend aviateur naar men mij heeft medegedeeld. Ik wou, dat ik hem hier had. Ik voel, dat ik hem nodig heb." Ze slaakte een zucht. „Heeft u hem de laatste tijd nog gezien?" „Bij de laatste commissievergadering." „Hoe is 't met hem?" „Hij ziet er krachtig uit, maar hij is dikwijls in gepeins verzonken. Ik heb heel veel bewondering voor verschillende van zijn kwaliteiten. Misschien is hij door zijn enthousiasme ons gewone mensen een heel stuk vooruit." „Is dat niet iets goeds?" „Misschien wel. Ja, als ik erover nadenk, móet ik met beslistheid zeggen, dat dit iets goeds is. ïk moet er nog aan toevoegen, dat hij een aantal vooraanstaande lui om zich heeft weten te vergaren. Ik heb nooit een stel mensen bij elkaar gezien, die een betere indruk maken of die fysiek zo geschikt zijn voor het doel, dat hij zich gesteld heeft. Hij heeft daar boven op de bergen een soort gemeenschap ge vormd, een soort van nieuwe federatie. Ik ben werkelijk blij, dat hij hun geest op een beter Europa richt. Ik zelf ben nu al een echte Atlantropa-enthousiasteling geworden. Ik voor mij heb de vaste overtuiging, dat het veel beter zou zijn indien onze politici van heden niet bij iedere mogelijke en on mogelijke gelegenheid de rammelende skeletten van onze oude landgenoten opgroeven, om ops uitvoerig te vertellen, dat ze in gevechten voor vrijheid en democratie zijn gevallen. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de Knap-Mutator Verward en onthutst staarde Sjeems Pond naar het mooie, blonde meisje, dat van haar stoel was opgestaan en hem ver nietigend aankeek. Als een vorstin stond ze daar en haar woor den kwamen als evenveel striemende zweepslagen op hem neer. „Zo, meneertje Pond!" sprak ze vol venijn. „Jij dubbele-whisky- verzwelgend stuk onbenul! Jij dacht, dat je een loopje kon nemen met de lelijke Theodora Dubbelsnuf, hè? Lelijke Theo dora was niet goed genoeg voor meneertje Pond, hè? Maar nou zal ik jou 'es een ander sprookje vertellen. Jij bent bij lange na niet goed genoeg voor THEODORA! Jij kunt nog een lesje leren van meneer Verholen hier! Die kon het niet schelen of ik lelijk was! Die nam me mee uit. omdat-ie me de moeite waard vond en myn werk waardeerde! Maar jij akelige opschepper had alleen maar belangstelling voor mijn goudblonde haar en mijn mooie gezichtje! Daarom, meneertje Pondverdwijn nou gauw uit mijn oogen vóór ik je een schotel gloeiende nasi goreng op je verwaten kop omkeer!" Als een geslagen hondje ging de nobele Sjeems Pond zoals dat heet door de zijdeur af. De eigenaar van het eethuis had alles gelaten aangezien, en mompelde wijsgerig: „Glote luzie woldt kleine luzie. zoals sneeuw smelt vool walme zomelzon En hiermee is dan eigenlijk een eind gekomen aan het KNAP- mutator-avontuur. Verder zal het wel niemand verbazen, dat smidje Verholen nog een héél gezellige avond had met de mooie Theodora. En toen hij 's avonds laat de grote stad Gravendrecht achter zich liet en terugreed naar Rijkhuyzen, grinnikte hij: „Een schatje van een meid, die Theodora! En kranig bovendien! Ik geloof, dat je beter met haar kunt VECHTEN dan ETEN want dan weet je tenminste zéker, dat je genoeg krijgt 79 - Door het kolkende water werd Lappie opgenomen en daar zweefde onze aspirantduiker door het water. „Oei, oei, wat krijgen we nu!" dacht Lappie verschrikt. „Ik wist niet, dat het duiken zo'n gevaarlijk baantje was!' 'Verwon derd keek Jonas naar zijn portret, dat een beetje smoeze lig afgedrukt was op de voorpagina van de kant, die de burgemeester hem onder de neus hield. „Goed geslaagd, hè," zei hij trots. „Ik had hem nog niet gezien," De burgemeester liep rood aan. „Wat niet gezien!" kreet hij. „U bent schuldig", aarzelde de veldwachter, die nog nooit echt een politiezaak aan de hand had gehad. „Ik," ver baasde Jonas zich. „Ik? Man ik kan nog niet eens fotogra feren..." Hor. 1. snibbig, 4. leerrede, 8. uurwerk, 12. vreemde munt, 13. geldprijs van munten, 14. slappe koffie of thee, 15. voedsel, 16. begrip, 17. puntig voorwerp, 18. muzieknoot, 19. deel van een vaarwater, 21. laag schoven op de dorsvloer, 22. ligplaats voor schepen, 24. holte in een muur, 26. voorschrift, 28. zeehond, 31. in de grond gegraven diepte, 33. latwerk, 34. honingbij, 36. rijksgrens (afk.), 38. onderricht, 40. Nederl. schilder, 41. vogel, 43. nakomen, 44. een zekere, 45. wijze leidsman, 47. bedrog (barg.), 49. inhoudsmaat (afk.), 50. niet dezelfde, 51, mandje, 53. holte in een muur 55. vreemde munt 56. wangen, 58. dikke boterham. 61. tweemaal (Lat.), 62. zoon van Noach, 64. kle- vtrige stof, 66. water in N.Brab., 68. fraaie zangvogel, 69. plaats Prachtig al die hoedjesl Krijgen jullie er ook één? Meisjes en jongens, we hebben hier een grappige puzzel. Jullie zien drie bloe men met verschillende letters. Deze letters staan helemaal verkeerd. Nu is het de bedoeling dat wij ze op de juiste plaats schrijven. In elke bloem moeten we drie woordjes maken, 'k Zal jullie een klein beetje helpen. In de eerste bloem moet komen te staan: mes beo en pet. De andere twee bloe men moeten jullie zelf proberen. Oplossingen moeten worden ingezonden vóór dinsdag 29 april. Volgende week is het Koninginnedag. De kleinere nichten en neven mogen natuurlijk meelopen in de Dag nichten en neven, Hoe gaat het met jullie en hoe gaat het op school? Lukt het allemaal wel? Krijgen we veel repetities? Nog eventjes de tanden op elkaar en jullie hebben alweer pinkstervakan tie. Er zijn heel wat oud-nichten en -neven die verleden week onder het mes moesten. Is het schriftelijk examen meegeval len? Ja en nu worden jullie straks nog mondeling over hoord. Heel veel sterkte toe gewenst, hoor! Hartelijk dank voor de rap portcijfers die ik ook deze week van jullie kreeg toegestuurd. Er was zelfs een meisje die vroeg of tante Jos wel zelf de brieven leest of ze in een com puter stopt. Stel je voor! Nee hoor, tante Jos moet helemaal niets van machines of com puters hebben. De brieven worden allemaal door mij zelf gelezen. Daarom vraag ik altijd om lange en gezellige brieven. Een brief aan jullie persoon lijk terugschrijven kan ik niet. Iedere we'ek wordt het weer gevraagd. Tante Jos maakt echt geen uitzonderingen en als ik jullie allemaal een brief zou terugschrijven dan zou ik wel een nachtje moeten opblijven en dat gaat natuurlijk niet. Er is dus één brief in ons hoekje, voor jullie allemaal. Volgende week is het groot feest. De jongere nichten en neven moeten 's morgens al vroeg op de markt zingen. Prachtig! Hebben we de versjes goed geleerd? We zullen hopen dat het oranjezonnetje ons niet in de steek laat en we er de hele dag heerlijk van kunnen genieten. Al fijne plannetjes gemaakt? Hoe hebben jullie het schrif telijk verkeer sexamen ge maakt? Was het erg moeilijk of viel het wel mee? Nichten en neven we gaan een eind maken aan ons bab beltje, anders wordt het veel te lang. Heel veel plezier volgende week en tot de volgende keer. Daaaag, TANTEJOS lampionoptocht. Wat een feest! Als je zo'n mooi lantaarntje nog niet hebt, is het leuk om er zelf een te maken. Kan je het zelf niet, dan wil jouw grotere zus of broer je best helpen en misschien nog wel een voor je maken. De bodem en de ring knip pen we van stevig papier of karton. Je kunt de omtrek zo groot maken als je maar wilt. De kaarsenhouder maken we van een dop van een fles. Deze dop lijmen of prikken we goed vast in het midden van de bodem. Van perkament-, vlie ger- of ander stevig papier knippen we een brede strook. De bovenste en onderste rand kartelen we uit (zie tek.). Als dat is gebeurd plakken we de éne kant aan de bodem en de andere kant aan de ring vast. Maar voor we gaan plakken, kunnen we er eerst nog mooie en grappige tekeningen op maken of het papier vouwen als een harmonica. Met een beetje fantasie kun je er van alles mee doen. Het is bijvoorbeeld leuk om er een gezicht op te maken. De ogen -#■ Leuni van Duyn maakte deze mooie lente-tekening. en mond verven of tekenen we erop en met een stukje stevig papier maken we er een lange puntneus op. De breedte moet uitkomen met de omtrek van de bodem en de ring. De hoogte kunnen we zelf bepalen. Probeer het maar eens. Je zult eens zien hoe leuk het kan worden. Puzzeloplossing bijl-by L, koek-koe E, speen-peen S, krant-kant R, boom-bom O, boot-bot O, steen-teen - S, stok-sok T, koek-kok E, kaars-kaas R. Van boven naar beneden lezen we het woordje: les rooster. Raadsels Welk groot man is in Vlis- singen geboren? Met een A ben ik een opening, met OO loop ik langs het huis, met een EI ben ik een viervoetig dier en met een I ben ik pikzwart. HIEP, HIEP, HOERA!!!! Jannie van Boudestein, An nie van Duyn, Ineke van Gent, Marilene Langenberg, Ine v. d. Salm, Nellie Teunissen en Cobie van Wijnen van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en neven. Prijswinnaars 12 april: Jeanette de Ruiter, Rijsoord en Clasien v. d. Wel, 's-Gravenzande. 19 april: Annie v. d. Schans, Sprang-Capelle en Nelleke Ver- brugge, Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 18