Hulpverlening geen zaak van iiaa, LIEFDADIGHEID Bach had ook geen mulo! Een bril kan modieus zijn Karakter ligt in uw hand vrije tijd dialoog Trouwgeld Africana Mexicano 5 ZATERDAG 26 APRIL 196? Mevrouw A. A. te A. denkt dikwijls aan de kinderen die in '67 naar h.b.s. of mulo ge gaan zijn. Moesten zij de eerste klas doubleren dan was dat jammer, maar zij kwamen met een in de eerste klas HAVO of MAVO (brugklas, mevrouw A!) De kinderen die dit jaar in de tweede klas of in '70 in de derde klas zullen blijven zitten of in '71 voor 't eindexamen zullen zakken, wat gebeurt daarmee? Volgens leraren is omschakelen van h.b.s. naar havo en van mulo naar mavo onmogelijk. Vallen deze kin deren tussen „wal en schip"? Wie uit de lezerskring weet daar raad op? Uw reactie vormt dan een ware dialoog. Volgen de week dezelfde plaats tot dan! Gijs van der 'V. te C. heeft al enige ervaring: „Iedere kandidaat heeft last van zenuwen. Hoe meer ik eraan dacht, hoe zenuwachtiger ik werd. Meer roken hielp niets, je werd er alleen maar nerveuzer van. Kalmeringsdruppels ook niet. Het derde middel (door alle leraren aangeraden) had het meeste suc ces: „stofbeheersing". Hoe meer kennis je hebt. des te zekerder ben je van je zaak. Je blijft zenuw achtig maar dat valt op de examen dag van je af. Zeer velen delen deze prettige ervaring. De laatste weken vóór het exa men was er geen sprake van vroeg-naar-bed. Er werd tot twee of drie uur 's nachts geleerd. Van mijn ouders mocht dat nooit. Ik vond er dit op: tegen de tijd dat zij naar bed gingen, ging ik ook naar bed en hield me slapende Later kwam ik er weer uit. „Niet veel leren vóór het examen", raadt Gijs, „je wordt lichamelijk doodmoe. Werk het hele jaar constant door en voer het studietempo voor het examen flink op. Hobbies? Laat ze niet vallen, het kost tijd maar je blijft er geestelijk fit door. In' de examenklas van de HBS ging ik vrolijk door met volleyballen, dat kostte soms een onvoldoende voor proefwerk: ik kon er tegen en mijn vader gelukkig ook." „Ik moet dit jaar mulo-examen doen," zegt mej. R. T. te S.t „en leef voortdurend onder spanning. Ik heb steeds het gevoel dat ik te weinig doe hoewel ik toch steeds flink werk. Ga om tien uur naar bed, sta om half acht op, kom dus geen nachtrust tekort. Het werkt ook op je humeur: een snauw hier, een grauw daar. wat voor je om geving ook niet altijd leuk is. Weet u wat ik erg vind? Mijn laatste rapport was nogal goed en nu hoor je van alle kanten: O, jij haalt het wel. Jij? Je hoeft je geen zorgen te maken, kind, al doe je niets dan Onze hand is een verbluffend precisie-instrument. Hoe vernuftig dit lichaamsdeel is, besef je pas als er een klein letsel aan is. Handen kunnen bovendien bijzonder welsprekend zijn. Geen lichaamsdeel is zó met de hersenen met vele zenuwen verbonden als onze handen. Duitse onderzoekers beweren dat de hand aanwijzingen geeft over karakter en eigen schappen van de bezitter. Vrouwen zo zeggen zij hebben in het alge meen lange ringvingers en pinken. Een lange pink zou wijzen op een goede aanleg in de omgang met mensen. Een bijzonder ontwikkelde ringvinger wijst op gevoel voor schoonheid en harmonie. Bij de man verraden een goed ontwikkelde duim, wijsvinger en middelvinger op een sterk mannelijk karakter. Een krachtige middelvinger betekent dat de bezitter verantwoordelijkheids- en plichtsgevoel heeft. De duim symboliseert wilskracht, een lange wijsvinger is het teken van krachtige intellectuele werkzaam heid. Ook Amerikaanse geleerden bogen zich over de hand. Zij vonden dat, wanneer de middelvinger korter is dan de handpalm, dit zou duiden op daad kracht, in het omgekeerde geval op bedachtzaam heid en gevoeligheid. Dit alles behoort tot het ge bied der chirologie, de handenspraak, de vingertaai, de wetenschap die zich bezighoudt met de weten schappelijk verantwoorde karakteraanduiding niet te verwarren met de chiromantie, die zich zeer on wetenschappelijk bezig houdt met het voorspellen van de toekomst uit de handlijnen. Jonge mensen met trouw plannen weten wel, dat trou wen een bom geld kost en het is prettig te weten hoeveel geld. Het Gezins Begrotings Instituut steekt een helpend handje toe aan trouwlustigen met de brochure „Annie en Jan gaan trouwen", de 23ste her druk van dit werkje overigens. Ook nu weer zijn de prijzen herzien en staan op de begro ting een wasmachine (maar geen wringer of centrifuge) en een naaimachine. Hoeveel geld heeft een a.s. bruidspaar nodig? Een vuist regel is dat het bedrag voor de uitzet en de woninginrichting ongeveer gelijk moet zijn aan het jaarinkomen van de man. De voorbeeld-begrotingen gaan uit van respectievelijk tien- en veertienduizend gulden. De brochure is voor f 0,75 te ver krijgen bij Bondsspaarbanken. slaag je nog met glansl Dan denk je: en als ik nu eens zakte? Ge lukkig zijn er ook mensen die be grip tonen. Voor mij is het examen niet iets, waarvoor je je hand niet omdraait." Mevrouw S. te 's-G. is dit jaar voor het eerst in examensfeer. Ze vindt dat ouders veel kunnen bij dragen aan het welslagen van het examen. „Wij sporen onze dochter van negentien, die voor kleuter leidster leert, aan vroeg naar bed te gaan, zodat ze de andere dag weer fit is. Haar kamertje wordt door het jongere zusje gedaan en ik zorg voor rust in de avonduren, zoals geen tv wanneer er geleerd wordt. Zij is geen uitblinker, maar dit heeft succes." „Spanning, zowel bij de jeugd als bij de ouders," meldt mevrouw J. S. te P. „Rust In huis dus, daar hangt veel van af. Toch moeten we het niet op de spits drijven, want tenslotte zijn er belangrijker zaken als slagen of zakken," zegt ze lakoniek. „Als de kinderen niet thuis durven komen omdat ze ge zakt zijn en er dagen tussenuit knijpen, dan is er iets fout. Moge lijk is dit milder: in een familie zakte een zoon. Hij had de pé in. Komt een tante die vertelt: Och, de zoon van architect W. is ook gezakt. Moeder zegt: dat komt in de beste families voor. De zoon zuurzoet: „Ook hier," en dat liep op een lachertje uit. Ik wil er nog op wijzen dat ouders er rustig voor uit moeten durven komen als het anders ging dan zij wensten." „Onze dochter moet deze week schriftelijk mulo doen en ik durf gerust te zeggen dat ik veel zenuwachtiger ben dan zijzelf hoe wel ik dat niet laat blijken," biecht mevrouw G. B. te E. „Toen ze vier jaar geleden van de lagere school kwam, deed ze toelatings examen voor de h.b.s. Ze behoorde tot de beste leerlingen en zak te. Ze was zo nerveus dat ze alles verprutst had. Wij wilden haar her examen laten doen maar ze was zo bang dat we het niet deden. Ze is nu steeds nummer één op de mulo, maar toch ben ik bang dat ze weer de kluts kwijt zal raken. Ik was namelijk ook een vlotte leerling maar was op het eind examen van de kweek zo nerveus dat ik me de gewoonste dingen niet meer kon herinneren. Ik zakte al6 een baksteen, niemand begreep er lets van. Ik had zo de schrikr te pakken dat Ik er een punt achter gezet heb en nooit onderwijzeres geworden ben. Kunt u begrijpen dat ik een hekel aan het woord „examen" heb? Dat je toekomst vaak afhangt van een examen? Als je wel ca pabel bent voor een beroep zou er ook gelet moeten worden op cijfers die je gehaald hebt gedu rende de hele cursus. Enfin, ik hoop dat onze dochter slaagt, want ze wil graag naar de havo en daarna kweek, maar als ze zakt ben ik bang dat de aardigheid er af is." „Ik zou haast zeggen dat de ouders het in examentijd het moeilijkst hebben," vindt mevrouw C. te A., „want het geldt de toekomst van de kinderen. Een van onze kinderen wilde in de muziek maar vond op de mulo alles waardeloos. Je kon tegen hem praten als Brugman maar hij hield vol: „Bach had ook geen mulo". Hij deed examen en zakte met een halve punt. Wij deden hem naar kantoor, toen in dienst, weer naar kantoor, eindelijk bracht hij de moed op om naar het Conservatorium te gaan. Hij slaagde voor de tweede klas, nu is hij leraar en treedt op als piano solist. Geen examinator kan zich voorstellen hoe de spannlnqen thuis zijn." Er zullen maar weinig vrouwen wakker liggen over haar vrije tijd. Zelfs bij de zogenaamde vrije tijdsbesteding als breien of tuinie ren is de vrouw voor het gezin bezig. Toch is het verheugend dat een ministerie belangstelling heeft voor haar vrije tijd. Er ligt nog een reserve aan interessen en krachten die niet aangeboord is. Terecht spreekt het rapport van een stuk beroepsarbeid als het om hulpverlening gaat, een beroep waaraan eisen mogen worden gesteld, waarvoor opleidingsmoge lijkheden zouden moeten zijn, dat ook gehonoreerd wordt in contan ten en .niet alleen met dankbaar heid. De vrouw die tijd vrij maakt, doet dat ten koste van de tijd die ze aan het gezin spandeert. Dat kan in deze moderne tijd waar kant en klaarmaaltijden, machines, koelkasten en dienstverlenende koelkasten en dienstverlenende in stanties als wasserettes en crèches veel uit handen nemen dat arbeids intensief is. Maar - 't kost geld. De vrouw die een lezing houdt voor de vrouwenbond rijdt er met haar auto heen, schotelt thuis biefstuk-tartaar en iets uit de diep vries voor, gaat naar de kapper en/of schoonheidsspecialiste. Zin- <^q. dat zo'n lezing betaald wordt, wat er voor vrouwenorganisaties nog werk aan de winkel blijft, staat als een paal boven water: Coördineren en stimuleren, voor lichten en morele steunverlening. Hoewel niet representatief ge noemd, vinden wij dit een waarde volle enquête die in brede kring belangstelling verdient. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk stelde aan een aantal bezoeksters van damesbeurzen vragen over vrijetijdsbesteding en hulpverlening aan anderen. Het was een poging meningen te verz'amelen van een groep vrouwen waar van men kon vermoeden ze bezoeken immers een beurs dat ze wel eens wat vrije tijd hebben of kunnen maken. De resultaten van deze opiniepeiling kunnen natuurlijk niet repre sentatief worden genoemd voor de mening van de Nederlandse huisvrouw in het algemeen. De helft van de ondervraagden meende dat ze niet voldoende vrije tijd hadden. De vrije tijd die ze echter hebben wordt door de meesten in ongeveer gelijke ma te over activiteiten binnenshuis zowel als buitenshuis verdeeld. Lezen, naaien, borduren, breien en handwerken zijn de meest voorkomende vormen van vrijetijdsbesteding binnen. Toch blijken er nogal wat vrouwen creatief bezig te zijn met muziekmaken, tekenen, schilderen en knutselen of een verzameling aanleggen. Zélf creatief bezig zyn of het bij houden van een verzameling werd tweemaal zo vaak ge noemd als het passief luisteren naar 'radio of kijken naar tv. Buiten het eigen huis bleek men de meeste tijd te steken in uitstapjes op de fiets, met auto of brommer. Ook wordt er ge wandeld en aan sport gedaan, en dat zijn bepaald niet alleen de jongeren! Vrijwilligerswerk wordt voornamelijk door de ouderen beoefend en de buiten lieden tuinierden. De besteding van de vrije tyd vormde voor de meesten van de geënquêteer den geen probleem. Toch, eenvijfde deel van hen voelt wel eens behoefte aan advies. Opvallend veel vrouwen - bijna de helft - besteden een deel van de vrije tijd aan het helpen van anderen. Bejaar den werk en jeugdwerk in de aerste plaats, daarnaast gezins- werk, werk in ziekenhuizen en kruisverenigingen en allerlei bestuurswerkzaamheden. Er waren maar weinig vrouwen lie zeidén niet voor vrijwil ligerswerk te voelen. Velen willen wel iets ondernemen, maar zitten met de kinderen of zijn bang dat het ze te veel tijd zou kosten. Eentiende deel van de groep die wel iets op dit gebied zou willen doen, weet eenvoudig niet waar ze daar voor terecht kan en wat er dan van ze verwacht wordt. Hulpverlening aan anderen wordt niet uitsluitend als een liefdadige aangelegenheid ge zien. Meer dan twintig procent vond een geldelijke beloning acceptabel, een enkele zelfs noodzakelijk. In Rotterdam was bejaardenwerk het meest in trek (ruim eenderde deel van de ondervraagden), op de voet gevolgd door jeugdwerk (ruim een kwart) en hulp aan ge handicapten (ruim eenvijfde). Het bieden van gezinshulp was maar voor tien procent aan trekkelijk. Hebben de helpsters bepaalde verlangens op het vlak van gelijkheid, van milieu, van godsdienst of de ruimtelijke afstand tot de geholpene? Het zelfde milieu of dezelfde gods dienst werd als onbelangrijk beschouwd door praktisch alle betrokkenen, evenals trouwens het punt of de geholpene tot de De bril, die we vroeger als een onding bekeken, is modieus geworden. Het dragen van een bril kan zelfs een hele verbetering betekenen: bij een vierkant vol gezicht flatteren recht hoekige glazen, op een drie hoekig gezicht is een licht gebogen rechthoekig mon tuur je ware en een rond gezicht combineren we met amandelvormige glazen. In film en modefotografie mankt men graag gebruik van de bril! De brillenmode voor het komend seizoen schrijft zowel voor dames als heren een dun ner en lichter montuur voor. In de sportieve celluloid monturen zien we kleuren als demi-blond en theekleur en creaties in kristalhelder celluloid. In de monturen van metaal wordt de doublé bril steeds meer ge vraagd, vooral ook in wit metaal. Wat de dames betreft: in navolging van de zonnebrillen zullen rondere en grotere gla zen mode zijn, het ovaal maakt plaats voor de diep-amandel- vorm. De heren gaan de zo genaamde „John-Lennon-fiets" op de neus zetten, het opa brilletje van witmetalen mon tuur met ronde glazen. Voor de avond kan meneer terecht bij de wat rijker uitziende doublé monturen. Is „hij" sportief dan draagt hij celluloid monturen in carrévorm en in lichte, meest gevlamde kleuren. Nóg een nieuwtje van de Stichting Oog en Bril: de glazen met het kameleoneffect. Door een speciale techniek passen de glazen zich automatisch aan bij de lichtsterkte. In de huiskamer is het praktisch wit, buiten wordt het glas donkerder. In het zonnetje blijkt het een zonnebril en in een donkerder omgeving past het glas zich weer aan. De tijd die het glas daarvoor nodig heeft is tien minuten. De kameleonglazen zijn verkrijgbaar in praktisch alle mogelijke brillenglazen- sterkte zelfs in dubbel- en multi-focus en ongeveer twintig gulden duurder dan gewone glazen. Nog een tip: brildraagsters vragen bij de kapsters bij voor keur om een kapsel met losse lokken en golven, nimmer een kort of strakgetrokken kapsel, de lippen zet u sprekend aan. Een verzorgde oog-make up komt met een bril heel goed tot uiting, evenals valse wimpers. Let erop dat bij sprekende wenkbrauwen het montuur de boog volgt, zoals bij het meisje op de foto. Draag bij bruin haar nooit een zwart montuur, dat maakt een strenge indruk (voor een onderwijzer wellicht een idee daarentegen). Donkere monturen doen het goed bij blondjes. J. de V. familie, vrienden- of kennissen kring zou behoren. Met de afstand is het anders gesteld. Tweevijfde deel van de dames is tot helpen bereid als ze hooguit een kwartier met de fiets daarvoor op pad moeten. Lichamelijk zwaar of vuil werk is nauwelijks aantrekkelijk. Ruim eenderde deel, vooral van de oudere vrouwen, zou dit niet doen. Eenderde zou het des noods doen en nogmaals een derde zou het echt niet veel kunnen schelen. Velen zijn er eventueel toe bereid (ongeveer de helft) of zyn zonder meer bereid (vier op de tien) om daarvoor extra tijd uit te trekken. Hoe denkt de huisvrouw dit te doen? Er was keuze uit: wat minder werk aan het huishouden be steden - kinderen naar een crèche of dagverblijf - of iets anders. Driekwart van de vrou wen doet bij eventueel vrijwil ligerswerk minder aan de huis houding, in casu zij streeft een economischer huishouding na. Uit de eigen meningen van de ondervraagden kwam ook kri tiek naar voren op de opvatting dat hulpverlening aan anderen uitsluitend een soort vrijetijds besteding zou zijn. Verscheidene vrouwen merkten op dat hulp geven aan anderen geen lief dadigheid is, maar zich heeft ontwikkeld tot een stuk be roepsarbeid. Opmerkingen als gebruiker van voorzieningen richtten zich voornamelijk op juist het ontbreken van hulp en voorzieningen, te weinig jeugdwerk, te weinig hulp voor bejaarden, te weinig gezinshulp, te lange wachtlijsten voor scholen. Anderen klaagden over verzuiling zowel óp scho len als op het gebied van hulp verlening. Er was een roep om meer coördinatie. Er klonken ook noodkreten over de bevol kingsdichtheid. Uit de opmer kingen spreekt een grote be hoefte aan gemakkelijk te be reiken plaatsen waar men rust kan vinden. Ook suggesties werden ge maakt. Voorlichting over een efficiëntere manier van huis houden, voorlichting door het ministerie, het zenden van een voorlichtende brochure aan alle gehuwde niet-werkende vrou wen van 45-50 jaar over de mogelijkheden die er zijn om als vrijwilligister of part time kracht te werken. Ook vroeg men om opvang tussen de mid dag voor schoolkinderen en wees men op de noodzaak van crèches. Er bleek vraag naar vorming, creatief, sociaal-cultureel en hulpverlenend. Verkeersveilig heid, meer zwembaden, sport hallen, bibliotheken en theaters werden te berde gebracht. Vele ideeën sluiten reeds aan bij wat reeds door particulier of over heidsinitiatief ter hand wordt genomen. JEANNE DE VLIEGER Foto's opplakken kan op vele manieren. Er zijn allerlei systemen In omloop en er worden velerlei lijmsoorten voor aanbevolen. De volgende manier is wel het een voudigst. Zorg dat de foto door en door nat is. Neem vezel- of spaan plaat van niet minder dan een cen timeter dik. Smeer zowel deze plaèt (iets kleiner dan de foto) en de natte foto dik in met gluton. Vooral zorgen dat er geen klontjes zijn. Dan de foto op de plaat leg gen en met een drijfnatte spons de lijm tussen foto en plaat uitwrijven. Dit is het belangrijkste deel van het karwei. Het geheel vervolgens een nacht goed laten drogen. De andere morgen met een vochtige spons de witte laag gluton van de foto halen en tenslotte de zijkan ten bijsnijden. Leg in een glas enkele plakjes banaan. Roer een eierdooier met suiker en een scheutje rum schui mig. Schenk dit mengsel op de banaan. Doe hierop afwisselend een laagje mokkavla, room en weer mokkavla. Garneer met stijf- geslagen eiwit, bestoven met wat kaneel. Schenk chocoladevla in een glas. Leg daarop wat abrikozen. Hierover weer vanillevla, een rand nogatine en een laagje slagroom. Garneer met geconfijte sinaasap pelsnippers. Leg in een glas plakjes banaan. Schenk hierop een laag chocola devla, een laagje advocaat en weer een laag chocoladevla. Gar neer met stijfgeslagen room (waar aan wat marasquin is toegevoegd) en een groene bigarreau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17