GENERAAL REKENT OP JA Nog geen fiat voor cao - streekvervoer Regering treedt af in Libanon Sanering landbouw is probleem voor boeren Uit de Haagse hof geplukt VERIJDELD KOMPLOT SPOEDOVERLEG VAKBONDEN Meer kinder bijslag, minder AOW-premie Tot het laatst toe bestaat er onzekerheid over de uitslag Geluidsbarrière alles goed en wel EL FATAH WAARSCHUWT VRIJDAG 25 APRIL 1969 Twee gewapende mannen hebben gisteren getracht een geldzending voor het ziekenhuis Zonnestraal te Hilversum te onderscheppen. Hun pogin gen mislukten, hetgeen voor een groot deel te danken was aan het koelbloedig optreden van de 56-jarige heer J. C. Hoogebrug (foto boven) die de strijd tegen de overvallers aanvankelijk alleen opnam, tot hij bijstand kreeg van zijn collega's. De daders, die verdwenen in een rode Citroen, hebben deze auto gisteravond bij. de jachthaven Het Anker te Loosdrecht in brand gestoken (foto onder). Zij reden vervolgens weg in een rode Fiat coupé richting Hilversum. UTRECHT Nog steeds heeft het kabinet de cao voor het streekvervoer niet ongewijzigd goedgekeurd. Dit blijkt uit het feit dat de vakbonden hun kaderleden hebben opgeroepen voor spoedoverleg dat maandag wordt gehouden. De oproep kwam na overleg tussen vertegenwoordigers van het Konink- Landbouwschap: (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het landbouwschap heeft een brief gestuurd naar de mi nister-president inzake de maatrege len, die de regering overweegt met betrekking tot het onrustbarend stij- gend prijsniveau. Het landbouwschap stelt de rege ring voor, een largere AOW-premie in te voeren voor inkomens beneden een bepaalde loongrens, de kinderbijslag te verhogen en de inkomensgrens op te trekken, waar beneden kleine zelfstandigen extra kinderbijslag krijgen. Éen en ander zou niet ge paard moeten gaan met verhoging van premies. Het landbouwschap verklaart zich geen voorstander van tijdelijke consumentensubsidies. Dergelijke tij delijke maatregelen voor bijv. de prijs van melk en brood betekenen in de toekomst na afloop van de tij- lelijke maatregelen een extra prijsstijging. De afzet van deze pro- lukten loopt dan extra snel terug. De ubsidie op bepaalde produkten zou 'esnoods gegeven kunnen worden om laardoor handhaving van de huidige rijs mogelijk te maken; maar geen rijsverlaging. Wel wil het landbouwschap veria- ring van de accijns op suiker. Deze ccijns bedraagt in ons land 19 per 00 kg en in de andere EEG-landen emiddeld ƒ8,40 per 100 kg. Deze erlaging zou wel blijvend moeten ijn. Het landbouwschap wenst -oorts alleen maatregelen, die nodig ijn voor de sociaal zwakkeren, zowe' elfstandigen als loontrekkenden. Zo- ïls gezegd zouden deze genomen moeten worden in de sfeer van de AOW-premie en de kinderbijslag. De heer A. IJska, voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Agrarische Be- drijfsbond, maakte hiervan gisteren melding in de ledenraad van de bond. lijk Nederlands Verbond voor Ver voersondernemingen en de ministers Lardinois (sociale zaken ad interim) en Bakker (Verkeer en Waterstaat). Over de bespreking met de minis ters wilden de vertegenwoordigers van het KNVVO geen mededelingen doen. Aanleiding tot het overleg was de brief die het verbond dinsdag aan de ministers heeft geschreven. Daar in wordt de regering uitdrukkelijk verzocht de cao ongewijzigd goed te keuren. Onbegrijpelijk De heer A. F. Jentjes, voorzitter van de Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel, heeft het be leid van de overheid inzake de cao voor het streekvervoer, „onbegrijpe lijk en onaanvaardbaar" genoemd. Hij sprak tijdens de algemene verga dering van de bedrijfsgroep spoorwe gen in Utrecht. Het ziet er naar uit dat de over heid ernstig discrimineert tussen haar sociaal beleid in de eigen ver voersbedrijven en dat van het streek vervoer. De overheid kan niet dui delijk maken dat de ruim 10 procent loonkostenstijging voor ongeveer 10.000 werknemers de nationale eco nomie in gevaar brengt, aldus de heer Jentjes. (Van een onzer redacteuren) ALS men niet beter wist zou men kunnen denken dat de Fransen reeds besloten hebben, hun president het bos in te sturen. Er wordt al druk gespeculeerd over zijn opvolger, ab het ware de huid van de beer verdelend, die nog geschoten moet worden. Bij dit alles is de wens de vader der gedachte. Zowel bij de tegenstan ders van de generaal in eigen land als bij de velen buiten Frankrijk, die van een nederlaag bij het referen dum van komende zondag grote ver wachtingen hebben. Alsof het aftre den van de president zo het daar toe al komt een wondermiddel is om een eind te maken aan alle Euro pese problemen. eerder op een aanvankelijk genomen besluit teruggekomen. Voorbeeld Mogelijkheid Vanzelfsprekend is niet uitgesloten, dat de meerderheid van de Fransen, die zondag de moeite nemen om naar de stembus te gaan (meer dan 28 miljoen kiezers mogen meedoen) een negatieve beslissing neemt. Er is een groot verschil met vorig jaar, toen de Fransen geschrokken waren van de opstandige activiteiten van studenten en arbeiders. Bij vervroegde verkiezingen voor de Nationale vergadering verwierven de aanhangers van de generaal nog geem jaar geleden een flinke meer derheid, groot genoeg om goedkeu ring te verkrijgen voor de hervor mingen, die nu door middel van een referendum rechtstreeks aan het oor deel van het Franse volk worden on derworpen. De voorliefde van de generaal voor rechtstreekse uitspraken van het volk is bekend. Er was echter steeds een speciale reden, die hem ertoe bracht naar dit „wapen" te grijpen. Die reden is nu echter niet zo duide lijk aanwezig. Algemeen wordt dan ook aangenomen, dat hij behoefte had aan een nieuw votum van ver trouwen. Tactiek Of hij dit zal krijgen is thans de grote vraag. Naar het oordeel van de opiniepeilers is het gaullistische be wind nog nooit met zulke slechte vooruitzichten een volksraadpleging tegemoet gegaan. Volgens de laatste „gegevens" zijn er naast een hoog percentage van kiezers die het nog niet weten meer potentiële nee stemmers dan ja- stemmers. De meeste Fransen maken zich niet erg druk over de hervormingen, die bij het referendum aan de orde wor den gesteld. Als het zondag mooi weer is zullen velen wellicht het stemlokaal laten voor wat het is en naar buiten trekken. Aangezien het veelal mensen betreft die gemakshal ve liever allesbehalve chaos willen maakt men zich ln het gaullistische kamp zorgen. De zelfverzekerdheid onder de aan hangers va<n de generaal is dan ook verdwenen, zij het uit louter tac tische overwegingen. In rege ringskringen laat men zelfs bewust de indruk ontstaan, dat het nog hele maal geen uitgemaakte zaak is en dat De Gaulle rekent op een meerderheid. het van groot belang is. geen risico te nemen en zondag in elk geval de gang naar de stembus te maken. Riskant Intussen blijft het een riskante be zigheid, het effect van bepaalde ont wikkelingen van de afgelopen weken te berekenen. Dat geldt ook voor de buiteling, die de franc weer heeft ge maakt. Men kan het de president aanrekenen, dat hij het zover liet ko men. Voor hetzelfde geld kan men de koersval zien als onderdeel van een poging, de chaos die de generaal wil voorkomen, groter te maken. Vanavond richt de president zich nogmaals tot de kiezers, hoewel de officiële verkiezingscampagne dan al is afgelopen. Wellicht slaagt hij er weer in de twijfelaars op zijn hand te krijgen, die hun belangen liever nog niet toevertrouwen aan politici als oud-premier Pompidou, premier Couve de Murville, de onafhankelijke republikein Giscard d'Estaing of Alain Poher, voorzitter van de te kortwie ken Senaat. Mocht niettemin het referendum een nederlaag voor de generaal ople veren, dan moet nog worden afge wacht, of hij werkelijk het presi dentschap zal neerleggen. We schre ven al, dat het uitlokken van een Nasser-effect tot de mogelijkheden behoort. De president is wel eens Senaat Bij de presidentsverkiezingen van 1965 had hij te kennen gegeven niet aan een tweede ronde te zullen deel nemen, als hij bij de eerste ronde geen duidelijke meerderheid zou krijgen. Niettemin nam hij het in tweede instantie op tegen de kandi daat van de oppositie, Francois Mit- terand die meer dan 40 procent van de stemmen veroverde, nadat de eerste ronde onbeslist was geëindigd. Levert het referendum een over winning voor de generaal op. dan zal de opvolging van het staatshoofd in grijpend worden gewijzigd. In ver band met de voorgestelde reorganisa tie van de Senaat wordt de premier in dat geval de tweede man in de Vijfde republiek. Totdusver nam de voorzitter van de Senaat deze positie in tot groot ongenoegen van de generaal. Vooraanstaande juristen en politici zien in deze wijziging een gevaarlijke versterking van de uitvoerende macht, omdat de rechtstreeks geko zen president immers de premier be noemt en zo dus tevens zijn opvolger kan aanwijzen. De Franse Raad van State heeft zelfs te kennen gegeven, dat het referendum in strijd met de grondwet is. Een andere omstreden consequentie van de voorgestelde hervorming van de Senaat zou zijn, dat de Nationale vergadering voortaan met een meer derheid van tweederden alleen de grondwet kan wijzigen, zonder de controle die de Senaat totdusver kon uitoefenen. Aan de Senaat zou voor taan slechts een adviserende rol zijn toebedeeld. De nieuwe Senaat krijgt 323 leden (nu 280) en is bedoeld als een over koepeling van de 21 gewesten, die zelfstandigheid krijgen. De leden van de gewestelijke vergaderingen wor den voor het merendeel indirect ge kozen; voor de rest worden zij be noemd door sociale en beroepsorga nisaties. Deze gewestelijke „parlementen", die elk vier of vijf departementen omvatten, moeten de regionale begro tingen behandelen, die de door Parijs benoemde prefecten hebben opgesteld. Bij deze prefecten berust ook de uitvoerende macht. De regio nale vergaderingen moeten tevens besluiten nemen over alle openbare werken in hun gewesten. Waterhoofd Hoewel de gewestelijke reorganisa tie een doorbreking betekent van de nog uit de napoleontische tijd stam mende bestuurscentralisatie, krijgen de gewesten geen werkelijke autono mie. Volgens de oppositie wordt zelfs „de almacht van het Parijse water hoofd" over de regionale prefecten en daardoor over de gewestelijke finan ciën, nog versterkt. De Golden Earrings hoorden gisteren op Schiphol dat hun Amerikaanse tournee niet kon doorgaan. Op de foto: een verslagen groep op Schip hol, van links naar rechts: Marinus Gerritsen, Jaap Eggermont, Barry Hay en George Koopmans. I Schijnbaar moeiteloos leest de vader van Sirhan Bishara Sirhan, zittend op het dakterras van zijn woning de kranten, die het nieuius brengen dat zijn zoon wegens moord op Robert Kennedy tot de doodstraf is veroordeeld. Kritiek Lardinois op Mansholt ("Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Minister Lardi nois (landbouw) ziet de sanering van de landbouw naar de ge dachte van het memorandum- Mansholt voor ons land niet in de eerste plaats als een pro bleem voor de landarbeiders, maar veel meer als een vraag stuk voor de boeren en tuinders. De helft van het aantal bedrijfs- hoofden in de land- en tuinbouw bin nen de EEG is ouder dan 58 jaar. Dit betekent, dat de helft van het aantal bedrijfshoofden er over tien jaar in 1980 niet meer is. Mogelijk zal een kwart nog opvolgers vinden. Daarbij komt, dat verreweg de meeste bedrij ven eenmansbedrijven zijn en op ve le bedrijven althans in ons land het aantal landarbeiders en het aan tal meewerkende gezinsleden sterk is ingekrompen of totaal verdwenen. Deze kritische opmerkingen maak te gisteren minister Lardinois in de ledenraad van de Nederlandse Chris telijke Agrarische Bedrijfsbond in zijn rede over de socia'e eevo'een van het plan-Mansholt. Sinds 1950 is binnen de EEG het aantal werkers in de agrarische bedrijfstakken al te ruggebracht van 20 miljoen tot 10 miljoen. In 1980 kan een cijfer van 5 miljoen verwacht worden. De heer Lardinois gaf toe, dat we naar grotere bedrijfseenheden moe ten, maar hy waarschuwde er voor langs deze weg de produktie al te sterk op te voeren. Grotere, gemecha niseerde bedrijven kunnen rendabe ler werken tegen lagere prijzen, maar als de EEG-commissie ook nog investeringssubsidies wil geven jaagt zij de produktie onnodig oo. Overal is al een overproduktie. Alleen voor het rundvlees geldt dit nog niet. Afzet Niet op de bedrijfsgrootte maar bij de verticale organisatie van het be drijf wilde de heer Lkrdinois alle nadruk leggen. De landbouwbedrij ven zullen zich meer moeten gaan bezig houden met verwerking en af zet van het produkt, dat zij vervaar digen. Dit werkt kostenverlagend voor de gehele bedrijfskolom. Dit ziet de EEG-commissie te weinig en zij Is daarom eenzijdig in haar visie, aldus de heer Lardinois. De bewindsman, die hiermee zijn eerste voorlopige commentaar in het openbaar op het plan-Mansholt gaf. meende ook, dat de EEG-commissie bij andere maatregelen moeten gel den dan bijv. voor het Italiaanse Si cilië. Sociale maatregelen kosten naar zijn mening geen geld, maar betekenen alleen een overheveling van inkomen. De heer Lardinois vond, dat Italië al genoeg aan de EEG verdiend heeft om deze maatre gelen voor eigen rekening te nemen. Nederland behoeft de Italiaanse sane ring niet te betalen. Bovendien kent Nederland al maat regelen, die de EEG-voorstellen te boven gaan. Het plan-Mansholt wil de 65-jarige boeren saneren en een uitkering geven van ƒ3600 per jaar. Onze AOW-uitkering is al hoger. Ook de uitkeringen van ons Ontwik- kelings- en Saneringsfonds voor de landbouw zijn beter en beginnen al op lagere leeftijd. De nieuwe werkgelegenheid, die ge zocht moet worden voor jongere agra riërs zal meer gaan in de richting van de dienstensector, handel en on derwijs dan in die van de industrie. De vestigingsmogelijkheden in de in<- dustrie zijn al over het hoogtepunt van de werkgelegenheid heen. Hier neemt de plaatsingsmogelijkheid tot 1980 slechts met 1 pet. per jaar toe. Ten slotte verklaarde de heer Lar dinois nog, dat de grote botcrover- schotten geen gevolg zijn van EEG- maatregclen. De produktie per man in de landbouw neemt jaarlijks meer toe dan in de industrie. Daarom was hij ook van mening, dat structuurver beteringen nog niet het einde beteke nen van de overschotten. In het plan-Mansholt wordt dit te sterk gesuggereerd. raliserend optreedt. Per land zal men de gevolgen van de sanering moeten bezien. Voor Nederland zullen daar- BEIROET Premier Rasjied Karame van Libanon heeft giste ren het ontslag van zijn regerinr aangekondigd. Al eerder had hi gezegd te zullen aftreden, maai leden van zijn kabinet drongen bij hem aan aan te blyven. De bekendmaking van Karame kwam na twee dagen van bloedige botsingen ln het land tussen orde troepen en betogers die grotere vrj' heid van handelen voor de P" 'estijnse guerilla-organisaties eiste Bij deze botsingen werden vijfti- mensen gedood. Er vielen tientall' gewonden. Woensdag is de noo' 'oestand afgekondigd, die in elk g- val tot zondag van kracht blijft. De aftredende premier lichtte zi besluit toe in het parlement. „Late we openhartig zijn. Er zijn twee pat tijen in Libanon één die zegt dal ongedacht de omstandigheden, vanuit Libanon commando-acties moeten worden gevoerd, en de andere die zich daartegen verzet Daarom kan een regering geen van beide menin gen aanhangen zonder het land te verdelen", aldus Karame. Karamez zei zelf voorstander te zijn van het optreden der guerrilla's n Libanon. De 47-jarige Karamel werd in 1955 remier en heeft sindsdien zeven abinetten geleid. Het laatste werd «p 15 januari gevormd na de kabi ïetscrisis ontstaan door de Israëlisch» vergeldingsactie tegen de luchthaver van Beiroet. Waarschuwing Te Palestijnse verzetsorganisati Fatah waarschuwde Libanon da" elke vijandige actie tegen de b' ging zal verijdelen. In een door het Algierse burea •i Al Fatah uitgegeven communiq» >rdt de Libanese autoriteiten ver cht af te bliiven van de revolutie •ire massa in Libanon. „Onze gewa ■nde revolutie is vastbesloten zie' verdedigen en elke vijandige actie owel van Arabische als vreemde zij de, te verijdelen, die onze revolutio naire koers afbreuk zou willen doen". DOOR Ik zou wel eens willen weten, zingt Jules de Corte. Ik zou ook zo graag iets willen weten en hoogstwaarschijnlijk kom ik er alleen achter, wanneer ik mijn hart hier maar eens uitstort. Heel lang geleden heb ik mijn hart verpand aan Goeree. Het oude vooroorlogse Goeree, toen notaris Van den Berg nog recht tegenover het hoofd der school de heer De Hondt woonde. Belde heren losten gezamenlijk kruiswoordraadsels op per telefoon terwijl ze al kaar vanuit hun stoel konden zier zitten. Geen straatsteen die ik er niei kende en zelfs ben ik op een nachl mee uitgevaren met een blazer op de garnalenvangst. Die tocht is overigens een der meest verschrik kelijke ervaringen in mijn leven ge weest. want ik was ontsteiipnd zee ziek. En die vuurtoren die altijd maar even ver van het schip bleef er niet dichterbij wou komen....! Hoe ik ooit teruggekomen ben er in een bed beland weet ik niet meer, wel dat het bed net zo scheen te deinen en te goLven als de boot. Maar liever denk ik aan de dui nen en de schorren. Om die schor ren gaat het. Daar bloeiden bloe- Lamsoren men, die mijn Goerese kameraden lamsoren noemden. Er zaten kleine lila bloemetjes aan. Ik zie ze nu wel in de bloemen winkels zomers en koop ze dan mei heimwee. Maar nu Een culinair vriendin belde me op met een reisverslag. Ze was in De Patrijs in Colijnsplaat geweest. „En raad eens wat we gegeten lebben?" Dan vraagteken je natuurlijk te rug. „Lamsoren..." Hio Versluis (2) Met zeer grote beklemming heb ik het ingezonden stuk gelezen van de heer D. van der Keilen ing. te Delft, die meent dat het leven van het meisje Mia Versluis maar moet wor den beëindigd omdat het op den duur te duur uitkomt. Inplaats daarvan kan er dan weer een nierpatiënt worden geholpen. Gaarne wil ik hier wat van zeggen. Dat het meisje er zo aan toe is, heeft SBze zichzelf niet aangedaan, maar is het bij haar sociale maatregelen te gene- j 8ev°i8 van een zeer ernstige fout van __,sj de narcotiseur. Moet dit meisje, dat er al zo vreselijk aan toe is, voor straf dan maar dood gemaakt worden? I Als er voor behandeling van nierpa- 1 tiënten te weinig geld is. mogen we wel bedenken, dat de regering met miljoenen smijt. Er is bijvoorbeeld wél 70 miljoen voor een stadhuis in Amsterdam. Voorts lopen er genoeg miljonairs rond, die met hun geld geen raad Weten. Het is in onze maatschappij zo, dat het geld ver keerd verdeeld wordt. Voor ongeluk- i kigen en zieken moet altijd gebedeld worden. Misschien zult u zeggen: het meisje weet niet eens meer dat zij nog leeft. Als u er zo over denkt, dan zou ik ook gelijk maar alle krankzinnigen en idi oten alsmede de zwaar invalide perso nen en imbecielen laten afmaken. Dat j zou een grote besparing betekenen j voor de staat, maar dan zijn we met- I een tot het Hitler-regime terugge keerd. I Verder wil ik nog opmerken, dat I Mia geen 22 maar 24 jaar oud is en dat zij op haar verjaardag naar buiten gereden mocht worden door haar ou ders. ornaat haar toestand iets vooruit was geeaan. Wat zullen deze mensen met die i kleine opleving blij zijn geweest. Een i ''ekenhuis hoort alleen maar een ge- lezende taak te verrichten. Men mag 'f-ker niet het leven van iemand beëin- 'igen omwille van het geld. Het is mor mij een raadsel, dat die narco- I "seur er zo goedkoop vanaf is geko men. Het zou een passende straf zijn, om het ontbrekende geld voor de verzor ging van deze patiënte biieen te laten Treneen door de dokter, die de vrese- 'iike fout hepff begaan. Wil Nederland *en „christelijke natie" blijven, dan '.al er heel wat veranderd moeten worden. I Vlaardingen Mcj. J. Nauta tou weet ik dat kikkerbilletjes en jonge muisjes in sommige oorden der wereld geliefd voedsel zijn, maar lamsoren Ze ging verder: „Met garnalenra- goüt Toen beschreef ze de heerlijkhe den verder. „Lamsoren, gestoofd als sla. een heerlijke groente...." zei ze Al mijn kookboeken, en dat zijn er wat. heb ik geraadpleegd, maar geen lamsoren als groente vermeld gevonden. Als vlees trouwens ook niet. ge- 'ukkig. Nu mijn vraag aan Zeeuwse en Zuidhollandse eilanders: zijn mijn lamsoren van de herinnering, de zelfde als de lamsoren als sla gestoofd? Zo ja: waarom wordt ons vaste 'anders dit voedsel dan onthouden"» Zit er geen handel in? Lekker moet het zijn, want mijn vertelster is een fijnproefster eerste klas. Benieuwd, wacht en sluit ik!

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7