Hard tegen hard in Ulster Commentaren Ajax hield hoofd net boven water i Politie is versterkt Derde bomaanslag In Praag geen I mei - optocht Kind door pleegvader doodgetrapt Het Kwartet SPREUK Crita) HET WEER Watertekort in Belfast Kabinet in zorg over loon- en prijsspiraal VORSTELIJK AFSCHEID pindarotsjes JAMIN FEEERIEK OFFENSIEF de ef teling Hervormde Kerk achter actie ONDERZETTEGEL^^ OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 25 april 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Meti is dikwijls vastbera den uit zwakheid en stout moedig uit bedeesdheid. ROCHEFOUCAULD „En maak jc niet gaan zo aan tafel..." DE BILT Veranderlijke be wolking en slechts hier en daar een bui. Tot matig of zwak afne mende wind uit zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag of iets ho gere. DE BILT De afgelopen nacht trok een frontensysteem behorende bij een depressie ten westen van Schotland over ons land weg naar Duitsland. Daar bij viel op vele plaatsen regen. De komende 24 uur trekt de depressie bij Schotland verder in noordoostelijke richting, ter wijl een nieuwe storing, die van ochtend ten westen van Portugal lag, naar de Golf van Biskaje en Frankrijk trekt. Hierdoor nemen in ons land de luchtdrukverschillen af, zo dat de zuidwestelijke wind in kracht iets zal afzwakken. Uit de veranderlijke bewolking, die met deze zuidwestelijke stroming- wordt aangevoerd, kan plaatse lijk nog een bui vallen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8; Min. temp.1 tot 6 graden bo ven nol-maal; Max. temp.0 tot 6 graden bo ven normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. AMSTERDAM In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de 24-ja- rige Amsterdammer R. de J. zijn vier jarige pleegzoon in een driftbui zo hard tegen het hoofd geschopt dat het kind gisteren in het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam is overleden. De man werd gistermiddag op het politiebureau Leidseplein onder ar rest gesteld. Vorig jaar september kwam het jongetje eveneens in het ziekenhuis terecht nadat zijn vader hem een ge broken dijbeen had bezorgd. Twee maanden later liep het jongetje weer een gebroken dijbeen op na een woe dende trap van zijn pleegvader. De J., die voor tekenleraar stu deert, was een half jaar getrouwd met een 30-jarige vrouw, die bij de PTT werkt en vaak ongeregelde diensten heeft. Het jongetje was haar kind uit een vorig huwelijk. De moeder zou niet hebben gewe ten dat haar man het kind mishan delde. Beide keren dat het kind zijn be enbrak, zeiden de ouders dat het van de trap gevallen was. In het ziekenhuis had men toen geen reden gezien, de politie te waarschuwen. Verjaring water-overlast BELFAST Vanmorgen vroeg is weer een leiding die Belfast van water voorziet, opgeblazen, 40 km ten zuiden van de stad. Het is de derde keer deze week dat zo'n aanslag is gepleegd. Men denkt dat de aanslagen zijn gepleegd door extremis tische elementen onder de r.k. minderheid in Noord-Ierland die vecht voor gelijke burgerrechten. Men is nu weer bevreesd voor vergeldingsacties van de zijde van de militante protestanten. De wateraanvoer is thans in een kritiek stadium gekomen. Het gevaar dat in Belfast epide mieën zullen uitbreken, is niet denkbeeldig. De bomaanslag werd gepleegd nadat de Noordierse regering meer Britse troepen had ingezet voor de bewaking van belang rijke installaties. Ook meer „speciale politiereserves" zijn in dienst geroepen. Britse heli- (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT De grootste zorg van het kabinet is thans de doorbreking van de loon- en prijsspiraal. De rege ring stelt het bijzonder op prijs, dat het bedrijfsleven bereid is in ondêr- ling overleg ernstig te pogen aan de ze ontwikkeling een halt toe te roe pen. De heer Lardinois (minister van landbouw en visserij) deelde dit giste ren mee in de ledenraad van de Ne derlandse Christelijke Agrarische Be- drijfsbond. De regering zal bij het overleg met het bedrijfsleven niet van te veel axioma's uitgaan, doch slechts zo weinig mogelijk axioma's op tafel leggen. Het zal daarbij gaan, niet alleen om de begroting voor 1970, maar ook over cijfers voor 1971, die aan de Kamer zullen worden voor gelegd. De overheid is geen onderneming, die op winst uit is, zo vervolgde de bewindsman, maar een instelling die een zo groot mogelijk verlies moet voorkomen. De vele collectieve voorzieningen, die vanuit de Tweede kamer ge vraagd worden, hebben onvermijde lijk financiële effecten; deze drukken op de inkomens van iedereen. Het centraal stellen van het cijfer voor de kosten van levensonderhoud vond hij een hachelijke zaak, juist in landbouwkring, omdat het in deze bedrijfstak dan juist extra moeilijk gaat worden. Koningin Juliana 'en prins Bern- hard hebben gisteravond de Indonesische minister van staat voor economische, financiële en industriële zaken, sultan Ha- mengku Buwono die vandaag naar Djakarta is teruggekeerd op Huis ten Bosch te Den Haag ontvangen. kopters patrouilleerden vandaag bo ven de waterleidingbuizen en de hoogspanningsleidingen. Van de zijde van de oppositie werd fel geprotesteerd tegen de verster king van de „speciale troepen", die naam hebben uitsluitend uit extreme protestanten te bestaan en wie veel wreedheden in het optreden tegen de betogers voor gelijke burgerrechten wordt verweten. Intussen is de minister van buiten landse zaken van de republiek Ier land, Aiken, uit New York terugge keerd. Hij heeft daar met VN-secre taris-generaal Thant gesproken over de kwestie Noord-Ierland. Hij zei Thant niet te hebben gevraagd te be middelen in de crisis. De Ierse regering geeft de voor keur aan een vreedzame oplossing en hoopt dat de toestand minder gespannen zal worden, want alleen dan kan een regeling worden bereikt die aan de minderheid gelijke rech ten verleent en op lange termijn mis schien kan leiden tot hereniging van Ierland, aldus minister Aiken. SITTARD In Sittard zijn gister middag tengevolge van kolendamp vergiftiging de 23-jarige mevrouw Kornatwitt-Rutten en haar eenjarig zoontje omgekomem 200 gram van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijs! Bang voor antirRussische betoging PRAAG Voor het eerst sinds de oorlog zullen er in Praag waarschijnlijk gèen 1 mei optochten worden gehouden. In regeringskringen wordt het niet toegegeven, maar het is duide lijk dat men bang is dat derge lijke optochten ter gelegen heid van de dag van de arbeid uitgroeien tot anti-Russische demonstraties. In de buitenwijken van de stad zullen wel feestelijkheden worden georganiseerd, zij het op kleine schaal. In enkele andere Tsjechoslo- waakse steden zouden de manifesta ties ook al zijn afgelast. Een definitieve beslissing over de 1 mei-viering zal pas worden geno men als de nieuwe partijleider, Hu- sak, teruggekeerd is uit Moskou. Hij woont daar de Comecon-conferentie bij. Het is niet onmogelijk dat hij toch opdracht zal geven dat de manifesta ties moeten doorgaan. Het verbieden ervan zou in Moskou, zo zegt men. kunnen worden uitgelegd als een toegeven van het nieuwe regiem, dat het de situatie nóg niet helemaal in de hand heeft. BRATISLAVA Een Praags blad meldde nog dat de vieringen in Bratislava (Slowa kije) op de „traditionele manier" zullen wordeif gehouden. Ook andere Slowaakse steden en dorpen zouden dit voorbeeld willen volgen. Het verzet van de studenten tegen de vervanging van Alexander Dub- cek door Gustav Husak als partij leider is gisteren geëindigd. Er vier den nog in enkele collegezalen van de Karei-universiteit in Praag zït- I stakingen gehouden, maar aan hel I eind van de middag lieten de studen ten weten, dat zij vandaag hun studie normaal zouden voortzetten. In een stad in Noordbohemen zijn gisteren zeven Tsjechoslowaken ge arresteerd wegens het verstoven van een vergadering van de bond voor „Vriendschap tussen Tsjechoslowa- kije en de Sowjetunie". NIEUW MODEL twee-zits BANK 1495,- Bekleding naar keuze. BULTHUIS EXCLUSIEVE INTERIEURS Botermarkt 23. Showroom van handbewerkte eiken meubelen van CASTLE FURNITURE Nieuwe Rijn 25. Gistermiddag arriveerde op Schiphol in nationale kleder dracht miss Stella Owen, gastvrouw van Wales tijdens het inhuldigingsjaar, die in ons land een aantal sportontmoetingen tussen Nederland en Wales zal bijwonen. attracties voor CCH toegangsprijs in kaatsheuvel Ondanks nederlaag toch in de finale (Van onze sportredactie) TRNAVA Elf fanatieke en bril jant voetballende Slowaken hebben Ajax' Europacupdroom bijna wreed verstoord. Een machtig Spartak Trnava speelde gisteren kat-en-muis met de Amsterdammers, die door een grote inzet maar door een nóg grotere dosis geluk met „maar" 20 werden verslagen. Deze nederlaag kon Ajax niet uit de finale op 28 mei in Madrid hou den, doordat het de eerste wedstrijd in Amsterdam met één doelpunt meer (30) had gewonnen. De wedstrijd in Trnava was gisteren zeer eenzijdig. De Slowaken had den de Ajax-spe- lers volkomen in hun greep. Ne gentig minuten lang stonden de Amsterdammers met hun rug te gen de muur. In die tijd scoorde Kuna tweemaal, maar lieten de Slowaken nog tal van prachtige kansen liggen. De voorhoede van Ajax kreeg nauwelijks een kans. Er was slechts één gevaarlijk moment: een door braak van Cruyff, die daarbij ech ter geblesseerd raakte en het veld verliet. Daarna was er nauwelijks meer sprake van een Ajax-voor- hoede. In de verdedi ging groeiden vooral twee man in die gevaarlijke minuten naar grote hoogte keeper Bals en achterhoedespe ler Hulshoff, hoog boven alles uit stekend, onder brak Hulshoff vooral met zijn hoofd vele van de talloze Slowaakse aanvallen. En als Hulshoff het niet kon redden, stond daar Gert Bals als een rots in de branding. Hij herstelde zich schitte rend na het eerste doelpunt dat na een foutieve uittrap van hem was ontstaan. Als een leeuw verdedigde hij zijn doel; schijnbaar onhoudbare ballen ranselde hij eruit. Hulshoff en Bals, het tweetal waaraan trainer Michels, die de Slo waken „verrassend goed en gevaar lijk" vond, het heeft te danken dat zijn Ajax als eerste Nederlandse club in de Europacupfinale speelt. (Zie verder elders in dit blad). BALS HULSHOF "I7RIJ laat hetgeen nog altijd bc- ter is dan nooit heeft de re gering van de Duitse Bondsrepubliek zich uitgesproken tegen verjaring van moord en volkerenmoord (genocide). Het is niet van een leien dakje ge gaan, omdat de CDU (onder aanvoe ring van kanselier Kiesinger) aan vankelijk onderscheid wilde maken tussen grote en kleine misdaden. Ook deze klip is omzeild, en als hel parlement het voorbeeld van de re gering volgt, zal de rechter uitmaken wie wel en wie niet vervolgd moeten worden. Het besluit is van groot belang, om dat het „grote wild" dat tot dusver buiten schot wist te blijven niet meer kan rekenen op definitieve sluiting van het jachtseizoen. Het woord is nu aan het parlement, waar onder christen-democraten en liberalen nogal weerstanden bestaan, zodat aanvaarding van een desbe treffend wetsvoorstel nog niet zeker is. Het kabinet van Kiesinger heeft echter het goede voorbeeld gegeven, en het zou van slechte smaak getui gen als een meerderheid in het par lement zich nu tegen het ontwerp zou keren. Normalisering 'J'E oordelen naar de gebeurtenissen sinds de vervanging van Alexan der Dubcek als Tsjechoslowaaks par tijleider, bestaat de mogelijkheid dat Moskou en Praag op allerlei gebied tot een vergelijk komen. Onder Husak zal de door Rusland verlangde „normalisatie" ongetwijfeld worden verwezenlijkt al zullen niet alle bevolkingsgroepen even ge makkelijk aanvaarden dat een wer kelijk liberalisaticproccs uitgesloten is. Veel zal afhangen van dc bereidheid Husak te steunen. Werkt dc bevol king mee, dan kan een terugkeer naar de willekeur van de stalinistische Novotnyperiode worden voorkomen. Doet zij het niet, dan is ook Husak kansloos. De Russen zullen wellicht geneigd zijn, de toestand te herstellen zoals die was vóór de invasie van 21 augus tus. Zij moeten dan zeker zijn van de loyaliteit van het nieuwe Tsjcchoslo- waakse bewind. Dit kan betekenen: terugtrekking van de bezettingstroepen, die voortdurend een doorn in het vlees van Tsjechen en Slowaken zijn en de eenheid in het Oosteuropese kamp (maar ook daarbuiten) dreigen te verstoren. Voorts: herstel van de contacten die Tsjechoslowakije vorig jaar had ge legd met niet-communistische landen als de Bondsrepubliek Duitsland alsmede hulp en meer vrijheid op economisch gebied. Er kan een situatie ontstaan, die wei nig te maken heeft met wat door de invasie teniet werd gedaan, maar die vooralsnog gunstig zal afsteken bij die in Polen en Hongarije. Voor het overige zullen de volken van Oost-Europa moeten wachten op vorderingen die in Rusland zelf wor den gemaakt. In dit opzicht is er evenwel weinig reden tot optimisme. De oorzaak hiervan is zoals een verstoten Joegoslavische theoreticus onlangs schreef dat in Rusland de democratische tradities zwak zijn en de politieke burocratie stagnerend werkt. DEN HAAG Het moderamen van de hervormde synode heeft zich achter de nationale inzamelingsactie Bisschop Bekkers (9 mei) gesteld. Er gaat een brief naar de kerke raden met verzoek, adressenmate- riaal ter beschikking te stellen. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schri|f op dë bon duidelijk het gewenste nummer,- i DAIMLER 1886NsP< 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4. F|AT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad K> Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1