Samen onderweg niet eisend, maar gevend kom A coo O c o o Mens-machinerelatie op vele wijzen doorgelicht VAN REEUWUK Biafra-actie: Uw geld - hun leven O O O coo DR. SAMSOM 40 JAA R „IN INFORMATIE" Bestelauto slipt: dode CE G L N o o o coo Bescheiden streven naar ideaal PvdA: bestuurlijke organisatie radicaal aanpakken ...overtuig u Beter... mooier., goedkoper.. Oogartsen testen onzuiver P R T 5 COOO o o c o a VRIJDAG 25 APRIL 1969 ALPHEN AAN DEN RIJN Een bona fide, expansief bedrijf, dat van Samsom. Uitgevers en drukkers van boeken en tijd schriften met het accent op open baar en ondernemingsbestuur. Adviesverlening op deze terrei nen. Leveranciers van leer- en instructiemiddelen. Al eveneens I van allerlei kaartsystemen en alles wat des kantoors is. Ver- zorgers van administratieve diensten via computer vbor meer dan 600 Nederlandse ge meenten. Vestigingen o*?k in Zwolle en Den Haag. Verder in België en de West. Zijn we er nu? Zeg maar: wij verschaffen informatie en informatie middelen, zegt directeur •dr. R. H. Samsom, die vandaag veertig jaar aan het bedrijf verbonden is. Dan bent u wel gedekt. Een „jubileumgesprek" in zijn niet luxueuze maar keurige directeurska mer. Die is in het oude, kennelijk voor het bedrijf ook historische ge deelte van het gebouwencomplex, waaraan eigenlijk alleen nog het ex terieur en binnen een intact geble ven ouderwets trappenhuis herinne ren. Verder is alles, zoals trouwens in de totale bedrijfsruimte te A'lphen aan den Rijn functioneel, modern, bij het sobere af. Misschien wel kenmer kend voor het klimaat in deze forse onderneming zo'n 850 perso neelsleden tellend e=i die zich tijdens het medebewind van deze directeur zo veelzijdig heeft weten te ontwik kelen. Grootvader, destijds gemeen tesecretaris van Alphen, legde er de basis voor. Sluitstuk Het is tegen vijven en je staat dus voor het slot van zijn werkdag. Die druk en vermoeiend is geweest, zoals altijd. Een zekere schroom om dat slot te moeten zijn wordt weggezwaaid en, allengs meer ontspannen, wil hij wel praten. Over de ideële kant van de bedrijfsvoering. Een zaak, die R. H. en trouwens ook zijn broer en collega J.F., altijd bezighoudt. R.H. vindt, dat je daarover alleen maar heel voorzichtig en bescheiden kunt praten. Je moet er liever ook maar niet allerlei kreten'over slaken, zoals „bij ons de volle ontplooiing van het mens-zijn in de bedrijfsge- meenschap" en zo meer. Juist in een grote gemeenschap is vertrouwen er nu eenmaal nooit algemeen, evenmin als toegankelijkheid. „Maar toch dien je als iemand die leiding moet geven, door hét gemeen schappelijke doel dat je in de bedrijfssituatie hebt gevonden, ieder een met iedereen trachten te verbin den. Het komt er steeds op aan te begrijpen en van daaruit zo te wer ken, dat iedereen in zijn werksituatie zoveel mogelijk ontspannen bezig kaïn zijn. Menselijk Ik dacht, dat de inhoud van het- christelijk geloof een echt' menselijke zaak is. In dit licht moet u zien, dat voor mij in de loop der jaren heel Ik ga daar ook op in in mijn proefschrift „Openbaar bestuur en privaat ondernemingsbestuur", waar op ik anderhalf jaar geleden promo veerde. Een latertje. Maar van harte gedaan." Catechese Jubilaris dr. Ridderus Hendr. Samsom, de 61-jarige, pauzeert ever Jet gesprekje IS er wel zo ongevee: \lleen nog dit, besluit hij. Zeer be langrijk acht ik in dit wijde verbant de vorming van onze jonge mensen bij wie deze problematiek veel be wuster kan worden gemaakt. Ik denk aan een diepere catechese in de rich- :lng van: Waarom leef ik? en Wat is de zin van het leven? belangrijk geworden is het bijbel woord „Zoekt eerst het koninkrijk Gods en al deze dingen zullen u toe geworpen worden". Dit woord heeft een oneindige diep te, hoe meer je. erover gaat naden ken. Wat wil ermee gezegd zijn, als je het op deze wereld betrekt? Het' wil zeggen, hoe je (eerst) met jezelf en (dan) met de ander moet omgaan. Het woord „bekeren" in een zeer spe cifieke betekenis 'komt erbij in het geding. Wat vergt de werkeijkheid van je? Niet dat je neemt, eist, maar dat je gééft. Dat dien je inhoud te geven, dat moet je trachten te realiseren. Daar bij werkend naar de mogelijkheden die je hebt. Geduld Dit kan bijvoorbeeld worden uitge werkt in een voortdurend activerend geduld ten opzichte van de mensen met wie je weikt. Het kan ook wor den uitgewerkt door te streven naar een bedrijfsklimaat, waarin voor opstaat dat we op deze wereld leven, nog liever: dat we samen onderweg zijn, om elkander te helpen. Dat het er in het horizontale vlak op aankomt hoe wij werken Dat we ten diepste willen laten zien: de Heer leeft en dat is onze hoop. Vaag, vindt u misschien. Daar is, als je over deze dingen na veel nadenken gaat praten, niét aan te ontkomen, dacht ik. Ik kan natuurlijk in beken de, stichtelijke termen gaan spreken. Maar ik dacht, dat het na twintig eeuwen christendom: met al zijn the- DR. R. H. SAMSOM bescheiden zijn ologiseren en déformeren moeilijk, zo niet onmogelijk is geworden om daar communicatie mee te bedrijven. Stichtelijkheid uit den boze? Ik zal de laatste zijn, die dat beweert. Voor een groot aantal mensen zal die nog functioneren, maar voor anderen, ik dacht steeds meerderen, weer niet. Voor mezelf tracht ik „het" toch voortdurend in een ander jargon te verbaliseren, ben daarin vertalend bezig. En mijn ervaring, ondanks misgrepen, is heel duidelijk: het wordt zo. over het algemeen oök be ter begrepen. Daarom blijf ik maar vertalen, op gevaar af voor een hu manist te worden aangezien... Maar goed, dat geven dus, als op dracht, ook in je bedrijf. Nader gespecificeerd betekent dat bijvoor beeld voor al onze vertegenwoordi gers: u höbt de nadrukkelijke op dracht waar te maken dat u er bent om de afnemers te helpen. Winst Met winstoogmerk, jazeker. Waar- om zou het ideaal van het geven be tekenen dat je als bedrijf geen winst j mag maken? Dat is een nog altijd j heersend hardnekkig misverstand, i Bij de overheid, maar ook elders kom je nog vaak tegen, dat de noodzake- lijkheid van winst maken onvoldoen de wordt ingezien. Maar bén je, als j ondernemer, dan een principiële geld- buidelvuller? Neen, zegt de veranderende opvat- i ting, die-, gelukkig begint door te bre ken. Winstmaximalisering heeft een bedrijf voor zijn continuiteit zonder meer nodig. Dat is eesn economisch- sociale noodzaak. Waar de limiet ligt? De moderne wetenschap tdroeg genoeg bij op dit punt. En dan is er je eigen geweten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid wil de bestuurlijke organisatie van Nederland meer aanpassen aan de eis van de tijd. In een rapport van de dr. Wiardi Beekman-stichting wordt ge pleit voor de instelling van streekgemeenten, als in Zeeuws- Vlaanderen en Stadsgewesten als Rijnmond. Het aantal provincies zou tot vijf' beperkt kunnen worden. De samenstellers van het rapport menen dat de bestuursorganisatie niet meer past bij de problemen van deze tijd, die zich over de grenzen van gemeenten heen uitstrekken. Tweede-Kamerlid Westerhout, de voorzitter van de commissie van de PvdA, zei te weten dat een grondige aanpak niet populair is bij de bestuurders zelf. Hij verwachtte ook niet dat minister Beernink van Bin nenlandse zaken tot meer zou beslui ten dan een incidentele aanpak, een openbreken van de wet Gemeen schappelijke regelingen. De kernvraag is: hoe pas je de bestuurlijke organisatie aan en hoe geef je tegelijkertijd de burger het gevoel dat hij een maximum aan inspraak en betrokkenheid houdt of krijgt. De PvdA zou^dat willen berei ken door de instelling van streekge meenten en stadsgewesten. Deze lichamen zouden een aantal taken van de huidige gemeenten overnemen (openbaar vervoer, water voorziening enz.) en ook taken van de provincie. Binnen de gemeenten zelf zou een decentralisatie moeten plaats hebben om het bestuur niet te ver van de burger te verwijderen. Met als' voorbeeld Amsterdam denkt de PvdA-commissie dan aan de sub-gemeenten Amsterdam, Bijlmer en Amstelveen. Verwaarloosd De directeur van de Wiardi Beck- manstichting, drs. Van Stiphout, ver telde dat de nadruk in het verleden te veel heeft gelegen op het voorzie ningenniveau en het bestuur is ver waarloosd. Het komt er nu op aan de bestuurlijke achterstand in te halen, het voorzieningenniveau te handha ven en de burger inzicht te geven in het bestuur. Het kan nu nog voorkomen dat ge meenten in de Zaanstreek 61 interge meentelijke regelingen hebben met als gevolg dat de burger niet meer weet wie de beslissing neemt en wie de verantwoording draagt. De commissie ziet concreet voor zich de vorming van grote bestuur lijke eenheden in Groot Amsterdam, 't Gooi, Zuid-Beveland, de kop van Overijssel, Tholen, Eindhoven, Zuid-Limburg en de Stedeband Twente. De provincies zouden geen toezicht meer uitoefenen op deze stadsgewesten. De schaalvergroting zou wel inhouden dat steeds meer taken uitgevoerd gaan worden op provinciaal niveau, met dien verstan de dat het aantal provincies tot vijf beperkt wordt. ROTTERDAM "Ouda"Binnenweg 26 tel:010 -14.18.00* ROTTERDAM - AMSTERDAM HILVERSUM TILBURG - VENLO - ZUTPHEN (Van een onzer redacteuren) SOESTERBERG Oog artsen, die het gezichtsvermogen moeten testen in verband met beroepsuitoefening, of dat moe ten doen voor het aanmeten van een bril, maken van slechte test- kaarten (u weet wel, lettertjes, cijfertjes en tekentjes die al kleiner worden) gebruik. Er is een veel betere testkaart ont worpen met allemaal duidelijk gegroepeerde o-tjes, die van boven, van onder, links of rechts-opzij open zijn. Een test daarmee is veel zuiverder. Dit nieuwe ontwerp is één der vele ..produkten" van het instituut voor zintuigfysiologie, waarvoor staatsse cretaris A. E. M, Duynstee van De fensie vandaag in aanwezigheid van prins Bernhard, een splinternieuw ge bouw te Soesterberg opende. Defensie heeft vee] met dit insti tuut, dat het voor tachtig procent subsidieert, te maken. Dat blijkt ook uit de toevoeging RVO: rijksverdedi gingsorganisatie. Daarachter TNO houdt in, dat het instituut ook in de civiele sector werkzaam is, zoals bij voorbeeld voor de spoorwegen, de in dustrie, het verkeer. De felle rode kleur van de klaar-o- verjassen is „uitgeplust" door het instituut, dat kortweg IZF wordt ge noemd. Verder gaat men bijvoorbeeld na, hoe het sturen van schepen veel nauwkeuriger door de mens kan geschieden of hoe nu we het toch over schepen hebben een navi-ga- tiebrug het beste kan worden inge richt. Of, en dat is weer iets geheel anders, hoe kunstverlichting in een werkruimte een zo gunstig mogelijk arbeidsklimaat kan scheppen. Of welke invloed allerlei soorten lawaai op de arbeidsprestatie kunnen heb ben. Nog maar enkele Duizelt het u? Er zijn nog maar enkele facetten van het uitgestrekte werkterrein van IZF aangestipt. Prof. dr. G. J. Sizoo, voorzitter der rijksverdedigingsorganisatie-TNO gaf er vanmorgen in zijn welkomstwoord voor de opening een eenvoudige en globale omschrijving van: het gaat om de mens machinerelatie, om de veelzijdige problematiek die verbon den is aan situaties, waarin de mens als zintuigelij k waarnemer, als lo gisch overleggend denker en als li chamelijk handelend wezen zich gesteld ziet voor de uitvoering van taken in een technische omgeving. Een hele mondvol, maar het dekt de doelstelling van IZF helemaal. Op speelse wijze ging hij ook de diverse afdelingen van het instituut langs door te stellen dat alle 65 medewer kers over een open oog, een gewillig oor, een fijne neus, een goede smaak en een zuiver gevoel moeten beschik ken om hun uiteenlopende kundighe den er werken fysici, psychologen, artsen, biologen en ingenieurs in deze multidisciplinaire aanpak tot hun recht te doen komen. Het nieuwe gebouw, met zijn vele laboratorium- en meetkamers, waar in men overigens al weer een half jaar werkt is in anderhalf jaar voor ruim drie miljoen gulden tot stand Geldinzameling duurt een week (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van 28 april tot en met 4 mei zal er een ac tie voor Biafra gevoerd worden onder het motto: „Uw geld - hun leven". Deze nationale inzame ling wordt georganiseerd door Het Nederlands Comité Unicef, het Unesco Centrum Nederland en de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand NO VIB. In Biafra is dc afgelopen maan den door de verschillende organisa ties titanenwerk verricht om de mens in nood bii te .staan. „De situatie is een stuk beter, maar dat betekent niet dat we nu met de hulpverlening kunnen ophou den. Honderdduizenden leven precies op de grens; een week onderbreking van de voedselvoorziening en de ge volgen zouden catastrofaal zijn". Dit zei de heer J. Eggink gisteren na mens de drie organisaties, die sa menwerking ten behoeve van de Stichting Vluchtelingenhulp Biafra- Conflict. De stichting Mensen in Nood, de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen en Het Ne- derlandsche Roode Kruis, die al teams in Biafra hebben ingezet, heb ben bevestigd dat zij nog een grote behoefte hebben aan gelden om hun werk in de komende kritieke maan den te kunnen voortzetten. Tuberculose De gelden zijn vooral nodig voor het aanvullen van de voedselvoorra den en voor de distributie daarvan. Verder zijn ze bestemd voor medi sche hulp en in het bijzonder voor de bestrijding van de ziekte, die overal in Biafra de kop op steekt: tuberculose. Men schat dat er 20.000 tot 100.000 mensen met tbc besmet zijn. Nu zijn er ongeveer 1000 pa tiënten onder behandeling. Het is de bedoeling de mensen op grote schaal tegen tbc in te enten; daarnaast zal er een curatieve actie worden ge voerd onder de reeds besmette men sen. Voorts denkt men aan de inrich ting van een klein veldhospitaal en enkele landbouprojecten. JVinkels De actie bereikt haar hoogtepunt op 3 en 4 mei. Op zaterdag 31 mei zal in zoveel mogelijk levensmidde- lenbedrijven en in de grote steden, ook in de grootwinkelbedrijven, ge legenheid worden gegeven aan het winkelend publiek om in grote bus sen hun bijdrage te geven. De deel nemende winkels zijn te herkennen 1 aan een affiche van de actie „Uw geld - hun leven", dat op het winkel- ramen zal worden geplakt De col lectebussen zullen ook een dergelijk^ affiche hebben., Alle kerkgenootschappen zullen op zondag 4 mei aandacht besteden aan de actie en in veel kerken zal een in zameling ten behoeve van de slacht offers van het Nigeria-Biafra-con- flict worden gehouden. Ook radio en televisie hebben hun medewerking j toegezegd. Kinderen gekomen. Het ligt naast het Natio naal luchtvaartgeneeskundig cen trum, waarin men jarenlang gastvrij heid heeft genoten. De historie van IZF is npg maar kort: in 1956 ligt het begin, nadat tevoren op bescheiden schaal door een zogeheten Werkgroep waarne ming RVO-TNO bezig was geweest. I Ook fundamenteel De directeur van het instituut, dr. ir. P. L. Walraven, schetste bij de opening dat het bij werk onder zijn leiding niet 'alleen om toegepast, maar ook heel duidelijk om funda menteel wetenschappelijk onderzoek gaat. Dan kan. omdat Defensie zijn claim op het instituut niet heeft wil len monopoliseren, waarvoor hij met zoveel woorden nog elke dag dank baar blijkt te zijn. Van dat fundamentele onderzoek kan van de afdeling visuologie ge noemd worden een studie over de manier waarop het kleuren zien via het centrale zenuwstelsel tot stand komt. Daarvoor werden proefdieren gebruikt van een apensoort, die er om bekend staat dat zijn kleuren zien zeer nauw aan het menselijke kleuren zien verwant is. Uiteraard heeft IZF zijn verworven kennis ook toegepast in eigen ge bouw. Dat blijkt onder meer uit de verlichting van de 50 meter lange gangen. Daarin is geen enkele donke re plek aanwezig, omdat de TL-bui- zen in één lange lichtlijn zijn aange bracht, hetgeen kon worden verkre gen, door deze elkaar overlappend te monteren. Het saaiheidselement is voorts met succes doorbroken door deze lijn niet in het midden van het gangplafond maar a-symmetrisch aan te brengen. Reddende engel Tenslotte: voor dc Rotterdams inetro is IZF destijds de reddende engel geweest. Het bleek dat op het I bestuurderspanccl van de Metrowa gens de lichtsignalen niet konden worden gezien als de Metro boven gronds, dus in daglicht reed. Men dacht er reeds aan alle pane len te wijzigen. Eerst werd IZF ech ter te hulp geroepen. Het instituut vond de oplossing, het ei van Colum bus: door een prisma bij het lichtsig naal te plaatsen werden de signalen, ook bij daglicht, duidelijk zichtbaar. Een zeer goedkope oplossing, die verbouwing van alle panelen voor kwam. Waaraan de mannen van het instituut echter nuchter toevoegden: helaas is een dergelijke geslaagde op lossing niet altijd mogelijk. Een panorama van het fraaie nieuwe gebouw van het instituut voor zintuigfysiologie, dat giste ren te Soesterberg in gebruik werd genomen. Op rijksweg 1 AMSTERDAM De 30-jarige ver koper L. van O. uit Purmcrend is overleden aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een frontale botsing op rijksweg 1 ter hoogte van de Mcrwedebrug. Het ongeluk gebeurde toen een bestelauto uit de richting Amsterdam in een slip raakte en op de linker weghelft terecht kwam waar juist •een personenauto naderde. Béide bestuurders werden met zware ver wondingen naar een ziekenhuis in Amsterdam gebracht. Ongeveer tien andere auto's liepen blikschade op bij een tweetal ket tingbotsingen als gevolg van het on geluk. NIEUW LEUSDEN p een met automatische knipperlichten beveilig de overweg kwam de heer R.J. Ha- veland (34) gisteravond om het leven toen hij met zijn auto in botsing kwam met de sneltrein Zwolle-Gro- ningen. De trein werd zo zwaar beschadigd dat de reizigers in Zwolle moesten overstappen. EINDHOVEN D<? 22-jarige bromfietser W. van der Vondervoort raakte gistermiddag op een kruispunt in Eindhoven onder een vrachtwagen ipet aanhanger. Hij was op slag dood. V 2 B D 4 r H K O S 3 Y ACE 5L 3 De leeskaart van Snellen uit 1862. Naast de grote actie „Uw geld j hun leven" is er voor de schoolkin- j deren de actie „Help een handje". De 1 kinderen van de lagere scholen zul len hun-moeders vragen de gratis spaarzegels, die zij gedurende de ac- tieweek in winkels krijgen af te staan voor Biafra. De schoolhoofden zul len de zegels verzamelen en opstu- j ren. Het doel is een medisch centrum 1 in Biafra. Het actiesecretariaat is gevestigd in Den Haag, jostbus 1857 en het giro- nummervan de actie is hetzelfde als I bij vorige Biafra-acties, namelijk 4UU te Utrecht. coo O O c O O O O O C o O O O O O O O O O >/j ff" ontjerp-testkaatt die, met behoud van hel gangbare formaat en type een duidelijke verbetering m de gezichtsscherptebepaling mogelijk maakt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17