AJAX BIJNA INGEHAALD zou finale waard zijn Italiaanse dagbladen kraken Ajax Flitsend Spartak speelde kat en muis met hypernerveuze Amsterdammers.... 2-0 nog net genoeg voor ticket Madrid SPARTAK'S FANS GOEDE VERLIEZERS UEFA-bestuur in Wenen bijeen SLECHTE GRASMAT Van Praag gelukkig NATIONALE SCHAATSPLOEG W.K. tafeltennis Nederlanders uitgeschakeld Richard Bukacki Tsjechen: A-jax-Bra-vo SELECTIE VOUR 15 VRIJDAG 25 APRIL 1969 TRNAVA Jaap van Praag lachte in de catacomben van het kleine stadion van Trnava met een volle lacht. „Nog nooit ben zo gelukkig geweest na een ne derlaag", grapte hij tegen de op dringende journalisten. Zorgvuldig telde hij zijn man nen. Toen aanvoerde\ Gert Bals gelukwensen Gert, geweldig hoor" als laatste de kleedka mer binnenging, viel de deur in het slot om ondanks de grote vreugde pas na ruim 25 minuten weer open te gaan. Tom Okker in kwartfinale ROME Tom Okker heeft don derdag voor de internationale kampi oenschappen van Italië de Roemeen Jon Tiriac (13de geplaatste) verslagen met 6—1 6—2 4—6 11—9 en zich daarmee geplaatst voor de kwartfi nale. In de eerste ronde van het he- rendubbel versloegen Brian Fairliez en Onny Parun (Nieuw Zeeland) de Amerikanen Arthur Ashe en Charles Pasarell met 79 60 16 64 63. Na de nederlaag van Ashe in het herenenkel, eerder donderdag, zijn nu alle Amerikanen in Rome uit geschakeld. ■#- Kuna, Spartaks gevreesde killer, die Ajax' Europacup-droom via twee treffers bijna wreed verstoorde. (door Meindert Leerling) Een vertwijfeld achteruit springende Bals tracht nog te redden wat te redden is. Tevergeefs. Kuna, die zijn uittrap opving, plaatst de bal met een welgericht schot in het onbeschermde doel. Dat neemt natuurlijk niet weg dat de Tsjechen verbeten hun Spartak hebben aangemoedigd. Ajax heeft het gemerkt. Vanaf het eerste ogen blik zaten de Amsterdammers in de tang. En omdat Mazerneck een op een verre trap van Groot plotseling doorstormende Cruyff alleen ten koste van een overigens niet gehono reerde strafschop een vierde Ajax- treffer kon voorkomen, bleef het Tsjechische vertrouwen in eigen kun nen ongeschokt. Het surplus aan inzet kostte eerst briljant spelende Adamec en later linksbuiten Kabak een officiële waarschuwing. Toen Spartak met een schot van Adamec op de paal Ajax in paniek had gebracht; en kort daar op een aan de rechterknie geblesseer de Cruyff zich moest laten vervangen door Danielsson, moet er iets zijn ge broken bij de Amsterdammers. En de klap kwam in de 27ste minuut toen Bals, correct ingrijpend bij een schot, de bal, te snel naar de vrijstaande Swart wilde spelen. Dat mislukte en Kuna kon meteen inknallen, ook al redde Gert Bals nog bijna: 1—0. DEN HAAG De schaatskern ploegen voor het seizoen 1969/1970 zijn als volgt samengesteld: Dames: Stien Kaiser (Delft), Ans Schut (Apeldoorn), Elly van de Brom (Amsterdam), Willy Burgmeyer (Nieuwveen), Rieneke Demming (Ter Wolde), Carry Geyssen (Amsterdam), Trijni Rep (Oostzaan), Annie van Dalsen (Harlingen), Marry Willems (Pesse) en Truus Dijkstra (Buiten post). Heren: Kees Verkerk (Put- tershoek), Ard Schenk (Anna Pau- lowna), Peter Nottet (Loosduinen), Jan Bols (Hoogeveen), Eddy Verhey- en (Deventer), Arie Eriks (St.-Maar- ten), Ronnie Nooitgedagt (Amster dam), Karei te Winkel (Brummen), Co Giling (Berkhout) en'Jappie van Dijk (Ruigahuizen). De conditietraining voor de heren begint 17 mei, voor de dames 13 mei. Johan Cruyffs opmars naar een zeker lijkend doelpunt is cru afgestopt. Binnen de beruchte lijnen, maar het werd geen penalty. Later zou Cruyff zich door Danielsson laten vervangen. ROME Ajax komt er in de Italiaanse dagbladen niet zo best van af. II Popoio meent dat Spartak Trnava duidleijk heeft aagetoond dat de „tulpenjon gens" verslagen kunnen worden. Het gaat verder met: „De Tsje chen toonden in deze wedstrijd hun absolute meesterschap op het middenveld waar Ajax niet eenmaal in staat was een persoonlijk duel te kunnen win nen." II Messagero noemde het berei ken van de finale door Ajax: „een veel te grote eer voor een ploeg met de kwaliteiten van Ajax." Beide bladen zijn het er wel overeens dat het uitvallen Ivan Johan Cruyff de prestaties nadelig heeft beïnvloed. II popoio vergeleek het uitvallen van Cruyff met de blessure van Rive ra in de wedstrijd tegen Man chester United. Men vond dat de Milanezen als ploeg meer cohesie toonden om het verlies van hun beste speler te boven te komen dan Ajax. MUNCHEN Alle Nederlandse deelnemers zijn donderdag in het he ren enkelspel tijdens het toernooi om de wereldtitel tafeltennis te Mün- chen uitgeschakeld. Bert van der Helm was in de tweede ronde dicht bij een zege op de Hongaar Timar. In dc vijfde game had de Neder landse kampioen nog met 19—18 de leiding, maar Timar was toch de ge lukkige. Bij 19—20 ging een bal van de Leidenaar via het net op ongeluk kige wijze uit en dat stelde de plaats van Timar in de derde ronde veilig (10—21, 21—10, 16—21, 24—22, 19—21). Van der Helm behoefde in de eerste ronde slechts een game af ie staan aan de Egyptenaar Ezz (21—17, 21—15, 14—21, 21—18). Bert Schoofs kwam zelfs niet door de eerste voorronde heen. De Bul- gaai- Berjovisjki was een te groot obstakel: (16—21, 21—11, 19—21, 17—21). Zijn broer Frans Schoofs deed het beter. Na winst op de West duitser Leihs en de Indiër Kodayi werd de Amsterdammer een halt toe geroepen door de zeer sterke Hon gaar Korpa. Nico van Slobbe over leefde de twee voorrohden, maar werd in de eerste de beste hoofdron de uitgeschakeld door de Westduitser Lieck in drie games (10—21, 18—21, 16—21). Bij de laatste twee en dertig spe lers hebben zich zeven Japanners ge plaatst. De overigen komen uit West- Duitsland (4), Zuidslavië (4), Rusland (3), Zuid-Korea (3), Hongarije (3), Indonesië (2), Zweden (2), Cambodja (1), Frankrijk (1), Polen (1) en Tsje- ohoslowakije (1). MIDDELBURG Een aantal van de door de Jeugdcommissie van de KNVB afdeling Zeeland geselecteerde jeugdspe lers speelt op Koninginnedag om half vier ln Zoutelande tegen het pad gepromoveer de Meeuwen. De onderstaande spelers zul len in de wedstrijd tegen Meeuwen een kans krijgen: L. J. Uijtterhoeve (Hoede- kenskerke), J. Vi9ser (Terneuzense Boys), N. van Liere en W. Vinke (beiden Terneu ten), j. Geluk (Wemeldlnge), W. Dekker en j. Reynhoudt (beiden Middelburg). A. Slereveld en G. van de Rafelaar (beiden VUsslngen), W. Lobbezoo (RUlandia), W. van Gink (Axel) J. Bal (Goes). A. Menhere (Lewedorpse Boys), C. Hartoog en P. van Anroolj (beiden Yerseke) en J. Berrevoets (Zierikzee). TRNAVA Ajax mag dan door elf wakkere Spartanen op Tsjechische bodem zijn verslagende Amsterdamse ploeg is toch met goud bekroond. Want de prestatie om als eerste club van Ne derland, zelfs als eerste van de zogenaamde kleine landen van Europazoals Nederland dan toch in feite nog is, de eindstrijd van de Europacup te behalen is een gegeven dat ronduit uniek is. En laat de Amsterdamse club dit succes met sierlijke krullen in het boek der historie griffen, ongeacht het resultaat van de finale, die op 28 mei in het machtige Bernabeu-stadion in Madrid zal worden gehouden. In die eindstrijd over goed vier weken zal Ajax dan waar moeten maken wat het donderdag in Trnava niet kon. De Amsterdammers konden de finale bepaald niet binnen huppelen. Een vanaf de zyltfn met half gesloten ogen geblesseerd toekijkende Johan Cruyff noem de het een kwestie van „ogendicht doen en minuten aftellen". Dat heeft iedereen gedaan die ook maar iets met Ajax gemeen had. De spelers zelf kwamen er niet aan toe, want zjj hadden handen en voeten te kort om een furieus strijdend Spartak Trnava in de op mars te stuiten. Geweldig zoals deze in feite toch kansloos geachte Tsjechische kampioen zich tot de laatste seconden heeft ingezet om het „onmogelijke" te doen. -H- Het moment waarop Ajax angstig dicht bij het derde Tsjechische doelpunt ogenblik van voor de rust met subliem u was. Een katachtige redding van Gert Bals, de keeper die zijn zwakke zrk goed maakte, voorkomt evenwel erger. Het scheelde niet veel of de histo rie die Ajax zelf in de kwartfinale schreef tegen Benfica herhaalde zich. Toen immers bleek een kloof van twee doelpunten achterstand te over bruggen. Voor Spartak de gapende Amsterdamse wond van „3" evenwel niet. Maar de Spartaanse genie, met rechtsback Dobias als onvermoeibare materiaalsjouwer heeft steeds op nieuw geprobeerd een brug te slaan. De club uit het sombere, haveloze Trnava kwam voor rust één stap en kort na de pauze nog een nieuwe pas dichterbij. Maar met de moed der wanhoop heeft Ajax met succes voor komen dat het laatste en beslissende bruggedeelte werd geplaatst. Aanvoerder Bals: „Als zo'n ploeg kort na de rust je in feite al op de hielen zit, weet je dat het bijzonder moeilijk wordt. Maar toen we een half uur lang een derde treffer had den voorkomen, wisten we dat de finale te bereiken was. Onder zulke omstandigheden doe je het onmoge lijke. Ik zou anders nooit die twee prachtige inzetten van Adamec in de laatste minuten hebben kunnen stop pen." VERRASSEND Was overigens de tot het laatst toe ongetemperde aanvalsdrift van het door coach Hucko extra onder han den genomen Spartanen verrassend, nog veel meer verbazing wekte de manier waarop Ajax de Tsjechische macht probeerde te stuiten. De Amsterdamse ploeg kon zioh zelf als finalist-Europa-Cup geen moment waarmaken, want een aanval van al lure kwam er behoudens de doorstoot van Cruyff in de beginfase niet uit. Men ontkwam geen moment aan de omsingeling en doordat er verward en praktisch systeemloos werd verde digd, er van een middenveldbezetting niet meer kon worden gesproken, en de voorhoede uit amper twee man bestond, viel er aan een opbouw van een tegenstoot nauwelijks te denken. Barry Hulshoff: „Onder zulke be narde omstandigheden heb je dom weg geen keus, je ruimt op. In de eerste plaats ben je verdediger. Maar het is wel moedeloos dat al je werk nauwelijks iets baat, want die Tsje chen waren zowel in hun achterhoe de als op het middenveld heer en meester. En steeds maar weer op nieuw kwam die aanval terug. Onop houdelijk. Geen moment kon je een „blaasje" pikken." Als excuus en dat is beslist iets anders dan een uitvlucht mag Ajax wel aanvoeren de omstandighe den waaronder moest worden gespeeld. Een keihard en oneffen veld, alsmede een kogelharde bal schiepen situaties waaraan men in eigen huis niet is gewend. Hoe snel vervallen dan zelfs topvoetballers toch ook in een soort spel dat je in de laagste regionen van het ama teurvoetbal ziet: „Lekker hoog en mikken op één of twee luttele door braken, maar dan raak je te veel in het Italiaanse speltype. Daaraan heb ik geen behoefte, ook al leek het er vandaag vaak op. Ik geef toe: er zat weinig patroon in onze aanvallen. Maar we kregen domweg geen ont plooiingsmogelijkheid. Het was overi gens voor mijn gevoel wel de meest spectaculaire ontmoeting uit de serie die we dit jaar hebben gespeeld!" Tonny Pronk „die Adamec was onsportief" noemde Spartak stellig beter dan Benfica. „Het is het beste team waartegen wij dit seizoen heb ben gespeeld. Moordend zoals dat tempo' werd aangehouden. Ze moeten alleen nog wat meer variatie in hun patroon brengen. Je weet nu steeds wat ze van plan zijn. Taak is het passende antwoord daarop te vin den". „Maar dat valt niet mee onder zulke omstandigheden", vulde Barry Hulshoff aan. Het veld was keihard en de bal evenzo. Van controle was nauwelijks sprake. En dat die Tsje chen het wel konden danken zij slechts aan het feit dat zij aan déze omstandigheden gewend zijn". De lange Ajax-speler keek overigens al weer vooruit: „Ik hoop in de finale Milaan te treffen, die ploeg ligt me meer dan Manchester". Johan Cruyff wilde dat niet direct ten volle onderstrepen: „Er valt overigens weinig meer te kiezen nu Milaan woensdag met 20 won. Ik hoop evenwel dat ik in Madrid van blessures verschoond blijf, want zoals die Tsjech me vandaag raakte was smerig". Ik had me misschien meteen languit moeten laten vallen om een strafschop te krijgen, maar ik dacht dat ik toch nog wel kon scoren, dus BADAJOZ De in België woon achtige Brit Michael Wright heeft donderdag de eerste etappe van de Ronde van Spanje, een rit over 246 kilometer met start en finish in Ba- dajoz, gewonnen. Wright had een tijd nodig van 6 uur, 28 minuten en 53 seconden. De Nederlander Richard Bukacki won de sprint van de bijna voltallige groep, die vijf seconden achterstand had. Harm Ottenbros finishte als derde. Wright werd ook leider in het alge meen klassement. ging ik door. Op dit veld was het overigens heel moeilijk voetbalten en ik zou zelf ook weinig kansen gezien hebben als ik na rust op de plaats van Danielsson had kunnen spelen. Er kwamen alleen maar wat afge dwaalde ballen, en daar heb je bitter weinig aan. Maar we zijn in de finale en dat vind ik toch echt het belang rijkste. Waar of niet?..." WENEN De Europese voetbalfe deratie (UEFA) is hier gisteren bij eengekomen om de nieuwe regels voor de toekomstige Europese kampi oenschappen te bespreken. Aanwezig waren de voorzitter van de Federatie, Gustav Wiederkehr, de secretaris, Hans Bangeter, beiden Zwitsers, de Oostenrijker Alfred Frey, de Italiaan Artemio Franohi (die het hoofd is van het comité voor de organisatie der kampioenschap pen), de Fransman Pierre Delauny en de Roemeen George PopësuS. Als eregast was aanwezig de Brit Sir Stanley Rous, voorzitter van de wereldvoetbalfederatie. (Van een onzer redacteuren) graag ver", of anders gezegd: af braakvoetbal van het zuiverste ras. De Tsjechen hadden moreel ge weldig gesteund door een tot de laatste seconden optimistisch publiek beslist voordeel van deze omstan digheden. Ze zijn er domweg aan ge wend. Spartak toonde zich in alle opzichten een klasseploeg, die af komstig uit een op zich nietszeggend, grauw Tsjechisch stadje, zich niet voor niets bij de laatste vier heeft gewerkt. Men speelde een soort voet bal zoals we dat in feite van de Tsje chen nauwelijks kennen: tempera mentvol, direct en scherp op de aan val gericht. Modern zelfs van opzet, met goed opkomende aohterspelers als Dobias en Mazerneck. „Hoewel dat achteraf gemakkelijk zeggen is, had ik er toch vrede mee gehad, als deze ploeg de finale had gehaald", zei Ajax-coach Michels heel tekenend in,de kleedkamer. „In uiterst sportieve zin mede moge lijk door de voortreffelijke leiding van de Oostenrijkse scheidsrechter Marchall vechtend voor elke me ter grond, heeft Ajax in het vlakke Tsjechische land gouden voetstappen gedrukt. De berg naar de finale is beklommen. Een bijzonder knap staaltje. Afgezien van alles.... TRNAVA „Spartak Ajax 4—0." stond er op borden in vele Tsje chische dorpen. Een enkeling had het zelfs aangedurfd er 50 en 60 van te maken. En tot de laatste vijf mi nuten van het slopende duel en het door de spanning uiterst boeiende treffen in het stadion Taz in Trnava den de Tsjechen in zo'n uitslag. Maar geloofden de Tsjechen in zo'n uitslag. Maar het bleef 20 en dat was net voldoende om het sprookje waar te maken. Hoewel teleurgesteld, accep teerden de Spartanen en de duizen den Tsjechen dat lot bijzonder spor tief. Tot de laatste meters voor de grens werd de Nederlandse suppor- tersschare bedolven onder het „A-JAX-BRA-VO". We zijn tegen woordig in de Europese bekercompe titie waarschijnlijk wel iets anders gewend Een tweede doelpunt van Farkas werd afgekeurd omdat er al was ge floten voor een overtreding van Ka- bak, maar de Amsterdamse ploeg leek in de tweede helft toch wel in een verloren positie geschoven te worden, toen Kuna uit een hoekschop van Dobias meesterlijk via de vin gertoppen van Bals, na vier minuten al voor 20 kon zorgen. Schitterende reddingen van een moreel ijzersterke Bals „Ik was dat na die blunder in de eerste helft als aanvoerder ge woon verplicht" een redding van Vasovic op de lijn en twee missers van Adamec bij fraaie kansen, voor kwamen een derde goal en daarmee mogelijk de eliminatie van Ajax. Farkas heeft ziedend uitgehaald. Angst tekent het gezicht van Wim Suurbier. De bal zou evenwel langs het doel gaan. TRNAVA „Dat ze veel konden, wist ik. In diverse ontmoetingen waarin ik Spartak zag spelen, heb ik mijn ogen niet dicht gehad. Maar de ze grootse aanvaloperatie heeft mij toch verrast", aldus een uiterst onbe wogen, maar toch nog duidelijk nasidderende Ajax-coach Rinus Mi chels. „Die jongens speelden zonder meer aanvallend voetbal. Ze deden dat in Amsterdam ook. Daarmee na men ze te veel risico. Dat zullen ze nu wel hebben afgeleerd. Maar als ploeg vind ik het ronduit een van de grootste in Europa van het moment. En nu kan je tegen zulke ploegen pure mandekking gaan toepassen en

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15