OORLOG' AAN SUEZKANAAL Luns: Met eens over taktiek in zaak - Griekenland EEG helpt Biafra Premier N.-ïërland dreigt met aftreden Stiptheidsactie bij NRC Het Kwartet liiici'i/in tvwarschutvi MOEDERS WIL GEEN WET 1 Crita) iü weer Zwakke wind sinaassnippers JAMIN Jong talent Volledig stemrecht katholieken W est-Nederiand krijgt nieuwe raffinaderij 0NDERZEmGEL«SiS OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen I Nieuwe Leidlse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 23 april 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Toenvmontl getveld Off Thunl zoev bezorgd NEW YORK Diplomaten by de Volkerenorganisatie in New York zien in de jongste waarschuwing van secretaris-generaal Thant van de VN een duidelijke oproep tot de Grote Vier Amerika, de Sowjetunie, Engeland en Frankrijk om meer vaart te zetten achter hun poging om een vredesregeling voor het Nabije Oosten te vinden. Thants waarschuwing was vervat in een verklaring, waarin hij in verband met het oplaaien van de gevechten tussen Israël en de Arabische landen erop wijst dat er aan het Suezkanaal in feite een oorlogstoestand be staat. Gisteravond zijn de huismoeders, vaak vergezeld van hun kinde ren, in een demonstratieve op tocht door Krommenie getrokken. Zij wilden hiermee protesteren tegen de voorgenomen sluiting van de blikfabriek van Thomas sen en Drijver, waar hun echtge noten werken. Op de foto de met spandoeken en borden gewapen de moeders en kinderen. Uitdaging Wanneer men zich altijd voor anderen verbergt kan men tenslotte zichzelf niet meer terugvinden. MAETERLINCK „Ik wil met iemand klinken... DE BILT De afgelopen nacht trok een randstoring, die bij een depressie behoorde waarvan het centrum boven Engeland lag, over ons land. Hierdoor viel voornamelijk in het zuiden en westen van het land regen. De randstoring welke zich in middels samengevoegd heeft met de depressie vult thans snel op en trekt langzaam naar het noordoosten. Tussen laatst genoemde sto ring en een depressie ten zuiden van Groenland bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze zal morgen ons land pas seren en zal gevolgd worden door een zwak frontensysteem. De wind zal dan ook zwak blij ven. Uit een wisselende bewolking kan mogelijk wat regen vallen. De temperaturen zullen onge veer dezelfde waarden bereiken als vandaag. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 24 april, zon op 05.25, onder 19.53: maan op 10.18, onder 02.57. Eerste kwartier. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een be roep op Israël en de Arabische lan den gedaan om een einde te maken aan de strijd aan het Suezkanaal en elders in het Nabije Oosten. Ook president Nixon zei bijzon der verontrust te zijn door het toe nemende geweld langs het Suezka naal. Deze verklaring stond in een boodschap van de Amerikaanse pre sident aan president Sjazar van Israël ter gelegenheid van de vie ring van het 21-jarig bestaan van Israël als staat. De ambassadeurs bij de VN van de Grote Vier zijn nu al vijf keer bijeen geweest om te pogen een re geling voor het conflict uit te werken. Bij gevechten met Egyptische com mandotroepen op de oostelijke oever van het Suez-kanaal zijn in totaal drie" Israëlische militairen gesneu veld en drie gewond, terwijl er nog een wordt vermist. Dit is in Tel Aviv bekend gemaakt. Volgens dè Israëliërs moeten de Egyptenaren ook verliezen hebben ge leden, omdat men bloedsporen naar het kanaal heeft gevonden alsmede enige wapens en militair schoeisel. GENÈVE De EEG heeft haar eer ste bijdrage geleverd voor het inter kerkelijke hulpprogramma voor Biafra, namelijk 4.500 ton levensmiddelen voor Biafraanse kinderen aldus is gisteren in Genève bekendgemaakt. 200 gram van 105 voor 9 5 niet te geloven voor die prijs! Het jongste Engelse Kamerlid, Bernadette Devlin (21 jaar) heeft gisteren haar debuut gemaakt in het Lagerhuis. Op de foto: Ber nadette Devlin bij de St.- Stephens ingang van het par lementsgebouw. BELFAST De Noord-Ierse premier Terence O'Neill heeft gisteren gedreigd te zullen af treden als geen volledig stem recht wordt toegekend aan de roomskatholieke minderheid in Noord-Ierland. Hij uitte dit drei gement op een vergadering van de parlementsfractie van de Unionistische Partij. Hij gaf de fractie ook te verstaan dat hij niet in besprekingen met de Britse premier zal treden zolang hij niet de duidelijke verzekering van de partij heeft gekregen het kiesstelsel te mogen wijzigen. Premier O'Neill is voorstander van de invoering van het systeem: één man-, één stem. (Dit systeem bestaat al voor pai-le- mentsverkiezingen, maar in de plaat selijke verkiezingen hebben alleen mensen met eigendommen stemrecht, hetgeen erop neerkomt dat de rooms- katholieken vrijwel geen stemrecht hebben). Vandaag zouden de Unionisten over de eis van O'Neill beslissen. In Belfast brak gisteren weer een oproer uit in een r.k. buurt. Na een handgemeen met de politie scheen een aantal mensen vrij ernstig ge wond. De aangekondigde reis van de Ierse minister van buitenlandse za ken, Aiken, naar New York wordt in Londen met grote aandacht gevolgd. Politici in Londen waren van me ning dat Noord-Ierland een provincie van het Verenigd Koninkrijk is en dat de onlusten geen zaak van de VN konden worden, zoals Eire heeft ge vraagd. Felle aanklacht Engelands jongste parlementslid, Bernadette Devlin, heeft gisteren haar intrede in het parlement te baat ■genomen voor het houden van een gepassioneerd betoog tegen de rege ring en de protestantse gevestigde orde in haar land. Het is voor zover bekend nog niet eerder voorgekomen dat een Lagerhuislid op de dag van intrede zijn „Maidenspeech" houdt, maar 'het spoeddebat over de crisis in Noord-Ierland bood de juiste 'gele genheid. De 22-jarige mejuffrouw Devlin wist het Lagerhuis, dat haar kort tevoren onder ovaties had ingehaald, tot doodse stilte te brengen in een half uur durende tirade tegen wat zij noemde „onderdrukkers van de ka tholieke minderheid in Noord-Ier land". Sprekend met een zwaar Iers ac cent, haar 'betoog ondersteunend met armbewegingen en vuistslagen, ver weet zij het Lagerhuis „vijftig jaar verwaarlozing, apathie en gebrek aan begrip" voor de kwestie Noord- Ierland te hebben getoond". ROTTERDAM Het gehele tech nische personeel (zetterij, stype, druk- I kerij) van de Nieuwe Rotterdamse j Courant (Nederlandse Dagblad Unie) is overgegaan tot een zgn. stiptheids- actie. Het personeel toonde zich niet i tevreden met de winstdelingsuitke- ring, die de directie in het vooruit zicht had gesteld en vroeg voorts een hoger uurloon. Besprekingen tussen directie en personeelscommissie hebben nog niet tot resultaat geleid. Het personeel besloot over te gaan tot een stiptheidsactie. Er werd geen overwerk meer gedaan en dat bete kende al spoedig een grote vertra ging in de werkzaamheden. Diverse NDU-bladen verschenen met een enigszins beknopte uitgave en ook onze krant (die als gastblad bij de NRC wordt vervaardigd) kwam door de controverse directie-pgrso- neel in moeilijkheden. Onze eerste edities van heden kwamen vertraagd en niet volledig op de pers en het ziet er naar uit, dat wij ook in de komen de dagen hinder van de stiptheids actie (die volledig buiten ons om gaat) zullen moeten ondervinden. Euromin lieeft plan (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM N.V. Euromin in Rotterdam werkt aan de plannen voor de bouw van een raffinaderij in het westen van Nederland. De maat schappij is speciaal opgericht om de totstandkoming van een raffinaderij te verwezenlijken. Aandeelhouders zijn het West- duitse cocern Weisser (40 procent), de N.V. Aardolie-Belangen Gemeen schap, het Franse Avia-concern en enige andere bedrijven. Er wordt gestudeerd en onderhan deld over enige mogelijke vestigings plaatsen. Euromin zelf spreekt van het mondingsgebied van de Rijn en verstaat daar onder „van Amster dam tot Antwerpen". De belangstelling schijnt echter uit te gaan naar vestiging in Zee land (Sloegebied)j met als tweede keus Amsterdam. Een vestiging in Zeeland houdt nauw verband met de bouw van de kerncentrale in het Sloe. Euromin dat haar aandelenka pitaal onlangs van twee tot tien mil joen gulden verhoogde denkt over twee tot drie jaar met de bouw van de raffinaderij te kunnen starten. Begonnen zal worden met een kraak installatie (investering ongeveer 100 miljoen gulden) die enkele miljoe nen tonnen ruwe olie per jaar zal verwerken. TJET heeft er veel van weg, dat pre sident Nasser van Egypte be zig is Israël uit zün tent te lokken en het aan de kaak te stellen als de bron van alle moeilijkheden in het Nabije Oosten. Niet voor het eerst overigens, maar er staat nu veel méér op het spel dan by vorige incidenten. Ook voor Nas ser zelf, die in Egypte te kampen heeft met groeiend ongeduld en on geloof. Artillerieduels hadden geen resul taat. Daarom besloot Nasser com mando's over het Suezkanaal te zet ten om Israël te dwingen tot tegen maatregelen. Het propaganda-apparaat van de pre sident meldde grote successen. In werkelijkheid gingen de commando's er vandoor zodra zij Israëli's zagen, met achterlating van wapens en sa- botage-materiaal. En Israël nam wel tegenmaatregelen, maar niet rechtstreeks. Het liet lucht aanvallen doen op Egyptische radar posten in Jordanië, die bij een ge wapend conflict van groot belang konden zyn. Dat de actie tegen Israël vooral een binnenlands probleem is, kan blijken uit de waarschuwing die Nasser uit Praag heeft gekregen en die waar schijnlijk de instemming van Moskou heeft. Tsjechosiowakije is een belangrijke wapenleverancier voor de Arabische landen. In bedekte termen zou het gedreigd hebben met stopzetting, in geval Egypte het opeen nieuw gewa pend conflict Iaat aankomen. Dit laatste ligt overigens niet voor de hand. De Egyptische president pro beert wel een uitermate kritieke toe stand te scheppen, zijn doeleinden lijken echter van politieke aard. We noemden reeds de binnenlandse situatie. Om die gunstig te beïnvloe den heeft Nasser vooral een diplo matiek succes nodig, dat Israël in een dwangpositie brengt. Het is echter de vraag of hij zal sla gen, zolang Israël beheerst blijft reageren en de Grote Vier het niet eens kunnen worden over een rege ling die dwingend kan worden opge legd. WEZEP Bij een in Wezep gele gerde militair Ls nekkramp geconsta teerd. De soldaat, die met weekend verlof thuis was, is overgebracht naar een ziekenhuis in Roermond. Zijn toestand is redelijk. In de kazerne in Wezep zijn de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen genomen. SCHIPHOL „Er is tussen kabinet en Kamer geen verschil van mening over de principiële kant van de kwestie-Grieken land, maar alleen over de te vol gen taktiek", meent minister Luns. De juist uit Chili teruggekeerde minister zei dat „de meeste landen van de Raad van Europa aarzelend staan tegenover de verwijdering van Griekenland uit de Raad. Ons kabi net heeft echter de motie Van der Stoel in de Kamer aanvaard, waar bij de regering alleen heeft verklaard dat zij over het moment van han delen eerst nog haar gedachten wilde laten gaan. Het leek ons beter te wachten op het eindrapport van de commissie voor de Rechten van de mens". „Ik heb bemerkt uit de pers", al dus de bewindsman, „dat dat als een negatieve reactie is opgevat, maar dat is niet de bedoeling geweest. Ik merk hierbij op dat dikwijls onder een deel van het publiek als gevolg van niet geheel juiste voorlichting de opinie post vat, dat regering en Kamer tegenover elkaar staan. Ik beweer helemaal niet dat de re gering absoluut gelijk heeft met haar standpunt". De minister zei zich te kunnen voorstellen dat de Kamer zo snel mo gelijk een beslissing in de Raad van Europa wenst. „Maar laat ons niet vergeten dat het opzeggen van het Griekse lidmaatschap niet van Ne derland alleen afhangt, maar van de gehele ministerraad van de Raad van Europa. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schrijf op de bon duidelijk het gewenste nummer: I. DAIMLER 1886 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1.895 4. FIAT 1901 5 POPEWAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1 895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand plaats als beloning voor mijn aktiviteii kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt lebt of alle 6 tegels! ^Jj

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1