uitdaging voor rechtvaardig beleid Kritiek ondernemers op prijsmaatregelen KANDIDATEN GYM KLAAR; MMS UIT DE STARTBLOKKEN Door drs. B. Goudzwaard Russisch spion overgelopen KLM verhoogt tarief op korte afstand Uitstel BTW was ongewenst Explosie in flat: echtpaar gewond President Nixon wil halvering belastingtoeslag NKV: inspraak rijk bij bouw kerncentrales B. en W. Krommenie: hef bedrijf van Verblifa niet op Gestolen schaap lag in bed caféhouder Ds. Snoek naar de Wereldraad e 6 DINSDAG 22 APRIL 1961 Drs. B. Goudzwaard (35), sinds de verkiezingen van 1967 lid van de Tweede Kamer, is woordvoerder van de ARP voor financleel-economlsche zaken. Hij Is in Delft geboren en deed in 1957 doctoraal examen aan de Nederlandse Economische Hogeschool In Rotter dam. Vanaf 1959 was de heer Goudzwaard econo misch medewerker van de Dr. Abraham Kuyperstlch- tlng en vanaf begin 1966 wetenschappelijk mede werker van de A.R.-Kamerfractle. De heer Goudzwaard publiceert regelmatig in A.R. Staatkunde en A.R. Bestek. Enkele weken geleden verscheen ter gelegenheid van het negentigjarig jubi leum van de ARP het door hem geschreven „Grote taak voor kleine mensen", een verfrissende bijdrage aan de gedachtenwlssellng over confessionele poli tiek. De heer Goudzwaard heeft ook het binnenkort te publiceren rapport van de „Groep van Achttien" over economische macht voorbereid. Vandaag publiceren wij op deze pagina een speciaal voor onze bladen ge schreven artikel. rjE STERKE prijsstijging in de U eerste maanden van dit jaar is een van de meest opvallende verschijnselen, die in jaren in ons economisch bestel zijn voor gevallen. Aan het kwaad van een „slui pende inflatie" een jaarlijkse prijsstijging van zo'n 0 tot 3 pro cent zijn we min of meer ge wend geraakt; daarin schuilt, hoe men er overigens over den ken kan, niet veel opzien barends. Maar natuurlijk wèl in een prijsstijging van zo'n vijf procent binnen enkele maanden. Het besef groeit, dat zo'n forse prijsstijging heus niet zo'n onschuldi ge zaak is. Als we het prijspeil in ons land vergelijken met een vlonder, waarop onze economie drijft, is dat zeker geen onjuiste vergelijking. Maar die vergelijking houdt tege lijkertijd in dat een economie waarin voortgaande sterke prijsstijgingen voorkomen als niets minder dan een „economie op drift" kan worden beschouwd. Graag wil ik proberen daar iets van duidelijk te maken. PRIJZEN EN BTW We weten wat de aanleiding ge weest is van deze forse prijsstijgin gen: de invoering van een nieuw stelsel van omzetbelasting in ons land, de BTW. En het is begrijpelijk, dat bij velen de gedachte opkomt: waren we daar maar nooit aan be gonnen of: hadden we met de in voering maar wat gewacht, net als bijvoorbeeld Italië en België. Die reactie is, als gezegd, zeer be grijpelijk. Toch lijkt ze mij niet ge heel juist. Het is nu eenmaal on miskenbaar, dat het oude systeem van omzetbelasting ons bedrijfsleven in concurrentie met het buitenland duidelijk nadelen berokkende; en juist voor een land als het onze, dat zo sterk op export is aangewezen de helft van wat we maken gaat de grens over is dat een kwalijke zaak. De urgentie van deze wisseling van belastingstelsel werd vooral groot, toen West-Duitsland en Frankrijk de stap naar de BTW deden. West-Duitsland is onze belangrijkste afnemer en concurrent; uitstel van de belangrijke overstap naar de BTW in ons land zou ons dan ook in de buitenlandse handel alleen nadelen hebben opgeleverd. Deze opmerkingen nemen natuur lijk nog niet weg, dat deze „overstap" in ons land, althans voor wat de prijjenkant betreft, aanmer kelijk beter had moeten en kunnen worden voorbereid. Wat dit aspect betreft, kan men inderdaad zeggen, dat de invoering van de BTW er „te vlug" is gekomen. Maar dat is dus alleen een andere manier om te kennen te geven, dat de overheid de mogelijke prijsgevol- gen „te laat" heeft doorgehad. Maar was deze prijsgolf dan niet van meet af aan te voorzien? Ja en nee. Zonder meer „ja" voor wat die prijsstijgingen betreft, die regelrecht uit de systeem wijziging van de om zetbelasting voortvloeiden; en op dat punt hééft de overheid ook van te voren goede maatregelen genomen. EXTRA DUWTJE Maar er is ook een aspect aan deze hele prijsgolf, dat aanmerkelijk moeilijker te berekenen en te voor zien was: namelijk de omstandigheid, dat vele ondernemingen vooral buiten de middenstandssector de invoering van de BTW hebben ge- LEEUWAEDEN Felle kri tiek op de regering, de politieke partijen en de vakbeweging was de hoofdinhoud van de jaarrede die de heer P. G. van der Weele, voorzitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers gis teren hield op het congres van deze organisatie in Leeuwarden. Het op hoog peil blijven van het consumptief vermogen, ook in tijden van recessie, en een op deze consumptie afgestelde industrie, die op volle toeren blijft draaien, onder gaat bij een snelle opgaande conjunc tuur onmiddellijk impulsen, die tot overbesteding en geldontwaarding leiden. West-Duitsland noemde de heer Van der Weele het enige land in West-Europa dat aan de loon- en prijsspiraal het hoofd weet te bieden. Motor In de na-oorlogse sociale maatrege len zag hij enerzijds een stabiliseren de factor in tijden van een neergaan de conjunctuur, maar anderzijds de motor van de inflatoire ontwikkeling die de gehele westerse wereld teistert. De werkelijke oorzaak van de inflatie noemde de heer Van der Weele de snel stijgende consumptie. De overheidsuitgaven stijgen, de premies voor de sociale verzekerin gen worden hoger, en de werknemers willen meer geld Dan komen de BONN De Westduitse geheime dienst heeft verscheidene spionnen gearresteerd op aanwijzingen die verstrekt werden door een lid van de Russische contra-spionage dienst, dat naar het westen is overgelopen. De woordvoerder van de West duitse regering, Ahlers, deelde dit gisteren in Bonn aan de pers mee. Hij zei nog, dat huiszoekingen zijn verricht bij de in hechtenis genomen personen. „Maar het betreft slechts mensen, die niet in het bezit waren van Westduitse defensiegeheimen of van NAVO-geheimen". Ahlers wilde verder niet op de kwestie ingaan ten einde het lopende onderzoek geen af breuk te doen. Bom explodeerde in centrum van Athene ATHENE Terwijl de Griekse machthebbers gisteravond in het o- lympisch stadion de tweede verjaar dag van de „kolonelsrevolutie" her dachten ontplofte in een park in het centrum van Athene een bom. Niemand werd door de aanslag ge wond. Wel sneuvelden ruiten van huizen in de omgeving. In de buurt van het park staat het hoofdbureau van politie. Het ondergrondse „Pan-Helleense bevrijdingsfront verspreidde in Athe ne vlugschriften, waarin de bevol king wordt opgeroepen te strijden voor „omverwerping van de faacistische plaag in ons land". prijsstijgingen die de loonsverhogin gen voor een groot deel teniet doen. Omdat we veel meer doen dan econo misch verantwoord is, peilen de poli tieke partijen met aan het hoofd de regering en de vakbeweging, of er in de ondernemingen nog economische ruimte aanwezig is. Veel meer kans van slagen heeft de regering door op haar eigen uitgaven te bezuinigen en de collectieve beste dingen af te remmen, meende de heer Van der Weele. Het enige wat het Nederlandse volk in een zonniger klimaat zou laten leven, is het ver minderen van de druk op het be drijfsleven. De aangekondigde verhoging van de accijns op alcohol, bier en benzine noemde hij de druppel die de emmer doet overlopen. Als laatste schakel in de keten van irriterende maatregelen toornde hij tegen de weigering van de staatssecretaris van Economische Zaken een minimumprijs voor brood te bewerkstelligen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Met ingang van 1 mei zal een aantal KLM-tarieven vanwege stijgende kosten moeten worden verhoogd. Jaarretours, die een reductie van vijf procent bete kenden, worden over de hele Unie afgeschaft. De tarieven op de korte Europese trajecten zullen met vijf tot tien procent stijgen. Deze verhogingen zijn op IATA-ta- rievenconferenties, waarin de tarieven internationaal om de twee jaar wor den bekeken, afgesproken. Praktisch alle grote luchtvaartmaatschappijen zijn bij de IATA aangesloten. De goedkope retours van kortere duur zullen ongewijzigd blijven. Onder kortere Europa-trajecten wordt verstaan vluchten op Londen, Hamburg, Parijs. Milaan vormt de uiterste grens, wat de afstand betreft Rome blijft bijvoorbeeld op de oude prijs gehandhaafd. De prijsverhoging op korte trajecten is noodzakelijk omdat hiervan de exploitatiekosten relatief hoog liegen. Overigens com penseren de vérhogingen de gestegen kosten op deze lijnen nog niet. Ook verlagingen Anderzijds heeft de KLM ingevolge de nieuwe afspraken ook nog prijsverlagingen in petto, die overi gens om technische redenen pas 1 oktober kunnen ingaan. Het zijn de z.g. Ité-tarieven, met name die voor intercontinentale afstanden. Ité-vluchten zijn reizen die reisor ganisaties voorbereiden inclusief ho telkosten, kosten voor sightseeing en dergelijke. Hoewel hier sprake is van differentiatie kan, om de gedachten enigszins te bepalen, gezegd worder dat straks een Ité-reis Europa-Tokir van veertien dagen 25 tot 30 proceni goedkoper zal worden, voor wat be treft de kosten van het vliegvervoer. bruikt als aanleiding om hun prijzen een extra duwtje omhoog te geven. Die extra duw aan de prijzen is in het beleid onvoldoende „ingecalcu leerd" geweest, en vormt ook de be langrijkste oorzaak, waardoor het huidige prijsbeleid dat gevoerd wordt op basis van een algemene prijsmaatregel pas na vrij aan zienlijke vertragingen tot stand is ge komen. Het zou niet juist zijn, het kabinet op dit punt met zware verwijten te achtervolgen; „achteraf praten" is al tijd bijzonder gemakkelijk geweest. Maar eerlijkheidshalve moet wel worden gesteld, dat de afloop van de loononderhandelingen in de herfst toen looneisen werden ingewilligd, die niet onbelangrijk uitgingen boven de produktiviteitsontwikkeling wel een teken vormde, dat er met de prijsontwikkeling iets bijzonders zou kunnen gaan gebeuren. Want het is na de oorlog heus wel meer voorgekomen, dat ondernemin gen na in hun ogen verloren loonon derhandelingen hebben gepoogd, via prijsverhogingen revanche te nemen, om hun winsten voor aantastingen te vrijwaren. Dat vele ondernemingen de invoering van de BTW hebben aangegrepen als aanleiding om hun prijzen extra te verhogen, behoefde dus niet geheel en al als een don derslag bij heldere hemel te komen. PRIJZEN EN LONEN Dat er achter de huidige prijsont wikkeling diepere oorzaken schuilen dan alleen de invoering van de BTW, is intussen geen verblijdende omstandigheid. In de eerste plaats al niet, omdat deze diepere oorzaken (vooral het revanche nemen van on dernemers op verloren loononderhan delingen) de neiging hebben, te genbewegingen op te roepen, die zelf ook weer tot prijsstijgingen aanlei ding kunnen geven. Het recente voorstel van de werk nemersorganisaties om 2 procent van de sociale premies door de werkge vers te laten overnemen, Is daar een duidelijk voorbeeld van. Wanneer we niet uitkijken, kan onze economie en kunnen vooral de zwakkeren daarin, zoals de trek kers van vaste inkomens en de kleine zelfstandigen de dupe worden van een door onderling revanchisme ge voede, steeds sterker oplopende loon- en prijsspiraal. En in de tweede plaats: de gevol gen van zo'n aanhoudend opgaande prijsbeweging zijn inderdaad zeer kwalijk! Wanneer prijzen en daar door kosten in onze economie steeds verder worden opgestuwd, kunnen immers onze exportbedrijven steeds moeilijker met het buitenland concurreren; via de achteruitgang van deze bedrijven doet dus de werkloosheid opnieuw haar intrede. Wanneer de besteedbare lonen worden „bijgesteld", ontstaat boven dien een te grote toeneming van de binnenlandse bestedingen, die zicht baar wordt in een hernieuwd beta lingsbalanstekort. Zo ontstaat het grote gevaar van de terugkeer van de zgn. „Engelse ziekte", waaraan we in de afgelopen jaren net ontkomen zijn: nl. dat een economisch herstel pas weer moge lijk is, wanneer we een aanmerke lijke mate van werkloosheid willen toléreren. LOONPOLITIEK Willen we alsnog aan deze situatie ontkomen, zal het afkondigen van een enkele „prijzenstop" overigens een zeer grofwerkend instrument, dat velen ongelijk treft ook niet meer voldoende zijn. Dan zal, hoe ook, in het komende jaar een nauwere aansluiting moeten worden bereikt van de loonontwikkeling bij de pro duktiviteitsontwikkeling. Is het bedrijfsleven daar niet vrij willig toe bereid, dan zullen we op nieuw serieus moeten overwegen, of de terugkeer naar een meer geleide loonvorming niet de enig resterende mogelijkheid is. Want het is onmogelijk, de prijzen aan strakke banden te blijven hou den, wanneer de opwaartse beweging in de nominale lonen en looneisen niet enigermate tot rust gekomen is. Wanneer men gedurende geruime tijd ten aanzien van de prijzen een strak beleid voert, en tegelijkertijd de lonen maar fors laat uitstijgen boven de groei van de arbeidspro- duktiviteit, zullen immers tal van kleinere bedrijven finaal worden fijngedrukt. Dan zijn het opnieuw de kleine zelfstandigen en de werklozen, die de lasten moeten dragen. Een economisch beleid, dat bij de huidige prijsperikelen aan hun be langen voorbijziet de belangen van de zwakken In de samenleving kan misschien in de ogen van gro te en machtige organisaties geslaagd heten, maar doet aan de primaire eis voor elke overheid: de eis van de rechtvaardigheid jegens allen op een ontoelaatbare manier tekort. Drs. B. GOUDZWAARD AMSTELVEEN Bij een hevige ontploffing in een flat in Amstelveen heeft een echtpaar gisteravond lichte brandwonden opgelopen en werd flinke schade aangericht. De explosie ontstond doordat een explosief mengsel vrijkwam uit een wasmiddel waarmee de vrouw des huizes in de douchecel aan het werk was. De stof kwam vermoedelijk door het waakvlammetje van de gei ser in de keuken tot ontploffing. De tussenmuur van de slaapkamer en de woonkamer stortte in terwijl een verbindingsmuur met de aangren zende flat werd ontzet. Veel ruiten in de flat sneuvelden. De ontploffing veroorzaakte brand die door de brandweer binnen twintig minuten was geblust. Het echtpaar is opgenomen in het VU-zie- kenhuis te Amsterdam. WASHINGTON President Nixon heeft gisteren in een boodschap aan het Amerikaanse congres voorgesteld de belastingtoeslag van tien procent met ingang van 1 januari 1970 te verlagen tot vijf procent. Een ander voorstel houdt onmid dellijke afschaffing van de investe ringsaftrek van zeven procent in. Voorts zou er een wet moeten komen die verbiedt dat iemand meer dan 700.000 dollar per jaar verdient zon- ier inkomstenbelasting te betalen aan de federale overheid en zou er voor minder draagkrachtigen vrijstelling van belasting moeten ko men. Dorpelingen op bezoek Vele Nederlandse projecten blijken een voorbeeld voor het buitenland te zijn, zoals de naar wereldbegrippen minimetro in Rotterdam. Ook Het Dorp in Arnhem is studie-object en wel voor een groep van twaalf Ita liaanse sociologen en journalis ten, die op dit ogenblik een be zoek aan ons land brengx. Een van de leden van dit gezelschap is de broer van paus Paulus, se nator Lodovico Montini, op de foto bij aankomst in Den Haag. UTRECHT Het NKV wil vol gens een artikel in Ruim Zicht inspraak van de rijksoverheid bij de bouw van kerncentrales. Het vakver bond levert kritiek op de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij die de bouw van de kerncentrale bij Borssele heeft gegund aan het West duitse Siemens-concern en niet aan de Nederlands-Amerikaanse groep Neratoom-Westinghouse. Daarmee is een unieke kans voor de Nederlandse industrie zich een po sitie op de „nucleaire markt" te ver werven verloren gegaan en boven dien een stuk beleid van de nationale overheid op provinciaal niveau door kruist, aldus het NKV. Men betwijfelt of de offerte van Siemens, hoewel 25 miljoen gulden lager dan die van Ne- ratoom, wel aantrekkelijk is als mer berekent welke schade wordt berok kend aan de Nederlandse industrie. KROMMENIE Het gemeentebe stuur van Krommenie heeft de raad van commissarissen en de directie van Thomassen en Drijver-Verblifa NV in een brief verzocht op het voor nemen tot sluiting van de vestiging in Krommenie terug te komen. Wanneer dit niet mogelijk is vragen B. en W. de opheffing van het bedrijf geleidelijk te doen verhogen Daarbij denkt het college aan een periode van tien jaar waarin oudere werknemers langs natuurlijke weg kunnen afvloeien en jongere tijdig elders werk kunnen vinden. B. en W. kunnen zich niet aan de indruk onttrekken dat het financiële belang van de aandeelhouders van het bedrijf, in te sterke mate preva leert boven de zorg voor het sociale welzijn van de werknemers. Een afschrift van de brief is ver zonden aan de ministers van economi sche en sociale zaken, de voorzitter van de Tweede Kamer, gedeputeerde staten van Noord-Holland, Kamer van Koophandel en de vakbonden. (Van onze onderwgsredacteur) Op het ene moment zit men met de examens bij de boodschappen thuis; op een ander ogenblik dient de kandidaat het leven vooral op een afstand te beschouwen. Gistermiddag voor hbs-A 2 uur handelswetenschappen. Een drogisten- combinatie besluit ter vergroting van de omzet kortingzegels te verstrekken. Voor elk kwartje een zegel; op een boekje met 200 zegels een gulden terug, enz. Men ziet de hele zegeltjessoesa voor zich en bereken nu maar ho« groot de omzet moet zijn om een netto winst van een miljoen te halen. Daarvóór een stuk opgave met „bruto voor netto"; erachter een lening van 5 miljoen, waarbij een minder duidelijke formulering van het bedrag dat in handen werd gegeven, de zaak vrij lastig maakte. Verder heet werk „gesneden koek". En nu wat terzijde treden met de Franse vertaling van het gym. Eft stuk over André Malraux. Enkele lelaren uiten er hun oprechte vreugdt over, dat nu eens niet een nadrukkelijk-klassiek onderwerp werd gekozen Maar dat neemt bij de geïnteresseerde toeschouwer de verwondering niet weg over het feit, dat de beschrijving van de woelige figuur Malraux zich helemaal richt op de volledig voorbije periode. Zelfs aan zijn „Antimémoires" van 1967 komt de tekst niet toe. Maar de kandidaten zullen er wel niet om treuren, want het was eet pittig stukje Frans. Eén voorbeeld: „C'est sans doute que, l'un des premiers, il a pressenti le caractère catastrophique de l'époque. Exotiques, ses premiers livres ont pu le paraitre, non pas paree qu'ils déroulaient dans une Chine lointaine, mais paree qu'ils offraient le spectacle de la violence et du tragique A un assoupi dans sa prospérité et charmé par ses jeux." Het lijken simpele mededelingen, maar men moet bij het vertalen wel scherp in de gaten houden waar dat „le paraitre'! op terugslaat VERVALLEN Met dit Frans zat voor de gymnasiasten het schriftelijk gedeelte van het examen er weer op. De kandidaten hebben na afloop de regeling voor het mondeling te horen gekregen. Zowel voor Grieks als voor Latijn worden de proza-schrijvers geëxamineerd; de poëzie valt weg. Voor de beta's ver valt scheikunde, zodat natuurkunde en biologie overblijven. De laatste examendag voor het gym was tevens de eerste voor de mms, De meisjes begonnen met hun Engelse vertaling waarover ze zeer uiteen lopende meningen weggeven. Van leraren hoor ik: „Niet onredelijk moei- lijk" en „dat is te maken". VENSTER 's Middags kreeg de mms uur voor het opstel. Gelet op de vragen die behandeld moesten worden, is de eerste titel, „Een excursie", vermoe delijk bedacht door een ambtenaar van de Rekenkamer: wat was de aard van de excursie om welke reden wat was het doel wat is het belangrijkste? Maar hierna volgden aardiger onderwerpen, van het kiezen van een levenspartner per computer tot „eenzaamheid is een woning" (Hugo Claus). De variëteit van onderwerpen wordt min of meer gewaardeerd, maar bij enkele toelichtingen rijzen vragen. Titel: „Televisie, een venster op de wereld". In de toelichting wordt gezegd dat het woord „venster" dwingt tot denken aan verruiming en beperking. Bij „een venster op" weet ik dat zo net nog niet, hoor ik een leraar brommen. Andere titel: „Als een vrouw haar huis ontwerpt". Begin van de toe lichting: „Steeds meer gaan er ook in ons land stemmen op, de vrouw een rol te willen laten spelen bij het ontwerpen van de woning. Zo'n formulering geeft een indruk die je ook bij het stuk over Malraux krijgt: hij wordt bekeken door ouderen; het is niet de Malraux zoals jongeren hem nu kunnen zien. Die bejaarde benadering is er ook wanneer men het heeft over stemmen die hoor toch eens aan nu ook al in het land opgaan om de vrouw te laten meepraten. En, lieve examenkinderen: „Welke ideeën heb jezelf hieromtrent?" LERING EN VERMAAK De gymnasiasten hadden gistermorgen ook hun opstel. De eerste tité vroeg ver vooruitkijken: Het toekomstige veranderen van beroep spreekt, wanneer men nog aan de studies voor zijn eerste beroep moet beginnen, niet sterk aan. Maar de tweede titel schijnt bij heel veel kandidaten favo riet te zijn geweest: „De man en zijn auto". Andere onderwerpen: toneel, een tekst van Paul van Ostayen, Spel in het leven, Verdovende middelen. Individuele hulp aan de medemens, Overheidssubsidie aan de kunsten, wa terstaatkundige plannen en Welvaart en welzijn. Nederlands stond gisteren eveneens op het programma van het hbs- examen: in twee uur moest een tekst von prof. Pen worden samengevat. Prof. Pen het vorig jaar ool$ voor het havo-examen gebruikt speelt in dit stuk met de begrippen „lering" en „vermaak". Commentaren: „goede probleemstelling", „frisse gedachtengang" en „lekker stuk", maar ook: „Meer geschikt voor het atheneum van straks dan voor de hbs van nu. Volgens mijn mini-enquête is iedereen het er wel over eens dat de kandidaten aan deze tekstbehandeling veel werk hadden. AANSTREPEN In bondige vorm nog wat andere examenberichten. Bij mulo-B, in de zelfde vorm afgelegd door kandidaten van de drie onderwijsinrichtingen wordt de algebra „geschikt" en de natuurkunde zelfs „heel geschikt" ge noemd. De meetkunde (voor elk van deze examenonderdelen een uur en drie kwartier) vonden veel kandidaten nogal omvangrijk. Leraren spreken van „vrij pittig". Voor de liefhebbers was er gisteren op het mulo-examen ook Spaans. Met de wiskunde voor de havo (drie uur) schtfnt men het niet slecht getroffen te hebben, maar b(j hun Franse toets (twee uur) hadden de havo kandidaten het nogal moeilik. De docenten noemen het werk „niet onaardig", maar enkele kandidaten voegen eraan toe dat men vooral niet moet denken dat het aanstrepen van keuze-antwoorden weinig om het l(jf heeft. Waar van akte. Voor hbs A moest gisteren een Engels verslag worden geschreven over het werk van een vrijwilliger voor ontwikkelingshulp in Tanzania. Het on derwerp lag goed, maar het is niet eenvoudig om er met de beschikbare ge gevens in de tijd van 2Vi uur voor een Engelse jeugdtijdschrift iets goeds van te maken. WEETJES? Ten slotte een paar uiteenlopende commentaren bij de scheikunde van hbs-B (3 uur). Mening: „Het begin van dit werk getuigt van een moderne zienswijze, maar ik vraag me af of de stof op alle scholen wel zo behandeld is. Van de andere kant vind ik dat bij vraagstukken B weetjes worden af gevraagd die weinig betekenis meer hebben." Mening: „Het begin is niets bijzonders en die andere zaken blijven er wel degelijk bijhoren." Gisteren nog enkele andere geluiden: „Wie maar even zijn hersens ge bruikte, kon dit werk maken" en „Wie wist wat hij weten moest, hoefde hiervoor niet bang te zijn." EN VERDER zat er vandaag in het natuurkundewerk voor hbs-B een foutje: in een van de vraagstukken waren de kubieke centimeters niet goed opgegeven. In dit geval niet erg: het was bijtijds ontdekt, de scholen waren van tevoren gewaarschuwd en zo kon meteen bij het uitdelen van de opgaven de cor rectie worden aangebracht. Maar het blijft merkwaardig dat in de examenopgaven, die met alle mo gelijke en onmogelijke zorgen en controles omringd worden, bijna jaarlijks toch nog een vergissing kan binnensluipen. Misschien kan het inspireren tot een tikje mildheid bij de beoordeling van examenprestaties die onder de druk der omstandigheden wat geleden hebben. GENèVE Vijf mensen werden maandag gedood toen een goederen trein in volle vaart in botsing kwam met een vrachtauto die vol was gela den met lange stukken hout. Het on geluk gebeurde op een spoorwegover gang op het traject Freiburg-Lausan- ZOUTKAMP De politie van Zoutkamp heeft een gestolen schaap in iet bed van een caféhouder teruggevonden. De dief had het dier zaterdag morgen op een weiland van landbouwer Van der Klei weggehaald. Na inten sieve nasporingen trof men het schaap aan in de slaapkamer van de caféhouder. Bij verder onderzoek bleek ook een geslacht schaap in de koelkast te zijn opgeborgen. GENÈVE De Nederlandse gere formeerde predikant ds. J. M. Snoek (48) zal in 1970 secretaris worden van de sectie „Kerk en het Joodse volk" van de Wereldraad van Ker ken. Hij volgt dan de Deense ds. Anker -Gjerding op. Dit meldt de persdienst van de Wereldraad van Kerken. Ds. Snoek, die op het ogenblik in Wormerveer bijstand in het pastoraat verleent, is kortgeleden teruggeko men uit Tiberias, waar hij voorgan ger is geweest van de Schotse kerk, uitgezonden door de Hervormde en Gereformeerde Kerk in ons land. Binnenkort zal er een boek van hem verschijnen over de houding van niet-rooms-katholieke kerken ten opzichte van de Joden onder Hitier. Het zal The Grey Book heten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6