V* Duizend werknemers bij Werkspoor weg Commentaar Situatie in Praag kalm en rustig Zatopek Gevechten Israël en Arabieren laaien op Marijnen kritiek op Benelux Uit de Haagse hof geplukt Strougal wil harder optreden Husak in Moskou GEZIN TREKT UIT PROTEST IN VILLA HOESSEIN TREEDT NIET AF GAULLIST UIT SENAAT GEZET Cognacridder had auto vol met gestolen waar Alle troepen gelijktijdig uit Vietnam Omzet Kon. Olie bijna tien procent groter Hoogovens gelijk in eerste kwartaal NIEUWE LEIDSE COURANT DfNSDAG 22 APRIL 1969 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Voorzover ik op dit moment kan overzien, blijft de situatie in Praag kalm en rustig. De boycot van de colleges, aan de Karei-universiteit waar en kele honderden studenten aan meedoen, geschiedt binnenshuis. De meeste voorbijgangers weten nauwelijks wat er in het univer siteitsgebouw gaande is. Van overheidswege is gisteren ner gens ingegrepen. De politie heeft van de partijleiding opdracht gekregen de gtudenten te laten begaan zolang ze binnen de muren van de universiteit blijven. Het organiserend comité is echter gewaarschuwd dat er strenge maatregelen genomen zullen worden, als de sit-in-staking een vervolg zou krijgen in de vorm van demonstraties buiten. Er zou dan niet geaarzeld worden militairen in te zetten. Het fs allemaal erg dreigend, en men behoeft er ook niet aan te twij felen dat de sterke man bij ongere geldheden zal ingrijpen, maar wie gisteren heeft gezien hoe Praag zich in de stralen van een lieflijk voor jaarszonnetje koesterde, kan zich nau welijks voorstellen dat er spanningen zijn als gevolg van het verder aan draaien van de duimschroeven. Knie aan knie Op het grote plein in de oude stad, waar Johannes Hus, de eerste Tsje chische vrijheidsheld, een indrukwek kend standbeeld gekregen heeft, waar de thans verguisde Smrkovsky in augustus van het vorig jaar nog een bulderende rede vol vrijheidskreten hield, en waar vandaan die andere nationale held, Jan Palach, in januari (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Husak. de nieuwe Tsjechoslowaa-kse partijleider, is vanmorgen in Moskou aangeko men, om daar z'n eerste opwach ting bij zijn Russische meesters te maken. Officieel heet het dat Husak een economische conferentie van de Oostblokstaten zal bijwonen, maar iedereen weet dat er ook wel andere problemen aan de or de zijn, nu Tsjechoslowakije is ingetoomd en de weg naar het conservatieve verleden is ingesla gen. Voorlopig lijkt het erop dat het bezoek aan de Sowjetunie reeds lang is gepland. Vorige week nog zou Dubcek gaan, maar nu is het dan Husak, die sindsdien de par tijleider in Praag is geworden. Met zekerheid kan worden ge zegd dat de Russen, wat de in perking van de vrijheden van de Tsjechoslowaken betreft de perscensuur marcheert nog altijd niet naar wens nog heel wat noten op hun zang hebben. En met evenveel zekerheid kan eraan worden toegevoegd dat Husak aan de Russische eisen een heel wat williger oor zal ver lenen dan zijn voorganger. Maarschalk Gretschko. de Russische minister van defensie en onheilboodschapper van de Rode Sfinx, de opperbevelhebber ook van de Warschau- pact-strijdkrachten, mag tevre den zijn. Moskou behoeft voor taan niet meer naar Praag toe, want Praag komt weer als een getemde feeks naar Moskou. (Vervolg van pag. 1) Zowel in de Sowjetunie als in de communistische satellietstaten is men erg gebeten op de nog altijd vereerde sportster. Van verschillende kanten en op diverse niveaus is tegen hem geageerd, terwijl herhaaldelijk is aangedrongen op zijn verwijdering uit het openbare leven. In Praag wordt erop gewezen dat Zatopek alleen door zijn populariteit in het nieuws gekomen is, maar dat er al honderden andere functionaris sen zijn, die zich eveneens zullen moeten verantwoorden voor hun woorden en daden tegen het liberale bewind van de gevallen Dubcek. Naamlozen Het zijn, voor de buitenwereld al thans, naamlozen, van wie er reeds velen werden gearresteerd. Ze wer den gevangen gezet door de weer ak- tief geworden geheime dienst onmid dellijk nadat de Russen-vriend Husak de partijleiding van de reeds lang in ongenade geraakte Dubcek had overgenomen. Tegen een andere populaire figuur in Tsjechoslowakije, de schaakgroot meester Pachmann. is al eerder een onderzoek aangekondigd. In au gustus, toen de Russische tanks als het ware voor zijn huisdeur stonden, tei hij tegen mij dat hij tot zijn laatste ademtocht tegen de bezetting van zijn land zou protesteren. Welnu, hij heeft dat gedaan. Niet Ms schaakgrootmeester, maar als Journalist berichtte hij in buiten landse bladen over de politieke situa- In Tsechoslowakije. Hoewel hij van dit jaar begraven werd, zaten honderden Pragenaars knie aan knie op de banken. De eerste toeristen drentelden al door de stad: Denen, Duitsers, Honga ren, Bulgaren, kortom, vele nationali teiten van voor en van achter het IJzeren Gordijn, behalve dan de Rus sen. Ook zijn de eerste gezelschappen al weer geboekt. Het hotel, waarin ik me bevind, is deze zomer voor de helft gereserveerd voor toeristen uit de Sowjetunie. Wel een bewijs dat Moskou een normalisering van de be trekkingen verwacht, zij het op de rug van een volk, dat op het punt staat het vertrouwen in zichzelf te verliezen. Strougal Het lid van het presidium Strougal, die onlangs in ere werd hersteld, na dat h(j na de Russische inval van verraad was beschuldigd, heeft giste ren gepleit voor een harder optreden tegen de wat hy noemde „opportunis ten van rechts die tegen de partijlijn ingaan, hoewel zij daaraan hypocriti sche steun hebben verleend". De partij ondergraaft volgens Strougal haar eigen fundamenten als zij volhardt in een „grenzeloze toe gevendheid". Volgens Strougal zijn de maatrege len ter beteugeling van de persvrij heid slechts tijdelijk. „Wij moeten in de redacties communistische redac teuren samenbundelen die uit eigen vrije wil de partijlijn steunen. Er be gint zich reeds een onderscheid af te tekenen tussen de journalisten. Een aantal heeft het centraal comité reeds laten weten dat zij het beleid steunen en twijfelachtige publicisten veroor delen. In dit geval zou elke beroeps- solidariteit in strijd zijn met de com munistische discipline", betoogde Strougal. De communistische partijen mogen zich niet door „tijdelijke meningsver schillen" laten weerhouden van ge meenschappelijk optreden tegen de „gemeenschappelijke vijand, het im perialisme". (Van onze correspondent) ARNHEM De 28-jarige bosarbeider A. Vriezen uit Angerlo heeft in het afgelopen weekeinde met zijn vrouw en vier jonge kinderen uit protest tegen zijn erbarmelijke woonsituatie bezit genomen van de leeg staande burgemeesterswoning in zijn woonplaats. Het riante .tfuize de Veste" staat leeg sinds een half jaar geleden burgemeester C. G. M. van Riel overleed. De heer Vriezen is met zijn gezin en alle huisraad naar de villa ge trokken nadat hij ruim twee jaar in een voor afbraak bestemde houten keet aan de Bandijk te Angerlo woonde. „We hebben van alles gepro beerd", aldus de wanhopige vader. „Nu moet er maar eens wat ge beuren". Zijn kroost heeft er geen spijt van. Agnes, Marcel, Albert en Rudi, in leeftijd variërend van 6 tot 1 jaar, hebben plotseling volop speelruimte. Maar ook vader Vriezen hoeft zijn aktic waarschijnlijk niet te betreuren. De gemeente Angerlo heeft volgens de onverwachte bewoner van het burgemeestershuis toegezegd voor een betere woning te zullen zorgen dan het krot aan de dijk. TEL AVIV Gisteren en vandaag zijn weer een groot aantal incidenten gemeld tussen Israëlische en Arabische strijd krachten. Jordanië zegt twee Israëlische toestellen te hebben neergeschoten die met raketten en napalm doelen aanvielen in Noord-Jordanië. De vliegtuigen zouden in een door Israël bezet Syrisch gebied zijn neergeko men. Israëlische vliegtuigken bombar, deerden vandaag twee Egyptische ra darstations en twee bases van Ara bische commando's in Zuid-Jordanië. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft bekendge maakt dat bij gevechten langs de grens met Jordanië vier doden aan Arabische zijde en twee doden en vier gewonden aan Israëlische zijde zijn gevallen. De Arabieren waren saboteurs die de bestandslijn pro beerden te overschrijden maar op een Israëlische patrouille stuitten. Twee Israëlische militairen zijn gesneuveld bij artillerie-duels langs de bestandslijn met Jordanië. Bij Kantara werd een Israëlische soldaat gewond door een Egyptische scherpschutter aan de overkant van het Suez-kanaal. De berichten dat Egyptische ge- vechtstroepen het Suezkanaal waren overgestoken en een Israëlische tank hadden vernietigd, zijn door Israël tegengesproken. Kairo houdt vol, dat ook vannacht weer commando's zijn overgestoken, zelfs over de gehele lengte van het kanaal. Israël heeft over dit optreden bij de Veiligheidsraad geklaagd. Hoessein In Londen heeft de Jordaanse ko ning Hoessein gisteren gezegd dat vredesonderhandelingen over het Nabije Oosten ten allen tyde ge baseerd moeten zijn op de resolutie van de Veiligheidsraad van novem ber 1967. Daarin staat dat Israël zich moet terugtrekken uit de tijdens de Zesdaagse oorlog veroverde gebieden en dat de Arabieren Israël moeten erkennen en het land toegang moeten geven tot het Suez-kanaal. De koning sprak de geruchten dat PARIJS Professor Marcel Pre- lot, de enige gaullistische politicus die zich verzet heeft tegen het ko mende referendum van president de Gaulle voor hervorming van de se naat en de regionale bevoegdheden, is uit de 32 leden tellende senaats- groep gezet. Prof. Prelot, directeur van het tijdschrift Politique, heeft de Gaulle vaak advies verleend op het gebied van grondwetszaken. een paspoort had met een geldig Oostenrijks en Duits visum, is hij niet gevlucht. Hi] bleef op zijn post en werd min of meer onder huisar rest gesteld toen conservatieve com munisten zijn artikelen niet langer konden verdragen. Koning Hoessein hij van plan was afstand te doen van de Jordaanse troon, met klem tegen. „Ik behoor tot het volk en tot de Arabische wereld en ben daar trots op", zei de koning. RIDDERKERK De Ridderkerkse politie heeft een nog betere vangst gedaan dan zij vermoedde, toen zij de 38-jarige H K uit Den Haag aan hield, de man die met een cognacfles in de handen laveloos over rijksweg 16 reed. Na zijn aanhouding bleek nl dat zijn wagen vol lag met gestolen goe deren. Daarbij was een partij siga ren, sigaretten, koffie en levensmid delen ter waarde van ƒ5.000,- waar van men vermoedt dat deze uit Ze venbergen afkomstig is waar een zelfbedieningswinkel werd geplun derd. Voorts heeft de politie in sa menwerking met de Bredase rijksre cherche weten uit te vinden dat hij ook ingebroken moet hebben in het gemeentehuis van Klundert. Daar zou hij geld en een fototoestel heb ben ontvreemd. Verder bleek dat zijn rijbewijs was vervalst. De man die al een lange straflijst heeft, zag zijn rijbewijs bij een eerdere gelegenheid ingenomen, ook al wegens alcoholgebruik. Het rijbewijs waar hij nu mee reed was een knappe vervalsing. De man is vandaag voor de officier van justitie in Breda geleid. Men vermoedt dat er nog wel meer zaken aan het licht zullen komen. AMSTERDAM Door een belangrijke reorganisatie bij Werk spoor Amsterdam NV, die zich de komende twee jaar moet vol trekken, zullen duizend van de ruim 4500 werknemers van het bedrijf moeten afvloeien. Van deze duizend man zullen er onge veer achthonderd in de loop van die twee jaar gepensioneerd worden of op andere normale wijze het bedrijf verlaten. De overige tweehonderd arbeiders kunnen mogelijk voor een deel bin nen het concern VMF/Werkspoor, waartoe Werkspoor Amsterdam be hoort, worden ondergebracht. Het is echter niet uitgesloten dat een be perkt aantal zal moeten worden ont slagen. Sinds het begin van deze maand voeren de raad van bestuur van het concern en de vakbonden besprekin gen over de sociale aspecten van deze reorganisatie. Sectoren Werkspoor Amsterdam zal worden gesplitst in drie sectoren, te weten Stork-Werkspoor-diesel Amsterdam, die een nieuwe fabriek zal krijgen op het terrein van Werkspoor in Am sterdam, Kromhout Motoren, eveneens een fabriek van dieselmotoren en de derde afdeling is Werkspoor Water, het ingenieursbureau van Werkspoor, Minister Rogers: NEW YORK „De Verenig de Staten hebben Noord-Viet nam concrete voorstellen gedaan over het beëindigen van de oor log in Vietnam." Dit zei gisteren minister William Rogers van buitenlandse zaken. De voorstellen zijn opgesteld in de ver onderstelling dat Hanoi nu eindelijk bereid is om te onderhandelen over een einde aan de oorlog. De voorstellen, in Parys ingediend, houden in dat alle buitenlandse troe pen uit Zuid-Vietnam worden terug getrokken, een overeenkomst om alle militaire activiteiten in de gedemili tariseerde zone stop te zetten en een gesprek over het vrijlaten van ge vangenen. Minister Rogers meende dat de vredesbesprekingen in Parijs het best op gang kunnen worden gebracht door met een gelijktijdig terugtrekken van Noordvietnamese en Ameri kaanse strijdkrachten te beginnen. dat eveneens in Amsterdam is geves tigd. Deze drie divisies, die ieder een afzonderlijk leven zullen gaan leiden, zullen worden overkoepeld door een directie onder de naam Werkspoor Amsterdam NV. Eind maart zijn reeds de directies van de drie nieuwe sec toren benoemd en is ook een begin gemaakt met de bouw van een nieu we dieselfabriek. De beide eerste afdelingen bouwen dieselmotoren, de derde afdeling, Werkspoor Water, zal zich bezighou den met een procédé voor het ontzil- ten van zeewater. By het VMF/Stork-Werkspoorcon- cern werken in totaal ongeveer 27.000 mensen. DEN HAAG Burgemeester Ma rijnen van Den Haag heeft gisteren kritiek geleverd op de huidige ont- wikkelingen binnen de Benelux. Hij vond dat de geestdrift van de eerste jaren bezig is in het tegendeel te ver anderen. Op een lunchbijeenkomst van het Benelux-comité zei de burgemeester dat de doelgerichtheid aan het Bene- lux-streven begint te ontbreken en dat de technische problematiek gaat fungeren als een barricade. De Benelux zou een perfecte een heid moeten vormen om nieuw leven te kunnen inblazen in de aanvanke lijke Europese eenheid. Mr. Marijnen somde vijf problemen op waarmee de Benelux onvermin derd te kampen heeft: de grensbelem- meringen, het zeehavenbeleid, de in dustriële samenwerking, de ruimte lijke ordening en het wetenschaps- en cultuurbeleid. Over het eerste punt zei de burge meester dat ,.de aan onze binnen grenzen wachtende rijen auto's nog geen centimeter korter zijn gewor den." De Reneluxdelta vormt een natuur lijke eenheid, van Amsterdam tot aan de zuidelijke Belgische havens. Voor die delta zal er dan ook een gezamen lijke politiek moéten worden opge steld. leren TNE achtergrond waartegen de strijd van de roomskathoüeken in Ul ster (Noord-Ierland) zich afspeelt be gint zich wat duidelijker af te teke nen. De onmiddellijke aanleiding is de discriminatie, welke zij op allerlei ge- gebied ervaren en waaraan zo snel mogelijk een eind moet komen. Dat is ook de wens van premier O'Neill. Bij de jongste verkiezingen lieten echter ook de voorstanders van opheffing hem alleen staan. De terreurdaden van enkele dagen geleden hebben wellicht een schok effect gehad, dat de weerstand tegen zijn hervormingsplannen verzwakt. Tegelijkertijd hebben zij echter de tegenstellingen tussen de militante leden van beide godsdienstige groe peringen verscherpt. De roomskatholieken van Ulster heb- ben om begrijpelijke redenen altijd verlangd naar aansluiting bij Eire, de Ierse republiek. Om overwegingen van tactische aard hebben hun leiders echter in hun strijd voor gelijke burgerrechten over dit onderwerp gezwegen. Het verlangen leeft niettemin nog steeds en het zal sterker worden naarmate het moeilijker wordt de kloof in Ulster te overbruggen. Want het hebben van gelijke burger rechten op papier betekent zoals helaas maar al te vaak blijkt nog niet, dat men in de praktijk gelijke kansen heeft. Alleen als een basis voor vertrouwen wordt gevonden, zal het mogelijk zijn beide groepen met elkaar te verzoe nen. In dit verband moet worden betreurd, dat Eire zich in deze zaak heeft ge mengd én dat het ook de Verenigde Naties erin wil betrekken. Het probleem wordt nu volledig in het emotionele vlak getrokken en een oplossing zal eer worden ver traagd dan bespoedigd. DEN HAAG De omzet van de Koninklijke/Shell groep was in 1968 bijna tien procent groter dan in het jaar daarvoor. Ook voor dit jaar verwacht de Ko ninklijke een toeneming van de omzet en van het netto-resultaat, al zal die toeneming niet zo groot zijn als het vorig jaar. President-directeur ir. L. E. J. Brouwer van de Koninklijke ncder- landsche petroleum Maatschappij ver telde vanmorgen op de jaarvergade ring dat de laatste tien jaar de hoe veelheden verkochte olie en che mische produkten ruimschoots zijn verdubbeld. In dezelfde periode daal de het aantal werknemers van 220.000 tot 170.000. 000R Natuurlijk had ik het moeten be grijpen toen ik gisterochtend zonder parapluie en zonder hoed en met een dik pak gewichtige papieren de deur van onze krant uitstapte en het twee seconden later plensde. Maar ik deed het niet. Helemaal had ik het moeten be grijpen op dat ogenblik, dat ik door weekt, de papieren in een bobbel onder mijn mantel verstopt om ze van een totale verpapping te redden, me opeens bedacht een lange en fleurige rij wasgoed in de prille ochtendzon op mijn balkon gehan gen te hebben. Helaas, nog snapte ik het niet. Ik bracht de papieren naar huis. Dofte me op voor een officieel be zoek en belde, wegens de regen, een taxi. Daar die een kwartier la ter pas kwam, arriveerde ik vijf mi nuten te laat voor de deftige deur. Heel vaag begon ik te beseffen, da* het me niet meeliep. Toen de volgende seconde eer modder-douche mijn benen bespik kelde, omdat een auto via de goo' langs racede. wilde ik juist aan pech gaan denken, maar de deur weeh open en een heel statige meneer ir> puntgave kledij liet me binnengaan Na het bezoek aan de garderob" leidde hij me de marmeren gang door. Ik voelde mijn voeten ln mijn schoenen soppen en wist, zelfs zon der achterom te durven zien, dat elke stap een spoor op de blanke blokken zou tekenen. Enfin ik kwam in de kamer, mompelde het niet geloofde excuus voor het te laat komen en greep volijverig in mijn tas naar de ball point. Die er niet in bleek te zitten Eindelijk was het onderhoud voorbij. Opgelucht begaf ik me, iet wat gedroogd en verwarmd, weer naar de kapstok onder de hoede van Pech de deftigheid. Hij hield hoffelijl mijn mantel op. Helaas, juist toen ik met een welgevormde zin afscheir wilde nemen, kletterde een knoof van mijn mantel, rolde in een on dchtbare hoek. Had die man nor maar niks gemerkt, ik zou het ver lies genomen hebben. Maar hij wa* te attent. Dus kropen we getweeën rond tot ik het ding onder een tafel tje opviste, tegelijk die hatelijk' kriebel langs mijn been voelend, die iedere vrouw herkent als het knap pen van een draadje in haar nylon kous. Volkomen munv ging ik op huis aan. Eindelijk veiligheid en rust. Tussen het eten en de Fabel tjeskrant snelde ik nog naar de keu ken... koffie... Om te ontdekken, wat ik toch des morgens al geweten had, maar weer totaal vergeten was, dat de koffie op was... In pure opstandigheid besloot ik. nu niets meer te ondernemen. Fijn van de televisie te gaan ge nieten... Helaas er was niets te genieten. „Dan ga ik lekker vroeg naar bed", dacht ik. Iedereen vond dat verstandig. Ik draaide de wekker keurig op. lorgen is er weer een dag... Een dag... een krant... een Haagse 'Of... „Ga je nou toch nog tikken?" roegen ze. Maar ik tikte niet, ik zat te zitten Toen eindelijk begreep ik het. Vandaag was het pech en bleef het oech. Vandaar.... De Groep geeft, doordat de onder neming steeds groter wordt, meer geld uit aan vervanging, uitbreiding, aan research en aan opsporing. Vorig jaar waren de uitgaven hiervoor 553 miljoen pond sterling, voor dit jaar wordt 600 miljoen pond uitgaven ver wacht. V erontreiniging Ir. Brouwer zei dat zijn groep voortdurend aandacht besteedt aan het voorkomen van verontreiniging van lucht, land, rivieren en zee. De Groep is door de omvang en grote spreiding van haar activiteiten ten nauwste bij deze problemen betrok ken. In de Verenigde Staten en Canada bijvoorbeeld, hebben Groepsmaat schappijen de laatste drie jaar circa 150 miljoen dollar uitgegeven voor maatregelen ter voorkoming van lucht- en waterverontreiniging, ook in andere landen worden dezelfde ui terst strikte beginselen toegepast. In Pernis bijvoorbeeld werd voor zes tien miljoen gulden een schoorsteen van 212 meter gebouwd. Shell is van meet af aan lid ge weest van de Vereniging voor het behoud voor reine lucht en water in Europa en geeft hieraan belangrijke steun, het door de Groep ontwikkel de Load on-top-systeem wordt thans door tachtig procent van alle tank schepen ter wereld toegepast. Daar mee voorkomt men het lossen van grote hoeveelheden olie-afval in open zee. Ir. Brouwer zei dat vooral uit de rechtstreekse steun aan het onder- wijs blijki hoezeer de groep zieh be wust is van de noodzaak om een actieve bijdrage te leveren tot facet- ton die zij van primaire betekenis acht voor de gemeenschap waarin zij werkt en leeft. AMSTERDAM De resultaten van Hoogovens over het eerste kwar taal van 1969 zijn vrijwel gelijk aan die van het eerste kwartaal 1968. De Droduktie is echter aanzienlijk hoger. Voor het ghele jaar verwacht men boven de vier miljoen ton staal uit te komen. VENLO De gemeentepolitie in Venlo heeft gisteren vier inwoners de 22-jarige H. van L., de 2 0-jarige H. A., de 19-jarige M. X. en de 29-ja- rige Marokkaan J. K. aangehouden Het viertal zou gisteren een 18-jarig meisje in Venlo hebben aangerand. Zoiidigrtt (3) De kritiek van de heren H. Dommisse en P. Verhoef biedt mij goede gele genheid mijn mening nader te verdui delijken. Allereerst de vraag: Wat is zonde? Een omgegooid glas melk is zonde, het voldoet niet aan zijn bestemming. Het woord zonae in de bijbel is precies hetzelfde als wij gebruiken voor een omgegooid glas melk. Zondigen is: niet aan onze bestemming voldoen, d.w.z. de wil des Vaders te doen (Matth. 7:21, 12:50, Mare. 3:35). Zonde is een liefdeloze daad tegenover de naaste. Voor hem die weet goed te doen en het niet doet is het zonde (Jac. 4:17). Begeren is geen zonde. Zinnelijk be geren is noodzakelijk voor een huwe lijk. Maar als je zinnelijk verlangen door blik, gebaat of woord kenbaar maakt aan een andere gehuwde man of vrouw, dan ik het zonde geworden In Rom. 7:7 zegt Paulus, dat hij niet geweten had van wellust als de wet niet gezegd had: gij zult niet verlan gen naar c'e vrouw var uw naaste. Als Kaïn zijn broer wil doden zeg! God tot hem: ..Waarom ben je boos? Als je goed doet. zou je dan niet uit muntend zijn' En als je geen goed doet, 'igt zonde voor de deur. Je be geerte gaat daarnaar uit, maar je moet die gedachte aan moord onderdruk ken." Begeren wordt zonde als je an deren kwaad doet of schade toebrengt (Rom 13:8-10). Vervolgens dt vraag of God gebiedt Hem ;ief te hehben. Een Farizeeër stelde Jezus de strikvraag of Hij wel wist wat het eerste of grote gebod in de wet was. Jezus noemde er echter twee. 1. De Farizeeën hadden het gebod van Mozes (Deut. 6:5) tot het eerste gebod verheven (Mare. 12:28). waarschijn ijk omdat dit alleen over het liefhebben van God spreekt. Dat is veel gemakkelijker dan wat de werke lijke bedoeling van Deut 8:5 is. nl. met heel -e verstand, ziel en kracht naar Gods gehnden leven, zoals in Deut. 10-12. 1113 en 30:6 staat. En die eeboden betreffen in hoofdzaak, dat je je naaste goed moet behandelen. Maar dat wilden die huiche'aars niet (Matt. 23). 2. Om iet kort te maken noemt Je zus als een even groot gehod: Je moet je naaste liefhebben als jezelf (Lev. 19-18). Merkwaardig is, dat Jezus over het eerste geuod looi* met zijn discipelen gesnroken n«eft Als het gebod, dat we God moeien iefhebben. werkelijk zo groot 's -;ls de kerken stellen, dan zou Hij er 'or-h we' eens met Zijn discipe len over «esproken hebben. Ook de discipelen zelf hehben er nooit over gesproken ->i geschreven. De jonge ge meenten hadder 'och van een derge- 'ijk belangrijk gebod moeten weten. Niets Haa*-van De discipelen wisten beter- 'VU nehher God lief omdat Hij ons »erst b~eft liefgehad. 1 Joh. 4:7-12). Ons -• al leer het gebod van de naastenliefde «egeven- behandel ande- ron. zoals ie zelf behandeld wil wor ker Arant 1a' :s de we' er de profeten (Matth. 7:12). Jacobu$ noemt dat de '-onmküike wel 'van de vrijheid (Jac 1:25, 2:8 en 12). Den Haag P. H. Verseveldt

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5