Xa Alphen wil bredere opzet bij selectie scholieren Alkemade bezorgd over speedboten Imperium met Een slok aarde' wilt u er werkelijk iets aan doen? Afrika, Azië en Zuid Amerika vragen: Tocht over plassen voor zieken in rayon Alphen Raiffeisenbank Benthuizen Vrachtauto maakte slippertje GEMEENTE HAZERSWOUDE Benthuizen op 30 april Accent op het humoristische C. van Winkel 50 jaar bij Oosthoek Alphen Kantoor verloor van fabriek Leidse regeling verworpen Vragen over hogere huren in Alphen nieuwe leidse courant 4 dinsdag 22 april ft LEIDEN De toekomst heeft altijd fascinerend op de mensen ge werkt. Men heeft altijd graag in de toekomst willen kijken. Schrijvers zijn misschien wel de eerst aangewezenen om zich daarmee bezig te houden. Huxley geeft ons in zijn ,J3rave new world" een vrij exact en verbijsterend beeld van de nieuwe wereld. De ontmenselijking neemt gigantische afmetingen aan, die gelijke tred houdt met de ontwikkeling der mechanica. Huxley was een dwaas en een profeet, een combinatie die misschien niest te scheiden is. Stellen we hier Heinrich Böll naast met ,fiin Schluck Erde", door Adriaan Morriën uitstekend vertaald onder de titel ,fien slok aarde", dan mist Böll de grote wiekslag van Huxley, 't Blijft allemaal een beetje klein en te burgerlijk, te fantasieloos, al c klinkt dat wat raar in dit geval. Böll laat omstreeks het jaar 2000 de wereld overspoelen door een vloed golf als gevolg van een atoomramp. Het stuk speelt in het jaar 2500. Dan vegeteren (want leven is er een te groot woord voor) mensen ingedeeld in Kasten, die niet zomaar contact met elkaar mogen hebben. De laag- sten zitten opgesloten in een kooi, de hoogsten gaan in goud gekleed. Heeft men iets verdienstelijks gedaan, b.v. specimen van de oude (onze) bescha ving boven water gebracht of een goed advies gegeven, dan krijgt men een paar gram voedsel of aarde. De wijsheid, voor zover daar sprake van is, heeft Böll toegedacht aan de laagsten. Hoe hoger, hoe dommer en dus ook: hoe meer ruzie. Daardoor zijn de laagsten, die een grotere een heid vormen een potentieel gevaar voor de hogen. Daar zit de kiem van de opstand. Wat er echter ook verandert of gebeurt, ook in het jaar 2500 is by Böll het hart de belangrijkste drijf veer. Menselijke gevoelens zullen zich nooit laten onderdrukken. Aarde is in dit stuk het symbool van vreugde en plezier. Geheugen is het meest gevaarlijke woord, dat be staat in die maatschappij. Geen en kele band met het verleden. Geen liefde ook. Een kind mag alleen ge boren worden wanneer er door de dood weer een plaats open komt. De strengste verboden kunnen toch al de menselijke gevoelens niet onderdruk ken. Heeft Böll dat nu alleen bedoeld? Dan is hij ondanks het niet zo lange stuk wel erg langdradig Wij menen dat er nog iets meespeelt, n.1. de humoristische manier, waarop hij de mensen over zoveel jaar een reconstructie laat geven van de maatschappij en de mensen van de twintigste eeuw. Het is soms of hij op ironische wijze een loopje neemt met alle archeologische vondsten en verklaringen. Duidelijkheid is niet de grootste eigenschap van dit stuk. En om dit er in te brengen was een zware opgaaf voor „Imperium". Gisteravond gaf men in het Microtheater de première. De regisseur Jan Chr. Bartelsman had o.i. terecht het accent op het humoristische gelegd. Het duurde wel een poosje voor de zaal dat in de ga ten had. Dat kwam, doordat de in zet wat zwak was en de mensen daardoor niet precies wisten, waar ze aan toe waren. We vonden deze opvoering weer een knappe prestatie, vooral wanneer we in aanmerking nemen, dat het stuk niet sterk is geschreven en de afwezige spanning, nauwelijks door de nieuwsgierigheid wordt vergoed. Alle mcdespelenden hebben zich vol komen ingezet en met name Bert Dronkert gaf uitstekend de Ollie B. Bommeiige-figuur van Scheider weer- We zullen verder geen namen noe men, want allen hebben hun rol waargemaakt en daardoor het stuk belangrijker dan het is. Het moeilijk te realiseren décor en de kleding ALKEMADE De gemeenteraad van Alkemade maakt zich ernstig zorgen over het toenemend aantal grote speedboten dat zich de laatste tijd op de Braas8emermeer vertoont. Het gaat hier om snelle boten met een zodanige waterverplaatsing, dat de gewone vaart op de plas in gevaar dreigt te komen. Voor het gebied van de Braasse- mermeer, dat voor het grootste deel tot Alkemade hoort, geldt een ge meentelijke verordening, die het va ren met snelle speedboten aan ban den legt Zij die hiervan ontheffing hebben gekregen dienen hun boot te voorzien van een nummer. De zondag waargenomen boten droegen niet zo'n nummer en waren verder in het ge heel niet te identificeren. Burgemeester Smolders zal een na der onderzoek naar deze boten laten instellen, zo zegde hij de raad toe. Hij was niet alleen slecht te spreken over de mentaliteit van sommige bestuur ders van speedboten maar ook teleur gesteld over het geringe toezicht, dat de waterpolitie op dit plassengebied houdt De raad ging akkoord met het voor- NIEUWVEEN De „Alex van Wagenburg", de toerboot van De Zonnebloem, die vorig jaar in gebruik is genomen, zal op 24 en 25 april dag tochten maken voor de zieken. Ver scheidene bedpatiënten van het rayon Alphen en omliggende plaat sen, bij elkaar ongeveer honderd, kunnen weer genieten van een heer lijke dag op het water. Men vertrekt 's morgens om negen uur van de stei ger bij Avifauna. Het schip zal op enkele mooie plekjes aanmeren. De eerste dag varen mee: dr. G. C. Essens uit Noorden, medisch advi seur van de bond, de heer M. Stock man uit Zevenhoven namens het hoofdbestuur, deken J. Smit, rector van huize Ursula en ds. Koekkoek uit Alphen. Vrijdag: dr. J. Visser, Noor den, pastoor J. Velthuyse en ds. Ca- dée, Alphen. Zes verpleegsters en een twintigtal helpsters zullen onder leiding van zuster A. J. Eys de verzorging van de passagiers op zich nemen. Zuster Euphrasia, hoofd van de keuken van huize Ursula, zwaait de scepter over koffie, thee en soep. De conférenciers Arie Westgeest uit Noordwijk en G. A. de Boer uit Nieuwkoop zorgen voor de vrolijke sfeer. Mevrouw J. van Veen-Logger ziet erop toe dat alles volgens wens verloopt, mevrouw W. Her uit Aar- landerveen zorgt voor het vervoer van de woningen naar het schip v.v. Het enige dat De Zonnebloem niet besproken heeft is mooi weer. Uitvoering Ktviek NIEUWVEEN De uitvoering die de gymnastiekver. Kwiek gaf be gon met een opmars van de 335 le-4 den. Nadat de voorzitter de demonstra tieavond officieel had geopend toon den de groepen, kleuters, jongens en meisjes in verschillende leeftijds groepen evenwichtsoefeningen, tur nen, lange mat en knotsoefeningen. waren met fantasie ontworpen en in „eigen atelier" vervaardigd. A. C. Bouwman. Burgerlijke stand HAZERSWOUDE Geboren: Ve ra Gerda dv Van Klaveren D A en De Vries N, Errol, zv Drielinger R M E M en Raaphorst M, Ronald zv Philippo J D en van der Weijden C, Margaretha Helena Sofia dv Poot B C en Dijkxhoorn H. Ondertrouwd: Heemskerk Wilhel mus Hermanus Jozef, 28 jr en Cap- tein Jacoba Maria, 22 jr. Overleden: van Leeuwen A, 3 jr. stel van b. en w. twee geldleningen aan te gaan ten behoeve van de par ticuliere woningbouw. De voetbalvereniging WOA te Oud Ade en tafeltennisclub „De Tref fers" kunnen tevreden zijn; zij krijgen resp. een subsidie van f 6000 voor verbetering van het sportterrein en van f 22.500 voor het plaatsen van een nieuw clubgebouw. BENTHUIZEN De ontwikkeling van de Raiffeisenbank was ook in 1968 gunstig. De omzetten zijn be langrijk gestegen, het balanstotaal steeg met f 2 min tot f 10.409.448,71 (vj was dit f 8.514.052,59), terwijl de spaargelden met f 1.1 min stegen van f 6.733.501 tot f 7.899.255. Zo doende kon op ruime schaal aan aanvragen voor leningen worden voldaan (plm. 8 ton). De boekwinst was f 3.712,23 en aan herziening van de rentetarieven valt niet te ontko men. Het reservefonds steeg van f 253.494 tot f 284.144 en in 1968 is voor het eerst de reserve Onderling Raiffeisen Garantiefonds van f 18.130 op een balans gebracht. Het aantal dagboekposten steeg van 50.856 tot 70.603. Bij de bestuursverkiezing is geen verandering opgetreden. Als voorzit ter werd herkozen de heer A. A. v d Maas; secretaris bleef de heer C. v Gaaien. De heren P J Graper en P v Eijk bleven lid van de raad van toezicht. ABBENES Omdat gebleken is, dat een aantal jongens graag wil schaken heeft de heer W Foks het initiatief genomen tot het oprichten van eert vereniging. Donderdag wordt de eerste bijeenkomst gehouden in één van de lokalen van de School met de Bijbel. Nadere inlichtingen bij de heer Foks, Heijelaan 28. AARLANDERVEEN Deze vrachtauto van een Alphens expedi tie-bedrijf, die werd bestuurd door een chauffeur uit Zwammerdam, is gistermorgen in de langs het Zuid einde gelegen wetering gekanteld. De chauffeur wist zich te redden, hij kwam er met een nat pak af. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder bij het passeren van een bromfietser op de smalle weg te ver naar rechts uithaalde, waardoor zijn rechterwielen in de zachte berm kwamen. De chauffeur trachtte nog de wagen weer op het verharde weggedeelte terug te krijgen, maar dat mislukte. De wagen, die was geladen met stukgoederen van Stokvis in Alphen, is 's middags met een kraanwagen op het droge gehaald. Het Zuid einde was enkele uren voor het ver keer gesloten. Op de foto: De gekantelde wagen in de Wetering, terwijl personeel van Stokvis bezig is de goederen er uit te halen. OPENBARE KENNISGEVING De burgemeester der gemeente Hazerswoude brengt, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23, leden 2 en 3, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ter openbare kennis, dat op de afdeling Algemene Zaken der ge- meentesekretarie zijner gemeente, met ingang van 23 april 1969, ge durende één maand ter inzage ligt het ontwerp-bestemmingspl. „Dorp Zuid 1967, herziening 1969". Gedurende bovengenoemde termijn kan eenieder schriftelijk bij de raad dezer gemeente tegen het ontwerp bezwaren indienen Hazerswoude, 14 april 1969 De burgemeester voorn., C. G. van Dobben de Bruyn BENTHUIZEN De Benthuizense Evenementencommissie heeft in sa menwerking met de Organisatie Benthuizense Soos een gevarieerd feestprogramma voor Koninginnedag georganiseerd voor alle leeftijdsgroe pen. 's Morgens om 8 uur trekt een ge luidswagen door het dorp met mars muziek. Kinderen van alle scholen zingen om 9.45 uur de aubade op het plein voor het gemeentehuis, om 10 uur gevolgd door een toespraak van burgemeester Keijzer. Direct hierna ontvangen alle kinderen ter plaatse een tractatie. Vanaf 10.30 uur lopen drie pro gramma-onderdelen parallel tot 12 uur. De beide kleuterscholen en de klassen 1 en 2 van de lagere scholen kunnendeelnemen aan kinderspelen in de omgeving van de Arnoldus van Osschool op schoolpleinen en in de Beatrixstraat en de Roode Kruis straat Alle kinderen krijgen een prijsje en limonade. De klassen 3/4 en 5/6 kunnen deelnemen aan twee speurtochten door het dorp, met spe ciale opdrachten en vijf prestatie- spelen. In beide categorieën zijn 10 prijzen beschikbaar. De jeugd van 12 jaar en ouder kan deelnemen aan korfbalwedstrijden op het veldje ach ter Polder- en Zuidplein. Bij slecht weer vinden de spelen voor de klei nere kinderen plaats in de beide kleuterscholen, terwijl voor de gro tere kinderen een filmprogramma van twee uur draait in het Vereni gingsgebouw. De gehele bevolking kan om twee uur deelnemen aan een optocht met versierde voertuigen, van tractoren tot kinderfietsjes. Alle kinderen wordt verzocht vanaf 13.45 uur aan wezig te zijn op het plein van de Am. van Osschool zodat vooraf ge jureerd kan worden; de voertuigen worden opgesteld in de Beatrixstraat. Na de optocht om ongeveer 15 u, volgt een algemene prijsuitreiking op het plein van de Arn. van Osschool. Om 16 uur kunnen volwassenen deel nemen aan volksspelen in de buurt van de chr. kleuterschool; tal van aktiviteiten als touwtrekken, jeu de boule, balwerpen, ringrijden op de fiets, behendigheidswedstrijden voor auto's, verkleedwedstrijden enz. zijn hier georganiseerd. Voor de jeugd zijn er intussen films in het Vereni gingsgebouw. Het avondprogramma ziet er als volgt uit: om acht uur begint een voorstelling in de grote zaal van het Verenigingsgebouw, die om negen uur onderbroken wordt voor een sa menzang o.l.v. Ton Scheepers. Om kwart voor tien gaat de voorstelling weer door. Vanaf elf uur is er ge legenheid tot dansen op muziek van de Hotclub Rotterdam. In de gang van de oude school is er gelegenheid tot koekslaan, terwijl één der lokalen als bar zal worden ingericht. Het uitgebreide programma kan uiteraard alleen slagen als de gehele bevolking aan de feestelijkheden deelneemt. ALPHEN De heer C. van Win kel, fabrieksbaas bij de Dakpannen- fabriek N.V. Oosthoek en Zn., vierde gisteren zijn 50-jarig jubileum bij dit bedrijf. Als 15-jarige jongen kwam hij er in dienst. Tevens is de heer Van Winkel een van de laatste jubi larissen van dit Alphense- bedrijf, omdat zoals bekend Oosthoek met in gang van 1 juli officieel wordt opge heven. De laatste partijen pannen worden dezer dagen „afgestookt". Omdat de kantoorgebouwen al zijn ontruimd en de inboedel is overge plaatst naar Zoeterwoude, had de huldiging plaats in hotel Toor. De di recteur van het bedrijf in Zoeter woude, ir. P. Kolk, prees de vakbe kwaamheid van de jubilaris, die zich heeft weten op te werken tot fa brieksbaas. Hij stond altijd klaar om de belangen van werknemers en fa briek. In die vijftig jaar heeft hij drie ge neraties van de Oosthoekfamilie en vele bedrijfsleiders meegemaakt. Ir. Kolk overhandigde de heer Van Win kel als blijk van waardering een ge schenk onder couvert en de legpen ning met oorkonde en gouden draag- speld van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Mevrouw M. van der Giessen-Oost- hoek uit Krimpen aan de Lek bood een plant aan. Ook mevrouw N. Oost hoek-Kolk uit Oegstgeest sprak lo vende woorden. De jubilaris heeft bij zijn 40jarig jubileum al de zilveren medaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nas- sau ontvangen. KOUDEKERK Gisteravond werd op het sportveld van de w „Koudekerk" onder niet bepaald gunstige weersomstandigheden een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal uit het fabriekskader en een elftal van het kantoorkader van de NV Spanbeton Mij. Onder strqmende regen verrichtte mevrouw Ver kerk-Jonker de aftrap. Doelman Starreburg die bij het kantoor het doel verdedigde moest zich in de tweede helft laten vervangen door de directeur van Spanbeton, de heer Prohn. Dijkstra nam de plaats in van zijn directeur. Toen scheidsrech ter Hamaker voor de laatste maal floot hadden de kadermensen met 13-2 een grote overwinning behaald. De doelpunten werden gemaakt door B. Gebert 3, Colijn 4, A. Zweeris 2, Van Dijk 1, Straver 1 en Van 't Wout 2. De doelpunten voor het kantoorkader werden gemaakt door directeur Prohn en J. Dijkstra (strafschop). TER AAR De Luchtpost hield een wedvlucht met oude duiven van af Baarle-Nassau. Afstand 84 km. De duiven werden "gelost om tien uur. Aankomst eerste duif 11.06.38 uur. Uitslag: H v Emmerik 1 en 14 en 16, D Mank 2 3 4 19, B Wassen- burg 5, gebr. Spring in 't .Veld 6 7 8 11 en 18, B Kroon 9 en 10 en 13, J v d Meer 12 en 15 en G Wilden burg 17. Bedankt voor Abbenes ABBENES Ds. C v d Bosch tc Gorlnchem heeft bedankt voor 't be roep, uitgebracht door de herv.. ge meente Nieuw-Vennep/Abbenes. Landbouw- en veeteeltdeskundigen op HLS/MLS-niveau Tropische land bouwdeskundigen Tuinbouwdeskun- digen op HTS/MTS - niveau Visserij instructeurs Leraressen landbouw- huishoudkunde N 21 ,en huishoudkunde N12, N19 Leraren nijverheidsonder wijs hout- en metaaibewerken Onder wijzer L.O. Leraar of onderwijzer met akte M.O.B of lesbevoegdheid exacte vakken Technisch tekenaar Auto monteur-V AM Loodgieter-GAWALO HTS'ers weg- en waterbouw Grafisch deskundige Boekdrukker Hand- en machinezetter Reprofotograaf/foto lithograaf Verpleegsters A Ver pleegsters A met kraam-, wijkaanteke- ning en verloskunde Medisch-klinisch analyste Maatschappelijk werker Kinderverzorgster Jeugdleider, be kend met landbouw Administratieve krachten, bekend met coöperatiewezen. STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS Muzenstraat 30, Den Haag InfrkrmattaQtrririlr ,k heb belangstelling voor het werken als vrijwilliger. imurmdue;>iruuK Wj|t u m|j nader |nformeren> NAAMgeh./ongeh. ADRES WOONPLAATS-geb. datum BEROEPOPLEIDING DATUM WAAROP EVENTUEEL BESCHIKBAAR U kunt over ontwikkelingswerk praten, u kunt er ook zelf iets aan doen. Ontwikkelingslanden doen een beroep op jonge Nederlanders om mede te werken aan de vooruitgang. Voor de uitvoering van de plannen in die landen heelt men behoefte aan vakmensen. U kunt daarbij zijnals u tussen de 21 en 35 jaar bent ...en als u bereid bent om 2 Jaar te teven en te werken midden tussen de mensen van een ander land en een andere cultuur. zondere scholen kunnen verschil lende maatregelen worden getrof fen, zoals het vormen van een school adviesdienst. Ook moet, naar de me ning van het gemeentebestuur, wor den gestreefd naar het in het leven roepen van nieuwe vormen van on derwijs, waarbij wordt gedacht aan een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden (een zg. L.O.M.-school). ALPHEN Sommige woning bouwverenigingen in onze gemeente hebben in een brief aan de huur ders zonder meer volstaan met de mededeling dat de zg. „kale" huur met 6 pet is verhoogd en dat ook de bijkomende kosten met een niet na der genoemd bedrag zijn verhoogd. Een andere woningbouwvereniging voegt daar het nieuw verschuldigde bedrag aan toe, zonder dat de huur der inzicht krijgt in de samenstel ling van zijn huurbedrag. Een lid van de gemeenteraad voor de PvdA de heer J. H. v d Vlies, heeft in ver band hiermee de volgende vragen aan B en W gesteld: Heeft het college van B en W ken nisgenomen van de wijze waarop de woningbouwverenigingen hun huurders van de op 1 april '69 door gevoerde huurverhoging mededeling hebben gedaan? Acht het college het juist, dat de huurders van woningwetwoningen niet op de hoogte zijn van de opbouw van het huurbedrag, gesplitst naar zg. „kale" huur en de bijkomende servicekosten? Indien deze vraag ontkennend be antwoord wordt, is het college dan bereid overleg met de woningbouw verenigingen te plegen om te trach ten hierin verandering te brengen? ALPHEN In verband met een verzoek van de gemeente Leiden om deel te nemen aan de door die gemeente ontworpen procedure voor de toelating tot scholen voor voortgezet onderwijs, is in onze gemeente overleg gepleegd over de wijze, waarop het onderzoek van de leerlingen kan plaats hebben. Een onderzoek is alleen verplicht voor toelating tot het lyceum. In overleg met de rector van het lyceum alhier, drs. M. A. Taal, is besloten niet aan de regeling van Leiden deel te nemen, maar een bredere opzet aan de zaak te geven. Om alle leerlingen bij het verlaten van de lagere school gelijke kansen te bieden, is een commissie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van alle soorten en richtingen van onderwijs in de regio Alphen aan den Rijn, die de mogelijkheid zal on derzoeken om alle leerlingen van de hoogste klassen van de scholen voor basisonderwijs te testen. Begeleiding Dit onderzoek kan dus ook van be lang Zijn voor de verdere differen tiatie van de leerlingen na het brug- jaar bij het algemeen voortgezet of het beroepsonderwijs. Er is een werk- commissie ingesteld, met voorlopig als voorzitter de heer T. van de Kamp, directeur van de Ichthus- school voor mavo aan het Jorisplein Uiteraard zijn aan een dergelijk al gemeen onderzoek kosten verbon den en aan de gemeentebesturen in de regio zal worden gevraagd hierin bij te dragen. De plannen van het gemeentebe stuur reiken nog verder. De positie van onderwijscentrum voor een re gio schept verplichtingen voor het treffen van voorzieningen ten aan zien van het onderwijs. Men wil de mogelijkheden bezien van een maatschappelijke begeleiding van het onderwijs, waarbij men denkt aan didactische scholing, aantrekken van een logopedist en een psychiater. Schooladviesdienst Door samenwerking van de ge meente met de besturen van de bij-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4