Echtpaar nam afscheid tijdens kerkdienst in Leimuiden Padvindersdag Alphen Problemen rond nieuwe lagere school Abbenes Arie en Nanny de Jong gaan helpen in ziekenhuis Bijna ton tekort op begroting Nieuwkoop Burgemeester Gallas voorzitter federatie Babylijkje gevonden in Leimuiden Invaliden genoten van feestmiddag Rode-Kruismars in Alphen trok 1045 deelnemers Schoolkinderen hielden landbouwtentoonstelling Fasson haalt papier binnen Ds. Dethmers verlaat Wouhmgge RODE ZON BOVEN BORNEO Treffend kinderdrama van Robert Lewis MARTINE ZINGT EN SCHRIJFT VISIE OP TOEKOMST NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 21 APRIL LEIMUIDEN De dienst in de hervormde kerk in Leimuiden stond zondag in het teken van dienstbetoon en liefde. Dit in ver band met het vertrek van het echtpaar De Jong-Staalduinen naar het Amazonehospitaal „Al- bert Schweitzer" te Pucallpa in Peru. Ds. P. J. L. Wapenaar ba seerde zijn preek op Johannes 10 vers 16. De predikant wees erop dat ont wikkelingshulp niet bij iedereen „in het hart staat geschreven". „De mensen buiten ons gezichtsveld moeten ook geholpen worden, zo dat zij aan het leven kunnen deelnemen", aldus ds. Wapenaar. Na de preek gaf Nanny de Jong een indruk van Peru, dat een ont wikkelingsland is, waar men er al leen met praten niet komt. Het echt paar De Jong wordt uitgezonden door „de Arbeitsgemeinschaft evangeli- scher Kirchen in Deutschland" en zal eerst vier maanden in Mexico door brengen om de Spaanse taal te leren. In het Amazonehospitaal werken twintig Europeanen; Arie en Nanny de Jong zullen de enige Nederlanders Toezicht In het oostelijk deel van Zuid-Peru waar het hospitaal is gelegen, leeft de Indiaanse bevolking voornamelijk van visserij en jacht In 1957 startte men met een landbouwproject in een gebied van 100 m2. Volgens de heer De Jong werd in 1962 de eerste coö peratie gesticht De Indianen zijn snel van begrip en leren daardoor gemakkelijk iets aan. Het was dr. Binder, leerling en vriend van wijlen Albert Schweitzer, die een achttal jaren geleden het hos pitaal bouwde. Nanny de Jong zal het toezicht op de wasserij en andere af delingen op zich nemen. Namens de kerkeraad werd het echtpaar het dagboek „Komen en Gaan" aangeboden. Psalm 121 vers 4 werd hen toegezongen. De voorzitter van de Nederlandse Vriendenkring, de heer P. A. Wiewei NIEUWKOOP In de raadsver gadering van vrijdag zullen de be grotingen voor 1969 worden behan deld. Deze vertoont een tekort van f 90.000 voor de algemene dienst. Dit bedrag kan worden onttrokken aan de saldireserve, geraamd op een be drag van f 341.660,97. Wat de woningnood betreft, is er weinig veranderd. Er is nog altijd een lange wachtlijst. Op 31 dec. wa ren er 116 huurwoningen in uitvoe ring en 88 koopwoningen. Er zijn plannen in voorbereiding voor de bouw van 156 woningen in plan west en 59 in plan Prolkade. Het grootste onderwijsprobleem is momenteel de huisvesting. De Pieter de Graafschool heeft momenteel ze ven leerkrachten. Per augustus wor den dit er acht of negen. De H. Hartschool komt eveneens van 8 op 9 leerkrachten en de Maranatha- school van 6 op 7. Elke school heeft echter maar de beschikking over 6 lokalen. De Pieter de Graafschool moet het voorlopig met meer noodlo- kalen doen. De H. Hartschool zal ge noegen moeten nemen met de loka len van de voormalige jongensschool. Voor de Maranathaschool moet nog een oplossing worden gevonden. De winsten van het kampeerter rein (f 50.292.84) worden bestemd voor verbeteringen van het terrein. Voor het zwembad wordt een nadelig saldo van f 25.000 geraamd. Na ver hoging van de tarieven kan dit wor den teruggebracht tot rond f 20.000. Voetbal in Hazerstvoude HAZERSWOUDE Bedrijven of buurtverenigingen die, voor het spe len van een voetbalwedstrijd, ge bruik willen maken van een van de twee sportvelden in het sportpark te Hazerswoude-dorp, zullen als vergoe ding vijftig gulden per wedstrijd moeten gaan betalen. Het bestuur van de Stichting Sportpark heeft verder besloten per seizoen een veld ten hoogste vijftien keer in gebruik te geven. Aanvragen voor het hele seizoen moeten voor 1 mei worden ingediend bij de Stich ting. Zoals bekend worden de speelvel den in het sportpark gebruikt door de Hazerswoudse Boys. Hearing over weg door Rietveld HAZERSWOUDE Op 12 mei om twee uur is er in het gemeentehuis een openbare bijeenkomst over het onteigeningsplan voor aanleg van een weg door het Rietveld. Deze gaat lo pen van de Voorweg te Hazerswoude tot aan de Copierekade te Alphen aan den Rijn. Belanghebbenden kunnen op die dag hun bezwaren schriftelijk of mondeling indienen bij een commissie van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland die wordt bijgestaan door een daartoe door het algemeen be stuur aangewezen deskundige en de burgemeester. De stukken liggen vanaf 21 april voor ieder ter inzage. HAZERSWOUDE De vereniging voor kleindierensport „Rijnland-Lei den" heeft zaterdag 26 april Deense en Duitse collega's te gast. Na aan komst in het Groenendijks parochie huis om twaalf uur, brengen zij een bezoek aan het bloemencorso in de Bollenstreek. Om half zes is men weer terug in het parochiehuis. HAZERSWOUDE De Hazers woudse Tennis Club neemt zaterdag 26 april de twee nieuwe tennisbanen en het vergrote clubgebouw in ge bruik. 's Avands om acht uur is er een bijeenkomst voor alle leden in het clubgebouw. uit Den Haag, gaf daarna aan de hand van dia's een indruk van het le ven van de bewoners in het Amazo negebied. Toegangswegen zjjn er praktisch niet. Om er vanaf de kust te komen moet men over het bijna 7000 meter hoge Andesgebergte. Noodgedwon gen is men dus op luchttransport aangewezen. Giften op postrekening 1605800 t.n.v. Stichting Amazonehos pitaal Peru, te Gouda, zjjn welkom. ALPHEN Burgemeester R. M. Gallas heeft zaterdagmiddag het voorzitterschap aanvaard van de AI- phense padvindersfederatie, die zich afspeelde bij het clubgebouw „De Uithoek"' aan de Bijlerweg. Mr. Gallas en zijn echtgenote werden bij het begin van deze weg opgewacht door de leiding van de Federatie, waarna men, voorafgegaan door de padvindersdrumband uit Boskoop, naar het terrein wandelde. Hier heeft eerst de chef van de Alphense Rowansgroep, de heer F. M. Ponsioen, het woord gevoerd. Hij wees erop, dat dit het derde hoogtepunt was in het bestaan van de Alphense padvinderij. Eerst be sloot men vorig jaar tot samenwer king tussen de vier groepen van de Ned. Padvinders, het Ned. Padvin- dersgilde, de Gidsen en de Kath. Verkenners. Enkele weken geleden voerde men een gezamenlijke bloe- menaktie en nu was er dan deze dag. Spreker uitte er zijn erkentelijk heid voor, dat burgemeester Gallas het voorzitterschap van de federa tie wilde aanvaarden en speldde een een vierdelig klaverblad, als bewijs insigne, vervaardigd door de troep leidster mej. De Rijk, bestaande uit van de installatie op. Ook mevrouw Gallas ontving dit embleem. In een korte toespraak sprak bur gemeester Gallas zijn grote waar dering uit voor het spel van ver kennen en zegde toe, dat hij in zijn functie van voorzitter het mogelijke zal doen om dit te steunen. Was het, door het onverwacht nog vrij milde weer mogelijk deze installatie te Personeel Beton-Centrale op verrassingsreis KOUDEKERK Het personeel van de „Koudekerkse Beton-Centra- le" van de firma Van Aalst gaat aan het eind van deze week met echt genotes een vliegtochtje maken naar het buitenland. De heer Van Aalst, zelf enthousiast sportvlieger, heeft de reis georganiseerd. Waar de reis naartoe gaat, zal tot het laatst voor iedereen geheim blijven. Zwembad Koudekerk open KOUDEKERK Zaterdagmorgen om tien uur ging het Prins Willem Alexanderbad open voor de zwem- lustige bewoners van Koudekerk en omgeving. Al om half tien stond een 60-tal jeugdige zwemmers bibberend (het had 's nachts nogal gevroren) te wachten tot mevrouw Oppelaar het sein gaf dat zij naar binnen mochten. Toen het eenmaal zover was, ver gat de jeugd de kou. De kinderen stormden de kleedhokjes binnen. De eerste die het verwarmde water in dook was Mare Emens. Hij had ech ter maar een paar centimeter voor sprong op zijn kameraadjes. Postduiven .Ons Genoegen9 KOUDEKERK De postduiven vereniging „Ons Genoegen" nam deel aan de wedvlucht vanuit Baarle Nas sau, een afstand van 79 km. Om tien uur 's morgens werd er gelost. De eersteprijsduif kwam binnen om 10.59 u., de 34ste om 11.08 u. De uit slag is: 1 15, H. van Vegten en Co.: 2. J Kompier; 3 26 30 H Schellinger hout; 4 9 12 13 19 21 23 29 33 Faber; 5 8 10 11 14 17 G van Klaveren; 6 22 27 32 C P de Keijzer; 7 28 Gebr. De Wit; 16 18 25 34 Combinatie Hoogen- boom; 20 G Biesheuvel; 24 L Smits; 31 M Schellingerhout. KOUDEKERK Vanavond ko men op het Koudekerkse sportveld twee elftallen van Spanbeton tegen elkaar uit in een voetbalwedstrijd. Het fabriekskader speelt tegen het kantoorkader. De wedstrijd die om 7 uur begint, wordt geleid door scheidsrechter W. Hamaker. doen plaats hebben in de openlucht, ook verder kon het hele buitenpro gramma worden afgewerkt. Er waren demonstraties van de welpen en de gidsen, vlootschouw en zeilen op het recreatiemeer en bij alles bleek, dat de padvinderij in Alphen over een schat van materiaal beschikt en ook veel deelnemers telt. 's Avonds waren er in de Uit hoek nog filmvoorstellingen, eerst voor de kabouters en welpen, later voor de padvindsters en padvinders. ALPHEN Door een plotselinge rukwind kwam zaterdag een in woonster uit Nieuwveen, die met haar au/to in de richting Zwammer- dam reed, in het water van de Ziende terecht. Ze raakte lichtge wond. De auto werd zwaar bescha digd. LEIMUIDEN Spelende kinderen heb ben zaterdag in Vriezekoop een plastic tas gevonden, waarin een babyl(jkje zat, dat al enkele uren in het water moet hebben gelegen. De tas dreef langs de oever van de Drecht. Nadat een van de kinderen deze macabere vondst thuis had verteld, belde de vader onmiddellijk de politie. De anatoom-patholoog dr. Zeldenrust heeft inmiddels sectie verricht. Hierbij aan het licht gekomen, dat de baby heeft geleefd. De politie speurt momenteel naar de moeder van deze ongewenste baby. Het onderzoek is voorlopig beperkt tot Lei muiden en omgeving. Een ieder, die in lichtingen kan verstrekken, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de waarnemend groepscommandant van Alkemade, tel. 01713-2350. BURGERVEBN Zaterdag geno ten invaliden uit Burgerveen, Rijk en Rijsenhout van een feestelijke middag, die ieder jaar door de plaatselijke onderafdelingen van het Rode Kruis wordt georganiseerd. Het dorpshuis „Marijke" was voor deze gelegenheid fraai met bloemen versierd. Het bestuur zorgde voor een gezellig programma. Medewer king verleenden ondermeer „de Zin gende Zusjes" uit Badhoevedorp en de voordrachtskunstenaar Jan Oostérwelder uit Amsterdam. Voorzitter D. van der Blom be dankte na afloop de medewerken den. De helpsters van het Rode Kruis werden daarbij niet vergeten. Het was een in alle opzichten middag. Jack Smits (Ter Aar) werd tweede TER AAR Zaterdag heeft Jack Smits in Venlo deelgenomen aan een vijftien kilometerloop. Hij wist daar de tweede plaats te veroveren ach ter A. Jonkers uit Breda. Smits had een achterstand van slechts tien se conden. De prestaties van Jack Smits in de laatste weken zijn er aanleiding toe geweest hem op te nemen in de Ne derlandse ploeg, die op 10 mei gaat deelnemen aan het Europese 25 km- veteranen-kampioenschap in Keulen. ABBENES De Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs verga derde onder leiding van ds. J. L. J. L. Keijzer. In de vacature die ontstaat als ds. Keijzer binnenkort vertrekt werd voorzien door de be noeming van de heer W. Foks. Men besteedde veel aandacht aan de pro blemen rond het schoolgebouw. Een goedgekeurd plan voor verbouwing en uitbreiding van het bestaande gebouw ligt gereed en de gemeen teraad heeft het geld ervoor (f 337.000) toegezegd. De bouwtechnische dienst van de gemeente berekende echter dat een nieuwe 5-kIassige school niet veel duurder zou zijn dan het verbouwen van de oude. De verbouwde school zal enkele nadelen hebben: twee klassen voldoen niet aan de door de wet geëiste afmetingen, de ver keersruimte is beperkt en een ge meenschapsruimte ontbreekt. Om deze redenen heeft het bestuur in principe besloten nieuwbouw te preferen. De inmiddels ontvangen prijs opgave voor een nieuwe school (f 650.000) valt echter nogal tegen. RECONSTRUCTIE VAN RINGDIJK HAZERSWOUDE De Ringdijk wordt in samenwerking tussen de ge meenten Hazerswoude en Benthuizen en het waterschap „De Omringdijk van de Drooggemaakte Noordpias" gereconstrueerd. De voorbereidingen zijn al zo ver gevorderd, dat de ge meenteraad van Hazerswoude donder dagavond e.e.a. in 'n overeenkomst zal vastleggen. De werkzaamheden wor den tot nu slechts opgehouden door een eigenaar, met wie geen overeen komst kon worden bereikt. Raadsagenda Hazerswoude HAZERSWOUDE Donderdag 24 april komt de gemeenteraad bijeen. Agenda: vaststelling kampeerveror- dening; vaststelling verordening op financieel beheer; onbewoonbaarver klaring Dorpsstraat 26, Rijndijk 370, 372 en 374; aangaan overeenkomst met waterschap „De Omringdijk van de Drooggemaakte Noordpias" en Benthuizen inzake reconstructie Ringdijk; voorlopige monumenten lijst. Men moet nu afwachten of het mi nisterie bereid is mee te werken. ALPHEN De jaarlijkse Roode Kruismars, die zaterdag onder het motto „Help uw Rode Kruis helpen", werd gehouden, trok 1045 deelne mers, die nite alleen uit de omge ving van Alphen kwamen, maar ook uit Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Groningen, Alkmaar en Arnhem. De drumband Crescendo verleende muzakale medewerking. Marsleider was de heer J. van Ringen, voorzitter van de afdeling Alphen van het Roode Kruis. De deelnemers hadden veel lof voor de route, die o.a. voerde langs de Hei manswetering. Wat ook echt in de smaak viel, was dat de afstanden werden onderbroken door het vo gelpark Avifauna, waar men tijdens de mars gratis toegang had. De individuele wandelaars kregen de Roode Kruismedaille. De groe pen bovendien nog een extra groeps- prijs. ALPHEN In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken in garage Bervo aan de Nieuwe Sloot. Men wist binnen te komen door verbreking van een ruit. Er wordt een klein bedrag aan geld vermist. O ABBENES Een aardrijkskun deles op de school met de Bijbel werd aanleiding tot een tentoonstel ling. Bij de behandeling van de landbouw bleek dat veel kinderen In het toch overwegend agrarisch ingestelde Abbenes er weinig van af wisten. Na een opmerking van de onder wijzer begonnen de kinderen ma teriaal aan te dragen. Weldra puil de de klas uit: het idee om een ten toonstelling te houden werd gebo ren. Veel ouders werkten mee en het geheel lokte veel kijkers naar de school. Ze werden daar door leer lingen rondgeleid langs op het schoolplein opgestelde ploegen, eg gen en tractoren, waarvan de oud ste 35 jaar en do jongste splinter nieuw was. In de gangen van het schoolge bouw waren enkele afdelingen in gericht. Veel aandacht kregen een complete hoefsmederij en een mel- kerij met toebehoren. Met veel zorg hadden de kinderen een model- landbouwboerderij ingericht, waar op mini-akkers alle bewerkingen tussen zaaien en oogsten werden uitgebeeld. Ruim 100 veevoeders en landbouwprodukten, platen en tijd schriften waren overzichtelijk uit gestald. De leerlingen zélf waren verrukt van de levende have, waaronder 50 ééndagskuikens. HAZERSWOUDE Nadat het KVP raadslid A. M. Speulman tijdens de eind maart gehouden raadsvergadering de aan dacht van B en W had gevestigd op het feit dat de inwoners van de Groenendijk voortdurend papierafval van de fabriek N.V. Fasson in hun voortuintjes vinden, heeft de directie van dit bedrijf zeer snel gereageerd. Onmiddellijk na publikatie van het raadsverslag stelde de directie van Fasson zich in verbinding met het gemeente bestuur. Men had reeds besloten al het papierafval binnen de fabriek op te slaan. Hiervoor moet de fabriek aan de Rijndijk echter worden uitgebreid. Over enkele maanden zal de uitbreiding zijn voltooid. Tot zolang zal de directie al het moge lijke doen om hinder voor de omgeving te beperken. HAZERSWOUDE Op de ont- werp-monumentenlijst die de minis ter van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk de gemeente Ha zerswoude heeft toegestuurd, staan onder andere de panden Dorpsstraat 27, 29 en 31. Behalve het feit .dat de panden Dorpsstraat 27 en 31 onbe woonbaar zijn verklaard moeten deze huisjes verdwijnen voor de bouw van het bejaardentehuis. De panden Dorpsstraat 27 en 31 zijn door de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting erkend als krot. De gemeenteraad krijgt donder dagavond het voorstel de minister te verzoeken de desbetreffende wonin gen van de lijst af te voeren. Op de behandeling van andere op de lijst geplaatste panden hoopt het college in de volgende vergadering terug te komen. WOUBRUGGE Tijdens d morgendienst in de Gereformeerd kerk deelde ds. Dethmers mee, di hij in juni de gemeente gaat ver laten. De raad van samenwerk^ van de Gereformeerde kerken ti hem als studentenpredikant aanstel, letn in Semarang op Midden-Jan Hiertoe zal hij eerst worden geleid in het zendingscentrum Baarn. Het is de bedoeling dat d predikant eind 1970 naar zijn nieu we standplaats vertrekt. Het afscheid van de gemeente waar hij op 17 oktober 1964 zijn in. trede deed, is vastgesteld op Eerste Pinksterdag tijdens de middagdiemt Raad Nieuivkoop NIEUWKOOP De raad komt vrijdagavond om 8 uur bijeen ter be handeling van de volgende punten: vaststelling begrotingen; aanschi! leer- en hulpmiddelen r.k. school it Noorden; subsidie bureau medische sportkeuring; onbewoonbaarverkla ring woning Zuideinde 203; instelling raadscommissies; verhuur gedeelte boerderij Zuideinde 155; aansluitin gen Kennedylaan en Roerdomplaa op de provinciale weg; verhoging ta rieven zwembad; uitbreiding en ovc- dracht begraafplaats in Noorden; 1* schikbaarstelling krediet uitgifte 19. port Nieuwkoopse Plassengetof; verkoop grond aan Eurowonii? N.V. in West voor de bouw van\ drive-in woningen en beschikbar stelling krediet voor het voorlopt bouwrijp maken en ontsluiten va een terrein in West- BURGERLIJKE STANd NIEUWKOOP NIEUWKOOP Geboren: Maria -Joanna Wilhelmina, dv J G Mouriü en W M T Zwambag; Karin Christi na, dv K P van Eijk en L C Riet veld; Bastiaan Willem, zv J Rijfen en C A Domburg; Oliva Belinda, df G B de Keijzer en O A Pauëlsen. Ondertrouwd: P E Oorthuizen a L H J Vlaanderen. Er Is slechts betrekkelijk wei nig eenvoudige voor ieder toe gankelijke documentatie over de strijd tegen de Japanners In het vroegere Nederlands-lndlë. Wellicht ligt dit aan de enor me afstand, die dit toneel in de laatste wereldoorlog scheidde van het Europese slagveld, mo gelijk gevoelen wij Nederlenders ons daarmee niet zo betrokken als bij de bezetting door de Duitsers. Feit Is, dat, hoewel ook ginds sprake was van overweldiging door een Invaller, de situatie ge heel anders was dan hier, ook al waren de basis-belevenissen de zelfde. Bijzonder Interessant zijn daarom de drie delen van C. van Heekeren: Rode zon boven Borneo, Moord en Brand en Hel den, Hazen en Hoden. Die verschijnen nu In pocket- vorm bij Bert Bakker/Daamen NV In Den Haag tegen de prijs van f 10.40. Rode zon boven Borneo telt 169 blz. Van Heekeren beperkt zich tot het gebied dat hij het best ken de: het eiland Borneo, dat overi gens nog groot genoog is. Interessant Is daarbij, dat het ging om een met zeer dicht oer bos bedekt land. waarin verbin dingen uiterst moeilijk waren te onderhouden en waarin militaire eenheden in kleine groepjes opereerden. Op de zeer verspreid wonen de en werkende enkelingen heeft het oprukkende Japanse bezettingsleger de Indruk ge maakt van een troep mieren, die zich door de bossen verspreid de. Die met overgrote aantallen. De tragedie van het Joodse volk tijdens en na de oorlog is zó groot, dat eigenlijk niemand zich daarvan een voor stelling kan maken. Wel details in dit grote geheel: familie leden waarvan slechts een schimmige herinnering bleef, vrienden waarmee eens prettige gesprekken werden gevoerd, die mèt hun gesprekken nu behoren tot een afgesloten tijd perk, voor velen een vluchtig langsgedreven droom. In „Jij daar" beschreef An ne de Vries de belevenissen van een Indianenmeisje. Het is een spannend boekje voor zes- tot achtjarigen. Kleurige grappige tekeningen van Hans Deininger maken het tot een mooi geheel. Uitgave G. F. Callenbach NV Nijkerk (26 blz. 4,10). vaak eigen verliezen niet ach tend, Borneo als het ware overspoelde. Juist In Borneo wa ren echter ook verschillenden die diep In de bossen buiten het bereik van de Japanners zouden blijven. Van Heekeren wil zo eerlijk mo gelijk zijn. In zijn feltenmeteriaal en de rangschikking daarvan. Hl] zal de eerste zijn toe te geven dat hem dat niet geheel Is ge lukt. HIJ moest in teveel gevallen steunen op halve verklaringen, mededelingen die elkaar te genspreken; feiten die nooit kunnen worden achterhaald om dat allen die zo'n gebeurtenis meemaakten het leven hebben gelaten. Hij heeft dan ook zijn boekjes voorzien van een uitgebreide lijst van bronnen. TUINPLANTEN IN KLEUR Nu al een tweede druk van het praktische boekje over tuinplanten in kleur, dat evenveel korte en duidelijke beschrijvingen bevat als kleurenfoto's. Elke beschrijving van bloem, plant, boom of struik gaat namelijk vergezeld van oen aan duidelijkheid niets te wensen overletende kleurenfoto alsmede één of meer symbooltjes waardoor men direct kan zien of men bijvoorbeeld met een zon- dan wel met een schaduwmlnnende plant heeft te maken. (201 tuinplanten In kleur, door Rob Herwig, L J. Veen's uitgevers maatschappij NV, Amsterdam, geplastificeerd. 142 blz, f 9,90). HE VERHAALTJE van Martine Bijl, getiteld „Elfje Twaalf- je" is een heel lief boekje geworden, geïllustreerd met fraaie tekeningen. Het verhaaltje is sim pel en begrijpelijk. Het gaat over het elfje nummer twaalf, dat met een reuze groot minder waardigheidscomplex rondloopt omdat zij te dik is en niet kan zin gen en dansen. Als ze zich diep onge lukkig voelt, helpen Schorrepiep de muis en Lucille de vlinder haar. Het slot is dat ze een zang-, vlieg- en dansvoorstelling geeft voor alle andere elfjes. Op het bijbehorende, gekleurde grammofoon plaatje zingt Martine Bijl op muziek van Henk van der Molen twee liedjes over het verhaaltje. Van het laatste is de melodie bijzonder fraai, maar voor de kleintjes mis schien iets te volwas sen. In elk geval ls de combinatie boek-plaat hartveroverendeen Ge schenk met een hoofd letter. Uitgave De Vrouw en haar Huis Boekuitgeve- rlj en Ring Editions, Bussen, 13 "lz„ ƒ9,90. En de kinderen. Enig over- blijvenden soms van een fa milie. Overgegaan in handen van pleegouders. Opgevoed in een levensbeschouwing welke niet die van hun ouders was. Soms onderwerp van touw trekkerij tussen de eigen fa milie, het eigen volk, en de pleegouders, die hun kind niet meer wensten af te staan. Chicanes in die strijd, soms zelfs van de zijde van een kerk, die de pleegouders steunde en die alles deed ter voorkoming van „het verlo ren gaan van een gewonnen zieltje". In Nederland hadden wij de „affaire-Anneke Beek man". Zo'n kinderdrama werd voor Robert Lewis aanleiding tot zijn roman „Michel, Mi chel", in Nederlandse verta ling uitgegeven bij A. W. Sijt- hoff te Leiden (636 blz. 20.50), zoals men weet later verfilmd. In „Michel, Michel" herken nen wij de „affaire-Anneke Beekman". De lotgevallen van het jongetje Michel Be- Naargeestig Zo vreemd als de titel is, zo vreemd de inhoud van het in de VCL-serie verschenen boek En het gras huilde, door Annie Ferwerda-Van den Berg. Het is een naargeestige omgeving waarin Joke op groeit. Haar moeder is niet normaal te noemen en Joke en haar vader weten dit niet op te vangen. De randfiguren zijn mensen met weinig be grip, onvakkundig en liefde loos. Daar de schrijfster zich bovendien nogal in kleine de tails verliest, kan het boek bij het lezen wel wat irrite ren. (214 blazijden, 7,30, abonnees 3,65, uitgave Kok, Kampen.) nedek werden een nationaal schandaal, dat Frankrijk, waar hij tijdens de oorlog bij een pleegmoeder was ge komen, in tweeën verdeelde. Orn dit conflict gaat het Lewis niet, maar wel om de daardoor in het hart van de jongen gewekte emotionele strijd. Michel wordt op den duur innerlijk verscheurd door zijn liefde en loyaliteit naar twee kanten, twee re ligies, twee volken. De stijl van Lewis is niet eenvoudig. Analyserend, soms wijdlopig beschrijvend. Maar met groot voorstellingsvermo gen en bijzonder reëel be schreven. Lewis heeft met „Michel, Michel" wezenlijk iets te zeg gen. Wat hij te zeggen heeft, gaat onze wereld en de ver antwoordelijkheid van ons zelf tegenover onze kerken en onze medemens terdege Terugblik Erica Wallach werd in 1950 in Oost-Berlijn gear resteerd op verdenking van spionage. Zij schrijft in dit door C. Hazeu-Krook ver taalde boek over de erva ringen in vijf jaar Oost- duitse gevangenissen en Sowjet-kampen. Over de nachtelijke verhoren, de be wakers, de medegevangen, de ongemakken en soms ook de kleine verrassingen. Het is geen boek waarin op wraak wordt gezonnen, wel een verhaal van een dood gewone, dappere vrouw die een terugblik werpt op haar leven. (Gewone vrouw, 379 bladzijden, uitgave Tijl, Zwolle). Het wereldvenster te Baarn geeft in de serie Anatomie van de toekomst een boek uit waarin Robert Adolfs en dr. J. Sperna Welland van een dertiental theo logen, fysici, een enkele filosoof, socioloog, en dichter vragen stellen over de mogelijke bete kenis van religie, christendom, geloof in de kerk In een gesecu lariseerde cultuur. Een zeer ac tueel onderwerp wordt zo van vele zijden belicht. Terecht concluderen de sa menstellers dat er een grote on zekerheid is door een onduide lijke terminologie: voorts dat dit boek over de hele linie een exo dus is uit het conventionele christendom; de denkers die het meest ter sprake komen blijken Bonhoeffer en Karl Marx te zijn; de oecumene heeft slechts zin als dienst aan de wereld: het christelijk geloof moet opnieuw gedefinieerd worden. (De toekomst van christendom en cultuur. 171 blz.. ƒ9.50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4