Bisschop Moors in zorg over kwestie-Miedema Partijleden moeten zich voor zelfbestuur inzetten Betere contacten met het volk Een zendeling zijn of een zendingsveld Gratis bloemen- cheques Een woord voor vandaag Wel vernieuwing, maar niet zó Uw probleem is het onze.... Conferentie Zakbijbelbond Preken in druk Bisschop Huibers (94) overleden alles 9°ed en uwe I Paus tot Italiaanse bisschoppen Banken doen nogal kapitalistisch aan BEROEPÏNGSWERK MAANDAG 21 APRIM969 Paulus bidt en dankt voor de christenen in Filippi. En hij vervolgt: „Zo van u allen te denken, spreekt voor mij dan ook vanzelf, omdat ik u op het hart draag". Er zijn andere vertalers, die het laatste deel van de zin omkeren en zeggen: „Omdat u mij in het hart draagt". Daar ga ik vandaag niet over strijden. Het gaat mij om het: „In uw hart dragen". Hier schept het evangelie een totaal nieuwe basis voor een heid, die de wereld voorheen niet kende. Toen de Indonesische partijen tegen elkaar begonnen op te staan, riep Soekarno het volk op om „buitenlandse agressie" te weerstaan. Het gezamenlijk gevaar moest eenheid brengen. In een bedrijf werken mensen samen, die nooit bij elkaar over de vloer zouden willen komen. Maar ze werken samen, omdat alleen zo winstgevend gewerkt kan worden. De basis van de eenheid in de wereld is altijd: „Word ik er beter van?" Paulus bedoelt met „op het hart dragen", verantwoordelijk zijn voor, zorg dragen voor de ander. De eis is niet: „Ik heb de ander nodig", maar: ,£)e ander heeft mij nodig3'. De christe lijke basis voor eenheid is dus niet: „Word ik er beter vam.", maar: „Wordt hij er beter van". Er wordt tegenwoordig veel gesproken over kerkelijke eenheid. Vaak zit er achter de gedachte dat twee meer in de melk te brokkelen hebben dan een. De enige ware basis voor fusie van kerken is echter: „Wat heb ik de ander te geven, opdat hij meer zichzelf kan zijn?" We lezen vandaag: 2 Kronieken 20 20-37. Pater Van Deenen nu provinciaal DEN HAAG De generaal van de Jezuïeten, pater Arrupe, heeft pater J. van Deenen benoemd tot provinci aal van de Nederlandse provincie met ingang van zondag 20 april. Een van de eerste opdrachten, waaraan de nieuwe provinciaal zich, naast zijn gewone werk, zal wijden is: het voortzetten en afronden van de reorganisatie van de bestuurs structuur. Deze reorganisatie zal, naar ver wacht wordt, leiden tot een twee hoofdig bestuur van de Nederlandse provincie der jezuïeten. Pater Her mans, tot dusver provinciaal, gaat zijn studie in de psychologie afma ken. Pater Van Deenen, die afkomstig is uit Den Haag, werd op 22 augustus 1958 in Maastricht tot priester ge wijd. Voor zijn benoeming tot pro vinciaal was hij rector van het „Ca- nisius College" in Nijmegen. Pastoors kunnen solliciteren voor city-pastoraat HAARLEM Bisschop Zwartkruis van Haarlem heeft het voornemen via advertenties in dagbladen sollici tanten op te roepen voor de functie van directeur van het nieuw te vor men citypastoraat in Amsterdam. Het is een experiment. Gebruike lijk is het priesters uit het betrokken bisdom te benoemen. Bisschop Zwartkruis wil in dit geval echter een keus maken uit gegadigden uit het hele land. HEERLEN Bisschop P. Moors van Roermond heeft in een brief aan de parochianen van Het Eiske in Schaersbergen een beroep op hen gedaan ten aan zien van het conflict, dat gerezen is rond pastoor Miedema. Zijn schrijven is naar aanleiding van een advies van de commissie goede diensten dat onlangs door de diocesane pastorale raad is aanvaard. De bisschop zegt volledig in te stemmen met een gezonde vernieu wing in de kerk en hij acht het zijn taak deze te stimuleren in verbon denheid met het hele bisdom en de wereldkerk. Daarbij dienen echter bepaalde regels in acht te worden ge- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die hlet onderling met elkaar in verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Twee jaar geleden heb ik tegen de oostelijke muur van mijn woning een kamperfoelie en een blauwe regen geplant. Beide zijn nu zeer hoog opgeschoten. De kamper foelie heeft rijk gebloeid, maar de blauwe regen niet. Hoe komt dat? Moeten de planten gesnoeid wor den? Antwoord: De blauwe regen is een klimplant en vraagt veel ruimte. De eerste jaren groeit deze sterk en pas als de groei wat bedaart, worden er kort-loten gevormd, die gaan bloei en. Dus niet snoeien en alleen zo nodig wat uitdunnen. Zoek iets waar de plant tegenop kan groeien. Indien de kamperfoelie een klim plant is, moet u er een steunsel voor zoeken. Deze plant heeft minder ruimte nodig. Wort zij van onder te kaal, dan de kop flink terugsnoei en, waardoor er aan de voet weer nieuwe scheuten komen. Verder niet snoeien, alleen uitdunnen. Vraag: In onze nieuwe woning hebben we zeer veel last van heel kleine vlooien, die alleen op de grond te zien zijn. Zelf hebben we er geen hinder van. Zij zijn ook niet in ons beddegoed. Huisdieren heb ben we niet. Wat moeten we er te gen doen? We zuigen steeds goed de plinten uit. Antwoord: Wilt uzekerheid heb ben, zend ons dan exemplaren toe in een glazen buisje. Nu weten wij niet wat voor dieren het zijn. In huizen komt veel de zogenaamde krijnluis voor. Deze is zeer klein en lichtgeel. Men noemt ze ook wel levend stof, omdat ze zo klein en beweeglijk zijn. Veelal komen ze uit de vulling van beklede stoelen, van matrassen en kussens, een enkele maal ook in matten. Droogstoken en zo nodig la ten stomen is het beste. Verder bespuiten met een huishoudinsecti- cide. Vraag: Een vader heeft bij testa ment de zaak nagelaten aan zijn twee zoons. Een dochter is onterfd, de andere dochter krijgt ook niets. De dochters gunnen de zoons de zaak wel maar willen toch wel ont vangen, waarop zij recht hebben. De moeder was reeds vroeger overle den. Antwoord: Aangenomen dat moe ders versterf reeds verdeeld is, heeft de onterfde dochter recht op drie kwart van haar erfdeel, dus drie zestienden, de niet-onterfde dochter heeft recht op een vierde, tenzij door de making van de zaak aan de beide broers stilzwijgend onterfd is. In dat geval heeft zij recht op een zestiende. 'Is moeders versterf niet geringeld, dan zal dit eerst verdeeld moeten worden. Moeders versterf zal dan de ialatenschap van de vader verkleinen. Elk der kinderen heeft recht op een kwart van moeders versterf. Aangezien het bedrijf wel de grootste portie van het versterf van vader (en misschien ook van moe der) uitmaakt, is het beste dat de dochters een hypotheek krijgen- op het bedrijfsgebouw, indien dit ten minste eigendom van vader (en mis schien van moeder) is geweest. In elk geval ia het gewenst dat de zaak geregeld wordt door een notaris. Let er wel op dat het bedrijf behalve het gebouw, inventaris enz. ook de goodwill omvat Vraag: Is men verplicht elk jaar ƒ25 aan de warenwet te betalen als men alleen logies met ontbijt ver strekt? Antwoord: Het recht voor een be drijf in de tweede klasse bedraagt ƒ25 per jaar. Het wordt gehc-ven van bedrijven, waar men maaltijden bereidt en verkoopt, in casu dus ook een ontbijt Nadere inlichtnigen bij de keuringsdienst voor waren, Kei zersgracht 732, Amsterdam. (Van een medewerker) BAARN In het wijkgebouw van de Gereformeerde Kerk „Het Brandpunt" te Baarn hield de Zakbijbelbond-Nederland, af deling van de Internationale Pocket Testament Leaque zater dag zijn conferentie. Mr. en mrs. Harry Liu, zojuist terug van een reis naar Indonesië, wezen op de vele zendingsmogelijkheden die daar thans nog zijn. Nederlandse zendelin gen hebben hier gewerkt en nu is de oogst gekomen. Zij vroegen om gebed en geld voor het drukken van 500.000 Johannesevangeliën in het Javaans. KAMPEN Kok in Kampen heeft zes preken uitgegeven van ds. E. Th. Thijs. Ze dragen de wat platte titel „De groeten van God". De zes preken handelen over wat de Vader, de Zoon en de Heilige Geest is en kan zijn voor de mens. De uitgever hoopt dat het boekje gebruikt zal worden voor versprei ding als een soort elite tractaat. Daarom is op de prijs (ƒ4,95) bij af name van meer exemplaren korting mogelijk. Kerkeraden kunnen het ook gebruiken als belijdenisgeschenk voor nieuwe lidmaten. Mr. J. M. Copeland, sprak over onze grote opdracht in Europa. Hij was zo juist teruggekeerd van een bezoek aan Spanje, waar een grote mate van vrij heid heerst vergelegen bij een jaar ge leden op godsdienstig gebied. Er zijn nu mogelijkheden tot verspreiding van een miljoen Johannes-Evangeliën ln het Spaans. Ieder mens met Christus in zijn hart moet een zendeling zijn, ieder mens zonder Christus in zijn hart is een zen dingsveld. Er werden mededelingen gedaan over het werk in de diverse landen van Europa en over de grote Birmingham-actie die van 8-18 ok tober 1968 met medewerking van een internationaal team werd gehouden en waarop veel zegen is gekomen. Besloten werd van 4-11 oktober een dergelijke actie te Utrecht te houden in samenwerking met de plaatselijke afdeling van Youth for Christ. De Billy Graham-film „jeugd op drift" onderstreepte ten slotte op in dringende wijze onze opdracht .tegen over de opgroeiende generatie, en was een goede afsluiting van deze, door ve len uit het gehele land bezochte, con ferentie. AMSTERDAM In de Amster damse woonwijk Hogeweij kwam de 19-jarige Henk Haring uit Amster dam zaterdag om het leven toen hij op zijn bromfiets met hoge snelheid tegen een autobus van de lijndienst Amsterdam - Hilversum reed. De jongeman werd overgebracht naar het ziekenhuis in Bussum waar hij na aankomst overleed. nomen, niet om de regels zelf, maar om ieders bijdrage te honoreren en om ieders verantwoordelijkheid en taak te respecteren, ook die van de bisschop. De huidige opstelling van de heer Miedema en allen, die menen zich bij hem te moeten aansluiten vervult bisschop Moors met grote zorg. Het is voor hem ontoelaatbaar, dat een priester tegen de wil van zijn bis schop kerkelijke diensten verricht en andere pastorale activiteiten uit oefent. Hij acht het nodig, dat hieraan een einde komt. Als bisschop doet hij een dringend beroep op alle parochia nen van Het Eiske om mee te werken aan de opheffing van de gespleten heid en de onvrede, die het parochia le leven onmogelijk maken en die ook het functioneren van het dekenaat Schaesbergen ongunstig beïnvloeden. De bisschop hoopt, dat de heer Miedema het ontslag zal aanvaarden volgens het voorstel van de commis sie van goede diensten en dat hij in overleg zal meewerken aan een nieu we pastorale functie. Alle betrokke nen zullen, aldus de bisschoppelijke brief, het hunne moeten bijdragen tot een klimaatsverbetering. De reactie van pastoor Miedema was zondag, dat alles wel zal blijven zoals het is. Het parochiebestuur zal misschien nog wel eens reageren. HAARLEM Op 94-jarige leeftijd is te Heemstede overleden bissschop J. P. Huibers, emeritus-bisschop van Haarlem. Hij was de oudste priester in ons land. In 1936 werd. hij bisschop van Haarlem, een ambt, dat hij bijna 25 jaar heeft vervuld. Zijn leeftijd noodzaakte hem in 1958 een co-adjut- or te vragen. Benoemd werd toen bisschop J. van Dodewaard, de latere bisschop van Haarlem, die al enige jaren geleden overleed. Twee jaar later legde bisschop Huibers het ambt neer. Hij werd bij zijn afscheid benoemd tot aartsbis schop-titulair van Cypsela bij Konstantinopel. Hij was ook ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Inwisselbaar bij alle Fleurop bloemisten VATICAAN Paus Paulus heeft eind vorige week de Itali aanse bisschoppen de opdracht gegeven om betere contacten tot stand te brengen met het volk. Het was een bedekte waar schuwing aan de Italiaanse bis schoppen en kardinalen om het niet meer tot zulke rumoerige parochie-opstanden te laten ko men als vorig jaar. De Floren tijnse parochie van Isolotto liep toen uit in een zaak, die zowel het Vaticaan als paus Paulus zelf ernstig schokte. In een toespraak op het einde van de Italiaanse bisschoppenconferen tie, die vijf dagen heeft geduurd, drong de paus aan op een directer kontakt tussen bisschoppen en le ken en op afschaffing van de over daad aan luister en distantie, die contact tussen bisschop en volk in de weg staan. „Een ding moeten we vaststellen", zei de paus ln een audiëntie, „die bisschop van gisteren kon een ze- Door prof. W. Albeda (2) BELGRADO „Nemen we een ogenblik aan, is men geneigd te zeggen, dat het zelf bestuur geen fagade is", aldus vervolgt prof. dr. W. Albeda zijn artikel over zijn ervarin gen op vakbondsgebied in Joegoslavië. „Werknemersraden, in vrije verkiezingen ge kozen door alle werknemers, leiden de be drijven." Op initiatief van de directeur nemen zij goede of verkeerde besluiten en profiteren van de goede en leiden onder de verkeerde beslissingen (ze profite ren ook van de gunstige situatie op de markt en ze leiden onder de slechte situatie op de markt). Maar hoe wordt ervoor gezorgd, dat het geheel mar cheert? Zijn er geen instanties van buitenaf, die de zelfbesturende ondernemingen in het gareel hou den, vragen wij ons wantrouwend af? Reeds wees ik erop, dat men in Joegoslavië ge neigd is, zich sterk af te zetten tegen het Stalinis me. Onder het Stalinisme neemt men generlei risico met locale beslissingen. Alle beslissingen wor den in het kader van één groot plan (met uiteraard vele deelplannen) genomen. Een gigantische op gave, die door computers wellicht vergemakkelijkt kan worden, maar toch de planners voor zo grote problemen stelt, dat aan grove misrekeningen en irriterende fouten niet is te ontkomen. Hoe staat het met de planning in Joegoslavië? Een bezoek aan het Planbureau ln Belgrado le vert het volgende beeld op: Het Joegoslavisch plan heeft meer het karakter van een voorspelling, dan van een echt plan, dat opgaven stelt, die vervuld moeten worden. Het plan voor de gehele economie heeft een globaal en oriënterend karakter. Net als bij ons heeft het plan een signalerende functie voor de economische politiek. Het Planbureau neemt ontwikkelingen waar, en suggereert beleidsveranderingen als de ontwikkelin gen verkeerd schijnen te lopen. Elk niveau, de republiek (Joegoslavië is een federatie), het dis trict; de commune (gemeente) maakt zijn plan. Maar de som der deelplannen behoeft niet gelijk te zijn aan het totale plan. Het plan heeft, kan men concluderen, slechts een geringe betekenis voor de coördinator van de volkshuishouding. Welke an dere instrumenten zijn er dan? Commercieel Daar is ln de eerste plaats de bank. De opzet van het bankwezen in Joegoslavië doet mij nogal „kapi talistisch" aan. Afgezien van de Centrale Bank, die net als bij ons een staatsinstelling is, zijn de ban ken gewone commerciële instellingen zou men haast zeggen. Banken worden opgericht door een groep bedrij ven, die als aandeelhouders, het in de bank voor het zeggen hebben. Het beleid van de bank wordt binnen de richtlijnen der centrale bank die niet zo ver afwijken van de bij ons geldende regels, be paald door de bijeenkomst van de stichters (wij zouden zeggen de aandeelhoudersvergadering). Alleen over de interne zaken van de bank beslist weer een arbeidersraad, uit het personeel gekozen. Bij haar beleid treedt de bank feitelijk commer cieel op. Neemt geen risico, geeft aan rendabele bedrijven de voorjeeur boven onrendabele. Dit bete kent ook, dat ondernemingen, die al te hoge persoon lijke inkomens uitdelen, op de vingers getikt wor den door de bank. In de tweede plaats is er de zgn. Economische Kamer. Deze Kamer is te vergelijken met onze Kamer van Koophandel en met een werkgeversver eniging. Alle ondernemingen zijn lid van Kamers per Commune, per district enz. In het geval van de particuliere werkgevers (detailhandel en ambacht met ten hoogste 5 man personeel) treedt de Kamer (door de branche detailhandel) op als werkgevers vereniging. Zij sluit c^a.o.'s af met de vakverenigingen. On dernemingen met zelfbestuur kunnen natuurlijk geen c.a.o. hebben met hun personeel. Wel geven Kamer en vakvereniging in gezamenlijk overleg normen voor de inkomensvorming, die echter niet bindend zijn. Overigens vindt er met ondernemi- gen, die te veel inkomen uitkeren en te weinig investeren wel een gesprek plaats. Maar de beslis sing is aan de arbeidersraad. V ak verenigingen In de derde plaats ls er de vakvereniging. Vraagt men naar de taak van de vakvereniging, dan blijkt dat de vakverenigingen (overigens net als bij ons) op het nationale vlak meer belangrijke zaken doet, dan op het vlak van de onderneming. De vakvereni gingen zijn betrokken bij de opstelling van het nationale plan. Zij zijn vertegenwoordigd in de Economische Kamer van het parlement. Zij discussiëren over de noodzaak van een mi nimum inkomen voor het gehele land (wat bij de zeer grote productiviteits- en welvaartsverschillen misschien nog niet eens zo zinvol ls) enz. Op het vlak van de onderneming is er een merkwaardige verhouding tussen het ondernemingsbestuur (geko zen door de werknemers) en het vakbondsbestuur (gekozen door dezelfde personen). Men krijgt de indruk, dat de locale vakbondsleiding er zorg voor draagt, dat wat de arbeidersraad doet, zich niet te ver verwijdert van wat er leeft onder het perso neel. Er is altijd de mogelijkheid dat een besturend orgaan zich vervreemdt aan de achterban. Dubbele vertegenwoordiging kan daarom geen kwaad. Een laatste belangrijke uitwendige beïnvloeder van de gang van zaken is de liga der communisten. Zij organiseert slechts een minderheid der bevol king. Men moet opvallen door ijver, bekwaamheid en de goede ideologische gezindheid (dus bijvoor beeld geen kerklid zijn) om lid te kunnen worden. Partijleden hebben geen voorrechten, zegt ieder met grote nadruk. Zij hebben slechts grotere plichten: zich overal in te zetten voor het realiseren van zelfbestuur. Het feit, dat president Tito zowel staatshoofd als partijleider is, is alleen historisch bepaald en hangt samen met zijn rol in de oorlog. Na hem zullen deze functies scherp gescheiden worden, verklaart men ons. Communisten De partij heeft een organisatorische structuur, die weer overeenkomt met het gehele patroon van Joegoslavië. Commune, District, Republiek, Natie. Kom men in de organen van zelfbestuur, dan blijkt overal, dat het percentage leden van de communistische liga hoger is, dan van de bevolking in het algemeen (Een voorbeeld: in het bedrijf, dat wij bezochten, was iets minder dan één op vijf werknemers communist, maar 45 van de 65 leden van de arbeidersraad was lid van de liga). Men verklaart dit uit de omstandigheid, dat de leden van de liga zich nu eenmaal onderscheiden door bekwaamheid, ijver en bezieling, en daarom gekozen worden door iedereen. Waarschijnlijk werkt het ook wel andersom, wie naar voren kom in dit soort organen wordt al spoedig gevraagd lid te worden van de liga. Het is duidelijk, dat de ideeën van de liga op deze wijze in elk zelfbestuurs orgaan krachtig naar voren gebracht worden: een belangrijk middel voor coördinatie van het beleid in al die sterk gecentraliseerde organen. De liga van communisten is de enige politieke partij in Joegoslavië. Daarnaast bestaat er nog de socialistische Alliantie, waarvan alle burgers op één of andere manier individueel of collectief lid kunnen zijn (de vakverenigingen zijn bijvoorbeeld collectief lid, de liga is lid enz.). De socialistische alliantie komt tegemoet aan het bezwaar, dat het partijlidmaatschap, hoe dan ook, gereserveerd is voor een geselecteerde groep en anderen daardoor geen politieke activiteiten zou den kunnen hebben. De vergaderingen der socialis tische alliantie vormen het platform voor zeer vrije discussies over de gang van zaken binnen Joegosla- kere distantie bewaren en egn zekere bescherming ontlenen, louter en al leen aan zijn autoriteit. Vanuit zijn residentie en tijdens zijn parochie- bezoeken, kon hij zijn zending ver vullen met een zekere distantie, ten opzichte van geestelijkheid en volk". Herder „Dit geldt vandaag de dag niet meer", verklaarde de paus. „De bisschop moet terugkeren als vader, herder, broeder, vriend, raad gever en trooster temidden van het volk God?". „Een ieder, die daar behoefte aan heeft kan met hem spreken. Zijn werk is toegenomen en zijn geduld wordt op een zware proef gesteld", voegde de paus er echter aan toe. Maar de paus onderstreepte, dat de bisschop meer genegenheid zal ont moeten vanwege zijn grotere be trokkenheid bij het volk. Het pleidooi van de paus kwam op het einde van een bisschoppencon ferentie, die door ongeveer 270 Ita liaanse bisschoppen en kardinalen werd bijgewoond. Politiek Verschillende sprekers op de con ferentie hebben het standpunt ver dedigd, dat de bisschoppen zich af zijdig moeten houden van de Ita liaanse politiek en slechts tussenbei de moeiten komen, wanneer er spra ke is van „vraagstukken, die in di- rekt verband staan met hun pasto rale functie". NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Lekkerland en te Ouddorp: A. Vlietstra te Waarder (Z.H.); te Ede: A Vroegindeweij te Veenendaal. Aangenomen naar Aalsum. c.a.: J. ter Steege te Vrouwenparochie; naar Oude Mijnstreek (Kerkrade, c.a.) A. H. Smits te Noordwijkerhout. Bedankt voor Berlicum (toez.): A. de Kleine te Nijemirdum. GEREF. KERKEN Benoemd door de Raad van Samen werking tot studentenpredikant te Se- marang op Midden-Java: J. Dethmers te Woubrugge. Bedankt voor Scheveningen: Th. Fer- werda te Diemen-Watergraafsmeer-Bijl- mer. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Schiedam: J. v. Am- stel te Middelburg. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Rotterdam-centrum: J. Pannekoek te Terpeuzen. Vakbonden waarheen? De vakbonden zijn op het oorlogs pad. In de bestuursvergaderingen van de bonden is uitgebreid gesproken over de lonen en pryzen. Er bestaan grote spanningen. Er moet iets ge daan worden. Is dat zo? In het leven van elke dag merk je weinig van spanningen. Ik heb het gevoel, dat in deze vergaderingen zo veel gepraat is over spanningen, dat de bonden zijn gaan geloven dat ze bestaan. Dat is dan dezelfde reactie als van een zieke, die als hij met een bezoeker praat die het alleen maar over narigheid heeft, steeds zieker wordt. Ondanks het feit, dat er na de eis om overheveling van twee procent van de sociale verzekeringspremie, een prijsstop is afgekondigd, gaan de bonden toch door. De Stichting van de Arbeid bracht geen oplossing, dus nu een actie in de onderneming en de bedrijfstakken. Zou er een staking moeten komen? Zou er nog één arbeider geloven, dat de prijzen daardoor omlaag gaan. Frankrijk en Engeland zijn toch goe de voorbeelden om duidelijk te maken dat de weg van de staking geen oplos sing biedt. Ik hoop van harte, dat de vakbon den wat meer aandacht gaan besteden aan andere sociale vraagstukken dan aan een paar procent meer, waar nie mand wijzer en beter van wordt. Zwijndrecht G. Robberegt (een CNV'er) Geen winst btw Met veel instemming las ik uw ar tikel „BTW levert geen winst op." Na de systematische hetze tegen de han del en de ondernemer is het treffend eindelijk iets te lezen dat aan de feite lijke situatie recht doet. Er is sprake van een hetze tegen de prijsvorming alsof het om misdaden gaat. Een man als prof. Pen beweerde voor de radio dat de prijsstijging van zeven procent (volgens hem) in vele gevallen een verhoging van de winst marge van twintig procent betekent Dat is geen uitlating die deskundig heid kenmerkt. Bij de grote loonstijgingen van de laatste tien tot vijftien jaar heeft de overheid een enorme druk op de prij zen uitgoefend, zodat mede daardoor de rentabiliteit van het midden- en kleinbedrijf meer dan nodig in de ver drukking kwam. Oorzaak hiervan is de door de over heid ten aanzien van de detailhandel rigoureus gehanteerde stelregel: bij prijsstijging moet de winstmarge in geld gelijk blijven. Dat betekent ech ter dat het winstpercentage bij iedere prijsstijging daalt. Dit noem ik eei economische schanddaad, die in fla grante tegenstelling staat met de gang van zaken op loongebied. Daar ont vangt men bij eenzelfde prestatie steeds meer loon. De detailhandel wordt vastgenageld aan hetzelfde loon en moet zijn inkomstenverbetering Ij vinden in meer omzet, dat is een ho gere prestatie. In wezen is de situatie nog veel erger dan aan de buitenkant blijkt Men kan in de detailhandel nog wat verdienen als men bereid ls van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te werken en door vrouwen en kinderen in te schakelen. Ik dacht, dat dit uit de tijd was. Neen, er is zelfs een prijsstop nodig om het nog wat erger te maken. En een controle-apparaat, dat de boosdoeners eens onder handen zal nemen. Alblasscrdam VV. Vos Australië Na alle Australië verheerlijkende advertentie^ en de reportages van Link van Bruggen is het misschien nuttig de volgende brief, die ik van goede vrienden .uit Australië kreeg op te nemen in uw blad. „We wilden juli ie eerder schrijven, maar hebben de tijd nooit gehad, wer ken met zijn tweën zes dagen per week van acht uur in de morgen tot zeven uur 's avonds We hebben iemand in dienst die op onze kinderen let en ze naar school brengt. We hebben een eigen -.'.aak, die ons niet bevalt. We doen dan ook ons best om over een jaartje terug te komen. Het :s ons erg tegengevallen. Het leven in Australië is niet zo als men het ons heeft willen doen geloven. Fi nancieel hebben we het heel goed. We kunnen gelukkig goed sparen, maar o wee als ons iets mocht overkomen of als een van ons tweeën ziek mocht worden. Dan raken we langzaam maar zeker in staat var armoede, want je kunt lier nergens aankloppen, voor wat dan ook. De sociale voorzieningen zijn hier bar, of eigenlijk hebben ze helemaal geen voorzieningen, je moet je overal tegen verzekeren, wat afgrijselijk duur is. De levensstandaard is hier net zo hoog als in Holland en de hu ren zijn nog hoger dan bij jullie. Een huur van ongeveer 100 per week is heel gewoon. Schoenen voor de kinderen kosten 25. We moeten om de vijf of zes weken schoenen voor ze kopen omdat de kwaliteit zo slecht is. Ik ging een paar weken geleden kle ren voor onze twee kinderen kopen. Elk drie truHjes, half wol half katoen, en een paar broekjes en rokjes, en ik was zo 360 kwijt. Daar koop ik in Holland aen hele garderobe voor de kinderen voor Dit is een klein voor beeld van de dinger die je pas te weten komt als je er bent Het gemid delde bon in Australië is 170. Je kunt wel nagaan dat moeders moeten meewerken en dat vaders er meestal een tweede baantje op nahouden. Het spijt ons dat we geen leuke berichten hebben We hopen weer vlug terug te gaan en Jullie weer te ontmoeten." Nader commentaar overbodig. J. M. Beek, Sptfkenlsse Hor. 1. voortzetting, 2. liggende, 3. witte mier, 4. dorpel. 5. siting, 6. vij zel, 7. deur van een wagon. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes de naam van een Nederl. schilder. Oplossing vorige puzzel. 1. B, 2. rt, 3 ark, 4. kaal, 5. egaal, 6. lekker. BRAKEL. In West-Duitsland kwamen zater dag bij twee autobusongelukken in totaal vijf mensen om het leven. 76 passagiers raakten gewond. Een bus met 53 inzittenden bij Lindau sloeg over de kop waarbij drie mensen werden gedood en 46 gewond. In de buurt van Winden schoot een volge laden bus van een dijk. Drie reizigers vonden de dood, ongeveer dertig mensen werden gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2