Puk nu het extra dut andere missen PALL M ALL mm 2&s V rijwilliger smedailles voor reserve-politie FILTER Aanleg dam gaat vooraf aan demping Korte Mare Gezondheidscentrum Zuidwest komt toch in 'pleingebouw' Prachtig fotowerk in Academiegebouw Horlogerv. d. WATER keijzer Bonaparte th,kalott tapijt V eemarkttarieven gaan omhoog GOED VOOR 25 x EXTRA GENOEGEN. 25 voor 1,75 Vorstelijk, dat Bonaparte tapijt onder je voeten A V- Vorstelijk?..V Keijzerlijk H. Vermeer, A. J. Versteegt, J. Mie- remet. Vrijwilligersmedaille voor 10 jaren dienst: A. Z. Vermeij en W. Kanbier; W. Kanbier kreeg tevens het jaarte ken voor 15 jaren dienst. LEIDEN De N.V. Projectontwikkelingsbureau voor Bouwnijver heid te Rotterdam is erin geslaagd, een belegger te vinden voor het omstreden gebouw op het Bevrydingsplein, de woontoren van 104 twee kamerwoningen met daaronder winkelruimten en een eerste verdieping. Op deze verdieping zal een gemeentelijk gezondheidscentrum worden gevestigd; ook hierover is overeenstemming bereikt met de belegger. Genoemde N.V. wil voor de bouw nu 1850 m2 grond kopen. Banken Zoals bekend, gaat de stichting Leidse Spaarbank op het Bevrij dingsplein een bijkantoor stichten. De Amsterdam-Rotterdam Bank NV zal hier nu ook een bijkantoor bou wen, aansluitend op. dat van de spaarbank. Reconstructie Nu de afbouw van het winkelcen trum aan het Bevrijdingsplein en Vijf Meiplein zijn voltooiing nadert, is het noodzakelijk, dat spoedig ook de bijbehorende voorzieningen, on der meer op het gebied van de par keer- en verkeersaccommodatie, tot stand komen of worden uitgebreid. Enige tijd geleden is het Bevrij dingsplein reeds voor een gedeelte gereconstrueerd. Voor de voltooiing van de algehele herindeling der bei de pleinen dienen nog de volgende werkzaamheden te worden uitge voerd. a. het aanleggen van meer parkeer vakken op hét Bèyrijdingsplein en het Vijf Meipïein; b. het treffen van de hierdoor nodig geworden verkeersvoorzieningen aan het Vijf Meiplein, mede in verband met de op het Vijf Mei plein gestichte dagwinkels; c. het herbestraten van de tegelver hardingen, het wijzigen van de straatverlichting, alsmede het leggen van een riolering; het aanbrengen van straatbeplan ting en openbaar groen. De mogelijkheid is onderzocht om in het kader van de uitvoering van de ze werken tevens over te gaan tot het aanleggen van rijwielpaden langs de Vijf Meilaan. Daarbij is ge bleken, dat het o.m. in verband met de vele kruisingen op deze weg uit verkeersoogpunt niet wenselijk is tot deze aanleg over te gaan. De kosten van de voorzieningen belopen naar raming een bedrag van f 440.000. FRIESE STAART- EN STOEL- TJESKLOKKEN, ZAAN SE- EN SCHIPPERTJESKLOKKJEN DIV. ANTIEKE STIJLKLOKKEN MODERNE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. 's maandags gesloten hiéuwe leidse courant DONDERDAG 17 APRH 1969 LEIDEN Nu binnenkort zal worden overgegaan tót de verplaat sing van de veemarkt, is het noodzakelijk voorzieningen te treffen voor de doortrekking in westelijke richting van de oost-westverbinding. Aansluitend op het tracé van de gedempte Langegracht zal een weg- kruising tot stand moeten worden gebracht via de Korte Mare, waarna het verkeer zijn weg zal kunnen vervolgen over de Lammermarkt en de Nieuwe Beestenmarkt naar de Valkbrug en ook het verkeer in oostelijke richting van deze verbinding gebruik kan maken. De aanleg van de ver binding brengt met zich, dat het water van de Korte Mare niet in zijn huidige staat kan worden gehandhaafd. Het college van dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland heeft reeds geruime tijd geleden verklaard tegen demping van de Korte Mare in be ginsel geen bezaren te hebben. Voorts is voor demping een ontheffing van Gedeputeerde Staten der provincie vereist ingevolge de Verordening scheepvaartbelangen Zuid-Holland. In verband hiermee is reeds tijdig het voornemen tot demping ter alge mene kennis gebracht, waarbij het voor belanghebbenden bij de door- vaartgelegenheid mogelijk was be zwaren in te dienen. Daarbij werd van de zijde van het Bureau Watertoerisme van de Ko ninklijke Vêrbonden Nederlandsche Watersportverenigingen en van het \estuur van de Leidsche Roei- en Zeilvereniging Die Leythe" gewezen op de nadelen voor het watertoerisme als gevolg van het vervallen 'van de vaarroute via de Korte Mare. Nu de. gedempte Korte Mare een belang rijke schakel zal vormen in het geheel van voorzieningen uit hoofde van het Wegen plan. en Basisplan voor sane ring en stadsvernieuwing 1961, moet echter het belang van de route voor het watertoerisme van secundaire betekenis worden geacht. Volledige demping heid van vier bruggen aan beide uit einden van de Korte Mare te we ten de Marebrug over de Oude Vest, de Alkemadebrug en de Marepoorts- brug over de Korte Mare, en de Warmonderbrug over de Maresingel maakt de aanleg van een nieuwe wegverbinding over een volledig ge dempte Korte Mare met de daarop aansluitende verkeersvoorzieningen tot een gecompliceerde aangelegen heid. Ook zullen de langs de Korte Mare gevestigde bedrijven nog maatregelen moeten treffen om de bedrijfsvoering aan de gewijzigde situatie na algehele demping aan te passen. Eerst een dam Voor het doortrekken van de oost- westverbinding over de gedempte Langegracht naar de Lammermarkt welke voorziening urgent is is echter de volledige uitvoering van het plan tot demping van de Korte Mare niet noodzakelijk. De directeur der Gemeentewerken heeft daarom, tegelijk met het plan tot volledige demping, als alternatief een plan voorgelegd voor een gedeeltelijke demping van de Korte Mare door het maken van een dam in het verlengde van de Langegracht. In dit plan is mede begrepen de aanleg van een duiker, waardoor het water tussen de beide niet gedempte delen van de Korte Mare kan blijven doorstromen. De kosten van uitvoering van het plan voor gedeeltelijke demping be dragen naar raniing f 345.000. Snoek en Raadsveld exposeren LEIDEN In het trappenhuis van het Academiegebouw aan het Rapenburg is tot 9 mei fraai en artistiek verantwoord fotowerk te zien van twee Leidse fotografen: J. A. M. Snoek en W. Raadsveld. Beiden exposeren zowel portretten als landschappen. Niet alleen voor liefhebbers van goede fotografie is op deze ten toonstelling veel te genieten. Ook zij, Het artistieke gehalte van het werk dezer twee vakbroeders ont loopt elkaar niet veel, ook de tech nische uitvoering vertoont weinig verschillen, tenminste voor wat de portretten betreft. Alleen in de landschappen zien we naast over eenkomsten ook wel verschillen. De portretten »zijn over het alge meen romantisch, 'psychische re flexen moeten we er niet in zoeken, evenmin als weergave van stemmin gen. De stemming moet hier meer worden gezocht in de technische uit werking. Weergaloos knap gedaan, blijven het toch min of meer sta tische afbeeldingen van bepaalde su jetten. Met halftinten en zwarten worden de effecten verkregen, die echter aangenaam aandoen, evenals het in enkele portretten voortreffe lijk uitgespaarde wit. Als wij enkele voorbeelden van deze portretkunst mogen noemen, dan willen we wijzen op „Lente", „Zigeunermeisje" en in het bijzonder op het prachtige kinderportretje „Katelijntje" van Jan Snoek en op het grappig-uitbundige „Drie Okto- bermeisje", alsmede op het geënsce neerde maar goed gecomponeerde „Jongens op straat" van Wim Raadsveld. Anders dan bij de wat statische portretten is het gesteld met de landschapfoto'sdie qua lichtwer king, compositie en uitwerking van zeer hoog gehalte zijn. „Boskathe- draal" van Snoek is een bijna abstract uitgewerkt geval met geraf fineerde dieptewerking; opmerkelijk is de schitterende ruimtewerking in de prent gemaakt tijdens de restau ratie van de Hooglandse kerk. „Win terochtend" is een weinig traditio neel, hoewel niet zonder stemming. Wat de landschapfoto's betreft, spant naar ons gevoelen (en onze smaak) toch Wim Raadsveld de kroon. Niet alleen door de prachtig uitgekiende lichteffecten, maar ook door de voortreffelijke stofuitdruk king en compositie. Ongetwijfeld de mooiste „prent" van deze expositie is „Hoorn". Hier in is wel het bijkans volmaakte be reikt van evenwichtige compositie van onderdelen, die zo totaal van karakter verschillen. De strengheid van een aantal vertikalen en hori zontalen wordt op sublieme wijze verzacht door de opgaande lijn van een handkar tegen een verweerde en afbrokkelende hoge muur, die hier en daar wordt onderbroken door een raampje of een gesloten luikje. „Herfstbladeren" is eveneens fraai door de vlakke compositie. Zulk een compositie wordt ten slotte sterk ge accentueerd in „Bos met plas" door de weerspiegeling van sterk verstrooid licht in een strakomlijnde plas op een bospad. die aan artistiek verantwoorde pren ten hun voorkeur geven, zullen er veel van hun gading vinden. Willem Prins Bouivrijpmaken van gronden in de Mors LEIDEN Ter verdere uitvoering van bestemmingsplannen is een plan ontworpen voor het bouwrijpmakcn van aansluitende terreinen tussen de Smaragdlaan en de onlangs gereed gekomen Aquamarijnstraat enerzijds en de Hoge Morsweg en de Verleng de Warmonderweg anderzijds. De bouwrijp te maken gronden zijn o.m. bestemd voor de bouw van mid denstands - eengezinswoningen en een complex bejaardenwoningen, terwijl voorts enkele terreinen voor openbare en bijzondere bebouwing daarvan deel uitmaken. Werkplaats aan de Rooseveltstraat LEIDEN De firma J. Bekooy wil aan de Rooseveltstraat een werkplaats met bovenwoningen bou wen. B. en W. stellen de raad voor 570 m2 grond aan deze firma te ver kopen. LEIDEN Tengevolge van de in gebruikneming van de Groenoordhal in september zal het noodzakelijk en redelijk zijn de veemarkttarieven te verhógen, in verband met de betere accommodatie en de daarmee ge paard gaande hogere kosten. B. en W. hebben aanvankelijk het stand punt ingenomen, dat de exploitatie van de veemarkt in de Groenoordhal in beginsel kostendekkend zou moe ten zijn. Een consequente toepassing van dit beginsel zou echter inhou den, dat de geldende tarieven met circa 250 pet. zouden moeten worden verhoogd. Dit zou ongetwijfeld tot een verminderde aanvoer van vee leiden en daardoor eén averechtse uitwerking hebben op het effect van de tariefsverhoging. Met de nu voorgestelde tarieven hebben B. en W. aansluiting gezocht bij die, welke in andere gemeenten worden toegepast. Het gevolg hier van zal echter zijn, dat nog een vrij groot tekort op de exploitatie van de veemarkt ten laste van de gemeente blijft. Bij toepassing van de voor gestelde tarieven ramen B. en W. een jaarlijkse opbrengst aan vee- marktgelden van f 197.675, waarmede een kostendekking van 62 pet. zal worden verkregen. NOORDWIJK De Noordwijkse toneelvereniging Louis Bouwmeester geeft vrijdag 25 april in het Lido- theater de jaarlijkse uitvoering. Op gevoerd wordt de klucht „Voor hete. vuren". Bejaarden hebben toegang tegen gereduceerde prijs. Inmidels heeft de dienst van ge meentewerken een nader plan uitge werkt voor een volledige demping van de Korte Mare. Dit plan omvat in hoofdzaak: a. het slopen van de Alkemade brug en de Marepoortsbrug. Voor het verwijderen van laatstgenoemde brug is een vergunning van de minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk vereist; b. het slopen van de walmuren langs de Korte Mare en het dempen van dit water; c. de aanleg van rioleringen: d. de aanleg van wegen met par keeraccommodaties c.a. en e. het plaatsen van een verkeers- lichteninstallatie op het kruispunt Langegracht-Korte Mare-Lammer- markt. De kosten van uitvoering van de algehele demping worden geraamd op in totaal f 1.115.000. Ten aanzien van dit plan moet worden vastgesteld, dat daaraan stedebouwkundige en verkeertechnische aspecten zijn ver bonden, die nadere bestudering ver eisen. Onder meer ook de aanwezig- LEIDEN Burgemeester Van der Willigen reikte gisteravond in de kantine van het politiebureau aan vijftien reserve-politiemannen jaar tekens en vrijwilligersmedailles voor 20 en 15 jaar trouwe dienst uit. Hij prees de mannen voor hun toewij ding en volharding in het zo moei lijke politiewerk; dat u het zo lang hebt uitgehouden, getuigt van echt „politiebloed", aldus de burge meester. Namens het korps sprak de heer H. v/d Zeeuw een dankwoord. Hij zou het prettig vinden als het nu 23 man sterke korps werd uitgebreid. Commissaris Barends antwoordde, dat het korps wel uitgebreid kan worden maar dat het meer om het gehalte dan om de grootte van het korps gaat. Instructeurs van het korps zijn hoofdinspecteur H. Oudman en ad judant H. Boorsma. Het jaarteken voor 20 jaren dienst, behorende bij de vrijwilligersme daille, ontvingen: H. van der Zeeuw, S. Buma, M. van der Kaaij. Jaarteken voor 15 jaren dienst, be horende bij de vrijwilligersmedaille, J. H. Aalbersberg, L. J. de Boer, B. Kijk in de Vegte, W. D. Leeflang, M. Lens, A. Ie Mair, G. M. M. Peeters, Dit is het! Dat extra waarop u wachtte. Het extra dat gewone filters missen. Het grote, grote extra genoegen van nieuwe Pall Mall Extra. De eerste filtersigaret met alle extra's. Sublieme tabakken. (En die proeft u dan ook!). Plus vijf king size filters extra Goed voor 25 x extra genoegen. Wees de anderen vóór! Pak het extra dat andere filters niet hebben. Betaal gewoon 1,75-en pak zo'n pak met 25 extra goeie sigaretten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3