PROF. VERKUYL ROEPT DOMINEES TOT ACTIE Kerkschatten jaren onder stof ukunt 20% extra op uw effectenaankoop verdienen sparen., verstandig en handig Plan-Kikkert kwestie van zeer lange duur Een woord voor vandaag Jongeren worden die boodschappen al beu Uw probleem is het onze.... Zakbijbelbond confereert zaterdag Drs. Bosma volgt ds. Luijendijk in Indonesië op Th. van der Kooy naar Nigeria BEROEPINGSWERK Expositie in Culemborg Blake juicht bezoek paus hartelijk toe Bij afslaan gedood DONDERDAG 17 APRIL 1969 Paulus bidt voor de gemeenteleden van Philippi: „wegens uw deelhebben aan de prediking van het evangelie, van de eerste dag af tot nu toe". Wij hebben de opdracht van God gedelegeerd. Zoals Biafra huurlingen aantrekt om de nieuw verworven vrijheid te ver dedigen tegen Nigeriaanse troepen, zo zijn wij geneigd onze opdracht te delegeren aan huurlingen-dominees. Wat ik zeg is niet overtrokken. Toen ik eens in een kring van jongeren zei dat wij allen geroepen zijn om getuigen van Christus te worden, antwoordde een meisje: „Daar huren wij onze dominee voor." Let op wie echter in Philippi deel hebben aan de prediking van het evangelie: „al de heiligen in Christus Jezus ...te zamen met hun opzieners en diakenen." Maar dat betekent dat de prediking zich niet alleen voltrekt vanaf de kansel. De prediking gaat na het „Amen" van de dominee door. Eigenlijk begint dan de ware prediking pas. Het leven van de gemeente in de wereld op door de weekse dagen is de ware prediking van het evangelie. Er wordt tegenwoordig veel geklaagd over de preken van de dominee. Maar hoe staat het met de prediking van de ge meente. Maakt die meer indruk? We lezen vandaag: 2 Kronieken 18 12-22. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De jongeren worden terecht beu van al die kerke- lijke boodschappen, als ze niet worden omgezet in daden. Aldus prof. dr. J. Verkuyl in een indrukwekkend betoog over de plaats en de roeping van de kerken in de strqd om transformatie van samenlevingen, dat hij hield op de hervormde predikanten conferentie. Brieven die niet rijn voorrien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Tien jaar geleden heb ik een fles agraxone gekocht ter bestrijding van het onkruid in het gras. Het werkte prima. Ik heb daarvan nog een halve fles over. Zou dat nog goed zijn? Hoeveel van dat produkt moet per liter water worden gebruikt? Antwoord: Wanneer u de fles met agroxone koel en vorstvrij bewaard heeft, zal deze waarschijnlijk nog bruikbaar zijn. Over het algemeen is het af te raden bestrijdingsmidde len te lang te bewaren met het oog op bederf of chemische reacties. De gebruikelijke hoeveelheid is 10 gram werkzame stof per are. Verdunnen met water zodat de vloeistof goed verdeeld wordt. Vraag: Een vrouw heeft tot haar hu«relijk in 1967 gewerkt. In 1968 ontving zij een nacalculatie, betref fende óén overuur en vakantiegelden, die 300 opbracht. Hoe moet de man dit bedrag in zijn belastingopgave verwerken? Antwoord: Volgens de fiscale re gels is dit bedrag eerst in 1968 geno ten. Het geldt nog als opbrengst van tegenwoordige arbeid (ook al is het later ontvangen). Als verwer vingskosten van zijn vrouw mag de man 240 aftrekken. Per saldo mag de man dus f 60 in zijn inkomen begrijpen en daarvoor kan hij weer aftrek vragen als „arbeidsinkomsten der gehuwde vrouw". Tenslotte is dus het gehele bedrag vrij. Eventu eel reeds ingehouden AOW-premie en loonbelasting kan hij echter toch tezamen met die van hemzelf voor verrekening opgeven. Vraag: Hoe zijn, nu men in Zwe den is overgeschakeld, de ervarin gen met het invoegen op de grote verkeerswegen? Tot voor kort heeft men dus van links ingelegd. Ik heb me door een deskundige laten ver tellen dat in de Verenigde Staten 12 pet. van het totaal aantal ver keersongelukken veroorzaakt wordt door invoegen op grote wegen. Hoe is het in Nederland? Antwoord: De stichting We tenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid deelt ons mede dat men in Nederland en Zweden (nog) niet over voldoende statistische ge gevens beschikt om zoals in Califor- nië te kunnen vaststellen hoeveel procent van de verkeersongevallen op de autowegen gevolg waren van invoegen. Aan het u bekende kun nen we enige gegevens toevoegen: 12 pet. van de dodelijke ongelukken ontstond dus bij het invoegen en de helft daarvan betreft botsingen met vaste voorwerpen zoals lantaarns, verkeersborden en slechte vangrails. Het percentage niet-dodelijke onge lukken bij het invoegen was acht tien. Vraag: Ik zit nog steeds met een restbetaling inkomstenbelasting- 1962. Deze aanslag is mij pas in 1964 opgelegd, m.i. niet geheel billijk. Na herhaalde malen uitstel en kwijtschelding, kreeg ik t.a.v. het restant eind januari 1969 bericht dat geen afschrijving verleend wordt, hoewel mijn inkomen niet boven de 15.000 is en ik geheel zelfstandig ben. Is deze belasting niet na vijf jaar verjaard? Antwoord: De termijn van 5- jaar geldt voor vaststelling van een na vorderingsaanslag: voor een gewone aanslag geldt een tijd van 3 jaar. Voor de verjaring van reeds bij aanslag vastgestelde belastingbedra gen geldt een andere regel, namelijk dat de directe belastingen (zoals in komstenbelasting), die drie jaren na de laatstbekende akte van vervol ging niet zijn ingevorderd, zijn ver jaard. Deze termijn van verjaring begint dus telkens opnieuw te lopen wan neer zo'n akte wordt betekend en op die wijze kan de ontvanger voorko men dat er werkelijk verjaring plaats vindt Bovendien telt voor varjaring niet mee de tijd waarover Uitstel verleend is. BAARN Zaterdag zal de Zakbij belbond zijn jaarlijkse conferentie beleggen in de gereformeerde kerk Het Brandpunt, Oude Utrechtseweg 4 te Baarn. Aanvang half elf. vang half elf. Na de opening door mevrouw D. S. Giesen, presidente, zullen mr. en mrs. Harry Liu spreken over: „De grote opdracht in het Verre Oosten". Mr. J. M. Copeland spreekt 's middags over: „De grote opdracht in Europa." De Billy Graham-film „Jeugd op drift" wordt later vertoond. DEN HAAG De generale zen- dingsdeputaten van de Gereformeer de Kerken hebben aan de Christe lijke Kerk op Soemba voorgedragen als docent aan de theologische oplei dingsschool te Lewa op Soemba, drs. E. P. Bosma, gereformeerd predikant te Rijnsburg. Drs. Bosma zal deze zomer zijn op leiding ontvangen in het zendingsse minarie van de Gereformeerde Ker ken te Baarn om daarna naar zijn arbeidsveld te vertrekken. De nieuwe docent werd 23 juli 1933 geboren en aanvaardde 1 juli 1962 het predikambt te Abcoude, welke standplaats hij 20 november 1966 met Rijnsburg verwisselde. Ds. Bosma zal in Indonesië ds P. J. Luijendijk op volgen. (Van onze correspondent) DE LIER Na ongeveer een half jaar te hebben gewacht hebben de heer en mevrouw Th. A. van der Kooy-Mekelenkamp uit De Lier hun visa ontvangen voor Nigeria. De heer Van der Kooy zal daar het zendingsteam van de gereformeerde gemeente als werktuigbouwkundige versterken. Ds. Rijksen uit Gouda zal maandagavond een uitzenddienst houden in de gereformeerde kerk te Naaldwijk. Dinsdag 22 april hopen ze per vliegtuig naar Nigeria te vertrekken. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 Als het om deze grote vraagstuk ken gaat. mogen de kerken niet volstaan met prediking, katechese, vormingswerk of boodschappen. Prof. Verkuyl vond het een vorm van pelagianisme, als de kerken den ken, dat zij dan genoeg gedaan heb ben. Want dan onderschatten de ker ken de weerstanden tegen de wil van God. Daarom hebben de kerken ook de taak, om door experimenten en ac ties de publieke opinie te beïnvloe den en zo processen tot verandering op gang te brengen. Prof. Verkuyl gaf concrete voor beelden. Ten aanzien van de verhou ding rijke-arme landen zullen de ker ken moeten zorgen voor een ontwik- kelingsethos. Ze moeten druk blijven uitoefenen op de regering en de par tijen, om de hulp te intensiveren. Ze moeten de normen voor hulpverle ning aangeven en voorts zelf projec ten aanpakken. Kerkelijke hulpverlening zal zich dan juist moeten richten op de meest verwaarloosde en verschopte gebie den. Ten aanzien van het rassenvraag stuk pleitte prof. Verkuyl allereerst voor krachtige steun aan het Christe lijk Instituut in Zuid-Afrika. Verder zouden de kerken het initiatief kun nen nemen, om de leiders van de zes bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika om de tafel te brengen. En waarom helpen wij jongeren uit Afrika en uit Latijns-Amcrika niet meer aan beurzen? Daar hebben ze veel meer aan dan al ons gedaas over guerrilla, zei prof. Verkuyl. Opgelegd Tevoren had prof. Verkuyl tot zijn hervormde collega's uitvoerig gespro ken over de „theologie van de trans formatie", .een term die hij prefereer de boven de „theologie van de revolu tie". De strijd om de transformatie van samenlevingen is ons in het licht van het naderende Rijk opgelegd. Voor een theologische en prakti sche reoriëntatie is het besef nodig, dat God handelt in zijn gehele schep ping en in de geschiedenis, zoals de profeten van het Oude Testament dat hebben laten zien. Maar prof. Verkuyl waarschuwde er wel voor, om niet allerlei indruk wekkende figuren uit onze tijd zo maar te zien als instrumenten van Gods handelen. Ook de demonen wer ken in de geschiedenis. Daarom moe ten figuren en situaties worden geme ten naar de normen van het evange lie. Een andere theologische notie, waar prof. Verkuyl op wees, is die van de „vervulling der tijden". In de komst van Jezus is de volheid des tijds aangebroken en van daaruit zijn er telkens „tijden" („kairoi") die vol worden voor bepaalde themata op Gods agenda. Zo zegt Petrus (1 Petrus 4 17): Het is nu de kaïros, dat het oordeel begint in het huis Gods. Wij moeten ons telkens realiseren, op welke pun ten dat woord nu geldt, want God plaatst telkens bepaalde dingen op de agenda: Nu is het de kairos van de rijke/arme landen. Marcuse Prof. Verkuyl waarschuwde tegen het hanteren van geweld a Ia Mar cuse en tegen de romantische ver heerlijking van een nieuw sans- cu- lottisme. Het deed hem denken aan het „Kom af van het kruis en wij zullen in u geloven". Benjamin Spock loopt gevaar in deze richting te gaan en prof. Ver kuyl vond het bijzonder jammer, dat ook de Amerikaanse theoloog Ri chard Shaull hierdoor beïnvloed wordt. „Shaull praat veel te argeloos en te naïef over guerrilla. Maar wat ik hem vooral kwalijk neem, is dat hij de studenten in Latijns-Amerika tot guerrilla oproept en vervolgens weer op zijn leerstoel in Princeton of in Genève gaat zitten. Als hij dat bepleit, dan hoort hij ook bij die mensen te blijven, "juist als de revolutie zich voltrekt, ook als pastor van de verzoening. Nu noem ik het salonguerrillapraat." Prof. Verkuyl verwees met nadruk naar mensen als King, Gandhi, Loe- thoeli en Camara met hun geweld loos verzet. Maar er kunnen situaties zijn, dat alle middelen uitgeput zijn en een gewelddadige revolutie de eni ge mogelijkheid is. De discussie cirkelde voor een be langrijk deel om de vraag, die aan de orde werd gesteld door de oudste aanwezige, de 93-jarige dr. J. Rie- mens. ,U hebt ons duidelijk en bezie lend de weg gewezen", zei hij. „Maar wij en ik spreek hier namens de gemeente hebben zovaak een ge voel van machteloosheid. De beslis singen worden genomen ver van ons af. Hoe kunnen wij de mensen berei ken, die de teugels in handen heb ben?" Het was een vraag, waarop geen duidelijk antwoord te geven was. Dr. J. H. van Beusekom vertelde, wat men in Amsterdam aan het voorbe reiden is. Daar wil men in een van de kerken elke zaterdagmorgen een soort .Brandpuntontmoeting" creë ren. om over allerlei zaken, acties, ontwikkelingen in de samenleving praten. Uit dergelijke bijeenkomsten kunnen fdat is de ervaring van de kerken in Chicago) allerlei spontane initiatieven voortkomen. Voor het eerst werd gisteren in het moderamen van de hervormde pre dikantenvereniging een vrouw geko zen. Het is ds. M. C. Barbas te Utrecht. Verder kwamen in het mo deramen prof. dr J. de Graaf te Utrecht, ds. A. van der Klaauw te Leeuwarden en prof. dr. A. J. Rasker te Leiden. Deze wijnkan die wordt schoon gemaakt van verguld zilver stamt uit 1595. Hij is in het bezit van de lutherse gemeente en is zeker een ton waard. Heel eenvoudig, door met uw vrouw deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Als u samen jaarlijks via effee- tenbewijzen voor f 500,— of minder een aandeeltje of obligatie koopt, krijgt u over dat bedrag later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,-). Belastingvrij. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximum spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens inlichtingen over dit spaarsysteem met effectenbewijzen. Banken, Boerenleenbanken, Raiff- eisenbanken, Spaarbanken en Hypotheekbanken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag. {I [fx jij STAATSSECRETARIS HAEX: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het plan-Kikkert om Ter Apel tot centrale garnizoens plaats te bestemmen, waarbij dan te vens een groot oefenterrein beschik baar komt is een aantrekkelijk plan, maar ook kostbaar. Op korte termijn zeker in deze kabinetsperiode niet is daarover geen beslissing te wachten. Dit is de reactie van staatssecreta ris J. C. E. Haex van Defensie op het goed uitgedachte project van het CH-Kamerlid, dat vorige week offi cieel werd gelanceerd. De staatssecre taris wilde daarmee niet zeggen, dat het verwerpelijk is. Wel, dat even tuele verwezenlijking een kwestie van jaren gaat worden: geen vijf, maar minstens 25 Dit betekent weer, dat huidige claims op gebieden in de Noordoostpolder (Kuinderbos) en in de Lauwerszee niet kunnen vervallen. Defensie gaat NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hendrik Ido Am bacht: S. W. Verploeg te Leerdam. Bedankt voor ÏJsselmuiden: J. H. Vlijm te Krimpen a. d. IJssel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waardenburg: A. Hoo- gerland te Werkendam. Bijzonder fraaie en oude gewa den zijn ook op de expositie in Culemborg te bezichtigen. het er niet zozeer om, waar dl« 1 oefenterreinen komen, maar dat ze er komen. Tegenstrijdige belangen blijken daarbij altijd. Het blijft steedf een kwestie van compromis. Iedereen zegt: zoek het elders, maar elders is op de Nederlandse kaart niet te vinden. Het plan-Kikkert is niettemin ideaal. Een legerplaats bij een oefenterrein maakt, dat de geoefendheid van de militair hoog kan worden opgevoerd. Verwezenlijking vergt evenwel hon derden miljoenen. Inmiddels heeft het socialistische Kamerlid E. Wieldraaijer om klaar heid over de plannen voor toekom stige oefenterreinen verzocht. Hij vraagt naar de juistheid van afge ronde plannen die zouden bestaan om ook grote oefenterreinen te vestigen in Oirschot en de Harskamp en of bij de voorbereiding de juiste procedures (inspraak betrokken gemeenten) zijn gevolgd. De heer Wieldraaijer dringt er bij de regering op aan de Kamer in de gelegenheid te stellen haar oordeel over de plannen te geven alvorens be slissingen worden genomen. Een zeer kostbare beker. (Van onze correspondent) CULEMBORG In de pas- gerestaureerde hervormde Bar bara kerk in Culemborg wordt een unieke tentoonstelling ge houden van antieke kerkschat ten, waaronder veel prachtige zilveren voorwerpen. Er is een monstrans bij van ver guld zilver uit 1642. Dit vaatwerk waarin het sacrament in de Horizontaal: 1_ w»ertuig - zuivel produkt. 2. l^h&fhtig gewas aardsoort - wa^ei^n Noord-Brabanl 3. bedehuis - opening. 3. ieder - ver voeging /an een hulpwerkw. - uit of betreffende Ierland. 5. appel - vlug. 6. wang - dorp (Ind.). 7. opening - wereldtaal - landbouwwerktuig. 8. meisjesnaam - voedsel - muzieknoot. 9. vervoermiddel - draaikolk. Verticaal: 1. vloeistof - metalen haak. 2. biersoort - jongensnaam - een zekere. 3. kleefmiddel - hardig heid in hout. 4. water in Friesland - schrander. 5. ijverig - hetzelfde. 6. witte suiker - lusthof. 7. op enige plaats - telwoord (Eng.). 8. open plein in een dorp - boom - eer. 9. huisdier - mannelijk beroep. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. dralen. 2 latent. 3. sneven. 4. Eemnes. 5. metaal, 6. naaste, 7. neg gen, 8. Leiden, 9. nonnie. rooms-katholieke kerk wordt rondge dragen in processies, vertegenwoor digt alleen al een waarde van een hal ve ton. Men meende altijd, dat de juwelen die aan de monstrans hingen gewone stukjes glas waren. Totdat onlangs de eigenlijke waarde aan het licht kwam. De kostbare stukken zijn op de kerkzolder dik onder het stof gevon den. Nadat men de bekers had schoongemaakt heeft men ze nog wil len verkopen voor weinig geld, niet wetende, dat de stukken een enorme waarde vertegenwoordigen. In verband met het 650-jarig bestaan van Culemborg kwam men op het idee om deze kunstschatten in de Barbarakerk tentoon te stellen. En toen kwam pas de eigenlijke waarde aan het licht. De schitterende stuk ken staan nu in grote vitrines ten toongesteld. Men schat de waarde van het geheel op een miljoen gul den. Er zijn twee avondmaalskannen bij uit 1654 van de hervormde kerk. Een wijnkan van verguld zilver is uit 1595 en is in het bezit van lutherse gemeente te Culemborg. Ook hangen er gewaden van de rooms-katholieke kerk, die al lang niet meer in de diensten worden ge bruikt. Een bezoek aan deze tentoonstel ling is zeer aan te bevelen, want zel den zal men een dergelijke verschei denheid zilveren kerkschatten aan treffen. De expositie is geopend op vrijdag 18 en, 25 april van 19 tot 21 uur; op zaterdag 19 en 26 april van 10 tot 17 uur en op zondag 20 en 27 april van 14 tot 17 uur. Daarna worden de be kers, gewaden en monstransen weer opgeborgen. GENEVE Dr. Eugene Carson Blake, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken heeft paus Paulus VI een telegram gezonden, waarin hij het komend bezoek van de paus aan de Wereldraad „harte lijk toejuicht." Dr. Blake verblijft voor een serie lezingen op het ogenblik in de Ver enigde Staten. Ook de Amerikaanse directeur- ge neraal van de internationale arbeids organisatie David A. Morse heeft zijn voldoening uitgesproken. In dit geval over het voorgenomen bezoek aan zijn arbeidsorganisatie de vijftigja rige ILO. MUSSELKANAAL De zeventien jarige J. H. M. Robben uit Musselka- naal is gisteravond dodelijk veronge lukt. Hij ging met zijn bromfiets plot seling linksaf en werd gegrepen door een tegemoetkomende personenauto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2