Officier eist boete (f150) wegens pornografie z Nigeria sterk in opmars Wegrestaurant bij Bodegraven open Particuliere afname pornografie is vrijer PUBLIKATIE IN STUDENTENBLAD PRESIDENT; „U WILDE LEZERS SHOCKEREN" PTT laat nu kleine pakjes door Erotische novelle vertaald Casino's rond Den Bosch moeten sluiten KIESPIJN? WITTE «RUIS Complex kost vijf miljoen Palestijnen wijzen plan-Hoessein af Meisje zonder geld op avontuur Idemtiteits- controle Velen met vakantie per autoslaaptrein WOENSDAG 16 APM11M» Generaal-majoor J. A. C. Bartels, Nieuwe commandant eerste legerkorps DEN HAAG Generaal-majoor der cavalerie J. A. C. Bartels wordt de nieuwe commandant van het eerste legerkorps. De generaal, die nu commandant is van de eerste divisie „7 december" zal 1 november de hui dige commandant der infanterie L. A. Sa val le opvolgen. Commandant van de „7 december" divisie wordt dan brigade-generaal der infanterie T. van Ardenne. ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft zich gisteren samen met de drie redacteuren van het Nijmeegse universiteits blad die in het november nummer een vertaling publiceer den van de drie eerste hoofd stukken uit een werk van de Fransman Apollinaire uitgebreid beziggehouden met de vraag of ze daarmee pornografie hadden bedreven. Officier van justitie rar. J. Corsten vond duidelijk van wel. „het is een grof verhaal", zo kenschetste hij de publikatie. Mr. Corsten eiste tegen elk van de redacteuren, de 34-jarige leraar Bernard W., de 23-jarige stu dent Johan L en de 24-jarige stu dent Kees W., 150 gulden boete, of vijftien dagen hechtenis. Het drietal verdedigde zich met te zeggen dat zij het algemeen heer sende angstvallige eerbaarheidsge- voel hadden willen doorbreken. „We willen de discussie over de pornogra fie op gang brengen." President mr B. W. van Houten toonde zich niet gelukkig met de ma nier waarop. „Sex behandelen is nog wat anders dan het plaatsen van de ze allerdwaaste verhalen, die vaak nog technisch onuitvoerbaar zijn ook", zo zei hij. Elke dag „We hebben een leuk, vies verhaal willen schrijven", aldus de studen ten; dat de lezers gechoqueerd kon den zijn raakte ze niet. „We worden zelf zo vaak geschokt door wat de radio elke dag brengt." Zoals bekend heeft het drietal gezegd te overwe gen de Limburgse Heintje wegens por- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Wie in de huiselijke kring pornografische tijdschriften op de leestafel wil hebben, zal door de gerechtelijke macht geen strobreed in de weg worden gelegd. Wanneer de stille consument echter een open lijke handelaar wordt en deze periodieken met winst aan de man gaat brengen, grijpt Vrouwe Justitia in. Tot voor kort hoedde de PTT in nauwe samenwerking met het open baar ministerie van de rechtbank nog over het geestelijk welzijn van vele liefhebbers van pornografische bla den door ook kleine Scandinavische export achter te houden. De officier kon dan beslag leggen op de bladen. VOOR U HET WEET LIGT U ERUIT! Soms krijgt u dat gevoel als er op de TV gepraat wordt over dingen, waar u nooit van hebt gehoord. Soms als u met uw schoolgaande kinderen praat. Wat doet u eraan? In veel gevallen niets, eenvoudig omdat u er niet toekomt bij alle an dere dingen, die uw dagelijkse aan dacht vragen. Maar nu Is er de gloednieuwe, volledig blj-de-tljdse geprogrammeerde encyclopedie in 120 wekelijkse afleveringen die per week niet méér kost dan een pakje algaretten. Elke week een aflevering met fascinerende en uniek geïllus treerde artikelen over samenleving het menselijk lichaam natuurwetenschappen geschiedenis biologie kunst aardrijkskunde De 120 wekelijkse afleveringen vor men samen met de index een up-to- date 8-dellg naslagwerk. Doe iedere week wat aan uw Weten met de encyclopedie: HET WETEN WAARD Per aflevering 1.75. Zend de bon zonder postzegel In open envelop aan: HET WETEN WAARD Antwoordnummer 100 Utrecht BON Naam: Adres: Kaats: Ywzoekt zonder enige verplichting gra- I tla toezending van een proefnummer V«n Het Weten Waard. Momenteel gebeurt dat echter niet meer, tenminste bij de kleine hoe veelheden voor particuliere afnemers. Officier mr. W. D. Meeter gaf van morgen een verklaring voor deze ge rechtelijke beslissing. Hij deed dit te gen het decor van een rechtzaak, waarin de 28-jarige winkelbediende B. de G. zich moest verantwoorden voor handel in pornografie. De offi cier: ,Het consumeren van pornogra fie blijkt niet misdaadbevorderend te zijn en het werkt ook geen zeden misdrijven in de hand. Het bezit van pornografie is dan ook niet verboden. Bij kleinere postpakketten volgt te genwoordig geen overdracht meer aan de officier van justitie. Ten - eerste is dit niet strafbaar en ten tweede nam ik deze beslissing om schending van het briefgeheim zoveel mogelijk te voorkomen: Als iemand dit drukwerk in Scan dinavië wil bestellen, dan mag hij dat van mij. Ik weet dat er een enor me evolutie gaande is op dit gebied. De normen zijn de laatste jaren erg veranderd, maar toch dacht ik, dat er grenzen waren. En wij moeten ons aan die grenzen houden ter bescher ming van de minderjarigen. Dit lijkt mij namelijk geen juiste lectuur voor jongeren beneden de zestien jaar". Met deze laatste zin doelde de offi cier onder meer op de in beslag ge nomen blaadjes van De G., die in de tenlastelegging door de officier wer den gekarakteriseerd als „kwetsend voor het normale geslachtelijke schaamtegevoel althans kwetsend voor personen met een behoorlijk ontwikkeld gevoel voor eerbaarheid". De winkelbediende had er in totaal 250 gekocht van enkele Denen. Aan vrienden van hem sleet hij de blaad jes voor prijzen variërend van 5 tot ƒ10. Hij raakte er maar dertig kwijt, zodat de verdiensten uiterst gering waren. Mr. Meeter noemde de winkelbe diende ,een profiteur van het feit, dat deze boekjes verboden zijn". Dat hij gehandeld had, stond voor de of ficier vast. Hij eiste een boete van 2g0 of 25 dagen. De raadsman van De G. was het echter niet met de officier eens. „Dit is geen handel, maar verspreiding in kennissenkring. De verdachte heeft er geen beroep of gewoonte van ge maakt" betoogde hij. Nadat mr. -A. R. Jolles, die de rechtbank presideerde, de aan de journalisten als voorbeeld voorgeleg de bladen weer zorgvuldig bij de rest in een grote kartonnen doos had in gepakt, besloot de rechtbank over veertien daf uitspraak te doen. Het weer in Fnropa weer max.temp. gisteren neer slag Amsterdam onbew. 9 9 Brussel 1. bew. 13 6 Frankfort regenbui 9 11 Genève regenbui 8 9 Innsbruck regen 7 4 Kopenhagen regenbui 7 3 Locarno 17 0 Londen onbew. 15 1 Luxemburg zw bew. 11 5 Madrid onbew. 19 0 Majorca 1. bew. 17 0 Mllnchen onbew. 7 13 Nice zw. 15 0 Parijs onbew. 16 0.4 Rome h. bew. 15 0 Wenen zw. bew. 12 0.6 Ztlrlch zw. bew. 15 (Van onze correspondent) nografie (in zijn liedje) aan te kla gen. „Er zijn nog altijd mensen die schuttingwoorden vies vinden", merkte de president op. „Dat is de angst voor het taboe", aldus ex-hoofd- redacteur W. „Dat stellen we juist aan de orde." Mr. Van Houten twijfelde aan het nut van de behandeling van zaken als sadisme, masochisme en promis cuïteit. „Helpt dat nou om misver standen weg te nemen?" vroeg hij. „Als je het een keer leest ben je er minder barig voor", aldus W. Hij be vestigde dat de redactie had gedacht in het algemeen belang te handelen. Mr. Van Houten vroeg zich af of de lezers na het doornemen van Apolli- naires werk zou zeggen: wat leuk nu, daar ben ik van opgeknapt, of dat ze het stuk als liederlijk zouden zien. Informatie „Van de televisiefilm over Biafra knap je ook niet op. Maar het is informatie die je niet kan missen", aldus redacteur L., die het stuk ver taalde. De studenten zeiden hun pu blikatie niet te zien als pornografie, „het is een persiflage. We zouden het eerder antipornografie willen noe men." „Zo lang de strafwet het begrip hanteert zullen we moeten uitmaken of het pornografie is of niet", aldus mr. Van Houten. Mr. Corsten ze in zijn requisitoor dat de opinies er eigenlijk niet toe deden. De Hoge Raad heeft al uitge maakt dat met name Apollinaire tot de pornografie moet worden gere- 1 kend. Desondanks ging hij uitvoerig op de zaak in. Hij zei niet gelukkig te zijn met de „genitale" stijl waarin het "verhaal was geschreven. „De held van Apollinaire is een soort roede, zonder hoofd en zonder hart, die overal een onmenselijke bende van maakt". Mr. Corsten meende dat alleen al door een dergelijke ontwaar ding van menseliikheid en sex veel mensen zich gekrenkt kunnen voelen. Verdedigster Mevrouw mr H. M. de Kat-Pres- ser uit Rotterdam, raadsvrouwe van de drie redacteuren, vond dat begrip- 's-HERTOGENBOSCH Het roulet tespel in het arrondissement Den Bosch, dat de laaste tijd een grote opleving kent, wordt aan banden gelegd. Vijf casino's in Best, Budel, Liempde, Nuenen en Veghel moeten sluiten op last van de officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Duyx. Dat kan a.s. zondag vrijwillig gebeuren en anders zal de politie ingrijpen. Het aantal klachten van familieleden van gokkers, die in besloten kring soms grote bedragen verliezen, nam toe met de plotselinge groei van de roulette mogelijkheden in het gebied. Er waren plannen voor het stichten van nog meer sociëteiten, waarvoor ook in België en Duitsland belangstelling bestond. pen als ontuchtig gedrag en onkuis heid nu in het museum horen. Er is geen behoefte meer aan betutteling. Dit komt vooral tot uiting in het Nijmeegs universitair milieu en juist i nhet r.k. deel van onze samenleving. In dit geval gaat het om een persi flage tot in het absurde overdreven, aan het einde van het boek is ieder een dood. Wel een mooi voorbeeld van persiflage. In echte pornografie bedrijft de held daden die ieder nor maal mens te gronde zouden richten. Het moet mogelijk zijn, dat publi cisten in studentenbladen proberen bijdragen te leveren aan de verande ring in sex. Taboes moeten worden afgeschaft. Er moet meer vrijheid bestaan kijnis te nemen van porno grafie, geprikkeld te worden, of por nografie weg te gooien. In Denemar ken vermindert de vraag naar por nografie r>u het openlijk verkrijgbaar is, aldus mevrouw De Kat. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. Biafra ivankelt STOCKHOLM Oemoeahia, het laatste grote bolwerk van de Biafraanse strijdkrachten, is aan het wankelen. Nigeriaanse troepen bezetten gisteren de plaats Bende, op nog geen twin tig kilometer van de Biafraanse „hoofdstad". Omoeahia zelf ligt al onder vuur van de Nigeriaan se artillerie. De federalen zijn tot vijftien kilo meter het hoofdkwartier van de Bi afraanse leider Ojoekwoe in Oemoea hia genaderd. De burgerbevolking wordt geëvacueerd uit Oemoeahia, zo werd gisteren meegedeeld in een te legram van een hulpteam van de Lu therse kerk aan zijn hoofdkwartier in Stockholm. Gezegd werd dat de hulp organisatie van de Wereldraad van kerken, die het kerkelijk hulpwerk in Biafra organiseert, was gedwongen haar basis naar elders te verplaatsen. Ook het Roode Kruis meldde dat Oe moeahia onder vuur lag. Een hoge Nigeriaanse legerwoord- voerder kon de beschieting niet be vestigen. „Alle artillerie-acties in het gebied ziin gericht tegen tegen-aan- vallen van de rebellen. We zullen niet opzettelijk op de burgerij schie ten", voegde hij eraan toe. Weg pijn.. helpt (dn Spaart bovendien de maag) V: Poeders„;tabletten, "cachets. (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN/REEUWIJK Albert Heijn Wegrestaurants N.V. heeft gisteravond zijn achtste wegrestaurant in gebruik ge nomen. Het moderne bijna vijf miljoen gulden kostende moderne complex is verrezen op een ideaal stukje grond tussen Rijksweg 12 (Utrecht-Rotterdam-Den Haag) en de Goudsestraatweg (Bodegra- ven-Gouda). Het restaurant is dag en nacht geopend. Ir. J. W. Tops, hoofd van de dienst wegen en verkera van het ministerie van verkeer en waterstaat, schroom de in zijn openingsrede niet met na druk te wijzen op de gevaren die aan een wegrestaurant zijn verbonden. Hij wees erop dat de alcohol een zaak is die vanuit het wegrestaurant een zekere verkeersonveiligheid te weeg kan brengen. De man van de „droge waterstaat" erkende overigens dat het Albert's Corner Wegrestaurant bij rijkswe gen E 8 en E 36 past in een veilig en vlot snelverkeer. Ir. Tops wist dat met name het beroepsvervoer bijzon der hoge eisen stelt aan een pleister plaats langs de weg. DOUCHES Behalve de lichamelijke en geeste lijke rust die men er kan vinden, moeten de chauffeurs telefonisch con tact op kunnen nemen met hun werk gevers, overleg plegen met hun colle ga's en zonodig een douche kunnen nemen. Hij hoopte dat alle groepen verkeersdeelnemers het met elkaar binnen het wegrestaurant zouden kunnen vinden. BEIROET De vijf grootste Pa lestijnse commando-organisaties heb ben gisteren het vorige week door koning Hoessein van Jordanië voor gestelde vredesplan voor het Nabije Oosten verworpen. De organisaties besloten eensgezind op te treden om de „toestand" het hoofd te bieden. Gisteren was het in het Nabije Oosten opnieuw onrustig. Langs het gehele Suezkanaal woedde een artille rieduel dat drie uur duurde en in de Jordaanvallei kwam het gistermor gen driemaal tot een vuurgevecht tussen Israëlische en Jordaanse troe pen. In de precies drie jaar, dat mijn moeder in Den Haag woont, heeft ze mijn boeken kast tot op het laatste deeltje verslonden. Geestelijk dan, elk exemplaar kwam altijd keurig terug voordat nieuwe voorraad meegenomen werd. Haar leeshonger is echter veel groter dan ons aanschaffings vermogen en zo raakten we in lectuurschaarste. Opeens flitste in een helde re bui het idee van de open bare leesbibliotheek door me heen. Die is zo vriendelijk schuin tegenover mijn moe ders huis te zijn gevestigd. Het kan niet gemakkelijker. Gisteren is moeder expedi tie gegaan. Haar verslag is kostelijk enleerzaam. Iedereen heeft dat gevoel wel eens. Een vreemde omge ving waar regels heersen die men niet kent. Er waren vier helpende da mes. Een hooggekapte blon dine, twee minimeisjes en eèn oudere dame, zo van het slag dat Merijntje Gijzen en De Klop op de deur beter ként dan Ik Jan Cremer. „Die moest ik hebben vertelde moeder en beschreef hoe zij de jonkheid ontweek tot de haar meer passende ge neratie tijd had. Toen vragen naar d e huis regels. De mevrouw vroeg of ze een identiteitsbewijs bij zich had? Neen, dat had ze niet. Een behoedzame blik werd op de bezoekster geworpen en toen meende de mevrouw toch Twee een4 wel te durven stellen dat haar nieuwe klant vijfenzestig was? Nu- is dit klant al enige kruisjes ouder, dus dat schoot goed. „Dan kost hetzei de mevrouw ...„nou raad eens...?" Ik raadde vijf gulden, want ergens in mijn achterhoofd hing uit een ver verleden nog een prijs van een rijksdaalder per jaar. Na een gepaste pauze om de spanning te verhogen kwam het antwoord: „Eén gulden..." „En per week een boek?", vroeg ik. „Schat eens?" Ik wou het goedkoop hou den. „Een dubbeltje..." „Niks, helemaal niks en ik mag vijf boeken tegelijk heb ben en als ik ze niet op tijd uit heb, hoef ik alleen maar te telefoneren, dat ik ze wat langer houd..." Mijn Haagse hart zwol van trots. Zo worden wij verwend Voor nog geen twee cent per week eindeloos leesgenot voo' elkeen, die de AOW verdien' Ik wist niet, dat het zo wa en misschien of waarschijn lijk zijn er veel meer die he niet weten en misschien is he in andere gemeenten ook z' goed voor elkaar. Vandaar dit verhaal. Voor het nieuwe wegrestaurant zijn geen speciale op- en afritten aangelegd, omdat rijkswaterstaat daar een tegenstander van is. De twee bestaande viaducten maken het mogelijk de vermoeide automobi listen en andere verkeersdeelnemers snel de grote aangelegde parkeer plaats, 200 auto's, te bereiken. Opvallend in het bouwwerk is een zaal waar 233 mensen kunnen eten en een vergaderzaal waar vijftig personen opgevangen kunnen wor den. Twee eethoeken en twee bars bieden de automobilisten de gelegen heid in een rustige sfeer te eten. Bij zondere voorzieningen zijn ook de babykamer en giftshop. Israël is ieder ogenblik bedacht op onverhoedse guerrilla-explo sies, vooral in Jeruzalem, met zijn vele haast ideale plekjes voor venijnige hinderlagen. Ook vrouwelijke Israëlische mili tairen zijn ingeschakeld in de verbeten strijd tegen de „terro risten". Op de foto twee meisjes bezig met identiteitscontrole in de Israëlische „hoofdstad". VLAGTWEDDE Wia Ham. een avontuurlijke 15-jarige, is maandagmor gen zonder een cent op zak in Oldehove (Westelijk Groningen) op haar fiets ge stapt en in haar eentje een tocht be gonnen, waarbij ze wel zou zien waar ze uitkwam. Dat vertelde ze achteraf, nada thaar ouders een dag, een nacht en nog een dag in grote ongerustheid hadden gezeten en haar foto op de tele visie was verschenen. Verkleumd en hongerig belde ze gis teren in de namiddag bij willekeurige mensen in Vlagtwedde aan, de familie Wesseling, met het verzoek of ze even voor de regen mocht schuilen. Ze had toen ongeveer 100 km afgelegd. Deze familie herkende het meisje onmiddel lijk, dat ijlings werd opgehaald. Ze had niets gegeten en de nacht in een ver laten schuurtje doorgebracht. Haar ouders vertelden, dat ze al eens meer van huis is gegaan, waarna ze zich niet meer herinneren kon waar ze woonde. Provocatie ]\yfEN kan zich afvragen of het no dig is dat Amerikaanse verken ningsvliegtuigen ver van huis ope reren, langs de kusten van landen die minder goede bedoelingen zou den hebben. Hetzelfde gaat overigens op voor Russische schepen en vliegtuigen, die in verschillende delen van de wereld nogal hinderlijk de kustge bieden van andere landen bespieden. Zulke operaties zijn gevolg van diep wantrouwen in eikaars bedoelingen en van het verlangen, op de hoogte te blijven van wat de ander met wie men op gespannen voet leeft van plan is. Het gaat echter niet aan, op te treden als Noord-Korea gedaan heeft tegen het verkenningsschip Pueblo en zijn bemanning en tegen het vliegtuig, dat het beweert te hebben neergeschoten. Met name is dit het geval als het waar is, dat wrakstukken van het toestel niet minder dan 100 myi uit de kust van Noord-Korea zjjn waar genomen. Dan is het neerhalen een zeer ernstige provocatie. Verwarring £)E verwarring rondom het al of niet in Moskou aanwezig zjjn van de Tsjechoslowaakse partijleider Dubcek is typerend voor de gespannen poli tieke toestand in Praag. Berichten over nieuwe Russische ma noeuvres in Tsjechoslowakije ver sterken de indruk, dat er weer iets op til is en dat de klok weer wat verder zal worden teruggedraaid. Men denkt hierbij aan re bijeenkomst van het centrale comité van de Tsje choslowaakse communistische party, waarvan men verwacht dat het mor gen belangryke besluiten zal nemen. Eén daarvan zou zyn het verwy- deren van wat men noemt progres sieve leden uit het partypresidium, eenvoudig door het aantal leden van dit apparaat tot ongeveer de helft terug te brengen. De poging van de populaire Smrkovs- ky, de zaken tot hun ware propor ties terug te brengen door zich ook tegen progressief extremisme uit te spreken zal weinig meer uithalen. UTRECHT De auto 'is niet langer een vijand 'van de spoorwegen. Dat blijkt alleen reeds uit de ontwikkeling van het nog steeds groeiende net van autoslaaptreinen. Het is thans zelfs het snelst groeiend net van spoor verbindingen in Europa. Ons land kent vijf ver bindingen met autoslaap treinen (er zijn er in ge heel Europa al 97). De snelste internationale slaaptreinverbinding is die van Hoek van Hol land naar Biasca in zuid-Zwitserland, De verbinding bestaat al, maar vap 2 juni af is niet langer Amsterdam het beginpunt, maar Hoek van Holland. Dit komt vooral door de toe nemende belangstelling van Engelse toeristen. Vergeleken met het eerste kwartaal vorig jaar, is het aantal aan meldingen in ons land voor autoslaaptreinen al veertig procent hoger. In 1960, het eerste „Neder landse jaar" van de au toslaaptrein, werden 370 auto's met circa duizend '•eizigers vervoerd. Vorig jaar 7.340 auto's met 11.000 passagiers. De winst aan vakantie dagen, die men met de autoslaantrein bereikt, is niet langer het voor naamste reismotief. Hel accent van de tijdwinst is langzamerhand verschoven naar de voor delen ten opzichte van de fysieke en psychische vermoeienissen. De steeds drukkere wegen, voor velen trouwens ook onbekende wegen, doen steeds meer mensen besluiten met de trein zo dicht mogelijk naar het vakantiedoel te reizen. Men heeft daarvoor thans de keuze uit ver bindingen van Amster dam naar Avignon/St. Raphaël. naar Narbonne, naar Milaan/Genova en van Hoek van Holland naar Biasca en Salz- burg/Villach. Dat de be- 'angstelling voor de au toslaaptreinen dit jaar weer aanzienlijk groter is geworden, komt mede door de prijsreducties voor de auto's van twin tig tot zestig procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7