ouders vallen kinderen om de hals u Vijf doden in regenbuien Aardgas geeft pas dit jaar winst NU OOK GOEDKOPE VLUCHTEN Lou de macht Kraker: breken van huisbazen Banden des bloeds omspannen wereld A us tra liëEuropa Laatste koningin Spanje overleden Tweehonderd VS-deserteurs in Zweden Pechvogel Meer geld voor armen in YS Geen strafvervolging tegen Samkalden Flinke order Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen Na bijna dertig uur vliegen LINE SYDNEY Een kil en winderig Schiphol lag 27 uur en 25 mi nuten achter me, toen ik op de broeierig-hete Kingsford Smith luchthaven hij Sydney uit de Thomas Alva Edison stapte. Mijn medepassagiers in deze door de vereniging Inter CO-OP Kontakt gecharterde DC-8 van de KLM waren 136 ouders en fami lieleden van naar Australië geëmigreerde Nederlanders. DEN HAAG Tegen het spitsuur zijn gistermiddag op de rijksweg Am sterdam-Utrecht twee mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeur de onder Abcoude, tjjdens een hevige regenbui. De slachtoffers zijn het echtpaar v d. Berg uit Velp. Waarschijnlijk kon het ongeluk gebeuren doordat een automobilist de macht over het stuur verloor bij het rijden door een grote plas. Er volgde een kettingbotsing, waarbij een autobus en vier perso nenauto's betrokken waren. Twee auto's vlogen in brand. GRONINGEN In de stortregen raakte gisteren op de weg Groningen- Hoogezand een auto bij het inhalen van de weg en botste op een boom. De 22-jarige H. Schuur en de 19- jarige T. de Jong uit Beerta waren op slag dood, twee anderen zwaar ge wond. ALKEMADE De 60-jarige Aldert van der Zwaard uit Rijsenhout is gis termiddag bij een verkeersongeluk dodelijk verongelukt. Het slachtoffer raakte op een viaduct in rijksweg 4 in een slip en tuimelde van het via duct. De heer Van der Zwaard was wethouder van financiën en onder wijs in Haarlemmermeer. Geen voorrang UTRECHT Een verkeersongeluk op het kruispunt Einsteindreef-Hum- berdreef heeft in Utrecht het leven gekost aan de 20-jarige slager R. Jan sen. Hij verleende geen voorrang aan een bestelwagen. APELDOORN Op het moment dat zij gisteren plotseling met haar bromfiets van het rijwielpad kwam en de rijbaan overstak, raakte een juist passerend volkswagenbusje de 18-jarige Alie Kuikman uit Apeldoorn. Later op de dag overleed zij in het ziekenhuis van Nijmegen. HULTEN Een tractor overreed dinsdag Jac. Gillis (12) uit Huiten. De jongen is door een onbekende oorzaak van het voertuig afgevallen. Hij over leed in een ziekenhuis in Tilburg. AMSTERDAM De 15-jarige wiel- riidster F. T. Buikema verongelukte gistermiddag op de Hogeweg in Amsterdam. Het meisje werd geraakt door de aanhanger van een vracht wagen die haar passeerde. Bij een verkeersongeluk op de rijksweg AmsterdamUtrecht is gistermiddag tegen het spitsuur een echtpaar om het leven ge komen. Na een kettingbotsing, waarbij een autobus en vier personenauto's betrokken waren, vlogen twee wagens in brand. In een van deze auto's kwamen de inzittenden in de vlammen om. Een hoge gemiddelde leeftijd. Tach tig eeuwen zaten een etmaal samen gepakt in de besloten ruimte van het moderne straalvliegtuig, dat op een hoogte van twaalf kilometer de halve wereld overvloog. Eerst Europa en het Nabije Oosten, toen het Verre Oosten en de Indische Oceaan, ten slotte het reusachtige continent dat Australië heet alles met een snel heid van negenhonderd kilometer per uur. Een vlucht met als climax de her eniging, het weerzien. Degenen die dit verwacht hadden, toen ze, vaak jaren her, op een troosteloze kade in Rotter dam of Amsterdam afscheid namen van hun dierbaren, waren op de vin gers van één hand te tellen. Na het uitwuiven, na het vervagen van hun kinderen tot nietige stippen op een zee kiezend schip, gingen ze met een brok in de keel huiswaarts: naar Slikkerveer, Uithuizermeeden, St.-Anna Parochie of Den Haag. Ze waren op slag opgenomen in het le ger van Nederlandse families, dat na de oorlog rond 150.000 emigranten naar het l'and van kangoeroes en kna- labeertjes liet gaan. LAUSANNE Koningin Victoria Eugenie, weduwe van Spanjes laatste koning, Alfonso de dertiende, is gisteren in haar woning in Lausan ne overleden. De koningin, die ook de laatste in leven zijnde kleindochter van koningin Victoria van Engeland was, werd 81 jaar Ze was sinds za terdag in een coma geweest. Op 31 mei 1906 trad de in Schot land geboren ex-koningin in Madrid in het nuwelijk met Alfonso XIII. Zij ontsnapte op die dag aan een bom aanslag die aan veel aanwezigen het leven kostte. In 1931 moest hel paar na 25 jaar sociale onrust en anarchie afstand doen van de troon en Spanje verlaten. Sedertdien woon den zij in Parijs, Lausanne en Rome, waar Alfonso in 1942 overleed. Victo ria Eugenie vestigde zich toen in Lausanne. Het Spaanse koninklijk paar kreeg zes kinderen, van wie er twee zijn overleden. Sedert haar vertrek uit Spanje heeft de koningin zich niet met politieke aangelegenheden be moeid. Het is vandaag precies 39 jaar ge leden dat zij Spanje ontvluchtte. DEN HAAG Het Groningse aardgasveld levert pas tien jaar nadat het ontdekt is (in 1959) een positieve bijdrage tot de eco nomische welvaart in Nederland. In het economische kwartaal overzicht stelt de Amro-bank dat pas vorig jaar de lasten en baten van de aardgasexploitatie onge veer in evenwicht waren. In de komende jaren zullen de op brengsten de kosten aanzienlijk te boven gaan. De Gasunie verwacht dit jaar in het binnenland 14.5 mil jard kubieke meter en in het buiten land 8 miljard kubieke meter gas af te zetten, waarvan de opbrengst een miljard gulden zal bedragen. De investeringen van de Gasunie Hun geliefden schreven vaak. Er kwamen foto's van kleine Australiërs met Nederlandse namen. Soms wer- •den er bandjes opgestuurd met stemmen, die de Nederlandse taal wa ren ontwend, of die, als het kleinkin deren betrof, helemaal geen Neder lands spraken. Van het in levende lijve weerzien, waarvan jaar in jaar uit werd ge droomd, kon geen sprake zijn, tenzij het de nieuwe Australiërs werkelijk voor de wind ging. De reis was te duur; een luchtretourtje met een lijn- vliegtuig kostte en kost nog altijd een slordige vijfduizend gulden. Dank zij pionierswerk van de in Utrecht gevestigde vereniging Inter Co-op Kontakt is het velen sinds kort veel gemakkelijker gemaakt. De passageprijs kon worden gehalveerd nog een heel bedrag, maar men hoeft er niet meer als een berg te genaan te kijken. En dat er veel be langstelling is voor dit soort charter vluchten, wordt bewezen door het feit, dat er alleen dit jaar twaalf zijn gepland. Per vliegtuig Nederlandse klederdrachten hebben in het buitenland veel bekijks. Dit echtpaar uit Huizen stapte in Sydney uit na een reis om de halve wereld te hebben gemaakt. gezwollen voeten van de lange zit, bleven ze opgewekt en vrolijk. De lange reis ging verder. Midden in de nacht landde de Thomas Alva Edison op het vliegveld van Perth, de eerste stop in Australië, maar nog al tijd. vierduizend kilometer van Syd ney verwijderd. Twaalf mensen stap ten uit. Gelaten ondergingen ze de laatste minuten, die hen nog scheid den van hun veel zenuwachtiger kin deren en kleinkinderen, die aan de andere kant van de strenge douane beambten wachtten. Daar stonden ook de passagiers die nog verder moesten. En voor 'teerst was er iets van beweging en vooral ontroering onder hen te merken. Zo staan wij straks ook, moeten ze wel gedacht hebben, toen ze de vreugde tranen zagen waarmee Australische kinderen en kleinkinderen hun Ne derlandse ouders en grootouders be groetten. Die kleine gebaren van genegen heid; die herontdekking van misschien wat veranderde, maar be kende trekken. Na tien tot vijftien jaar van scheiding voor 'teerst de hereniging. Hoewel de meestén van mijn rus tige en tevreden medepassagiers nooit hadden gevlogen, namen ze het besluit per vliegtuig naar het verre continent te gaan. op hun leeftijd een dappere daad, die alleen te verklaren is uit de mysterieuze krachten van de banden des bloeds. Na Beiroet, dat nog donker was en sliep, werd in een tropisch Bangkok de tweede tussenlandig gemaakt Het was er zinderend warm en vochtig zoals dat alleen tussen de keerkrin gen kan zijn. De emigrantenouders gaven geen krimp. Ze deden net of ze het al eens eerder hadden meegemaakt. Rechtop en met een blijde glimlach drentel den ze langs de winkeltjes in wacht ruimten voor transitopassagiers, waar edelstenen en een veelheid van exotische Thailandse kunstvoorwer pen werden verkocht. Voor hét eerst drong het pas goed tot me door hoe winters ze nog ge kleed waren. Dikke en donkere jur ken en pakken, vesten, hoeden en petten, jassen. Het zweet parelde op hun gezicht, maar ondanks het te kort aan slaap, de stijfheid en de Zes uur later, op het ouderwetse vliegveld van Sydney, speelden deze taferelen zich opnieuw af. Oma's, die hun kleinkinderen voor het eerst op de arm namen. Vaders, die ietwat onwennig tegenover hun slechts van foto's bekende schoondochters ston den. Voltallige Australische families, die zich verdrongen om hun uit Ne derland overgekomen bloedverwan ten. Voor verschillende emigrantenou ders was de reis nog niet helemaal ten einde. De laatste honderden kilo meters moesten nog worden over brugd naar Adelaide, Melbourne of Canberra. En ook al spraken ze geen woord Engels, het overstappen op andere vliegtuigen verliep vlot. Een ter plaatse aanwezige functionaris van de vereniging ICK hielp hen met de tickets en de noodzakelijke formaliteiten. Ze vlogen ten slotte van huis tot huis en hoefden zich nergens zorgen over te maken. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) SYDNEY Tussen de Austra lische autoriteiten en vertegen woordigers van de Internatio nale vereniging Inter CO-OP Kontakt is een overeenstem ming bereikt, die belangrijke perspectieven biedt voor meer dan twee miljoen immigranten in Australië, onder wie 150.000 Nederlanders. Hetzelfde geldt trouwens voor de KLM en de Quantas, respectievelijk de Ne derlandse en de Australische na tionale luchtvaartmaatschappij. De vereniging ICK, die in Utrecht gevestigd is, en die de grootste inter continentale luchtcharterorganisatie van de wereld is, verzorgt met ge charterde straalpassagiersvliegtuigen vluchten van emigrantenouders naar hun kinderen in Amerika, Canada en sinds kort ook naar Australië. Deze vluchten, waarvan ook an dere familieleden gebruik kunnen maken, zijn een groot succes, doordat voor een retour ongeveer de helft van de prijs moet worden bétaald van een normaal lijndiensttarief. Thans worden deze vluchten ook mogelijk voor immigranten op dit verre continent, die hun familie en hun vaderland in Europa willen be zoeken. Hiermee wordt een sociaal doel gediend volgens de IATA-be- palingen mag er geen winst worden gemaakt omdat de hier woonachti ge kinderen van ons oude werelddeel nog vaak met emotionele banden aan het land van oorsprong gebonden zijn. Voor de deelnemers aan deze goed kope 1 chartervluchten van Australië naar Nederland voor volgend jaar zijn er al een tiental gepland stelt de IATA als eis dat zij liid zijn van het ICK Australië, dat in Perth ge vestigd is als onderdeel van de 500.000 leden tellende coöperatieve verbruikcrscentrale. Dit kan echter reeds voor 1 Australische dollar, of wel vier gulden per jaar. Op het Australische ministerie van immigratie vertelde men mij dat ge regelde, goedkope charters, waar voor, behalve de KLM, ook de Quan tas zal worden ingeschakeld, ten zeerste zullen worden toegejuicht. Reiskosten De redenering is dat zij emigratie- bevorderend werken. Velen worden immers van emigratieplannen weer houden, omdat ze opzien tegen de tot nog toe lange scheiding als gevolg van de hoge reiskosten, die voor de hereniging met vrienden en familile- den moeten worden gemaakt Deze gunstige oplossing van een menselijk probleem wordt door de twee miljoen immigranten hier als een verheugende zaak gezien. Nog afgezien van het feit, dat de luchtpas- sageprijzen, als ze werkelijk worden vrijgelaten, slechts een derde van de huidige lijndiensttarieven behoeven te bedragen. Duidelijk is ook dat de IATA, het internationale lichaam waar alle bur gerluchtvaartmaatschappijen bij aan gesloten zijn, op het gebied van de prijzen een kartelpolitiek voert, die ten behoeve van de consument door broken dient te worden. zullen slechts 200 miljoen gulden be dragen. Zelfs indien met secundaire factoren rekening wordt gehouden blijft een fikse netto-opbrengst over. Voor 1975 wordt een gasafzet van 50 miljard kubieke meter verwacht. De Amrobank merkt verder op dat de invloed van de aardgasexploi tatie op de betalingsbalans sterk overeenkomt met het totale macro- economische effect: negatief tot 1968, enigzins positief in 1968 en zeer be langrijk positief in het lopende jaar en de komende jaren. STOCKHOLM In Zweden heb ben 204 Amerikaanse deserteurs een verblijfsvergunning gekregen. Dat is tweemaal zoveel dan door het Ameri kaanse ministerie van defensie wordt opgegeven. In totaal warer er 244 deserteurs. Twintig van hen hebben het land weer verlaten, terwijl de aanvragen van nog eens twintig nog in behande ling zijn. Amerika gaf onlangs toe dat er zich op het ogenblik in Zweden 116 Amerikaanse deserteurs bevonden. Een woordvoerder van de Zweedse vreemdelingencommissie verklaarde dat er deserteurs waren die naar Zweden waren gekomen om discipli naire redenen. LOS ANGELES Het lot van Sir- han Bishara Sirhan, beschuldigd van moord op senator Robert Kennedy, ligt nu in handen van een uit zeven mannen en vijf vrouwen bestaande jury. Deze moet beslissen of de jeugdige Jordaniër schuldig is aan moord met voorbedachten rade of aan doodslag. In het eerste geval zal de jury, die zich maandagmiddag achter gesloten deuren heeft terug getrokken om zich te beraden, op nieuw vergaderen. Door het slechte weer ge dwongen moest deze ooievaar een tussenlanding maken op een schoolplein in Enschede. Jaar lijks komen vele ooievaars, op weg van Afrika naar hun broed gebied in het Noorden, over Enschede, maar dat ze zo tussen de spelende kinderen lopen, is uniek. De schooljeugd stelde deze noodlanding zeer op prijs. WASHINGTON De Verenigde Staten zullen de uitgaven voor ruim tevaart en buitenlandse hulp in het komende 'begrotingsjaar verminderen en de strijd tegen de armoede in ei gen land vergroten. Dit blijkt uit de begroting van president Nixon. Zoals eerder gemeld, zal, in verge lijking met het bestedingsprogramma dat de president in januari had voor gelegd, op de nieuwe begroting vier miljard dollar worden besnoeid. Hiervan komt 1,1 miljard voor reke ning van de defensie. Aan het ruimtevaartprogramma wordt 140 miljoen dollar minder be steed. De uitgaven van de sociale voorzieningen zullen met 1 miljard dollar omhoog gaan. De uitgaven voor de hulp aan de armen worden ver hoogd met tien procent tot 26.900 mil joen dollar. AMSTERDAM Officier van jus titie mr. Hartsuiker zal geen gevolg geven aan het verzoek van het be stuur van de partij Nieuw Rechts om een strafvervolging in te stellen te gen de burgemeester van Amster dam, dr. Samkalden. Volgens dit partijbestuur heeft de burgemeester als hoofd van de po litie nagelaten te doen optreden te gen het plegen van strafbare delicten in een tweetal jeugdhuizen waar ver dovende middelen aanwezig zijn, wor den verhandeld of gebruikt De officier deelde mee dat de bur gemeester strafrechterlijk niet aan sprakelijk geacht ka.n worden voor eventuele in deze jeugdhuizen be gane overtredingen (omdat hij geen eigenaar van de bewuste panden is). DE STEEG De N.V. Motorenfa- briek Thomassen in De Steeg, lid van de Rijn-Schelde Groep, heeft een Amerikaanse order ontvangen van tien miljoen gulden. De opdracht voor Contractor Stone and Webster omvat het leveren en installeren van compressor turbine eenheden. De hiervoor benodigde stoomturbines worden geleverd door Siemens N.V. De compressoren zijn bestemd voor een nieuwe ethyleenfa- briek van BP. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Am sterdamse provo's schijnen hun strijd tegen het gezag nog niet helemaal te hebben gestaakt. Gold hun actie in het begin voornamelijk „on dermijning van het gezag door middel van provocaties", nu zeggen zij op dezelfde manier de macht van huis bazen, makelaars in huizen en die afdelingen van de ge meente die zich bezighouden met het woonbeleid, te wil len „kraken". Zij noemen zich dan ook „Krakers" en als hun leider treedt op de 22-jarige offset-voorbereider Lou van Nimwegen, die zich liever Lou de „Kraker" laat noemen. Lou stelt zich als standpunt, dat zijn tegenspelers de woning nood „uit puur winstbejag" in stand houden. „Nog in goede staat verkerende woningen wor den onbewoonbaar verklaard, leefbare woonwijken in een sane ringsplan opgenomen waarna op de vrijgekomen grond, die duur wordt verkocht, moderne kan toorcomplexen worden opgezet". Er bestaat geen kantoor-, wel 'woningnood", argumenteert hij en deze stelling is tot een van de vele lijfspreuken van de „Kra kers" geworden. ..Bezet een pandje'' Van Nimwegen heeft een wo ningbureau opgericht, die, hoe kan het ook anders, „De kraker" wordt genoemd. Dit bureau, zegt hij, coördineert de acties. Hij vertelt: „Mensen die denken op unfaire wijze uit huis te zijn ge zet, kunnen een beroep doen op ons bureau. Zij krijgen dan de steun van de „de Krakers" die de woning bezetten. Redt een pand je, bezet een pandje", wordt dan hun strijdkreet. Deze strijdwijze werd onlangs nog toegepast in de Weytenbachstraat in de Amster damse Dapperbuurt. Hier spraken wij ook met Lou de Kraker in een der panden, die niet meer van de slopershamer gered kunnen worden. Via een smalle donkere trap, en via een slordige stoffige ach terkamer waarin een kinderbedje tegen een muur is aangeschoven, komt men in de woonkamer waar één der muren geheel be hangen is met zilverpapier. Een moderne rieten stoel steekt schril af bij de rest van het meubilair. Lou, die juist een gestoomde makreel had verorberd, zit op Uen sofa, kennelijk nog nagenie tend. Hij zegt het vooral niet be grepen te hebben op de metho den die de gemeente zou gebrui- en om de mensen uit de te sa neren huizen weg te krijgen. „Weet u wat ze doen. Ze pom pen, honderd meter verder, het water weg zodat de huizen in zakken en verklaren dan de hui zen voor onbewoonbaar". Dat juist in de arbeiderswijken moet worden gesaneerd heeft volgens hem een politieke achtergrond. „Arbeiders bij elkaar betekent ge vaar. Daarom worden ze verspreid", zegt hij. „Wijkfonds" De makelaars en huiseigenaren verwijt hij „moedwillige ver waarlozing van de huizen". Hij kreet ze uit voor „uitbuiters", die „niets zouden ondernemen om de huizen te verzorgen, maar wel huur willen trekken". „Het kan ook anders", zegt hij. „Waarom niet een soort wijk fonds instellen om de huizen te onderhouden". Hij ziet hier een taak weggelegd voor de huisba zen, makelaars en de gemeente. „De Krakers" hebben een eigen krant waarin regelmatig-opgeroe pen wordt acties te ondernemen tegen de „willekeur" van hun te genpartij. Het blad één kant draagt als naam „De lastige Amsterdammer", de andere kant ..Bethaniën-nieuws" (een wijk die in de toekomst ook tegen de grond gaat) wordt huis aan huis bezorgd. Hierin wordt met cijfers aangetoond hoe de mensen wel door de huiseigenaren worden „uitgebuit". (■eon weerklank De acties van „de Krakers" vinden nagenoeg weinig of geen weerklank bij vooral die mensen die uit de „onbewoonbaar ver klaarde woningen" moeten weg trekken. Die zijn maar al te blij, dat ze van de gemeente een nieuw huis toegewezen krijgen. „De Nederlandse bevolking slikt alles", is zijn commentaar. „Zij staat apathisch tegenover het woonprobleem. Voor de Neder lander is alleen zijn werk en de Fabeltjeskrant belangrijk", zegt hij. „Of hij ook slachtoffer is ge worden van de woningnood", vragen wij hem ten slotte. „Nee, ik heb net van de gemeente de sleutels gekregen van mijn nieu we woning", luidde het antwoord van Lou van Nimwegen alias Kraker". uoora „De ft WOENSDAG 14 APRIL 196?

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5