0LGA POSITIE WILSON WANKEL Lin Piao als opvolgerMao aangewezen Grote tv-actie (9 mei) voor gehandicapte kind Commentaren Uw motras Orkaan in Pakistan 127 doden Het Kwartet Hete cacao SPBIUK CRITA) MÉT JVCpil Kouder Lenteweek op Ameland Geen fusie AKU Staatsmijnen Snelle actie redcle baby Misdaad in VS jsteviger aangepakt 0NDERZETTEGEL«^0F PLACE-MAT nu kunt u kiezen Vakbonden willen staken Leven Britten duurder Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 15 april 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Mlllll lü^ast Crt Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 59936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Behalve de belastingmaatregelen wil Wilson ook stappen ondernemen om de stakingen te bestrijden, althans te beper ken. Deze maatregel stuit op tegenstand bij de vakbonden, maar ook in de boe zem van de Labour-partij. Men vreest dat deze onpopulaire maatregel van invloed kan zijn bij de volgende algemene ver kiezingen. De Rotterdamse brandweer is van nacht bezig geweest met een fikse brand op het Israëlische vracht schip Tsefat, die woedde in een grote hoeveelheid chemicaliën, ca caoboter en isolatiemateriaal. Tij dens de blussing liepen twee brandweerlieden brandwonden op. Zij moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. Doe niet voor anderen, wat je hun nooit zou vragen voor jou te doen. BILLINGS „U hebt al de hele dag gestaan, nietwaar?" DE BILT Een depressie, vergezeld van een frontensysteem ten noorden van Schotland trekt het komende etmaal via Zuid- Scandinavië naar het zuid-oosten. Het warmtefront van deze de pressie bereikte vannacht met regen het westen van ons land en bevindt zich thans voorbij on ze oostgrens. De regenhoeveel- heden bedroegen omstreeks vier millimeter. In verband met het binnen dringen van de zachte lucht kwam op de meeste plaatsen vannacht de temperatuur niet onder het vriespunt. Het koufront van de depressie dat zich boven Zuid-Engeland bevindt zal in de avond ons land passeren. Het wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk. die over de Britse eilanden naderbij komt. De wind ruimt daarbij naar noordwest en daar mee wordt koude, onstabiele lucht aangevoerd, waarin naast opklaringen ook op enkele buien gerekend moet worden. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 9; min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden on der normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 36 april, zon op .05.42, onder 19.39; maan op 05.25, onder 19.43. Nieuwe Prinses Margriet heeft gisteren op Ameland een Roode-Kruis-vakantieweek geopend voor veertig chronisch zieken. De patiënten krijgen de vakantieweek aangeboden van de Amelandse bevolking. Op de foto: de prinses tijdens de boottocht naar het eiland. Politiek rapport in China aangenomen LONDEN In Engeland zouden vandaag nieuwe belas tingmaatregelen worden aan gekondigd met het doel de zorgwekkende economische toestand te verbeteren. Minis ter Roy Jenkins van Financiën zou bq het indienen van zijn jaarlijkse begroting aanzien lijke belastingverhogingen be kendmaken. Hoewel vanmorgen geen precieze cijfers bekend waren menen deskun digen, dat er tussen de 3 en 4 miljard gulden zal moeten worden bezuinigd. Het ligt in de lijn der verwachting dat de omzetbelasting en accijnzen van een aantal artikelen (sigaretten, alcohol, auto's, benzine) drastisch zul len worden verhoogd. Tevens zouden maatregelen worden bekendgemaakt om de arbeidsonrust, één van de belangrijke oorzaken van de zorgwekkende Britse economie, tegen te gaan. De regering Wilson schijnt een regeling te hebben getrof fen om de wilde stakingen te be strijden, althans te beperken. De vakbonden hebben hiervanjucht gekregen en aangekondigd een mas sale 24-uursstaking te zullen houden op 1 mei. Deze door Wilson genomen maatregel schijnt geen goedkeuring te hebben gevonden in de ogen van het bestuur van de Labour-partij. Niet alleen de vakbonden hebben zich uitgesproken tegen deze maatregelen maar ook de boezem van Wilsons kabinet is men hier falikant tegen. Eén van de tegenstanders is Gallag- han van binnenlandse zaken. Positie verzwakt Ray Gunther, eens minister in het kabinet Wilson die echter aftrad om dat hij niet met Wilson wilde samen werken. zei dat de Labourpartii onder de leiding van Wilson bij de volgende algemene verkiezingen zullen gaan verliezen. De positie van premier Wilson is volgens waarnemers door al deze maatregelen nog verder verzwakt. Het blad Guardian, steeds een voorvechter van de socialistische regering heeft in een hoofdartikel het leiderschap van Wilson ernstig in twijfel getrokken. Van de andere kant meent men, dat de onpopulaire maatregelen noodzakelijk zijn omdat de Britse economie in zorgwekkende toestand verkeert én de weg naar herstel veel moeizamer is dan voorspeld. Minister Jenkins zou in zijn be groting ook maatregelen willen nemen die de kiezers weer naar de Labourpartij terug zal brengen, zoals spaarregelingen voor de „kleine man". HEERLEN De Algemene Kunst zijde Unie en Staatsmijnen/DSM hebben meegedeeld, dat de studie over de wenselijkheid van een fusie is beëindigd met de conclusie, dat „niet aan alle voorwaarden kan wor den voldaan om tot een nieuwe com binatie te komen". Daarmee zijn de fusieplannen tus sen de AKU en het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen van de baan. De I bestaande vormen van samenwerking worden echter voortgezet. DEN HAAG Mies Bouw man zal via de televisie op vrij dagavond 9 mei een landelijke inzamelingsactie voor geestelijk gehandicapte kinderen leiden. De uitzending begint 's avonds om half negen en wordt het langste programma in kleur dat tot nu toe in Nederland op het scherm werd gebracht. De grootscheepse actie gaat uit van de Stichting bisschop Bekkers, die als „levend monument" ter nagedach tenis aan mgr. Bekkers (in 1966 over leden) een aantal dagverblijven en vakantiehuizen voor gehandicapte kinderen wil laten bouwen. Alle omroeporganisaties zullen het programma in de NTS-uitzending UTRECHT De zeven weken ou de Claudia van Dijkhuizen uit Utrecht heeft waarschijnlijk ;haar le ven te danken aan een zeer snelle actie van de Utrechtse politie. In paniek had haar moeder gister middag opgebeld en verteld dat haar dochter was gestikt. Het hoofdbureau dirigeerde een surveillancewagen met de hoofdagenten J. van Dijk en J. Ooyevaar naar de baby. Claudia, die bij het voeden melk in de luchtwegen had gekregen, was bewusteloos. Zes minuten na de tele fonische melding lag het kind in het reanimatiecentrum van het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. Men slaagde erin het kind weer bij te brengen. LYON In een hotel in Lyon is gisteren de 38-jarige handelsreiziger Pierre Coquard gearresteerd. Hij had een aktentas b ijzich, waarin zich liet hoofd bevond van zijn vroegere min nares, mevrouw Louise Trux. Vorige week woensdagavond had de Fransman de 56-jarige cafébedien- de Gabriel Guerre met messteken ge dood. Toen zijn ex-vriendin zich snikkend op het lijk wierp, werd Co quard helemaal stapelgek. Hij ont hoofdde haar en nam het hoofd mee „omdat hij zonder haar toch niet kon leven." MIES BOUWMAN via Nederland I begeleiden. Op de negende mei zullen bovendien in het gehele land in totaal 9000 banken 's avonds hun deuren open zetten voor de gevers. WASHINGTON President Nixon I zal streven naar hogere sociale uitke- i ringen, een systeem van belastingen dat meer op draagkracht is gebaseerd en een grotere bestrijding van df j misdadigheid. Voor het Congres verklaarde de president dat hij er een voorstander van is dat de verhoogde inkomsten belasting van kracht blijft, dat de posttarieven omhoog gaan en dat nog andere maatregelen zullen worden getroffen ter bestrijding van de in flatie. „Als wij de dollar niet redden, hebben we niets om onze steden of iets anders te redden", aldus de president, die ook nog andere voorstellen deed om het leefklimaat te verbeteren. De president zei dat hij dit jaar geen boodschap aan het Congres zal doen toekomen, zoals voorheen de State of the Union. De regering zal slechts voorstellen doen waarvan vaststaat dat zij kunnen worden uit gevoerd als zij wet zijn geworden. De Stichting bisschop Bekkers streeft bij de actie naar een totale opbrengst van 4,5 miljoen gulden. Twee miljoen van dit bedrag zal be stemd worden voor de bouw en inrich- ting van vakantiehuizen voor zwak zinnigen, twee miljoen voor kinder dagverblijven en een half miljoen voor „gerichte vrijetijdsbesteding van geestelijk gehandicapte kinde ren". Het totaal aantal zwakzinnigen in Nederland bedraagt tenminste 250.000. Jaarlijks komen in ons land ongeveer 8000 zwakzinnige kinderen ter wereld. T elefoonlijnen De televisie-actie zal worden ge leid in het theater Carré in Amster dam. Drie grote bedrijven en instel lingen in de hoofdstad hebben hun telefoonlijnen voor de avond van de negende mei beschikbaar gesteld. Tweehonderd bekende Nederlan ders zal worden gevraagd met een collecte-emmer rond te gaan. Voor de actie wordt het speciale gironum mer 22.44.66 van de in Den Bosch gevestigde Stichting Bekkers openge steld. HONGKONG Het negende congres van de Chinese commu nistische partjj heeft gisteren inet algemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het politieke rapport, dat Lin Piao na partijvoorzitter Mao Tse-toeng de tweede man in de partijhiërarchic op de openings dag op 1 april had ingediend. Het congres ging ook akkoord met het ontwerp voor nieuwe partijstatuten. Volgens deze nieuwe statuten zal Lin Piao, die nu vice-voorzitter van de partij is, Mao als voorzitter opvolgen. Vandaag zou het centrale partijco mité worden gekozen, aldus radio- Peking gisteren. Het persbureau Nieuw China meldde dat het rap port van maarschalk Lin Piao en de nieuwe statuten, „nadat wijzigingen in de tekst zullen zijn aangebracht", worden gepubliceerd. Lioe Met algemene stemmen heeft het congres de koers van „het bourgeois hoofdkwartier met aan het hoofd Lioe Sjao-sji" veroordeeld. Lioe, de vroe gere president van China, is in de herfst uit de partij gezet en vervallen verklaard van al zijn rege ringsfuncties. Wat er met hem is ge beurd, Ls niet bekend. Na het bekendworden van het ver loop van het congres, werd in Peking uitbundig feest gevierd, meldde radio- Peking. Het nu al veertien dagen du rende congres is omgeven door een waas van geheimzinnigheid. niet zomaar uit de lucht komen val len. Den Uyl had in een interview nogal stevige typeringen gegeven van de Nieuw Links-groep, die nu eenmaal zijn sympathie niet heeft. Ten Cale had daarop nogal overtrokken ge reageerd. De onderlinge vervreem ding leek volkomen. De zaak lijkt nu weer gekramd. Maar zoals gezegd: de meningsverschillen zijn niet weggenomen. Die zitten daarvoor te diep. Ze kwamen al naar voren op het congres, waar de krappe meerderheid Den Uyl instructies mee gaf die hem niet gelukkig konden stemmen. En ze zullen naar voren blijven komen, hoe dan ook. Het gaat daarbij in feite om de structuur van de PvdA. Dat alles zou alleen maar interessant zijn, indien niet ook zaken als de regeerbaarheid van het land in het geding waren. Verziekt TNE burgemeester van de hoofdstad heeft in zijn stad een uiterst kwalijke show verboden. Geheel terechc. De show was van een aard dat dit maal alle misbaar vanwege het ver bod wel achterwege zal blijven. Dat misbaar zal zich in dit geval wel be perken tot de organisatoren, die overigens geen hoge dunk hebben ge geven van hun geestesgesteldheid. We beleven tegenwoordig toch wel krankzinnige verschijnselen in een tijd waarin velen alle normbesef dubieus hebben gesteld, indien al niet vlotweg over boord geworpen. Waar gaat dat heen. is de vraag die zich opdringt. Misschien is in liet verleden het wa pen van het taboe wel eens wat gemakkelijk gehanteerd. Maar dat hing in elk geval met normbesef samen. Tegenwoordig lijken de waarden er nog slechts te zijn om opzij gezet te worden, en de grenzen om te worden overschreden, zo niet op het irritante afgelast. Op het gezag wordt afgegeven. Toch lijkt er in het openbare leven alleen langs de weg van hel gezag nog iets te redden. DACCA/CALCUTTA Hevi ge orkaanstormen hebben gister nacht in Oost-Paki,stan aan zeker 127 mensen het leven gekost. Meer dan duizend Pakistaners zijn licht en ernstig gewond. In Dacca, de hoofdstad van Oost- Pakistan, zijn een groot aantal huizen zwaar beschadigd. De orkaan, die Dacca en Demra teisterde, duurde bijna een half uur. Als gevolg van de storm viel gister nacht de stroom uit De elektriciteits verbindingen konden in de nachtelij ke uren niet worden hersteld. Ambu lances en voertuigen van het leger reden af en aan met gewonden. In een aantal dorpen bij Calcutta zijn vier mensen gedood en ten minste 57 gewond nadat een cycloon er huis had gehouden. Een zware hagelstorm die met met de cycloon ge paard ging vernielde gewassen en doodde veel vee. Meer dan negendui zend mensen zijn dakloos. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand sn.... scnri|r ons Desiist eens als U 6 place-mats iebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT sn.„. schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats iebt i Bijgelegd J £)E ruzie binnen de PvdA en de heren Ten Cate en Den Uyl is weer bijgelegd. Natuurlijk zijn de j meningsverschillen wel blijven be- j staan. Dat laatste is uiteraard wezenlijker dan het eerste. Want de ruzie was Wilson

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1