Nederlanders zijn niet uitzonderlijk schoon F 4900.- voor zuster Trienske Beimers Bedrijfsleven gedupeerd door regeringsmaatregel AAP MAAND IN DE RUIMTE Groei van welvaart veroorzaakt apathie Huib Goudriaan FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Zwartkijkers! aangifte- iorraulier Dan kijkt u gerust! Treinverkeer R'dam-Gouda was gestremd Betrapte inbreker gooit stuk ijzer Fritz Lang in Amsterdam Prof. dr. Van Zuthem: ZATERDAG 12 APPIl 196» „Auf d'r Schwabische Eise- bahne" zongen donderdag avond twee Duitse meisjes uit Zwabenland (Baden-Württem- berg). Troubadour Roberto van Lint werd aangestoken door het enthousiasme, waarmee dit ou de volksliedje werd gebracht. Gevolg: tekst en melodie moesten onmiddellijk worden „ingestudeerd". Roberto, die had gevraagd of de dames op hun beurt iets voor hem wilden zingen, bleef het refrein her halen „Rula, rula. rulala!" Hij zei: „Dat ga ik in Nederland in troduceren, een nieuwe schla- ger!" De meisjes, die het liedje zo spontaan hadden gezongen in een Rotterdams „café-chantant" waren Hanne Klein en Ellen Bulling uit Stuttgart. Twee Duitse onderwijzeressen, die deel uitmaakten van de achter hoede van de karavaan toeris ten, die met Pasen ons land overspoelden. Een gesprek. Vra gen. Hoe denken Duitsers van een generatie, die na de Tweede Wereldoorlog werd geboren („die Nachkriegsgeneration") over Nederland? HANNE (links) en ELLEN: Nederlanders zijn aardig tegen ons, Duitsers tjlanne: „Ik moet vooropstellen dat dit een eerste indruk is, en dat we een verblijf van twaalf dagen ei genlijk te weinig contact met Neder landers hebben gehad, om een me ning te kunnen geven. Als ik toch een antwoord moet geven, kan ik zeggen dat de Nederlanders vriende lijk en zeer open ons tegemoet zijn getreden. Ik voel ook aan dat het echt is, en niet gespeeld." Spreken talen Ellen: „In Amsterdam zag een da me ons met kaarten bezig om de weg te vinden. Ze miste bijna de tram, doordat ze ons wilde helpen. Het valt me op dat in restaurants aan tafel een gesprek tot stand komt; spon taan, zonder dat we zelf daartoe het initiatief namen." Nederlanders zijn volgens beide dames aardig tegen Duitsers. Beide meisjes zijn onder de indruk van de vanzelfsprekendheid waarmee de meeste Nederlanders, die zij heb ben ontmoet, een vreemde taal spre ken: in ieder geval Duits of Engels. De Nederlanders schromen ook niet eigener beweging een gesprek in het Duits te beginnen. Ellen: „Bij ons durft men dat niet zomaar." Hanne: „Waarschijnlijk komt dit ook, omdat veel Nederlan ders tijdens hun vakantie Duitsland op doorreis passeren." Individualisten Ellen legt als we praten over het Nederlandse volkskarakter de na druk op de vrijheid van bewegen in de openbaarheid, het zelfbevA.xst.zijn en het individualisme waaraan de Nederlanders uiting geven. „Ik geloof dat dit individualisme, het zelfbewustzijn en het open staan voor vreemdelingen, mogelijk is ontstaan doordat de Nederlanders een handeldrijvend volk zijn. Maar er zijn negatieve facetten, die Ellen met haaj- Volkswagen heeft ervaren. „In het verkeer neemt ie dereen de vrijheid, de verkeersregels zonodig te overtreden. Vooral in Amsterdam steken voet gangers ook over als het licht op rood staat. Het gaat op de ver keerswegen rustig toe, maar voor ons is het nogal verwarrend. In Duitsland is men meer gedisciplineerd." Hanne zegt over het zelfbewustzijn dat de Nederlanders tonen: „De Ne derlanders kennen ook niet, als natie, het schuldgevoel dat wij Duitsers nog steeds hebben." Ellen voegt daaraan toe dat door de historische ontwikkeling in Duitsland de „onderdanenmenta- liteit" (een wat slaafse houding van de geregeerden ten opzichte van de regeerders) langer heeft bestaan. „En 1 dit werkt nog steeds na." Ongedtvongener Hanne: „De invloed van de Prui sische staat." Als we praten over eti quette in de Nederlandse samenle ving, zegt ze: „Die wordt hier met een kleine letter geschreven." Ellen: „Wat dit betreft wordt bij ons niet gevraagd naar wat praktisch is, maar wordt geredeneerd: „Dit is zo, en dat hoort zo." Men stoot zich niet graag aan ongeschreven wetten." Ellen zowel als Hanne menen dal de Nederlanders meer ongedwongen zich bewegen, vrijer en het leven wat gemakkelijker opnemen dan de Duitsers. „Misschien zien we dat zo omdat we uit het Zuiden van Duitsland komen: mogelijk ervaart niet elke Duitser dat zo." Wat is het verschil tussen Neder landers en Duitsers? Komt de Neder landse volksaard meer de Duitse of «neer de Engelse nabij? Ellen: „De levensstijl is misschien meer Engels, maar innerlijk...." Hanne: „Ik geloof dat de Nederlan ders meer verwantschap tonen met de Duitsers. Ik heb het gevoel dat ze gevoelsmatiger leven dan de En gelsen. De Nederlanders zijn minder gereserveerd, vriendelijk maar ook open." Europeërs Ellen vindt vooral dat het Neder landse volk bij uitstek leeft van de Europese gedachte. „Voor hen is het verleden, verleden. Ze aanvaarden de buitenlanders van welke nationaliteit ze ook zijn. Kennelijk is het ook een vorm van realisme: weten dat het in Europa niet meer anders kan. De Fransen en de Duitsers moeten nog verwerken, het zich bewust maken, dat het nationalisme achterhaald is; de Nederlanders zijn al een stuk ver der." Wat de democratie betreft, vindt ze dat in Nederland in tegenstelling tot West-Duitsland waar de democra tie nog in de kinderschoenen zou staan de democratische gedachte als een vanzelfsprekendheid wordt aanvaard. Samenvattend: het Nederlandse volk is open, onbevooroordeeld, rea listisch en diplomatiek. „Zeker geen boerensluwheid", zeg Hanne. Erg vleiend dit alles. Zijn er geen schaduwzijden? Hanne zo wel als Ellen vinden dat overal de nieuwbouw een uniforme, onpersoonlijke atmosfeer ademt: saai, kaal, onleefbaar. Ze kun nen ook de door ons zo gelief koosde opvatting dat we zo schoon zijn niet beamen. „Het is hier niet vuiler dan in andere landen, maar schoner? Nee." Het is Ellen opgevallen dat in de grote steden oud papier, afval, snel op straat wordt ge gooid: „Wat slordig." Nederland wordt vuiler, het Nederlandse landschap wordt verwoest door saaie, uniforme hoogbouw. Twee toeristes, twaalf dagen in Nederland (veel vleiends) zeggen het ook. „Auf der Schwabische Eisenbahn rula, rula, rulala"; een lied om niet te vergeten. Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan AMSTERDAM De discontoverhoging door de Ned. Bank is volgens de beurs aan de matige kant gebleven. Intussen is de rente voet uitzonderlijk hoog geworden en het is geen wonder, dat de obligatiemarkt deze week flauw gestemd was. De aandelenmarkt verkeerde onder de invloed van de verdere beperkende maatregelen, welke zijn afgekondigd tegen de overspanning. de cijfers over het eerste kwartaal 1969 enigszins beter waren dan v.j. zelfde periode, nl. ƒ21.7 miljoen (te gen ƒ17.1 milj.) De vraag naar staal is verrassend toegenomen internatio naal en er is nu eerder sprake van een tekort aan produktie dan aan een teveel. Het prijsniveau is de laatste tijd ook wat beter geworden en op grond daarvan meent men, dat men optimistisch kan oordelen over het nu begonnen tweede kwartaal. Het is overigens opmerkelijk, dat men in sterke mate schaalvergroting nastreeft om de kosten per produk- tie-eenheid te drukken. Hoogovens moet uitgroeien tot een nog veel gro ter bedrijf om zijn partij op de inter- a>ü/n tl- jbiAt HMA Op verzoek van enkele lezers: een foto van Trienske Beimers en haar pleegkinderen bij haar laatste bezoek aan Frieslandenige jaren geleden. Onze lezers hebben 4880 bij eengebracht voor zendelinge Trienske Beimers. Het is nu een maand geleden dat mevrouw L. v. d. Ster-Bouwmeester uit Voorburg in deze rubriek vroeg zuster Beimers op haar zen- dingspost in Tanzania aan een aggregaat te helpen. Het geld voor het opwekken van elektri citeit is er; en meer dan dat. Gisteren nok kwam er 70 bin nen bij mevrouw v. d. Ster. Namens haar hartelijk dank! Bijna vijfduizend gulden. Nau welijks te geloven. Het gironum mer blijft 191613 ten name van K. v. d. Ster, met aantekening „Trienske Beiemrs" (mevrouw v. d. Ster, Westvlietweg 14, Voorburg). NIEUWERKERK Het treinver keer tussen Rotterdam en Gouda is vrijdagavond van zeven tot half ne gen gestremd geweest, omdat bij Nieuwerkerk vlak bij de spoorbaan een keet met acetyleenflessen in brand was geraakt. Tijdens het blus sen explodeerden twee flessen, die als projectielen over de spoorbaan werden geslingerd. Over de oorzaak van de brand, die omstreeks kwart over acht bedwongen was, is nog niets bekend. AMSTERDAM In een assuran tiekantoor in de Johannes Ver meerstraat in Amsteram is gister avond een poging tot inbraak gedaan. Een voorbijganger die een raam zag openstaan, en ging kijken wat er aan de hand was, kreeg van de op geschrikte inbreker een stuk ijzer naar het hoofd gegooid. De man werd licht gewond. De inbreker heeft door zijn overhaaste vlucht niets kunnen meenemen. Vragen over kosten voor investeringen DEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid dr. ir. A. Vonde ling heeft de ministers van financiën, van binnenlandse zaken, en van soci ale zaken en volksgezondheid ge vraagd hoeveel kapitaal via de bank voor Nederlandsche gemeenten aan provincies en gemeenten beschikbaar Men zegt op de beurs, dat de discontoverhoging een streep door de rekening van de Bank voor Ned. Ge meenten is geweest die van plan was om een nieuwe lening uit te geven. Dp koers van de 7 pet. staatslening is beneden de 99 procent gekomen, ter wijl 7 pet. obl. Bank voor Ned. Ge meenten voor 97'/s proc. ter beurze te koop zijn. Deze week had men veel aanbod van obligaties te verwerken, o.a. van buitenlandse zijde. Het promes se-disconto is thans hier te lande op zes procent gekomen, zodat krediet neming op 7V» a 8 pet. rente uitkomt. Internationaal is overigens de rente voet stijgende. Deze week verhoogde België het disconto. Op de Eurodol- larmarkt gold driemaands papier 8'/t procent rente. De Amerikanen heb ben de vorige maanden grote bedra gen aan kapitaal op de Europese markten opgenomen en mede daar door is de rente opgejaagd. Koninklijk Op de aandelenmarkt gedroeg Kon. Olie zich „koninklijk", want dit fonds wist eigenlijk „tegen de draad in" te stijgen en wel van 192 tot ruim 196, dat is 20 punten. Er was vraag naar dit fonds van buitenlandse zijde en men brengt een en ander ook in vertiand met de matiging van de Amerikaanse kapitaalexportbelasting, welke president Nixon heeft afgekon digd. De intrest equalisation tax is ver laagd van 18 pet tot 11 pet en deze verzachting van de straffe boete op de aankoop van buitenlandse aan delen door Amerikanen, buiten de Ver. Staten, is ingegeven door de toe neming van het vertrouwen in de dollar, blijkens de import van kapi taal uit het buitenland in de States. Verder heeft de beurs te lijden ge had van zorg over de toekomst van wege de regeringsmaatregelen ter be teugeling der overspanning in de eco nomie. De onmiddellijke schorsing van de investeringsaftrek, de prijs- stop, de accijnsverhoging, de dure rente zijn allemaal bedoeld om de rem dieper in te drukken en vaart te minderen. Weinig gunstig Intussen was de indruk van het prijzendebat in de Tweede Kamer op velen ter beurze weinig gunstig. Men vreest van de afremmingsmaatre gelen een druk op bedrijven, welke het al moeilijk hebben om het hoofd boven water te houden. En verder is het de vraag, of de getroffen maatre gelen voldoende zijn om de duidelijk aanwezige stroomversnelling der in flatie te temmen. Ter beurze vraagt men zich af, waarom het bedrijfsleven, dat zo ge nuanceerd is, ruwweg tot slachtoffer wordt gemaakt. Wat doet de regering zelf om de uitgaven te beperken? Zijn er weer nieuwe looneisen langs een achterdeurtje op komst, zo vraagt men zich ter beurze bezorgd af. Onder deze omstandigheden kon zelfs een mooi verslag van Philips niet tot zijn recht komen. Wel liep de koers tijdelijk op van 183.50 tot 190, maar gisteren kwam men op ƒ185 terecht. De omzet steeg in het afgelopen jaar met twaalf procent tot 9.7 miljard, de nettowinst bedroeg 439 miljoen (ƒ355 milj.). De nettowinst-marge vertoonde een stijging van 4.1 pet tot 4.5 pet. Be langrijker is nog de verwachting, dat in 1969 de zaken zidh gunstig zullen blijven ontwikkelen. Wij voorzien een verdere groei in alle activi- teitsgebieden, waarop wij werkzaam zijn, aldus schrijft het bestuur. Men begrijpt wel. dat het hier een onder neming betreft, die over de hele we reld werkzaam en daardoor minder kwetsbaar voor in één land getroffen maatregelen is. De mogelijkheden voor een rationalisatie in de produk tie zijn voor een dergelijk concern veel groter dan voor een onderne ming, die haar werkterrein in één land heeft. Van de overige internationals was alleen K.L.M. ƒ9 hoge, maar de rest moest zijn tol betalen aan de onbeha gelijke stemming der laatste dagen. Zo kwam AKU van ƒ123 op ƒ118.90 terecht, Ovens van 115.70 op ƒ113.80, terwijl Unilever van ƒ123.70 eerst steeg tot 126, om gisteren te dalen tot 122.50. Hoog* ovens 'Het jaarverslag van Kon. Hoogo vens bracht weinig nieuwe ge zichtspunten. Belangrijker was. dat moet komen om een redelijk peil van investeringen te kunnen financieren. Hij informeert tevens hoeveel kapi taal het eerste kwartaal is verschaft, en hoeveel daarvan in de drie noor delijke provincies terecht is geko men. WASHINGTON Op 21 mei zal vanaf Kaap Kennedy een ruimteschip in een baan om de aarde worden gebracht met een aap als „bemanning". Dertig dagen zal het dier om de aarde cirkelen. De bedoelling van het experiment is, de reacties van het dier na te gaan tijdens een ruimtereis van lange duur. Men hoopt hieruit gegevens te ver krijgen, die van nut kunnen zijn voor de bemande vluchten in 1970 van 30 a 50 dagen, die op het Amerikaanse ruimtevaartprogramma staan. Twaalf uur vóór het begin van de lancering zal een keus worden gedaan uit tien jonge apen, die reeds een jaar lang voor een eventuele ruimtevlucht zijn „opgeleid". De uitverkoren aap wordt ook in een ruimtepak gestoken, waaraan instrumenten zijn bevestigd, die o.m. gegevens naar de aarde zenden over de lichamelijke toestand van de dierlijke ruimtevaarder, De in Amerika wonende filmregis seur Fritz Lang (79) is gisteren in ons land aangekomen. Hij sal in Amsterdam de vertoning van een aantal van zijn films bijwonen. Op de foto is hij in gesprek met Simon van Collem. nationale markt goed te kunnen spe len. Een produktiecapaciteit van 4 miljoen ton per jaar is bijna bereikt, de volgende fase is 5 miljoen ton en dan is men er nog niet. Met deze uitbreidingen is veel kapitaal ge moeid, dat grotendeels uit ingehou den winsten moet worden verkregen. Geen impuls Ned. Kabelfabriek verhoogde de winstuitkering van 16 op 18 pet (de koers liep intussen terug), Van Ber- kel kwam van 10 op 12 pet dividend (de koers moest omlaag tot 189 pet). Ver. Machine Fabrieken hield het op een onveranderd dividend van 12 procent (koers daalde met ruim 5 punten). Zowel Stoomvaart Mij „Nederland" als Kon. Java China Paketvaart Mij kwamen met hun verslagen, maar er ging geen impuls op de koersvorming van uit. Het bestuur van de Japlijn waagt zich niet aan een voorspelling van de vooruitzichten in 1969, terwijl dat van de „Nederland" zegt, dat de ontwikkelingen in de grote vaart zo snel gaan, dat men zich niet aan een prognose voor 1969 durft te wagen. Veel groei zit er niet in de scheep vaart, die naast een verder gaande kostenstijging ook te maken heeft (in toenemende mate) met discriminatie inzake het vrachtvervoer. Slavenfburg's Bank kwam met een nieuwe emissie van aandelen uit. De prijs van de claim stelde zich giste ren op ƒ4.85 per ƒ100, zodat een nieuw aandeel op ruim 198 pet. uit komt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De belang rijkste vraag die we ons moeten stellen is hoe we veranderingen in de machtsverhoudingen tot stand kunnen brengen die wor den gedragen door de werk nemers zelf. Het gaat de werk nemer vooral om het handhaven van verworven posities. Langere vakanties, hogere lonen en een kortere werkweek staan op zijn verlanglijstje hoger genoteerd dan medezeggenschap ten aan zien van de produktie en de be noeming van directeuren en commissarissen. Dit vormde de kern van de lezing die prof. dr. H. J. van Zuthem, hoog leraar in de sociologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, hield op de derde en laatste dag van het con gres over de macht, machthebbers en machtelozen. Het huidige systeem van onderne mingsgewijze produktie wordt door de meeste werknemers aanvaard. Zo lang de welvaart groeit zal er weinig verandering komen in hun apa thische houding. Er bestaat meer be hoefte mee te Draten over bedriifsza- ken dan om mee te beslissen. Uit een onderzoek dat in 1967 door de Vrije Universiteit te Amsterdam werd ge daan bleek dat veel werknemers meer medezeggenschap wensen voor de vakbond en de ondernemingsraad. De macht van commissarissen en aandeelhouders zou geringer moe ten worden. De positie van de direc tie lijkt onaantastbaar. Van de on dervraagde werknemers bleek 61 procent te vinden dat de uiteinde lijke verantwoordelijkheid voor het bedrijf bij de directeur moet liggen 45 procent vond dat men het gezag diende te gehoorzamen. Medezeggensrhap Prof. Van Zuthem gaf verschil lende mogelijkheden aan om de machtshiërarchie te wijzigen. De be langrijkste hiervan zijn: de publica- tieplicht van ondernemingen, het enquêterecht voor de vakorganisaties, meer inspraak van de werknemers in hun dagelijkse werk en grotere be voegdheden van de onderne- mingsraad. Al deze punten komen te- j gemoet aan de verlangens van de f werknemers. De kernvraag is of we een samen leving willen waarin de mensen zelf meebeslissen over de doelstellingen van het bedrijfsleven. Deze doelstel lingen moeten langs democratische weg worden samengesteld. Dan is het van belang dat het onderwijs zich meer inspant om de bewustwording van de mensen te activeren. Ook de vakbeweging heeft hierbij een be langrijke taak. Op het ogenblik ligt de nadruk te veel op de inko mensverdeling. In de toekomst moet de vakbewe ging meer concrete alternatieven aan de werknemers bieden. Zij moeten erop worden gewezen dat zij uit soci aal-ethische overwegingen mede ver antwoordelijk zijn voor zaken als luchtverontreiniging en invloed van het bedrijf op het woonklimaat De directeur dient wel een grote mate van zelfstandigheid te behou den om de doelstellingen uit te voe ren die door alle belanghebbenden zijn vastgesteld. De mogelijkheid van controle moet worden uitgebreid. Een raad van commissarissen, waarin ook werknemers zijn vertegenwoordigd, zou een representatief controleorgaan kunnen worden. Kosmisch denken In het 's middags gehouden slotfo- rum botsten vooral de ideeën van mr. dr. C. Berkhouwer, Tweede-Kamerlid van de VVD en dr. P. van Gorkum, hoofdbestuurslid van de P. P. R. Dr. Van Gorkum vond dat de machtselite een historisch gegeven is dat we heb ben overgehouden uit de tijd dat de adel Jxet voor het zeggen had. Met name'bij de militairen en de mensen rond het koninklijke huis heeft ze nog invloed. Dr. Berkhouwer meende dat be drijven en N.V.'s zo open mogelijk moeten worden gemaakt. Hij vond het een verheugend verschijnsel dat bedrijven vrijwel niet meer overgaan van vader op zoon. Ieder moet zijn eigen positie waarmaken. Als mogelijkheden om het be drijfsleven nog meer te democratise ren noemde hij het uitbreiden van onverenigbare functies, een geringer gebruik van oligarchische maatrege len en het tegengaan van vergrijzing aan de top. Hij vond dat de mensen meer kosmisch moesten denken en handelen. Het is jammer, aldus dr. Berkhou wer. dat er nog een groot hiaat is tussen de technologie en de politiek. Vooral de macht van het Europese parlement dient groter te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9