A Bram Bogart exposeert structuurschilderingen Protest ouders tegen onveilige Lammenschans 8 In de Lakenhal 11 t/m 16 april Op zoek naar een Kreatief Centrum in Leiden Afscheid deken Haring fa GROFVUIL; OPHAALOIEN5T Koninklijke poppen brachten f 3100 op LEIDEN Het aantal bezoe kers aan de tentoonstelling van poppen diie onlangs in „de Waag" werd gehouden, is bo ven verwachting geweest. Een paar duizend belangstellenden kwamen de poppenshow bekij ken. Ook de opbrengst lag boven de verwachtingen. Er kwam een bruto bedrag binnen van 3100 (inclusief giften en opbrengst loterij). Na aftrek van de kos ten zal het geld worden besteed voor de aanschaf van een kerk telefoon in de Marekerk (Mo- ap uva aaaoyaq waj '(qCxtnua\ bejaarden. HltUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG >5 APRH. WW e nationale kampeer- en sporttentoonstelling HOUTRUSTHALLEN - DEN HAAG OPEN: degelijk® van 12.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur. zaterdag en zondag van 10.00-22.30 uur tenten - caravans boten kampeer- en watersport artikelen sport- en vakantiekleding vele voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen en.modeshows LEIDEN Op 1 december 1968 'richtte een aantal jongeren een adres 'tot de gemeenteraad, waarin werd 'verzocht om de beschikbaarstelling van een pand voor de vestiging van een Kreatief Centrum in Leiden. Burgemeester en Wethouders hebben het bestuur van de Stichting Leidse Jeugd Actie inmiddels gevraagd om trent dit verzoek het oordeel van de L.J.A. te mogen vernemen. De daartoe ingestelde commissie „Kreatief Centrum", waarin zijn op genomen vertegenwoordigers van het Comité Leefbaar Leiden, de Culturele Raad Leiden, Creacorner (studenten), K O en de L.J.A., is nu bezig dit advies samen te stellen, waarbij ook zal worden bezien of meer van deze centra in Leiden tot stand zouden moeten komen. Vanuit deze commissie zijn inmiddels enige gebouwen beke ken, die zich voor het doel zouden lenen. De wenselijkheid om het Krea tief Centrum in het centrum van Lei den te vestigen, zal bij het advies een belangrijke rol spelen. Eind mei zal de commissie verslag aan het L.J.A.- bestuur uitbrengen, waarna dit be stuur de adviezen aan het college van B. en W. zal aanbieden. K. van Stralen 25 jaar bij de Apparalenfabriek LEIDEN Gisteren vierde de heer K. van Stralen zijn 25-jarig ju bileum bij de NV Leidsche Appara lenfabriek. Hij kreeg hiervoor het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Handel en Nij verheid met de daarbij behorende draagpenning. Namens het bedrijf overhandigde de directeur, ir. E. Ru- empol, de jubilaris een enveloppe riet inhoud. De heer Van Stralen trad op 3 april 1944 in dienst bij de NV LAF, aanvankelijk om praktijkervaring op te doen in de werkplaats, maar al gauw kwam hij als aankomend teke naar op de tekenkamer, waar hij alle rangen heeft doorlopen. Momen teel is de jubilaris werkzaam als sta- ticus en constructeur op de afdeling apparatenbouw. Kantineuitbreiding Leiden op Pomona LEIDEN De voetbalvereniging wil op korte termijn beginnen met uitbreiding van de kantine op Porno- na. Onder leiding van de heer Jan sen wil men nog voor heteinde van deze competitie de verbouwing doen aanvangen. De verbouwing komt vooral ten goede aan de jeugd en de klaverjasploeg, die hun bijeenkoms ten dan in het eigen clubhuis kunnen houden. Foto's vrolijken trappenhuis op LEIDEN Onder auspiciën van het LAK, het Leids Akademisch Kunstcentrum, hebben de twee ama teurfotografen Willem Raadsveld en Jan Snoek recent werk tentoonge steld in het trappenhuis aan de aka- demie aan het Rapenburg 73. De ex positie, die 42 foto's telt, is vrij toe gankelijk op werkdagen van 9 tot 17.30 uur. Er hangen veel sfeervolle meisjes portretten, maar ook platen die in het „veld" geschoten zijn. Opvallend is de interesse voor véél donker en weinig, maar effektvol licht, en voor harmonisch lijnenspel. De tentoonstelling blijft tot 9 mei. Deroodgeeleen groot paneel van Bram Bogart op de Laken haltentoonstelling. Een mooi voorbeeld van zijn kunst en van de plastische werking van de gele ruil op hel rood uitgestre ken vlak. ter en wethouders is ingediend, waar bij maar liefst 395 ouders „met klem protesteren tegen het feit, dat nog steeds geen maatregelen zijn getrof fen ter verbetering van de verkeers veiligheid van onze schoolgaande kinderen op de Lammenschansweg". Brigadiertjes Van gemeentezijde was de sugges tie gedaan, op de „kritieke punten" verkeersbrigadiertjes op te stellen. „Dit is natuurlijk wel de goedkoop ste manier, maar we moeten reke ning houden met het feit, dat we hier met kinderen te doen hebben. En we kunnen toch moeilijk kinderen van. pak weg, 12 jaar verantwoordelijk stellen voor de verkeersveiligheid op één van de drukste autowegen van Leiden", aldus een van de mensen achter de actie, de heer J. P. van Rijn. De circulaire zegt dan ook: „De door de wethouder voor de be drijven voorgestelde oplossing van verkeersbrigadiertjes onder toezicht van ouders achten wij beslist niet uitvoerbaar. Naar onze mening dient ten minste op één van de kruispun ten tussen Zoeterwoudse Singel en Lammenschansweg-viaduct een met drukknop bedienbaar stoplicht te worden geplaatst". Scholen Dat de klacht in brede kring leeft moge blijken uit het feit, dat maar liefst vijf scholen met volle inzet aan deze actie hebben meegewerkt. Reden genoeg voor de gemeente om de brief niet weg te leggen, maar zo snel mo gelijk de nodige stappen te nemen. i LEIDEN Velen herinneren zich nog wel de aanrijding op de Lammenschansweg 'n paar maan den geleden, waarbij een klein meisje de dood vond. Naar aanlei ding hiervan groeide er vooral bjj de ouders van de in deze buurt schoolgaande kinderen grote ver ontrusting over de veiligheid van hun kinderen. Al biedt de Lam menschansweg de overstekende kinderen uit de z.g. Fruitbuurt en Tuinstadwijk een aantal zebrapa den, geen mens is ervan overtuigd, dat deze veiligheidsmaatregel ook afdoende is. Volkomen begrijpelijk, dat nu het resultaat van een handtekeningen actie bij het college van burgemees- den is geweest. Na de eucharistie viering was er in de foyer van de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst. Rector Verbeek bood namens de priesters en religieuzen van heit dekenaat een geschenk aan, dat zal mogen herinneren aan vele goede, soms roerige ogenblikken in de ambtsperiode r>an deken Haring. Er Volgde hierna een rij van spre kers, onder wie mevrouw Lindenhoff- Hop namens de katholieke instellin gen en verenigingen in Leiden, de heer L. Wagenaar namens de kerk besturen in het dekenaat en mr. H. M. de Munk namens het katholieke onderwijs. Burgemeester Van der Willigen sprak de wens uit, dat deken Haring in Berkel, waar hij het pastoraat gaat uitoefenen in 'n bejaardentehuis in even grote mate aan het geluk van de mensen zal mogen bijdragen als hij hier in Leiden deed. Ds. H. Bil- derbeek, die als vertegenwoordiger van de Gemeenschap van Kerken in Leiden het woord voerde noemde de ken Haring een voorganger in de ware zin van het woord, die de ont wikkeling in de Gemeenschap van Kerken heeft willen dienen. Tot slot sprak deken Haring een dankwoord, waarna ieder persoonlijk van hem afscheid nam. HAZERSWOUDE Vrijdagmid dag, omstreeks twaalf uur, is de 21- jarige mejuffrouw E. van Driel met haar bromfiets in botsing gekomen met een personenauto. Gevolg was. dat zij met een rechter beenbreuk en met schaaf- en vleeswonden moest worden opgenomen in een Leids ziekenhuis. HAZERSWOUDE Adjudant D. .T. Plaizier van de Luchtmacht is tij dens door het ministerie van Defen sie georganiseerde schermwedstrij- den tweede geworden op het wapen floret. In een equipewedstrijd sabel- schermen werd hij eveneens tweede. .Maandag 14 april: Breeslr.. Langebrug, Ketelboetersieeg, Schoolsteeg. Wolsteeg, Gangetje. Botermarkt. Vismarkt, Stad huisplein, Koornbrugsteeg, Dwarskoorn- brugsteeg, Maarsmansteeg, Mandcma- kersteeg, Vrouwensteeg (geheel), .Boom- markt. Aalmarkt. Nieuwe Rijn (geheel), den Burcht. Burchtsteeg. Nieuwstr.. Har- tcsteeg. Beschuitsteeg, Moriaansteeg, Hooglandsekerkgracht. Koppenhinksteeg, Hooglandsekerkkoorsteeg, Middelweg. Oude Rijn (belde zijden). Hoogstr, Kaasmarkt, Hooigracht, St. Pancrassteeg. van Drlessenstr.. Middelstegracht. Maandag 14 april: Oude Herengracht, Ververstr., Zijlstr.. Oost Havenstr., Dwars Havenstr., West Havenstr., Verversplein, Haven, Havenkade, Kalvermarkt, Kljf- gracht. Minnebroersgracht. Zuidsingel, Herengracht (beide zijden), Korte en Lange Langestraat. Nieuwe Waardstr., OosterkerkstrWaardkerkplein. Waard- kerksteeg, Waardgracht. Oranjegracht, Kaarsemakersstr., Looyerstr., Weverstr., Vestestr., Groenestegen. Uiterstegracht, Kerksteeg. Dinsdag 15 april: Korcvaarstr., Plantsoen. 4e Binnenvestgracht, Rijnstr., Kraalerstr., Havenstr. 2e en 3e, le. 2e en 3e Gortestr., Geregracht. I.evendaal, Oranjeboomstr., Cathrijnenstr.. Barba- rasteeg, St. Jorissteeg, Koenesteeg, Nieu we Brugsteeg, Wielmakersteeg, Hoge- woerd, Watersteeg, Plantage, Utrechtse Veer. Veerstr. Dinsdag 15 april: Zoeterwoudseslngel (van Lammenschansweg tot Hoge Rijn dijk), v.d. Brandelerkade. Durieuxstr.; Ti- boel Siegenbeekstr., Roodenburgcrstr., de Mey van Streefkerkstr.. Cobetstr., de Ridderstr.. Thorbeckestr., Wasstr., de Laat de Kanterstr., Cronesteinkade. P. J. Blokstr.. Fruinlaan. de Gijsclaarstr.. Kernstr., Verdamstr., Catharinastr. Donderdag 17 april: Zijlsingel. Rijnkade, Oosterdwarsstr., Munnikenstr., van Ga- lenstr., Waardstr., Hermanstr., Trompstr., dc Ruyterstr., Evertsenstr., Heemskerkstr., Oosterstr., van Speykstr.. Kortenaerstr., Tasmanstr., Overrljn. Vrijdag 18 april: Galgcwater. Noordein de plein, Rembrandtstr., Oude Varken markt, Slksteeg, Groenhazengracht, Rijn en Schlekade, Witte Singel, Groenho- venstr, Witte Rozenstr., Justus Carelhuls, Jan van Goyenkade, Gerrlt Doustr., Vreewljkstr.. Hugo de Grootstr., Bilder- dljkstr. Vrijdag 18 april: Kort Rapenburg, Ka- beljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg. Doelengracht, Nonnensteeg, Kolfma- kersteeg, Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht, Kaiserstr, Bakkersteeg. Molensteeg, Bolsotkade. Kampersteeg. Conciëntlestr., Vliet, Douzaslr.. St. Ja- cobshof. St. Japobsgracht. Jan van Hout kade, Hoelstr.. Raamsteeg, Garenmarkt, Steenschuur. Nieuwsteeg, Herensteeg, Sa- lomonsteeg, Kloksteeg. "Scheepmakersteeg, Houtstr., Gerecht, Lokhorststr., Zonne- veldstr., Pieterskerkkoorsteeg. Dielsteeg, Berkendaelstr.. Pieterskerkgracht, Pie- terskerkstr., Pieterskerkhof. Papengracht. LEIDEN Na met Pasen af scheid genomen te hebben als pastoor nam deken W. P. M. Ha ring gisteravond afscheid als de ken van de Lodewijksparochie, waaraan hij 19 jaar aan verbon- LEIDEN De uu 48-jarige in Delft geboren, maar kort na de oorlog naar Frankrijk vertrokken schilder Bram Bogart exposeert tot 26 mei een aantal werken in de Lakenhal. Als autodidact begon hij met het schilderen van stillevens, portretten en landschappen, die reeds opvielen door een grote rijkdom aan coloriet. Deze kleurengloei werd nog helder der, nadat Bogart zich in Frankrijk had gevestigd. In een Parijs atelier werkte hij met Lotti van der Gaag. Kees van Bohemen en met de schil ders van de toenmalige Cobragroep: Karei Appel en Corneille. Door een eerste grote tentoonstel ling in de Franse hoofdstad, waar hij niet minder dan 150 werken ex poseerde, kreeg Hogart" grote be kendheid. De materie, de verf, was bij hem een grotere en zelfstandiger rol gaan spelen. Deze schilderwijze, in het begin nog binnen de rand en de lijst van het tableau gehouden, evolueerde echter langzamerhand over de rand heen. Bogart ging zijn verf de materie plastisch be werken met paletmes en borstel. Langzamerhand was de verf niet meer een (overigens) noodzakelijke grondstof van het schilderij: de verf werd hét schilderij. Eerst nog wat „wild", toerden Zijn panelen langzamerhand rustiger door bijv. één of enkele met elkaar contrasterende, mara heldere kleu ren te gebruiken in de plastische structuurwerking van de verf zelf. Hij ging gebruik maken van hori zontalen en vertikalen, óók als plastische polen in één paneel. Vier kanten en ruiten, minder de cirkel, zijn de mathematische vormen, die Bogart gebruikt. Ook in de gouaches is de geschetste ontwikkeling van de vorm merkbaar. Deze gouaches mis sen vanzelfsprekend de plastische werking van de dik opgebrachte verf, maar het principe, de werking van het figuur op het vlak, komt ook hier naar voren. Deze gouaches zijn alle zonder titel. De namen, die Bogart zijn panelen meegeeft, zijn, althans in de latere tijd, simpelweg gebaseerd op de kleur. Titels als „compositie" e.d. ver dwijnen om plaats te maken voor die als „Geelblokgeelblok", „Degeel- ruitzwarte", „Blauwbaangeel". Aan duidingen, die voor de kijker overi gens als vanzelf spreken Als menig ander vooraanstaand Nederlandss kunstenaar is Bogart be ter over de grenzen bekend dan in zijn eigen geboorteland. Hij woont, na zijn Franse periode, sinds 1961 in België en naar hij ons vertelde is hij wel van plan de Belgische nationaliteit aan te nemen. Door de kunstenaars onder onze zuiderburen wordt hij volledig als een van hen geaccepteerd, ook in verband met voor België representatieve ten toonstellingen, in% het buitenland. Maar, om de eerste zin van de inlei ding tot de fraai uitgevoerde Leidse catalogus door drs. Wurfbain te cite ren: „De schilder Bram Bogart be hoort in ons land geen onbekende te zijn." Deze tentoonstelling maakt de ze wens volkomen begrijpelijk. Willem Prins Agenda Katwijk KATWIJK AAN ZEE Maandag avond om 8 uur spreekt in de UNI-zaal aan de Weth. Ouwe- handstraat de heer Jb. Klein Hane- veld uit Bodegraven over „Is er een afval der heiligen?" Maandag 21 april 's avonds om 8 uur houdt de VVD in hotel Riche een openbare vergadering, waarop de heer H. Wiegel, Tweede-Kamerlid voor de VVD, zal spreken over „De invloed van de VVD op het beleid van het kabinet De Jong."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3