Moeilijker kind niet afzonderen Vrouwen nemen vaker iets in dan mannen Love in" in leer Onverschilligen hebben meestal het kleinste hart Hoe slaagt mijn dineetje? WIE VOND BRIL UIT? Werkkleding van katoen dialoog Examen ZATERDAG 12 APRl. 1969 Doen wij er goed aan onze eisen kracht bij te zetten tot meerdere psychiatrische behandeling van eigenaardige kinde ren en tot gespecialiseerder opvoedingsmethoden? Dr. Sula Wolff, kinderpsychiater verbonden aan het kinderziekenhuis in Edinburgh, denkt van niet. Zij behandelt gestoorde kinderen in haar boek „Children under Stress" (Kinderen onder druk) dat dezer dagen uitkwam bij Penguin Press. Opvoeding en bege leiding moeten mogelijk zijn op gewone scholen en wel door bekwame leerkrachten die kinderen met afwijkend gedrag kun nen opvangen. „Het onderzoek naar vroe ge tekenen van geestelijke stoornissen tijdens de kin derjaren doet meer kwaad dan goed. Een etiket van geestelijke gestoordheid kan een onderwijzer er bijvoor beeld toe bewegen bij een warrig en moeilijk kind de strijd om begrepen te wor den, op te geven. Er is hem immers verteld, dat het kind ziek is. Hij geeft het over aan de dokter, die het wel beter zal weten dan hij. Maar als alle kinderen met emotionele moeilijkheden wor den geïdentificeerd dan zullen er geen psychiaters genoeg zijn om ze te behandelen. In ieder geval kunnen psychiaters hun •werk niet goed doen zonder on derwijzers en ouders die bereid zijn hun pogingen om moeilijke kinderen te begrijpen en te ver zorgen, voort te zetten. Als de diagnose leidt tot plotselinge afzondering, een aanwas van opnamen van kinde ren in ziekenhuizen, speciale wijkscholen en kindertehuizen, weg van de normale ervaringen van gewone scholen, dan moe ten we ons eens bezinnen op de hele situatie". Dr. Wolff is in Berlijn gebo ren in 1924, verliet de stad in '34, is .gehuwd met een Britse psychiater en heeft geen kinde ren. Zij werkt aan de universi teit van Edinburgh, afdeling research epidemiologie van psychiatrische ziekten. Haar huidige studie houdt zich bezig met een groep kinderen in Edinburgh die geschorst zijn op school vanwege hun slecht ge- Ongehinderd van knoflook geniefen Wie eenmaal gewend is knoflook aan het eten toe te voegen kan er vrijwel niet meer buiten. Knoflook Een goed georganiseerd dineetje kan zodanig verlo pen dat het schijnt of de gastvrouw een geroutineer de kokkin in de keuken heeft staan. Het is vaak een biestie van zelfvertrouwen en economisch te werk gaan om, een feestelijke maaltijd het gewenste succes te be zorgen. Daarentegen beneemt het iedere gast de eetlust als de gastvrouw met paniekerig rood hoofd, geïrriteerd probeert de gang van zaken vlot te doen verlopen. Daarom hier een lijst met pun ten die van groot belang zijn om tevoren in „studie" te nemen: probeer geen nieuwigheden op een dag dat het er op aankomt. Zorg dat het grootste ge deelte van de gerechten tevoren kan worden bereid. Soep, vlees (b.v. rollade, kalfsfricandeau e.d.) kunt u een dag voor het diner klaarmaken. Een koude voorschotel kunt u de mor gen vóór het etentje be reiden. Zelfs sla hoeft u niet op het laatste moment te wassen, want gewassen kropsla blijft in een plastic zak fris en koel bewaard een etmaal lang vers en stevig. pas de maaltijd aan het be schikbare servies, bestek en de kookapparatuur aan: is de smaak van uw gasten u onbekend, zet hun dan geen aparte combinaties of te scherp gekruide gerech ten voor. -#■ zet in de keuken de dekscha len al zoveel mogelijk klaar. Ook ingrediënten voor even tuele sausjes of garneringen kunt u alvast klaar zetten. Bij het opstellen van het me nu kunt u het beste uitgaan van het hoofdgerecht waarbij u dan passende voor- en nage rechten kiest. Heel belangrijk zijn hierbij kleur, stevigheid en smaak van de gerechten. Een menu waarbij dezelfde kleur en smaak zich in alle gangen herhaalt heeft een saai effect. Hebt u zich wel eens afgevraagd wie de bril heeft uitgevonden? Ver wacht geen antwoord: niemand weet het. Men neemt aan dat de eerste brillen op het glasblazers-eiland Murano bij Venetië zijn ontstaan. Mogelijk is ook, dat de Arabieren de eer kunnen opeisen. Bekend, is, dat zij rond het jaar duizend berg kristal slepen tot half kogelvormige lenzen, die aangeduid werden als leesstenen. De Britse geleerde Roger Ba con, die in de dertiende eeuw leefde, schreef aan de Paus over de noodzaak om de problemen van mensen met zwakke ogen te ver lichten door toepassing van „gla zen kogelelementen". Van een bril kon eerst worden gesproken toen men er in slaagde de plompe leessteen zo vlak te slijpen dat het niet meer nodig was, de lenzen op 't boek te leggen om te kunnen lezen. In Noord-Europa werden om streeks het jaar vijftienhonderd de eerste brillen verkocht. Maar op een grafsteen van 1317 wordt een zekere Salvino Degli Amanti ge noemd als de man die voor de eerste maal een op onze moderne brtl gelijkend voorwerp vervaardig de. drag. Zij schreef haar boek niet in de eerste plaats voor ouders (hoewel ze hoopt dat deze het nuttig zullen vinden) maar voor onderwijzers, doktoren, ver pleegsters, maatschappelijk werkers en kinderverzorgster'S. Ze vertelt in haar boek over Mark, een jongen van zes jaar. Hij werd opgenomen met een Ibeenmergontsteking die zijn dij aantastte en zijn gezichtsbeen deren. Hij was weken in het ziekenhuis opgesloten in gips. Toen hij overgebracht werd naar een revalidatiecentrum waarvan 'hij wist dat het verder van zijn huis lag dan het zie kenhuis, weigerde hij eten en begon over te geven. Onderzoekingen slaagden er niet in een lichamelijke oorzaak aan te tonen van zijn voedings stoornis. Van een prettige pa tiënt die gemakkelijk te verple gen was, werd hij een pro bleem. Hoe meer zusters en ou ders zich zorgen over hem maakten, des te meer druk leg den ze op hem. Toen werd dr. Wolff erbij ge roepen. Ze vroeg hem hoe het kwam dat zijn gezicht zo ge zwollen was. Hij biechtte op dat het van nagelbijten kwam. Hij nam de verantwoordelijk heid van zijn ziekte op zich, dat was duidelijk. De ouders be vestigden dat hij een nagelbij tertje was. Ze hadden hem vaak gewaarschuwd dat dit een slechte gewoonte was. Ze waren echter geschrokken van het feit dat het kind zichzelf van zijn ziekte beschuldigde. Toen hij tegen zijn wil opge nomen werd in het revalidatie centrum kon hij niet openlijk protesteren. In plaats daarvan ontwikkelde hij symptomen waarover hij geen controle had. „iHet was duidelijk wat we moesten doen. Het was zaak dat doktoren en verpleegsters hem op zijn gemak stelden bij wat hij ook deed. Wij moesten hem mededelen dat wij begrepen dat hij het ziekenhuisvoedsel wei gerde omdat hij boos was op zusters en dokters omdat ze hem ver weg stuurden. En dat het zich boos voelen, wat heel natuurlijk is, zijn genezing zou belemmeren. De moraal van dit verhaal: bemoedig uw kind en geeft het niet te gauw op als het moeilijk heden vertoont. „All we need is love." Leer is het helemaal voor tieners en zich jong voelende vrouwen. Dit hespak iverd vervaardigd van soepel vallend „love- in" leer. Het fotomodel draagt er n tikje geklede blouse met klokkende mouwen onder. Mary Quant (want van haar is het ontwerpadviseert er een getailleerde polo-* shirt bij of geen blouse maar eronder een leren beha. De rok kan ook in fleurig suède worden ge leverd. Het zakje bijvoor beeld in blue op een crèmekleurig rokje, of liever abricot suède ge combineerd met briljant groen? Kan ook. Lever baar vanaf 1 mei in de maten 36 t/m 44, rok 71,50; het vest 59,50. Draag er, ook deze zomer, leren laarsjes bij. is een waardevolle toevoeging aan de maaltijd, is ook erg gezond, beschermt tegen te hoge bloed druk, aderverkalking en bevordert de spijsvertering. Helaas bevordert knoflook nog 'iets: nl. een bedorven adem, wat uren na de maaltijd-nog te merken is. Duitse chemici hebben een weg gevonden dit bezwaar te omzeilen. Ze brengen knoflook op de markt in de vorm van druppels of kapsu- les, die de onaangename gevolgen van het gebruik van knoflook vol ledig opheffen zonder de smaak te beïnvloeden. Deze katoenen duster en stofjas hebben de voordelen van katoen, namelijk luchtdoorlaatbaarheid en soepelheid. De nadelen ervan, strij ken en stijven, zijn verdwenen dank zij een nieuwe samenstelling die „Fil de Force" wordt genoemd. Lonneker vervaardigt van deze stof speciale werkkledij, die vuil en vet afstoot zodat de slagersjas en de overall, het kappersschort en de huishoudduster al minder vuil de was ingaan. Deze katoen-met-poly ester vezel dient gewassen in een ruim SVp, na het sporlen kletsnat ophangen waar na het goed strijkglad opdroogt. Hoewel de meeste vrou wen volgens de statistieken hun man vier jaar overleven, gebruiken zij meer genees middelen dan mannen. Zijn zij dan zoveel gezonder? De ge neesmiddelen die de vrouw koopt, hebben meestal betrek king op minder ernstige klach ten. Hoofdpijn is klacht num mer één, op de tweede plaats volgen verkoudheid, hoesten en keelpijn. Slaapmiddeltjes worden ook meer door vrou wen dan door mannen inge nomen. Deze cijfers blijken uit een re cent onderzoek bij de Westduit sers. Ongeveer 63 procent van hen tussen de 16 en 70 jaar ge bruikt in de loop van veertien dagen een geneesmiddel in enigerlei vorm. Eén op de tien Westduitsers boven de zestien en onder de zeventig jaar gebruikt volgens dit onderzoek geneesmiddelen tegen maagklachten en precies hetzelfde percentage komt te voorschijn voor bestrijding van overmatige vermoeidheid en van nervositeit. Voor het gebruik van ge neesmiddelen voor spijsverte ringsstoornissen kwam een ge middelde van zeventien procent uit de bus. Vrouwen gebruiken tegen klachten van dit type in aanzienlijk sterkere mate medi- oamenten dan mannen, name lijk 24 pet. Boven de vijftig jaar stijgt het gebruik van mid delen tegen spijsverterings stoornissen, en wel tot 25 pet. van alle ondervraagden. In de leeftijdsgroep boven de zestig jaar stijgt het gebruik van geneesmiddelen ter bestrij- ■#- Bij hoofdpijn en andere ongemakken rennen vrouwen niet naar de dokter, doch nemen een pijnstillend middeltje en.blijven aan 't werk. ding vanhart- en vaatkwalen tot 43 pet., jongeren onder de twintig jaar gebruiken om die reden slechts voor drie procent geneesmiddelen. Een Nederlands onderzoek van vorig jaar wees uit, dat de oosterburen per hoofd van de bevolking per jaar 52,30 uit geven aan geneesmiddelen, in Nederland op diezelfde basis 32,70. Iedere dag kunnen wij onze beschaving zo we die hebben tonen in de winkels. We kunnen ons ook vaak ergeren, niet zozeer aan de winkelbezoe kers maar aan het personeel dat ons „bedient". De goede za ken uiteraard niet te na gespro ken, blijkt toch vaak dat het personeel niet de moeite neemt de klant op de juiste manieg te helpen. Anderzijds dient gezegd dat er klanten zijn die onheus optreden. Nu terzake. Mevrouw van O. te G. vertelt: „Toen ik zo'n jaar of acht was, heb ik eens twee uur vlak bij de toonbank gestaan. Ik durfde m'n mond niet open te doen en iedereen ging maar voor. Tot ze van thuis opbelden en toen klonk het van alle kanten: „Och, arm schaap..." Als ik nu in een win kel sta, let ik altijd op dat kin deren op hun beurt geholpen worden. Is het u wel eens opgevallen dat „kleurlingen" veel beschaafder en beleefder zijn dan westerlingen? Toen er on langs centrale verwarming in ons huis werd aangelegd, waren er ook twee „gekleurde" mon teurs bij. Zij klopten altijd, zelfs op de keukendeur. De „blanken" piekerden er niet over, liepen zomaar alle kamers binnen. En ik kan er wel eens jaloers op zijn als ik zie hoe beleefd „kleurlingen" tegen hun ouders zijn. Daar kunnen de meeste westerse jongelui niet aan tippen." Mevrouw P. te G., is er zeker van dat innerlijke beschaving een geschenk is dat je bij de geboorte meekrijgt: „Men kan uit een zeer eenvoudig milieu komen en toch innerlijk beschaafd zijn. Dus beslist geen vernisjeHoewel de opvoeding en omgeving een grote rol spe len. Ik heb een gezin meegemaakt waarvan de kinderen een voor beeldige opvoeding kregen. Daar mankeerde letterlijk niets aan. De kinderen gingen op de zelfde school, maar toch was er één bij, die onverschillig en te gen het onbeschaafde aan was. Echt een bu'tenbeentje. Tot slot wil ik nog even inha ken op hetgeen mevrouw S. te P. schreef: Men behoeft heus seen innerlijke beschaving te bezitten om goed en hulpvaar dig voor gebrekkige mensen te zijn. De onverschilliesten heb ben meestal het kleinste hart en staan vlug klaar om iemand te helpen." „Een poosje geleden kwam er bij ons een jongen langs de deur die spulletjes wilde verko pen", begint mevrouw F. te O. „Het regende hard, de lange haren van de jongen sliertten om zijn gezicht. Op het eerste gezicht leek het een mannetje uit de onderwereld. Het bleek een aardige jongen, hij drong zijn koopwaar niet op. Hij ver telde dat wat hij verkocht, echt het geld niet waard was, maar hij deed het voor zijn club. Dat was een leuke vlotte jongen, vol humor. Je kunt soms mensen ont moeten waar je tegenop kijkt maar waarvan later blijkt dat ze op een laag peil staan. Vol gens mij is het de taak van de ouders om de kinderen zo voor De tijd is weer aangebro ken dat „de ene helft van Nederland de andere exami neert". Hoe ervaart u exa mentijd in uw gezin? Jonge lui die straks onder 't mes moeten, wat betekent dat examen voor jullie? Blijf je laat op, of ga je vroeg naar bed? Hebt u al ervaring met „doorstromen" in het kader van de mammoetwet? Laat eens horen hoe dat ver loopt. Zijn er tips uit de lezerskring hoe je het best examen tegemoet kunt gaan? Wie iets zinnigs weet over dit chapiter geven we graag ruimte in „Dialoog". Na plaatsing van uw penne- vrucht zenden we u een verrassing, dan wel een van onze pockets „Tipperrade". „De dokter zegt" 1 of 2 naar keuze. Tot schrijfsl te leven en op te voeden dat ze God boven alles stellen en hun medemensen moeten behande len zoals zij zelf behandeld wil len worden." Een paar weken geleden heb ik gecollecteerd voor 't een of ander goede doel. 't Was in een nieuwbouw wijk en dat bete kende trap op trap af. Ik ben geschrokken van de manier waarop ik behandeld werd: Deur op een kiertje open, (het leek wel of iedereen die avond kool gegeten had. 't rook er overal naar) 'n nauw bedwon gen afkeer als ik m'n zegje zei, soms 'n bedragje, meestal ging de deur weer snel dicht. Het viel mij op dat de mensen die helemaal boven woonden meestal wat gaven. Zo van: „Ach, 't mens is al die trappen opgeklommen..." Let u er eens op, als iemand aan de deur komt? Het geeft de collectant wat moed en vrien delijkheid is toch niet zo'n moeite? Speelgoed hoeft niet „af" te zijn Op de recente speelgoedbeurs zijn veel nieuwtjes getoond. Er zijn sinds vorig jaar allerlei snufjes bij gekomen. Speelgoed is noodzakelijk voor de ontwikkeling van het kindi Wij zullen dat heus niet ontkennen, maar waarom moet het allemaal zo mooi? Lopende, pratende, zingende, plassende poppen zijn geen nieuwtjes meer. Het nieuwste is nu een volautomatische keuken die de aanstaande huisvrouw de bediening van een ganse reeks elektrische apparaten kan leren. Arm meisje, dat zo iets cadeau krijgt. Zij kan haar hele leden nog in een volautomatische keuken doorbrengen. Al dat geperfectioneerde speelgoed verveelt zo gauw. Als een kind speelt, moet het kun nen fantaseren. Onze driejarige zoon speelt altijd op de bank. Met de poef er op, bretels naar beneden hangend, is het een boot, de bretels zijn hengels. Met wat kleine stoeltjes ach ter de bank, de fruitschaal als stuur is het een bus. De beren zitten stilletjes op hun stoeltjes, soms mogen ze uitstappen, maar meestal gaan ze héél ver weg. De chauffeur heeft het erg druk, soms heeft hij een lekke band, dan weer is de benzine op. Onder de bank is het ook fijn, daar liggen de boeven in de gevangenis, 'n Andere keer is het een huisje, dat af geschermd wordt met blokken. Ik vertel dit allemaal om wat zeker iedere moeder weet te laten uitkomen hoe héérlijk kinderen kunnen spelen met maar weinig speelgoed. Want speelgoed hoeft echt niet „af te zijn. Tot slot: laat de kinderen toch lekker in de kamer romme len. Een kind is later dankbaar der voor een plezierige jeugd dan voor de schone kamers. Tineke

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17