AL WAT LEEFT WERD GERED schaa k ZELF ZAAIEN steeds meer in trek Als wil baby er is Pa filmen :l Opletten „Dam-Eldorado" De studie ZATERDAO 12 APRIL 1969 4 MIJN luitjes had ik ver téld dat ik een geweer heb, waarmee ik dieren in slaap maak. Ze hebben er allemaal om gelachen maakten er grapjes over en vonden het een bijzonder goede mop. We gingen naar een eilandje dat al een paar weken onder water stond. Eerst hadden we de op de grond levende dieren er af gehaald. Later kwamen de boomdieren aan de beurt en de enige soort die er nu nog was, was de grote rode brul aap, een kanjer van zeker een meter lang met, zoals zijn naam al zegt, een bij zonder indrukwekkend stemgeluid. Ik wilde het geweer op deze dieren proberen om te zien of het geschikt is voor gebruik in de jungle. We trokken de boten tussen de bomen door tot we het groepje zagen: tien tot vijf tien brulapen, die ons kwette rend in de gaten hielden. Ik haalde het geweer tevoor schijn en mijn mensen schater den het uit. Ik pikte de leider van de apentroep er uit Tevo- Simi moest zelf gaan zwemmen om een hevig tegenstribbelend hert naar de boot te brengen. ren had ik zorgvuldig afgeme ten wat ik dacht dat de juiste dosering voor dit dier zou zijn. Ongeveer anderhalve kubieke centimeter. Drie patronen had ik klaarge maakt, voor het geval ik zou missen. Dat deed ik prompt. De spuit verdween in het niet. Mijn volgende patroon schoot in de boomstam. Het derde pro jectiel trof de aap in zijn linker achterpoot. Hij bleef met een ruk stil staan, draaide zijn kop om en keek eens naar de spuit. Toen trok hij de spuit uit zijn poot, smeet die in het water, en hup pelde weg tussen de bomen. De Bosnegers lachten en rie pen ..Boe!". Ze schommelden in hun korjalen van plezier, den kend dat het dier me voor aap had laten staan. Maar al gauw- bleef de brulaap op het uit einde van een tak zitten. Hij begon te schommelen en de mannen hielden op met lachen. Langzaam gleed hij opzij en bleef alè de slinger van een reu- zeklok aan zijn staart hangend zwaaien. Ik greep het net en zei: „Nu gaat hij vallen." De aap deed dat dan ook. precies in het net. „Je hebt hem doodgemaakt, baas", zei Simi. Ik was een beet je verbaast iets van een klacht in zijn stem te horen. „Vanavond als het donker wordt, wordt hij wakker", zei ik. In het kamp lieten we hem liggen, een slordige hoop aap op een kist Tegen zevenen begon hij zijn kop op te richten. Hij kwam overeind en wij schoven hem snel in een kooi. Hij beperkte zich de rest van de avond tot dreigende blikken naar ieder een die zijn kant uitkeek. We hielden hem bij ons, tot we de rest van zijn troep had den. Dan zouden we de hele troep tegelijk loslateh. Deze verkorte beschrij ving van het uitproberen van een verdovingsgeweer vinden we in „De tijd is kort en het water wast" van John Walsh en Robert Gannon, de mannen die de taak op zich hadden ge nomen in Suriname de door het opkomende stuwmeer van het Brokopondroplan bedreigde die renwereld te redden. Een zwaar en vooral ook on dankbaar werk. dat weken duurde en waarvoor Walsh en Gannon een biizondere hoeveel heid idealisme en verantwoor delijkheidsbesef moesten op brengen. Ondvnkbaar, omdat het me-, rendeel der in nood verkerende dieren als het daartoe de kans zag, zich met tanden en klau wen tegen de redders verzette. Slechts een enkeling, zoals een verdwaald hondje, toonde zich bl:j met de komst van mensen. Dat hondje bleef een vriend van Walsh voor het leven. Om alle moeilijkheden bij dit werk te overwinnen moet men behalve over het nodige idealis me ook over een onverwoest baar gevoel voor humor be- Corre»pond«ntle aan de heer B. 1. Nuya, Jaersveltatraat 22, Rotterdam. Op de waarde van een goede uitkomst kan niet voldoende worden gewezen. Al te vaak wordt die verwaarloosd. Meerdere keren heb ben ook wij de belangrijkheid aangetoond en in deze rubriek gaan wij er andermaal aan dacht aan schenken. Toegegeven, het is wel èens moeilijk om direct al de goede kaart te trekken, maar vaak ligt de uitkomst voor de hand. Onder staand voorbeeld wil dat laten zien. AH V 10 43 V V973 •0 98 5 A B985 C> 10 6 042 +HBV73 C> 5 4 2 OAHV763 A A 10 8 6 Zuid opende de bieding met één ruiten, waarna west paste en noord schoppen bood. Oost paste eveneens en zuid liet zijn vier- kaart in klaver horen. Noord en Zuid von den elkaar ten slotte in vijf ruiten. Een contract dat mede Is gebaseerd op de mogelijkheid dat zuid zijn verliezers gedeel telijk kwijt zal kunnen op de door hem ver wachte lange en sterke schoppenkaart. waar door het vijfruiten contract dat zichtbaar moeilijk haalbaar is toch kan worden ge maakt. Maar west heeft een vrij gemakkelijke uit komst (dit keer), waardoor zuid niet verder komt dan tien slagen en aldus één down. gaat. Op harten na zijn alle kleuren geboden en dus komt west met harten tien uit. Dit bleek een goede greep, want oost maakte drie slagen in harten, waarna zuid uiteraard de rest voor zijn rekening nam. West zou als uitkomst ook klaver heer hebben kunnen overwegen. Daarmee wordt het zuid echter te gemakkelijk gemaakt. Zo gemakkelijk zelfs dat zuid klein slem In ruiten binnen bereik krijgt. HIJ wint namelijk de eerste slag met klaver aas en troeft dan een klaver in. Daarna speelt hij drie keer schoppen, waarop hij zijn verliezers in harten gooit en troeft de vierde schoppen In. Hoog als opst bekent en eventueel hoger als oost ook In- troeft. Vervolgens troeft hij voor de tweede keer een klaver in, waarna hij alleen nog maar een klaverslag verliest en aldus twaalf slagen be haalt. Een kwestie van uitkomen derhalve, maar ook van aanvoelen, want dat zuid en noord schoppen, ruiten en klaver boden, wil niet automatisch zeggen dat zij in bezit waren van de bijbehorende azen. Dan wordt de uitkomst een nemakkelijke zaak. maar zo simpel is het nu eenmaal niet. De routine doet veel. maar toch ook niet alles. Dit spel was in feite niet zo moeilijk, want al is uitkomen met klaver heer een aan lokkelijke zaak. dat van de doubleton harten moet worden gespeeld, mag In dit geval buiten kijf zijn. Vlas meteen ter plaatse zaaien en later uitdunnen. Een kletsnatte en uitgehongerde opossum wachtte rustig zijn redding af. Het diertje, bekend om zijn prachtige bontvacht, herstelde gelukkig snel van alle ontberingen.die de mens hem met zijn kunstmatige stuw meer had aangedaan. schikken. Daarvan geven beide schrijvers ten volle blijk in hun boek dat men in één adem uit leest, geboeid door die humor en rie avonturen. Met voldoening constateert •de lezer samen met Walsh er Gannon aan het slot, dat uil het Brokooondr-"ph'od ..al wat leeft werd gered". En die vol- doenin" overstraalt alle narighe- 'den en ontberingen, zelfs de aanvallen van bloedzuigende vleermuizen. (Uitgave La Ri- vière en Voorhoeve, Zwolle, 260 blz., 15,90, geïllustreerd met vele tientallen foto's.) Een van de voornaamste redenen tot aankoop van een filmcamera is het Kind. Als het eerste kleintje er is, zegt vader (hij ziet zijn kans schoon): „Zullen we nu eens een filmcamera aanschaffen?" En mamma, zij ziet in gedachten de kleine over het doek stappen: ,^Zou het niet wat duur zijn?" Maar uit haar toon blijkt, dat ze al half gewonnen is voor het idee. Ze gaan prijzen vergelijken en kopen ten slotte een camera. Mensen die al enige jaren hebben gefotografeerd, staan wat minder onwennig tegeno ver begrippen als „diafragma en belichting". Voor hen ls een camera die niet meer heeft dan alleen een zoeker en een ontspankop wat kaal. Weet u er helemaal niets van, koop dan het eenvoudigste ca meraatje dat de handelaar u biedt Dat betekent in vrijwel alle gevallen, een camera met vol-automatische belichtingsre geling. Het voordeel is, dat ook de jonge moeder eens een shot kan maken als baby zijn eerste stappen doet en vader niet huis is. De meest geschikte lens is dan een ficfocustype, geen instelproblemen dus. De prijs van een dergelijke simpele ca mera is vrij laag nl. van 100 tot 200. Duurdere camera's bezitten een zoomlens en dat is voor veel beginners niet direct een aanwinst Ze gaan dat ding vaak gebruiken als een soort filmpomp. Hierover hebben we het overigens al eens gehad. Alle duurdere toestellen be zitten een volautomatische be lichtingsregeling en een zoom lens. Verder nog extra's als een zgn. eenbeeldknop voor truca ges en verschillende filmsnelhe den waarmee men het beeld naar believen kan „versnellen of vertragen". Onthoudt echter, alle extra's vragen een bepaalde kennis van zaken om ze goed te hanteren! Koop niet meer „techniek" dan prettig is voor u, de bedoeling is tenslotte dat u plezier beleeft aan uw hobby. Kinderen hebben de gelukki ge eigenschap dat ze niet acte ren maar zichzelf zijn. Daarom zijn films met kinderen vaak zo hartverwarmend. Denk ook even aan de Rudy Carrelshow die op het festival te Montreux een speciale prijs kreeg, een show waarin hij eigenlijk het veroverende „werk" liet doen Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Ons land telt vele damperiodie ken. Het zijn vrijwel alle „officiële organen" van de landelijke-, pro vinciale- en districtsbonden, dan wel van de aangesloten clubs zelf. Daarbuiten kennen wij er niet zo veel. Het blad van de Nederlandse Correspondentieclub is er één van. Daaraan is nu uitbreiding gege ven door het verschijnen van de tweemaandelijkse periodiek „Dam-Eldorado". De redacteurenn N. R. Keessen en J. H. H. Scheijen gaan er vanuit, dat er nog altijd te weinig plaatsruimte is om alles wat het dammen aan mogelijkhe den biedt, te publiceren. Het eerste nummer is eenvoudig maar degelijk uitgevoerd, met dui delijke diagrammen De inhoud is zeer gevarieërd, met bijdragen van kundige specialisten. De namen van de redactieleden geven een aanduiding dat de aan hangers van de problematiek vol doende ..aan hun trek" komen. De abonnementsprijs bedraagt slechts f7 per jaar. Men wende zich tot de heer N. R. Keessen. Clematis straat 14, Aalsmeer, postgiro nr. 1644353. Het is niet altijd nieuw wat ge publiceerd wordt, maar wel zee'r de moeite waard. Stellig ook de navolgende standen: Studie M. Fabre diagram I Bij tuinbezitters neemt het zelf zaaien hand over hand toe, niet alleen vanwege de vrije zaterdag, maar meer nog omdat kant en klare zaad plantjes straks in mei behoor lijk aan de prijs zullen zijn. Daarbij komt dan nog dat de snijbloemen de laatste jaren 's zomers duur blijven en we ons niet meer kunnen veroor loven om met een arm vol bloemen thuis te komen, zoals in de goede oude tijd. Dus stappen we naar de zaadhan- del of het warenhuis, waar we ruime keuze hebben. We moeten wel bedenken dat bij het koude schrale weer van de laatste tijd het zaad buiten moeilijk of niet tot ontkiemen komt Daarom speuren we naar middelen om dit kiemproces te bespoedigen. Heel eenvoudig is het span nen van een lap plastic over het zaaisel of een stuk glas over een viertal houten paaltjes te leggen. Oude portretlijsten wor den daar tegenwoordig veel voor gebruikt. Zit er geen glas meer in, dan spannen we er plastic tussen. Dergelijke overdekte zaad bedden blijven natuurlijk aan de zijkanten open en wie dat een bezwaar vindt, kan tegen woordig practisehe plastic tun nels kopen, een soort huif, die over de rijen zaadplantjes wordt vastgezet met pootjes. Alleen voor- en achterkant blij ven dus open, maar als nacht vorst dreigt kunnen we deze afsluiten met aan weerskanten een lap plastic. Sneller zullen onze zaden aan de groei komen in een speciaal broeibakje of in kistjes onder glas. De grond wordt hierin veel eerder en beter verwarmd. Een aardig broeibakje hebben we gezien voor kleine tuinen. De vier wanden van roestvrij metaal kunnen we zelf op een eenvoudige manier in elkaar zetten. Er wordt plastic doek op maat bijgeleverd. Het bakje, met een oppervlakte van 90 x 60 cm, heeft een schuine helling om zoveel mogelijk licht en zon op te vangen. Zo mogelijk moeten we dan ook dergelijke broeibakjes naar het zuiden laten hellen. Als het zaad ontkiemd is zetten we bij gunstig weer een luchthout tus sen balf en raam, om als de plantjes goed aan de groei rijn, het glas of plastic geheel weg te nemen en het er bij koude Tunnel van plastic als hulp middel om zaad te laten ont kiemen. nachten nog weer op te bren gen. Op die manier moeten zij wennen aan de volle grond, waarin we het kleine grut lie ver niet uitplanten voor half mei, gezien de „IJsheiligen", die nog wel eens nachtvorst kun nen meebrengen. Met kistjes onder glas gaan we op de zelfde manier te werk. Om hierbij ook een hel ling te krijgen, zetten we de ene kant op een paar klampjes of stukken baksteen. Wie weinig tijd heeft, kan zich ook werpen op zo'n kant -en-klaar ingezaaid mini-tuintje met een speciale voedingsbo dem. Het deksel wordt omge draaid en dient als plastic kap, nadat het zaaigoed is begoten. De meeste zaaibloemen zijn in deze vorm bij zaadhandel en warenhuis verkrijgbaar^ Tenslotte zijn er nog bloem zaadmatjes, waarmee we even tueel een gehele border kunnen samenstellen. De zaadjes bevin den zich in vellen celstof, die ter plaatse worden uitgelegd en met wat aarde worden bedekt. Nog een tip voor zelf-zaaiers: enkele zaaibloemen die een pen wortel vormen, kunnen moeilijk of in 't geheel niet ver plant worden. Beter is het, ze meteen ter plaatse te zaaien. Dat geldt voor Delphinium (eenjarige riddersporen), Eschscholtzia (slaapmutsjes), Linum (vlas), Lupinus (zaai-lu- pinen), Nigella (juffertje in 't groen). Papaver en Reseda. A. C. MULLER-IDZERDA door kinderen van allerlei na tionaliteiten. Leer kinderen wel af om te pas en te onpas naar de lens te kijken. Heel jonge kinderen, beneden het jaar doen dal meestal, maar bij hen stoort he1 minder. Wat oudere kinderp laten we zo snel mogelijk aar de camera wennen. We draaier een poosje om ze heen met een leeg toestel en laten dat snorren tot het nieuwtje er af is. U zet uw kleine in de box en komt met de camera aandragen U geeft het kind zijn beer en richt de camera, promp begint het lieve kind te brullen. Wat is er aan de hand? U bent vergeten dat een kind elke verstoring van het gewone dagelijkse leven meestal slecht verdraagt. Beter is het de klei ne een poosje in de box te laten spelen. Daarna met de camera in handen op afstand kijken en heel langzaam beginnen met het richten van het toestel. Zo, in etappes, gaat het pri ma. Een nieuw stukje speelgoed of zomaar een willekeurig prul trekt alle aandacht Dan kunt u kalmweg filmen. Zorg dat de box op een goed verlicht plekje staat of maak gebruik van aan vullend licht in de vorm van een filmlamp. Met kinderen van vier tot bijv. acht jaar gaat het Veel eenvoudiger. We kunnen ze wat vertellen en zelfs een tikje re- dar taart in de oven. Daarna gaan ze spelen en vergeten de taart finaal. Als moeder thuiskomt staat de keuken vol rook. Ze begrijpt wat er gaande is, (zo zijn moe ders) en ze koopt snel een ap peltaart. Als de meisjes thuiskomen rennen ze meteen naar de oven en vinden een pracht taart. Trots brengen ze de taart aan moeder. Ach, het is allemaal zo moei lijk niet om, in plaats van een verzameling levende kiekjes, een echte film te maken. Een film die in uw familiekring «iet trots vertoond zal worden. U kunt die film overigens ook op zenden naar een wedstrijd, zo als die regelmatig worden geor ganiseerd door de Nederlandse Organisatie van Amateurfil mers (Eisenhowerlaan 8 te Utrecht). Correspondentie aan de heer H. l. af en toe mag de studie ook b, Siavekoorde, Goudreinetstraat 125, d rubriek niet onbreken, dach- tón wij. (1) Studie van A. Korany! (2e prijs New Statesman 1968) De eindspelstudie vormt in het zeer brede terrein van het schaken een apart gebied, met veel minder aanhangers dan het verdient. Het kan bepaald .niet concurreren met het aantal liefhebbers van schaak problemen. Een mogelijke verklaring is dat vele eindspelstudies zeer moeilijk te „vinden" zijn. en de oplossers afschrikken. Dit zou hen echter niet behoeven te beletten van de oplossing kennis te nemén en dan te genieten van de schoonheid die de beste studie-componisten in hun creaties tevoorschijn weten te toveren. Een pluspunt voor de studie is. dat zij zich als regel bezig houdt met die gedeelten van de eindspel theorie die niet ki vaste regels of voorschriften gevangen kunnen worden. De theorie geeft de re gels, de vaste gedragingen aan: de studie behandelt uitzonderings gevallen. Op deze wijze vullen theorie en eindspelstudie elkaar dikwijls 'op gelukkige wijze aan. Fine schreef zelfs een eiodspeltheorleboek, waarin hij in elke sector het ver melde aanvulde met een aantal studies. Befaamd is Chéron zelf stu die-componist die zijn veelvuldi ge ontdekkingen menigmaal Illus treerde met eigen (nieuwe) com posities. Geen wonder dat zelfs de allersterkste schakers na het af breken van hun partij „Chéron" menigmaal consulteren om de juiste winstweg te vinden. Onder de drie eindspelstudies die wij U deze keer voorzetten, bevinden zich twee prijswinnaars uit het befaamde jaarlijkse studie- tornooi van „The New Statesman" een evenement dat componisten uit de gehele wereld aantrekt, en reeds veel heeft bijgedragen tot het verrijken van het studiebezit. Er worden overigens jaarlijks verscheidene soortgelijke tornooi en gehouden. De stellingen zien er ontwape nend eenvoudig uit. Maar vergeet niet dat U met studies te ma ken hebtl De eenvoud heeft ech ter wèl het voordeel dat de gione- lijkheden te overzien zijn, en dat geeft een betere kans op het vin den van de juiste oplossingen. Een rubriek als deze leent zich er niet voor om dieper op de eindspelstudies in te gaan, en evenmin om de allermoeilijkste of meer gecompliceerde composities als opgaven te laten dienen. Maar Wit aan zet: Remise. (2) Studie van prof. L. Proke». (La Stratégie, 1939). Wit aan zet: Remise. (3) Studie van R. Brieger. (Ie Eervolle vermelding New Statesman 1968). Wit aan zet wint. OPLOSSINGEN: De oplossingen de drie opgnven der rubriek van 5 ipri jl. (Imitaties) zijn ditmaal bijzonder si» pel. Het ging om het vinden van sleutelzet In drie problemen (tweezettM Hier volgen die oplossingen. (1) Probleem van Bethge. Sleutelzi Df6! (2) Probleem van Mortenaen. Sleutel# U hebt natuurlijk het gemeemchepp» lljke mechanisme van deze drie probis men ontdekt. telt teil '■•PP* robls Wit forceert winst. 28-22 17x28: 33x22 23-29 a.b.c; 47-41 36x47; 39-34 - 47x17; 34x21 26x17; 27-22 - 17x28; 32x23 19x28: 30x10. a) op 24-19 volgt 39-33! b) op 11-16 komt 22-17 met af doende dreiging 17-11, 27-21, 37-31 c) op 14-20 speelt wit 38-33 11-16 22-17 20-25 39-34. Aldus eer publicztie in „Ie Damier" 6931. H. F. Freese, diagram II zwart: 3. 6. 8. 11 t/m 19, 21, 23 t/m 26 wit: 22. 27. 28. 31 t/m 35. 37. 38. 40 t/m 43. 45. 46. 48 24-29; 33x24 19x39; 28x10 15x4; 43x34 - 17x28; 32x23 21x43; 48x39 - 18x29: 34x23 13-19; 23-14 - 3-9; 14x3 12-17; 3x21 16x38. Wie sprak daar over eenvoudig denkwerk? C. Blankenaar diagram III zwart: 6,27 zwart: 11. 13. 14. 17. 18. 19. 23. 24. 26. 36 wit: 27. 28. 30. 32. 33. 35. 37. 38. 39. 47 wit: 8. 16. 26 De oplossing luidt: 27-32; 8-2 32-38; 2-19 6-11 verplicht: 16x7 38-43; 7-2 43-49; 19-35 - 49-32; 26-21 —32x16; 35-49. speelfilmsechte films. Het idee hoeft u geen hoofdbrekens te kosten. Elke jongen- die een cowboy- of indianenpak bezit, voelt zich geroepen om de rol van Hoss uit Bonanza of Witte Veder te vertolken. Met nog drie jongens uit uw buurt en een stuk land of bos (een stadspark is voldoende) kunt u een filmpje maken. Twee indianen ontvoeren een cowboy en binden hem aan een boom. Een bevriend indiaan snijdt de touwen door. Ze leg gen samen een hinderlaag en overwinnen de slechte indianen. Ook met meisjes is best een film te maken. 'Vaak is hun ac teertalent nog sterker ontwik keld. Meisjes willen hun moe der verrassen door een appel taart te bakken. Ze gaan aan de slag als moeder uit is. Mengen meel, melk en eieren en zetten gisseren. Hoe jonger de kinde ren zijn, hoe rustiger we wer ken. Alle drukte wreekt zich. Het gemakkelijkst hebben wij het als de kinderen aan het spelen zijn en rij de camera vergeten. Spelen ze in het zand, forten bouwen bijv.? Dan is er geen kunst aan, laat ze maar rommelen. Neem de shots zoveel moge lijk vanuit verschillende stand punten. Denk ook aan de close-ups: opnamen van vlijtige handjes doen het filmisch uitstekend. Probeer het kinder kopje af en toe in het beeld te krijgen, geconcentreerd op het werk van eigen kleine handjes. Dat levert u een „open doekje" van oma op. Kinderen die acht jaar of ou der rijn, voelen er alles voor om eens een „echte" film te maken. In hun ogen zijn alleen

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 16