VAN MOEDER OP DOCHTER Toren hersteld met „kijkgeld" van mummies Camilo Torres GEBOREN EEN STRIJDER GEDOOD - EEN PROFEET Emancipatiegedachte steeds meer activeren ÏATERDAO 12 APRIl 1969 omdat zij reeds uitstekend kon lezen en rekenen en buitenge woon mooi kon schoonschrij ven. Van haar is Grieks, He breeuws, Arabisch, Syrisch en Ethiopisch schoonschrift be waard gebleven. Haar boetseer werk was van grote klasse, evenals haar snij- en beeld houwkunst. Toen zij elf jaar was leerde zij in drie uur de borduurnaald hanteren en wel dra blonk zij ook in borduren uit Anna Maria van Schürman had een prachtige stem, zij speelde luit, cimbel en viool en verwierf zich de bijnaam „de spiegel van vrouwelijke vol maaktheid". Nog grotere faam kreeg zij door haar wonder baarlijke talenkennis. Zij schreef en sprak Duits, Frans, Engels, Spaans, Italiaans en La tijn even gemakkelijk als haar moedertaal. Als 24-jarige gaf zij «en werk in het Frans uit, later gevolgd door haar Eucleria in het Latijn. Zij leerde nog Grieks, Arabisch, Syrisch, Ethi opisch, Turks, Chaldeeuws, Sa- maritaans, Perzisch en zelfs Koptisch. Franeker Op zestienjarige leeftijd Het verhaal van de afge treden rooms-katholieke pries ter Camilo Torres, die in de bergen van Columbia als guerillastrijder werd neerge schoten, begint tot ons door te dringen. Geboren in een welgestelde familie (zijn va der was ambassadeur in Ber lijn) koos hij de partij van de onderdrukten, gedrongen door zijn christelijke roeping. Wat was Camilo Torres vooral Een priester Een knap socio loog Een revolutionair Zijn vriend en oud-leraar prof. Houtart uit Leuven verzekert In zijn inleiding op een bundel van Torres' opstellen (Revolutie: Christelijke opdracht), dat Camilo e&n profeet was. Want een profeet is hij, die aan het onrecht van een maatschappij herinnert. Dat heeft Torres gedaan. daardoor zullen wij de liefde die de mensen voor hun gelijken moe ten hebben, kunnen verwezenlijken onder de concrete omstandigheden van ons land." Merkwaardig is, dat het denken van Torres in het veel meer soci aal Ingestelde Nederland, niet ex treem aandoet. Hij Is strijdvaardig en. origineel. En min of meer conservatief In zijn theologische opvattingen. Maar levend en werkend in Bo gota. botste hij meer dan waar ook ter wereld met de gevestigde orde en stoot hij zich aan het sociale onrecht. DE LIEFDE In zijn essay, waarnaar de bun del opstellen is genoemd, schrijft Torres: „Wanneer men de christe lijke liefde bezit, heeft men alles. Voor een werkelijke barmhartig heid is een werkelijke liefde no dig. De werken voor de naaste zijn onontbeerlijk om die liefde waar te maken. Daarom is ondoel treffende barmhartigheid geen christelijke liefde." Of ook: „In de huidige wereld Is het onmogelijk christen te zijn zonder zich te verdiepen fn het probleem van de materiële el lende." Het zijn bekende klanken, vaak hier van kansels gesproken. In La- tijns-Amerika br&ngt deze overtui ging een priester in de rij van strijders voor een rechtvaardige maastschappij: Fidel Castro. Hel der Camara, Che Guevara en an deren. In het voorwoord op Torres' geschriften wordt geen oordeel over hem uitgesproken. Men geeft achtergrond en omstandigheden aan. ledereen kan naar eigen gewe ten en overtuiging dit testament van guerrillastrijder Torres lezervn en het profetische In zijn woorden proeven In een voortdurend plei dooi voor werkelijke liefde In deze wereld. „De christenen zullen zo danig moeten liefhebben, dat ze steeds meer solidair kunnen zijn met de gehele mensheid." BERT DE JONG (Camilo Torres: Revolutie: christelijke opdracht. Uitgave A. W. Brune en Zwm 169 bil. f 13.—) Het kerkje van Wlewerd gaat terug tot de dertiende eeuw, maar de toren Is pas van 1888 en daar- #m geen monument. Vier al eeuwenoude mummies hebben in het Friese gehucht Wieuwerd in niet onbelangrijke mate bijgedragen aan de nstauratia van de kerktoren. De kerkvoogdij heeft de uitge logde ntaar nog gave mummies enkele jaren geleden in de sombere en tochtige grafkelder onder het koor van het kerkje tentoongesteld. De drie kwartjes kijkgeld vormden tenslotte een aanzienlijk deel van de benodigde 25.000. Vermaard De toe9a"9 tot de mysterieuze grafkelder. Al op driejarige leeftijd ge noot Anna Maria bekendheid, niet tot de kelder beperkt: in het orgel werd in 1858 de mum mie van een spreeuw gevonden! Goudschat De mummies in de grafkelder van Wieuwerd vormen niet de enige spectaculaire vondst. In deze terp werd namelijk ook een goudschat tevoorschijn ge bracht, die uniek in de wereld is. Opgedolven werden 39 gou den sieraden, die in hoofdzaak deel hebben uitgemaakt van een zeldzaam rijk halssnoer. Tevens werd nog de helft van een gouden mantelspang gevon den, kunstvol bewerkt en even eens een unicum. De goudvondst van Wieuwerd geniet in kringen van oudheid kundigen wereldvermaardheid en behoort tot de kostbaarste bezittingen van het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. De sieraden, die date ren uit de zevende eeuw, vor men een sprekend voorbeeld van de kunstzin van onze voor ouders. De mantelspang is door deskundigen „beschamend voor de hedendaagse juweliers" ge noemd. Overigens is deze hele vondst inheems Fries goudsmidswerk. Over die spectaculaire goudschat èn over de myste rieuze mummies maakt in Wieuwerd zich echter niemand zorgen. De drie kwartjes, die zij voor de bezichtiging van de mummies wilden hebben en die in zo belangrijke mate bijdroe gen aan het torenherstel, vin den zij belangrijker! A.K. HULST Niet griezelig „Die mummies zijn zo langza merhand goede bekenden voor mij geworden", zegt mevrouw M. Poppema-Postma, die als conciërge de opvolgster is van de op 102-jarige leeftijd overle den weduwe Jel'le Bakker. „Ik vind er helemaal niets grieze ligs aan. Soms stof ik ze eens af en dat geeft weinig moeilijkhe den omdat ze nog hooguit drie kilo wegen". De grafkelder onder de kerk van Wieuwerd werd 200 jaar geleden bij toeval door enige timmerlieden ontdekt. Zij von den op een rijtje elf doodkisten met daarin gave lijken. Ook de kisten en de bekleding daarvan èn de kledingstukken bleken nog volkomen gaaf te zijn. De vondst verwekte in Friesland grote opschudding. Labadisten Aangenomen werd, dat de mummies de stoffelijke overscholten zijn van leden van de secte der Labadisten, een groep Christen-communisten. Deze volgelingen var. Jean de Labadie leefden in de zeven tiende eeuw op het Walta-slot bij Wieuwerd. De freules uit het geslacht Aerssen van Som- melsdijk en hun broer, goever- neur van Suriname, waren de secte toegedaan en de laatste gaf het Walta-slot of Thetin- ga-state in eigendom aan de Labadisten. Van de aanvankelijk gevon den elf mummies zijn er in de loop der jaren nog vier overge bleven. Een ervan was mogelijk het stoffelijk overschot van de internationaal om haar be gaafdheid vermaarde Anna Ma ria van Schürman (Een van de kisten vertoonde een grote S). De familie Van Schürman vluchtte in het begin van de zeventiende eeuw uit Brussel en vestigde zich in Keulen, waar Anna Maria op 5 novem ber 1607 werd geboren. De fa milie trok in 1615 verder via Gulik naar Utrecht. -M- Een van de mummies. Dit jaar wordt de 50ste verjaardag van het vrouwenkies recht herdacht. Dat is wel iets om hij stil te.staan als wij bedenken dat politiek zo oud is als de wereld en het vrou wenkiesrecht nog zo jong en in zo'n korte tijd verkregen. De vrouwenemancipatie immers is nog pas 170 jaar oud. Een der eersten die het belang van een volwaardige, gees telijke opvoeding van de vrouw inzagen, was vreemd genoeg een man. Het was de patriot Gerrit Paape, die reeds in 1798 in zijn „vrolijk en ernstig toekomstbeeld van de Bataafse Republiek" opmerkte: „Wij sluiten de vrou wen buiten alle Regeering, schoon het hen aan geen ver stand, aan geen doorzigt en beleid ontbreekt. Wij onthou den hen alle geleegenheden, allen toegang tot de hooge Schooien en de geleerdheid schoon zij er even als wij alle geschiktheid toe hebben." Hij heeft herinnerd aan het voordeel van God over de mensen en de mensen duidelijk gemaakt, dat ze in maatschappelijke systemen le ven, die door christenen veranderd moeten worden. Prof. Houtart citeert uit Amos 5:12: „Voorwaar, ik weet hoe tal rijk uw misdaden zijn, hoe menig vuldig uw zonden; gij verdrukt de rechtschapene, neemt steekgelden aan en duwt in de poort de armen opzij". In een treffen met eenheden van het geregelde Columbiaanse leger werd Camilo Torres de 15de febru ari 1966 neergeschoten. „Een strij der was dood", schrijft prof. Hout art, „maar een profeet was gebo ren". „En", voegt hij eraan .toe, „zijn plicht als priester voerde hem tot de dood. Hij bleef zijn priesterschap honderd procent trouw." DILEMMA Na zijn priesteropleiding te heb ben voltooid, studeerde Torres in Leuven politieke en sociale we tenschap-en. Hij behaalde zijn graad en ging terug inaar Colum- turele macht, waarvan enkelen het monopolie bezitten ten koste van een grote massa? Torres doet zijn keus. Hij schrijft: „Ik heb voor het christen dom gekozen in de overtuiging, dat ik daarin de zuiverste vorm zou vinden om mijn naaste te dienen. Ik ben 'door Christus uitverkoren priester te zijn tot in alle eeuwig heid, gedreven door het verlangen om mij volledig te wijden aan de liefde voor mijn gelijken." ACHTERGROND Camilo kiest tegen de achter grond van de Columbiaanèe maatschappij en de rooms-katho lieke kerk. Deze achtergrond ver klaart, waarom hij de revolutie een christelijke opdracht noemt. De so cioloog Torres geeft zelf ook deze verklaring: „Door de Columbi aanse samenleving te analyseren heb Ik mij rekenschap gegeven van de noodzaak van een revolu tie.." En verder: „Ik beschouw de re volutionaire strijd als een christe lijke en priesterlijke strijd. Alleen kwam Anna Maria van Schürman met haar ouders naar Franeker, waar het ouder lijk huis „een tempel der ge leerden" werd. Als volgelinge van Jean de Labadie kwam zij op gevorderde leeftijd naar Wieuwerd, waar zij tot hoge ouderdom helder van geest bleef. Haar laatste jaren leed zij hevige pijnen tengevolge van igraveel en jicht: zij stierf op 4 mei 1678. Na de sensationele ontdek king van de mummies in de grafkelder (waarschijnlijk heeft deze, naar het gebruik van die tijd., tot het Walta-slot behoord) werd o.a. een kunstgebit gevon den, dat wellicht voor die tijd uniek is geweest. Het is niet uitgesloten, dat het heeft toebe hoord aan Anna Maria van Schürman, die tandeloos was. Raadsel Hoe het mogelijk is, dat de lijken in de grafkelder van Wieuwerd nooit tot ontbinding zijn overgegaan, hoewel ze toch gewoon aan de lucht zijn bloot gesteld en niet zijn gebalsemd, is nog altijd een raadsel. De luchtstroom, gecombineerd mis schien met uit de bodem opstij gende gassen, kunnen er iets mee te maken hebben. Er zijn proeven gedaan en er is in de kelder wetenschappelijk onder zoek verricht: alles zonder resultaat. Zeker is, dat niet de bouw wijze van de kelder verant woordelijk is voor de mumnfcfi- cering. Een Engelse lord liet namelijk op zijn landgoed een grafkelder bouwen, precies ge lijk aan die van Wieuwerd. Het enige, waarin beide grafkelders verschilden was, dat alles, wat in de Engelse kelder werd ge bracht, tot ontbinding overging. Overigens is in Wieuwerd de mysterieuze mummificering Nu was deze Paape wel een vreselijke nieuwlichter, want al gemeen heerste nog de iliening dat de vrouw tot niets anders geschikt was dan om de maat schappij te vermeerderen. Ook de Engelse Mary Wollsto- necraft liet in deze periode haar stem horen in een vurige verdediging van de rechten van de vrouw en de Groningse Etta Palm ontpopte zich in Parijs tot een volbloed feministe. Het zou echter nog heel wat doorzettingsvermogen vergen om de vrouw in haar rechtma tige positie te plaatsen. Men dacht aanvankelijk dat dit met het behalen van het vrouwen kiesrecht, zou zijn bereikt. Daar na zouden de vrouwen vreedzaam en gemeenschappe lijk met mannen samen kunnen werken. De werkelijkheid heeft echter geleerd dat ook na 1919 de vrouwen nog heel wat aan- de weg moesten timmeren om het doel geheel te vinden. Denk maar aan het gedwongen ontslag van huwende en ge huwde ambtenaressen en onder wijzeressen, de zware belasting voor de werkende gehuwde vrouw enzovoort. Nog in 1820 moest het belang van het kunnen schrijven en lezen voor en door de vrouw worden aangetoond. De vrouw werd geacht zich met huishou ding en kinderen bezig te hou den. Verbreding van haar gees telijk arbeidsveld zou haar on vrouwelijk en onbemind ma ken. Het onderwijs dat dan nog aan de meisjes uit de betere kringen werd gegeven was dus gebrekkig en had aan geen en kele richtlijn houvast. De aanleiding tot de start van de vrouwenemancipatie was het feit dat Napoleon ons land dermate verarmd had ach tergelaten dat ook de vrouwen aan het werk moesten. De ar men zochten het in de uezol- digde vrouwenarbeid zeer be langrijk, want betaling vraagt vakkennis en vakkennis vraagt waardering en de dames van de betere standen, wetend dat elke hulp welkom was, gingen ling van meisjes niet te vrezen. Dat was namelijk een zeer revo lutionair geluid. Over de vrouwenstrijd zijn ware anecdotes te vertellen: het verhaal van de twee typis tes, die als experiment bij de Engelse posterijen in dienst werden genomen. Zij werden op een afgesloten zolderkamer tje apart gezet en kregen door een luik hun maaltijden aange reikt. Opdat zij de mannen niet zouden prikkelen door hun zich- bare aanwezigheid. Wie kent niet de verhalen over Emily Pankhurst, die zich aan de paleishekken liet vast binden, of zich weer eens gevan gen liet zetten. Alles om de vrouwenemancipatie maar in de belangstelling te brengen. Thans, nu het normaal is dat vrouwen de universiteit bezoe ken, allerlei soorten werk ver richten, als gehuwde vrouw toch buitenshuis werken, kort om, zelfstandig zijn, is het weer eens een ervaring het boek „Van moeder op dochter" in een hernieuwde uitgave ver schenen bij A. W. Bruna Zoon, te lezen. In dit uitstekende boek wordt een zeer geschakeerd en uitge breid historisch overzicht ge geven van het vrouwenleven vaii 170 jaar geleden tot nü. Jammer echter dat het een der gelijke hoeveelheid aan mate riaal omvat en vaak zo tech nisch is geschreven, dat zelfs een belangstellende lezeres zich door sommige hoofdstukken heen moet bijten. Het zou beter zijn een iets beknopter en populairder uit gave te brengen. Immers de vrouw is volgens een Unes- co-onderzoek de mensensoort waarop het meest en langdu rigst discriminatie is, en nog al tijd, wordt toegepast. De emancipatie is dus nog lang niet ten einde. Wil men dit probleem dan nog eens nadruk kelijk onder de aandacht van vrouwelijk Nederland brengen, dan dient men ook een leven diger aanspreekvorm te vinden. (390 blz, 3,75). KIRSTEN EMOUS bia. Hier zag hij zich voor dit di lemma geplaatst: Moet de priester rust en naastenliefde verkondigen, wanneer naastenliefde betekent passiviteit ten aanzien van on rechtvaardige structuren: wanneer rust betekent onderwerping aan een politieke, economische en cul Camillo Torres spreekt Mevrouw C. Michielsen-van der Graaf agente van het eerste uur en mevrouw Haya van Someren-Downer eerste leidster van een poli tieke partij zijn typische representanten van „De geëmancipeerde vrouw". de straat op en beseften toen pas werkelijk dat het er in de maatschappij helemaal niet zo mooi uitzag als manlief haar had willen doen geloven. Tegen 1840 schoten de welda dige vrouwenorganisaties uit de grond. Deze vrouwenverenigin gen zorgden er later voor dat de eerste fatsoenlijke en vak kundige verpleegsters in de zie kenhuizen gingen helpen. Daar was moed toe nodig, want in de gasthuizen heersten de walgelijkste toestanden: ver pleegsters en verplegers waren meermalen dronken, men had geen begrip van hygiëne en er was geen sprake van enige dis cipline onder het personeel, dat wel wist dat het niet bang hoef de te zijn voor ontslag: men kon gewoonweg niets beters krijgen. Evenveel moed hadden de eerste voorvechtsters in de vrouwenemancipatie: Aletta Ja cobs, de eerste vrouwelijke arts in Nederland en voor haar Eli- se van Calcar, Maria Storm van der Chijs, Henriëtte Swel- lengrebel, zij allen leden onder spot, zowel van mannelijke als van vrouwelijke zijde en sommi gen verloren vrienden en ken nissen nadat zij de eerste stap op de weg naar de emancipatie hadden gezet. Er is een spotprent van de grote staatsman Thorbecke, waarop hij wordt omhelsd door een menigte schoolmeisjes daar hij in de Tweede Kamer had verklaard, de hogere ontwikke-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15