Maandag gaat Spasskil met Petrosjan in duel KZO: voortzetting gunstige resultaten Simca 1200 S: snel en als blok op de weg Het beste boek" Tweekamp om de schaaktitel wordt een slopend gevecht Onverstoorbare Petrosjan is nog steeds de grote favoriet I Leren leven met industrie Tafeltennistop naar Miinchen Elke week worden er drie partijen gespeeld Dure wagens in het gelid Ook Bakker verloor van Sijbrands Nederland favoriet volleybaltitel Anti-insect Niet te vast Eerste kleine auto van Ford uit VS Okker verloor in finale 11 ZATERDAG 12 APRIL 1969 Uitdager Boris Spassky (links) doel de openingszet tijdens een vorige strijd om het wereldkampioenschap schaken. Rechts de huidige titelhouder Tigran Petros jan, die ook nu weer als favoriet van start gaat. ARNHEM De resultaten van Koninklijke Zout-Organon nv in 1968 hebben aan de ver wachtingen voldaan. De netto winst is met 14.3 procent ge stegen, en bedroeg 103,7 mil joen. De concernomzet was 2160 miljoen. Het bestuur ver wacht in 1969 een hogere winst te< kunnen behalen door een verdere verhoging van de omzet en van de produktiviteit. Over de perspectieven wordt o.m. opgemerkt: „Hoewel de activiteiten van de KZO in toenemende mate in ternationale spreiding verkrijgen, blijven de exploitatiekosten door de grote exporten van het bedrijf uit Nederland gevoelig voor de stijging van het Nederlandse loon- en prijzen niveau. Een verlaging van de in vesteringsaftrek zal het resultaat over 1969 nadelig beïnvloeden, ter wijl het effect van de btw nog niet duidelijk bepaald kan worden. Ook de labiele internationale monetaire situatie vormt een onzeker element." Het aantal personeelsleden ver meerderde van 22.800 tot 24.600, van wie ruim zeventienduizend bij Ne derlandse bedrijven. Aan salarissen, lonen en sociale lasten werd ƒ365,5 uitgegeven ('67 ƒ315,4 miljoen). De investeringen in duurzame produk- tiemiddelen beliepen in totaal 131,4 miljoen (ƒ87,7 miljoen). Voor 1969 wordt een verdere stijging van de investeringen voorzien. Monomeerfabriek Dit jaar wordt in Arnhem begon nen met de bouw van een nieuw hoofdkantoor. In Hengelo (O) wordt een nieuwe zoutfabriek met een ca paciteit van ruim een miljoen ton zout gebouwd. Hierdoor komt de to tale produktiecapaciteit van de fa brieken in Hengelo en Delfzijl boven de drie miljoen ton zout per jaar. Begin 1971 wordt de in bedrijfsstel- ling verwacht van de monomeerfa briek in het Botlekgebied die een in vestering vergt van bijna honderd miljoen gulden. De samenwerking met Billiton, die participeert in de Kempensche Zink- maatschappij, acht de KZO belang rijk vanwege de plannen om te ko men tot de bouw van een fabriek in Nederland voor de vervaardiging van elektrolytisch zink. De KZO kon zijn positie op de farmaceutische wereld markt verstevigen. In Oss kwam een nieuw researchgebouw gereed met een investering van ca. tien miljoen gulden De Nederlandse vlees war enbedrij- ven van de KZO hebben zowel de binnenlandse omzet als de export verder kunnen verhogen. In tonnen was de omzet ongeveer vijf procent hoger. Het totale resultaat van deze bedrijven voldoet echter niet geheel aan de verwachtingen, als gevolg van de aanzienlijke stijging der var- kensprijzen, die moeilijk geheel kon den worden doorberekend. Agitatie Het zwaartepunt van de KZO-pro- duktie ligt in Nederland. Een belang rijk gedeelte wordt geëxporteerd. Twintig procent wordt buiten Neder land geproduceerd. Het bestuur acht dit te weinig. Van de omzet vindt veertig procent zijn weg in Neder land, dertig procent in de overige EEG-landen en dertig procent in de rest van de wereld. Qua winstcapaci teit ligt ongeveer zestig procent in het buitenland en veertig procent in het binnenland. De op handen zijnde samenwerking met Duyvis ziet het bestuur als een belangrijke uitbreiding van het pak ket merkartikelen. Over de agitatie rond Koninklijke Dobbclman nv te Nijmegen (doordat deze fabrieken onaangename geuren zouden verspreiden) merkt de raad van bestuur op dat Nederland met de in dustrie zal moeten leren leven. Het leefklimaat zal daarbij behoorlijk in het oog gehouden moeten worden, als het werk in tegenstelling tot vroe ger naar de mens gebracht wordt. MüNCHEN Meer dan 430 sport lieden uit 55 landen zullen van 17 t/m 27 april deelnemen aan de 30e we reldkampioenschappen tafeltennis in München. Het is een recordaantal inschrijvingen. Achtenveertig heren teams spelen om de Swaythling-cup, terwijl 39 damesploegen om de Cor- billon-cup zullen strijden. In het en kelspel nemen 228 heren en 149 da mes deel. Bij de deelnemende landen ontbreken China en Noord-Korea die te elfder ure van deelneming afzagen. MOSKOU Maandag be gint in Moskou de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Tigran Petros jan (39) en uit dager Boris Spasski (32).. De strijd omvat-maximaal 24 par tijen. Spasski zal 12xfz punt bijeen moeten garen om tot troonopvolging te geraken. In alle andere gevallen blijft Petrosjan, wiens wieg in het Armeense Erewan stond, titel houder. Wekelijks komen er drie partijen aan de orde. De spelers hebben het recht enkele dagen vakantie op te nemen, indien ze daaraan be hoefte gevoelen. Laatste feite lijkheid: de wedstrijd wordt, namens de president van de wereldschaakbond (fide), ge opend door prof. dr. Max Euwe. Hoofdarbiter is de Belgische grootmeester A. O'Kelly de Galway. Toen Petros jan en Spasski in 1966 hun eerste titelkamp speelden, was de meerderheid der insiders genegen enige prognose te doen. Petros jan is „de man van het even wicht". Eerste uitgangspunt is voor hem in elke fase van elk nieuw duel „het vereffenen van stellingen", een term, die, op indrukwekkende erva ringsgronden, door niemand minder dan de vroegere wereldkampioen dr. Lasker is ingevoerd. Dit praktizeren van het „niets" doodverft de tijger tot een matchspe ler van uitzonderlijk formaat. Het impliceert, dat hij een schier on menselijk geduld bezit. Dagenlang zal Petrosjan het als vanzelfsprekend er varen als hij niet tot winst komt (kan komen), evenzovele etmalen zal hij na elke zet de positie tot op de bodem aftasten, teneinde vast te stel len of de opponent niet buiten de ijzeren wetten van de logica of de noodzakelijkheid poogt te geraken. Indien dat het geval zal blijken te zijn treedt „de tijger" scherprechte rend op. Of Spasski de aangewezen uitdager is? Er bestaat nauwelijks twijfel over. Hij versloeg de andere kandi daten Gelier, Larsen en Kortsjnoj met een totaalscore van 17Vs8V2. Dat hij daarbij ijzer met handen heeft moe ten breken is geenszins waar. Het tegendeel lijkt het geval. Wie Gelier kan verslaan met „alleen maar geslo ten Sicillaans" (onder erkenning van de overdrijving die hierin zit) en Kortsjnoj „maar laten komen" (even eens opzettelijk te bondig geformu leerd) is geroepen het even- wicht-schaak van Petrosjan aan elke beproeving te onderwerpen. Technisch zijn de opponenten tot de tanden gewapend. Petrosjan wordt Ruim twintig leden van de Britse Rolls Royce enthousiasts club heb ben deze week een rondrit door ons land gemaakt. Gisteren bezichtigden zij Heinekens brouwerijen in Am sterdam. Zelden zullen de Amster dammers zoveel dure auto's op een ritje hebben zien staan. gesekondeerd door Boleslavski en Soejetin, Spasski verlaat zich vooral op de alliantie met Bontarevski evenals Spasski uit Leningrad af komstig. Men kan voorbijgaan aan de schaaktheoretische kant van het voorbereidende werk, dat maanden lang door het trio en het duo is ver richt. Er zal geen gaatje in de wa penrusting te vinden zijn. Hoe dan van elkaar te winnen? In dit verband is het markant Tal te citeren, die denkt dat er „ongeveer 10 partijen winst zullen opleveren". Die uitspraak heeft de goegemeente geschokt. Tal is van mening, dat de eerste match tussen de matadoren, die I2V2IIV2 voor Petrosjan aan wees, een sparring is geweest, een aftasten in zekere zin een poging van Spasski om zonder alle kaar ten te tonen tot de zege te komen. De oud-wereldkampioen onderlijnt die opinie door er op te wijzen, dat dit uitgangspunt van Spasski schaak- technisch in 1966 al vrijwel voldoen de is geweest. Evenwel... mentaal bleek Petrosjan de meerdere. Hij sloeg de laatste tornooiweek vernieti gend toe. De oudere heerser bleek innerlijk nog geharnaster dan de toch zo beheerste Spasski. Ondenkbaar Tal zegt, "dat het ondenkbaar is, dat Spasski de strijd „om het even wicht", om de „lange baan" zal aan gaan. Hij zal Petrosjan dwingen tot de vertakste en gecompliceerdste speelwijzen, waar het evenwicht slechts de exacte berekening tot basis kan hebben waarbij Petrosjan „uit" zijn feilloze intuïtie moet treden in een rauwe clinchrealiteit. Het ware kinderlijk te menen, dat Petros jan wereldheerser werd door eenzijdigheid. Hij werd het, omdat hij één facet van zijn duizendvoudige kunnen als het doeltreffendste heeft ervaren. Hij kan uiteraard alles spe len, in elke omstandigheid... als Spasski. Diens voorkeur ligt „slechts" in de strijdsfeer, de voorkeur van de „tijger" in het waakzaam-wachten. Het zal deze karakterbotsing zijn, die de komende tweekamp ongemeen boeiend zal maken. APELDOORN De reeds kam pioen geworden Tonny Sijbrands is gisteren in de strijd om het nationaal kampioenschap dammen, niet op zijn lauweren gaan rusten. Integendeel, in een spannend gevecht met Kees Bak ker heeft Sijbrands zich tot het uit erste gegeven. Hetgeen overigens met een overwinning werd beloond. De strijd om de tweede plaats blijft boeiend. Van de vier kandidaten voor deze plaats remiseerden Wiersma, Varkevisser en Van Dijk, terwijl Roozenburg het volle pond behaalde tegen Bom. De uitslagen zijn: De Boer Wiggers 02, De Jong Varkevisser 11, Bronst- ring Bergsma 1—1, Sijbrands Bakker 2—0, Van Dijk Wiersma 1—1, Bom Roozenburg 0—2. De stand na tien ronden Is: 1. Sijbrands 19 pnt, 2. Roozenburg en Wiersma 13, 4. Varkevisser en Van Dijk ,12, 6. Bom, Bronstring, De Jong 9, 9. Bergsma 8, 10. De Boer 7, 11. Bakker 5, 12. Wiggers 4. HELSINKI Italië heeft zich niet in één dag kunnen herstellen. De ne derlaag tegen Finland, die de Italia nen van favoriet tot figurant maak ten, speelde de ploeg vrijdagmorgen tegen Nederland nog danig parten. De wederom zeer vechtlustige Neder landse ploeg won in Helsink'is ijssta dion in vier sets (815 156 1614 1511) en bleef daardoor nog steeds de voornaamste kandidaat voor de Westeuropese volleybaltitel. Wendbaar en snel (175 km) en een ligging die hem aan de weg doet klitten. Dat zijn de voornaamste in het oog springende goede eigen schappen van Simca's sportwagen de 1200 S Coupé. Uitwendig lijkt hij een beetje op de vroegere 1000 Coupé, maar zijn prestaties zijn daar wel heel ver schillend van. De 1200 kan worden gerekend te behoren tot de klasse der echte sportwagens ondanks zijn beperkte motorinhoud van 1204 cc. Het „wonder van ontwerper Berto- ne" gaat goed en snel mee, dank zij het feit dat alles uit de motor is gehaald wat erin zit (compressie 1:10,25). Dat betekent dat men er zonder veel moeite zo'n 175 km kan uithalen. En zit men eenmaal op die top, dan merkt men dit nauwelijks, want de 1200 ligt als een blok op de weg. Op snelle trajecten is de wagen goed onderstuurd, wat bij stevige bochten (met zo'n 100 km) overgaat in een bijna neutraal stuurkarakter. Daardoor kan men zich volkomen veilig voelen: hoewel de motor ach ter is geplaatst, glijdt hij niet weg (wat bij de 1000 wél het geval was) en laat zelfs capriolen toe. Dit belangrijke pluspunt heeft Bertone bereikt door een goede ge wichtsverdeling. In tegenstelling tot de 1000 is de radiateur bij de 1200 voor aangebracht, vlak achter de grille die geheel als koelluchtin- Sinds kort is onder de naam Dr, Stöcker Mukosol een produkt in de handel, dat vastgevlogen insecten in een handomdraai .verwijdert. De vloeistof zit in een 400 cc spuitbus en is niet schadelijk voor lak of rubber. Het enige wat men hoeft te doen, is na het spuiten een spons met water over glas of lak halen en de' insecten zijn verdwenen. De bus kost ƒ3,95 en is bij alle garages en service-stations verkrijgbaar. KNAC-handboek De KNAC heeft haar KNAC-handboek 1969 uitgegeven: een 832 pagina's tellend boekwerk, waarin veel informatie wordt gege ven, vooral over de toeristische kan ten van het automobilisme, zowel over binnen- als buitenland. Leden krijgen het boek gratis, niet-leden moeten er 7,90 voor betalen. Eén van de dingen die men als automobilist het beste zeer voor zichtig kan doen, is het aandraaien van de vleugelmoer op het deksel van het luchtfilter. Te vast aan draaien van deze moer kan namelijk tot gevolg hebben, dat de cho ke-klep klem komt te zitten in het luchttoevoerkanaal. Deze gedeeltelijke afsluiting kan er op haar beurt weer toe leiden, dat het benzine/luchtmengsel te rijk wordt aan benzine. En rijden met een te rijk mengsel veroorzaakt weer een veel te hoog brandstofver bruik, een abnormale vervuiling van de bougies en een lager motorisch rendement. laat fungeert. Naast die radiateu vindt men voor ook het reservewiel en de accu. Als nadeel heeft deze gewichtsverdeling echter, dat men voor vrijwel geen bagageruimte meer heeft: wie met de 1200 op va kantie gaat, zal het uitsluitend moe ten hebben van het achterbankje. Wat die ruimte verder betreft: de twee plaatsen voor zitten zeer com fortabel (tot in horizontale stand verstelbare kuipstoelen) en laten vol- dqende beenruimte over. Het instru mentarium is zo aangebracht, dat alles gemakkelijk binnen handbe reik ligt. Pookje, stuur en knoppen op het (houten) dashboard laten zich vlot bedienen. Kortom: men zit en rijdt gemakke lijk. In een goed afgewerkt interieur en met een compleet arsenaal aan technische snufjes (o.m. ruitewissers met twee snelheden, een toerentel- Ier, elektrische verwarming van de achterruit en een uitstekende air conditioning en verwarming). Geluid Een nadeel van de 1200 is bepaald het geluid. Tussen de 100 en 140 km maakt hij hinderlijk en doordrin gend lawaai. Daaronder en daarbo ven valt het wel mee. Een ander nadeel is, dat men in de derde versnelling niet meer dan 120 km haalt. Dit betekent overi gens niet, dat de 1200 niet snel zou accelereren (in 14 sec. op de 100 km en dat zonder de 6500 toeren per minuut te overschrijden). De motor (4 cilinders, 80 netto pk's en twee Solex-carburateurs) levert goede prestaties. Evenals trouwens de rem men (op alle vier wielen schijfrem men), die de wagen ook bij hoge snelheden als een blok stilzetten. Wat de vering betreft: de voorve ring is onafhankelijk .met een dwarse bladveer. Achter zijn er spi raalveren voor de onafhankelijk ge veerde achterwielen, die elk twee cardangewrichten hebben. Het ge heel voelt wat stug aan, maar dat is voor de sportieve rijder geen enkel bezwaar. Tenslotte de prijs: ƒ11.400 en dat is voor een wagen met deze presta ties niet te hoog. V „Het beste boek voor de weg" is de titel van een omvangrijk en veel zijdig reisboek, dat ANWB en Rea der's Digest samen hebben uitgege ven. Een titel, die het terecht draagt, want ons is geen uitgave op dit gebied bekend, die zo uitvoerig en zo aantrekkelijk en handig verpakt, zoveel informatie verstrekt als dit reisboek: men vindt er letter lijk alles in, wat men als automobi list moet weten en wat interessant is om te weten. Weliswaar laat Reader's Digest re gelmatig „Books of the road" ver schijnen, die lijken op deze uitgave, maar deze hebben een typisch na tionaal karakter, terwijl „Het beste boek voor de weg" Europese infor matie geeft. Daardoor is deze uit gave aanzienlijk veelzijdiger gewor den. Wat het boek biedt? In de eerste plaats een schat aan wegenkaarten (in totaal 170 Europese en Benelux- kaarten en tientallen stadsplatte gronden, zowel van Nederlandse als buitenlandse steden). Maar dit is nog maar een deel. Daarnaast vindt men er alles in over de technische kanten van de auto, hoe men pech kan bestrijden, waar men technische hulp kan krij gen, hoe men eerste hulp bij onge lukken zelf kan verlenen, enz. Ook geeft het boek een stevige brok toeristische informatie, die een zeer uitgebreid terrein beslaat. Dat gaat van wetenswaardigheden over flora en fauna in Europa (met kleu renplaatjes geïllustreerd) tot toeristi sche bezienswaardigheden, zoals ker ken, molens, boerderijen, bruggen en andere zaken (deze geïllustreerd met fraaie pentekeningen). Kortom: „Het beste boek voor de weg" is het beste, wat de toerende automobilist in zijn dashboardkastje kan hebben. En het laat zich lezen als een interessant studieboek. (Prijs voor ANWB-leden en Reader's gest-abonnees 37,90; winkelprjs 47,50). Als eerste van de Amerikaanse autoproducenten presenteert Ford op 17 april een kleine auto. Klein dan volgens Amerikaanse begrippen, want hij is altijd nog 30 cm langer dan de onlangs uitgebrachte Capri. De naam van de nieuwe wagen is Maverick, hij kost 2000 dollar, is uitgerust met een 6 cilinder, 2,7 liter lijnmotor en heeft de zgn. fast back-lijn. Doel van dit nieuwe initiatief is de steeds stijgende import van Eu ropese wagens tegen te gaan en al vast een schild te bouwen tegen Ja panse offensieven. Cijfers wijzen namelijk uit, dat de Europese auto- fabrieken een steeds belangrijker concurrentie voor de Amerikaanse industrie gaan worden. Werden in 1955 nog maar 52.000 Europese au to's ingevoerd, vorig jaar bedroeg dit aantal al 986.000. Hiervan had Volkswagen het grootste aandeel: een kleine 500.000 auto's. Al zeven jaar geleden had Ford-Amerika plannen voor de bouw van een kleine wagen. Deze wagen, die Cardinal was gedoopt, zou een anti-VW-conceptie worden. Maar vlak voordat de produktie zou starten zag Henry Ford II af van zijn plan, omdat hij de markt er toch niet groot genoeg voor vond. Het hele project ging naar de Duitse dochter Ford Keulen en kwam daar als de Ford 12M van de band. Thans ziet Ford echter meer mo gelijkheden. De fabriek rekent op een jaarlijkse produktie van 400.000 wagens. Volgens geruchten zouden ook Ge neral Motors en American Motors in Amerika een kleine wagen op de markt willen brengen. Fdrd, die hiervan op de hoogte is, zal als wa pen hiertegen met een nog kleinere wagen komen. Aan de ontwikkeling van de auto, die de naam Phoenix krijgt, wordt al gewerkt. Volgens de geruchten zou de wagen de motor achter krij gen. Een heel nieuw gezicht in het woud van parkeerborden. Alkmaar kwam er onlangs als eerste mee voor de dag in een vijftal straten, waar men nogal met het parkeer probleem worstelt. De politie is bij wijze van proef de automobilisten tegemoet gekomen en verleent, krachtens dit bord, toestemming half op de straat ha-lf op de stoep te parkeren. Een witte lijn op het trot toir geeft aan tot hoever men mag gaan. Wellicht een idee, dat ook in andere steden navolging verdient... Prisma-Autogids Voor degene die voor de aankoop van een nieuwe auto staat, maar zijn keuze nog niet heeft bepaald, biedt de zojuist uitgekomen Prisma-autogids (Uitgave Het Spec trum, prijs: ƒ3,50) wellicht steun. In dit handzame boekje vindt men alle automerken met aile gegevens plus een afbeelding. Overzichtelijk handig. 128 van Fiat Na haar vlaggeschip 130 heeft Fiat in Italië nu ook een wat kleinere telg uit de grote familie getoond: de Fiat 128, die de opvolger wordt van de huidige 1100. Wanneer de wagen in Nederland wordt geïntroduceerd, is echter nog niet bekendgemaakt. Zoals de foto laat zien, past de 128 qua uiterlijk helemaal in dc 124, 125- en 130-serie en vertoont hij weinig gelijkenis met de huidige 1100. Hoewel hij aan de buitenkant 10 cm korter is, biedt hij binnen meer ruimte. De 128 is uitgerust met een 4 ci linder 1116 cc motor, die een vermo gen ontwikkelt van 55 DIN pk bij 6000 omw. De compressie is 1 8. Dc top wordt opgegeven als 135 km per uur. De wagen heeft voor schijf- en achter trommelremmen. JOHANNESBURG Onze landge noot Tom Okker is er niet in geslaagd het open tenniskampi oenschap van Zuid-Afrika op zijn naam te schrijven. In de finale werd Okker verslagen door meervoudig Wimbledonwinnaar Rod Laver. De setstanden waren 63, 108 en 63. MANNHEIM De Nederlandse Jeugd- Ploeg heeft vrijdag In Mannheim de strijd Jegen Zwitserland om de negende plaats ln het Albert Schweitzer basketbal tornooi met 7057 (36—19) gewonnen. STOCKHOLM Zweden heeft vrijdag to Stockholm met 5—2 van Rusland ge wonnen ln een wedstrijd voor de Europese tafeltennJscompetitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11