Studenten willen niet in de watten worden gelegd OPLEIDING VAN WERKLOZEN AAN BEROEPSSCHOLEN Vrolijke gala-avond in liet Concertgebouw D. H. Dutmerfinanciële klappen voor onderwijs EERSTE HOOGLERAAR IN LICHAMELIJKE OPVOEDING Wantrouwen in macht en machthebbers Op fabeltjespad Weinig kans voor Progil „Hardnekkige guerrilla nodig" Operatie één postbestelling in 1971 rond Suriname zit financieel omhoog Gaudeamus- concours te Utrecht Tachtig jaar orkest Spoedig besluit waar medische faculteit komt Biafra-collecte In volle bloei Vraag dat proefnummer. Tbon s RUST VOOR DE SCHOOL NIET GOED 9 VRIJDAG IT APRIL 1969 Het moest er wél van komen, de menselijke dierenwereld van de Fabeltjeskrant vertoont zich nu in „levenden lijve" aan het van- alle-leeftijdenpubliek, in een se rie van meer dan honderd reeds volgeboekte voorstellin gen over het gehele land. Gister middag beleefde het Casimir- lyceum in Amstelveen de pre mière van de Fabeltjeskrant op toneel. Op de foto dé beeldbuis- faiiprieten, van links naar rechts: Ed en Willem Bever, met tussen hen in Niek van Ees, die de poppen „tot leven brengt", dan juffrouw Ooievaar en juffrouw Mier met tussen hen in nóg even zichtbaar Janet Magè, die het tweetal van woord en gebaar voorziet, dan meneer de Raaf met Willie Dura, zijn tweede ik en tenslotte ons aller meneer De Uil met Frans van Dusschoten. De toneelpopen zijn gemaakt door Hariëtte Lenselink. AMSTERDAM De meerderheid van de PvdA-fractie in de Amster damse gemeenteraad heeft zich voor lopig uitgesproken tegen de vestiging van Progil in het westelijke havenge bied. Alhoewel de fractie van mening is, dat een verdere industrialisatie in het Noordzeekanaalgebied als voor zien in het streekplan voortgang moet vinden, meent zij toch dat ze ker in verband met de leefbaarheid in de randstad Holland een selectief vestigingsbeleid gevoerd moet worden. Het besluit van de PvdA-fractie betekent naar alle waarschijnlijkheid dat het Franse bedrijf Progil in Amsterdam geen vestiging zal kun nen bouwen. De PvdA heeft 13 zetels van de 45 zetels in de gemeenteraad. Ook de CPN (5 zetels), de PSP (4 zetels) en de vertegenwoordigster van Provo, heb ben zich uitgesproken tegen de vesti ging van een zwavelkoolstoffabriek. B en W zullen dinsdag a.s. bijeen komen om te bespreken welke verde re stappen zullen moeten worden ge nomen. In kringen van het bedrijfsleven van Amsterdam beschouwt men de gang van zaken rond Progil als een ernstige tegenslag voor de verdere industrialisatie van het Noordzeeka- (Van onze onderwijsredacteur) WAGENINGEN De Neder landse Studentenraad heeft niet als eerste taak voor de studen ten bepaalde op zichzelf staande positieverbeteringen tot stand te brengen, maar de studenten te „politiseren". De universiteit moet worden omgebouwd tot een centrum van permanente kritiek op de sociale, economi- Apathie moet worden doorbroken (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Wij Neder landers zijn een wantrouwend Ivolkje ten aanzien van het be grip macht. Onze geschiedenis boekjes zijn voor een belangrijk deel gevuld met verzetsdaden van Nederlanders tegen buiten landse bezetting en Sinterklaas wordt al na een paar jaar als machtspersoon verdrongen. Zo begon prof. dr. J. Berting, hoog leraar in de algemene en theore tische sociologie aan de rijks universiteit van Groningen, zjjn lezing over „beeld en beleving van machtsongelijkheid" op de tweede dag van het Amster damse congres over machtheb bers en machtelozen. Hoewel velen de feilen van de maatschappij erkennen, ziet men over het algemeen weinig heil in een maatschappelijke verandering. Daar om vertoont het maatschappijbeeld een grote duurzaamheid. Omdat men meent dat men niet de macht heeft veranderingen in de maatschappij te bewerkstelligen, trekt men zich vaak terug in zijn eigen kleine vakgebied, 'waarin men nog enige zekerheid vindt. Er is geen kans te ontsnappen 'aan de waargenomen ongelijkheid. Het enige dat men "kan doen is trach ten zijn kinderen te laten ontvluch ten aan de bestaande verhouding door ze een betere opleiding te ge- ,ven. De werknemers zelf kunnen al- 'leen maar ontsnappen door promotie of apathie. Macht is niet te vermijden, zo besloot prof. Berting zijn rede. Wie macht wil vermijden, streeft naar een utopistische levenswijze. Het is wel mogelijk macht te 'beperken door betere onderwijsmogelijkheden voor de onderdanen te creëren. Het is dui delijk dat er voor de sociale we renschappen nog een uitgebreid ter rein braak ligt om te helpen de alge- DEN HAAG De PTT gaat de aan gekondigde ene postbestelling per dag Invoeren. Begonnen wordt in plaatsen waar de grootste personeelstekorten be staan. Het hele land zal midden 1971 één postbestelling hebben, uitgezonderd de grote zakencentra In de steden. Voor particulieren die de tweede bestelling missen, zal In alle postinrichtlngen de mogelijkheid worden gcoDend over een postbus tc beschikken, tegen een en- treegeld van 15 gulden. De PTT volgt de weg van de gelei delijkheid in verband met de perso neelspolitiek. Er zullen geen ontslagen vallen. Wel zijn overplaatsingen nood zakelijk. De hele operatie kan zo via het natuurlijke verloop (pensionering e.d.) worden opgevangen en een be sparing van 15 miljoen gulden opleve ren. - Er wordt naar gestreefd zondags avonds laat. overal een buslichting te doen geschieden, zodat „weekend-post" tiog 's maandags kan worden besteld. ••Deze bestelling zal dan iets later val len dan op de andere werkdagen. Spe- ciUc treinen zullen daar in de nacht van zondag op maandag voor worden tagelegc!. meen voorkomende apathie te door breken. Kleine landen De invloed vati de kléine landen in de internationale politiek is slechts gering omdat zij over minder machtscomponenten beschikken dan hun grotere broers, aldus dr. P. R. Baehr. lector in de leer der internatio nale betrekkingen aan de universi teit van Amsterdam. Toch hebben kleine landen moge lijkheden de internationale politiek te beïnvloeden en ook kunnen zij hun eigen zaken zelfstandig regelen. We moeten hierbij een ondèrscheid maken tussen een periode van oorlog en een tijd van relatieve vrede. In oorlogstijd is de macht van de kleine landen uitermate gering. In vredestijd kan de rol van de kleine landen veel groter zijn. Ze kunnen faciliteiten bieden voor ont moetingen van de diplomaten van de grote staten of deelnemen aan de vredesmacht van de Verenigde Na ties. De autonomie van de kleine lan den is dan vrij groot. Nederland bij voorbeeld kan uit de Navo treden met een opzegtermijn van één jaar. De verhoging van de defensielasten met 225 miljoen gulden wordt in ons parlement beslist en niet van buiten opgelegd. De autonomie geldt alleen niet op het gebied van de kernbewa pening. Nederland heeft maar beperkte mogelijkheden en middelen om de wereldpolitiek te beïnvloeden. De Nederlandse natuurkundige Lorenz schijnt eens gezegd te hebben "dat hij blij is te wonen in een land dat te klein is om grote stommiteiten uit te halen. Toch is het wel van belang dat Nederland zijn stem laat horen als het meent dat daartoe aanleiding bestaat, aldus dr. Baehr. Hij hekelde dan ook de mensen die menen dat Nederland niet zozeer voorop moet lopen in zaken waar zij weinig mee te maken heeft omdat dit de export kan schaden. Het ministerie van bui tenlandse zaken zou dan kunnen worden ondergebracht bij het mi nisterie van economische zaken. Economische dreiging Tenslotte hield dr. W. A. A. M. de Roos gisteravond een lezing over de „macht van de economische organisa ties". Vooral het grote concern, het kartel, de vakbond en de consumen tenorganisatie nemen een machtspositie in. Een grote onderne ming kan niet zonder een kostbare research. Omdat dit hoge kosten met zich meebrengt wil de onderneming zekerheid dat het desbetreffende pro- dukt ook inderdaad wordt verkocht. We moeten erop bedacht zijn dat de macht van de concerns de neiging vertoont te groeien. De beschikkihg over economische macht stelt ze in staat tot politieke macht en be heersing van de publiciteitsmedia. Het gevaar dat daardoor waarden en doelstellingen van de samenleving worden bedreigd en aangetast, is dan niet denkbeeldig. BONN Majoor Hans-Joachim, die als instructeur aan de school voor legerofficieren in Hamburg toegang had tot militaire geheimen, wordt sinds een week vermist Op 3 april heeft hij een dag verlof gevraagd om enkele dringende persoonlijke zaken af te handèlen. Sedertdien is niets meer van hem vernoemen. Justitie en de militaire veiligheidsdienst stellen een onderzoek in. sche en politieke verhoudingen. Er zal een hardnekkige guerrilla gevoerd moeten worden tegen fatale ontwikkelingen die deze mogelijkheid bedreigen. Dit zei Wilfried Uitterhoeve bij de ope ning van het driedaagse NSR- congres dat in Wageningen wordt gehouden. De NSR-voorzitter kritiseerde de plannen van de commissïe-Andries- sen: een systeem van rentedragende studieleningen zal de student defor meren tot een kleine ondernemer, ge oriënteerd op een winstgevende be roepspraktijk en daarom bereid tot het klakkeloos consumeren van stu diepakketten. De plannen tot concentratie van de studentenvoorzieningen in een uni versitaire dienst brengen de student in een geprivilegeerde positie. In die positie worden de studenten niet ge confronteerd met de problemen van hun leeftijdsgenoten. Bovendien is zo'n concentratie een nieuwe stap op de weg naar een efficiënte kennisfa- briek. Niet alleen de voorzitter liet op de eerste congresdag dit geluid horen: ook uit de vergadering kwa men kritische opmerkingen over het in de watten leggen van studenten. Bij de bespreking van de numerus fixus bij de medische faculteiten maakte Uitterhoeve er bezwaar tegen dat de studenten zich moeten aanpas sen aan een eisenprogramma dat door anderen is opgesteld en dat nauwelijks iets te maken heeft met geschiktheid voor het artsenberoep. Ook bij andere studierichtingen wordt gewerkt aan de numerus fixus. Zo zijn we op weg naar een systeem, waardoor het aanbod van academici nauwkeurig wordt aangepast aan de behoeften van het bedrijfsleven en van de overheidsbureaucratie. Truc De NSR-voorzitter hekelde het handige gemanoeuvreer van de auto riteiten. Het voortdurende aanbod tot overleg en de voortdurende oproep tot discussies hebben een schijn van gelijkheid gecreëerd en het feit ver doezeld dat de studenten niet de ge ringste beslissingsmacht is toegekend. SCHIPHOL De Surinaamse mi nister van financiën, E. Wijngaarde is in Nederland aangekomen om te praten over de financiële moeilijkhe den van zijn land. „Door gebrek aan inzicht ten gevolge van een kwalita tief tekort beeft men in het verleden bepaalde posten op de begroting overschreden. Het belangste deel van de overheidsuitgaven gaat naar sala rissen en lonen. Wij zijn van plan hier tot een sanering te komen door overheidspersoneel bijvoorbeeld bij het aanbesteden van opdrachten aan particuliere bedrijven naar deze be drijven over te hevelen", aldus de heer Wijngaarde. Hij wil minister Bakker o.m. vra gen enkele Nederlandse belasting ambtenaren tijdelijk naar Suriname te sturen om orde op zaken te stellen. De belastinginning is namelijk ernstig gestagneerd. De achterstand beloopt twee a drie miljoen Suri naamse guldens. Minister Wijngaarde verklaarde desgevraagd dat het op korte termijn niet te voorzien is, wanneer verkie zingen worden gehouden. De verbale sympathie van de overhe den voor een brede discussie is een truc die helaas in vele gevallen het elan van de studentenactie heeft ge remd. De arutoriteiten zetten nu meestal hun plannen op een verslui erde manier door. De studenten zul len hier een hardere aanpak tegen over moeten stellen. Het congres voor het eerst zon der oppositie van het Nederlands Studenten Akkoord besprak giste ren diverse actiepunten. Men wil loskomen uit het elitedenken en zoekt aansluiting een oud verlan gen bij andere groepen. Voorlichting Over enkele weken verschijnt in een oplage van 400.000 exemplaren een examenkrant, waarin men mid delbare scholieren voorlichting gaat geven over de universiteit. Hierin liggen conflictmogelijkheden beslo ten. Als leiders van middelbare scholen niet willen meewerken aan de verspreiding van deze uitgave, zullen de studenten inspringen om de mid delbare scholieren te steunen. Voor de eigen universitaire kring werd geopperd het weigeren van _het betalen van huur in studentehuizen en het bezetten van vergaderzalen van de commissie-Andriessen. Aan de sociale faculteit van de Vrije Uni versiteit wordt een staking voorbe reid, waaraan volgens mededelingen op het congres niet alleen studenten, maar óok stafleden zouden deelne men. (Van onze soc.-econ. redactie) LUNTEREN „Als de lagere beroepsscholen de werklozen van de toekomst aan het opleiden zijn, vraag ik mij af, wordt het niet de hoogste tijd dat er wat gedaan wordt om dit te voor komen? Laat men dan vanuit het be drijfsleven en het onderwijs de handen ineen slaan om een dui delijker inhoud te geven aan de bedoeling van onze opleiding. Deze inhoud zou mede bepaald kunnen worden door een enquê te, die het ministerie van onder wijs eerst dient te houden om te peilen wat de behoeften eigenlijk zijn." Deze noodkreet slaakte gisteren voorzitter- H. F. van Leeuwen in de algemene vergadering van de Vereni ging van christelijke leraren en lera ressen bij het beroepsonderwijs. Hij is directeur van een christelijke tech nische school in Den Haag. Met ontstemming vroeg hij zich af, of het brugjaar voor vwo, havo en mavo ook selecterend moet gaan werken voor het lager beroepsonder wijs. Leerlingen zouden moeten kun nen overgaan van beroeps- naar al gemeen vormend onderwijs. Als de brugklas AVO voor een leerling niet haalbaar is, mag dit niet zonder meer bepalen, dat deze leer ling wel goed is voor het lager be roepsonderwijs. Ouders zouden ook minder negatief over dit beroepson derwijs voorgelicht moeten worden, namelijk niet als laatste uitwijkmo gelijkheid, maar als een school waar voor hun kind tvnisch de gewenste aard en aanleg heeft. Leerlingenstelsel In het leerlingstelsel is de leerling verplicht „algemeen en op het beroep gericht onderwijs" te volgen. Om dit tot zijn recht te laten komen, zou nodig zijn: een wettelijke regeling, die bepaalt dat de leerling een dag in UTRECHT Voor de zevende maal organiseert de Stichting Gau- deamus het „Internationale concours voor vertolkers van muziek van onze tijd". Er zijn 34 inschrijvingen ont vangen met 59 deelnemers uit veer tien landen. EtejSelectieronde (11,12 en. 14 april) -is:, niet. openbaar.De - twèéclé ronde, op JLS .april in het-Gebouw van Kun sten en Wetenschappen, is vrij toegan kelijk. Daar beoordeelt de jury de kandidaten op toelating tot de eind ronde en zo mogelijk optreden bij een openoaar concert. De slotavond annex siotconcert wordt gehouden op 17 april in K en W. De winnaars zullen optreden in openbare concer ten te Leiden. Bergen en Groningen. AMSTERDAM Meer dan twee duizend bezoekers vulden donderdag avond de grote zaal van het Amster damse Concertgebouw op de gala avond ter gelegenheid van het tach tigjarig bestaan van het Concertge bouworkest, dat in de tijd van zijn bestaan een wereldfaam heeft opge bouwd. Onder de gasten bevonden zich prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven alsmede de minister-pre sident De Jong. Na een uitvoering van Beethovens ouverture „Die Weihe des Hauses" (waarmee tachtig jaar geleden het Concertgebouw werd ingewijd, doch nu onder leiding van de vaste diri gent Bernard Haitink) deelde de pre mier mede, dat de regering blijk wil de geven van haar grote erkentelijk heid en dat de Koningin de 40-jarige dirigent daarom benoemd heeft tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau. De zaal beloonde dit met een staande ovatie. Yehudi Menuhin was de solist in het Vioolconcert van Beethoven. Het was voor deze graag gehoorde gast in het Concertgebouw 47 jaar gele den hij was toen 16 jaar dat hij als solist optrad onder Willem Mengelberg. Na de pauze kreeg de avond een accent van vrolijkheid met het optre den van Victor Borge, de Deens-Ame rikaanse muzikale kunstenaar, die tien jaar geleden de wereld verbaas de met een nieuwe muzikale humor. Hy zorgde na de pauze voor amuse ment, waaraan het orkest zijn me dewerking gaf. Een hoogtepunt was zijn kostelijke persiflage op de ca dens uit het Pianoconcert van Tsjai- kofsky. Zijn bijzondere verrichtingen en humor kunnen we dinsdagavond op de televisie zien, want zijn pro gramma is door de AVRO opgeno men. TILBURG Nog voor de Tweede Kamer op zomerreces gaat wil minis ter Verin ga beslissen waar de achtste medische faculteit zal worden geves tigd. Dit heeft hij gisteren gezegd toen hij zich in Eindhoven en Til burg oriënteerde over de mogelijkhe den in Noord Brabant voor vestiging van de medische faculteit. De bewindsman werd geïnfor meerd over de ziekenhuissituatie in de twee kandidaatsteden, en over de ruimtelijke mogelijkheden voor vesti ging, uitbouw en groei van de achtste medische faculteit Minister Veringa wil een spoedige beslissing nemen, omdat allerlei plan nen voor de bouw van ziekenhuizen in alle rier kandidaatsteden worden opgehouden, daai men niet weet waar men aan toe ia' de week vrij krijgt om dit onderwijs te volgen en een regeling dat dit on derwijs ook geïntegreerd onderwijs wordt. „Een vierdaagse werkweek en een dag in de week naar school dient voor werknemers met een leerover eenkomst zo spoedig mogelijk te worden gerealiseerd". De structuur van de LTS zou de heer Van Leeuwen minder op het vak willen richten. Er moet gewerkt worden met kern- en randvakken. Hierdoor wordt een breder inzicht verschaft. Bij de opleiding timmeren moeten als randvlakken komen: met selen, schilderen en elektrotechniek, en bij banketbakken: koken, serveren en elektrotechniek. DEN HAAG Het Nederlands Co mité Unicef, het Unesco Centrum Ne derland en de Nederlandse organisa tie voor internationale bijstand, die gezamenlijk op het zogenaamde collecteplan 1969 beschikken over de collecteperiode 28 april-4 mei, hebben besloten om deze periode aan te bie den voor de hulpverlening van het conflict Nigeria/Biafra. Zij hebben daartoe aansluiting ge zocht bij de andere bij deze hulpver lening betrokken organisaties, te we ten de Stichting Mensen in nood, de Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen en het Ne derlandse Roode Kruis. Met deze or ganisaties hebben zij een werkgroep gevormd die aan actie zal onderne men vroor voedselvoorziening, leve ring van medicamenten en rehabili tatie-projecten Deze actie is aangeboden aan de Stichting vluchtelingenhulp Biafra- conflict, die het aanbod heeft aan vaard en zonder wier verantwoorde lijkheid de actie zal worden gevoerd. De bloembollen in de Keukenhof -beginnen nu de lentes maak te pakken te krijgen en bloeien zich in vol ornaat de duizenden toe risten toe. Deze bejaarde tracht wat van de kleurrijkdom van het bloemenwonder vast te leggen als een leidraad voor kleurlozer dagen. Vergadering chr. onderwijzers (Van onze onderwijsredacteur) ARNHEM Of we nu leven in een periode van laagconjunctuur of in een tijdperk van hoogconjunctuur, met de financiën zit het voor het onderwijs altijd fout. Zo is de ver langde verlaging van de leerlingen- schaal wéér gestuit op financiële be zwaren, aldus de heer D. H. Dutmer in zijn openingsrede op de jaarverga dering van de Protestants christelij ke bond van onderwijzend personeel. Natuurlijk heeft de minister gelijk wanneer hij zegt, dat we er met klei nere klassen niet zijn: ook de onder wijzer en het onderwijs zelf moeten veranderen. Maar zonder verlaging van de lecrlingenschaal komt men er zeker aiet. De voorzitter van de PCBO noem de de behandeling van de Onderwijs begroting in de Kamer een jammerlij ke vertoning. Het moet voor minister en staatssecretaris een nare zaak zijn op deze manier geconfronteerd te worden met de volksvertegenwoordi ging. Men krijgt wel eens de indruk dat de kamerleden het niet meer aan kunnen en dat er te veel afgevaardig den zijn die hun taak als vrijetijdsbe steding vervullen. Voor de volgende begrotingsbehan deling zullen er duidelijke cijfers op tafel moeten komen over de aantal len kleuterleidsters en onderwijzers, die in le komende jaren beschikbaar zullen zijn. Dit in verband met de mogelijkheden tot verlaging van de leeriingenschaal. Er moet niet op nieuw een welles-nietes-spelletje ontstaan naar aanleiding van oncon troleerbare cijfers. STOPWETJE De heer Dutmer maakte ook kriti sche opmerkingen naar aanleiding van de geruchten over een stopwetje en over verhoging van de normen voor het stichten van scholen voor voortgezet onderwijs. Bij de behande- UTRECHT Dr. Klaas Rijsdorp uit Den Haag is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de lichame lijke (opvoeding aan de faculteit van sociale weten schappen te Utrecht. Het is de eerste keer dat in Nederland een hoogleraar in de lichamelijke op voeding is benoemd. De benoeming gaat uit van de Stichting wetenschap van de lichamelijke opvoeding en de sport, waarin de ver enigingen van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding en de Nederlandse Sport Federatie, zyn ver enigd. De algemeen secretaris van de NSF, dr. W. van Zijll, maakte de benoeming gisteren op de 107e verjaardag van de Kon. Ned. Vereniging van leraren en onderwijzers lichamelijke opvoeding, in Nijmegen békend. RECTOR Dr. Rysdorp (57 jaar oud) is rector van de Haagse! academie voor lichamelijke opvoeding. Hy heeft een groot aantal functies in het kader van de lichamelyke opvoe ding. sport en recreatie vervuld. Hy promoveerde in 1956 te Leuven tot doctor in de lichamelyke opvoeding. Leest u graag? Ziet u graag unieke illustraties? Hebt u een brede belangstel ling ook voor andere dingen dan de krant? Hebt u studerende kinderen? Dan móet u méér weten van de geprogrammeerde encyclo pedie in 120 wekelijkse afleve ringen. Een bij-de-tijdse-formule voor bij-de-tijdse-mensen! Vul nu meteen de bon In. Dan ontvangt u zonder enige ver plichting omgaand oen proefnum mer en uitgebreide inlichtingen. Stuur de bon in een open envelop zonder postzegel die betalen wij aan Het Weten Waard Antwoordnummer 100 Utrecht I I I Adres: Plaats: j verzoekt zonder enige verplichting gra- j I tis toezending van een proefnummer jji/an Het Weten Waard. ling van de Mammoetwet heeft juist de zekerheid van wettelijk vastgestel de normen bepaalde Kamerleden doen voorstemmen. Komt er in plaats van die objectieve normen nu een subjectieve beoordeling, dan wordt de wet op dit punt waarde loos. Over de gewenste concentratie van scholen zei de voorzitter dat samen werkingsscholen en compromisscho- len niet van buitenaf opgelegd mo gen Worden. De bereidheid tot samen werking moét van binnenuit komen. Aan ontzuiling heeft de PCBO geen enkele behoefte. De heer Dutmer sprak ook zijn verwondering uit over sommige eenheidsplannen op organi satorisch terrein. FVSIE In dc katholieke lerarenverenigin gen zijn de afdelingen Deurne en Venray - Boxmeer met voorstellen gekomen voor volledige samenwer king en fusie met andere lerarenver enigingen. „Tot onze verwondering stond iet hoofdbestuur hier volledig achter. Geen woord over de zo nood zakelijke eenheid van alle werkers aan rooms-katholieke scholen. Het heeft ons verbijsterd dat een derge lijk voorstel zijn oorsprong vond be neden de grote rivieren in het hart van het goede roomse leven". Prof. Gerretsen: (Van onze onderwijsredacteur) EINDHOVEN Rust is goed voor het kerkhof, niet voor de school. Met deze uitspraak reageerde de Gro ningse hoogleraar dr. J. C. H. Ger- retsen op de opmerkingen van drs. H. L. C. Michielsen, die er deze week voor pleitte het onderwijs na de in voering van de Mammoetwet zeven of acht jaar met rust te laten. Er moeten niet telkens nieuwighe den worden aangedragen, waar de docenten niet om vragen, zei de voor zitter van de katholieke lerarenvere niging. Prof. Gerretsen sprak de dag daarna op de vergadering van de ka tholieke ma'vo-vereniging over de he dendaagse wiskunde. Men moet het nieuwe programma zeker niet langer dan vijf jaar bevriezen, zei hij. In een boeiend betoog schetste hij de culturele betekenis van de wiskunde. De wiskunde heeft in de geschiedenis evenzeer invloed gehad als oorlogen en mooie vrouwen. De huidige tijd krijgt steeds meer be hoefte aan mensen met een tech nische achtergrond, steeds minder echter aan mensen die een vier kantsvergelijking in vijf decimalen nauwkeurig kunnen oplossen of een regelmatige zeventienhoek kunnen construeren. Teveel van de wiskunde die tot voor kort in zwang was. stamt uit de tiid. waarin men bovenal op voedde tot goed koopmanschap. De mavo-school moet de middengroepen leveren dié feeling hebben voor de informatieve wiskunde die steeds meer van belang wordt. Prof. Gerretsen riep de mavodo- renten op geestelijk in beweging te blijven. Aan het adres van het voor bereidend wetenschaopelijk onder wijs zei hii dat dit onderwijs met het opschroeven van de betekenis der klassieken een heel goede poging tot zelfmoord doet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9