Nieuwe centrum Hoogl. kerk opent goede perspectieven Amusante verwikkelingen in komedie rond de pil Rand- kerke lijken groot in getal I ÉIÉI^C Amstelvener wil woning voor inwonend echtpaar Journalist benoemd tot lector -TUSSEN IDE BLADZIJDEN Pniël is geen ontvolkte en verouderde wijk kk* tempo-team Commissaris Kalf overleden mieuwe leidse courant vrijdag 11 april 19# LEIDEN Sedert oktober van het vorig jaar is dr. P. L. Schoon- heim behalve predikant voor Experimenteel kerkewerk .van de Leidse Hervormde Gemeente tevens pastoraal verzorger van een stads gedeelte dat wijkgemeente Pniël heet. Het gebouw aan de Middelste gracht, in 1893 gesticht door dr. J. H. Gunning, de toenmalige wijk- predikant zal binnenkort worden opgeheven. De Oosterkerk, aan de Herengracht is reeds vorig jaar als wijkkerk van Pniël gesloten. De Hooglandse kerk is nu wijkkerk. In het fraai gerestaureerde koor gedeelte van de kerk worden diensten gehouden. In het najaar zal een centrum dait in de Moriaansteeg aan de kerk aansluit, gedeeltelijk als wijkgébouw van Pniël in gebruik worden genomen. Tegelijk zal dit gebouw dienst doen voor bepaalde activiteiten van Experimenteel kerkewerk. O.a. is een nauwere combinatie met het marktwerk waar mee in hot najaar werd gestart, mogelijk. Nieuw leven in Pniël TJOEWEL HET verre van ideaal is een predikantschap voor Experi menteel kerkewerk, dat de gehele stad beoogt te omvatten, te verbin den met de pastorale verzorging van een omvangrijke wijkgemeente, kan na een half jaar worden gezegd dat de combinatie vele mogelijkheden biedt. De grenzen van de wijkge meente Pniël lopen vanaf Hoogstraat Oude Rijn naar het Zijlsingel- kwartier, dat geheel tot deze wijk be hoort, vervolgens naar Plantage, Plantsoen en Korevaarstraat. Dit be tekent dat een groot gedeelte van de binnenstad, rondom en ten oosten van de Hooglandse kerk en de Burcht tot Pniël wordt gerekend. Om de twee weken leidt dr. Schoonheim de zondagmorgen- diensten in de Hooglandse kerk. Hier door is met vele gemeenteleden van de Pniël wijk een nieuw of her nieuwd contact ontstaan, terwijl buiten de wijkgrenzen velen reeds in weg naar de Hooglandse kerk tobben gevonden. In de afgelopen winter groeiden de katechisaties van vijl tot dertig deelnemers, dank zij een huis-aan-huis-actie bij Her vormden in het Zijlsingelkwartier. Ook op andere punten toonde Pniël tekenen van leven. Gunstige samenwerking t)E VERPLAATSING van het wijk- centrum naar de Hooglandse kerk brengt voor een wijkgemeente die jarenlang met de Oosterkerk en Pniël was verbonden, uiteraard ver- Volgende week kerkelijke verkenning in de Leidse binnenstad anderingen met zich. Met name de wijkbewoners omgeving Zijlsingel hebben de indruk tot de rand van de wijkgemeente van Pniël te behoren. Dank zij de verkeersweg vanaf de Singel naar de Hooigracht en de mo derne vervoersmiddelen ligt dit ge deelte van de Pniëlwijk beslist niet .geïsoleerd t.o.v. het centrale wijkge- deelte rondom de Hooglandse kerk. Ondertussen is voor het bin nenstadgedeelte van Pniël een verle vendiging van contact via kerk diensten en de activiteiten van de wijkkerkeraad, zondagsschool en jeugdwerk, bejaardensociëteit en ka techisaties mogelijk geworden. In dit opzicht blijkt de samenwerking met de werkgroep voor Experimentcel kerkewerk gunstig te zijn. De Paasviering op tweede Paasdag bij voorbeeld werd niet alleen door een grote groep uit verschillende stadsgedeelten bezocht. De helft van de honderdvijftig bezoekers kwam uit de wijkgemeente Pniël. Eveneens voor andere activiteiten van wijk en Experimenteel kerke werk gezamenlijk opent t.o.v. het nieuwe centrum aan de Hooglandse kerk goede perspectieven. Verkenning op papier VAAK WORDT beweerd dat de binnenstad en het stadsgedeelte tussen Hooigracht en Zijlsingel ont volken. Men spreekt van een verou derde wijk. Het ledenregister van de Wijkgemeente Pniël toont echter duidelijk het tegendeel. Zowel het aantal adressen als de samenstelling van de gezinnen naar leeftijd en be roepen geeft het beeld van een geschakeerde bevolking, die geen speciaal onderscheid te zien geeft in vergelijking met aangrenzende wijk- gemeenten. Geassisteerd door een aantal mt- dewerk(st)ers uit de Pniëlwijk en uit de werkgroep voor Experimenteel kerkewerk heeft dr. Schoonheim een uitvoerig overzicht samengesteld. Uit het ledenregister van de wijk werd straat voor straat in kolommen ge noteerd: huisnummer, leeftijd van de hoofdbewoner(s), beroep, nadere bijzonderheden over gemengde hu welijken, lidmaatschap van een kerk door doop of belijdenis. Deze gege vens op papier tonen aan dat de bewering van een ontvolkte en ver ouderde wijk niet in overeenstem ming is met de werkelijke toestand. Opvallend zijn: een groot aantal gemengde huwelijken, verzwakte belangstelling voor de kerk omdat geen katechisatie werd gevolgd die tot volledig lidmaatschap van de kerk leidde. Het aantal randkerkelij- ken is groot. Op dit punt komt ech ter een combinatie van pastoraal werk en experimenteel kerkewerk duidelijk tot zijn recht. De bereid heid van dr. L. Schoonheim deze dubbele taak in het stadsgedeelte van Pniël te willen aanvaarden, houdt hiermee ten nauwste verband. Het overzicht van de samenstelling van de Pniëlwijk is een nadere be vestiging van de visie die Experi menteel kerkewerk in jaarverslagen en in de publikatie van twee jaar geleden „Een andere kerk in een ge wijzigde wereld" heeft gegeven. Bezoek huis aan huis TN DE KOMENDE week zullen x tientallen medewerk(st)ers van de Wijkgemeente Pniël en van Experi- 3WER organisatie in Nederland krijgt andere naam. Wij heten nu Het is eventjes wennen zo'n nieuwe naam. Maar behalve de naam verandert er niets. Daarom dezelfde prettige relatie met onze uitzendkrachten. Daarom hetzelfde meedenken over personeelsproblemen van onze cliënten. Dezelfde snelle service met betrouwbare en bekwame uitzendkrachten en dezelfde kantooradressen en telefoonnummers. De naam is veranderd, meer niet. Tempo-Team Hoofdkantoor: Amsterdam, Willemsparkweg 112-114, tel. (020) 73 82 31 Tempo-Team heeft uitzendbureaus In Amsterdam (Centrum en Zuid), Zaandam, Den Haag, Delft, Rotterdam, Schiedam, Amersfoort, Utrecht en Bussum. menteel kerkewerk een tocht maken door de binnenstad rondom Hoog landse kerk en het gedeelte van Pniël tussen Hooigracht en Zijlsingel. De gegevens die de laatste maanden op papier werden gezet dienen daar bij als reisroute. Op maandagavond wordt tussen zeven en acht uur een brief ovèrhandigd op Hervormde adressen. In deze brief worden drie korte vragen gesteld: Wenst u con tact of inlichtingen over kerkewerk? Hoe denkt u over financiële steun aan de kerk, in de vorm van een jaarlijkse bijdrage? Welke bezwaren of wensen hebt u? Tussen de vragen is veel ruimte opengelaten om antwoorden of reac ties te schrijven. Enkele dagen later wordt op alle adressen waar de brief is bezorgd, naar antwoorden geïnfor meerd. Vermelding van naam en adres van inzenders is niet verplicht. Op deze wijze kunnen gegevens worden verzameld die vanwege de vrijblijvende verzoeken en opmer kingen materiaal geven voor een ef ficiënte werkwijze van de kerk in deze tijd. Het is namelijk van groot belang'om de werkelijke bezwaren, ook van hen die geen openlijk en persoonlijk contact met de kerk (meer) wensen, te leren kennen. De details kunnen het algemene beeld van. kerkelijkheid en van onkerke lijkheid scherper maken. Hierin kan een bijdrage zijn gelegen voor nood zakelijke wijzigingen van structuur en werkmethoden van de kerk. Tevens zal in korte tijd een over zicht worden ontvangen van adres sen waar bezoek of hulp gewenst is. Door de overstelpende hoeveelheid adressen is het niet mogelijk tijdig op de hoogte te zijn waar de predi kant, de ouderling, de diaken of maatschappelijk werkster contact moet zoeken. Zij die via een verzoek in de ontvangen brief bezoek vragen, ontvangen bericht wanneer men de predikant of een andere kerkelijke werk(st)er mag verwachten. Vóór de zomer zullen al deze adressen zijn bezocht. Dit is een bijzonder belangrijke kant van deze verkenningstocht. Ervaring in Zuid-West '"TIJDENS DE pastorale medewer- king van dr. Schoonheim in Lei den Zuid West werd een tournee ge- DEN HAAG Commissaris J. Kalf (60), waarnemend hoofdcommis saris van de Haagse poltie, is gister avond plotseling in een ziekenhuis overleden. De politie-officier zou met ingang van 1 mei met pensioen gaan. De voorbereidingen voor een feestelijk afscheid waren al getroffen. Commissaris Kalf kwam p 1 janu ari 1932 bij de Haagse politie. Hij was voorzitter van de bond tot be scherming van dieren en lid van de wereldfederatie. De heer Kalf was officier in de Orde van Oranje Nas sau en officier in de Orde van Gor- feha Dakslina Baln van Nepal. Mr. 'J. Wessel lector voor staatsrecht LEIDEN Mr. J. Wessel, weten schappelijk hoofdmedewerker aan de Leidse Universiteit, is benoemd tot lector in het staats- en admi- nistnatiefrecht aan deze universiteit. Mr. Wessel, die in 1931 te Eibergen werd geboren en aan de Universiteit vatn Amsterdam rechten studeerde, aanvaardde na zijn diensttijd een functie bij de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, waar hij in 1962 werd benoemd tot plaatsver vangend chef van de afdeling al gemene en juridische zaken. Een jaar later trad mr. Wessel als wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse in dienst van de Leidse Uni versiteit, waar hij in 1966 werd be vorderd tot wetenschappelijk hoofd medewerker. Pniël aan de Middelstegracht. maakt door de Hoven, een woonge bied tussen Hoflaan en Bosh-uizerka- de. Van de tweehonderd vijf tig Her vormde adressen meldden zich veer tig voor inlichtingen of bezoek. Op grond van deze ervaringen is de ver wachting dat de verkenningstocht komende week in de Binnenstad honderd tot honderdvijftig adressen voor nader contact zal opleveren. Een experiment dat hopelijk het kerkewerk in het algemeen met een praktische en efficiënte werkmetho de zal verrijken. Eenmcinsdemonstratie in Hoofddorp HOOFDDORP Sinds donderdagmiddag half één demonstreert de 50-jarige Amstelvener J. den Hartog voor het gemeentehuis in Hoofd dorp. Op genoemd tijdstip parkeerde hij zijn auto voorzien van span doeken waarop te lezen staat dat hij in zijn auto blijft zitten tot zijn dochter en schoonzoon, het echtpaar Raams, een woning heeft gekregen. Sinds hun huwelijk wonen de lieer en mevrouw Raams bij de familie Den Hartog in en dat levert steeds meer moeilijkheden op. „Ik krijg er de zenuwen van. Desnoods blijf ik hier zitten tot ik verhonger", aldus de heer Den Hartog die voor enkele dagen eten mee heeft genomen. Gisteravond heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Haar lemmermeer een langdurig gesprek gehad, met de demonstrant. „Ik kan dat gevoel van radeloosheid best begrijpen, maar wij 'kunnen er ook niets aan doen. De heer Den Hartog is niet de enige", aldus de burge meester. „Onze gemeente telt mo menteel zo'n vierduizend woning zoekenden. Het is een schande dat zoveel jaren na de oorlog neg zo'n grote woningnood heerst". KLM-woning Sohoonzoon Raams is werkzaam bij de KLM. Volgens een ambtenaar van de afdeling huisvesting staat in Badhoevedorp een woning leeg die voor het edhtipaar Raams bestemd is: „Het is een KLM-woning en dus moet deze maatschappij toestemming geven en dat is tot nu toe uitgeble ven. Vanochtend heb ik de heer Raams nog bij mij gehad en in zijn bijzijn heb i'k de KLM opgebeld, echter zonder succes". De heer Den Hartog heeft zijn JAARVERGADERING VAN RAIFFEISENBANK VOORHOUT Uit de balans van 31 december 1968 van de Coöpera tieve Raiffeisenibank blijkt dat de bank minder winst 'heeft geboekt dan in 1967. In '67 was dat f 42-709. het afgelopen jaar bedroeg de winst f 34.125. De spaargelden van stegen van f 7.624.149 naar f 8-557.301. Het aan tal spaarders liep op van 3674 naar 4033, het aantal jeugdspaarders van 391 naar 400. Er werden 228 voor schotten verstrekt. Het ledental steeg van 378 tot 431. De totale om zet bedroeg bijna 131 miljoen gul den tegen 115 miljoen in 1967. Donderdag 17 april om 8 uur zal de ledenvergadering worden gehou den in café „Boerhave". LISSE Maandag 14 april is het postkantoor het loket voor postzegelverzamelaars geopend van 56 uur. eerste nacht in de auto doorgebracht. In de loop van vanochtend (kreeg hy bezoek van zijn echtgenote. „Ik houd het tot nu toe nog best uit", aldue d"e demonstrant die zich voor doch ter en schoonzoon opoffert Hij vindt dat de inwoning lang genoeg heeft geduurd. „Wij hebben in Amstelveen een huis met een kamer en drie sitaapkair^r -s. Wij hebben zeven kinderen, een getrouw, de dochter, een schoonzoon en een kleinkind in huis..." LEIDEN Dr. N. Cramer, par lementaire redacteur van „Het Pa rool", is aan de Leidse Universiteit benoemd tot lector in de parlemen- taire geschiedenis. Dr. Cramer, die in 1921 te Am sterdam werd geboren, studeerde ar<n d'e Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam en, legde daar in 1947 het dootoraal examen in de staatkundig-economische stu dierichting af. In 1958 promoveerde hij aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg bij prof. mr. A. L. de Block op een proefschrift, getiteld „Parle ment en pers in verhouding tot de overheid". Dr. Cramer doceert sinds 1963 aan de Hogeren Krijgsschool in Den Haag en vervult sedert 1966 een onderwijsopdracht over de Neder landse ■staatsinstellingen bij de Leid se juridische faculteit. Hij is vice- voorzitter van de Nederlandse Jour nalisten-Kring geweest en ook voorzitter van de commissie, die de mntelY.ng bevorderde van de Raad voor de Journalistiek en voorzitter van het stichtingsbestuur van. het In ternationaal Perscentrum „Nieuws poort". lAAMMMAMMAAM LUXOR Na „Het wonder vap de liefde" van Oswald Kolle, waarin deze op openhartige wijze laat zien welke seksuele proble men zich kunnen voordoen by een intieme verhouding, kan men nu zijn licht opsteken over het ge bruik van de pil. Regisseur Feil- der Cook pakte de zaak echter heel anders aan dan collega Kolle. Onder de titel „Met de pil meer mans" (een bewerking van het Engelse boekje Prudence and the pill) maakte Cook een kostelijke filmkomedie, waarin de thenol- tabletjes in Nederland beter bekend als Lydiol 2,5 een be langrijke rol spelen. De pil is een absoluut veilig mid del om zwangerschap te voorkomen, als tenminste niet de dochter de pillen van haar moeder verwisselt voor vitaminetabletjes, want dan loopt alles natuurlijk goed anders. Erger wordt het nog, als de echt genoot zijn vrouw van een verhou ding met een dokter verdenkt en om dit aantoonbaar te maken de t'henoltabletjes verwisselt voor as- per ientj es. De film eindigt met een serie baby's, want na alle intriges en al dan niet toegestane avontuurtjes krijigen vader 'en moeder, dochter en vriendje en keukenmeisje en chauffeur allen schattige kinder tjes. Met veel flair spelen Debora'h Kerr en David Niven op amusante wijze de rollen van vader en moe der. (Lachen met de pil). Vriend verraad mij met LIDO Het lief en leed van twee jongens uit de Parijse onderwereld wordt in Vdiendverraad mij niet (Adieu mon ami) uitvoerig uit de doeken gedaan. Alain Delon en Charles Bronson staan borg voor een film, die qua acteerprestaties op aanvaardbaar niveau staat. Re gisseur Jean Herman zorgde ervoor, dat het verhaal van een spectacu laire brandlkflstkraak met vaart op het celluloid kwam. Met name heeft hij niet alleen aandacht besteed aan de spanning, maar de twee penozejongens ook psychologisch nog enige gestalte gegeven. Alain Delon speelt een rol, die hem werkelijk op het lijf is geschreven. Weliswaar niet zo sterk David Niven als de geplaagde vader. als in de film „Samourai" van Jean- Paul Melville, maar daar is dan ook het script niet toereikend voor. Hij en zijn vriend zwaaien af uit het vreemdelingenlegioen en ko men elkaar ondanks alles tooh weer tegen. Samen raken ze verwikkeld in de intriges van twee knappe zus jes en slechts met de grootste moei te weten ze daar uit te komen. De kraak, die opgezet wordt blijkt een valstrik te zijn en zijn vriend (Charles Bronson) wordt gegrepen, maar hij verraadt hem niet. Er volgt tot slot een spannende ontknoping, waarin de twee zusjes het leven laten door politiekogels en Alain de handboeien om krijgt. (Redelijke gangsterfilm). Meisjeshandel REX Een onbenullig prutswerk met af en toe een blote bil en een aanranding. Dat is de film „Meis jeshandel". Het verhaal is al even sleöht als de opnamen. Een keurig meisje gaat als dan seres werken, wil niet met de klan ten vrijen en wordt dan voor straf aangerand en als assepoes in een nachtclub annex bordeel in de pro vincie gezet. Daar moet zij slaven werk verrichten. Om het nog spannend te maken, treden er enkele super-intelligente politiemannetjes op, die de ver dwenen jongedame moeten opspo ren. Zoals men al aan hun gezichts uitdrukking kan zien, Lukt dat niet. Het slachtoffer moet ten slotte nog zelf de benen nemen. Dan komt al les weer goed. Om bij in slaap te vallen. (Slaapverwekkend). Prolongaties STUDIO „De zoete zonden van Sexy Suzanne". Tweede week. Ook meisjes dragen hun steentje bij in oorlogstijd. Zo ook de zoete Su zanne uit de herberg De Gouden Kroon, die in de Franse tijd dapper meehelpt aan sabotage tegen de mannen van Napoleon. Het dreigt echter allemaal verkeerd af te lo pen, maar de mooie Suzanne is niet voor één gat te vangen en verstopt de pantalons van alle mannen, zodat de terechtstelling niet kan door gaan. CAMERA „Junglebook" ging na een week in Luxor te hebben ge draaid naar Camera. Walt Disney heeft deze film gebaseerd op de we reldberoemde Mowgli-verhalen van Rudyard Kipling. Wolfgang Reither- man zorgde voor de regie. In kleu ren verhaalt hij van Mowgli, de mensenwelp, die in het oerwoud al lerlei avonturen beleeft, maar uit eindelijk alle gevaren te boven komt en nog een lang en gelukkig leven tegemoet gaat in het mensenland. TRIANON „Matt Helm en de vernielers". Tweede week. Dean Martin krijgt als geheim agent Helm te doen met een boze graaf, die goud steelt. Alles gaat goed. Al leen kan Dean niet goed tegen de vrouwtjes, die steeds weer zijn pad doorkruisen, maar hoe teder of ge vaarlijk de situatie ook is, Matt zingt eerst nog een liedje met tragi komische tekst. Het is allemaal lek ker gek geworden met belachelijke knokpartijen en Dean Martin als een soort zingende en swingende Saint.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5