PROF. VERKUYL VINDT BROSIO VRESELIJK Erken recht veelvormigheid van geloofsbeleving in kerk HISTORICITEIT BIJBEL: GROOTSTE STRUIKELBLOK 4 Grote meerderheid pastoraal concilie: Een woord voor vandaag Eerste Roemeense bijbel gereed BEROEPlNGSWERK NAVO-secretaris dwars tegen Gods wil Uw probleem is het onze.... Ds. B. E. J. Bik overleden Pater Hermans wil er af Vrije Universiteit in debat over kernvraagstukken Vakcentrales willen eigen ziekenfonds Stuur een kaart naar Koningin Zendingsdag van Geref. Gemeenten Scholier schiet op voorbijgangers VRIJDAG 11 APRIL 1969 We denken aan heiligen als aan bijzondere mensendie hoog verheven zijn boven ieder ander. Daarom doet het zo merk waardig aan dat Paulus schrijft aan de „heiligentezamen met hun opzieners en diakenen." Wij hebben van opzieners ouderlingen gemaakt, maar beter is het eerste woord en dan moeten we diakenen vertalen met „dienstknechten". Bij ons zorgen ouderlingen voor de geestelijke en diakenen voor de lichamelijke noden. Maar zo hebben we eigenlijk een valse tegenstelling gemaakt. Christus preekte over Gods licht, maar genas ook blinden. Om beter te begrijpen wat deze woorden betekenen, zouden we ze in legertermen moeten vertalen. De ouderlingen zijn de generaals die de orders geven, die soldaten inzetten, die opdrachten verstrekken in de strijd tegen de duistere mach ten. De dienstknechten zorgen voor de aanvoer van alles wat nodig is in de strijd: voedsel, munitie, wapens, wagens, alles. Een diaken is dus helemaal niet alleen een „armenverzorger". Hij is een verzorger van heiligen. Hij moet hen lichamelijk en geestelijk in staat stellen om de strijd te kunnen voeren. (Daarom diende Stephanus niet alleen de tafel des Heren, maar preekte die diaken ook). En als een ouderling huisbezoek doet, vervult hij in wezen de taak van de diaken, terwijl hij plannen moet ontwerpen om het evangelie in de wereld te laten verkondigen door de gemeenteleden. We lezen vandaag: 2 Kronieken 13 1 - 14 1. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft zojuist uit Roemenië bericht ontvangen, dat daar de eerste gedrukte Roemeense bijbel op het bijbelhuis is ontvangen. Begin vorig jaar gaf de Roemeense regering toestemming voor het druk ken van honderdduizend bijbels op de staatsdrukkerij. Maar de kerken hadden geen deviezen om papier en inkt te kopen. Daarop sprong de we reldbond van bijbelgenootschappen in. Het Nederlands Bijbelgenootschap beloofde voor tienduizend bijbels te zullen zorgen en deed daartoe een beroep op het Nederlandse volk via de actie „Neem een bijbel voor uw rekening" (giro 44.000). Wie zeven gulden stort, betaalt daarmee papier en inkt voor drie Roemeense bijbels. Er komt voor deze actie nog steeds geld binnen. NED. HERV. KERK Beroepen te Loon op Zand, W. van Hennekeler te Zwartebroek. Bedankt voor Harderwijk (btg. wijk- gem.; toez.), J. Oskamp te Egmond aan Zee; voor Lienden, A. J. Mulder te Ter Aa. GEREF. KERKEN Beroepen te Naarden, K. Bisschop te Steenwijk. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Baflo-Warffum, (accl.), kand. D. Grutter te Enschede: te IJs- selmuiden-B. C. Bakker te OldenzaaL (Van onze kerkredactie) UTRECHT „Vreselijk" noemde prof. dr. J. Verkuyl gis teren op de gereformeerde predi kantenconferentie het televisie interview de avond tevoren met secretaris-generaal Brosio van de NAVO. „Daar kun je onder vloeken." De wijze waarop Brosio sprak over het gebruik van kernwa pens vond prof. Verkuyl een ontstellende gedachtengang, die dwars ingaat tegen Gods wil. Hij vroeg AR-voorzitter dr. A. Veerman, die voor de gereformerde predikanten refereerde over „Poli tiek vanuit de radicaliteit van het evangelie", of het niet de taak van de ARP moet zijn, om overeen komstig de besprekingen van de Europese kerken in Portschach aan te sturen naar een nieuwe structuur van het veiligheidssysteem en het weren van kernwapenen uit Europa. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adrei kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding U verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Pe» brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Waar kunnen wij de partij bladen bestellen om ons op de hoog te te stellen van de binnenlandse politiek? Anlwoord: ARP; Dr. Kuyper- straat 3. CHU: Wassenaarseweg 7, KVP: Mauritskade 25, SGP: Fran- kenslag 123. WD: Koninginne gracht 61, alle ln Den Haag; PvdA: Tesselschadestraat 31. CPN: Keizers gracht 324, PSP: Bloemgracht 55, alle Amsterdam; GPV: Oranjelaan 97, Dordrecht: Vrije Boeren: H. Koe koek, Bovenweg 18, Bennekom. Vraag: Een echtpaar met zeer laag inkomen heeft een hoge premie- aanslag ontvangen. Kan het onthef fing krijgen? Antwoord: Niet op grond van laag Inkomen, want men kan een groot vermogen hebben. Als men redelij kerwijze niet betalen kan, kan men kwijtschelding vragen bij de direc teur der rijksbelastingen, waaronder men ressorteert of aan de op het aanslagbiljet vermelde ontvanger. Naar algemene regels wordt dan een onderzoek naar het betalingsver mogen van de betrokkene ingesteld. Er worden geen aanmaningen of dwangbevelen gezonden zolang op het verzoek niet is beslist. Vraag: We wonen in een beneden huis. Nu wil de vereniging waarvan we gehuurd hebben, op het stukje grond dat we achter ons huis ge huurd hebben, een schuur bouwen voor de bovenburen om aan de huurverhoging te komen. Moeten we dit goedvinden? Antwoord: Dat hoeft u niet zo maar. Wel is de huiseigenaar gerech tigd u een redelijk nieuw huurcon tract voor te stellen en als u wei gert, zal het tot een proces komen. Als het uw enige stukje open grond betreft, zal de rechter het met uw standpunt mogelijk eens zijn. Het beste is met het bestuur van de vereniging te spreken. Is het een vereniging, die in nauwe betrekking tot de gemeente staat, dan kan u ook inet een raadslid praten. Vraag: Welke uitgevers of li chamen geven publikaties betreffen de vacatures in gemeentebetrekkin gen? Antwoord: Het weekblad van de Ned. bond van gemeente ambtenaren geeft een wekelijks bij gehouden lijst Ook komen er veel advertenties in voor. Het wordt uit gegeven door Samsom, Alphen aan den Rijn. Bovendien adverteren vele gemeenten in plaatselijke en streek bladen. Vraag: U meldde dat een Haagse firma een verhoogde omzet had van demobilisatiespeldjes KL. Indonesië in verband met de uitzending van de heren Wigbold c.s. Wie zijn ge rechtigd zo'n speldje te dragen? Zijn deze speldjes indertijd bij de demo bilisering uitgereikt? Antwoord: Iedere militair die in „Indië" geweest was. ontving bij te rugkeer in Nederland als blijk van waardering een verzilverd insigne en oorkonde Dit insigne (helm op gekruiste palmtak en zwaard) was bestemd om gedragen te worden in het knoopsgat in het rever. Later werden er speldjes verkocht met het zelfde embleem, van dezelfde grootte en uitvoering, maar dit zijn dus speldjes en geen insignes voor de knoopsgaten, zodat er geen vaste regels zijn te geven, behalve die van fatsoen. Vraag: Waar zijn de bruine pleis ters nog te krijgen? Voorheen kon men ze in Rotterdam kopen. Ze heb ben ons meermalen goed geholpen. Antwoord: Wij weten niet het merk of het gebruik van deze pleis ters. Bedoelt u mosterdpleisters of een bruinachtig gekleurd pleister te gen reuma, dat in apotheken te koop ls? Graag nadere inlichtingen. Vraag: kan u bijzonderheden ge ven over het Vrijheidsbeeld te New York? Antwoord: Het is ontworpen door Frédéric Bartholdy, en in 1886 door de Franse regering aan het Ameri kaanse volk aangeboden ter gelegen heid van de honderdste verjaardag ▼an Amerika's onafhankelijkheid. Van een medewerker NOORD WLJKERHOUT Het pastoraal concilie erkent in gro te meerderheid het goed recht van veelvormigheid van ge loofsbeleving binnen de kerk. Het wil in gesprek blijven met degenen die zich sterk op de tra ditie baseren, met hen die zich bekennen tot een religieus agno- ticisme en met de groepen die geloven verstaan als eerbied voor het mysterie of als inzet voor de medemens. Ieder die zich katholiek wil blijven noemen, dient welkom te zijn in de kerk." De commissieleden Maltha en Den Ottolander onderschreven dit stand punt niet en dienden een minder heidsnota in. Maltha noemde het con cilie ,het partijcongres van de pro gressieven". Voor een christendom boven geloofsverdeeldheid voelde hij niets. „Men wil iedere vorm van geloven binnen de kerk recht van bestaan geven. Die mogelijkheid is in strijd met de Schrift. Zijn wij hier vertegen woordigers van de katholieke kerk of van een christelijk getint humanis me, zei dr. Van Dijk, die zich achter Maltha opstelde. De bisschoppen hielden zich al van het begin van het congres een tikje afzijdig, hetgeen niet door de verga dering werd genomen. Mgr. Ernst reageerde evenwel op de uitdagende houding van vele afgevaardigden. De vraag waar de bisschoppen staan vond hij een vraag naar de bekende weg. Mgr. Ernst achtte het niet juist dat de vergadering probeerde het episcopaat uit de tent te lokken. „Kent u de bisschoppen dan zo wei nig", vroeg hij, „dat u niet weet waar wij staan in de huidige ontwikkeling". Vragen Op de middagzitting werd het epi scopaat bestookt met vele vragen. Wat denken de bisschoppen straks in Chur en in Rome te gaan doen. Welk standpunt zullen zij daar innemen? Zullen zij er vechten voor de ontkop peling van priesterschap en celibaat? Of zullen zij zich met een kluitje in het riet laten sturen? Enkele afgevaardigden, onder wie vicaris Ruygers, hechtten weinig waar de aan de oproep van kardinaal AI- frink inzake de bisschoppelijke colle gialiteit. Velen menen dat deze op roep een nieuwe slogan dreigt te worden, die remmend werkt op de ontwikkeling en de geloofwaardig heid van het episcopaat ondermijnt. Zij kregen tegenwind uit de hoek der verontrusten. Den Ottolander vond dat dat de bisschoppen in tal van kwesties niet collegiaal waren geweest tegenover Rome. Afgevaar digde Simonis meende, dat de pu blieke opinie tegen het celibaat voor een groot deel het resultaat was van een hersenspoeling welke de publici teitsmedia op katholiek Nederland hadden toegepast. Doodzwijgen En pater Maltha stelde enkele re gels op voor de dialoog met Rome, waarvan de eerste luidde, dat men de paus niet mocht doodzwijgen en hem niet lelijk mocht behandelen. Ineke Meester, één van de jongste afgevaardigden, diende hem terstond van repliek. „U zegt, dat wij niet lelijk mogen doen tegen de paus, maar de paus doet lelijk legen ons. Het enige dat ons dan rest, als wc tenminste niet lelijk willen doen, is hem doodzwijgen". Kardinaal Alfrink meende, dat in de discussie verwarring heerste over het begrip collegialiteit. „Men stelt het ongeveer gelijk aan solidariteit. Maar dat is heel iets anders dan het concilie bedoelt De collegialiteit waarover het concilie spreekt vraagt ons, dat wij binnen het college van de bisschoppen naar een oplossing zoeken voor moeilijke kwesties. Het stuit mij tegen de borst, dat men dit etiketteert als diplomatie. Het heeft er weinig mee te maken, wel met liefde". Te diplomatiek Wat de bisschoppen in Chur pre cies gaan doen wilde hij niet zeggen. T~ K 2 3 5 6 7 Uit de woorden van de eerste rij moeten de woorden van de tweede rij worden gevormd. De beginletters van de woorden uit de eerste rij vor men de naam van een provincie van Nederland. 1. taaie aardsoort - bakt men brood van 2. hetzelfde - dienstbode 3. kaasworm - juffrouw 4. landman - japon 5. plaats in N.Brab. - straatwijsje 6. overschot - hemellichaam 7. kan men uit drinken - klap OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. d, 2, ark. 3. stier, 4. gemet, 5. stemmig, 6. noest, 7. kelen, 8. sen, 9. n. DRIMMELEN. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In de leeftijd van 64 jaar is te Laren overleden ds. B. E. J. Bik, predikant van de Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk in de hoofdstad. De begrafenis vindt mor genmiddag op Rustoord te Diemen plaats. Ds. Bik werd in 1904 te Leiden ge boren en in 1930 proponent in de Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk. Hij aanvaardde in dat jaar het ambt van predikant in Enkhuizen, ln 1938 deed hij zijn intrede in Amsterdam. In 1947 brak er een ernstig conflict uit, dat een jaar later tot afzetting van ds. Bik leidde. Een van de rede nen was, dat ds. Bik, destijds voor zitter van de algemene kerkelijke ver gadering en van de algemene kerke lijke commissie, zich verzette tegen een vereniging van hersteld-luthera nen en lutheranen. Na zijn afzetting stichtte ds. Bik met een deel van de Amsterdamse gemeente de Vrijgemaakt Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk. Toen in 1952 de hersteld-lutheranen zich met de lutheranen herenigden, liet ds. Bik het „vrijgemaakt" in de naam van zijn kerk weer vallen. Hij was in zijn gemeenschap de enige predikant. Het verband van evangelisatlecom- missies van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) houdt zijn jaarlijks con gres zaterdag 7 juni in de Martuskerk te Amersfoort. Ds. W. G. de Vries uit Groningen spreekt over „Wat beweegt de moderne mens?" Het weer In Fnrnpn weer max.temp. gisteren neer slag Amsterdam mist 17 O.S Brussel geh.bew. 22 0 Frankfort regen 23 0.6 Genève zw.bew. 21 0 Innsbruck zw.bew. 21 0 Kopenhagen onbew. 16 0.9 Locarno h.bew. 19 0 Londen geh.bew. 16 0.1 Luxemburg motregen 22 Madrid onbew. 20 0 Majorca onbew. 19 0 München geh.bew. 20 0 Nice onbew. 16 0 Parijs geh bew. 23 0 Rome onbew. 17 0 Wenen zw bew. 20 0 Zürich geh.bew. 21 0 „Het is niet goed nu al de kaarten op tafel te leggen. Wij vragen uw ver trouwen en menen daarop aanspraak te kunnen maken". Hij zei in Chur niet te zullen spreken, hoewel hij daartoe was uitgenodigd, zulks om niet nader te noemen redenen, die naar hij aannam de vergadering wel zou begrijpen. Prof. Haarsma nam daar geen ge noegen mee. Het klonk hem met alle respect ,och te diplomatiek en te po litiek in de oren. Hij suggereerde, de kaarten wel op tafel te leggen in de hoop, dat er buiten de vergaderzaal niet over zou worden gesproken. Kar dinaal Alfrink ging op deze suggestie niet nader in. Dr. Veerman zei een beetje het gevoel te hebben, dat prof. Verkuyl naar de bekende weg vroeg. Voor de ARP geldt heel duidelijk, dat oorlog zonde is. Maar, zei hij, we moeten oppassen dat we de radi caliteit van het evangelie niet ver absoluteren en gaan opbouwen uit een blanco situatie. We moeten uit gaan van het machtsevenwicht, zo als dat er vandaag is. Dat evenwicht is geen einddoel, hoogstens beginpunt, van waaruit we moeten werken naar een nieuwe situatie, een systeem van internatio nale rechtsorde, waarin de NAVO en het Pact van Warschau niet meer nodig zijn. De AR-voorzitter had het inter view met Brosio niet gezien, maar, zei hij, niet de mensen van de NAVO maken de dienst uit, maar de politici van de verschillende landen. V eranderingen In zyn inleiding stond dr. Veer man stil bij drie punten, waarin de veranderingen in de ARP zijns inziens gemarkeerd werden. 1. Tegenover de vroegere gehecht heid aan historisch gegroeide ver houdingen is er nu veel meer een kritische stellingname vanuit het evangelie tegenover de bestaande structuren. 2. Vooral door Kuyper hebben de AR geleerd, sterk stelselmatig, systematisch te denken. Dat heeft nu plaats gemaakt voor een doel gericht denken. We hebben ge leerd, dat christelijke politiek niet een statische, maar een dynamische zaak is, een weg die we moeten gaan. (Dr. Veerman noemde als voorbeeld de gezagsopvatting: vroe ger vroegen we naar het wezen van het gezag nog in de Indië- kwestie nu naar het doel van het gezag). Vroeger spraken we meer uit het ideaalbeeld, nu uit de wer kelijkheid. 3. We hoeden ons voor vereenzel viging. We verbeelden ons niet, het monopolie van goede en waarde volle mensen te hebben. Ook bui ten de christelijke partij zijn men sen met bijzondere verdiensten voor de samenleving. den van de Verenigde Staten, van uit de negergetto's in de grote ste den, op King is gekomen. Deze kritiek gaat er vanuit, dat de Amerikaanse neger enkele eeuwen lang zo vertrapt en verbrij zeld is, dat hij zijn identiteit is kwijtgeraakt, en het vriendelijke, goedlachse wezen is geworden, dat men nu ziet. Geweld (Black Power) is alleen al daarom nodig, om de neger zijn identiteit te hergeven. Prof. Schulte Nordholt was het met deze gedachtengang niet eens, omdat ze eigenlijk geen rekening houdt met de waarde van de indi viduele mens. De Amerikaanse negers zijn door enorme diepten gegaan, maar eruit gekomen. De figuur van Martin Luther King zelf is daar een spre kend voorbeeld van. ROME (DEN HAAG) De pers chef van het Vaticaan, Fausto Vallainc, heeft gisteren meegedeeld, dat pater Jan Hermans bij de generaal van de jezuïetenorde, pater Arrupe, zijn ont slag heeft ingediend als provinciaal van de orde ln Nederland. Hij legde er de nadruk op. dat pater Hermans zijn verzoek al had ingediend voor de kwestie rond het ontslag van de twee Amsterdamse studentenpaters Oosterhuis en Van der Stap. Vanuit het Nederlandse hoofdkwar tier van de jezuïeten in Den Haag wordt de mededeling van Vallainc „hoogst onwaarschijnlijk" genoemd. Het KNP verneemt echter van de ziide van jezuieten in Rome, dat pater Hermans zijn verzoek om ontslag on geveer vier tot vijf weken geleden heeft ingediend. Hij was zeer vermoeid en zou gezegd hebben, de last van zijn functie niet langer te kunnen dragen. Pater Hermans is zelf „ergens in Italië" en niet te bereiken. Normaal wordt een provinciaal voor drie jaar gekozen. Pater Hermans oefent zijn functie al meer dan twee jaar uit. M. L. King 's Middags sprak prof. dr. J. W. Schulte Nordholt over Martin Luther King. Hij ging daarbij vooral in op de kritiek, die vanuit het noor- Op de forumavond van de Vrije Universiteit, gisteravond in De Doelen, zat dit vijftal achter de tafel: (van links naar rechts) J. de Wit, prof. dr. R. Schippers, voorzitter ds. P. N. Kruyswijk, prof. dr. C. Augustijn en ds. J. C. Hagen. ROTTERDAM „Wat wil de Bijbel ons dan zeggen. Elke bij belschrijver laat zien het gezag van God in de boodschap, dat God de mensheid wil redden en dat Hij tenslotte in Jezus Chris tus de volkeren heeft laten zien wie Hij was. Wij moeten ons niet druk maken over menselijke woorden zonder het appèl meer te zien in deze woorden." Prof. dr. C. Augustijn, hoog leraar in de algemene kerkge schiedenis aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, raakte met deze opmerking een van de kernvraagstukken, waarover hoogleraren aan de VU donder dagavond in De Doelen discus sieerden met een groot aantal toehoorders uit allerlei plaatsen in Zuid-Holland. Vooral de betekenis van de Bijbel blijkt alom een discussienoderwerp te zijn. Ook gisteren nam de behan deling van dit kernvraagstuk het grootste gedeelte van de avond in be slag. Ruim duizend mensen hadden zich verzameld om na gebed en psalmgezang twee hoogleraren in de theologische faculteit te horen en desgewenst te ondervragen. Of, zoals een man uit Hoogvliet wilde „het pistool op de borst te zetten". Het driekoppige forum onder voor zitterschap van VU-curator ds. P. N. Kruyswijk en verder bestaande uit prof. dr. R. Schippers en prof. Augu- tijn, kreeg het dan ook niet gemakke lijk. De eerste vraagsteller viel di rect al in klare bewoordingen prof. Augustijn aan. Hij verweet hem, dat deze onder meer de historiciteit van Adam in twijfel trok en het „aardig kon vinden" met de Rooms katholie ke kerk. Prof. Augustijn: „De hele Bijbel leert ons dat wij zelf helemaal aan sprakelijk zijn voor onze eigen da den. Genesis 1 is de mooiste manier om dat te vertellen en dat is ook de bedoeling." Historiciteit Hiermee was het vraagstuk van de historiciteit van Adam en eigenlijk van de gehele Bijbel, niet afgedaan. Het begrip historiciteit bleek vele vragen los te weken. Zoveel zelfs, dat prof. Schippers retorisch uitriep: „Waar komt het hele begrip historici teit eigenlijk vandaag? Hebben wij u dat dan geleerd?" Waarop iemand uit de zaal onverwacht en tot grote hilariteit „Ja" riep. Dit plotselinge antwoord bracht prof. Schippers tot de verklaring: „Geschiedenis, historie moet je uit de buurt van de hele boel houden. Als je met maatstaven van historisch on derzoek de Bijbel gaat lezen, wordt het véél te moeilijk." De hoogleraar merkte op: „Je moet niet met een soort van wijsheid als met een bulldozer door de Bijbel heen willen. Je moet niet altijd vragen, hoe zit dat met Adam? Ik zeg u. spe culeer er niet mee, sla er elkaar niet mee om de oren. Wccst niet al te eigenwijs. Denk aan Romeinen 5." Rooms-katholiek Bij de vragen over de historiciteit van de Bijbel vielen andere proble men eigenlijk ln het niet Zo stelde iemand schriftelijk: „Rome is feite lijk niets veranderd wat de leer be treft." Deze vraag wekte verontwaar diging op bij prof. Augustijn, die zei, het er helemaal niet mee eens te zijn. „Momenteel zit e rond de tafel en probeer e met elkaar te praten op grond van de Bijbel. Ook de Rooms- katholiek ge'ooft in de leer van Jezus Christus en wil op dezelfde manier UTRECHT De drie vakcentralen (CNV, NW en NKV) willen samen één groot ziekenfonds stichten, waar schijnlijk met inschakeling van de Bond van r.k. ziekenfondsen en de Centrale bond van onderling beheer de ziekenfondsen, waarin NVV en CNV een (bestuurlijke) stem hebben. Deze beide fondsgroepen omvatten al ruim 30 procent van alle zieken fondsverzekerden in Nederland. Aan het plan liggen drie overwe gingen ten grondslag. In de eerste plaats uitbreiding van de dienstverle nende taak der vakbeweging voor haar leden. Voorts willen de vakcen tralen op grotere (en dus effectievere) schaal betrokken zijn bij de uitvoe ring van de ziekenfondswet en achten zij grotere centralisatie noodzakelijk in de zeer verdeelde opbouw van de ziekenfondsorganisatie. UTRECHT Met medewerking van de Oranje-organisaties houdt het Nationaal Jeugdzorg Fonds ter gele genheid van de 60ste verjaardag van de Koningin een jeugdfelicitatie- briefkaartactie. In een oplage van twee miljoen worden de kaarten verzonden naar alle Oranjeverenigingen en alle lagere scholen. De bedoeling is, dat de kaar ten naar de Koningin persoonlijk worden gestuurd. De mogelijkheid bestaat daarbij extra postzegels op te plakken om op die manier het fonds te steunen. Uit elke provincie worden een jon gen en een meisje uitgekozen om de kaarten, in albums geplakt, aan de Koningin aan te bieden. HILVERSUM Op Koninginnedag zal in de Expohal weer de zen dingsdag van de Gereformeerde Ge meenten worden gehouden. In de ochtendbijeenkomst (van half elf tot twaalf uur) spreken de voor zitter, ds. H. Rijksen, de secretaris, ds. A. Vergunst, en ds. C. Harinck en zal zuster Lenie Breedveld de groe ten van het zendingsteam in Nigeria overbrengen. 's Middags (twee uur tot half vier) spreken ds. G. J. van de Noort en ds. J. van Vliet en vertelt mevrouw Van Ree-van Delft een zend ingsverhaal De Gereformeerde Gemeenten be reiden een bijbelvertaling in de Da- ni-taal (West-Irian) voor. Zodra hij een visum ontvangen heeft, zal drs. Fahner naar West-Irian vertrekken voor het vertaalwerk. Reeds zijn con tacten gelegd, die het mogelijk zuilei maken de Bijbel in de Dani-taal tel drukken. (Vervolg van pag. 1) Het eerste schot trof het verlichte raam van het ziekenhuis. Vlak achter het raam lag een patiënt. Had deze patiënt in bed gezeten, dan zou hij dodelijk zijn getroffen, dacht de politie. Met het tweede schot heeft de da der opzettelijk gewacht totdat de beide vrouwen, die gearmd over straat liepen, onder het licht van een straatlantaarn waren. Het wa ren de 55-jarige R. Huizinga— Bruinsma en de 42-jarige mevrouw G. Boelens. Mevrouw Huizinga werd eerst ge troffen in de linker bovenarm. De zelfde kogel drong door in de rech ter bovenarm van mevrouw Boe lens en schampte daarna langs de huid in haar kleren. De laatste kogel moest een af stand van ongeveer honderd meter afleggen om de voetgangers te tref fen. De draagwijdte van de munitie van dit kaliber en afgevuurd uit een flobert-geweer bedraagt 1600 meter. Twintig minuten na de schietpartij was de politie ter plaatse. Zij begon onmiddellijk met het onderzoek, dat gistermiddag tot resultaat had dat S. werd gearresteerd. zalig worden. Wij kunnen ons niet permitteren in eigen christelijk huis ruzie te maken over vraagstukken die de kern niet raken. Wij hebben allemaal dezelfde opdracht. Iets in de wereld te laten zien wat Christus is en bedoelt." Even ook dreigde de affaire-Geel kerken in de discussie gemengd te worden. Maar prof. Augustijn kapte het snel af met de opmerking: „Dit is vragen om de beroemde duidelijk heid. Alsof iemand dat nodig heeft voor zijn geloof." Op de vraag waarom er geen jon geren aan het woord waren geweest, gaf. prof. Augustijn als antwoord: „Jongeren hebben wat minder moei lijkheden. Zc zijn grootgebracht in een tijd met andere ideeën." De jongeren zouden dan ook met minder moeite de nieuwe theologie kunnen accepteren. De nieuwe theo logie, waarvan een man uit Rotter dam zich afvroeg of zij wel bestaans recht had. „In de Bijbel staat nergens wat over een nieuwe zienswijze. Is die nieuwe theologie wel goed en moeten wij ons niet richten op de eindtijd?" Nieuwe theologie Volgens prof. Augustijn raakte de ze vraagsteller het wezenlijke van de op deze avond behandelde zaak. „U moet gQed begrijpen, dat de curatoren Jezus echt niet willen corrigeren. Jezus heeft er inderdaad niet over gesproken. Maar het is allemaal niet zo nieuw. In onze kringen helaas nog wel, maar dat komt omdat er nog te weinig over is nagedacht." De forumavonden van de VU moe ten uist de kerkleden aan het denken zetten. Het is ze wel gelukt, getuige het grote aantal mensen, dat tot nu toe deze avonden al heeft bezocht, te weten twintigduizend in totaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2