NAVO: BETER BEGRIP mu boot Nieuw vredesplan koning Hoessein JAMIN Dreiging mei onrust in bedrijven President de Gaulle dreigt Franse kiezers met aftreden Jongen (13) vuurt op twee dames Het Kwartet Omzichtigheid blijft nodig Toenadering zoeken Onbestendig met communisten Als hervormingen worden afgewezen STEUN VAN NASSER Hans van Z. haalt het wel ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen I Nieuwe Leidse Couramit Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 11 april 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. rr>. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur morgen koffie- cognacbonbons iso gram van 95 voor 85 niet duur wel heerlijk SPRIttK 't Gebeurt heel dikwijls dat we iets niet zien, omdat liet te groot is. MULTATULI Crita) „Moet Joke hier sen?" HET WEER DE BILT Een front dat de scheiding vormt tussen zachte lucht en koudere lucht, passeer de vannacht ons land. De aan voer van zachte lucht vindt plaats om een hogedrukgebied dat zich ■litstrekt van de Azoren naar Rusland en dat over Frankrijk en België een zuidwestelijke stro ming in stand houdt. De koudere lucht vindt zijn oorsprong op de oceaan waar een uitgestrekt la gedrukgebied voor transport naar onze omgeving zorg draagt. Een storing, welke zich thans ten noordwesten van Schotland bevindt, trekt naar het noordoos ten. Het bijbehorende fronten- systeem zal morgenochtend ons land passeren. Het blijft onbe stendig weer met af en toe regen, maar ook enkele opklaringen. VOORUITZICHTEN Voor Zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7; Min. temp.: omstreeks normaal; Max. temp.: van omstreeks normaal tot 3 graden onder nor maal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 12 april, zon op 05.51. onder 19.32: maan op 04.41, onder 14.22. 16 april nieuwe maan. Het Concertgebouworkest heeft gedurende tachtig jaar voor mu zikale hoogtepunten in en buiten Nederland gezorgd en hiervoor is gisteravond tijdens de viering van het jubileum aan dirigent Bernhard Haitink de onderschei ding, behorende bij de benoe ming tot officier in de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Na' de plechtigheid had de dirigent (rechts) nog een onderhoud met (van links naar rechts) prinses Margriet, Pieter van Vollenho ven en premier De Jong. WASHINGTON Twintig jaar na de oprichting van de NAVO tegen het opdringende communisme, heeft de NAVO-ministerraad duidelijk de wens te kennen gegeven tot een betere verstandhouding met de landen van het Warschaupact te komen. Op de eerste vergadermgsdag in Washington hebben gisteren bijna alle vijftien ministers zich min of meer positief uitgelaten over het voorstel van de Oosteuropese landen, een Pan-Europese veilig heidsconferentie te beleggen, zoals dat vorige maand werd gefor muleerd op de topconferentie van het Warschaupact te Boedapest. Ook president Nixon van Amerika toonde zich bereid de communistische landen de vriendschapshand te reiken (zie pagina 15 De Italiaanse (socialistische) minis ter van buitenlandse zaken, Pietro Nenni, toonde zich de vurigste voor stander van besprekingen tussen Oost en West. Hij stelde een veilig heidsconferentie op bredere basis voor, waaraan niet alleen de landen van de NAVO en het Pact van War schau deelnemen, maar ook niet-gc- bonden landen. De ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten en Frankrijk drongen echter aan op de grootst mogelijke omzichtigheid bij het aftasten van de mogelijkheden voor een veiligheidsconferentie. „Brezjnef-doctrine" Minister William Rogers zei dat niet mag worden vergeten dat de vooruitzichten op vermindering van de spanning tussen Oost en West ver troebeld zijn door de militaire inter ventie van de Warschaupactlanden in Tsjechoslowakije en de formulering van de „Brezjnef-doctrine", waarin Rusland zich het recht voorbehoudt desnoods door tussenkomst het „socia lisme" in Oost-Europa te handhaven. Het streven naar ontspanning moet worden voortgezet, maar voorzichtige stappen in die richting moeten ge paard gaan met verbetering van het Atlantisch verdedigingsstelsel, meen de Rogers. Het Westen moet door onderhan delingen proberen uit te zoeken of Rusland werkelijk bereid is mee te werken aan het uit de weg ruimen van de gevaarlijkste problemen voor de Europese veiligheid. De juiste weg hiervoor is volgens Rogers „de ele- (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De drie vakeentra- len zullen de werkgevers voorstellen dat zij het aandeel van de werkne merspremie in de Arbeidsongeschikt heidsverzekering van 1.2 procent en bovendien nog 0.8 procent van de AOW-preinie voortaan betalen. Zo wil de vakbeweging komen tot een verlaging van de sociale premielas ten voor de werknemers van 2 pro cent. Naar wij vernemen heeft de vak beweging vandaag bij een gesprek in het bestuur van de Stichting van de arbeid onverkort aan deze stand puntbepaling vastgehouden. De me ning van de vakcentralen is ongewij zigd gebleven, ondanks de prijsmaat regel van de regering. De heer A. de Boon, tweede voor zitter van het NVV, zei gisteravond op een vergadering in Breda over tuigd te zijn dat de prijsstijging dit jaar toch nog boven de 7 procent zal uitkomen. Per half april verwachtte hij al een stijging tot boven de 6 procent (half maart 5.2 procent), omdat inmiddels de huren zijn ver hoogd en groenten en aardappelen duurder worden. Hij vroeg voor de werknemers voor 1969 een reële verbetering, om dat. hij het ongehoord vond, dat in een jaar van enorme economische groei, voor de werknemers vrijwel geen reële verbetering tot stand zou komen. Hij verwachtte groot verzet bii de werkgevers in verband met de nrijsstop, maar voegde eraan toe. dat de werkgevers kunnen kiezen tussen het betalen van 2 procent sociale premie extra óf onrust in de bedriiven. Hij dacht dat het laatste duurder zou worden dan 2 procent. De vakbeweging heeft voor dp premieverlaging van WAO en AOW gekozen, omdat de ziekenfondspre mie aan een inkomensgrens is ver bonden, zodat niet alle werknemers hiervan zouden profiteren, en boven dien heeft zij geen mogelijkhedc- gezien in de verlaging van de premir voor de ziektewet, omdat deze Drp miebetaling per bedrijf verschillen' is geregeld. menten identificeren die een moge lijk beginpunt kunnen zijn en teke nen af te wachten die duiden op de vooruitgang (in de oplossing) van de huidige Europese kwesties". In elk geval „moeten wij ons kruit droog en onze ogen wijd open houden", waarschuwde de Amerikaan. Zorgvuldig Zijn Franse collega Michel Debré betoogde eveneens dat het commu nistische' voorstel zorgvuldig moet worden onderzocht. „Het is beter in het geheel geen Europese veiligheids conferentie te houden dan een con ferentie te beleggen die op een mis lukking uitloopt". Ook de Engelse, Westduitse, Bel- I gische, Canadese, Deense, Griekse, IJslandse, Luxemburgse, Noorse, Turkse en Nederlandse ministers drongen aan op voorzichtige bestude ring van de ware intenties der com- I munistische landen. Minister Luns zei na afloop van dc eerste vergadering dat vooral de na druk was gelegd op de politieke taak van de NAVO en dat bijna alle mi- l nisters dezelfde vraagpunten bij het j memorandum van Boedapest hadden aangestipt. Opleiding van werklozen j_£ET is nog maar enkele weken ge leden dat de Raad voor de Ar beidsmarkt werd geïnstalleerd, maar de problemen waarmee deze raad te maken krijgt worden al duidelijk ge steld. De regering heeft namelijk onmid dellijk al een advies gevraagd over het vraagstuk van de oudere werk nemer, en uit de wereld van het be roepsonderwijs komt thans de drin gende wens op zo kort mogelijke termijn na te gaan hoe het beroeps onderwijs zich zal moeten instellen teneinde voor de toekomst zinvol be zig te kunnen zijn. Voorzitter Van Leeuwen van de Ver eniging van christelijke leraren cn leraressen bii het beroepsonderwijs heeft vandaag in de jaarvergadering van de vereniging gevraagd, of deze tak van onderwijs misschien ge doemd is dc werklozen van de toe komst op tc leiden. Deze probleemstelling is niet over dreven, wanneer men bedenkt in welk hoog tempo dc techniek zich ontwikkelt. Op centraal niveau zal de Raad voor de Arbeidsmarkt hier aan op de kortst mogelijke termijn aandacht moeten besteden. Wijziging van een onderwijsstructuur vergt al tijd veel tijd; een goed advies kan hier nooit te vroeg komen. Zelf deed de heer Van Leeuwen reeds een aantal waardevolle suggesties aan de hand, ia de richting van een veralgemenisering van het technisch onderwijs. Deze vorm van onderwijs zal minder star op één enkel vak ge richt moeten worden, maar ook op aanverwante sectoren, zodat de leer ling een bredere visie op de praktijk krijgt en in de toekomst ook gemak kelijker van het ene naar het andere vak zal kunnen overschakelen. Het hier aan de orde gestelde vraag stuk is niet gloednieuw; reeds eer der werd liet door anderen gesteld. Maar het is goed, dat het ónderwijs zelf ook aan de bel trekt. Wanneer dc werkgelegenheid bij ons als de belangrijkste sociale aangele genheid wordt aangemerkt, kan men de betekenis van de gerichtheid van het beroepsonderwijs moeilijk over schatten. Benaderd „Een groot aantal landen", aldus mi nister Lups, „werden nog vlak voor de NAVO-conferentie door Moskou benaderd." Hij had zelf het verzoek ontvangen van de Russische ambas sadeur te Den Haag en de minister had hem toegezegd na de conferentie in Washington dieper in te gaan op het voorstel uit Oost-Europa. „Maar men doet er goed aan om de basis voor een werkelijk vredesgesprek met Oost-Europa beter te verkennen", vond minister Luns. Onverklaarbaar was het voor hem en minister Den Toom van Defensie dat de Russische rege ring op het moment dat zij toe nadering zoekt, woensdag de NAVO bestempelde als „een agressieve speerpunt tegen de Sowjetunie en de socialistische landen". WASHINGTON Koning- Hoessein van Jordanië heeft gis teren een vredesplan voor het Nabije Oosten bekendgemaakt, dat de steun zou hebben van president Nasser van Egypte. Het plan is voor het grootste deel gebaseerd op de resolutie van 22 no vember in de Veiligheidsraad. Daar naast houdt het waarborgen in voor vrijheid van scheepvaart voor ieder een in de Golf van Akaba en het Sucz- kanaai. Van Israël verlangt dc vorst terugtrekking van z(jn troepen uit alle gebieden die in de juni-oorlog van 1967 zyn bezet en uitvoering van alle andere voorzieningen van dc Veilig heidsraadresolutie. Hierin staat onder meer dat alle oorlogshandelingen moeten worden gestaakt, de onafhankelijkheid van alle landen in het Nabije Oosten moet worden geëerbiedigd, dat ter garan dering van de territoriale onschend baarheid van alle landen gedemilita riseerde zones kunnen worden inge steld en dat er een rechtvaardige op lossing moet worden gevonden voor het Palestijnse vluchtelingenprobleem. Terugtrekking Hoessein liet niet uitkomen of de Arabische landen terugtrekking van de Israëlische troepen als voorwaar de vooraf eisen. Israël wil de strate gische belangrijke positie in de be zette gebieden niet opgeven zolang er geen internationaal erkende vre- -iesregeling is bereikt. Koning Hoessein nam in een toe- praak tot dc National Press Club uitdrukkelijk afstand van de raket- PARIJS President de Gaulle heeft gisteren gedreigd te zullen aftreden als de Fransen b(j het referendum van 27 april z(jn voor stellen voor regionale en senaatshervormingen verwerpen. „Daarover kan niet de minste twij fel bestaan. Van het antwoord dat het land geeft op wat ik het vraag, hangt natuurlijk af of ik mijn man daat voortzet of onmiddellijk af treed", zei dc 78-jarige president, die zich voor radio en televisie liet inter viewen door Michel Droit, hoofdre dacteur van dc Figaro Littéraire. Misschien slaagt De Gaulle er met zijn dreigement in het Franse volk uit zijn apathie met betrekking tot het referendum te wekken. Een giste ren gepubliceerde uitslag van een opi niepeiling wees uit dat 52 procent van de oevolking nog niet wist hoe zij zou stemmen. De president duidde in het inter view zijn olannen om de gewesten meer autonomie te verlenen en de senaat van een wetgevend in een lou ter adviserend sociaal-economisch li chaam ce veranderen in sterke mate aan als zijn persoonlijk program voor de toekomst van Frankrijk. Democratisch Hij onderstreept dat de twee her vormingen met elkaar in verband stonden en daarom in één referen dum moesten worden opgenomen, een procedure die veel kritiek heeft ontmoet. Wegens het belang van de voorstellen moesten ze rechtstreeks aan het volk worden voorgelegd in plaats ran aan het parlement, zo vond hij. Een referendum was de meest democratische weg. „Indien dan bij toeval en dat is het juiste woord het Franse volk aanval op de Israëlische havenstad Eilat aan dc Golf van Akaba, door Arabische verzetsstrijders. Hij zei dat deze guerrilla's waren gearresteerd. De verklaring van de koning was in tegenspraak niet dc lezing die in de Jordaanse hoofdstad Amman over het incident is gegeven, namelijk dat de raketaanval op Eilat was uitge voerd na een Israëlische luchtaanval. Ter afsluiting van het bezoek van koning Hoessein aan Washington, is in een gezamenlijke verklaring opnieuw steun toegezegd aan het streven van de speciale VN-gezant Gunnar Jar ring een oplossing te vinden voor het conflict in het Nabije Oosten. Volgens Hoessein en Nixon is het dringend nodig actief te streven naar een rechtvaardige en blijvende vrede. Aan het Suezkanaal heeft gisteren opnieuw een artillerie- en tankduel gewoed. Door tussenkomst van VN- waarneiners kwam er na twee uur een eind aan het gevecht. BEJAARDELICT VIER WEKEN DOOD IN FLAT UTRECHT De rijkspolitie heeft gistermid lag <n een bejaardenflat in Nieuw Loosdrecht de 69-jarige mejuf frouw M. C. P. van Loenen dood aangetroffen. Aangenomen wordt dat zij bijna vier weken geleden een na tuurlijke dood is gestorven. Het sterf geval kwam aan het licht, toen de 83-jarige zuster van de vrouw een bezoekje wilde afleggen. Toen na her haald bellen niet werd opengedaan, waarschuwde zij de politie. Er zal een nader onderzoek worden inge steld. daar tegen gekant is, wat voor een man zou ik zijn indien ik niet onmid dellijk de conclusie zou trekken uit zulk een diepe breuk en als een dwaas mijn huidige functie zou blij ven bekleden" aldus De Gaulle, die tijdens het vraaggesprek dat circa vijftig minuten duurde een ont spannen indruk maakte. Aan de andere kant, als het volk mij zijn goedkeuring geeft zal dat mij enorm sterken in mijn voorne men mijn taak tot het eind toe te vervullen" zei hij, de oppositie en met name de communisten zijn kri tiek niet sparend. LEEUWARDEN Twee nietsvermoedende dames, die woensdagavond over het Blok huisplein liepen, werden getrof fen door een kogel uit een buks. Het schot werd afgevuurd van het platte dak van de Willem Lodewijkschool aan de Twee- baksmarkt. Een tweede kogel werd gericht op een verlicht raam van het Stads ziekenhuis aan het Blokhuisplcin. De kogel kwam in het bed van een patiënt terecht, die ongedeerd bleef. De dames werden in een arm ge troffen en konden nog naar het zie kenhuis lopen om verbonden te worden. Het schot was afkomstig uit een repeteerbuks (kaliber 22), eigendom van de schietvereniging De Vrijheid te Leeuwarden. De dader bleek te zijn de 13-jarige O. S. uit Leeuwar den, die uit een inrichting uit Zutphen met vakantie in Leeuwar den was. Voordat S. de scholen loste vanaf het dak van de school, vuurde hij eerst enkele kogels af in het lokaal zelf: op flessen, een wandlampje en Van Z. is inmiddels weer even bij de vloer. Van deze 'eerste schoten en kennis geweest, al blijft hij sporen van de schoten die naderhand op van een coma vertonen. De justitie het ziekenhuis en ide voetgangsters heeft hem nog niet verhoord over de werden gelost, hebben omwonenden herkomst van de slaaptabletten. Men niets gehoord, heeft bepaalde vermoedens. Voor vervolg zie pag. 2 UTRECHT De artsen van het beademingscentruni van het Acade misch ziekenhuis in Utrecht hebben goede hoop dat de meervoudige moordenaar Ha-ns van Z. er weer bo ven op komt. Zoals bekend werd hij woensdagmiddag in allerijl naar het ziekenhuis gebracht na een poging tot zelfmoord door het innemen van een grote dosis slaappillen. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schrijf op .de bon duidelijk het gewenste nummet: I. DAIMLER 1886^ 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5. POPEWAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand straat plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET TEGEL, nr 1 PLACE-MAT schrijf ons beslist eens als U 6 piace-mats hebt c VIIJ UI.JM j ttuj VJI3 V W ^IUV.C-Migi) ebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Lelden. U zult er eeri unieke collectie electronische orgels en piano's aantreffen van vele merken, modellen en prijzen. betalingsspreiding «'inruilen franco lévering landeljjke-service^lenst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ ORGEL- EN PIANOHANDEL Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 Bezoek de toonzalen of vraag brochures.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1