Tien jaar geëist tegen man die medeminnaar doodstak Philips ziet de met optimisme toekomst tegemoet Kleurrijke mode Pierre Cardin ARBEIDERS STAKEN IN GEHEEL ITALIË vals"spel Zware straffen geëist tegen roofovervallers Volg de Saint Buurvrouw lichtte in over verhouding Personeelsstop NS opgeheven Hogere eisen kampeerbedrijf Grote omzetstijging kleuren-tv Spoedig medisch team naar Nigeria Gratis bloemen- cheques Schermermolens worden gered Wapenverkoop grootste misdaad van deze eeuw' Onschuldig aan dood vrouw Beiden in woonkamer of zitten in badkamer VRIJDAG 11 APRIL 1969 Vandaag is het de grote dag voor de grote Saint: hij zal dan in het huwelijk zijn getreden met zijn Italiaanse uitverkorene Luisa Mattioli, op de foto voor de ingang van de bioscoop in Londen, waar de Saint, alias Roger Moore, de première van de film O what a lovely War bijwoonde. Vandaag heeft hij zijn bruid in de Britse hoofdstad naar de burgelijke stand geleid, zonder geweld. Het paar heeft de route van de huwelijksreis op sainteske wijze geheim ge houden. UTRECHT De personeelsstop bij de Nederlandse Spoorwegen is opge heven. Begin vorig jaar werd deze ingesteld om ontslagen te voorkomen. Door een natuurlijke afvloeiing en een vervroegde wachtgeldregeling verminderde het aantal NS-ers met ruim elfhonderd. Momenteel heeft het bedrijf ruim 25.000 mannen en vrouwen in dienst. Er zijn nu naar «chatting tweehonderd vacatures. DEN HAAG Het kamperen heeft in Nederland zo'n grote vlucht geno men, dat aan de ondernemers in het kampeerbedrijf speciale vesti gingseisen moeten worden gesteld. De staatssecretaris van economische zaken heeft de commissie adviezen vestigingsregelingen advies gevraagd over een ontwerp-vestigingsbesluit kampeerbedrijf. Van de Nederlanders die in 1966 hun vakantie in eigen land door brachten, kampeerde 36 procent, te gen negentien procent in 1954. In de periode mei-september 1966 kam peerde bijna veertig procent van alle buitenlandse toeristen. Het aantal overnachtingen in die période be droeg vijftien miljoen. De staatssecretaris verwacht dat de massale beoefening van de verschil lende vormen van kamperen nog aanzienlijk zal toenemen. In het be lang van de ondernemers en van de toeristen acht hij het belangrijk dat de deskundigheid van de onderne mers wordt gewaarborgd. Akkoord over cao van AKU UTRECHT Over de nieuwe cao voor de ongeveer vijftienduizend per soneelsleden van de AKU is overeen stemming bereikt. De overeenkomst die loopt tot 1 maart 1971, voorziet in een salarisverhoging van zes procent en een extra verhoging voor de la gere loongroepen. De werknemersbij drage in de pensioenpremie komt te vervallen. Het AKU-personeel krijgt er 1 januari 1970 vier procent bij, en 1 juli 1970 nog eens twee procent. De werktijd wordt terugge bracht op 42,5 uur per week. EINDHOVEN De raad van bestuur van de nv Philips' Gloeilampenfabrieken ziet de toekomst optimistisch tegemoet. Er wordt een omzetstijging van negen procent verwacht, en een verdere stijging van de winst. Het bedrijfsresultaat was in 1968 1121 miljoen. De netto winst bedroeg ƒ439 miljoen (in '67 355 miljoen). De omzet bij de kleurentelevisie gaf een g-rote stijging te zien, aldus het jaarverslag over 1968. De omzet van de zwart-wit-televisie overtrof de verwachting, hoofdzakelijk door dat er in West-Europa een grote ver vangingswaag was. De omzet van de grootste hoofdin- I dustriegroep „radio-, grammofoon- en televisie-apparaten" bedroeg vorig jaar ƒ2,2 miljard (1967 2 miljard), die van elektronische „components" en materialen was 1,8 miljard 1,6 miljard), en in de lichtsector werd 1,3 miljard omgezet. Ook de omzetten in huishoudelijke apparaten, elektro-akoestiek, tele communicatie en defensiesystemen, röntgen en medische apparaten, far- macheutische-chemische produkten I stegen. Een aanzienlijke versterking kreeg Philips door een honderd-pro- cent belang in de Chappell-groep te New York en Londen, een van de I AMSTERDAM' „Ik heb mijn vrouw neergestoken, om dat zij het met een ander hield. Ik heb de hele middag rondge lopen en tegen mezelf gezegd: Michel, doe het niet." Maar Michel L. (27) deed het wel. Op een namiddag in augustus vorig jaar stak hij met een dolkmes zijn rivaal Harold Bilderbeek dood, en bracht zijn concubine Lea Gobets (33) levensgevaarlijke steken toe. Wegens doodslag en opzettelijke poging tot levensberoving eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank gistermiddag tegen L. een ge- BATTIPAGLIA In Italië is vandaag een algemene staking gehouden uit solidariteit met arbeiders in het Zuiditaliaanse stadje Battipaglia die woensdag in opstand kwamen tegen de sluiting van een tabaksfabriek en de groeiende werkloosheid in het gebied. Op aandringen van de drie grote vakcentralen werd vandaag het werk overal drie uur neergelegd. Ook gisteren was het onrustig in Gattipaglia, maar nu waren er geen slachtoffers. De Italiaanse regering heeft zes uur lang over de toestand gesproken, maar over besluiten is niets bekend. Men vreest dat de relletjes zullen overslaan naar de nabijgelegen ste den Naples en Salerno, waar gisteren een explosieve stemming heerste. Ook in grote steden als Rome, Genua en Venetië werden solidariteitsbe- togingen gehouden. Gereedheid In Battipaglia zelf kwam het giste ren niet tot onlusten, doordat het grootste gedeelte van de tweeduizend man sterke politiemacht zich uit de stad had teruggetrokken om de span ning te verminderen. De manschap pen worden in de directe omgeving van Battipaglia in gereedheid gehou- Beschikking tbr geeft te weinig informatie DEN HAAG De beschikking van de Amsterdamse rechtbank, waarbij ter beschikkingstelling van de rege ring van de 33-jarige J. B. S. wordt Verlengd, geeft te weinig informatie. Dit bleek gistermorgen uit het plei dooi dat mr. E. Droogleever Fortuyn, optredend voor de Staat der Neder landen, hield voor de civiele kamer van het Haagse gerechtshof. Namens S. was mevrouw mr. J. L. Bakker Weesing uit Amsterdam bij het hof in beroep gegaan van het vonnis van de Haagse rechtbankpresident, waar in de Amsterdamse beschikking niet nietig was. Mr. Bakker wees er o.m. op dat in de beschikking de noodzakelijke mo tivering ontbreekt. Bovendien was over S. niet gerapporteerd door de behandelend psychiater wat vol gens haar noodzakelijk maar door dr. Van Belkum, geneesheer-direc teur van het Van Mesdag-asiel, waar S. heeft vertoefd. S. kwam in het nieuws toen hij voor de politierechter in Groningen de toestanden in het Groningse asiel uit de doeken deed. Het Hof zal 22 ■wi arrest wijzen. den om onmiddellijk te kunnen in grijpen. Stakers barricadeerden wegen en spoorlijnen. De belangrijkste autoweg naar het zuiden werd geblokkeerd door een omvergeworpen autobus. Een invalide in een rolstoel liet zich door de betogers op de spoorlijn zet ten en schreeuwde dat hij op de rails zou blijven liggen tot maatregelen waren genomen om de werkloosheid te verminderen. De straten liggen bezaaid met uit gebrande auto's, omvergeworpen bo men en meubilair. Winkels, kantoren en fabrieken zijn gesloten. Er zou al een tekort aan melk en brood zijn. In brand Op net stadsplein slaagden parle mentsleden er niet in de rege ringsmaatregelen uiteen te zetten, doordat woedende demonstranten het spreekgestoelt ein brand staken. President Saragat heeft namens het kabinet zijn leedwezen betuigd over die doden die woensdag bij de on lusten zijn gevallen. Hij beloofde maatregelen tegen de werkloosheid. vangenisstraf van tien jaar met af trek. Een week voor de fatale datum was Michel op aandrang van Lea het huis uitgegaan. Beiden kregen steun, en als ontdekt werd dat zij samen leefden, zou aan een van hen de steun worden gestopt, zo redeneerde de vrouw. Tijdens de afwezigheid van Michel knoopte de vrouw een verhouding aan met Harold, die -da gelijks bij de bovenburen kwam eten. Op de bewuste dag hoorde Michel van de buurvrouw van Lea's verhou ding met Harold. Deze mededeling had hem nogal in de war gebracht, en hij was met een vriend naar de bioscoop gegaan. Michel kon het er niet uithouden. Hij ging naar een café, en haalde vervolgens op zijn kamer het dolkmes op. Verantwoording Tegenover de politie had Michel destijds verklaard dat hij het mes bij zich had gestoken om Lea en Harold „verantwoording te vragen". Tegelijk met Lea arriveerde hij bij hun wo ning. „Oh, je hebt zeker een ander slot op de deur voor Harold", had Michel tegen haar gezegd. Michel ontkende dat hij met het mes in dc hand Lea had gedwongen naar boven te gaan. Op zijn vraag wat er van waar was, dat zij een verhouding had met Harold, had Lea niet gereageerd vol gens verdachte. Daarna was hij naar de bovenburen gegaan, waar Harold verbleef. De buren hadden hun ka mer verlaten, maar nog gezien dat Michel zijn rivaal had geslagen en later hoorden zij Harold schreeuwen: „Niet doen." Gered In liet Italiaanse Cattipaglia zijn gisteren weer vechtpartijen uit gebroken tussen arbeiders uit de plaatselijke tabaksfabriek en de politie. Bij de onlusten op woens- dag vielen twee doden en meer dan 200 mensen werden ge wond. Op de foto een van de versperde toegangswegen naar het dorp. Harolds lijk werd in de gang ge vonden. In de kamer en het trappen huis zaten bloedsporen. Toen de poli tie Michel aantrof in een portiek om de hoek, waar Lea gewond en buiten kennis lag, gaf hij toe zijn concubine en haar minnaar te hébben gestoken. Dankzij een snelle operatie in het ziekenhuis kon de levensgevaarlijk gewonde vrouw worden gered. Gewelddaden De officier van justitie herinnerde eraan, dat deze gebeurtenissen zich hadden afgespeeld na een week vol gewelddaden op dc Amsterdamse Zeedijk, waarin de Surinamer Waldy H. met een bajonet een negentienja rige vrouw verwondde, een matroos neerschoot, een dertigjarige barjuf frouw in de rug schoot en een 32-ja- rige Surinamer met de bajonet in de rechterschouder stak. Daarna sloeg de man de hand aan zichzelf, maar hij bleef in leven. Bij de motivering van zijn eis zei de officier dat het in het kleine mi lieu waarin de Surinamers en Antil- lianen leven Michel en Harold zijn afkomstig uit Suriname duidelijk moet worden, dat deze feiten niet getolereerd worden, en dat er scher pe reacties op komen. In het psychiatrisch rapport over verdachte, die niet meer terug wil naar Suriname, werd ö.m. gezegd, dat hij nogal passief gesloten is, overge voelig voor krenkingen, en teleurstel lingen moeilijk verdraagt. Volgens de officier had L. grote onvrede met zijn bestaan. Het enige wat hij meende te hebben opgebouwd, zijn gezin met vrouw en kind, was hem onder de voeten weggezonken. Dit heeft hij niet kunnen verdragen. De raadsman, mr. Joh. K. M. Mathuizen, zei dat men ergens medelijden moet hebben met zijn cliënt, en pleitte voor de grootst mogelijke clementie. DEN HAAG Op korte termijn zal een medisch team naar Nigeria worden gezonden om bij te dragen aan het herstel van een normale me dische verzorging. Minister voor ont wikkelingssamenwerking, drs. Udink, heeft dit besloten. In samenwerking met Nigeriaanse diensten en met inschakeling van Ni- geriaans personeel zal het team gaan werken in een ziekenhuis te Oron, een kleine plaats in de zuidoostelijke staat van de Nigeriaanse federale re publiek. De werving van het team is inmid dels begonnen en de uitzending zal uit regeringsfondsen voor ontwikke lingshulp worden gefinancierd. Hier mee zal naar schatting een bedrag zijn gemoeid van 1,5 a 2 miljoen gul den. AMSTERDAM Een onbekende Chinees heeft na een gokspelletje met landgenoten in de Amsterdamse binnenstad zijn schuld betaald met valse Engelse vijf-pondbiljetten. Toen de spelers dit ontdekten ont stond een vechtpartij. Bij aankomst van de politie, die de valse biljetten in beslag nam, was de bewuste Chi nees spoorloos. grootste muziekuitgeve rij-combinaties ter wereld. De omzetten in het eerste kwartaal 1969 liggen „op planning". Momenteel is er een achterstand in de produktie. De voortgaande groei zal een hoger bedrag in duurzame produktiemidde- len vereisen. De afschrijvingen in 1969 zullen ca. vijfhonderd miljoen gulden vergen. De totale investerin gen belopen ongeveer zeshonderd miljoen. Extra Aan extra personeel zal Philips zo'n tienduizend mensen nodig heb ben. In 1968 is de personeelsbezetting met 24.000 toegenomen tot 265.000. Om het toenemend ziekteverzuim te verminderen heeft Philips een betere arbeidsstructurering ingevoerd (het werk aanpassen aan de man). De directie meent dat bij het geven van meer verantwoordelijkheid het verzuim zal verminderen. In het bui tenland laat men de meisjes bijvoor beeld een hele tv monteren. De prak tijk wijst uit dat het ziekteverzuim hierdoor is afgenomen. Belangrijke investeringen werden verricht in machines en installaties Voor de vervaardiging van geïnte greerde schakelingen en van kleuren televisie-beeldbuizen; voorts in de uitbreiding van de lichtfabriek te Al- pignano (Italië), de bouw van een te levisie en radiokastenfabriek te San Baudilio (Spanje) en verscheidene projecten in de ontwikkelingsge bieden. De verdeling van het kapitaal naar de gebieden, waar dit werkzaam is blijkt uit de volgende opstelling: Ne derland 3753 min. ('67 ƒ3616 min), overige landen van Europa 6161 min (ƒ5394 min), westelijk halfrond ƒ1738 min. (1506 min), overige landen 681 min 574 min). Het speurwerk in de rescarchlabo- ratoria leverde ook in 1968 belang rijke bijdragen voor de industriële activiteiten, aldus het verslag. De researchkosten bedroegen 150 mil joen. Aan ontwikkelingen werd ƒ590 miljoen uitgegeven. In de research zijn negentienduizend mensen werk zaam. Door automatisering kan de doel matigheid van het wetenschappelijk onderzoek worden verhoogd. Voor beelden hiervan zijn het gebruik van computers voor de directe bewerking van meetresultaten. Het ingebruikne- men van de tweede hoogbouw van het natuurkundig labroatorium in Waalre draagt veel bij tot een doel matige groepering van de Neder landse activiteiten. Inwisselbaar bij alle Fleurop bloemisten 's-HERTOGENBOSCH De officier van justitie bij de recht bank te Den Bosch mr. J. Boos ter heeft gisteren tien jaar ge vangenisstraf met aftrek en on voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de 31-jarige J. E. Hij vroeg voor de 28-jarige A. K. uit De mode moet ruimtelijk gecoördi neerd zijn, meent Pierre Cardin en daarom stak hij dit meisje in een specifiek astronautenkostuum, hoogst elegant en summier afgewerkt. De moderne man moet meer kleur bekennen, aldus het devies van Pierre Cardin en hij ontwierp dit geruite pak, geconfectioneerd bij Forty-Four ook in Nederland te koop. (Van onze moderedactrice) DEN HAAG Prinses Mar griet sprak gistermiddag heel geanimeerd met Pierre Cardin tijdens de spectaculaire show waarmee Cardin zich in Neder land aan een uitgelezen publiek presenteerde. Mini-maanmeisjes en stoere man nen in lange bontjassen; mathema tische jurkjes en fikse ruitpakken; etherische vlinderrobes en onconven tionele smockingkostuums wisselden elkaar af tot de witte bruid, begeleid door een apache-aohtige bruidegom en gevolgd foot meiskes en jongens in glimbikini's en slottafereel ten beste gaf. Pierre Cardin is een creatief man, die de mode reeds jaren sterk beïnvloedt. De confectie neemt zijn ideeën grif over. In de damesmode zijn dat de afstaande kragen geweest en zijn het nu de met ovalen en rondjes geïnerusteerde jurfkjes en vooral de „gaten"-pakjes, waar de in crustatie vervangen is door bloot. Herenconfectie Ook in de herenconfectie is de lijn van Cardin overheersend. Bovendien zijn de originele Cardinontwerpen geconfectionneerd en heeft in Neder land Forty-Four hiervan de verkoop. De show toonde wel heel sterk het verschil tussen de fantasie van de ontwerper en het resultaat, dat over blijft wanneer de klant koning wordt! Hier zagen wc louter de creatie zonder te vragen door wie en wan- SCHERMERHORN De onlangs in liet leven geroepen stichting „De Schermermolens" wil samen met rijk, provincie en particulieren de elf neer die minijurkjes en galneewaden molens in Schermerpolder van de on- niit pp',ri»n dergang redden. Er is een plan op gesteld. dat twee miljoen gulden kost. Er zijn in deze drie eeuwen oude polder al 39 molens verloren gegaan. Jan Adriaanszoon Leeghwater heeft in de zeventiende eeuw het ontwerp gemaakt voor de achtkanten - bovenbinnenkruier. Simon Stevin bouwde aan de hand daarvan 52 mo lens. TILBURG „Later zal men als de grootste misdaad van deze eeuw on getwijfeld het feit beschouwen dat zo'n 25 geïndustrialiseerde landen wapens verkopen aan ontwikke lingslanden. Ze moeten hun enorme overproduktie kwijt en hopen op die manier nog wat geld te verdienen. Dat heeft tot gevolg dat onvermijde lijk tweespalt tussen die landen uit groeit tot bloedige oorlogen die mil joenen mensenlevens kostten". Dat zei prof. mr. B. V. A. Röling, directeur van het Groningse polemo- logische instituut te Tilburg. Hij hield er voor pedagogische studenten van de katholieke leergang een inlei ding over de hoofdzaak van vre- desonderwijj. oiit gedragen zullen worden. Het spektakel, het lijnenspel en de kleur- composities. Soms wat slordig ge bracht in de haast, maar zelfs dat stoorde niet. Applaus Wanneer ooit één Nederlandse cou turier zo'n show zou geven; hij zou voor „wild" uitgekreten worden! Maar nu was er applaus. En welge meend ook! Vooral de groot gedessineerde ge waden van zijden voile met enorme vleermuismouw, die naadloos was aangeknipt en liefst a-symetrisch ge drapeerd was, kregen stormen bijval! Wychen acht jaar met aftrek. Het tweetal had op 11 september 1967 bij een roofoverval de 62- jarige weduwe C. Gijsbers- Ploegmaker in haar woning te Berghem gewurgd. E. had verkering gehad met de dochter van het slachtoffer, en hij wist dat de bejaarde vrouw in haar vrij afgelegen woning een aanzienlijk geldbedrag bewaarde. Samen met K., die hij had leren kennen in het Labo- rehuis te Utrecht, beraamde E. een plan om de weduwe te beroven. Voor /ij hun plan gingen volvoe ren, vergewisten zij zich ervan, wan neer de dochter van de weduwe die in een horecabedrijf in Den Bosch werkte, niet thuis zou zijn. Daarop ging het tweetal naar de woning, waar E. de vrouw van achteren overviel, en vasthield, terwijl de an der op de bovenverdieping naar het geld ging zoeken. De hevig tegenstrib belende vrouw werd met stompen en schoppen tot bedaren gebracht. Vol gens K. heeft haar ook de keel dichtgeknepen, hetgeen deze ont kende. E. zou later tegen een derde hebben verteld, dat hij wel de keel had dichtgeknepen. Vast staat, dat het strottenhoofd van de vrouw was gebroken. Buit Met een buit van 9.500 gulden was het duo naar België uitgeweken, waar zij binnen enkele dagen in Ant werpen werden gearresteerd. De pre sident van de rechtbank mr. Geense en de officier zeiden grote waarde ring te hebben voor het werk van de Brabantse en Antwerpse recherche. Het psychiatrisch rapport noemt E. kil en ongeëmotioneerd. De wijze waarop mj over het misdrijf spreekt is huiveringwekkend. De psychiater acht tbr noodzakelijk. Het rapport over K. wijst op zijn gebrekkige op voeding en zwak sociaal milieu. Er is aanleiding aan te nemen, dat zijn behandeling buiten een inrichting mogelijk is. De officier vond dat E meer schuld heeft dan K., omdat hij de leider was. die het plan ook heeft ontworpen. De raadsman van E. vond het psy chiatrisch rappert onbevredigend De verdediger van K. achtte het aandeel van zijn ehent in de moord te gering om een gevangenisstraf van acht jaar te motiveren. De rechtbank velt 24 april vonnis. u!?nD;H^USnEN - Dc Amij, u t Oud- Heusden, is, naar de overtui ging van 'ustifie en politie, onschul dig aan de dood van zijn vrouw, die ruim een week geleden onder ver dachte omstandigheden stierf. Men is van mening dat de vrouw is gestor- dte «a" ,7" teveeI aan medicijnen, die ze zelf moet hebben ingenomen! De heer Amijs was in verzekerde bewaring gesteld. De meeste kennis- roof V3i" de .fami,ie Amijs waren di- THn cL°*r gd Yan zijn onschuld. »ii"J5tiefkindpren kwamen bijna da gelijks aan het politiebureau om de vrijlating van hun vader te beplei ten. Gisteravond besloot de rechter commissaris de bewaring te beëindi- Ongeveer 300 stu denten hebben gisteren een laborato rium van de Stanford-universiteit in Californie bezet om te protesteren te- van onde"oekingen op het gebied van chemische en biologische oorlog voering die daar ten behoeve van het ministerie van defensie worden ver richt. Zij zeggen er te willen blijven tot dit werk. dat zii onmenselijk noe men, wordt gestaakt. UTRECHT Een zitmeubel met ingebouwd bad is het nieuwste snufje dat te zien is op de bouw en vcrwarmingsbeurs in Utrecht. Als men de met schuimrubber en afwasbare kunststof beklede leuning weg- en de zitting opklapt, komt er een „volwassen" bad compleet met meng- kraan. douchegarnituur en zeepbakje tevoorschijn. Dc boiler is verborgen in een bijzetkastje naast de bank. Een ideale vondst voor kleinbehuisden. De vraag is natuurlijk alleen, of men nu in dc woon kamer moet baden of in de hadkamer moet zitten Wie niet graag „op" bad zit, kan bij dezelfde firma terecht voor een bad in een staande kast. Het bad staat er rechtop in en kan naar voren worden geklapt. De boiler hangt erboven, aan de achterwand van de kast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13