Nettowinst van Hoogovens ruim tien procent gestegen Argonauten in van Alexander voetspoor de Grote PvdA eil D '66 in mengtrommel Wassenaar samen? Grote bedrijven hebben geen werkelijke macht Meer vrijheden voor de Grieken Hart op verkeerde plaats Optimisme over toekomstige procluktie EEN VOOR BACH Verdachte Duitse paasmoord gepakt Vakmanschap is meesterschap Messensteker 5 jaar in cel 9 DONDERDAG 10 APRIL 1969 Gisteten is op Schiphol aangekomen de Deens-Amerikaanse pianist-diri gent Victor Borge, de muzikale grootmeester, die zich o.m. speciali seert de klassieken zoals Bach met zijn humoristische kunstgrepen op milde wijze te ridiculiseren. Lief hebbers van dit aparte genre kunnen vanavond in Amsterdam terecht, waar hun idool na de pauze het Concertgebouworkest zal dirigeren. IJMUIDEN De nettowinst van Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en staalfabrieken NV is vorig jaar met 10,4 procent ge stegen tot 117,8 miljoen gulden. In haar jaarverslag over 1968 noemt de directie dit resultaat voldoening gevend gezien de algemene situatie in de Europese ijzer- en staalindustrie. Men is vrij optimistisch over de toe komstige produktie. Opgemerkt wordt dat Hoogovens behoort tot de snelle groeiers onder de staalconcerns in het westen. De stijging van (le nettowinst is veroorzaakt door hogere baten uit deelnemingen, door een gunstiger saldo van de interestbaten en -lasten en door een lagere belastingdruk. De bedrijfswinst IJmuiden daalde van 202,1 miljoen tot 200 miljoen. Dit is een gevolg van de kostenstijging van de produkten, en de hogere personeelskosten. Van de nettowinst werd 58,5 min. (49,7 procent) toegevoegd aan de al gemene reserve. Zoals bekend wordt voorgesteld twintig procent dividend of vier gulden per gewoon aandeel van twintig gulden (onv.) uit te ke ren. Overgangsfase Het bestuur verwacht dat ook 1969 wordt gekenmerkt door een over gangsfase naar een aanzienlijk hoger produktieniveau. De staalproduktie in IJmuiden zal stijgen van 3,3 mil joen tot vier miljoen ton per jaar. In het eerste kwartaal van dii jaar „Regering trekt aan touwtjes (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Onder grote belangstelling is gisteren in de Oudemanhuispoort in Amster dam een driedaags congres be gonnen onder het motto: „Macht, machthebbers en machtelozen". Ruim 200 deelnemers uit het hele land gaan zich bezighouden met het intrigerende verschijnsel „macht". Het Congres werd geopend door dr. P. van Gorkum, lid van het hoofd bestuur van de PPR, die pleitte voor een doorzichtig maken van de machtsverhoudingen in ons land. De macht is altijd ongelijk verdeeld ge weest. Vroeger waren de machthebbers duidelijk te localiseren. In de huidige maatschappij zijn ze echter meer versluierd dan ooit. Het is zaak een beter inzicht te krijgen wie in onze maatschappij een sleutelpositie inne men Dr. van Gorkum is van mening dat in elke grote onderneming een greep naar de macht heeft plaatsgehad. De ze machtsgrepen richtten zich op het in handen krijgen van het benoe mingsbeleid aan de top. Door een bindende voordracht voor de benoe ming van directeuren en commissa rissen te doen, dacht men te kunnen vermijden dat anderen, die het niet zo goed met de onderneming voor hadden, de macht in handen zouden nemen. Soms gooide men het over een andere boeg. De Amro-bank wil de ongewenste elementen weren, de Hoogoyens vreesden staatsinmenging en Fokker wilde de nationale vlieg tuigindustrie redden. Ook bij de benoeming van burge meesters is er sprake van kliek- en clanvorming. Een burgemeester van een kleine gemeente wordt niet tot enig experimenteren aangemoedigd. Als hij nog eens wil promoveren naar een grotere gemeente moet hij blijk hebben gegeven orde en rust te kunnen handhaven. Als oplossing om de opeenhoping van macht in het benoemingsbeleid te ontkrachten ziet dr. van Gorkum als enige mogelijkheid de openbaar making van en onderzoek naar alle oligarchische regelingen. Als tweede fase moeten deze regelingen worden afgeschaft, zoals ook in Duitsland is gebeurd. Het benoemingsbeleid op al le terreinen moet tenslotte worden gedemocratiseerd. Macht of invloed Macht is het vermogen anderen zijn wil op te leggen, ook als deze niet willen, aldus prof. dr. J. E. Elle- mers, hoogleraar in de empirische so ciologie aan de rijksuniversiteit van Groningen. In zijn lezing zette hij het verschil uiteen tussen macht en invloed. Beiden zijn middelen om doeleinden te bereiken, maar bij in vloed staan geen negatieve sancties ter beschikking. Macht is echter ook aan beperkin gen onderhevig. Een te veel 'gebruik van dwang en geweld veroorzaakt een spoédige uitputting van de macht. De onderdanen van de macht hebbers hebben ook een zekere in vloed. Zij hebben bepaalde wensen en zij zijn bereid bij tegemoetkoming aan deze wensen de machthebbers te steunen. Als geen rekening met deze wensen wordt gehouden, zal het ver zet groeien en het hele machtssys teem tenslotte in elkaar zakken. Als de machthebbers te weinig macht investeren om van toekomsti ge steun verzekerd te zijn, dan zullen ze het niet lang uithouden. Een voor beeld biervan is het kabinet Cals-Vondeling,. dat onder andere door belasting te heffen op textiel en schoenen, te veel macht ineens consumeerde. Prof. Ellemers vindt dat grote be drijven geen echte macht hebben, maar grote invloed. Zij kunnen drei gen, maar de werkelijke macht be rust bij de regering. Machtsmonopolie Drs. P. Nijhoff, wetenschappelijk medewerker aan het sociologisch se minarium van de universiteit van Amsterdam, zette tenslotte uiteen dat er sprake is van een relatief machtsmonopolie. De groep heeft een monopoliepositie tegenover de éénling en kan hem chanteren. Ook in de opvoeding is de machtssituatie nog sterk aanwezig omdat er geen con currentie en tegendruk is. Zo heeft de vader macht over zijn kinderen en de leraar over zijn leerlingen. Macht 'hoeft minder te worden aangewend naarmate de weerstand van de machtelozen geringer is. Af wezigheid van de weerstand kan wij zen op instemming of apathie. Instem ming kan bet gevolg zijn van de plooibaarheid van de mensen in hun jeugd. Als men volwassen is confor meert men zich dan aan het systeem. Apathie van het volk wordt soms door de machthebbers gewaardeerd. Het is makkelijker onderdanen te hebben die aan wetten voldoen dan onderdanen die nadenken. Door de maatschappelijke activiteit te stimu leren kan men de apathie van de mensen doorbreken. Zij zullen zich dan bewust worden dat het mugelijk is zich aan de macht te onttrekken. Dat kan een verschuiving in de poli tieke situatie tot gevolg hebben. Ilse Wessel stopt ermee HILVERSUM Televisie-omroep- ster mevrouw Dubbelboer, beter be kend als Ilse Wessel, stopt 1 mei haar werk bij de AVRO. Zij vindt het na vijf en een half jaar welletjes. Ze wil later wat meer radiowerk gaan doen omdat de intimiteit van dat werk haar boeit. Voor zij tele- visie-omroepster werd, was Ilse Wes sel al tien jaar radio-omroepster. Af en toe wil z^ nog wel aan de tv meewerken. heeft Hoogovens al iets meer dan een miljoen ton staal geproduceerd. Het ziet ernaar uit dat in 1969 eni ge verbetering zal optreden in de prijzen der produkten. De perso neelskosten zullen weer aanzienlijk toenemen, en de btw zal de resulta ten in het algemeen nadelig beïnvloe den. De versnelde afschaffing van de investeringsaftrek zal de 'liquiditeit nadelig beïnvloeden, en betekent een verdere verslechtering van het in vesteringsklimaat in ons land. Personeel Het aantal werknemers van Hoogo vens in IJmuiden steeg in 1968 met 1020 tot 18.070. Hierin zijn begrepen ruim elfhonderd buitenlanders. De totale personeelskosten liepen op van 302,5 min. tot 337,4 min. De overeengekomen loonsverhoging zal niet dan met grote inspanning kunnen worden opgevangen. De di rectie is verontrust over de voortdu rende stijging van het ziekteverzuim. Een en ander is ten dele toe te schrijven aan de geleidelijke verou dering van de personeelsbezetting. Verwacht wordt dat het aantal bui tenlandse arbeiders in 1969 zal stij gen tot dertienhonderd. Deelnemingen Over de deelnemingen zegt het verslag o.m.: „Een bevredigende be zetting van alle installaties van Hoesch is voor de komende maanden verzekerd. De personeelsbezetting van het Hoesch-concern daalde door rationalisering en concentratie verder met 1564 tot 62.231. De ontwikkeling van Hoesch in het lopende boekjaar kan met vertrouwen tegemoet wor den gezien. De bedrijfsresultaten van Demka in Utrecht als geheel ontwikkelden zich niet onbevredigend. De loon kostenstijging werd nagenoeg geheel opgevangen. Het rendement op het in Aider (Aluminium Delfzijl) geïnvesteerde vermogen was nog onbevredigend. Het resultaat van Aluminium In dustrie Vaassen was nog negatief. De produktie van Mekog-Albatr'os Kunstmestfabrieken is over het alge meen bevredigend verlopen. 63 pro cent werd geëxporteerd. Het cementverbruik in Nederland steeg tot ruim vijf miljoen ton, waar van 46 procent Hoogovencement. De financiële resultaten van Cemij waren wederom bevredigend." Het aandelenkapitaal steeg van 156 min. tot 202 min. In 1969 stijgt dit tot 205 min. De liquide middelen bedroegen 31 december 1968 163 min. (v.j. 252 min.). De Martinstaalfabriek produceer de meer dan een miljoen ton staal, de hoogste jaarproduktie ooit in deze fa briek bereikt. O De ruwijzerproduktie in IJmuiden 'bedroeg 2.823.000 ton, de staalproduk tie 3,3 miljoen ton. Na auto-ongeluk STUTTGART Na een auto ongeluk bij Fulda is de 29-jarige Jo sef Kraus gearresteerd. Hij werd sinds paasmaandag gezocht in ver band met de moord op zijn vrouw en vier kinderen. In de verongelukte auto van Kraus is volgen% de politie een geweer met munitie gevonden. Kraus zelf had slaaptabletten ingenomen, vermoedelijk om zich van het leven te beroven. Zijn toestand is zo ernstig, dat hij niet kon worden ver hoord. Cijfers Hoogovens gaf in 1968 461 min. uit aan investeringen. Een belangrijk deel-hiervan werd uit eigen middelen gefinancierd. Bierkenners vragen Nieuwe kans voor gedeporteerden ATHENE Politieke gede porteerden in Griekenland zul len een nieuwe behandeling van hun zaak krijgen. Commissies van juristen zullen hun dossiers bestuderen en een beslissing nemen hetzij over de opheffing van de deportatie, hetzij over beperking van de duur van de internering. Dit is één van de liberalisatie- maatregelen die door de Griekse jun ta is genomen ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de militaire staatsgreep op 21 april. Premier Pa- padopoulos maakte de maatregelen gisteren bekend tegenover de pers. Andere maatregelen zijn: vanaf woensdag zullen drie artike len van de grondwet van kracht wor den aangaande het recht van asiel, de vrijheid van vergadering en het recht van vereniging; met ingang van 21 april zullen de besluiten van de krijgsraden zelf herzien kunnen worden naar aanlei ding van verzoeken, die gedaan zou den kunnen worden bij speciale Het Amerikaanse leger neemt proeven met een onbemande jeep, die door middel van radio op afstand bestuurd kan worden. Het is de bedoeling het voertuig te gebruiken voor het opsporen van mijnen. instanties, op voorwaarde, dat het geen poging betreft om inbreuk te maken op de staatsveiligheid en de openbare orde; een aantal ontslagen functionaris sen zullen binnen enkele dagen in hun functie worden hersteld. Het gaat in het bijzonder om functiona rissen van lage en minder hoge rang. De zaken van diegenen onder de functionarissen, die beschuldigd zou den zijn van anti-nationale houding, zullen afzonderlijk bestudeerd wor den. Perswet Papadopoulos heeft bovendien be kendgemaakt dat zeer binnenkort een perswet gepubliceerd zal worden. Ook zullen binnen een half jaar ju ristencommissies verscheidene wetten opgesteld hebben aangaande de toe passing van verscheidene artikelen van de grondwet, in het bijzonder van wetten met betrekking tot de onschendbaarheid van het briefge heim, het recht van vergadering, ont eigening de staat van beleg, het re gentschap, de verkiezing van afge vaardigden, de vorming van politieke partijen, de strafrechtelijke verant woordelijkheid van ministers en van het constitutionele hof en de civiele lijst van de koning. RELLETJES IN ANKARA ANKARA De Turkse politie heeft gisteren een kordon gelegd om de universiteit van Ankara na vecht partijen tussen stakende studenten en rechtse „jeugdcommando's". De studenten, die een zitstaking hielder uit protest tegen de traagheid waar mee de autoriteiten de universitaire hervormingen zouden invoeren, ver dreven de aanvallende commando's uit de universiteitsgebouwen met brandbommen en stenen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Elf voor trekkers van de Hilversumse padvindersgroep De Argonauten willen de route volgen van de jonge Macedonische koning Alexander de Grote, die in de 4e eeuw vóór Christus, na de verovering van Perzië optrok door het ruige Afghaanse berg land tot in het steppengebied van Centraal-Azië in het huidige Pakistan. Het reisschema is tot in de fines ses uitgestippeld, de voorbereidin gen voor het grootste deel achter de rug, zodat de vertrekdatum al kan worden vastgesteld op li juli. De elf voortrekkers, voor het me rendeel studenten (architectuur, elektro-techniek, kunst- en filmaca demie, theologie) hebben zich gron dig op de Alexander-tocht voorbe reid. Zo zijn afgelopen maanden bijeen komsten over historische en geogra fische, sociale, culturele, economi sche en politieke onderwerpen ge houden. Daarnaast hebben zij zich in een aantal talen zoals Perzisch, Pashtu, Urdu, Russisch en Turks, verdiept. Organisator of zoals hij zichzelf liever noemt „project-leader" is de 39-jarige Hilversummer mr. P. L. Muller, in zijn vrije tijd voortrekker bij de Argonauten, in het dagelijks leven secretaris van de Fondation Européenne de la culture in Amster dam. Vervolg-expeditie „Onze aanstaande tocht moet eigenlijk worden gezien als een ver- volgexpeditie. Wij hebben in de zo mer van 1965 ook een tocht in het voetspoor van Alexander de Grote gemaakt. Per auto reisden wij toen drie maanden lang door Grieken land, Turkije, Syrië en Libanon, Jor danië, Irak en Iran (Perzië). Via Tur kije en Macedonië keerden wij toen terug in Nederland, vertelt mr. Mul ler in zijn kantoor van de Fondation Européenne de la culture. De tweede Alexander-expeditie zal in tegenstelling tot de eerste maar zes weken in beslag nemen, omdat velen van ons het zich niet kunnen veroorloven langer weg te blijven. Per chartervliegtuig gaan wij naar Teheran, ons eigenlijk ver trekpunt. Daar splitsen wij ons in twee groepen. Laten wij het gemaks halve groep A en groep B noemen. Beide groepen verplaatsen zich per auto. Groep A, die uit vijf leden be staat, maakt een vijfweekse reis door Afghanistan, Turkestan, Pakistan met als eindpunt Lahore in India. Als wij toestemming krijgen van de Russische autoriteiten gaan wij ook naar Bukhara en Samarkand". „Groep B, bestaande uit zes perso nen, onder wie twee vrouwen, heeft echter geen vast reisschema. Je kan het een wilde groep noemen. Zij reist kris kras door Afghanistan", aldus mr. Muller. Ontwikkelingswerk De Argonauten denken tijdens hun tocht vooral aandacht te schen ken aan het dorpsontwikkelings werk, met name in Afghanistan en Pakistan; in Turkestan zullen zij o.a. een speciale studie maken van de Islamitische bouwkunst. Hoe zijn de Argonauten eigenlijk op het idee gekomen om deze histo rische expedities te ondernemen? „Dat is een lang verhaal", zegt mr. Muller. „Tien jaar geleden be dacht de Hilversumse padvinders- groep opeens dat zij vijftien jaar bestond. Er werd hartelijk ge zocht naar een thema om de feeste lijkheid aan op te hangen. Waarom niet de klassieke reis van de legen darische Argonauten?" In 1960 werd de Argonauten-tocnt verwezenlijkt. Met boeken in de hand werd met een boot de route waarlangs de Argonauten gingen ge volgd: Midden-Griekenland, langs de Sporaden de Dardanellen naar de Kaukasus. Deze tocht werd een enorm succes en was tevens aanleiding voor een tweede tocht, de zogenaamde The- seus-tocht in 1962. De voortrekkers verdienden zelf hun reisgeld met het schrijven van artikelen en het maken van foto's Argonautenleider mr. Mulder voor kranten en tijdschriften, voor onderwijs- en wetenschappelijke in stituten en musea. Ook zijn drie boe ken over hun reizen verschenen, ter wijl hun diaklankbeeld programma's bij vele verenigingen en scholen in het land bekendheid hebben gekregen. „Uit do toon" De Argonauten kregen de smaak van het reizen te pakken en organi seerden in 1963 de eerste Alexander- expeditie. Ook voor hun nieuwe tocht willen de voortrekkers het geld zelf bij elkaar brengen. De Hilversumse padvindersgroep valt met haar activiteiten vergele ken met andere groepen wel „uit do toon". Dat willen wij ook, zegt mr. Muller. Wij willen dat anderen ons voorbeeld volgen. Het is een fijne manier om het padvinder-zijn tot uiting te brengen, aldus mr. Muller. Eén geheel nieuwe formatie Man gedood ;n (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de Party van de Arbeid, dr. A. Von deling, is verrast door een mogciyke fusie van de Wassenaarse afdelingen van zyn partij en D'66. Het feit dat beide afdelingen geen progressief ak koord willen aangaan, maar zich wil len opheffen en een geheel nieuwe formatie vormen, was voor dr. Von deling nieuw. Hij kon nog niet zeggen of de PvdA voorstander is van deze manier van j samenwerken. Daar zal in het par tijbestuur eerst over moeten worden gepraat De PvdA is overigens altijd voorstander geweest van samenwer king met D'66, vooral de laatste j maanden. De Democraten hebben het landelijk echter laten afweten, zodat men in de PvdA de wassenaarse sa- menwerking met enig leedvermaak aanziet. Overigens is de samenwerking tus sen de PvdA en D'66 in Wassenaar nog met helemaal rond. De huidige CAIRO - Drie Amerikaanse artsen zijn in de Egyptische hoofd stad aangekomen om vier Egyptenaren, een vader en zijn drie zoons te onderzoeken, die in het bezit blijken te zijn van een hart aan de re au .le nieren en e^n diagonaal darmkanaal. Abael Moneim Aboe Sjamieh en zijn zoons Moesapha, Chaled en Yasser zullen op kosten van de UNESCO per vliegtuig naar de VS reizen voor een uitgebreid onderzoek en eventueel een behandeling De vier Egyptenaren zijn overigens, naar het schijnt, ondanks hun ..afwijkingengezond en wel. fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad, de heer D. Bloemen dal, is wel optimistisch gestemd over de afloop van de besprekingen met D'66. Hij verwacht dat nog deze maand een principe-besluit kan wor den genomen. Daarna zullen de plaatselijke le denvergaderingen dit besluit moeten goedkeuren. Pas omstreeks juli ver wacht men een concreet program te hebben opgesteld. Geruchten als zou een fusie al he lemaal rond zijn, ontkent de heer Bloemendal. Ook is het niet waai dal over de samenstelling van de lijst verschil van mening zou bestaan. Daar is nog niet over gesproken. AANVOERDER Wel is het zeker dat D'66 een jon gere lijstaanvoerder wenst. De so cialisten willen de heer Bloemendal weer graag als lijsttrekker. De Tweede-Kamerfractie van D'66 wilde zich van elk commentaar ont houden. zolang nog geen duidelijke overeenkomst is gesloten. Dat men het echter niet met de Wassenaarse afdeling eens is, behoeft geen betoog. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo heeft zich de laatste tijd steeds duidelijk uitgesproken voor het zelfstandig blij ven van de partij. Een eventueel „ont ploffen" van de Wassenaars afdeling zal in' D'66-kringen dan ook niet met geiuieh Worden ontvangen. Het plaatselijk bestuurslid van D'66 de heer Jongediik wil de samen werking ook openstellen voor andere Dartijen en groeperingen. Doel is een lijst onder een geheel nieuwe naam De ledenvergadering van D'66 staat Dositief ten opzichte van de nieuwe formatie. EDE De 57-jarige Edenaar Joseph Kerseboom is gisteren om het leven gekomen als gevolg van een bedrijfsongeluk bij de AKU. De heer Kerseboom bevond zich in een meng- trommel toen dit apparaat door een collega in werking werd gezet. Pas na een aantal omwentelingen werd de heer Kerseboom ontdekt. Onmiddellijk na het stoppen van het rondtollende gevaarte werd het levensgevaarlijk gewonde slachtof- j fer naar een ziekenhuis gebracht. De I heer Kerseboom overleed daar kort na aankomst. Volgens de lezing van de politie in i Ede had de heer Kerseboom die bezig I was met het schoonmaken van een van de vier mengtrommels op de viscose-afdeling vergeten een veilig- 1 heidspal om te zetten. Daardoor ging de trommel draaien toen een van de werknemers de mengmachine startte. ARNHEM Het gerechtshof heeft de 40-jarige Edenaar Joop V. over eenkomstig de eis veroordeeld tot vijf jaar met aftrek. V. stak vlak voor Kerstmis 1967 zijn 33-jarige echtgenote Koosje met een zakmes neer. Onder de lichtjes van de kerst boom liet hij haar doodbloeden. Evenals voor de rechtbank, die V. dezelfde straf oplegde, hield hij vol dat zijn vrouw het. mes, waarmee ze drie diepe steekwonden in haar hals kreeg, zelf moet hebben getrokken. Hij zei tijdens een worsteling haar hand te hebben weggedrukt. De rapporten van het gerechtelijk laboratorium wezen anders uit. „Hij probeert er op alle mogelijke manie ren onderuit te komen", luidde het oordeel van de procureur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9