Minnaars van roet en rook Hazen stoom af Gevangenen zijn vrijheid waard ALLE WINST VOOR KANKERONDERZOEK WAAROM KEUS OP SIEMENS? Franse senaat Incident in Welvaart nog niet merkbaar in wooncomfort WOENSDAG 9 APRIl 1969 1 Bouiv kerncentrale DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Den Uyl en Oele (soc.) hebben minister De Block gevraagd waarom de opdracht voor de bouw van de kerncentrale in Zeeland aan'de NV Siemens is verstrekt en niet aan een Nederlandse onderneming. Zij willen bovendien weten hoe kan worden gewaarborgd dat het Ne derlandse bedrijfsleven als gelijk waardige partner bij de bouw wordt betrokken. Inmiddels hebben de aandeelhou ders van de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij machtiging verleend geldleningen te sluiten voor de bouw van de .kerncentrale bij Borssele. Vrouw hield minnaar in woning opgesloten CASERTO Een sinds november als vermist opgegeven 23-jarige jon geman blijkt door een 27-jarige vrouw, die gescheiden van haar man leeft en twee kinderen heeft, te zijn opgesloten. De jongen werd in de woning van de vrouw in Caserto (bij Napels) door twee politieagenten ge vonden. Hij lag half ontkleed op bed, was gewond en uitgeteerd. I-Jij ver telde dat de vrouw hem had verleid en daarna had opgesloten in een klein vertrek. tig die er nu verblijven, is er dus ervaring met zeventig man. Verrader Éénmaal is het voorgekomen dat een van hen de benen nam. Typerend voor de groepsmentaliteit: hem wacht te na terugkeer een niet malse ont vangst! Hij werd duidelijk als „ver rader" gezien, omdat hij zich niet aan de code had gehouden. Het accent bij half-open inrichtin gen als dit Nederlandse unicum in Veenhuizen ligt niet op de eerste plaats op het weer inspelen op het normale maatschappelijke verband. Het is vooral ook te doen om een appel op 's mans verantwoordelijk heid doordat hem een zo groot mo gelijke zelfstandigheid wordt gelaten en hij behoorlijk wordt betaald voor zinrijke arbeid. De „jongens van De Fleddervoort" werken allen in een ultra-moderne wasserij, die ze precies kunnen be mannen. Het is werk dat in enkele dagen kan worden aangeleerd. Deze wasserij de tralies heeft men er nog vergeten weg te halen ligt op het uitgestrekte terrein van de strafgestichten en verzorgt de was van de meeste justitiële inrichtingen van het noorden des lands De gedetineerden daar, met wie wtf vry konden spreken, waren una niem geestdriftig over deze moderne detentievorm. Voor hen was wel hei belangrijkste dat ze straks gemiddeld een kleine vijfhonderd gulden mee naar huis kunnen nemen. Bedillerig Drs. -P. Allewijn, hoofd directie ge vangeniswezen van het ministerie van justitie, is een warm voorstan der van het toepassen op groter schaal van dit soort inrichtingen, waardoor het bedillerige er wat af gaat en de helpende hand beter zicht baar wordt Met als hopelijk gevolg, dat „justitie" zo ook wat minder als „natuurlijke tegenstander" wordt er varen. Het personeel van Veenhuizen. dat het snufje aanvankelijk met enige zorg tegemoet zag, vindt het allang niet griezelig meer, dat deze gedeti neerden zich onopvallend (immers in burgerkleding) nogal vrij over de terreinen mogen bewegen, ook al zijn er grenzen aan de contactmogelijk heden. Een vrij grote categorie van alle gedetineerden Nederland heeft er zo'n vierduizend zou voor de half open inrichting in aanmerking komen, meent drs. Allewijn. Dat blijkt alleen al uit de wachtlijsten, terwijl maar uit twee gevangenissen wordt gese lecteerd: Norgerhaven en Esserheem, die in totaal 250 man herbergen. Landelijk Maar de bedoeling is er een meer landelijke aangelegenheid van te ma ken. De moeilijkheid is de nodige arbeidsvoorzieningen te scheppen, die exploitabel moeten zijn bovendien. Economischer is de half-open in richting zeker, want deze maakt im mers duur bewakingspersoneel en andere voorzieningen overbodig. Als Esserheem tot half-open inrichting is verheven, zal De Fleddervoort, ge vestigd in een voormalig schoolge- bouwtje, worden opgeheven. Bij nieuwbouw zal de half open inrichting zeker worden ingecalculeerd. Daarbij moet met name worden gedacht aan Gouda, dat dan bouwkundig als eerste inrichting in den lande, aan alle daaraan te stellen voor waarden zal voldoen. Belgische samenwerking bij kernsplijtstofcyclus crhQR^SEL^~ Zes Bel°ische maat schappijen, die voor diverse aspecten van de kernsplijtstofcyclus belangstel ling hebben, gaan samenwerken in een „algemene groepering voor de Het ziin Union Mi- niere, Metallurgie Hoboken, Kernme- tallurgie en -mechanika, Belgonu- cleaire, Société Generale des Mi nerals, en Genie Metallurgique et hoJtmuïUe Mechim- Hu" activiteiten KSf? ?lkaar het geheei van v»n s met uitzondering van isotopische verrijking en heroD- werking van bestraalde splijtstof. (Van een onzer redacteuren) VEENHUIZEN Grotere vrij heid voor gedetineerden die dit aan kunnen is een thema waar het Ne derlandse gevangeniswezen ijverig gestalte aan tracht te geven. Het jongste proefproject is de halfopen inrichting De Fleddervoort. die nu een half jaar draait. Zó goed zijn de resultaten bevon- den, dat het de bedoeling is de be- Directeur „a„ De Fudder. scheiden capaciteit van twintig man voort, de heer M. G. van Bree. op te voeren tot zo'n 140 man. De gevangenis Esserheem, eveneens in Veenhuizen, zal daartoe tot half-open inrichting worden gepromoveerd. Een half-open inrichting wil zeggen dat daar geen be waking is. De deur staat altijd open, ook al gelden uiteraard nog beperkingen inzake de bewegingsvrijheid. Belangrijk is vooral dat er zinrijke arbeid kan worden verricht, die een re delijke betaling waarborgt. De gedetineerden betalen er hun kost en inwoning (60 procent), sparen een deel (een kleine 45 per week) dat ze straks mee naar huis krijgen, zodat ze de eerste financiële stoot beter kunnen opvangen en krijgen 16,50 per week van als zakgeld in handen. Morgen wordt in Arnhem de oprichtingsvergadering gehou den van de „Stoomwalsenclub Nederland". De heer Gebhard (39): „We stellen ons voor de heer A. G. Boeree als penning meester, de heer Van der Pol als evenementensecretaris en mij persoon als secretaris voor de dragen. We gaan onder meer praten over hoe we de club naar buiten kunnen presenteren en over een algemeen onderdelenmagazijn. Ik neem aan dat we volgend jaar over zes of zeven stoomwalsen of locomobielen beschikken." De leden van de gloednieuwe club kunnen stoom afblazen (het zjjn enthousiaste minnaars van de roet en rook spuwende mon sters) in motel „Arnhem", waar de eerste vergadering wordt ge houden. De sfeer wordt erin ge bracht door een werkende en fluitende stoomwals, die op het parkeerterrein staat opgesteld. JEnyels De heren Gebhard en Van der Pol (40) zijn beiden reeds lid van een soortgelijke Engelse club de „Nati onal Traction Engine Club" die als voorbeeld moet dienen. De 1500 leden tellende Engelse ver eniging redt al een tiental jaren stoomwalsen, stoomtractoren, locomo bielen en „kermismachines" van de schroothoop. De rally's, waar de ma chines werden getoond, trekken veel publiek. Een parade, hindernisrijden om tonnetjes heen („Stoelendans") zijn onder andere de attracties. 'De Engelse club is niet-commer- cieel; de inkomsten, die niet nodig zijn voor het kopen van kolen wor den afgedragen voor liefdadige doe len. De heer Gebhard kreeg enige jaren geleden interesse voor deze typisch Britse vereniging, en schreef er een artikel over in „Televizier". Hierdoor kwam hij in contact met de heer Van der Pol. „We zijn toen nagegaan of we in Nederland iets op dezelfde schaal zouden kunnen beginnen. Via dat ar tikel kwamen we er ook achter dat een landbouwer in Anna Paulowna, de heer Landman, nog dorst met een stoommachine. Hij gebruikt, wat je noemt, een locomobiel: een stoomma chine op wielen. En hij doet dat voor z'n plezier." Carrousel Van der Pol bleek een hechte ver knochtheid voor het stoom te hebben. Als jongetje mocht hij stoomketels stoken in de zaak van zijn vader. Later, als HBS-er, kwam hij op een kermis onder de- indruk van J. W. Janvier's stoomcarrousel. „Toen de kermis uit Laren vertrok, ten ik er op de fiets achteraan ge gaan, mee naar Utrecht. Ze keken wel verbaasd, toen ze me <Lar te- ker. In zijn laatste levensjaren werd ook zijn dochter door deze ziekte ge troffen. Tijdens haar behandeling in het Diaconessenziekenhuis raakte de heer Huisman diep onder de indruk van de mogelijkheden, die voor haar wer den aangewend. Samen besloten va der en dochter het familievermogen onder te brengen in een stichting ten dienste van de kankerbestrijding. Be gin vorig jaar zijn beiden overleden. De opticienswinkel zal worden voortgezet met dien verstande dat de winst van het bedrijf geheel en al zal worden aangewend voor het kanker onderzoek. Dit is in Nederland een zeldzame situatie. Russen actief in Middellandse Zee LONDEN Twee Russische krui sers, vier torpedoboot jagers en een achttal onderzeeboten zijn waargeno men bij de zuidwestelijke punt van Portugal. De mogelijkheid bestaat, dat zij naar de Middellandse Zee gaan. Grotere vrijheid voor gedeti neerden, dat wel. Maar van de wasserij waar de mensen van de half-open inrichting De Fledder voort werkenheeft men (nog) vergeten de hekken en tralies iveg te halen. Ze mogen hun eigen burger kleding dragen in hun vrije tijd, kunnen ongecensureerde brie ven verzenden, mogen meer be zoek ontvangen en kunnen in feite naar bed gaan wanneer ze willen, met als uiterste grens op werkdagen 11 en op vrije dagen 12 uur. Ook kunnen ze regelma tig, maar dan gezamenlijk, hun uitje hebben, waarbij ze door een personeelslid van de inrich ting worden begeleid. De gedetineerden die voor de half open inrichting na selectie in aan merking komen er is ook een flinke categorie recidivisten onder beslis sen £èlf of ze de laatste twee tot drie maanden voor het einde van hun straf aldus zullen doorbrengen. De huidige inrichting De Fledder voort heeft nu zo'n vijftig man zijn poorten zien passeren. Plus de twin- De heer Gebhard geklungel niet vergeten Oude liefde roest ook niet, maar een stoommachine wel. Daarom heeft de heer Gebhard, samen met de Huizense architect G. van der Pol van der Veen, het initiatief genomen tot stichting van een vereniging om stoomwal- sen en locomobielen van de ondergang te redden. Duizenden kijkers Laatste wil winkelier DE HEER VAN DER POL „op de bok.' van zijn bloedeigen stoomwals Zijn „geklungel met een machine uit achttienhonderd-zoveel in een Japans kamp", heeft de Voorburger R. Gebhard niet kunnen vergeten. In de oorlogsjaren door de Japanners in het toenmalige Nederlands-Indië geïnterneerd, kreeg hij als jongen tot taak een stommachine te bedienen. Dat wérd liefde op het eerste gezicht: „Zo'n ding leeft voor honderd procent!" Huib Goudriaan PARIJS De Franse staatssecreta ris van voorlichting, Joël le Theule, is gisteravond woedend weggelopen uit de Senaat, waar heftige kritiek werd geleverd op de hervormings plannen van president De Gaulle, die op 27 april aan een volksstemming zullen worden onderworpen. „Er worden hier vergelijkingen ge maakt en insinuaties gedaan die ik niet over mijn kant kan laten gaan", riep hij uit. „Het is ontoelaatbaar als men het referendum gelijkstelt met een poging van de regering en van de president om in ons land een fas cistisch bewind ofwel iets dat op Vichy lijkt, te vestigen". Le Theule noemde het idee dat De Gaul le tot zoiets in staat zou kunnen zijn „een schande". De hervormingsplannen raken zoals bekend de Senaat rechtstreeks. Worden ze goedgekeurd dan verliest dit lichaam zijn wetgevende taak en krijgt het een louter adviserende functie. Daartegen is in de Senaat fel verzet gerezen. In 1948 verkocht Janvier de (laatste Nederlandse) stoomcarrousel voor brandhout. De 'heer Van der Pol begon toen een fotocollectie van car rousels aan te leggen. Via een Nijme- gense fotograaf, die weg was van an tieke kermisvermaken, kwam hij in aanraking met de Engelse club. N'adat het contact was gelegd, werd Van der Pol uitermate vriendelijk ontvangen door Lord Montagu (dè verzamelaar van antieke auto's) op zijn landgoed bij Southampton. Hij maakte daar een tweedaagse ..Pinksterrally" met stoommachines mee. De heer Gebhard: „De rally's en andere festiviteiten, oorspronkelijk intieme bijeenkomsten van stoomlief- hebbers, groeiden uit tot publieke at tracties, die tienduizenden kijkers trekken. Natuurlijk worden op deze rally's door de „ingewijden" de laatste nieuwtjes en ervaringen uitgewisseld. En wanneer er iemand bij is met een net in de afgelopen wintermaanden opgeknapt stoomvoertuig, kan hij re kenen op ieders welgemeende be langstelling. Er zijn vier typen stoomvoertuigen: de tractoren, de walsen, de vrachtwa gens en de grote kermiswagens, die dienden voor het slepen van ker miswagens en het aandrijven van bij voorbeeld draaimolens. Tien kilometer snelheid is heel wat voor de stoomtractoren, waarvan de oudste uit het eind van de vorige eeuw dateren. De kermiswagens ha len 45 km per uur en de vrachtauto's 60 km per uur. De rally's, die altijd eindigen met een fluitconcert van alle stoomvoer tuigen, worden opgezet volgens een strak schema. Er worden bij voor beeld geen machines toegelaten, waar geen „boiler-certificate" (ketel-goed keuring) bij is. Men heeft ook een formule uitgedokterd, op basis waar van de deelnemers water en ko len-vergoeding krijgen. De heer Gebhard, die vertederd praat over zijn hobby zegt naar de Engelse club te kijken als naar een grote broer. „Ze zullen ons ook over al bij helpen." Opsporen In Engeland bestaan nog veel stoommachines; de oorzaak is dat in de vorige eeuw de eerste industriële revolutie, met het stoomtijdperk, be gon. In Nederland zijn de stoommachi nes schaars aan het worden. Toch is de heer Van der Pol erin geslaagd ongeveer vijftien stoomwalsen voor de club te verzamelen. Bovendien be zit hij zelf een twaalf tons stoom wals, een „Aveling and Porter, 1924". Het is niet de bedoeling dat de Stoomwalsenclub in eerste instantie machines koopt; eerder moeten leden worden verkregen die machines be zitten en ze kunnen onderhouden. In UTRECHT Onder voorzit terschap van dr. L. Baart de la Faille is gisteren de „Aart Huisman"-stich- ting met een vermogen van enkele honderdduizenden guldens in, de openbaarheid getreden. Het doel van de stichting is het bevorderen van kankeronderzoek en/of de bestrijding van kanker door het Diaconessenzie kenhuis in Utrecht. De stichting is haar taak begonnen met de financiering van een histo- chemisch laboratorium ter bestude ring van kankergezwellen in het zie kenhuis. Dit instituut is het tweede in Nederland. De stichting heeft de nodige apparatuur en deskundige hulpkrachten gefinancierd. In de afgelopen maanden is ge zorgd voor een uitbreiding van de ziekenhuisbibliotheek met boeken over kankerprocessen. Voortaan kun nen kankerspecialisten van het Dia conessenziekenhuis door bemiddeling van de „Aart Huisman'-stichting buitenlandse instituten en congressen over kankerbestrijding bezoeken. WILSBESCHIKKING voorschijn zagen komen, maar ik mocht helpen met opbouwen." Na veel aandringen kon de jonge Van Aler Pol voor ƒ35 met kost en inwo ning (in zijn vakantie) bij Janvier werken. De oudste stoomwals van Nederland (1901) in ruste De stichting is tot stand gekomen door de laatste wilsbeschikking van de heer Aart Huisman en zijn doch ter Hubertine. Vanaf 1920 heeft hij in de Utrechtse binnenstad een bekende opticienswinkel gehad. De heer Huisman verloor zijn zoon aan kan- de ontwerp-statuten staat dat het doel van de vereniging is het behou den, onderhouden en tonen van stoommateriaal als walsen, loco mobielen en tractoren. Stoomvoertuigen op rails of stoom- vaartuigen vallen buiten het werk terrein van de club. (Er is al een „Tramwegstichting", die zich met stoomtrams bezighoudt.) gen geven. Mogelijk ligt hier een taak voor de handel om duidelijker de kwaliteit van haar produkten naar voren te brengén om de vraag te sti muleren." Aldus de heer J. A. Hooy- kaas, voorzitter van de vereniging tentoonstellingsgroep bouwmaterialen en bouwstoffen, dinsdag sprekend over de bouw- en verwarmingsbeurs die vanaf 10 april in Utrecht wordt gehouden. Volgens hem wordt in de bouw wereld nog te weinig gedaan aan onderzoek naar arbeidsbesparende produktie- en bouwmethoden. Indus trieel bouwen in zijn optimale vorm is pas mogelijk, als landelijk unifor me bouwvoorschriften worden vast gesteld, en als er tenminste op mid dellange termijn kan worden gepland. De beurs in Utrecht krijgt een op pervlakte van 70.000 vierkante meter, waarvan 34.000 voor bouwmaterieel, 14.000 voor de verwarmingssector en 22.000 voor bouwmaterialen en -sys temen. Er nemen 702 exposanten uil ruim dertig landen deel, die 1942 be drijven vertegenwoordigen. Na oprichting is een van de eerste doelen van de club het opsporen van stoommachines. Het oog is gericht op de Koninklijke Maatschappij voor Wegenbouw te Utrecht, waar een groot aantal walsen staat opgeslagen. „Wat wij willen", zegt de heer Geb hard, „is met die machines gaan rij den, er een bestemming aan geven, maar de Nederlandse Dienst voor het Stoomwezen heeft een grote vinger in de pap." De adjunct-directeur van de Ko ninklijke Maatschappij voor de We genbouw, de heer A. G. Boeree, is overigens een steunpilaar van de club; hij zal morgen worden voorge dragen als penningmeester. Lezers, die ergens in een schuur nog een locomobiel of oude stoomtractor hebben staan, kunnen zich opgeven bij de heer Gebhard, Spinozalaan 183, Voor burg. De heer Gebhard spant zich zo in uit liefde voor de stoom machine; maar ook vindt hij dat het nageslacht nog iets van „het stoom" móet kunnen zien. „Ik geloof dat de ontwikkeling op technisch gebied zo vreselijk snel gaat, dat bijna wordt vergeten wat er allemaal aan vooraf is gegaan." Daarom hebben de initiatief nemers van „Stoomwalsenclub Nederland" wegenbouwmaat schappijen en particuleren opge trommeld en met succes om de ro kende mon sters uit vergeten hoeken te halen. UTRECHT „De vergrote wel vaart is nog niet merkbaar in een stijging van de verkoop van artike len als bijvoorbeeld geluidisolerende materialen, die een grotere comfort en een betere leefbaarheid in de wonin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9