PRIJSSTOP ONVERMIJDELIJK vÊÊÊk Kamer steunt maatregel De Block Inflatie'reden hoger disconto 9°S2 Anti-Amerikaanse stemming in Peru Zó wordt leven duur alles en wel Trein op trein „Fouten" niet uit prijzen gehaald FIJN- GEEN PIJNj De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Schoonmaak Brandbom gegooid naar villa van burgemeester Plaat(s)je waard 5 WOENSDAG 9 APRIL 1969 (Vervolg van pag. 1) AMSTERDAM Wat al enige tijd in de lucht hing, is op de eerste werkdag na Pasen een feit geworden: de Nederlandsche Bank heeft haar rentetarieven met een half procent verhoogd. Het wisseldisconto is nu 5 1/2 pro cent. Het stond sinds 20 december op vijf procent, toen het eveneens met een half procent werd verhoogd. Voor de verhoging van het disconto noemt de Bank als redenen de stij ging van de rente in het buitenland AOW en prijzen Naar aanleiding van uw commentaar van 1 april, waarin u stelde dat het midden- en kleinbedrijf en de gepen sioneerden met vast pensioen of in komen in de hoek zitten waar de zwaarste slagen vallen, wil ik u enige cijfers verstrekken, die de waarheid van uw visie onderstrepen. De door mij genoemde cijfers zijn niet uitzonderlijk, maar heel normaal en wellicht in vele gevallen nog on gunstiger. Mijn pensioen bedraagt, buiten de aow, 25 procent van het laatst verdiend salaris en is niet waardevast. Door dit pensioen is het tot nu toe mogelijk mij de luxe van een telefoonaansluiting te veroorloven, als dit voor een bejaarde tenminste als een luxe wordt beschouwd. Verhogingen Netto huishuur van 111,80 op 118,55 6,75 (6%) en de inflatoire verschijnselen in het binnenland. Diverse centrale banken waren al voorgegaan, maar de verhoging van de rente in Amerika vlak vóór Pa sen, heeft de deur dicht gedaan. Dr. Zijlstra ging gisteren dan ook tot de min of meer verwachte maatregel over. ONVOLDOENDE In kringen van de Amsterdamse geldmarkt beschouwt men de verho ging als een aanpassing bij de tarie ven in het buitenland. Men vindt die aanpassing nog maar nauwelijks vol ledig, dan had het disconto met een vol procent moeten worden verhoogd. Men zal uiteraard proberen de 5 1/2 procent na te komen, maar zou men hierin niet slagen, dan acht men een nieuwe verhogii g met een half pro cent niet uitgesloten. Een verhoging van het wissel disconto betekent hogere rente, dus duurder geld en dit kan remmend werken op de bedrijvigheid van han del en industrie. Vooral de kleinere bedrijven, zo meent men, zouden hiervan de bezwaren kunnen onder vinden. Morgen synode der geref. gemeenten Zuid-West DIRKSLAND Morgen zal in het kerkgebouw der Gereformeerde Ge meente te Dirksland de particuliere synode Zuid-West van de Gerefor meerde Gemeenten worden gehou den. Voorzitter is ds. P. Blok uit Dirksland. In verband hiermee zal vanavond een synodedienst worden gehouden, die om half acht begint en die wordt geleid ook door ds. P. Blok. Meer per maand Bijkomende kosten: Extra voorzieningen Water Trapverlichting Brandstof (geschat) Schoonhouden Diversen van 11,45 op 12,15 0,70 6,1%) van 5,55 op 6,50 0,95 (17,1%) van 1,35 op 1,50 0,15 (11,1%) van 15,— op 20,— - 5,— (33,3%) van 4,05 op 4,75 0,70 (17,2%) van 2,25 op 2,45 0,20 8,8%) Totaal bijkomende kosten op huurprijs Ziektekostenverzekering van 41,66 op 47,33 Luister- en kijkgeld van 4,50 op 6,25 Chr. Metaalbedrijfsbond van 1,10 op 1,75 Telefoonabonnement van 13 op 15 Hogere aanslag inkomstenbelasting door verhoging aow Bovenstaande berekening betreft slechts enkele uitgaven. Het levens middelenpakket en andere prijsstijgin gen zijn er niet in opgenomen. Maar reeds door bovengenoemde uitgaven is de verhoging van de aow-uitkering (die sinds 1 januari 25,50 bedroeg) volledig ongedaan gemaakt, is er zelfs een tekort van 0,82. Ik geef deze cijfers zonder verder commentaar en laat de beoordeling over aan deskundigen. Indien mogelijk, zag ik in dit geval mijn naam liever niet gepubliceerd. Rotterdam Een gepensioneerde (Naam en adres b%j redactie bekend Webster: Anguilla weer in staat van beleg NEW YORK De Anguilliaansc leider Roland Webster heeft gezegd dat Engeland zijn tien dagen geleden gedane belofte dat Anguilla niet ge dwongen zou worden weer tot de fe deratie St. Kitts toe te treden, niet wil nakomen. Naar zijn zeggen heeft dc Britse politiecommissaris Tony Lee op Anguilla de zeven leden tellende eilandenraad ontbonden, en de staat van beleg afgekondigd. De Britse minister van buiten landse zaken Michael Stewart heeft deze beschuldigingen tegengesproken. Vrijdag zal de eerste Britse afgevaar digde bij de VN, Lord Caradon, voor de tweede keer naar het eiland An guilla gaan om met alle betrokkenen besprekingen te voeren over de nieu we meningsgeschillen. Bij het Engelse Wolverhampton is gisteren een passagierstrein op een stilstaande goederentrein gelopen. Beide machinisten kwamen om het leven, en 29 mensen werden gewond. Op de foto: de beide voorste wagons van de passagierstrein, die boven op de goederentrein kwamen te staan. LIMA De verhouding tussen Pe ru en de Verenigde Staten is zeer gespannen nadat de militaire macht hebbers in Lima de Amerikaanse oliemaatschappij IPC (dochteronder neming van Standard Oil) tot staatsbezit hebben verklaard. Amerika heeft schadevergoeding geëist maar president Nixon wil het conflict niet op de spits drijven om dat hij bang is dat de betrekkkingen tussen Amerika en de Zuidameri- kaanse landen zullen verslechteren. Op de vordering van Amerika volgde een tegeneis van Peru wegens achterstallige belastingschuld van de oliemaatschappij. In Lima dreigt intussen een anti- Amerikaanse stemming te ontstaan. Drie gewapende mannen drongen gisteren het radiostation Espresso binnen en dwongen het personeel een tegen de VS gerichte verklaring voor te lezen. Het slot van deze boodschap luidde: Leve Peru, het vaderland of de dood, wij zullen overwinnen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zou, naar werd verwacht, het de regering niet al te moeilijk maken na de afkondiging gisteren van een algemene tijdelijke prijsmaatregel per 14 maart. Mogelijk dat de onmiddellijke schorsing van de investerings aftrek, die in de komende anderhalf jaar 130 a 140 miljoen oplevert en die ten goede komt aan de consument in de vorm van subsidie op melk, een punt van discussie zou worden. Minister De Block van Econo mische zaken verwacht een eventuele prijsdaling van zijn maatregel, dat die prijzen zullen moeten worden verlaagd die vanaf 1 oktober 1968 tot 14 maart 1969 meer gestegen zijn dan alleen door BTW en andere externe factoren. Dat is in feite een calcula tievoorschrift, vergelijkbaar met wat oud-minister van Economische zaken Den Uyl in 1966 voorschreef. Over de vraag op welke wijze aan een verdere doorwerking van de loon- en prijsspiraal een halt kan worden toegeroepen heeft de rege ring met spoed advies gevraagd bij de Sociaal-Economische Raad. Het gaat er om, aldus de regering in een brief aan de Kamer, in de komende periode waarin concurrentie en prijspolitiek geleidelijk hun effect zullen doen gevoelen door een tijde lijke ingreep op korte termijn een zekere verlaging van de kosten van levensonderhoud te bereiden. Subsidies Daarbij kan in dit jaar eventueel worden gedacht aan consumen tensubsidie op melk en mogelijk brood. Deze maatregelen zouden in het kader van begrotings- en EEG^beleid slechts tijdelijk aan vaardbaar zijn. Het gaat er om de hele bevolking enig soelaas te geven zonder de inflatie verder te bevorde ren. De regering verbindt hieraan wel de voorwaarde dat de loon- en prijsontwikkeling een rustig verloop moet hebben. Voor dit doel zou dan de 130 mil joen beschikbaar komen, die gehaald wordt uit de schorsing van de in vesteringsaftrek met onmiddellijke ingang in plaats van op 1 januari 1970. Te snelle groei van de investe ring wordt daardoor tegengegaan. Zoals bekend hebben de rege ringspartijen indertijd bij monde van de KVP'er Nelissen gevraagd de schorsing van de investeringsaftrek voor de probleemgebieden uit te stel len. De regering heeft deze motie Morgen is het feest bij Het Vader land. Voor niet Hagenaars: Het Va derland is een in Den Haag verschij nend dagblad, een dochteronderne ming van het NRC-concern. Het Vaderland verscheen op 12 april 1869 voor het eerst. Vandaar het feest. De abonnees delen in het gebeuren doordat zij een krant van liefst 120 pagina's, de dikste krant ooit in Nederland ver schenen, thuis krijgen. Voor het per soneel komen er feesten, de relaties wordt morgen een receptie aangebo den en voor de upper ten. de le zerskring waarin het Vaderland zijn verspreiding vindt, is met een chi que Franse uitnodiging een mode show van het Parijse huis Pierre Cardin georganiseerd. Het Vaderland is een Haags ver schijnsel in de beste zin van het woord. De enige krant in Neder land, die terwille van zijn lezers een nieuwsrubriek in een vreemde taal heeft. In de vorige eeuw, toen Frans de voertaal was, in het Frans; nu En gels de taal van het Corps Diploma tique is geworden, in het Engels. Het is de krant van Couperus, die hét decorum minde. Van Greshoff met zijn bijtende intellectuele iro- Eeuw Haags nie. Van Flaneur, die mild weemoe dig het dagelijks leven beschouwde. Het is de krant, waarin de meeste foto's van society-gebeurtenissen zijn te vinden. Trouw liberaal en met veel beursnieuws. Het is de enige krant in Neder land, waarin ooit een lid van het Koninklijk Huis een ingezonden stuk heeft geschreven: prins Alexan der, de eenzame in zijn huis aan de Kneuterdijk. Een krant is een meneer; Het Va derland is nu een honderdjarige heer, die fit en met zijn tijd mee gaand, toch graag terugziet op het verleden. Die tracht de etiquette, zo verguisd door de jongeren, een in houd te blijven geven. Die doet wat de taak van een krant :s: informatie geven. Die een eeuw lang een eigen stijl heeft weten te ontwikkelen, passend in de Haagse samenleving. Het Vaderland heeft als devies in de kop staan: Dispereert niet. Getuige het eeuwfeest is deze leus geen holle klank en voor de toe komst kunnen wij, naar mijn idee, geen betere wens aan onze collega's schenken dan: Blijf die leus trouw en het ga u wel! naast zich neergelegd en gaat nu nog een stapje verder. Voor het op langere termijn te voe ren loon- en prijsbeleid ziet de regering uit naar het komende half jaarlijks economisch rapport van de SER. Zo spoedig mogelijk hoopt zij kontakt op te nemen met het georga niseerde bedrijfsleven om te zien hoe een redelijke verbetering van de reële inkomenspositie van de werk nemers kan worden bereikt zonder te grote nominale stijging van de loon- en prijsspiraal. Gedacht wordt aan spaarloon. Fouten De ministers Witteveen, De Block en Roolvink menen dat vooral van ongunstige invloed zijn geweest: fou ten bij de kostprijsberekening, de doorberekening van nog te verwach ten kostenverhogingen en de algeme ne conjucturele situatie met als ge volg de geringe invloed van de con currentie. Ook de regering verwacht nog meer prijsverhogende tendensen: huurverhoging per 1 april en het op de markt komen van voorjaarsgroen- ten en nieuwe aardappelen. Daarom de prijsmaatregel, die alleen de on vermijdelijke stijgingen toestaat, in afwachting van het SER-rapport en van het tot stand komen van de wet telijke meldingsplicht. Door het sterk tijdelijke karakter van de prijsmaatregel zal in beginsel geen ontheffing worden verleend. De datum 14 maart is gekozen omdat toen de laatste prijsgegevens (5,2 pro cent werd het leven duurder) geme ten werden. Lagere prijs Voor het geval het door de rege ring aangegeven calculatieschema leidt tot een lagere prijs op 14 maart (nadat vanaf 1 oktober 1968 BTW en andere externe factoren zijn doorbe rekend), zal deze lagere prijs moeten worden aangehouden. Dit om de boosdoeners niet de hand boven het hoofd te houden. Het controle-apparaat van de re gering zal worden versterkt en men overweegt de instelling van een prij- zencommissie, bestaande uit werkge vers, werknemers en consumentenor ganisatie. Van de zijde van het ministerie wordt er nog op gewezen dat het nu ook mogelijk is individuele onderne mers aan te pakken, waar tot nu toe alleen sectoren konden worden bestreden. Als een ondernemer nu zijn prijzen wil verhogen tot boven het peil van 14 maart heeft hij toestemming nodig, hetgeen de con trole aanzienlijk vergemakkelijkt. Normaal duurt een prijsbeschik- king een jaar. Gezien de nadruk die gelegd wordt op het tijdelijke karak ter verwacht men niet, dat deze maatregel zo lang van kracht blijft. Nationaal monument koningin Wilhelmina kost kwart miljoen DEN HAAG Een door de re gering ingestelde commissie moet een opdracht formuleren voor het maken van een schetsontwerp voor een nationaal monument ter na-* gedachtenis aan koningin Wilhel mina. Het monument, dat op een pleintje voor het oude stadhuis in Den Haag komt, zal een kwart miljoen gulden kosten. De commissie moet enkele Neder landse kunstenaars een schetsont werp laten maken en de regering adviseren. LONDEN Bij Wolverhampton is gisteren een passagierstrein op een stilstaande goederentrein gereden. De machinisten van beide treinen kwa men om het leven; 29 mensen liepen verwondingen op. SPAARBANKB i SIMf- lij.yOLCN 999-123! Uv. «pMIItVminj l> bcV««l °nt «rife;» voumimn*!. VctttwM l op fotmulitren vooi Inltl tn i u te Ctnirélt V <fc RijkipoilirJtit-ik KBdi.; Dt STSST na^ortl <k "M 1 dvor it SVOrantftarbaxk t« lütnhavdx'clknd"'™* Erzijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u do hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze parlmeentsredactie) DEN HAAG Uitgaande van een stijging van de gezinsconsumptie in 1969 met 7 procent ten opzichte van 1968 is de volgende analyse mogelijk: Invloed op het prijs indexcijfer Direct doorberekende BTW 1,4 verhoging tabaksaccijns 0,2 overige verhogingen van kostprijs verhogende be lastingen 0,1 EEG-aanpassingsmaatrege- 0,5 len 0,5 Kennedy-ronde —0,1 oogstinvloeden 0,3 invoerprijspeil 0,3 Totaal externe factoren2,7 huurverhoging 0,4 medische verzorging 0,7 kijkgelden en PTT-tarieven 0,4 verhoging overheidstarieven 0,2 overige factoren 2,6 7,0 Van deze laatste post Overige fac toren is nog 0,6 procent toe te schrij ven aan arbeidskostenstijging. In de overblijvende 2 procent zit een niet nader aan te geven bedrag: indirect BTW-effect De prijsverhoging van december 1968 tot medio maart 1969 kwam tot stand door: BTW 1,3 (geschat effect) Huren, oogst en invoer 0,3 EEG en Kennedyronde 0,3 Tabak, kijkgelden en PTT 0,4 Med. verz. en overh.tariev. 0,9 Voorraadeffect 0,5 Rest, arb.kosten en ov. ink. 1,5 5,2 Het voorraadeffect moet verdwij nen, meent de regering in haar ana lyse. Dit is, voorzover kon worden nagegaan, tot medio maart niet het geval geweest. Evenmin zijn er dui delijke aanwijzingen dat de concur rentie tot afzwakking van de prijs stijging heeft geleid. Dit komt tot uiting in de post Resterende arbeids kosten en overig inkomen (1,5 pro cent) die in de analyse van de prijs ontwikkeling tot medio januari was gesteld op 0,7 procent. TAE Russen ljjken nu vastbesloten bU hun grote schoonmaak in Tsjechoslowakjje alles op te ruimen wat na de invasie van 21 augustus aan hun zuiveringswoede wist te ont komen. Dat was heel wat. Want tot voor en kele weken was ook in lëidende kringen het lydeiyke verzet tegen de aanwezigheid van Russische be zettingstroepen nog groot. Vorig jaar moest Moskou er nog ge noegen mee nemen, dat de voorstan ders van liberalisatie aanbleven. Er waren toen maar weinig mensen die de rol van verrader wilden spelen. In dit laatste is nu verandering ge komen. Sinds dc invasie is er in Praag veel „genormaliseerd" en de leidende figuren die voor sterke ban den met Moskou zyn komen daar nu openlijker voor uit. In een vorige beschouwing schreven we al dat gebleken is, hoe sommigen van hen met de Russen hebben sa mengewerkt om het bewijs te leve ren dat aan Moskou slechts lippen diensten werden bewezen. Dat gebeurde, toen zy de anti-Rus sische demonstraties na de ijshockey- overwinning op de Russen bewust uit dc hand lieten lopen en voor een uit voerig verslag zorgden. Moskou zou nu vooral zware druk uitoefenen op president Svoboda, zélf de regeringsverantwoordelijkheid op zich te nemen en zo de voorstanders van liberalisatie uit te schakelen. Te oordelen naar niet bevestigde be richten uit Praag heeft dc president zich nog niet gewonnen gegeven. Evenals in de augustusdagen zou hü weigeren zich als stroman te laten gebruiken. Men neemt aan, dat Svoboda zich in een sterke positie bevindt omdat de strijdkrachten achter hem staan voor wie dc aanwezigheid van Russische troepen een doorn in het oog is. Niettemin bestaat dc mogelijkheid, dat ook hü buitenspel wordt gezet als Moskou zich heeft voorgenomen Tsjechoslowakye in een steviger greep te krygen. EINDHOVEN Naar de villa van Eindhovens burgemeester ir. H. Wit te is in de nacht van maandag op dinsdag een geïmproviseerde brandbom geworpen. De „bom" bes tond uit een fies met een vluchtige vloeistof en een lont. De tot nu toe onbekende dader heeft de fles waarschijnlijk met bran dende lont tegen de muur gegooid op het aan de achterzijde van de villa gelegen terras, waarna de bom ont plofte. Een plaatje uit Italië of Joego slavië, waar het ezeltje-op- straat een alledaags verschijnsel is? Nee, een plaatje uit Rotter dam! Hier géén alledaags beeld en juist daarom een plaat (s)je waard, in de krant van vandaag, terwijl de zon uitbundig schijnt,, net als rond de Middellandse zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5