LEIDSE RAAD STEMT DE KOOPAVOND AF A Commentaar Ook maandelijkse koopavond kon het niet redden Mr. dr. Hugenholtz (66 jaar) overleden Jarig Grof vuil Na urenlang debat viel de beslissing in de nacht Burgersaal Wat gaat er gebeuren met oude bad Poelmeer Taxichauffeur veroordeeld Stilstand De Does open 11 t/m 16 april x nieuwe leidse courant woensdag 9 april 1969 Eerste kievitsei voor burgemeester VOORSCHOTEN Het eerste in Voorschoten gevonden kievitsei is door de vinders, de heren P. Dou- wes en W. Lelieveld, aangeboden aan burgemeester L. de Kool. Deze aan vaardde het ei in dank en deelde mee zich aan te sluiten bij de ziens wijze van de commissaris der konin gin in Friesland, die ook het eerste kievitsei in ontvangst nam. De beide vinders waren al vaker de eersten bij het opsporen van het belangrijkste kievitsei; zij beoefenen het eierzoe- ken dan ook al 40 jaar. LEIDEN Leiden krijgt geen koopavond. De gemeenteraad heeft vannacht het voorstel van B. en W. om tot instelling daarvan over te gaan (als proef voor een jaar) met 21 tegen 16 stemmen verworpen. Ook het tegenvoorstel van het V.V.D.-raadslid Portheine om in plaats van een wekelijkse een maandelijkse koopavond in te stellen kreeg niet de meerderheid; het werd afgewezen met 19 tegen 18 stemmen. Aan deze stemmingen was een zeer uitvoerig debat voorafgegaan. De heer Van Aken,' fractievoorzitter van de P.v.d.A., merkte op, dat de trek van de consument naar buiten de Leidse handel niet ten goede komt. Een koopavond is toch een facultatieve zaak. Niemand hoeft te doen wat een ander doet. Vooral de binnenstad moet geactiveerd worden. Hij zag een koopavond als wezenlijk belangrijk. Voor de werknemers zijn regelingen mogelijk. De meerderheid van zijn fractie zou B. en W. volgen. Een tegenstander in de fractie van de K.V.P. was de heer Lambermont. Er zijn meer argumenten tegen dan voor, meende hij. Een koopavond geeft wel een verschuiving maar geen vergroting van de bestedingen. De kosten voor de deelnemers aan een koopavond zijn niet gering. Als er een koopavond komt, legt de con currentie deelneming eraan eenvou dig óp. Om de stad wat gezelliger te maken dienen andere middelen te worden benut. De koopavonden in de omgeving vond hij evenmin een door slaggevend argument. De prot.-chr. fractie had begrip voor de wenselijkheid van een koop avond op zichzelf, zo deelde de heer Lamers mee. Maar het kostenverho gend effect is ontegenzeggelijk een minpunt. De middenstand moet toch al vechten om het hoofd boven water te houden. Sociaal gezien is de koop avond een stap terug: kostenverho ging voor de werkgevers, langere werktijden voor de werknemers. De consument heeft in het algemeen vol doende koopmogelijkheden. De vrije zaterdag heeft deze mogelijkheden zelfs verruimd. De verruiming door middel van een koopavond is niet zó dringend dat de prijs van de sociale achteruitgang daarvoor zou moeten worden betaald. De middenstand vreest als er geen koopavond komt, geen koopkrachtverlies. Moet de ge meente dan wijzer willen zijn dan het bedrijfsleven zelf? Zware lasten Mr. Portheine, V.V.D., wilde vooral een afweging van de verschillende factoren. Van een ondubbelzinnig enthousiasme voor een koopavond is niets gebleken. De lasten zijn voor de winkelier al zwaar. De gemeenteraad moet zich dan ook onthouden van be slissingen die deze lasten nog zouden vergroten. Dit raadslid kwam met een ander voorstel: een koopavond op de laatste vrijdag van elke maand. Naar zijn mening zouden dan vele bezwa ren (economisch en sociaal) worden ondervangen. Volgens de heer Amptmeijer (P.S.P.) gaat het erom of Leiden aantrekkelijk genoeg is voor de buitengemeenten. De koopkracht kan door middel van een koopavond worden aan getrokken. Overigens— vond hij een koopavond alleen voor de attractiviteit van Leiden niet vol doende. Hij verweet B. en W. dan ook, niet met een compleet pakket van voorstellen te zijn gekomen. De tegenargumenten van de vakbonden vond hij niet overtuigend. Voor een aanvaardbare regeling van de werk tijden voor het personeel moet men per slot van rekening niet bij de ge meente zijn. De moeilijke positie van de kleine zelfstandigen woog bij de fractie van de P.S.P. heel zwaar, zo verklaarde de heer Amptmeijer. „Een koopavond is nodig, maar het is voor een socialistische fractie niet aan vaardbaar als daarvan een groep de dupe zou worden. U begrijpt het di lemma waarvoor wij bij de stemming komen te staan". Woordvoerder van de Boeren was de heer Nijssen. Hij achtte een maan delijkse koopavond bij wijze van proef gewenst. Dan zouden vele be zwaren worden afgezwakt. Een Leidato alleen is niet in staat consu menten naar Leiden te trekken. Leiden niet rijp Mevrouw Van der Blom (cpn), wilde niets van een koopavond we ten omdat zij tegen elke verlenging van de werktijden is. Als men con sequent is, zal er ook een vrijdag- avondmarkt moet worden gehouden. Leiden is nu niet rijp voor een koopavond, meende de heer Zunder- man (PvdA). Vooral de kleine mid denstander zal er de dupe van wor den. „Durven wij de verantwoorde lijkheid op ons te nemen om de kleine middenstander het bestaan onmogelijk te maken? Wij hebben als gemeente het recht niet om tegen de meerderheid van het bedrijfsle ven in te zeggen: En wij doen het lekker toch"! De heer Zunderman vroeg B en W het voorstel terug te nemen. D heer Lijten (kvp) stede zich ge heel achter het standpunt van B en W. „Wij streven naar een optimale behartiging van de belangen van de consument. De consument heeft be lang bij een koopavond, vooral voor de aankoop van duurzame gebruiks goederen. Leiden moet zijn streekver- zorgende functie uitbouwen. De zuigkracht van Leiden wordt afge remd door koopavonden elders". De heer Lijten achtte het niet uitgeslo ten dat het rendement van het win kelbedrijf door een koopavond wordt verhoogd. Voor de verlenging van de werktijd krijgt het personeel een re delijke honorering of compensatie in de vorm van vrije tijd. Overigens zag de heer Lijten in een verlen ging van drie uur geen terugkeer tot een vooroorlogse toestand. Voor een kostenverzwaring bestaan geen be wijzen. Er zijn risico's verbonden aan een koopavond maar het nemen van risico's is de ondernemers niet vreemd. De meerderheid van de KVP-frac- tie was voor een wekelijkse koop- Mr. Portheine (vvd) kwam gister avond tijdens het koopavonddebat met het voorstel op tafel om Leiden een maandelijkse koopavond te geven. „Dan hebben de deelnemers ook de gelegenheid er iets feestelijks van te maken". Zijn voorstel kon het even min halen, ofschoon slechts één stem meer vóór een positief resultaat zou hebben gegeven. De verhouding was 19 tegen en 18 voor. Van B. en W. ging alleen de heer Menkendie het standpunt van het college verdedig de, met de heer Portheine mee, ken nelijk om- nog iets van de Leidse koopavond te redden. avond als proef. Slaagt de proef niet, dan ermee stoppen. Klandizie uit wijde omgeving Wethouder Menken accentueerde in zqn betoog het argument van B en W dat Leiden ook in zijn bedrijfs leven een centrumfunctie vervult. Veertig tot vyftig pet van de klandi zie komt uit een wijde omgeving. B en W beschouwen een koopavond dan ook als een zakelijke noodzake lijkheid. Er zijn in den lande al 548 gemeenten met een koopavond. Niet alle branches zullen er evenveel van profiteren. Sociaal kon de wethouder er geen achteruitgang in zien. Er zijn heus wel compensatiemogelijkheden. Het kostenverhogend effect moet men niet overdrijven. Er zijn kleine middenstanders die het heel beroerd hebben maar er zijn er ook die bloeien zelfs in de omgeving van grote za ken. Zakelijke moeilijkheden doen zich ook zonder koopavond voor. B en W waren niet bereid het voorstel terug te nemen. De raad moest nu maar eens een uitspraak doen. Welnu dat deed de raad. De stemmingen Vóór het voorstel van B. en W. (invoering van een koopavond) stemden achtereenvolgens de raads leden Van der Klugt (K.V.P.), Ham (K.V.P.), Frans (P.S.P.), Lijten (K.V.P.), Gransoh (P.v.d.A.), Van der Horst (P.v.d.A.), Van Aken (P.v.d.A.), Harmsen (prot.-chr. wet houder), Piena OP-v.d.A., wethou der), mevr. Den Haan (V.V.D., wethouder), Hewitt (P.v.d.A.), Kret (prot.-chr.), Amiptmeijer (P.S.P.) en mej. Van Buel (K.V.P.), Tegen het voorstel van B- en W. stemden de raadsleden Lambermont (K.V.P.), Zunderman (P.v.d.A.), Koopmans (P.S.P.), De Wilde (K.V.P.), Lamers (prot.-ohr.), mevr. Geelkerken (prot.-chr.), Zitman V.V.D.Duijverman V.V.D.Nijs sen (Boeren), Pompe (Boeren), Van Dee (prot.-chr.), mej. Cappeyne (V.V.D.), mevr. Kerling (P.v.d.A.), mevr. v. d. Blom (C.P.N.), mr. Port- iheine (V.V.D.), Elsgeest (prot.-chr.), Van Baaren (P-v.d.A.), De Kier (prot.-chr.), Fakkel (P.v.d.A.), De Bree (K.V.P.) en Koppen (Boeren). Verworpen met 21 tegen 16 stem men. Vóór het voorstel van de heer Portheine (maandelijkse koopavond) stemden de raadsleden Zunderman (P.v.d.A.), Ham (K.V-P.), Frans (PCS.P.), Lijten (K.V.P.), Zitman (V.V.D.), Duijverman (V.V.D.), Gransch (P.v.d.A.), Nijssen (Boe ren), Van der Horst (P.vkl.A.), Pompe (Boeren), mej. Cappeyne (V.V.D.), mevr. Kerling (P.v.d.A.), Van Alken (P.v.d-A.), Menken (KVP, wethouder), mr. Portheine (V.V.D.), Fakkel (P.v.d.A.), mej. Van Buel (K.V.P.) en Koppen (Boeren). Tegen het voorstel van de heer Portheine stemden de raadsleden: Lambermont (K.V.P.), Van der Klugt (K.V.P.). Koopmans (P.S.P.), De Wilde (K.V.P.), Lamers (prot.- chr-), mevr. Geelkerken (prot.-ohr.), Van Dee (prot.-chr.), Harmsen (prot.-chr., wethouder), Piena (P/V. d. A., wethouder), Sannes (P.v.d.A.. wethouder), mevr. Den Haan (V.V.D., wethouder), Hewitt (P.v-d.A.), Kret (prot.-chr.), mevr. Van der Blom 0C.P.N.), Elsgeest (prot.-chr.), Van Baaren (P.v.d.A.), De Kier (prot.-ohr.), Amptmeijer (P.S.P.) en De Bree (K.V-P- Verworpen met 19 tegen 18 stem men. En daarmee was de koopavond voor Leiden van de baan. B. en W. hadden voor het koopavonddebat op heel veel publieke belangstelling gere kend. Zij meenden daarvoor over bepaalde aanwijzingen te beschikken. Zelfs de Burger zaal was met zitplaatsen en geluidsmateriaal ingericht. Het was niet nodig geweest. Alleen de publieke tribune in de raad zaal zelf was geheel bezet. Die heeft een capaciteit van vijftig personen. Verscheidene raads leden hebben gisteravond in hun beschouwing opgemerkt dat het voornemen om in Lei den een koopavond in te stel len brede lagen van de bur gerij had beroerd. Dat leek, gezien de publieke belangstel ling wat overdreven. Overigens leefde de publieke tribune gespannen mee. Die spanning ontlaadde zich één keer in een, applaus, nadat een tegenstander van de koop avond het woord had gevoerd. Burgemeester Van der Willi gen maakte de toehoorders duidelijk dat zij zich tot een knik met het hoofd als blijk van instemming moesten be perken. Anders zal ik toch (helaas andere maatregelen moeten nemen". OEGSTGEEST Wat er met het oude zwembad Poelmeer gaat gebeu ren, is nog niet bekend. Misschien wordt het gesloopt. Een andere mo gelijkheid, die ook wordt overwogen, is om van het oude bad een jacht haven te maken. De moeilijkheid is echter, dat wel het zwembad van Oegstgeest is, maar dat het terrein er omheen van de gemeente Leiden is. Bovendien is er sprake van, dat de weg die langs het kanaal naar Haarlem loopt, zal worden verlegd, zodat er niet veel grond meer zal overschieten van het bad. Nog deze maand zal het nieuwe zwembad Poelmeer aan de Abtspoel- weg officieus in gebruik worden ge nomen. Daarmee is dan weer een eind gekomen aan een zwembadloze periode van enkele jaren voor de inwoners van Oegstgeest. Het oude bad werd de laatste jaren al niet meer gebruikt,'omdat het water van zeer slechte kwaliteit was. Wat er ook met het oude bad gaat gebeuren, vast staat in ieder geval, dat vele Oegstgeestenaren aan dit bad, dat in 1922 in gebruik werd ge nomen, plezierige herinneringen be waren. Wurgpoging in Leiden DEN HAAG Een 40-jarige taxi chauffeur uit Utrecht had zich voor de Haagse rechtbank te verantwoor den, omdat hij op 8 december van het vorig jaar in Leiden een vrouw, met wie hij relaties onderhield, met een buis op het hoofd had geslagen en haar zo de keel had dichtgekne pen, dat de vrouw het bewustzijn verloor. In de veronderstelling, dat hij haar had vermoord, meldde de chauffeur zich later bij de politie. De vrouw kwam echter weer bij kennis. De officier had tegen verdachte een jaar en zes maanden gevange nisstraf geëist met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en hem veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met af trek van voorarrest. Drie inbraken in afgelopen dagen LEIDEN De laatste dagen zijn er in de stad enkele inbraken ge pleegd. In het paasweekend hebben inbrekers hun slag geslagen bij het behangselindustriebedrijf Goudsmit- Hof f aan de Herengracht. Na het pand te zijn binnengedrongen heb ben zij een bureau opengebroken en daaruit een geldkist met 1050 gulden meegenomen. Uit Het Motorhuis aan de Sta tionsweg is vannacht 125 gestolen. Het geld lag in een kast. Ook zijn er inbrekers bezig geweest in het kantoor bij de NZH-restauratie. Hoeveel geld daar is ontvreemd is nog niet bekend. DE ;E WIJDE omgeving van Leiden, waar de koopavonden uit de grond schieten, kan tevreden zijn: de koopavond in Leiden gaat niet door. De gemeenteraad heeft gister avond in meerderheid uitgemaakt, dat Leiden er nog niet rijp voor is. Het heeft weinig zin zich af te vra gen of dit besluit weergeeft wat er in de burgerij leeft. Een burgerij die er door haar trek naar winkel centra buiten Leiden steeds meer blijk van geeft, een koopavond wel degelijk op prijs te stellen. Wij hebben ons, toen een aantal maanden geleden de koopavond ter sprake kwam, geen tegenstander ervan getoond. Om de eenvoudige reden dat de ervaringen met de koopavond in honderden gemeenten in ons land deze uitbreiding van de verkoopmogelijkheden als PROEF zeker rechtvaardigen. Let wel: als proef. De gedachte, die ook gisteravond in het raadsdebat meermalen werd geuit, dat een koopavond geen om- zetvergroting maar slechts een ver schuiving te zien zal geven, mist naar onze mening elke grond. Het is al te gemakkelijk de koopavond af te doen met de woorden „De klant kan zijn gulden maar één keer uitgeven". Het gaat er maar om, WAAR die klant zijn gulden besteedt. Als hij dat in Leiden steeds minder gaat doen, is de Leid se handel niet best af. Bovendien heeft het Leidse bedrijfsleven niet alleen tot taak zijn klantenkring tegen afbrokkeling te beschermen maar nog méér om te trachten de klandizie te vergroten. En dat laat ste is met al die moderne winkel centra en dat net van koopavonden in de omgeving geen vanzelfspre kende zaak meer. Voor Leiden in zijn totaliteit moet de beslissing van deze nacht als stilstand worden gewaardeerd. Uit dit raadsbesluit moet niet de conclusie worden getrokken dat Leiden nooit een koopavond krijgt. Zo dramatisch is het nu ook weer niet. Misschien moeten betere om standigheden geduldig worden af gewacht voordat dit onderwerp op nieuw ter sprake kan komen. Het kan zijn dat Leiden er nog niet rijp voor is. Dan intrigeert ons wél de vraag waar dat dan toch in zit. Want als meer dan 500 gemeenten in ons land, gelijkelijk verdeeld over noord, oost, zuid en west, al een koopavond hebben, hoe is het dan te verklaren dat Leiden er nog niet aan toe is. Of moet eerst Den Haag tot een koopavond besluiten? Dat wensen wij de Leidse midden stand niet toe! Nu dit besluit is gevallen, is het voor alle instanties en organisaties zaak, de vinger aan de pols te hou den en de ontwikkelingen nauwlet tend te volgen. LEIDERDORP Vanmorgen is het zwembad De Does geopend. Er is een verhoogd terras met glazen windscherm gekomen. J-fET raadslid Kret was giste- ren jarig, maar hij vierde thuis zijn verjaardag niet, want de raad boog zich over de koop avond en daarbij wilde hij niet verstek laten gaan. Zijn mede raadsleden stelden het bijzonder op prijs dat hij de gezelligheid verplaatste door het tweede kopje koffie van een royaal ge bakje te voorzien. Al is het de batterende gezelschap nog zo zakelijk, op de sfeer heeft zoiets altijd een gunstige uitwerking. De perstribune kreeg ook gebak. De publieke tribune mocht alleen toekijken, maar dat zij de heer Kret vergeven, want er werden enkele honderden belangstellen den verwacht, getuige de ontrui ming van de Burgen-zaal. En het presentiegeld was toch al niet toereikend om zelfs 50 mensen die er waren in de lekkernij te doen delen. In de pauze kwam de heer Kret nauwelijks aan zijn koffie toe. nationale kampeer- en sporttentoonstelling HOUTRUSTHALLEN - DEN HAAG OPEN: dagelijks van 12.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur, zaterdag en zondag van 10.00-22.30 uur tenten caravans boten kampeer- en watersport- artikelen sport- en vakantiekleding vele voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen en.modeshows LEIDEN In de afgelopen nacht overleed op 66-jarige leef tijd mr. dr. W. Hugenholtz. De heer Hugenholtz genoot een grote bekendheid vooral wat betreft de dierenbescherming. Hij was onder meer president van de Wereld federatie tot Bescherming van Dieren en voorzitter van de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Mr. dr. Hugenholtz was geen ge boren Leidenaar. Zijn vader was predikant in Zeeland. Op 16-jarige leeftijd na eindexamen H.B.S. te heb ben gedaan, ging hij in de handel om zelf geld te verdienen voor zijn latere studie. In 1928 vestigde hij zich in Leiden. Naast een advocatenpraktijk was mr Hugenholtz tot 1940 werkzaam als repetitor. Zijn speciale belangstelling ging uit naar het procesrecht, waarover verschillende gezaghebbende pu- blikaties van zijn hand verschenen. In 1928 werd hij juridisch advi seur van de Bond van Politieambte naren in Nederland. Van de Zeeuw se vereniging „Luctor et Emergo" in Leiden was mr. dr. Hugenholtz ere-voorzitter. Tijdens een interview zei mr. dr. Hugenholtz eens dat de dierenbe scherming echter zijn levenswerk LEIDEN Grof vuil wordt vrij dag ook opgehaald aan: Hoge Rijndijk (van Wilhelmina- brug tot Rhijnvrugd), Utrechtse Jaagpad (van Wilhelminabrug tot Rliijnvreugd), Rhijnvreugd, Brugge- straat. Besjeslaan, Park „Die Leythe" Roomburgerweg, Aarstraat, Meer burgerkade en straat. Gouwestraat, Amstelsbraat Leedestraat, Wierick- sbraat, IJsselkade, Kasteelhof, Vlist- straat, Zaanstraat, Maasstraat, Mer- wedestraat, Drechtstraat, Lingestr. S'Paarnestaat, Lekstraat. Ds. De Vries beroepen RIJNSBURG Ds. G. de Vries ontving een beroep van de Christe lijke Gereformeerde Kerk te Slie- drecht. Er zijn in Sliedrechf twee Chr. Geref. kerkgebouwen. Het be roep is uitgebracht door de kerk aan de Middeldiepstraat. was. In zijn functie van voorzitter van de Wereldbond voor dierenbe scherming ontwierp hij een wet op de dierenbescherming die hij alle re geringen toestuurde. Mr. dr. Hugenholtz stond bekend als een hardwerkende en levens lustige man. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. DIRECTEUR A.B.N. WEG UIT LEIDEN LEIDEN De heer H. Tjeenk Willink, directeur van de Alg. Bank Ned. in Leiden, is benoemd tot di recteur van de ABN in het district Gelderland. De heer Tjeenk Wil link was sinds januari 1960 directeur hier. Zijn opvolger is mr, J. E. de Jongh, die momenteel directeur is van de Alg. Bank Ned. in Aalsmeer. RIJNSBURG Vrijdagavond om 8 uur hoopt ds. Hovius uit Katwijk in de zaai achter de Chr. Gerefor meerde kerk een spreekbeurt te vervullen voor de Hervormde evan gelisatie. HILLEGOM De N.P.V., het N.P.G., gidsen-, kabouters- en verkennerswelpenverenigingen or ganiseren zaterdag 12 april in de bollenstreek de aktie een „Heitje voor een karweitje". Niet minder dan 85% van de opbrengst mogen de vier verenigingen zelf in hun groepskas houden, waarvan een deel bestemd is voor de uitrusting van de zomerkampen. l

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3