HEVIGE ONLUSTEN IN VS Leraren vrezen ramp als t zo doorgaat Jaar na moordaanslag op ds. King Prijsverloop is niet meer te voorspellen Bij Veenenclaalsclie 550 man ontslag VERGIF' BEDREIGT MAMMOET Wilson waarschuwt zijn ministers Arrestaties in Chicago Ds. K. H. Kammeijer (85) overleden Artillerie-duel bij Suezkanaal DIRECTEUR GEEFT INTERNE FUSIE TOE Veel doden in verkeer Twee Zweden verongelukt Canada blijft in de NAVO VS verhogen bankdisconto 7 ZATERDAG 5 APRIL 1969 WASHINGTON Precies een jaar na de moordaanslag op de negerleider ds. Martin Luther King is Amerika opnieuw het toneel van hevige rassenonlusten. Met kerkdiensten, de monstratieve optochten en „sing-ins" herdenken de negers overal in Amerika het feit, dat hun leider een jaar geleden in Memphis werd vermoord. Voor de politie en de nationale garde werd in verband hiermee in tal van steden de hoogste graad van alarm afgekondigd. ten dat het bij de overneming van de I VSW al de bedoeliig was geweest j alleen de renderende afdelingen I voort te zetten. Maar de heer Bonni- ke ontkende dit. „Gevecht" De directeur gaf toe dat er een „gevecht" was geweest tussen de oud-directeur, de heer J. C. Botten- heim, en hemzelf. Hierdoor was de aandacht voor het beleid van de on derneming te gering geweest. Voor genomen saneringsmaatregelen in verband met de conjuncturele terug gang in dc textielindustrie, bleven daardoor te lang uit. De drie afdelingen die door Staflex zullen worden voortgezet, de blekerij, de weverij en de finishing, zullen driehonderd mensen werk bieden. Op 13 maart bracht Staflex een onvoorwaardelijk bod uit op de aan delen van VSW tegen een koers van 140 procent in contanten. LONDEN Dc Britse premier, Harold Wilson, heeft een fikse waar schuwing gericht aan het adres van zijn mede-ministers. De ministers kunnen slechts in de regering blijven wanneer zij onder alle omstandigheden kabinets besluiten verdedigen en dus vasthouden aan het principe van de collectieve regeringsverantwoordelijkheid, aldus Wilson. Aanleiding was de houding van minister Callaghan (binnenlandse zaken), die vorige week op een vergadering van het partijbestuur van Labour tegen de regeringsplannen voor hervormingen in de vakbeweging stemde. Alle ministers hebben de voorwaarde van hun „chef" aanvaard. De kwestie- Callaghan schijnt hiermee uit de wereld te zijn. De linkervleugel van de (Labour)partij heeft te kennen gegeven zich in geen geval met sommige maatregelen te kunnen verenigen. Daartoe behoren: verplichte stemmingen voorafgaande aan stakingen, een „afkoelingsperiode" van vier weken bij arbeidsconflicten en strafmaatregelen tegen wilde stakers. Nederlands grootste ontspanningspark, „De Efteling" in Kaatsheuvel, heeft een nieuwe attractie gekregen: een echte stoomtrein met een uit 1911 stammende locomotief. Het sprookjes- en natuurpark, dat vorig jaar 1.300.000 bezoekers trokopent met de Paasdagen weer zijn poorten. Het trajekt van de zes personenwagens tellende trein, die „Aagje" wordt genoemd, is 1800 meter. Een nieuwe attractie is ook een unieke plantentuin, bestaande uit het gangbare assortiment plantenj die in Nederland in eigen tuin kunnen worden gekweekt. In Chicago, waar het donderdag avond al tot ongeregeldheden kwam. patrouilleerden vrijdag meer dan 7.000 leden van de nationale garde )m de rust te bewaren. Volgens me- Si§l - dedelingen van de politie werden daar bij de onlusten 72 mensen ge wond en 263 gearresteerd. Ook de burgemeester van Washing ton heeft voorzorgsmaatregelen ge troffen. Er zijn 1.000 tot 1.500 natio nale gardisten in staat van alarm ge- De relletjesdie donderdag in Chicago uitbraken, lijkens sinds het verbod op de verkoop van vuurwapens en alcoholica, en de instelling van de avondklok te zijn gesmoord. Op het ogenblik bewaart de Nationale Garde de rust in de stad. De foto geeft een beeld van de rellen. (Van onze correspondent) SNEEK In soms felle be woordingen heeft de voorzitter van de Vereniging van docenten bij het christelijk voorbereidend wetenschappelijk en hoger alge meen voortgezet onderwijs kri tiek uitgeoefend op de gang van zaken bij het onderwijs. „Met name verontrust mij", zei drs. W. E. de Jong uit Delft, „dc onrustbarende achterstand bij het ontwerpen van regelingen en de ge brekkige uitvoering van de getroffen maatregelen; het ontbreken van fi nanciële armslag, research en weten schappelijke begeleiding". Er is weinig voortgang gemaakt met het oplossen van problemen die de mammoetwet opriep. Dagelijks ko men er nieuwe problemen bij. Drs. De Jong noemde dit een van de meest beangstigende facetten van de onderwijsproblematiek. „Velen ver wachten een faillissement." Grote fouten De circulaire over de nieuwe rechts positie van de leraren hanteert moei lijk te definiëren begrippen. Zo inge wikkeld is de „eenvoudige regeling" geworden, dat de speciaal geïn strueerde departementsambtenaren ernstige fouten maken, zelfs zo be ducht zijn fouten te maken, dat ze in talloze gevallen niet beslissen of voor alle veiligheid negatief beslis sen. „De leraar voelt zich bedreigd, om dat hij niet weet of degene die over zijn situatie beslist, wel competent is. Het gevolg zal een niet te stuiten gevoel van ontevredenheid en geprik keldheid zijn bij schoolleidingen en docenten. Dit zal als een vergif de mammoet binnendringen om hem straks te verlammen. Geen kans Ook de onvoldoende financiële armslag baart zorg. „De mammoet krijgt geen kans. Ik voorzie een cata strofe, als men zo doorgaat. Een ramp zou onafwendbaar zijn, wan neer de volksvertegenwoordiging en het volk de ernst van de situatie niet onderkennen." Het verhaal van de groeiende be groting van O. en W. doet het wel, maar men mag er niet aan vastkoppe len, dat het met het onderwijs wel zal gaan. „Het gaat niet aan een klein deel van ons volk met de stuk ken te laten zitten nu blijkt dat men verkeerd gecalculeerd heeft en de re kening te hoog is. De kwaliteit van het onderwijs en de gezondheid van de docenten staan op het spel." Hard Drs. De Jong meende dat aan de vernieuwing van het onderwijs geen grondig onderzoek is voorafgegaan. Hij zei ernstige bezwaren te koeste ren tegen ongecontroleerd (dat wil zeggen: niet met andere scholen ver geleken) schoolonderzoek ter vervan ging van een mondeling examen. Dit zou als gevolg kunnen hebben: dalen Beauty and her beasts" (schoon heid en haar dieren): zo werd deze foto van de 18-jarige Jeanne Garton uit Melbourne door Central Press gepresenteerd. En niet ten onrechte. Jeanne werkt sinds kort in de dierentuin van Melbourne als onder wijzeres, een unieke baan. Ze ver zorgt rondleidingen en leert tege lijkertijd de schoolkinderen zo'n 500 verschillende dieren kennen. ERMELO In de leeftijd van 85 jaar is te Sonneheerdt in Ermelo overleden ds. K. H. K mmeijer, eme ritus predikant van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten. Ds. Kammeijer is begonnen als evangelist te Sloterdijk, waar hij werkte van 1909 tot 1919. De daarop volgende twaallf jaar was hij zen dingsleraar van de Nederlandse Ver eniging voor Zending onder Isralë. Docent aan de Theologische Shool van de Vrije Evangelische Gemeen ten was hij van 1935 tot 1937. Vervol gens was hij predikant in Heerde tot hij in 1940 met emeritaat ging. Woensdag 9 april is de begrafenis op de Algemene Begraafplaats te Er melo am half twee. Daarvoor is er een rouwdienst in de Zendingskerk, Harderwijkerweg te Ermelo, die om half twaalf begint. TEL AVIV/CAIRO Bij een artil lerie-duel aan het Suezkanaal zijn gisteren Egyptische grensstellingen ernstig getroffen en in Suez werd een tanker in brand gestoken, zo wordt van Israëlische zijde gezegd. Volgens een Egyptisch legercom muniqué zijn vele Israëliërs gedood en gewond, werd een hefschroef- vliegtuig neergeschoten en zijn Israëlische waarnemingsposten ver nietigd. Na twee uur wisten waarnemers van de VN een staken van het vuren tot stand te brengen. Het waren de eerste gevechten op grote schaal se dert 24 maart. Ze krijgen meer bete kenis, doordat donderdag in New-Y ork besprekingen begonnen over het vinden van een oplossing tussen Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk. (Zie elders in dit blad.) van het niveau, divergentie in de eisen en ontwaarding van het di ploma. De voorzitter vroeg in deze crisis harde maatregelen en een hoge beslis singssnelheid. Tenslotte deed de heer De Jong een beroep op het onderwijzend per soneel niet alleen bitter te reageren. „Wij als christenen pretenderen het middel te hebben tegen elke ver moeidheid. We moeten de blijdschap van de bevrijding doorgeven, waar van we als christen weten. Zorgen over net onderwijs benauwen ons, maar als we niet meer boven die zorgen Kunnen uitkomen, is ons chris tendom waardeloos." Dr. C. M. Geeraers te Amersfoort, coördinerend inspecteur belast met de begeleiding van experimenten, hield een referaat over „Onderwijs vernieuwing". Hij bepleitte een lan gere brugperiode. Een heideveld van twee ha, bij het Deelerwoud, werd gistermiddag geteisterd door een hevige brand. Hoewel de Arnhemse en de Apel- doornse militaire brandweren het vuur bestreden, brandde de hei af. Twee jongetjes, die een vuurtje stookten, zijn de schuldigen. bracht. Avondklok In de nacht van donderdag en vrij dag werden 12 volwassenen ,en 50 jongelui gearresteerd, nadat in een straat brand werd gesticht. Gister morgen verzamelden zich voor het stadhuis 600 mensen voor een bijeen komst ter nagedachtenis van Nobel prijswinnaar dr. Marten Luther King. In Memphis, de stad waar ds King werd vermoord, werd evenals in Chi cago een avondklok ingesteld nadat aan het einde van een herden kingsmars waaraan 15.000 mensen deelnamen, ruiten werden ingegooid en winkels werden geplunderd. Plunderingen In Chicago werden de nationale gardisten opgeroepen, nadat zich in de stad ongeregeldheden hadden Heiligenbeelden vallen op kinderen: drie gewonden THORN In de r.k.-kerk St. Mi- chael in het plaatsje Thorn zijn giste ren twee pas gerestaureerde heiligen beelden (Maria en Johannes) van hun sokkels gevallen en op een bank met kinderen terechtgekomen. Drie kinderen van ongeveer Ï3 jaar werden hierdoor zo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis in Roer mond moesten worden overgebracht. Een van hen is er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde aan het eind van de kerkdienst. Inwoonster Heemstede krij gt prij s voor nieuw kinderboek AMSTERDAM De door de Stich ting KincJerbelangen vorig jaar uitge schreven prijsvraag voor een nieuw kinderboek heeft tot resultaat, dat het bestuur van de stichting op een stemmige aanbeveling de prijs heeft toegekend aan mevrouw A. Schouten te Heemstede. Zij krijgt de prijs voor haar boek „In het teken van Wi- chart". VlENENDAAL - Bij de Ko ninklijke Veenendaalsche stoom spinnerij en weverij zullen 550 personeelsleden moeten af vloeien. Onder hen zijn alle 170 buitenlandse arbeiders. Over nieuwe werkgelegenheid voor hen wordt onderhandeld met textielbedrijven in Twenthe. Hoeveel de afvloeiing het bedrijf zal kosten, kon directeur L. M. Bon- nike niet zeggen. Met een paar ton is het niet bekeken. Van het biina ne genhonderd werknemers tellende be drijf, is het percentage ouderen rela tief groot, zei de heer Bonnike op een persconferentie. De vakbonden zijn tevreden over de afvloeiingsregeling. Wel hadden zij kritiek op de houding van het Britse concern Staflex International, dat 76 procent van de aandelen bezit. De directie van Staflex werd verwe- voorgedaan. De rellen braken uit in de middelbare scholen van de neger buurten. In een school werden de ruiten ingegooid en braken in de om liggende straten vechtpartijen uit. Groepen jonge negers trokken door wijken waar overwegend negers wo nen, etalageruiten stukslaand en plunderend. Het gemeentebestuur van Chicago kondigde daarop een avondklok af. Ook zijn beperkingen op de verkoop van sterke drank, benzine, vuurwa pens en munitie van kracht. In At lanta legde de weduwe van dr. King een krans bij het graf van haar man. Tijdens de marsen werd gepleit voor boycot van alle bedrijven waar ras sendiscriminatie wordt toegepast. ROTTERDAM De drukte op de Nederlandse wegen heeft zijn tol geëist. Er kwamen vele mensen door verkeersongelukken om het leven. HARLINGEN Twee negentien jarige Zweedse jongens kwamen gis termiddag op de rijksweg Leeuwar- den-Harlingen om het leven, toen een Bulgaar uit een file kwam en frontaal tegen hun auto botste. Een derde Zweed werd licht gewond. De slachtoffers zijn Lars Gannar Cas- serstedt en Greger Anders Malaws- ki, beiden uit Stockholm. BAARN Op de Hilversumse- straatweg ter hoogte van Groot Kiè- vitsdal raakte een ayto van de weg. Een van de inzittenden kwam om het leven, de ander werd ernstig gewond. NEEDE De 74-jarige L. Vonk uit Borne verleende met zijn brom fiets geen voorrang aan een vracht auto. Hij werd overreden en overleed ter plaatse. NUTH De 64-jarige J. H. H. Ackermans uit Heerlen botste giste ren met zijn auto tegen een bestel wagen, toen'hij links door een bocht reed. Hij kwam om het leven. MEPPEL G. A. Mensink (21) uit Frederiksoord reed gisteren op de rijksweg Meppel-Steenwijk met zijn motorfiets tegen een vrachtauto. Hij overleed te plaatse. BURUM De 73-jarige F. Bos kwam gisteren in het Friese Burum om het leven. Hij Stak met zijn brom mer de rijksweg over en werd gegre pen door een personenauto. HAAMSTEDE De zevenjarige Bram Landman raakte gisteren bij een val met zijn fietsje zo ernstig gewond, dat hij enige uren later over leed. Het jongetje had de fiets als verjaarsgeschenk gekregen. BIERVLIET De 69-jarige F. D. is gisteren verdronken. Bij een in haalmanoeuvre raakte hij in een slip en kwam in de berm terecht. De wa gen sloeg over de kop in een water gang. ZEIST De 62-jarige A. D. E. Fe- berwee-Peddemos, die op 21 maart ernstig werd gewond bij een auto ongeluk, is gisteren overleden. Zij had geen voorrang verleend. Kamerleden terug uit Engeland O SCHIPHOL Een uit elf perso nen bestaande delegatie uit de vaste Tweede-Kamercommissie voor de volksgezondheid is gisteren terugge keerd van een bezoek aan een aantal instellingen op het gebied van de volksgezondheid in Engeland. De leider van de delegatie, dr. J. H. Lamberts (PvdA), noemde als na deel van het Engelse systeem finan ciering uit de schatkist, terwijl bij ons de kosten hoofdzakelijk gedekt worden uit verzekeringspremies dat de wijze van verdeling van de gelden sterk afhankelijk is van de minister. „Wij hebben de indruk, det er nu in Engeland bijvoorbeeld te weinig ziekenhuizen zijn." Dr. S. A. D. W. Tilanus (CH) vertel de nog een en ander over de artsen honoraria. Naar zijn mening verdient het aanbeveling om zoals voor het bedrijfsleven het geval is een com missie van wijze mannen in te scha kelen voor beoordeling van de artsen- honoraria. Prognose is fout geweest UTRECHT De directeur van het Centraal Planbureau, prof. C. A. van den Beid, is van mening dat het prijsverloop in de rest van dit jaar niet meer te voor spellen is. Hij durft geen cijfer meer te noemen, omdat er zoveel onzekere factoren zijn. De prijsoverschrijding bedraagt volgens hem in het eerste kwartaal van dit iaar 1,5 procent. Het verdere prijsverloop is afhankelijk van de vraag of de concurrentie aanwakkert. Prof. Van den Beid zegt dit in een vraaggesprek met het officiële or gaan «ran het Nederlands Katholiek Vakverbond, „Ruim Zicht". Hij constateert, dat het reële inko men dit jaar nauwelijks of misschien OTTAWA „Canada zal deel blij ven uitmaken van de NAVO en nauw blijven samenwerken met de VS voor de verdediging van het Noordameri- kaanse continent, maar is voorne mens binnenkort, in overleg met zijn bondgenoten, maatregelen te nemen voor een in fasen uit te voeren ver mindering van de Canadese strijd krachten in Europa na dit jaar." Dit heeft de Canadese premier, Trudeau, bekendgemaakt. Trudeau zei dat Canada zich beschikbaar zal houden voor het uit voeren van elke internationale missie voor het behoud van de vrede die het land wordt toegewezen. WASHINGTON - Het Ameri kaanse bankdisconto is verhoogd van 5'/s tot zes procent. De verplichte minimumreserve van de Amerikaanse banken is met een half procent verhoogd, hetgeen bete kent dat 650 miljoen dollar aan de liquiditeit wordt onttrokken. De Amerikaanse centrale bank noemde de maatregel een nieuwe stap in de strijd tegen de inflatie. Het disconto is in veertig jaar niet zo hoog geweest (1920-'21 zeven pro cent). wel helemaal niet zal stijgen. Dit kan betekenen, dat de bestedingen afrem men, waardoor de concurrentie kan toenemen; „Mogelijk", zegt hij voorts, „dat het verdwijnen van rekenfouten bij de toepassing van de BTW een prijsdrukkende werking heeft." Ernaast De directeur van het Planbureau zegt, dat de prijsprognose van zijn bureau fout is geweest. In september van het vorig jaar 4,5 procent, in januari 5,5 procent en nu kan het wel 7 procent worden. Naar zijn oordeel zat het. bureau ernaast, mede omdat ook andere factoren zich wijzigden. Toen men in september 4,5 procent aannam, was dat bij een" loonstijging van 6,5 orocent: Thans blijken de lonen 8,5 procent te stijgen en dat heeft natuurlijk ook invloed op de prijzen Objectief Prof. Van den Beid verwerpt met klem de beschuldigingen van NVV-voorzitter Kloos, die stelde dat het Planbureau zich de wet laat voorschrijven door het kabinet. Het Planbureau, aldus de directeur werkt geheel wetenschappelijk en objectief. Hij voorspelt grote risico's, terwijl de loon- en prijsspiraal zich volgend jaar zal doorzetten De kabinetsplan nen spelen daarbij volgens hem een grote rol. De accijnsverhoging per 1 juli van dit jaar zou de kosten van levensonderhoud met 0,1 procent ver hogen. „Op zich", meent hij, „bete kent dit niet veel voor de loon- en prijsspiraal. Belangrijker is wat er in 1970 gebeurt. „Als", zo zegt prof. Van den Beid, „de loon- en inkomstenbelasting vol gend jaar wordt verlaagd en deze wordt gecompenseerd door verhoging van de indirecte belasting, dan heeft dat natuurlijk repercussies voor de prijzen en lonen. Het is de vraag of verhoging van de BTW de beste wij ze van dekking van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting is." „Oei, oei, oei, dat was me weer een loei!" zingt Cruyffie op deze foto. Hij zon ff ook in de GT B-studio te Den Haag het liedje gilles stop pen, ineens naar de knoppen". Nederlands befaamde voetballer Jo- han Cruyff heeft hiermee zijn eerste grammofoonplaatje gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7