CO-OP is grootste intercontinentale luchtcharterbedrijf Dit jaar 25.000 passagiers naar andere werelddelen ZATERDAG 5 APR11 1969 Erik Schot, de jonge predikant, stond nog in diep gepeins op het kleine station van Waldhoven, toen zijn studievriend Walter al lang weer met de trein naar de stad vertrokken was. „Als het even mogelijk is, kom ik je met Pasen beluisteren"had Walter al wuivend gezegd, toen de trein zich in beweging zette. Achter die groet school voor Erik een wereld van gesprekken en gedach ten, waarmee de laatste uren gevuld waren getveest. „Christus verschijnt aan Thomas",. een ontroerend beeldhouwwerk van de diep-religieuze Duitse kunste naar Ernst Barlach (18701938), wiens scheppingen door Hitier voor „ontaard" werden verklaard* PASEN is het feest van onverwacht gelukvan het werkelijkheid worden van de meest onmogelijke dingen waarnaar wij verlangen, maar die wij glim lachend als volkomen absurd en irreëel wegdenken uit onze verbondenheid met dag en nacht. En als het wonder over ons komt, dan verbaast het ons dat het toch kan, dat het liefderijk beleid van Hem ons doet ervaren dat het leven een feest is van onverwacht geluk. PASEN is de gratie voor de ter doodv er oordeelde, het openbreken van de dodencel en de stem die de vrijheid binnenhaalt. Dan is de dag vervuld van de allernieuwste geluiden en de dingen en mensen rond om zijn omglansd van een liefde die er voorheen niet was. Dan lopen wij aarzelend de poort uit die naar het leven leidt, het leven met zijn absurde hinderla gen, maar toch een serie van onverhoedse momenten van onverwacht geluk. PASEN is de glorie van de opstanding na het lijden van Christus, vernederd en eenzaam biddend in de hof van Gethsemane, wanhopig worstelend in het leed van de wereld zonder één mens naast Hem, zonder één hand die Hem wil begeleiden naar het bittere ïmd. Maar het blijkt geen eind te zijn doch het be- gin van de definitieve nederlaag voor de duisternis het begin van de onstuitbare opmars naar het Licht. 5 jf- PASEN is het wonder van opstanding na een tijd J van lijden voor de wereld en ook voor mij het feest g van onverwacht geluk. HUGO LEOPOLD Waller was een optimist, die het leven van de blijmoedi ge kant nam en alle zwaarwichtigheid als onecht haatte. „Voor mij heeft de kerk geen boodschap meer. Ik kom er haast nooit meer, maar ik bewonder je Erik, dat jij nog altijd zo vol overtuiging je gehoor weet te bezielen. Daar moet je een sterk geloof voor hebben. Aangezien ik dat niet heb, doet het me allemaal niets. Zelfs een paaspreek niet, maar ik kom toch luisteren Daarmee had Walter het gesprek afgesloten. Erik had hem toen nog niet gezegd, dat ook hij niet altijd op de bergen met uitzicht leefde. Inte gendeel, hoe moeilijk was het om de geloofswaarhe den reëel te maken, tot waardevolle steunpunten in het leven onder alle om standigheden. Erik haatte dat onmachtsgevoel. Als hij heel eerlijk was tegen over zichzelf, moest hij toegeven, dat hij tegen de Paasdagen opzag. Drie preken die moesten jui chen van overwinning en uitzichtmaar dan moest het toch wel wer kelijk eerst in jezelf jui chen. Met een ruk keerde hij zich om en wilde het verlaten per ron aflopen, toen hij op een bank een jonge vrouw ontdekte met een kleine koffer aan haar •zoeten. Haar opvallend bleke gelaatskleur gaf Erik het ver moeden dat de vrouw ziek was. Zonder aarzeling liep hij op haar toe. „Kan ik u soms helpen? Ik dacht..." De zin bestierf op zijn lippen, toen de vrouw haar ge zicht naar hem ophief. Haar donkere ogen waren rood om rand en het blonde haar viel mat om haar gezicht. „Bent u ziek? Ik ben hier predikant", voegde hij er verontschuldigend aan toe. De vrouw antwoordde niet en sloot vermoeid haar ogen. Haar handen gleden als twee aange schoten vogels weerloos in haar schoot. Na enig zwijgen, waag de Erik de vraag: „Naar het Beckerinstituut?" De vrouw knikte. Erik ging naast haar zit ten. ,Ah", zuchtte hij, want hij kende de angsten en het verdriet die daar ii. de witte steriele kamers leefden. „Observatie, of is het al ze ker?", vroeg hij. De vrouw be vestigde het eerste, waarop Erik plotseling een lichtpunt •öl%- mens niet alleen kan gaan, be- nalve dan de laatste." De vrouw haalde haar schouders op. „Ik geloof nog aan gebeds kracht en wonderen", hield Erik aan, waarop de -mouw zei: .Dat zal wel moeten, anders kunt u geen dominee :ijn. Maar de werkelijkheid is wel wat an ders. Ik maak mezelf niets wijs." Toen de vrouw zich wat her steld had waagde Erik: „Ik heb DOOR HERM. STEGGERDA zag met kansen op een benade rend gesprek. „Zo heb ik er wel meer zien komen, die weer ge zond konden vertrekken. Ge trouwd?" De vrouw knikte weer. „Kinderen?" „Twee", zei de vrouw. „Zes en acht jaar" en tegelijk brak de tranenstroom weer door. „Waarom is er niemand met u meegekomen?" „Dat heb lk zelf niet gewild. Ik vind medelijden onverdraag lijk en mijn man zit op de gro te vaart." „Toch zijn er wegen die een mijn wagen voor het station staan, staat u mij toe u naar de stichting te rijden? Hij zag dat ze aarzelde en een weerstand moest overwirnen, doch ze ging en liet zich de goede zorgen van Erik met een matte glimlach welgevallen. Gedurende de tocht vond Erik het beter te zwijgen, trou wens hij werd teveel belaagd door zijn onmachtsgevoel, geen wezenlijk contact te kunnen Krijgen met de vrouw naast hem. Voor de ingang van het ge bouw greep hij de kleine kof fer, hielp de jonge vrouw de wagen uit en vroeg: „Mag ik u komen bezoeken?" De vrouw keek hem even verwonderd aan: .Waarom?" „Ik dacht dat we daareven spraken over wegen die een nens niet alleen kan gaan en ik dacht dat dit zo'n wtg is voor if' „Ik waardeer uw medeleven en :.k hoop dat ik u niet beledig als ik zeg: Dit wil ik alleen uitvechten. Dit zal tussen God en mij gaan. Bedankt voor uw hulp." De vrouw liep regelrecht naar het gebouw, dorh bij de glazen deuren keerdt zij zich om en hief haar hand bij wijze van groet. „Sterkte" riep Erik. doch hij voelde zich verslagen toen hij in zijn wagen stapte. Zaterdag voor Pasen. Erik reed naar het station met het telegram van Walter naast zich op de bank. „Ik kom met de 'rein van twee uur groeten", dij was nog vroeg genoeg, maar nog altijd was het kleine station een trekpleister voor hem, waar de internationale treinen met enorm geweld voor bij stormden. Daarom stapte hij het perron op in de hoop, dat zijn verborgen kinderlijk ver langen, zoals hij het zelf noem de, bevredigd zou worden... Maar, zag hij het goed: was zij het of was zij het niet; de jonge vrouw met de kleine koffer. Toen Erik zijn eerste verba zing te boven was, liep hij snel op haar toe. Zij was onbegrijpe lijk veranderd. Haar blonde baar viel nu weelderig in zach te krullen om haar gezicht. Ze zag er opvallend verzorgd uit. „Alles wat ik gehoopt en ver wacht had, maar dit...." De vrouw was al even ver baasd.'„Domineezei ze en een glimlach gleed als een zonne straal over haar gezi:ht. Zij nam spontaan de haar toegesto ken hand. „En? Uitgevochten?" vroeg Erik. „Was het uw gebed of het mijne? Of nee, het mijne zeker niet. Daarvoor was ik te opstan dig. Maar u geloofde toch zelf echt wat u tegen mij zei! Ik had me al voorbereid op een bitter einde en dan lig je met alles overhoop. Maar het is ge bleken dat ik niet heb wat de dokters vreesden en waar ik zelf innerlijk van overtuigd was. De doodsdreiging is nu weg. Ik kan weer ademhalen, ik mag naar m'n kinderen te rug". Dat klonk als een jubel. Ze zweeg even. Toen vervolgde zij: „Weet u, ik kreeg een heldin naast me op de kamer en in haar ontmoette ik God zelf en vond de weg, hoe die ook ge weest zou zijn. De wonderlijk ste ervaring van mijn leven. Ik zal die vrouw nog vaak bezoe ken, da's zeker." Erik zei: „Ik schaam me een beetje. Uw geloof was eerlijker en sterker dan het mijne. De twijfel is onze aartsvij ind. Ik wens u een verder spoedig her stel." Intussen reed de trein voor en hij zag de vrouw fier, recht op, instappen. Het: „U geloofde toch zelf echt wat u tegen mij zei", was bij hem ingeslagen als het weer licht. U geloofde toch zelf... Nee. hij had het niet geloofd. Vandaar zijn verwondering. Een kwartier later temperde Walter de vreugde, toen Erik hem het verhaal van de vrouw had verteld. „Oh" zei hij, „je bent ambitieus, romantisch en dichterlijk. Maar ik zie het won der niet zo zitten. Die vrouw had eenvoudig niet wat zij dacht te hebben en keerde opge lucht naar huis, dat is alles." „Nee", zei Erik beslist. „Die vrouw heeft ervaren dat God er werkelijk is en dat Hij haar ook door de dood zou hebben geholpen. En als dat werkelijk heid wordt, dan wordt het le ven aanvaardbaar. Voor mij is dit de kracht van het Paasevan- gelie: „Zo Christus niet is opge wekt. zo is onze prediking ijdel en ijdel is ook uw geloof. Maar nu: Christus is opgewekt!" Dat wordt mijn preek morgen, Wal ter, en dat heeft niets meer met mijn aanleg te maken, dit is geloven! Kom je nog luisteren of niet?" Walter lachte en zei: „Natuurlijk kerel, misschien ontdek ik het wonder toch nog." Niet een luchtvaartmaatschappij, maar een verbond van con sumenten bracht het in luttele jaren tot 's werelds grootste in tercontinentale luchtcharterorganisatie. CO-OP Nederland in Utrecht, de centrale der vaderlandse verbruikscoöperaties, waarbij 400.000 gezinnen zijn aangesloten, verzorgt thans meer dan 125 retourvluchten per jaar naar vele bestemmingen in de Verenigde Staten, Canada en Australië. Voor het bepaald goed kope transport over de wereldzeeën worden de grootste en de modernste straalpassagiersvliegtuigen gebruikt. De KLM met haar sublieme service en culinaire verzorging is contractant voor de Australië-vluchten. De gemiddelde bezettingsgraad van de door CO-OP gecharterde vliegtuigen bedroeg vorig jaar 98.9 procent. Ook dit is een grootheid, die door geen luchtvaart maatschappij ter wereld wordt ge haald. Zelfs als dit cijfer 20 pro cent lager lag, zouden de grote vliegtulgexploitanten er nog hun vingers bij af kunnen likken. Vanwaar dat éclatante succes? Hoe kan het luchtvaartbedrijf van een consumentenverbond in nog geen vijf jaar uitgroeien tot de grootste op het gebied van inter continentale vluchten op Moeder Aarde? „Het Is eigenlijk niet eens,- zo moeilijk geweest", zegt de heer G. A. J. J. Gadet, verkoopleider van CO-OP Nederland en initiatiefne mer. „Men moet weten wat in de luchtvaart tot de mogelijkheden en tot de onmogelijkheden behoort, 't Ging er du9 in de eerste plaat6 om een juiste interpretatie van de bestaande bepalingen te geven. Dit betekende dat we verplicht wa ren ons op de hoogte te stellen van het nogal ingewikkelde voorschriftenpakket van de I.A.T.A., de internationale organisa tie, die belangen behartigt van de luchtvaartmaatschappijen. Daar naast natuurlijk ook van alle lande lijke richtlijnen zoals die van de Amerikaanse Civil Aironautic Board, een lichaam, dat vergeleken kan worden met de Rijkslucht vaartdienst in Nederland. Toen dit allemaal was gebeurd, zijn we met de vaststelling van de prijzen be gonnen prijzen, die zo scherp werden gecalculeerd dat ze zich zelf verkochten." Het publiek: voornamelijk ouders en andere familieleden van Neder landse emigranten aan de einders van de Oceanen, is inderdaad op die lage prijzen afgekomen. Het verschil mag er dan ook wel zijnl Normaal kost een lijndienstre tour Amsterdam - New York circa 1200 gulden. Maar met een ticket van CO-OP vliegt men al voor 549 gulden heen en terug naar Los Angeles. (Behalve naar New York en Los Angele6 worden ook vluchten ge maakt op Detroit, Chicago en Phi ladelphia. In Canada, waarvoor de prijzen naar verhouding even laag zijn. worden Toronto, Vancouver en Edmonton aangedaan.) Voor Australië gelden eveneens forse prijsverlagingen. Op basis van een afspraak met de regering daar vliegen ouders van emigran ten voor 2400 gulden heen en DOOR Link van Bruggen weer naar Sydney; Perth is goedkoper terwijl andere pas sagiers 2880 gulden voor een re tourticket betalen. De kosten van een gewoon lijndienstretour bedra gen 4.797 gulden! Hoe dit allemaal kan? Omdat er geen winsten (mogen) worden ge maakt. En ook omdat er een voor delige exploitatie kan worden op gezet door de hoge bezettings graad. Voor chartervluchten tegen gere duceerde prijzen komen volgens de I.A.T.A.-bepalingen o.a. vereni gingen in aanmerking, die niet zijn opgericht met het doel luchtreizen te organiseren. Als verbruikersor ganisatie voldoet CO-OP Neder land geheel aan deze voorwaarde. Bovendien functioneert een vereni ging (Inter CO-OP Kontakt) in Ne derland en In Duitsland, die o.m. tot doel heeft de vorming van stu dieclubs en het organiseren van Internationale jeugdvakantles, ta lencursussen, studie-uitwi9seling etc. In andere landen zijn afdelin gen in oprichting. De onstuimige groei van de grootste intercontinentale luchtchar terorganisatie ter wereld (zowel wat betreft de vlieggelden als de tonkilometers) gaat nog onvermin- Startklaar voor familiebezoek aan de andere kant van de wereld. De voorbereidingen, de formalitei ten en het pakken zijn achter de rug. Even rust voor de aanvang van de grote reis. derd door. Het uit sociale beweeg redenen opgezette nevenbedrijf van CO-OP Nederland blijkt steeds meer weerklank te vinden bij een publiek, waarvoor de grenzen der continenten langzaam maar zeker vervagen. Dit jaar hoopt men 25.000 passa giers naar andere werelddelen te vervoeren. Eveneens voor dit jaar staan, alleen voor Australië, nog twaalf retourvluchten op stapel, terwijl er al drie zijn uitgevoerd. „Misschien", aldus de heer Ga det, „is de tijd niet ver meer dat we nog goedkopere aanbiedingen kunnen maken. We achten het be paald geen nadeel dat het reizen aan vaste data gebonden is. Niet alleen omdat er nogal wat keuze is de verblijfsduur kan zich uitstrekken van drie weken tot vier maanden maar ook omdat er grote prijsverschillen tegenover staan, alsook een verzorging en begeleiding van huis tot huis." bijlage Van HET KWARTET De itwerdamn^r. Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courain» Dordts Dagblad 'lÉlliii!

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17