EEN SCHRIJNENDE SMART COC in bij de voor beroep Kroon Ambonees gezin uit huis gezet Uit de Haagse hof geplukt Mr. Ewoudt Vermeulen vecht voor de Ambonezen Mariniers hebben St. Maarten bezet Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten VN-raad veroordeelt Israël Golfbreker Pauwen voor de prins Veldslag in Foxhol 9 DOOR De dierenwinkel deed me opeens bedenken, dat de turfmolm voor poes Jeroen op was. Een kleine moeite even binnen te stappen en nieuwe voorraad in te slaan. Het pand bleek geheel verlaten te zijn. althans noch achter de toon- Ibank noch bij de aquaria die in rijen, al dan niet bewoond, stonden opgesteld was geen mens te beken nen. Ik drentelde wat heen en weer. Besluiteloos of ik maar weer ver dwijnen zou; de winkelbel nog eens zou laten rinkelen of maar afwach ten. Een lege winkel heeft iets be klemmends. Iets van onwelkom zijn als je denkt met open armen ont vangen te worden. Op de toonbank lagen wat plastic zakjes tdrfmolm en om de te ver wachten transactie te bespoedigen legde ik vast een zakje apart voor me op de toogi „Niet gappen....!", ruzieachtig fel gierde de stem door de verlatenheid. Van schrik liet ik het zakje val len; wat een situatie! Maar geen mens verscheen. Toen zag ik de kooi met de kake toe, die kraalogend me beloerde. Ik pakte het zakje op en om ver dere beschuldigingen te voorkomen legde ik het weer op de stapel. De vogel liet een goedkeurend gefluit horen. Wat nu? Weglopen durfde ik hele maal niet meer. Het beest lette nauwkeurig op me en het leek me het beste maar iets vriendelijks te zeggen. „Zo Lorre", begon ik, maar hoorde zelf hoe schor en vreemd het daar klonk tussen het wazig groen, de stomme vissen en stapel turfmolm. Lorre Toch bleek ik goed geschoten te hebben, want Lorre boog de kop en brauwde: „Lekker schatje..." Ik voelde me opleven. „Waar is de baas?" probeerde ik. „De gek. de gek, de gek..." riep Lorre. Benauwd keek ik naar de achter kant van de winkel, daar ergens moest de baas toch eens te voorschijn komen. Maar Lorre bekommerde zich ner gens om. Hij scheen me een gesprekspartner te vinden. „Stukkie koek?", probeerde hij. „Heb ik niet...", opeens schoot het me te binnen dat ik nog een suiker klontje als reserveenergieopwekker in mijn tas heb, „Wel een klontje..." Lorre gluurde, terwijl ik het op diepte, pikte begerig in de tralies en bauwde: „Lekker". Maar het klontje was een te leurstelling. Hij liet het achteloos vallen. „Stukkie koek", comman deerde hij. Toen er niets kwam: „Gek. gek, gek..." Waarop hij de tactiek veranderde en vleiend verder ging: „Schatje, Lorre lief..." Ik beaamde dat en spoedig waren we in een opgewekte conversatie. Plotseling stokte Lorre, klapte de «navel dicht en wendde zich af. Ik hoorde een sloffende stap en eindelijk, daar was de baas. Kocht mijn turfmolm en compli menteerde hem over zijn mooie vo gel. Hij keek me mistroostig aan: ..Die, die raak ik aan de straatstenen niet kwijt Hij kletst me de oren van het hoofd, maar zodra er een klant is zwijgt hij in alle talen..."" Ik heb maar niet verteld, wat Lorre mij allemaal gezegd heeft. UTRECHT Minstens dertig in ons land verblijvende Ambo- nese gezinnen worden bedreigd met uitzetting uit hun woning, omdat zij weigeren huur te betalen of een toegewezen woning te betrekken. Dit verneemt het ANP van mr. H. J. Ewoudt Vermeulen, die als pleitbezorger van de 30 Ambonese gezinnen optreedt in door de Staat der Nederlanden aangespannen procedures, waarbij ont ruiming van de woningen in woonoorden de inzet is. Roy Orbison getrouwd LONDEN Amerikaanse popzan ger Roy Orbison is gisteren in Nash ville (Tennessee) getrouwd met Bar bara Anne Wellhonen Jakobs (19), dochter van een rijke Duitse in dustrieel. Deze had zijn personeel een dag vrijaf gegeven ter gelegenheid van het-hurwelijk. Twee jaar geleden kwam de eerste echtgenote van Orbison, Claudette, bij een motorongeluk om het leven. Vorig jaar kwamen twee van zijn drie zoons bij een brand in zijn wo ning in Tennessee om. Het gaat dan om overeenkomsten gesloten in een dwangpositie, die niet ontstaan door bedreiging, maar door omstandigheden waar de wederpartij misbruik van heeft gemaakt. De Ho ge Raad heeft in 1957 de mogelijk heid aanvaard dat in bepaalde geval len contracten op grond van misbruik van omstandigheden nietig -kunnen worden verklaard wegens ongeoor loofde oorzaak. De Staat heeft naar het oordeel van de raadsman de met de Ambone zen aangegane, bruikleen van woon ruimte in— een woonoord eenzijdig beëindigd, waarmeq, artikel 1374 van het BujÉèetlijk Wetboek zou zich overtreèert. Mr. Ewoudt Vermeulen beroept zich daarbij op de bepaling, dat overeenkomsten niet kunnen worden herroepen dan met weder zijdse toestemming. Eenzijdig De Staat stelt - zich erop. dat hij moeilijk een woonoord met kamplei ding kan handhavén terwille van en kele gezinnen. Mr. Ewoudt Vermeu len daarentegen meent, dat zijn cliënten de grootste schade lijden. Het 18-jarig verblijf buiten hun va derland is een onzegbaar leed, zo meent hij, „hetwelk door de zeer laakbare behandeling van de Neder landse overheid geworden is tot een schrijnende smart". De huren voor de woningen zouden zij bovendien niet kunnen betalen. De rechtvaardigheid en de goede trouw brengt mee, dat wanneer de Staat aan Ambonezen toezegt hen in behoorlijke kampen te zullen onder brengen (bruikleen), volledig voor hen te zullen zorgen en hen zo spoedig mogelijk naar hun vaderland te zul len terugbrengen, dit dan ook ge beurt, zo is het oordeel van de in Arnhem werkende en in Utrecht wo nende advocaat. Wanneer de Staat nu om hem mo- verende redenen de Ambonezen al 18 jaar in Nederland doet blijven, eist de rechtvaardigheid dat de Staat de ze beloften nauwkeurig nakomt. Als de bouwvalligheid van de woonoorden daartoe aanleiding geeft of de grondhuur anderszins te hoog wordt, moet de Staat de Ambonezen op zijn kosten in huisjes onderbren gen, vindt mr. Ewoudt Vermeulen. „De staat moet gaan begrijpen dal de verbindende kracht van het recht, zelfs van het privaat recht, niet afhangt van de wil van de over heid. Het beginsel, dat recht geldt omdat het recht is, brengt mede. dat de Staat terzake van eigendom of daaruit voortvloeiende rechten, over schuldvorderingen en andere burger lijke rechten, evenals een pri vaat-persoon, in rechte kan worden aangesproken en door de rechter kan worden veroordeeld." (Advertentie) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Dcumalfsche pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algcsal-balsem Onmiddellijk in de huid doordringend, werk' Algcsal diep op de weefsels in tot aan di haard van de pijn (zonder oppervlakkig! warmtesensatie of irritatie van de huid li veroorzaken) en doorstraaltverlichten' weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen en stijfheid makci spoedig plaats voor een durend gevoel va' verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd eon tube Algcsal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. cn drog. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De Neder landse vereniging van homofie len (COC) gaat in beroep bij de Kroon tegen de weigering van minister Polak (justitie) om de statuten van de vereniging koninklijk goed te keuren. Het COC vreest dat deze afwijzing de emancipatie en integratie van de homofielen in onze samenleving zal schaden, ondanks het feit dat in ver gelijking met de motivering in 1963 enige vooruitgang is geboekt. De minister had gisteren in een brief aan de Eerste Kamer meege deeld dat hij de statuten niet kon goedkeuren op gronden „ontleend aan het algemeen belang". Hij deed dat „met duidelijke tegenzin". De vereniging van homofielen vindt dat de minister in zijn brief een eenzijdige en nodeloos onwelwil lende voorstelling geeft van de feite lijke werkzaamheid van het COC. Er wordt te veel nadruk gelegd op een detail van het verenigingswerk (wat betreft de gehuwde leden). „Juist de suggestie dat het COC opzettelijk contacten tot stand brengt, voor wie dan ook, achten wij uiterst ongeluk kig. Dit spreekt des te meer omdat vooraanstaande Nederlanders onze aanvraag om koninklijke goedkeu ring hebben ondersteund". De vereniging is tenslotte „geschokt door de mededeling van de minister dat de vereniging na het vertrouwelijk overleg heeft laten we- NEW YORK De Veilig heidsraad heeft gisteravond met elf stemmen vóór en vier ont houdingen (VS, Engeland, Co lumbia en Paraguay) de aanval len van Israël op Jordaanse dor pen en bewoonde gebieden ver oordeeld en Israël gewaar schuwd dat bij herhaling sancties worden overwogen. De resolutie was ingediend door Pakistan, Se negal en Zambia. Amerika en Engeland onthielden zich van stemming omdat in de reso- 'utie de guerrilla-oorlog van de Ara- 'teren niet tevens werd veroordeeld, ''aarnemers menen dat hierdoor de x>p Op succes bij de viermogendhe- 'n-besprekingen over het Nabije ^ten is verminderd. De Israëlische afgevaardigde zei na debat, dat zijn land deze komen- besprekingen niet kan vertrouwen ndat één van de deelnemers, de 'wjetunie. blijk gegeven heeft het •ns te zijn met het Arah'c ->e van guerrilla-strijd. Andere afgevaardigden zeiden dat 'e resolutie zonder steun van de VS ?n Engeland weinig meer uitwerking zal hebben dan de voorgaande. m ten dat zij geen aanleiding vond haar standpunt te wijzigen". Hiermee wordt gesuggereerd dat wij bij dit overleg een onverzoenlijk standpunt hebben ingenomen, hetgeen feitelijk onjuist is. In de Eerste Kamer, waar de brief van minister Polak werd besproken, stelden de vier regeringspartijen zich geheel achter de bewindsman op. Al leen de socialist dr. E. Brongersma had kritiek. Hij verweet de minister „onwil". Het besluit van de minister deed jhr. dr. Van Meeuwen (kath.v.) een groot „genoegen". Prof. Verdam (a.r.) en mr. Piket (c.h.) deden wat minder uitgelaten. De liberale senator mr. Delprat stemde ook in met het besluit van de minister, maar hij vroeg zich tegelijkertijd af of het pre ventieve toezicht van de overheid bij het verlenen van rechtspersoonlijk heid wel juist is. Dr. Van Meeuwen zag niet in, waarom de weigering van de mi nister de homofielen van de hetero- fielen zou discrimineren. Zou de mi nister het COC wel koninklijk heb ben erkend, dan zouden juist de eersten worden bevoordeeld boven de laatsten, vond hij. Correspondent Tass: MOSKOU De correspondent van het Russische persbureau Tass in Den Haag, Joeri Kornilow, schrijft, dat na de Britse bezetting van het eilandje Anguilla Nederlandse mari niers een dergelijke „overwinning" op de bewoners van het naburige ei land Sint Maarten hebben behaald. De Nederlandse kruiser De Zeven Provinciën en de onderzeebootjager Amsterdam zijn volgens de cor respondent met mariniers aan boord naar Sint Maarten gezonden nadat de bevolking van dit eiland „haar ontstemming over het optreden van de Britse kolonialisten en haar soli dariteit met de bewoners van Anguil la had betuigd." „De operatie om de orde te hand haven op Sint Maarten", zo vervolgt de correspondent, „wordt streng ge heim gehouden, maar het is niet ge lukt haar helemaal buiten de publici teit te houden. Zo meldt het blad Trouw, dat een eigen correspondent op de Nederlandse Antillen heeft, dat de kruiser op de rede voor anker is gegaan, dat de mariniers zijn geland en het vliegveld hebben bezet. Allen die op het eiland aankomen worden gecontroleerd. Ten slotte verklaart de correspon dent: „In officiële kringen In Den Haag zwijgt men over de operaties van de Nederlandse oorlogsschepen in de Caribische zee. Men begrijpt wel, dat de kolonialistische kanon- neerboottaktiek vandaag in de Ne derlandse en internationale publici teit slechts ontstemming en protest kan wekken." (Trouw van vanmor gen ontkent dat het een correspon dent op de Antillen heeft en dat het geschreven zou hebben over „bezet ting" van het vliegveld) Het beleid van de Staat is erop gericht de woonoorden op te heffen etn de Ambonese gezinnen te huisvesten in normale woningen. Voor dit doel werden aan vele ge meenten extra contingenten woning wetwoningen verstrekt. Voor de president van de rechtbank in Roer mond dienden zoals we gisteren meldden, korte gedingen tegen vier Ambonese gezinnen en een al leenstaande Ambonees, die weigeren het woonoord Tungelroy bij Weert te verlaten. Van de oorspronkelijke 35 gezinnen zijn er 30 verhuisd en de Staat der Nederlanden wil de resterende vijf nu door een uitspraak van de rechter dwingen de hun toegewezen wonin gen in Weert te betrekken. De be trokkenen werd per 2 november jl. de huur opgezegd, maar ze weigeren te vertrekken. ren op zich zou nemen tot zij zijn afgevloeid, d.w.z. zijn teruggekeerd naar hun plaats van herkomst. De Hogë Raad' verbood de Staat op 2 maart 1951 de 5000 ex-KNIL-mili- tairen en hun gezinnen in de „macht van de Republiek Indonesië achter te laten". Zij werden daarna op militair dienstbevel naar Nederland overge bracht. Niet gehoorzamen zou als dienstweigering worden beschouwd. Op al deze gronden meent mr. Ewoudt Vermeulen, dat de Staat de Ambonezen niet kan verplichten tot het betalen van huur. Hooguit kan daarover tussen partijen worden on derhandeld. Autoritair In 1956 werd de volledige over heidszorg ten aanzien van de Ambo nezen vervangen door een gedeelte lijke. Mr. Ewoudt Vermeulen zegt daarvan, dat deze inkrimping van de overheidszorg in de praktijk geschiedde door oplegging van bovenaf, dat wil zeggen naar zijn mening autoritair. Onder bedreigin gen met het inhouden van diverse faciliteiten e.d. zouden vele Ambone zen langzamerhand zijn gezwicht. In zijn pleidooi voor de rechtbank president in Roermond heeft mr. Ewoudt Vërmeulen onder meer be toogd. dat ook al zou de rechter een beroep op dwang afwijzen, er dan in ieder geval misbruik van omstandig heden resteert. Dit is een wilsgëbrek dat niet als zodanig in het' Burgerlijk Wetboek is gereseld. maar wel in het ontwerp-Burgerlijk Wetboek. Prins Claus heeft gisteren omdat prins Bernhard in Ame rika was voor de rouwdienst van Eisenhower de nieuwe vleugel geopend van het com plex van de Unilever research- laboratoria te Vlaardingen xoaar men onder meer zich bezighoudt met smaakproeven: men analy seert een Afrikaanse bes, die ons op een keerpunt zou kunnen brengen omdat hij zuur kan ver anderen in zoet. De opening ge schiedde gisteren volgens- een niet-geijkt patroon: geen hendel en geen lint, maar door het uit een zilveren amfora gieten van oppervlakte-actieve stof op het water waardoor de kunstmatige golfjes worden gedempt. Op de foto: de prins pacificeert het wa ter. Trots als een pauw met de tot standkoming van de geregelde verbinding IndiaNederland en om dit feit op passende en originele wijze luister bij te zet ten heeft de luchtvaartmaat schappij AIR-INDIA besloten prins Willem-Alexander met een levend pauwenpaar te ge denken en dat zal dan vandaag gebeuren door de charmante stewardess Rita Kaul, dié hier op de foto met pauw Mohan poseert. -Metgezellin Mohini was er wel bij, maar zij had een schichtige aversie voor de fotograaf. Beiden zullen echter zich volkomen op hun gemak voelen in de paleis tuin met een prins-eigenaar, even trots als zij Reeds om tien uur 's ochtends was de ontruiming van het huis begonnen. Direct al sneuvelde een ruitje in de voordeur toen de oudste zoon wilde beletten dat hét huisraad naar buitén werd gebracht. Hij had een mes in zijn hand maar maakte er geen ge bruik van. Ondertussen zat mevrouw Latupe- rissa boven met een drie weken oude baby, die van de dokter wel mocht worden vervoerd, maar niet op straat mocht blijven. De vrouw weigerde het huis uit te gaan, omdat er niet voor ander onderdak voor het gezin was gezorgd. Spreek je moerstaal Dezer dagen stond in d»t blad een treffende foto, tonende hoe guur het in Groningen was geweest. „Stormy weather" stond er boven. Dat was nu eens duidelijk, pittig, niet zo alle daags, de spijker op de kop. Wat een geluk toch dat er vreemde talen zijn om feilloos die fijnere scha keringen uit te drukken, waarvoor het Nederlands eenvoudig geen woorden kent. Welk een diepe zin ligt er in het Engelse woord „Storm", wanneer men het vergelijkt met ons nuchtere, lege, kale Nederlandse woord „storm". (Let op de uitspraak) En. ja, als het dan is, wat wij noe men „geen weer", dan kunnen we het maar beter hebben over „weather". Voor zo iets slechts moet je wel in Engeland zijn! Misschien, valt te overwegen in dit blad een rubriek in te lassen „Engels voor dagelijks gebruik". Gemakkelijk om deze krant te lezen en bijzonder nuttig om bij hét 'winkelen te begrij pen wat men ons eigenlijk wil verko pen. Zonder Engels woordenboek valt dat tegenwoordig niet zo mee. In ernst: het culturele peil van een yolk is af te lézen aan de rijkdom van rijn woordenschat. Indien men aan het taaltje, dat ons tegenwoordig vaak, wordt voorgezet, ons cultureel peil af meet, ziet heter bij ons dan maar dunnetjes uit. Hopelijk valt "dit wat mee. Laat ons eens proheren wat er uit de bus komt wanneer wij gehoorza men aan de leuze: „Spreek je moers taal." Den Haag Ir. H. G. C. Cohen Stuart PvdA en KAP In zijn rede te Rotterdam heeft mr. B. W. Biesheuvel over de politieke gebeurtenissen van de laatste tijd vergeten te zeggen, dat hij indertijd met Schmelzer en zijn (ietwat in de mist verloren geraakte) vriend Mellë- ma op de televisie de afspraak heeft gemaakt: samen uit, samen thuis. Daarom vraag ik me af of hij dan •nog wel open staat naar alle kanten, want wie a zegt moet ook b zeggen. Ik hoop, dat de a.r. radicale achter ban het beoogde samengaan zal ver hinderen. Ik ben zeer ingenomen met de afwijzing door de PvdA van de wel zeer onbetrouwbaar gebleken 'KVP. De a.r. spijtstemmers zou ik willen 'herinneren aan de bekende ezel, het niet bijzonder intelligente beest dat zich geen twee keer aan dezelfde steen stoot. Den Haag H. Hicmstra Laakbaar Mr. Ewoudt Vermeulen verwijt de Staat een laakbare behandeling van de Ambonezen. Hij heeft de presi dent van de rechtbank in Roermond gevraagd de eis van de Staat af te wijzen. De president heeft geen da tum voor de uitspraak bepaald. Hij zal zijn beslissing dezer dagen aan partijen kenbaar maken. Mr. Ewoudt Vermeulen meent, dat na de soevereiniteitsoverdracht in 1949 de 5000 Ambonezen en hun fa milies als ex-KNIL-militairen naar ons land zijn gekomen. Bij tractaat van 14 juli 1950 werd overeengekomen, dat de Nederlandse ex-KNIL-militai ren de status van landmachtmilitai ren zouden krijgen, al dan niet tijde lijk. Teneinde aan de Nederlandse rege ring de gelegenheid te geven haar verplichtingen tegenover de voorma lige KNIL-militair'en van Indonesische landaard op passende wijze te ver vullen, werd afgesproken dat de Ne derlandse regering de volledige ver antwoordelijkheid voor deze militai- Pas in de middag liet haar man haar weggaan naar buren nadat hij, overleg met z'ri advocaat mr. H. J. Ewoudt Vermeulen te Utrecht en het hoofdbestuur van de VRAMS, de be langenorganisatie van de ongeveer 5.000 ex-KNIL-militairen, had toege geven. De twee oudste kinderen weigerden echter. De heer Latuperissa zelf haal de tenslote z'n dochter uit het huis. De zoon bleef echter en lokte vervol gens de vechtpartij uit. Acht jaar De wel wat absurde situatie doet zich hier voor dat acht jaar geleden de heer Latuperissa werd gedwongen het huis te betrekken. Z'n gezin be hoort tot de groep van 20 gezinnen die acht jaar geleden werd gedwon gen een Amborinezénkamp bij Fin- sterwqlde te ontruimen. De Ambonnezen werden toen onder begeleiding van zwaar bewapende Het vastklampen aan principes blijkt op den langen duur Ofltzettltld tenminste voor het gezin Latu- n-JiJing perissa te Foxliol desastreuze gevolgen te hebben. Zij hebben in hun woning aan de Roerdomplaan vanaf 1961 geen huur betaald omdat de regering hen in die tijd kosteloze huisvesting had beloofd, maar de rechter dacht er nu anders over en stelde de huiseigenaar, in dit geval het Rijk, in het gelijk: het gezin is dus gisteren volgens rechterlijk vonnis op straat gezet. Op de foto: mevrouw Latuperissa verlaat met haar drie weken oude baby het huis. Op de achtergrond haar echtgenoot die mismoedig zijn dakloos gezin (en huisraad) overziet. (Vervolg van pag. 1) Intussen ging in de reeds leegge haalde woning de vechtpartij door. De politie en ook een aantal Ambon nezen namen de deurwaarder in bescherming. De Ambonnezen doken de ramen door het huis in en uit om van verschillende kanten te kunnen aanvallen. Toen ze tenslotte door de politie de deur uit waren gewerkt, bleef de heer Veenstra nog tot half negen verschanst zitten in de woning. De politie bewaakte hem. Later werd de heer Veenstra tus sen een aantal politiemensen in naar een wachtende politieauto gebracht. Baby politiemensen naar Foxhol gebracht, waar ze in huizen van domeinen on der werden gebracht. De heer Latu perissa heeft echter altijd geweigerd z'n huur te betalen. Ook met verschillende andere Am bonnezen elders in Nederland is dat het geval. De Ambonnezen voelen zich verraden door de regering, omdat hen als ex-KNIL-militairen een klei ne 20 jaar geleden gratis huisvesting werd beloofd in Nederland. Later werd dit echter ongedaan ge maakt. In Foxhol zitten nog drie ge zinnen die geen huur willen betalen en in de komende weken zouden ook deze gezinnen uit huis worden gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9