In optocht naar de pomp, het symbool van reinheid Noodlanding in Valkenburg Botel Nieuwkoop geopend Bewoners moeten tuin beter onderhouden Twee WARMONDSE jongens gaan in ademstaking Afscheid deken W.P.M. Haring Nu walmuur en riool aan even zijde Rapenburg Jongens betrapt bij vuilstorten Grote opdrachten voor de N.E.M. NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 2 APRIL 196» hasselman en "l [Dander haalt de unieke spectrum meubelkollektie naar leiden! van 28 maart tot en met 12 april, dagelijks van 9 tot 6 uur paasdagen gesloten breestraat I46 botermarkt 21-22 André van Elhurg (links) en Gerard Hartveld (rechts) die zaterdag voor vier dagen in honger- en ademstakinggaan om te protesteren tegen de mi lieuverontreiniging. Foto Van der Horst illllinillllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllilliillllllllllllin ademen van verontreinigde lucht even slecht zijn als het zwemmen in vervuild water?" Gert: „Het is gewoon te gek hoe ze met die giftige gassen omspringen. Ons leefklimaat is hard op weg ernstig te vervuilen. In het land, op het land, in het water en in de lucht. Overal kunnen we resten aantreffen van huis- en fabrieks- afvalstoffen. Niet alleen hier in Warmond maar overal. De Rand- .stad Holland dreigt een onbe woonbaar gebied te worden. Vooral de grote industrieën in de steden zijn 'de grote boosdoeners, neem Progil en Hoogovens maar. Ook in de Maasvlakte gaan ze nu weer bouwen. Het wordt gewoon te erg." Hij pakt een boekje van dr. C. J. Briefergetiteld „Zilve ren sluimers en verborgen geva ren." „Hier, dit zou iedereen moe ten lezen. Dan werd het de massa misschien eens duidelijk, welke gevaren dreigen." Verdel ging Jn de kamer staat een bak met bloemkoolbladeren met in het hart rotte appels. Hij biedt er een aan op een prikker die midden in het rotte gedeelte van de vrucht is geprikt. Inclusief DDT. De ver delgingsmiddelen zijn het grote gevaar voor de mens. In eerste in stantie gebruiken ive het voor de planten maar omdat het niet ver gaat krijgen wij het op den duur ook naar binnen. Bestaat er dan geen kans dat het mensenlichaam zich op den duur aan de chemicaliën zal aanpassen? André: „Ik geloof van niet. Zeer zeker niet met de snelheid waar mee het nu gepaard gaat. De vis- steiite en vogelsterfte zijn de eer ste symptomen." Hoe zijn jullie erop gekomen om een actiecomité op te richten? „O dat is heel romantisch gegaan. Op een mooie zondagmorgen liep ik met mijn hondje in het bos te wandelen. Opeens zag ik allemaal rommel op de grond liggen en ik zag ook een kievit en ik dacht dat past toch eigenlijk niet bij el- LEIDEN Het afscheid van deken W. P. M. Haring van Leiden zal twee ledig zijn: afscheid van de parochie van St. Lodewijk en afscheid van de stad en het dekenaat. Het afscheid van de parochianen heeft plaats op Eerste Paasdag. De deken zal om kwart vóór 10 de plechtige Paasmis opdragen en daar bij een afscheidspreek houden. Dinsdagavond 8 april 8 uur zullen parochianen en oud-parochianen af scheid van de deken kunnen nemen in de St. Liduinaschool, Lammen- schansweg 6. Op 11 april heeft het officiële af scheid plaats van stad en dekenaat. Om 19.30 uur is er een plechtige mis in de Lodewijk. Tijdens deze mis zal de deken een toespraak houden. Om 21 uur volgt een receptie in de foyer van de Stadsgehoorzaal. VOORHOUT Op Goede Vrij dag is de gemeentesecretarie de hele dag gesloten. Wethouder Huigsloot houdt die avond geen spreekuur. ZOETERVVOUDE Op vrijdag 4 april is het gemeentehuis gesloten. A ndré: „Het is natuurlijk niet overal even erg, maar we moe ten er ook voor zorgen, dat ei- straks ook nog geleefd kan wor den." Aan een wand hangt een af fiche en met zwarte letters staat er op geschilderd: „In Lommer- lust kunnen we niet meer zwem men, in de Leede mag je niet meer zwemmen, wel vissen. In de Kaag wordt het gevaarlijk om te zwemmen." Een pot vuil nat in deze waterrijke omgeving. Het klinkt allemaal mooier dan het in werkelijkheid is. André: „De behoefte aan zwem men kun je onderdrukken, de be hoefte aan ademhalen niet. In de lucht staan geen borden van ver boden te ademen". Zou het in- schoongemaakt worden en ook de dijk van de Zwanburgpolder. Adar de pomp Pot vuil nat \\ARMOND Twee Warmondse jongens, Gert Hartveld en André van Elburg zijn het zat nog lang ei- vergiftigd te worden. Zij hebben in het watercentrum aan De Kaag een actiecomité „milieu/veront reiniging" opgericht met als doel iedereen tegen de naderende ca tastrofe te waarschuwen. In een circulaire wijzen zij er op dat het een steeds dringerder zaak wordt lucht- en watervervuiling tegen te gaan. Zij zijn beslist niet de eersten die tegen de toenemende vervuiling ageren. Wel is het een novum dat zij dat via een vierdaagse adem- honger-staking doen. Want dat zijn deze twee Warmondse jon gens namelijk van plan. Zo maar een gek wild plan van twee on doordachte knapen, of steekt er meer achter? In een kleine kamer boven een War mondse drukkerij heeft André zijn kamer. Het vertrek is volge- stouwd met boeken- en meubilair en planten, vooral *ieel planten. Waarom een actiecomité? André (18 jaar), zwarte schoenen, zwarte broek, zwarte trui, dito colbertje, lang haar en een vlas baartje onder zijn kin: „We zagen dat het de verkeerde kant op ging. Het benauwt ons dagelijks dat giftige stoffen in de lucht en het water worden geloosd. Stof fen die een ernstige bedreiging vormen voor het voortbestaan van- de mens. Als we zo doorgaan gaan we er allemaal kapot aan. De op pervlaktevervuiling maakt van menig natuurgebied een ware vuilnishoop." Is het zo erg? wat leyei gaan doen". Hou je van de natuur? André: „O ja, als jongens trokken we al met ons kijkertje erop uit de polder in. Ik erger me als ik al dat papier en plastiek in de na tuur zie. Dit ageren tegen de ver ontreiniging is een soort zelfbe vrediging voor ons. We hebben tenminste het idee dat we er iets tegen doen. iets goeds". JLIOE is er op jullie circulaire ge reageerd? André: Ach de één gooide het on middellijk weg en de ander maak te er een vliegtuigje van. Maar het werd toch ook wel gelezen. We hebben er ook in ,,'t Slóepiè", de jongerensociëteit hier-in War mond over gepraat. Laatst was, hier een politieke hearing en toen werd er toch ook naar ons ge luisterd. Er wordt wel positief op gereageerd. Het actiecomité dat inmiddels tot 25 man is uitge groeid, ivil niet alleen ageren maar ook iets doen. Zo zal zater dag 5 april het bos bij het leeg staande seminarie te Warmond JNDRé: „Met de troep die we uit x het bos en van de dijk halen trekken we dan door het dorp om de mensen te laten zien wat voor rommel het wel is. De mensen gooien alles maar weg. In optocht gaan we naar de dorpspomp, dat is voor ons het symbool van de reinheid. We gaan dan vier dagen lang in tentjes op de dijk van de Zwanburgpolder in ademhonger- staking. We zetten een knijper op onze neus en doen een doek voor onze mond. Dat houden we dan vier dagen vol. Dat moet toch een zalig gevoel zijn om eens een tijdje niet in de stank te zitten. Zalig lijkt me dat. Daarna gaan we klaagliederen zingen op de dijk en gaan we onze eerste im pressies weergeven. Op de dijk van de Zwanburgpolder, die straks ook helemaal wordt volge bouwd. Daar hebben we nog tegen geprotesteerd met vele anderen, maar G.S. wezen ons verzoek af. Natuurlijk propageren we de na tuurbeschermingsgedachte ook. Zo zullen we nestkastjes gaan bou wen voor de vogels. Je moet je gevoel laten spreken". Geen herrie TT/E zullen er ook beslist geen rot- zooitje van maken", zegt Gert. aan zijn pijp lurkend, „we willen wel publiciteit, omdat het de goe de zaak dient. Maar herriemakers kunnen we er zaterdagmorgen niet bij gebruiken als we onze stille demonstratietocht houden. We zullen een goede indruk ma ken. Daarom maken we ook het bos schoon. De ouderen staan over het algemeen toch al zo sentimen teel tegenover ons". We willen ons echt niet achter de kreet scharen van „terug naar de natuur", maar we willen die na tuur ook niet verpesten en hij pakt een krantje. Dit hier zegt. hij, dit is glaskruid. In de grote flora staat het aangeduid met drie ster ren, dat betekent zeldzaam. Hier in Warmond kun je het nog vin den, maar hoe lang nog? André: „Met.de Kaagweek gaan we grote manifestaties houden. Maar ook willen toe ons eerst verder oriënteren in deze materie. We willen met alternatieven komen." Nog meer wensen André? „Ja we hopen dat de eerste fabriek die ze in de Zandpolder gaan bou wen. een gasmaskerfabriek zal zijn." VALKENBURG Omstreeks 4 uur gistermiddag heeft een heli kopter van het type Augusta Bell, kenteken 224, van het Marine vliegkamp Valkenburg een nood landing gemaakt op een weiland langs rijksweg 4 achter de sloperij van De Graaf. Oorzaak van deze noodlanding was een technische storing aan de staartrotor, waar door het toestel onbestuurbaar was geworden. Op het moment van de storing vloog de helikop ter, die terugkeerde van een oefenvlucht en op weg was naai de vliegbasis, op 100 meter, de hoogte, die officieel is voorge schreven. In de helikopter zaten drie men sen: de vlieger-luitenant ter zee eerste klasse C. H. Versteeg (39) uit Valkenburg, die het toestel vloog, de korporaal-vlieger B. Heinekamp (26) uit Wassenaar en de luitenant ter zee tweede klasse K. Jurriens (28). Kor por aal-vlieger Heinekamp raakte hij de noodlanding lichit ge wond. Hij klaagde over pijn in zijn rug. Het toestel zelf is vrij ernstig be schadigd. De staartrotor is afgebro ken bij de landing, maar naar de marinevoorlichtingsdiensit meedeel de, kan deze gemakkelijk worden vervangen. Verder werd het rech terportier totaal ontwricht. Technisch personeel van de ba-sis was gistermiddag druk bezig de schade te bekijken. Twee mare chaussees zorgden ervoor, dat het nieuwsgierige publiek, dat bestond uit wat kinderen, op afstand bleef. Een brandweerauto van het vlieg kamp was uitgerukt, maar toen bleek, dat er geen gevaar was voor ontploffingen, verdween deze een uur later. NIEUWKOOP Met het hysen van de familievlag aan de voorgevel van het gebouw heeft mevrouw J. de Geus-van Geest gistermiddag in aanwezigheid van een groot aantal genodigden, onder wie het voltallig college van burgemeester en wethouders van Nieuwkoop het nieuwe aan de Nieuwkoopse plassen gelegen hotel „De Watergeus" officieel in gebruik gesteld. In zijn begroetingswoord gaf de volgende zin van de heer De Geus, eigenaar van De Watergeus, nogal wat vrolijkheid: „Het schept ons rijke vreugde, dat men ondanks boze beraadslagingen de bouw van dit botel niet heeft kunnen stoppelen". In deze zin zijn namelijk de vijf namen verwerkt van de actiegroep, die tot het laatst heeft ge tracht de houw tegen te houden. Wateroverlast achter Boerhaavelaan en i\ Iariënpoelstraa l LEIDEN Lu antwoord op een brief, waarin bewoners van wonin gen aan de Boerhaavelaan en de Mariënpoelstraat voorzieningen vra gen tegen de wateroverlast in ach tertuinen, deelt de gemeente mee, dat uit een door de dienst van Gemeentewerken ingesteld onder zoek is gebleken, dat de drainage huis, die in de brandgang op hel binnenterrein is gelegen, voldoend aansluit op het gemeenteriool in de Boerhaavelaan, terwijl deze aan sluiting zelf ook goed functioneert. De uit 1965 daterende drainage werd in opdracht van heit bestuur van de polder Maren dijk gelegd volgens een door de Provinciale W a - terslaat gemaakt bestek. Ter be strijding van de hieraan verbonden kosten werd van de eigenaren en bewoners een bijdrage gevraagd. Voorzover kan worden nagegaan is de drainage grotendeels buiten werking. De oorzaak hiervan moet blijkens het. onderzoek vooral wor den gezocht in de omstandigheid, dat veel tuinafval bij de erfafschei- ding wordt opgeslagen en in het algemeen in hel slechte onderhoud van de tuinen. Hierdoor is de grond volkomen dichtgeslagen, waardoor afvloei van het water niet meer mogelijk is. De nabij de Don Bos- co-school gelegen tuinen, die goed zijn onderhouden, ondervinden geen wateroverlast. Destijds werd even eens wateroverlast ondervonden in de tuinen, gelegen tussen de wonin gen aan de Boerhaavelaan en de garage van de N.Z.H.V.M. Nadat ter plaatse vanwege de Provinciale Waterstaat een drainagebuis was gelegd, werd in het algemeen, mede door de goede staat waarin deze tuinen werden onderhouden, geen hinder meer ondervonden. De gemeente is dan ook van me ning, dat het achterwege laten van hst onderhoud van de tuinen ertoe leidt, dat het waiter niet kan wor den afgevoerd, mede omdat de doorgroeiende wortels van de strui ken in de nabijheid van de drai nageleiding verstoppingen veroor zaken. Als men ervoor zorgt, dat het Academische examens LEIDEN. 1 april Geslaagd: kand. ex. A' «risk. én nat.: de heren C P M Ver gouwen (Lelden), C Th v d Bunt (Goes): idem N 1: de heer F D de Roos (Lelden); idem F- mej. G E J Holtkamp (Leiden), de heren A H Platzek (Lelden). D van Dongen (Den Haag). C J J van Loon (Lei den): kand. ex. S2: de heren P A Th M Brand (Leiden). F S M van Kleef (Lel den): Idem Glde heer G J Gall (Leiden idem Kl: mej. J Boot (Leiden): doet ex. wiskunde: de heren M A' J G v d Vlugt c.I. (Llsse), R J van Wissen (t>en Haag): doet ex. natuurkunde: de heer J D J van Dijk (Leiden): doet. ex. schei kunde: de heer M M Springer (Leiden): kand. ex. C wlsk. en nat.: de heer M Hoogendoorn (Bennebroek); idem H: de heer P W C van Calsleren (Leiden). De heer De Geus zei verder bijzon der dankbaar te zijn voor de mede werking, die hem voor en tijdens de bouw is verleend. Hij gaf de verzeke ring, dat met dit botel slechts de re creatie in deze omgeving zal worden gediend en dat er beslist geen behoef te zal bestaan aan lawaai. Burgemeester Van Montfoort ver telde dat de bouw van dit botel niet minder dan twee enorme dossiers met talrijke brieven en stukken op het ge meentehuis heeft opgeleverd. Hij sprak de wens uit, dat nu het botel is geopend, ook de eensgezindheid en saamhorigheid in dit deel van Nieuw koop zal terugkeren. Hij complimen teerde niet alleen de familie De Geus met dit botel, maar de gehele ge meente. De heer De Geu,s bood burgemees ter Van Montfoort het eerste vaantje met het wapen van „De Watergeus" aan. Na het uitbrengen van een dronk op het welzijn van de familie De Geus, het botel en geheel Nieuwkoop en Noorden werden de gasten door het botel rondgeleid. SECRETARIS NVV VAN TILBURG OVERLEDEN UTRECHT Gisternacht is op 58-ja- rige leeftijd plotseling overleden de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het NVV, speciaal belast met buiten landse aangelegenheden. Hij had a] enkele keren een hartaanval gekregen. De1 heer Van Tilburg begon zijn car rière bij de vakbeweging in 1936 toen hij in dienst trad van de toenmalige Nederlandse vereniging van fabrieks arbeiders. In 1956 werd hij lid van het dagelijks bestuur van het NW. aan vankelijk belast met de loonpolitiek De heer Van Tilburg bekleedde nog een groot aantal andere functies op sociaal-economisch en maatschappe lijk gebied. LEIDEN De ingrijpende werk zaamheden aan de oneven zijde van het Rapenburg lopen op hun einde. Er is ca. 80 strekkende meter nieuwe walmuur gebouwd, een even lang riool met aansluitingen voor de aan grenzende panden gemaakt en een zinker naar de overzijde van het water gelegd. De gemeente denkt de bestrating van het Rapenburggedeelte vrijdag 4 april zover gereed te hebben dat het verkeer er weer gebruik van kan maken. Zo snel mogelijk na die datum gaat het werk aan de andere kant van het Rapenburg (even zijde) be ginnen. Ook hier moet ongeveer 80 meter walmuur worden vernieuwd en gelijktijdig riolering in de straat worden gelegd. Het riool loopt van dwars voor de Kloksteeg tot en met de Universiteitsbibliotheek. Er ko men vier schachten of rioolputten in. Evenals aan de andere kant zal het doorgaand verkeer gedurende het werk (ongeveer vier maanden) gestremd zijn. De afsluiting van Nonnenbrug en Kloksteeg is van korte duur. Verder zal het mogelijke worden gedaan voor voetgangers en fietsers het pad vrij' te houden zodat de bebouwing bereikbaar blijft. ZOETERWOUDE Het afgelo pen weekeinde heeft de politie en kele jongens aangehouden, die bezig waren vuil te storten op een illegaal ontstane vuilnisbelt aan de Oirtme- dijkseweg. Onlangs bracht de prot.- chr. fractievoorzitter B. C. van der Veer deze vuilnisbelt in een raads vergadering ter sprake. Hij stelde hier vragen over aan B. en W. en noemde het een schande, dat dit maar kon gebeuren. De burgemees ter had daarop geantwoord, dat hij er moeilijk de hele dag een agent bij kon zetten. tuinafval 'en de overtollige struiken worden verwijderd en d'e grond wore"'! omgespit, waarbij eventueel zijtakken aan de hoofddraineerbuis kunr.cn worden aangelegd, dan zal de w; sroverlast ongetwijfeld spoe dig afnemen. BttigerU jke stand LEIDEN Geboren: Celestino Alesandro Hendrikus z v I Podda en H P J A van Amersfoort; Cornelia Catharina Alida d v G H C Berbee en M J A Duivenvoorde; Maria Cor nelia d v A de Jager en M C van Beelen; Sonja Cornelia d v A W Groen en E C van der Maden; Albert Johannes Hermannes z v G Engels en H Bos; Hendrikus z v T H de Klu ijver en J F M Jonkman. Overleden: B Schaap ,71 jaar, man; W Oomsen, 92; jaar, manJ S Bors- bootn, 68. jaar, man; G. Boskpr, ,47 jaar, man; D A Liefhebber, 6 jaar, dochter; A van Dam, 82 jaar, wed. van C van Dam; H Albert. 64 jaar, wed van F A M Verzuu; H van dei- Zeeuw, 71 jaar, man; W C van den Akker, 71 jaar, man; C van Nieuw koop 28 jaar. man; W J P Mulder, 70 jaar, man; A F Baart, 70 jaar, echt- gen. van A Koet; C G M Brusche, 73 jaar, vrouw; C de Jong, 73 jaar, man; G F A Waldkötter, 84 jaar, man; A P M Boijen. 84 jaar, wed van P G J M van der Vyver. LEIDEN De N.V. N'ederlandsche EIcctrolasch Maatschappij te Leiden, behorende tot de Hollandsche Beton Groep, ontving het eerste kwartaal van 1969 verscheidene grote op drachten waardoor een belangrijke stijging van het orderbestand werd verkregen. Tol de miljoenenprojec- len behoren: Een complete zoutindampinslal- latie voor een zoutfabriek te Stade bij Hamburg. De zoutindampinstal- latie bestaat uit vijf indampers met ingebouwde verhitters. De grootste zoutindampinstal- latie ter wereld voor de Koninklijke Nederlandse Zoutindrustrie te Hen gelo, bestaande uit vier indampers met afzonderlijke omloopverhitters. Pijpleidingen voor de eenheden 6 en 7 van de Amer Centrale te Geertruidenberg. De montage van een chemische fabriek voor de Nederlandse Cyana- mid Maatschappij in de Botlek. Voorts boekte de N.E.M. een ex portorder: Een vinasse-ketel volgens N.E.M-ontwerp voor een alkoholfa- briek in Tsjechoslowakije. De ketelafdeling van de N.E.M is eveneens goed van werk voorzien. Van de Provinciale Geldersche Elek- triciteits-Maatschappij werd de op dracht ontvangen voor de levering van twee N.E.M. „steamrack" stoom ketels. De capaciteit van de ketels bedraagt 36 ton stoom per uur bij 36 at. en 450 C. De N.V. Nederlandsche Eleclro- lasch Maatschappij beschikt buiten de hoofdzetel te Leiden over vesti gingen in Oude Wetering, Sittard, Scheemda en Spijkenisse. J. van Ameyden notaris in Leiden LEIDEN De heer J. van Ameyden, kandidaat-notaris bij notaris Scheltens aan de Brcestraat. is bij Koninklijk besluit van 27 maart, benoemd tot notaris in het arrondissement 's-Gravenhage, met als standplaats Leiden. Hij volgt notaris W. S. Jongsma op, die per 1 oktober 1968 eervol ontslag kreeg in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Dc notaris-vacature werd waar genomen door de heer J. Schijf fe- len, eveneens kandL-notaris bij de heer Scheltens. Hef notariskantoor van de heer Van Ameyden zal over een aantal maanden worden ver plaatst naar Rapenburg 31. Het zgn. Boerhaavehuis verhuist omstreeks augustus/september naar de Boer haavelaan 31.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3