Twee studentenpastores uit jezuïetenorde gezet Graham trekt vooral jeugd Een stukgelezen boekje vanavond weer op tafel yfxsp Kerkeraad procedeert zonder het te weten Prijzen Em woord voor vandaag PROTEST PATER HERMANS Uw probleem is het onze.... HOOFDPIJN? fÜn! WITTE KRUIS Prof. Verdam: recht komt vaak achteraan Prof. Augustijn over functie van belijdenis Duitse kerken kiezen nieuwe presidenten OVER DE UITTOCHT UIT EGYPTE Paasadvertentie Katholiek Leven BEROEPINGSWERK ra T") Tt T? 1T» T""*' 7HÏ\n?S< WOENSDAG 1 APRIL 196» Deze lijdensweek staan we stil bij wat Christus niet deed. Het derde „niet" vinden we in Marcus 15 23 „En zij gaven Hem wijn met mirre gemengd, doch Hij nam die niet." Gisteren schreef ïk dat kenmerkend voor de gemiddelde mens is, dat hij zijn kruis niet wil dragen. Hij verzekert zich tegen ongelukken en onspoed. Hij neemt medicijnen tegen pijn. Hij verzet zich tegen de dood. Wijn met mirre was in Christusdagen een verdovingsmid del. Dit is de enige keer dat er iets van medelijden door breekt bij de mensen die Christus naar Golgotha sleepten. En dit medelijden uit zich dat ze Christus willen helpen om het lijden iet of wat te ontlopen. Ze willen Christus laten doen, wat zij zelf doen. En Christus weigert. Hij drinkt niet. Hij vreest het kruis niet. Hij heeft het kruis juist helemaal aanvaard. Hij heeft daar mee het oordeel Gods over de zonde van de mensen aan vaard. Hij erkent daarmee dat God rechtvaardig is. Hier wordt Christus als het ware de nieuwe Adam. De eerste mens was God ongehoorzaam en heeft in de loop der geschie denis zich altijd verzet tegen de gevolgen. De nieuwe mens is gehoorzaam en deelt in Gods recht. We lezen vandaag: Mattheus 27 11-26. Brieven «Jle niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding la verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Hulp van loers. Een van onze ou dere lezeressen zou graag in het be zit komen van het boek Begeerten des harten van J. L. F. de Liefde, dat in 1904 is verschenen. Zij zoekt al jaren bij de tweedehands boekhan delaren. maar het is haar nog niet gelukt. Is er wellicht iemand uit de lezerskring die dit boek bezit en het haar tegen vergoeding zou willen afstaan? Vraag: Wat betekent de naam Au- gustinus? Antwoord: Augustinus is de grote kerkvader die in 430 na Christus overleed. De naam is een bijvoeg lijke vorm van de naam van keizer Augustus (verhevene). Vraag: Onlangs kocht ik een man tel: de kraag en revers met bont. Aan de mantel hing een kaartje met het jpschrift: Gegarneerd met echt Feh. Van welk dier is dit bont af komstig? Antwoord: Feh is een andere be naming voor petit gris, een pelterij van de huid van de Russische eek- hooi n. Het is een „betere" bont soort. -naar over de prijs valt moei lijk ets te zeggen, daar er nog ver schillende prijsklassen zijn. Het vel kan uit de rug of uit de buik komen en kan uit verschillende landen af komstig zijn. Vraag: Graag had ik een onpartij dig oordeel over aardgas. Mijn schoonvader heeft nogal last van bronchitis. Is dat niet hinderlijk met aardgas? Blijft het huis er droog nij? Is kolenstook droger? Antwoord: De totale verbrandings- produk'en van aardgas bevatten een 'ets hoger percentage aan water damp dan bij kolenstook. Maar aan gezien deze produkten in beide ge vallen door de schoorsteen naar bui- te worden gevoerd, beïnvloedt de ze waterdamp het vochtgehalte van de lucht in de kamer niet, mits de afvoer in orde is. Vraag: Mijn moeder is opgenomen in een inrichting. Wij zijn in het ziekenfonds. Moet ik het boekje van de AOW afgeven aan dat huis, mo gen ze dan de hele AOW van moe der halen? We hebben een eigen huis. Ik heb een pensioen. Antwoord: De instantie die de ver pleging van uw moeder betaalt, heeft het recht de kosten voorzover mogelijk op uw moeder te ver halen, dus ook op haar AOW, zij het dat de verpleegde recht heeft op enig zakgeld. Uw eigen vermogen en inkomen doen hierbij niet terzake daar u niet behoeft bij te dragen in de verpleegkosten. Vraag: Een loontrekkende ont vangt een aanslag in de inkomsten belasting omdat hij nog inkomsten heeft van eigen vermogen. De in specteur slaat aan voor het bruto loon minus pensioenpremie, en trekl vervolgens 5 pet. verwervingskosten af. Het gevolg is dat het inkomen ƒ19,39 hoger is berekend, dan de belastingplichtige het berekent, om dat deze laatste 5 pet. aftrekt van het bruto loon voor verwervingskos ten. Het gevolg is dat de belasting plichtige in een hogere belasting- groep komt en ƒ44 meer belasting moet betalen. Op het bezwaar schrift antwoordde de inspecteur dat de correctie terecht is aange bracht. Antwoord: De berekeningswijze van de inspecteur is volgens de wet juist. Dit berust op de omschrijving van net begrip loon in de wet loon belasting: aanspraken die op een pensioenregeling berusten, alsook verplichte bijdragen ingevolge een pensioenreeeling. behoren niet tot het loon. Het loon is dus zoveel lager dan wat de belastingplichtige in zijn aangifte heeft vermeld. De uitspraak van de inspecteur is dus juist, de overweging echter niet. De overweging van de uitspraak be hoort immers de motivering in te houden. De opmerking dat de correc tie terecht is aangebracht, is geen motivering maar een conclusie. Vraag: Hoe kun je lid worden van de Bee-Gees fanclub? Antwoord: Het adres is Smaragd- horst 96, Den Haag. Weg pijn Want V helpt (en '.paan bovendien de maag) K Poeders, tabletten, cachets. slagformulieren ter ondertekening voor te leggen. Verwacht wordt, dat meer jezuïeten aan het ontslag van de Amsterdamse pastores konsekwenties zullen verbin den ten aanzien van hun eigen positie in de orde Niet verwacht Na het compromis, dat eind februari tot stand kwam in het conflict tussen bisschop Zwartkruis en de Amster- AMSTERDAM Twee Am- damse pastores had men niet meer sterdamse studentenpastores I verwacht, dat pater Arrupe een der- - I ppliiVp clan 7011 rlnpri Huub Oosterhuis en Ton van der Stap zijn door de jezuïetengene- raai pater Arrupe te Rome uit de jezuïetenorde gezet. Lno1i.lt no ann AAmvplf «lof liïi besluit na een gesprek, dat hg verleden week in Rome met de twee pastores had. Zij hebben hun ontslag geaccepteerd. De provinciaal van de Nederlandse jexuieten, pater J. Hermans, is het met de beslissing van pater Arrupe niet eens. Hij heeft geweigerd, om Oosterhuis en Van der Stap de ont- gelijke stap zou doen. Begin februari hadden de pastores Diakenenconferentie Chr. Geref. Kerken AMERSFOORT Woensdag 16 april zal in de Ichtuskerk, Groote Haag, de jaarlijkse diakenenconferen tie van de Christelijke Gereformeerde Kerken worden gehouden. Men zal zich deze dag speciaal bezighouden met de vraag, wat de diaken nu nog te doen heeft, nu er overal uitsteken de sociale voorzieningen bestaan. Het gesprek zal worden ingeleid door de heer H. W. van de Brink uit Harder wijk. KORT GEDING GAAT NIET DOOR (Van onze kerkredactie) BLOEMEND AAL Zonder dat hij het zelf wist, heeft de ker keraad van de gereformeerde kerk van Bloemendaal een kort geding aangespannen tegen ds. G. Toornvliet om hem te dwin gen, de pastorie Vijverweg 16 te ontruimen. Door ons op de hoogte gebracht, heeft de voorzitter van de kerkeraad ds. D. J. Roos maatregelen genomen, om het kort geding niet door te laten gaan. Op 20 februari ontving ds. Toorn vliet een aangetekend schrijven van de particuliere synode van Noord-Holland, waarin hem verzocht werd de pastorie te ontruimen, uiter lijk op 31 maart. De particuliere sy node huurde de woning namelijk van de Bloemendaalse kerkeraad ten be hoeve van ds. Toornvliet. Per 31 maart had de particuliere synode de ze huurovereenkomst beëindigd. De kerkeraad wil de pastorie, die naast de kerk staat, afbreken in ver band met nieuwbouwplannen, die evenwel nog niet dringend zijn. Problemen Ds. Toornvliet wil wel uit het huis, maar is er nog niet in geslaagd een gelijkwaardige woning te vinden. Het moet een groot huis zijn, waar hij de J ha" uur- gelegenheid heeft zijn cursussen en dergelijke te geven. Ook de financiën vormen nog een onopgelost probleem. Gistermorgen bevestigden ds. Toornvliet en zijn advokaat mr. J. van der Plas tegenover ons, dat de kerkeraad een kort geding aan gespannen had voor de president van de rechtbank van Haarlem tegen woensdag 16 april, 's middags om half vier. Ds. Roos ontkende dit echter beslist. De kerkeraad had wel eens juridisch advies ingewonnen en toen vernomen, dat als ds. Toornvliet het pand per 31 maart niet ontruimd zou hebben, medio april eventueel een kort geding mogelijk zou zijn. Maar maandagavond had het moderamen van de kerkeraad juist besloten, om daartoe voorlopig niet over te gaan. De advokaat van de kerkeraad, mr. K. Heimig, verkeert voor enkele we ken in het buitenland. Gealarmeerd door onze informatie ging ds. Roos op onderzoek uit. Hij ontdekte toen pas, dat de advokaat in zijn voortvarend- heid inderdaad deze zaak nog snel voor zijn vakantie had afgehandeld, I zonder er evenwel de kerkeraad van in kennis te stellen. Verheugd Ds. Toornvliet toonde zich zeer verheugd, toen wij hem het besluit van het moderamen van de kerke raad konden medelen. Hij vertelde nog, dat zijn zendtijd voor radi o-Luxemburg (met ingang vvan 4 mei elke zondagavond) verdubbeld is tot (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vier regerings partijen hebben het minister Polak van justitie gisteren in de Eerste Kamer btf de behandeling van zijn begroting niet erg lastig gemaakt. Alleen prof. mr. P. J. Verdam (a.r.) plaatste een kritische noot: hij kon niet aan de indruk ontkomen dat het recht nogal eens achteraan komt. Dr. E. Brongersma (soc.) verweet de minister en zijn departement een „verdrinken in deskundigheid", waardoor traagheid ontstaat bij het afhandelen van wetsontwerpen. Hij vond de minister geen vooruit ziende blik hebben en pinde hem vast op enkele uitspraken, die hij voor zijn ministersschap heeft ge daan en die volgens de socialistische senator niet kloppen met zijn beleid als minister. De senator drong er bij de minister op aan zo snel mogelijk met het wetsontwerp over het stakingsrecht te komen, vooral nu de Raad van j State een steekje heeft laten vallen. Is het waar dat dit college een ver plichte arbitrage voorstaat? infor meerde hij. Minister Polak kon, of wilde, daar nog niets over zeggen, wel dat het ontwerp voor 1 mei wordt ingediend. Mr. J. H. van Wijk (pac.-soc.) pleitte weer eens voor een snellere procedu re bij behandeling van verzoeken van gewetensbezwaarden. Wanneer komt er een eind aan die „martelgang"? De minister was, evenals zijn collega van defensie een maand geleden toe zegde. bereid een nader onderzoek te laten instellen- Veel lof oogstte de minister met het herziene eerste boek van het Burgerlijk Wetboek. Aangedrongen werd op snelle uitvoering van de wet. een brief uit Rome gekregen, waarin pater Arrupe hun dreigement (vrije opstelling buiten verantwoordelijkheid van het bisdom, als er niet voor 1 maart een oplossing komt in de kwestie-Jos Vrijburg) afkeurde als een zaaien van tweedracht. Pater J. van Kilsdonk is niet ont slagen. Volgens „De Volkskrant" is hij door een speciale gelofte juridisch zo sterk aan de orde gebonden, dat hij praktisch niet ka nworden ont slagen. Jos Vrijburg is in oktober al uit de orde getreden, toen hij zijn ver loving aankondigde. De vijfde Amsterdamse studenten pastor P. Dresen trok in het conflict met bisschop Zwartkruis een andere I lijn, dan zij ncollega's. Ton van der Stap UTRECHT Woensdag 9 en don derdag 10 april wordt in het Jaar beursgebouw de gereformeerde pre- dikantenconfereniie gehouden. Woensdagmiddag zal prof. dr. C. Augustijn refereren over de functie van de belijdenis in de tijd van de Reformatie, 's Avonds houdt rabbijn A. Soetendorp uit Den Haag een causerie over „Jodendom en Israël vandaag". Donderdag refereren dr. A. Veerman en prof. dr, J W. Schulte Nordholt respectievelijk over „Politiek vanuit de radicaliteit van het evangelie" en „Martin Luther King en de identiteit van de eemeente." (Van onze kerkredactie) FRANKFORT/BREMEN Twee Duitse landskerken hebben verleden week een nieuwe kerkpresident ge kozen. Helmut Hild, een 47-jarige predikant in Frankfort, wordt kerk president van de Evangelische Kerk van Hessen-Nassau. Heinz Hermann Brauer, een 39-jarige rechter, krijgt de leiding van de Evangelische Kerk van Bremen. Hild volgt proL Wolfgang Sucker op, die in december overleed. Brauer neemt de plaats in van dr. Arnold Rutenberg (75), die na tien jaar dit ambt bekleed te hebben met emeri taat gaat. Met de keuze van Brauer heeft de synode van Breinen vastgehouden aan haar traditie (als enige Duitse landskerk), dat de kerkpresident geen predikant is. De synode van de Evangelische Kerk van de Palts slaagde er niet in, om een nieuwe kerkpresident te kie zen. Na acht ronden had nog geen der kandidaten de vereiste meerder heid. De verkiezmg is uitgesteld tot mei. De huidige kerkpresident, prof. Theo Shaller, gaal 30 juni met eme ritaat. De synode van Württemberg komt in juni bijeen om een opvolger te kiezen voor bisschop dr. Erich Eiche- le (65). Hij gaat in oktober met eme ritaat. Bijna 75 procent in Melbourne (Van onze kerkredactie) MELBOURNE De evange- isatiecampagne, die dr. Billy Graham in Melbourne heeft ge houden, zal in de annalen van zijn organisatie geboekstaafd b'gven als de campagne van de jeugd. Nooit eerder ondervond Graham tijdens zgn campagne zo'n grote belangstelling van de jongeren, als in deze Australische stad. In de campagnes, die aan die in Melbourne voorafgingen, zoals in Nieuw-Zeeland, was al meer dan de helft van de mensen, die de samen komsten bijwoonden, in de leef tijdsgroep van 14 tot 24 jaar. Maar in Melbourne vormde de jeugd bijna 75 procent van Billy Grahams gehoor. Op de laatste dag waren er 85.000 mensen. Ze kwamen uit alle delen van Australië met chartervliegtuigen, 300 bussen, treinen, trams en auto's. In totaal werden de tien samen komsten door 333.250 mensen be zocht. Twaalfduizend van hen gaven ge hoor aan de oproep van de evangelist om hun leven aan Christus toe te wijden. Eenmaal was er een incident, toen twee studenten erin slaagden op het veld van het stadion te komen. Zij wilden protesteren tegen de oorlog in Vietnam. Maar voordat zij hun span doek hadden kunnen ontvouwen, wa ren zij al door de politie over meesterd. Vrede Van Melbourne is Billy Graham ni-ur Zuidoost-Azië gegaan, om er mee te helpen zoeken naar een vre desformule, zoals hij tegen journa listen zei. Hij wilde daarover verder geen bijzonderheden geven, maar zei wel, dat hij van plan was, van zijn „kleine bijdrage" verslag uit te bren gen aan zijn vriend, president Nixon. De volgende campagne van Billy Graham houdt hij van 13 tot 22 juni in New York. De NV Excelsior, fabrikant van bouwblokken, schoorsteenblokken en schoorsteenelementen in Scheemda, gaat de produktie staken. De helft van de veertig personeelsleden kan elders te werk worden gesteld, de overigen moeten uiterlijk 31 augustus ander werk hebben, want dan is de definitieve sluiting. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 S 8 7 i 9 DEN HAAG De afwijzing door de staatssecretaris van economische zaken van een minimumbroodprijs is voor de drie organisaties voor de in dustriële bakkerij aanleiding geweest een telegram te sturen aan de vaste commissie voor de middenstand uit de Tweede Kamer. De organisaties menen, dat er spra ke is van een steeds verder voortschrijdende desastreuze afbraak van het door de overheid zelf voor de bakkerij redelijk geachte prijsniveau en releveren „de recente stunt van j Galeries Modernes. waarbij in di- I verse grote steden wit brood wordt aangeboden voor 55 cent." (Vervolg van pag. 1) In ieder geval rekent de vakbewe ging erop, aldus de heer Van Eiber gen. dat de overheid geen definitieve beslissingen in het sociaal-econo mische vlak neemt voor het jaar 1970 alvoren met het bedrijfsleven gespro ken te hebben. Vaststelling van rijksbegroting en werkgroep Miljoenennota zal dus eerst dienen te I „Katholiek Leven" heeft zich ter ge- geschieden na contact met het be- I legenheid van Pasen opnieuw met drijfsleven. Minister Roolvink deed een paginagrote advertentie in een i reeds eerder een toezegging in deze aantal dagbladen gericht tot de Ne- richting. derlandse roomskatholieken. Minister Dc Block (economische za- Deze werkgroep bestaat voorname- ken) heeft gisteravond in een tv-uit- SUSTEREN Horizontaal: 1. Bestuurder - vlak temaat 2. Eenmaal - bestelling. 3. kleur - zwemvogel. 4. Lieden van adel - meisjesnaam. 5. Onderricht - gelogen kwaad. 6. Plaats in Oosten rijk - bijwoord - boodschapper. 7. Wortel - raapstelen. 8. eer - schraal - lichaamsdeel. 9. Troefkaart meisjesnaam - voedsel. Verticaal: 1. voorschrift - niet gesloten. 2. vroeger - eer. 3. Soort van antilope - stengel. 4. Boom - rampzalige toestand. 5. Interval van negen tonen - vaartuig - oude reke ning. 6. Lusje - plaats in Zwitserland. 7. Bloedhuis - doortochtgeld - water in N. Brab. 8. Kippenloop - elke. 9. Bijwoord - honingbij - voegwoord - muzieknoot OPLOSSING Hor.: 1. karet, 4. Maris, 8. os, 10. ka. 12. das, 15. emmer, 17. tenue, 19. Ria. 20. Ede. 22. til, 23. emelt, 24. lam, 26. pel. 27. bes, 29. Isère. 30. inert, 31. leg. 33. dg. 37. nr. 38. eerst. 39. kanon. Vert.: 1. koper, 2. as, 3. en. 5. al, 6. ik. 7. sabel. 9. ha, 11. oma, 12. drem pel. 13. stellig. 14. ent, 16. midas, 18. ui ver, 21. Dee. 24. linde. 25. met. 27. bel. 28. stern, 32. es, 34. ge, 35. os, 36. na, 37. no. zending gezegd, dat het nieuwe prijs- i indexcijfer „geen meevaller" is. Zo- j als bekend heeft dc bewindsman tij dens het recente prijzendebat in de I Tweede Kamer verklaard, dat de prij zen dit jaar in totaal wel eens 6 Vi tot 7 procent zouden kunnen stijgen. De toeneming van 0,7 procent moet volgens het Centraal bureau voor de j statistiek, hoofdzakelijk (0,5 pet.) worden toegeschreven aan de klc- dingprijzen. Hel indexcijfer voor kle ding, dat van de uitverkoopmaand januari ap februari met 3,3 procent was opgelopen steeg thans verder met 4,9 procent. Hierbij wijst hel CBS erop, dat de indexcijfers voor kleding van februa ri en naart resp. 120,1 en 126 niet geheel vergelijkbaar zijn. De fe- bruari-index heeft namelijk nog uitsluitend oetrekking op het winter- pakket, >rwijl m de maart-index hel zomerpakket reeds gedeeltelijk is verwerkt. Evenals in voorgaande ja ren brengt deze gedeeltelijke pakket wijziging bij de overgang van febru ari op maart een stijging van 0,3 pro cent van het totaalindexcijfer met zich. Binnen de sector voeding, waarvoor het indexcijfer in maar 121,5 bedroeg tegen *21,3 in februari, steeg het in- dexcijfer voor aardappelen. Voor Benoemd tot evang. voor geestel. groenten en fruit bleven de indexcij- verzorging van schippers te Lobith: fers iagenoeg gelijk. Voor vlees en lijk uit Limburgse priesters en ver zet zich tegen vrijzinnige tendenzen in de theologische ontwikkeling. In deze advertentie wordt sterke nadruk gelegd op Christus' lichame lijke opstanding. „Met de werkelijk heid van deze gebeurtenis staat of valt het christendom (1 Kor. 15. 14) cn de belijdenis ervan kan niet als tijd gebonden worden opgevat of tot eigen bedenksel worden herleid." NED. HERV. KERK Beroepen te Winterswijk: A. J. Hollander te Gieten; te Nieuw-Ven- nep/Abbenes: C. v. d. Bosch te Gor- kum. Aangenomen naar Velp: A. de Leeuw te Kolderveen, die bedankte voor Zaandam. GEREF. KERKEN Beroepen te IJmuiden: J. Jellema te Blokzijl, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Haar naam Hagada betekent niet meer dan verhaal, legende zo men wil. Het is een klein boekje, dat maar twee avonden per jaar wordt gebruikt. Dit jaar is dat van avond als het joodse paasfeest begint, en morgenavond. Dat is alles voor een heel jaar. Het boekje is vrijwel onbekend bij het grootste deel van de wereld bevolking. Toch heeft hel waarschijnlijk na dat andere joodse boek de Bijbel de hoogste oplage behaald Uit de zeventiende eeuw zijn 38 uitgaven bekend, uit de acht tiende 241, uit de negentiende 2177 en deze eeuw zal dat nog overtref fen. Het boekje bevat het verhaal van de Uittocht uit Egypte, die gepaard ging met de Wording van het joodse volk. Het is het joodse volksboek bij uitnemendheid geworden, al van de vroegste tijden. In het bijzonder in de Middel eeuwen werden aan de Hagada, de vertelling, tal van verhalen toege voegd. In die tijd van ellende en onderdrukking werd in de paasnacht niet alleen de nadruk ge legd op het verleden, hoe het joodse volk uit de Egyptische slaverni' werd verlost, maar werd ook herin nerd aan eigen kommervol bestaar en de gedwongen minderwaardior positie, die men innam. In de Hagada werden stukken op genomen betreffende eigen verlos sing de komst van de Messias, de terugkeer naar Jeruzalem het ..volgend jaar in Jeruzalem". fpT 'iy ff Mi* >.•- W I 4 V* I mimf 1*1* 1 r* -V' *7- Liederen J. Treffers, jeugdleider te Bolnes. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Kantens: kand. Grutter te Enschede. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Nunspeet: H. C. v. Ent te Katwijk a. Zee. eieren werden prysstygingen gere gistreerd. voor dranken een prijsda ling. Voorts werd voor schoeisel een lichte «tijging waargenomen, terwijl het indexcijfer voor rookartikelen enigszins opliep doordat de laatste voorraden teger oude (en goedkope- I re) prijs lussen half februari en half 1 maart zijn uitverkocht. Reeds uit Bijbel en talmoed blijkt dat de paasnacht de speciale nacht was van het verhaal. Maar in dc Middeleeuwen werden er tal van componenten aan toegevoegd, zodat de Hagada een bijzonder boekje werd. De vertelling wordt door lie deren onderbroken. Het zijn niet alleen liederen met een universeel literair motief, als het getallenlied Echad mi jodec (Wie vertelt me, wat is één? Eén U God. Hij, heel alleen) en het beken de ritmisch gezongen Chad gadjt (De God die hoog verheven troont' maar ook het Adir hoe. Het lied Adir hoe, waar'v gesmeekt wordt om de herbouw var de tempel, is waarschijnlijk he oudst bewaard gebleven gedicht ir het jiddisch: ..Almachtige God herstel uw heilig oord. In onze da gen wordt uw roep gehoord." Om het verhaal en de liederen is Ie Hagada het joodse volksboek bij uitstek geworden. Het is meestal letterlijk een stuk gelezen boekje. Ook de beeldende kunstenaar heeft zich het boek aangetrokken. In de Hagada vond hij genoeg materiaal noor inspiratie. Deze illustraties zijn van groot belang voor de joodse cultuur geschiedenis, daar zij kleding en ge woonten van de joden in verschil- 'ende landen aangeven. De geïllustreerde Hagada is bewaard -•ebleven vanaf de dertiende eeuw Vanavond wordt de Hagada weer it de kast gehaald. Dan zal ook veer het lied Dajenoe (Het was on •enoeg geweest) weerklinken. Indien God ons uit Egypte hod De Vogelkop-Hagada met het lied Dajenoe (Het was ge noeg geweest). Deze Hagada (uit de dertiende eeuw) is cu rieus om de illustraties. Waarschijnlijk wilde de il lustrator geen mensen uitbeel den (tweede gebod?). In ieder geval hebben alle mensen, die hij tekende, vogelkoppen. gevoerd, maar geen vonnis over zijn bewoners had voltrokken. Dajenoe. Indien God ons uit Egypte had 'rad voltrokken, maar niet over hun goden. Dajenoe. enzovoort tot: Indien God ons in het land Israël bad gevoerd, maar voor ons niet de '•■itverkoren tempel had laten bou wen. Dajenoe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2