MINDER BOMBARDEREN Prijsstijging is beangstigend' Dure voorjaarsgroente Bezuiniging van VS Hij WORD, IK RUSTE Ambonezen leveren slag met politie Stations met Kom snel, de voorraad raakt op! (jA® vragen nog 2,3 procent iiifliiiiiiw Jeugdmaiiifestatie in tuin paleis Soestdijk Het Kwartet SPREUK Crita) HET W*w Rustig weer Terug De kern Limskwartïer CNV-voorzitter Van Eibergen: KOUDE WEEK VERTRAAGT DE AANVOER Nieuwe Leidse Courant Woensdag 2 april 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghcblcven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 t Het huwelijk moet onop houdelijk een monster be strijden dat alles verslindt: de sleur. DE BALZAC „Oh... nu ben ik vergeten wat ik u wilde vragen." DE BILT Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Morgen overdag ook zon nige perioden. Matige, in het binnenland tydclyk zwakke wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. DE BILT Aan de achter zijde van een depressie, die in middels boven West-Rusland aangekomen is, stroomde met noordelijke winden koude lucht uit "de poolstreken naar West- Europa. Deze stroming werd mede veroorzaakt door een ge bied van hoge barometerstanden, dat zich uitstrekt van de Azoren naar Noorwegen. Gisteren vielen op verschil lende plaatsen regen- en hagel buien, maai- geleidelijk werd tengevolge van luchtdruk- stijgingen boven de "Britse eilanden en onze omgeving de buiigheid onderdrukt. In de afgelopen nacht daalde tijdens opklaringen de tempera tuur plaatselijk tot om het vries punt en ook voor de komende nacht moet in het binnenland met nachtvorst rekening ge houden worden. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 3 of meer; min.temp.: 0 tot 5 graden onder normaal: max.temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 3 april, zon op 06.11. onder 19.17; maan op 20.39, onder 06.14. 9 april laatste kwartier. Omdat men voor een „gevaarlijke economische situatie" staat, zien de Ver. Staten zich genoodzaakt drastisch te bezuinigen. Een gevolg: Er wordt minder gebombardeerd in Vietnam. WASHINGTON De Amerikaanse regering zal voor een bedrag van 613 miljoen dollar op haar defensiebudget bezuinigen. Zo zal het aantal vluchten van de straalbommenwerper B-52 in Vietnam worden verminderd. Bovendien zullen achttien oorlogsschepen die by de oorlog in Vietnam zijn betrokken, worden opgelegd. De minister van defensie, Laird, maakte gisteren verder bekend dat de aankoop van raketten voor korte afstand die vanaf bommenwerpers ge lanceerd worden, is uitgesteld. Hier alleen wordt al 300 miljoen dollar bespaard. De V.S. zien zich voor een „zeer moeilijke en gevaarlijke economische en fiscale situatie" geplaatst. Daarom zijn aanzienlijke besparingen op de begroting nodig. De totale bezuiniging op de defensiebegroting is nu opge lopen tot 1,1 miljard dollar. Op het ogenblik maken de acht- motorige B-52 bommenwerpers onge veer achttienhonderd vluchten per maand tegen vijandelijke doelen in Zuid-Vietnam en Laos. Vermoedelijk zullen er tweehonderd vluchten min der per maand worden gemaakt. Raketten De Amerikaanse minister van marine maakte gisteren bekend, dat overwogen wordt, de onderzeeboten uit te rusten met nieuwe lange-af- standsraketten. Dit in verband met de steeds groeiende militaire dreiging Paasfeestkaarsen 12 stuks 15,95 Shell glasreiniger gratis autoshampoo 13,89 Polskalender april cadeau *00" O per kwartaal VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.l Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk j frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van de Sowjetunie. De Sowjct-vloot is bjjzonder snel in grootte en kwali teit gegroeid, zei minister Chefee, en dit slaat ook op de uitrusting met atoomwapens. Op het ogenblik Is men net begon nen het Polaris-raketsysteem op 31 Amerikaanse onderzeeboten te ver vangen door het Poseidon-systeem. Ten slotte zullen 41 Amerikaanse on derzeeërs met de Poseidon zijn uitge rust, maar dit is nog niet genoeg. Tegen het eind van de jaren '70 wil de Amerikaanse marine zich bewape nen met lange-afstandsraketten. Hiermee zal een uitgave van enkele miljarden dollars gemoeid zijn. Bekendgemaakt is, dat vier van de eerste vijf Poseidons met succes zijn gelanceerd een veel beter resultaat dan indertijd werd bereikt met de Polaris, waarvan destijds de eerste zes faalden. Spellingcommissie: (Van onze onderwysiedactie) DEN HAAG Geen odeklon- je maar eau de cologne: niet marksist. maar marxist; geen soepee, maar souper. Dit zijn en kele van de concessies die de Spellingscommissie heeft gedaan naar aanleiding van de kritiek op haar voorstellen van twee jaar geleden. De commissie zegt. in haar tweede advies dat de voorgestelde veranderingen de beginselen en strekking van het I oorspronkelijke rapport niet aan- j tasten. Eerder meldden wij al dat de com- I missie wat minder drastisch met de bastaardwoorden zou omspringen en i dat zij zich nu ook beeft uitgesuroken 1 over de kwestie ei/y en au/ou en over j de werkwoordsvormen. Er zou voor ei/ij één teken moeten zijn. Volgens het rapport verdient ij dan de voorkeur, maar de commissie ziet in algehele omschakeling op ij (kij, klijn, mijsje, ijnd) een ernstige breuk met de schrijftraditie. Veran deringen op dit punt worden ontra den. Wel wordt voorgesteld het ach tervoegsel -lijk te veranderen in -lik j (redelik, dadelik, vreselik). Bij de kwestie auiou zou men moe- I ten kiezen voor ou. Dit levert bij een bepaalde categorie woorden niet veel j bezwaren op (blouw, vouw, poas, snouwen), maar bij een andere groep woorden wel (ouspiciën, Ougustijnen, poulines). Ook zijn er woorden waar in de au thans op twee manieren wordt uitgesproken (audiëntie, au teur, causerie). Alles bij elkaar geno men ziet de commissie aan een een vormige spelling ou te weinig voor delen verbonden om die uniformiteit voor te stellen. Voor de werkwoordsvormen die het onderwijs zeer veel tijd en werk- kracht kosten, stelt het advies wel veranderingen voor: hij word, de lamp brand, hij antwoorde, ik ruste, jij prate, ik stole door. het kind hete Jan, toen bevreemde het ons. Het ministerie van O. en W. is be- j zig met de voorbereidingen voor de publikatie van de eindvoorstellen. Voor nadere bijzonderheden zie el ders dit blad. Deurwaarder gewond na vechtpartij IT EN dag eerder dan het plan was is premier Wilson van Nigeria via Ethiopië naar Engeland terug gekeerd. De reis heeft niet aan haar doel be antwoord. De Nigeriaansc regering maakte slechts duidclyk dat de stryd zal voortgaan. Het gesprek dat Wilson met kolonel Ojoekwoe van Biafra wilde voeren had weinig zin en ging daarom dan ook niet door. Bovendien had de Britse premier nog meer problemen om zich zorgen over te maken, zoals de kleine revo lutie in zyn Labourparty. Wilson heeft steeds gezegd, niet jiaar Nigeria te gaan om te bemiddelen. Toch wilde hy wel degelijk een po ging doen. Het zal hem in Engeland niet aan kritiek ontbreken, tenzy hy zyn politiek ten aanzien van Nigeria wijzigt. Ook dan echter blyft hy als rege ringsleider een zwakke positie in nemen. Een aflossing van de wacht gaat nu zelfs tot de mogelijkheid behoren. President Nixon heeft gisteren üan de lopende band korte ge sprekjes gevoerd met staats hoofden en vertegenwoordigers van landen aanwezig bij de begrafenisplechtigheden van ex-president Eisenhower. Ook onze minister Luns kwam aan de beurt: in een onderhoudje van circa 17 minuten werden toch nog vele onderwerpen aangeroerd, maar de hoofdschotel vormde de jeugdproblematiek, vooral hoe de jongeren en politici elkaar beter konden waarderen. Op de foto neemt minister Luns afscheid van zijn „kortstondige" gastheer. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen, noemt de verder gaande prijsstijging, zoals die door het Centraal bureau voor de Statistiek is geconstateerd, een „beangstigende zaak". Voor de kleine inkomenstrekkers vindt hij het zelfs een onhoud bare situatie. Sinds vorig jaar maart zijn de prij zen nu al mei 7.7 procent gestegen; vergeleken met december 1968 is het stijgingspercentage 5.2 en van half februari tot half maart kwam er vol gens het CBS 0,7 procent bij. De vakbeweging zal niet onmiddel lijk met nieuwe verlangens komen, aldus de CNV-voorzitter, maar hij legde er wel de nadruk op dat het er hard ingaat da); een gemiddelde loon stijging volledig wordt opgeslokt door de prijzen. Het eerste woord is thans echter j aan de regering, zo vervolgde de heer Van Eibergen. -De oorzaak van de j voortdurende stijging van de prijzen zijn niet de lonen, want deze dragen I zo heeft een onderzoek uitgewe zen slechts in zeer beperkte mate 1 bij tot de prijsstijging. De heer Van Eibergen gelooft dat de regering voor de nabije toekomst eventuele voorgenomen maatregelen tot prijsverhogingen zou moeten in slikken; hij dacht daarbij aan de ac cijnsverhogingen per 1 juli a.s. en aan de nieuwe huurverhoging per 1 januari 1970. Grote haast zal moeten worden be tracht met het gsprek in de SER over het halfjaarlijkse economisch rapport; dit moet zo snel mogelijk gereed ko men. Werkgevers, werknemers en Kroonleden dienen de regering dui delijk te adviseren inzake het beleid op korte termijn. Daarna kan een ge sprek volgen van de regering met het bedrijfsleven. Voor vervolg zie pag 2; (Van onze correspondent) FOXHOL De politie heeft gisteravond IV2 uur lang een huis in Foxhol omsingeld ge houden, nadat deurwaarder E. Veenstra uit Zuidbroek, tijdens een vechtpartij tot bloedens toe verwond. De heer Veenstra had het veertien leden tellende gezin Latuperissa op straat gezet, om dat de heer Latuperissa weigert zijn huur te betalen. Gisteravond om zeven uur kwam het tot een uitbarsting. Nadat het huis was. leeggehaald weigerden de twee oudste kinderen, een jongen en een meisje, naar buiten te komen. Toen de politie en deurwaarder hen sommeerden naar buiten te gaan, vloog de oudste zoon, de 20-jarige Tonny, de deurwaarder Veenstra plotseling aan. Daarmee gaf hij tevens het sein voor een complete veldslag. Deur waarder Veenstra kreeg verschil lende slagen te incasseren. Z'n bril kwam onder de voet en hy liep een hoofdwond op. Ook zijn assistent werd aangevallen. De man vluchtte, achtervolgd door een aantal Ambon- nezen. Voor vervolg zie pag. 5: x\mbtenaren (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De bonden van over heidspersoneel zullen morgen het overleg met staatssecretaris Van Ven (Binnenlandse zaken) over een moge lijke tussentijdse verhoging van de ambtenarensalarissen voortzetten. De vorige malen is men niet verder ge komen dan een overzicht van de ontwikkeling van de pryzen in het begin van dit jaar. De staatssecretaris stelt zich op het standpunt dat hij in principe niets te maken heeft met de prijzen, maar alleen met de trend van de loon ontwikkeling in het bedrijfsleven. Op het ogenblik bedraagt deze trend 7.3 procent, terwijl de ambtenaren per 1 januari jl. slechts vijf procent voorschot hebben ontvangen. Verwacht wordt dat men de staats secretaris zal vragen om een tussen tijdse verhoging van het voorschot met 2.3 procent tot 7.3 procent, waar na dan aan het eind van het jaar nog een nacalculatie zou moeten vol gen. De bonden kunnen, evenmin als J^E rol Van Engeland jegens het Europese continent is niet altijd even gelukkig geweest. Ook na 1945 miste het enkele goede kansen. Engeland werkte niet mee aan een Verenigd Europa en weigerde de Europese verdragen te tekenen, die bovcninternationale samenwerking beoogden. En nu zy uit het isolement willen breken, waarin zy zichzelf hebben gemanoeuvreerd, vinden de Britten een Franse grendel op de deur. Vreemd is dan ook de Franse bewe ring dat Engeland probeert Frank rijk binnen de Europese gemeen schap te isoleren. Het hardnekkige Britse aandringen op toelating draagt cr hoogstens toe by, dat Frankrijk zyn bondge noten nog meer van zich ver vreemdt. De Fransen handelen in stryd met de Europese verdragen, die zy overi gens toch al met voeten treden. Daar ligt de kern van de moeilijkhe den. De popzanger Barry Ryan heeft zich maandagavond in een Münchense studio aan de telefoon gebrand omdat hij bij een scène met. een rood gloeiende telefoon te dicht bij het apparaat kwam. Met vrij ernstige brandwonden aan gezicht, hals en handen is hij in het zieken huis opgenomen, maar volgens de laatste gegevens is er geen gevaar meer: wanneer hij zijn optreden mag voortzetten is nog niet bekend, de regie heeft echter de ..hete lijn" voor alle zekerheid afgesneden. iedere andere Nederlander, op dit moment een zinnig woord zeggen over de verdere ontwikkeling van lonen en prijzen. Zij willen daarom niet afzien van een nacalculatie aan het eind van het jaar, ook al zouden zij morgen 2.3 procent salarisverho ging tussentijds toegezegd krijgen. Een verhoging zal waarschijnlijk l mei ingaan. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar k Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden KONINGIN 60 JAAR DEN HAAG Het jaarlijkse bloemendefilé voor paleis Soestdijk zal dit jaar worden beperkt in verband met eenbijzondere manifestatie van de Ne derlandse jeugd omdat koningin Juliana op 30 april een kroonjaar viert: haar zestigste verjaardag. Do Oranjevereniging Baarn is bezig met grootscheepse voorbereidingen voor een huldiging namens het Nederlandse volk, die gebracht zal worden door honderden jongeren uit alle elf provincies. Aan het slot van de manifestatie, die bijna twee uur in beslag neemt, zal de Koningin een rijtoer maken over de Amsterdamse Straatweg voor het paleis. De NTS zal alle festiviteiten in een directe reportage in kleur uit zenden. Het tuinfeest zal woensdag de 30-ste om half elf beginnen. (Van onze correspondent) GOES De huisvrouwen moeten voor zowel voorjaars als kasgroente een hoge prijs betalen. Oorzaak is het koude weer van de laatste tijd in vrij wel heel West-Europa, waar door de aanvoer uit de zuide lijke landen minder groot is dan normaal. De aanvoer van kasgroente, waar van Nederland de belangrijkste le verancier is, verloopt traag door gebrek aan zon. Zo kon men begin deze week voor kassla tussen de 30 en 40 cent per krop betalen, voor komkommer per stuk tussen de 60 en 80 cent. en vooi spinazie en kasandijvie tussen 1 en 1,25 per kilogram. Ook de kool wordt duur betaald. Rode kool noteerde op de Noord- hollandse veilingen een prijs van legen f 1 per kilogram. Dit beteken de dat zij op het ogenblik drie tol vier keer zo duur is als het vorige jaar. Voor de gele kool ligt de veiling- prijs tussen 50 en 60 cent en de Deense witte kool waarvoor het vo rig jaar omstreeks deze tijd rond 15 cent per kilogram werd betaald, be taalt men nu tussen de 55 en 65 cent. Witlof van goede kwaliteit doei al gauw rond 2 per kilogram. Wat ook een dubbele prijs is in vergelij king met het vorig jaar omstreeks deze tijd. Spruiten worden er weinig aangeboden en hiervoor wo^dt tus sen f2 en 2,50 per kilogram, be taald. Het is lang geleden dat de groenteprijzen op zulk een hoog peil lagen. Het aantal telers dat er van profiteert is bijzonder klein ivant de hoge prijzen zijn juist, een gevolg van het zeer kleine aanbod waarbij dan nog komt een levendi ge exportvraag, vooral van Wcst- duitse zijde. 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1