Brielies 1 april is echt Geen grote drukte in Paasweekeinde Bij wegwerken vier rijstroken ZwedenOndergrondse kernproeven verbieden Voorlopig nog geen landelijke jeugdraad Boos over 1-aprilgrap Rijks wa Iers tact l overweegt Vakmanschap is meesterschap i&\o£&eA 13 WOENSDAG 2 APRIL 1969 Huib Goudriaan anmorgen om 3 uur scheert vlootvoogd M. Souren zijn snor af: voor hem was het feest voorbij. Evenals voor de andere Briellenaars, die nog tot laat in de nacht snorren, haarden en pruiken wat weemoedig afleg den. De jaarlijkse massale herden king van het huzarenstuk van de Geuzen om op 1 april 1572 Den Briel in te nemen, lijkt een grapje maar is et voor de Briellenaars helemaal niet; met feestvieren valt niet te spotten. Een voorbeeld: gistermorgen gaven de leerlingen van de HBS en de meisjesvakschool met een sitdownsstaking te kennen, dat ze evenals de jongens en meis jes van de lagere scholen, vrij wilden hebben. En een van de organisatoren van de feestelijk heden, Cock Smit, vond het gis teren ook maar een ernstige zaak. toen hij om zeven uur al bij de neus genomen bleek te zijn door leden van zijn bloed eigen 1-april-vereniging. Drie leden van de al sinds 1965 1 april-feesten organiserende vereniging hadden een complot gevormd, dat er zelfs in was ge slaagd de anders zo uitgeslapen dagbladcorrespondent Fons Löbker bij de neus te nemen. De heer Smit: „Ik werd van morgen om zeven uur opgebeld door de knul, die het kanon dat voor de inname moest wor den gebruikt moet bewaken. Bijna huilend vertelde hij me dat het was gestolen. Ik heb toen de directeur van de scheepswerf gebeld, waar het kanon opgeslagen is, en die zei ook dat het was verdwenen. Weddenschap Maar het kanon was er wel; de knul, die me belde zat met twee an deren in een complot. Kijk, die vent met die snor daar hij heeft de rol van vlootvoogd en heet Souren, maar wij noemen hem De Bolle heeft een weddenschap van me gewonnen. Toen ik hem vroeg waar het kanon was, zei hij: We rijden er naartoe! Maar ja. Löbker had het ANP gebeld, en vanmiddag kwam het over de ra dio." Achteraf moet Cock Smit toch wel lachen om de 1 april-grap die even opschudding verwekte in Brielle, waar gistermorgen traditioneel het Oranje Blanje Bleu van de torera wapperde, en Spaanse soldeniers au tomobilisten bij de poorten ophielden om te vragen of ze vriend of vijand waren. Overigens getrouw aan de woorden van het Brielse volkslied: ,.Wij houden van. ons Brieltje, dat door zijn groen omkranst haast als een klein juweeltje de vreemdeling tegenglanst." Drukte bij kapper Dat tegenglanzen werd gisteren en eigenlijk al sinds zaterdag nog geaccentueerd door als geuzen, bur gers en edellieden verklede poorters en poorteressen, 's Morgens kwart over acht stonden nog late feestvier ders hun opwachting te maken bij kapper Marius Beckers, specialist in geuzenkapsels, snorren, grimeren en gemakkelijk aanzetbare pijpekrul- len. Want al was het dan sinds vrij dagavond feest, gisteren was het echt 1 april. Dat was ook merkbaar aan nerveus door de stad marcherende Spaanse hellebaardiers, die de wacht aan de drie noorten voortdurend aflosten. Tot het niet meer nodig was, omdat de Geuzen (een operette-achtige na- De formule tot plezieriger studeren is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. SYDNEY De Mackleay Argus, i een Australisch blad, heeft gisteren honderden mensen naar de Trial Bay, ongeveer vijfhonderd kilometer ten noorden van Sydney gelokt. Het blad meldde dat daar tien Russische koop vaardijschepen lagen, waarvan de opvarenden politiek asiel hadden ge vraagd. Vele nieuwsgierigen bleken niet zo gelukkig met deze 1-aprilgrap. Het blad werd overstroomd met klachten van mensen die schadevergoeding eisten voor de huns inziens vergeefse tocht en voor de levensmiddelen en dekens, die zij voor de „politieke vluchtelingen" hadden meegebracht. Huwelijk Hoessein tegengesproken LONDEN De Jordaanse ambas sade in Londen heeft alle geruchten over een tweede huwelijk van koning Hoessein tegengesproken. Gisteren werd vernomen dat hij wilde trouwen met een omroepster. DEN HAAG Het Neder lands nationaal bureau voor toe risme verwacht wel een vrij druk toeristisch bezoek aan ons land met het komende vierdaagse Paasweekeinde, maar acht het tevens vrijwel zeker dat er wat het aantal bezoekers be treft, geen records zullen worden gevestigd. Reden voor deze verwachting: de Paasdagen vallen dit jaar nogal vroeg en de natuur „loopt een paar weken achter" door het koude weer van de laatste dagen. Er zijn vooral in HOTELS al wel wat hotelkamers, de grote steden in het DE GEUZEN zijn in Den Briel: rechts admiraal Lumev westen van het land, besproken, maar dehotelaccommodatie baart nog niemand zorg. Duitse reisbureaus hebben extra-treinen en bussen voor tochtjes naar ons land geannonceerd en daarbij gevoegd de vele Duitsers die het Paasweekeinde aangrijpen om alvast hun zomervakantie te bespreken, wettigt de verwachting dat er nogal wat Duitsers (evenals andere jaren) naar ons land zullen komen. Daarnaast zullen er ook Belgen ko men, maar minder Fransen, daar voor hen de deviezenmoeilijkheden j belemmerend werken. De jaarlijkse luchtbrug vanuit Engeland komt nog j maar heel langzaam op gang. ook I daarvoor is het te vroeg. De Denen hebben morgen al vrij en een aantal i van hen zal zeker naar Nederland komen. Verder komen er gedurende de Paasdagen meestal nogal wat ge allieerde verlofgangers, omdat men zich bij ons vaak gemakkelijker dan elders verstaanbaar kan maken. Tijdens het Paasweekeinde van het vorige jaar hebben een record aantal bezoekers ons land bezocht: 600.000, Marius Becker schminkt Joop Racké, een Briellenaar die elk jaar de aandacht trekt met zijn gedurfde creaties. Soms leek Brielle de afgelopen dagen terug in de zestiende eeuw: de poorteressen droegen het hunne daartoe bij. bootsing van de historische werke lijkheid, zoals de organisatoren ook grif toegeven) omstreeks twee uur, evenals voor vierhonderd jaar, een van de poorten hadden opengeram- meid. .11 ra. moordenaar Een grote menigte kijkt hierbij toe.. Vooral kinderen, die eensgezind een gescandeerd „Alva, moor lenaar!" la ten horen. Het is twee uur, en elkr keer als er een kleun op de namaak-poortdeur wordt gegeven, weerklink* een lang gerekt oooooh! De in kleurige zestiende-eeuwse kledij gestoken kij kers maken een moderne, hippe in druk. Vijf over twee kijkt een agent be zorgd door de kieren, en walmt de eerste rook omhoog van de bossen stro, die bij de poort in brand wor den gestoken. Na twee forse klappen is het zover. De Geuzen, de gevangeru Spanjaarden en de gevangen burge meester zo deskundig opbrengend, dat ik iemand hoor zeggen dat poli- tie-agenten geïnteresseerd toekijken naar de techniek hiervan, trekken op naar het stadhuis. Hier wordt met Geuzenadmiraal Lumey. Blois van Treslong en veer man Koppelstock het traditionele spel opgevoerd, waarbij de stad aan de Geuzen wordt overgedragen. Pas dan begint het eigenlijke feest Voorstel op ontwapeningsconferentie ter plaatse het voornaamste struikel blok. Zweden stelt uitwisseling van gegevens voor als landen elkaar ver denken van schending van het ver bod en inspectie ter plaatse op uitno diging van het betrokken land. Veiligheicis raad Waarnemers betwijfelen of Ame rika, dat steeds op vaststelling van een jaarlijks aantal inspecties heeft aangedrongen, daarmee zal instem men. Rusland zegt dat geen inspectie nodig is omdat de moderne seismi sche apparatuur kernproeven dui delijk zou kunnen onderscheiden van aardbevingen. Volgens het Zweedse ontwerpverdrag kan een land dat de verstrekte informatie over een ver dacht geval onvoldoende vindt, een verschillen tussen Amerika en Rus- I klacht indienen bij de Veiligheids- land over de noodzaak van inspectie raad. GENÈVE Zweden heeft gis teren op de ontwapeningsconfe rentie een verbod voorgesteld van ondergrondse kernproeven. Daarmee wil het de ontwikke ling van nieuwe wapens voor komen. Volgens het door de Zweedse afge vaardigde mevrouw Myrdal ingedien de ontwerpverdrag, zouden alleen nog ondergrondse kernexplosies te weeg mogen worden gebracht voor vreedzame doeleinden. Dit na ge meenschappelijk overleg en goedvin den. Bij eerdere pogingen om tol zo'n verbod te komen, vormden menings in de cafeetjes, en voor de jeugd in de sloepenloods, van Brielle. De bijna carnavaleske 1 april-vreugde concen treert zich vooral in hotel De Nymph: een historisch huis waar ad miraal Tromp werd geboren. Stevige bodem Er is eerst flink gegeten, want zoals een van de middenstanders eta leert ,.Dc Geuzen dronken geen gazeuze, maar zwaar bier." Eu daar voor is een bodem nodig, die ze in Brielle wel weten te leggen. De Nymph maakt reclame met een Geu- zenmaaltijd anno 1572, bestaande uit: raasdonders met gestoofde runder lappen, dobbelsteentjes gebakken spek, '.ure bommetjes, rauwe uitjes, gebakken uien, aardappelen en sala de. Dit alles voor 7,- met „sjou- wersgeld en tiende penning inbegre pen". Geuzen, poorters en poorteressen laten zich bier en Geuzenmaaltijden goed smaken. Lumey en zijn vrien- Foto's: Herbert Behrens den bonte pakken, smetteloze kra gen en sjerpen lijken aan tafel zo te zijn weggelopen uit schuttersstuk ken van zeventiende-eeuwse meesters. Als ik snert bestel, zegt de ober op I een samenzweerdersachtige toon: „Er is bij de snert een boterham met echt Geuzenspek. meneer!" „Moet uroeien" Inmiddels beginnen de kinderen te hossen, wat later door de volwasse nen fot middernacht zal worden voortgezet. Het feest dat om met ad miraal Lumey (de heer C. Dedert) tc spreken slechts een voorspel is var het grote jubileum van 1972, dai sinds 1965 elk jaar wordt „proefge draaid". De heer Dedert: „Wat we nu doer, is natuurlijk geen historische na bootsing: de Geuzen waren niet van die fijne jongens, en eigenlijk alle maal schooiers. Maar de mensen zijn enthousiast, zijn gepakt door dit feest." Secretaris K. van der Poel van de organiserende 1 april-ver- eniging: „Dit is een aanloop voor 1972, alleen is het de kunst voor die tijd geen top krijgen." Een grote kunst; wie Brielle gisteren zag, moet bijna consta teren dat een top van enthou- siasme er al is- Zelfs een Lim burger vond dat het wel wat op carnaval leek, maar (zei hij vergoeilijkend)„Dit moet groeien, en dat duurt nog wel zo'n tien jaar. Die mensen hier kunnen daar ook niks aan doen. Dat ligt gewoon aan de volks aard." Enfin, de Briellenaars hebben gisteren voor het vierde jaar ge traind. En oefening baart kunst. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM Rijkswater- staat overweegt om bij werk zaamheden aan de weg het ver keer meer amslag te geven door ter hoogte van de bouwplaats vier rijstroken ter beschikking te stellen. Deze stroken zullen aan zienlijk smaller zijn dan de nor male maar zullen toch in staat zijn stagnaties te voorkomen. Al dus deelde gisteren tijdens de twaalfde verkeerstechnische leer gang van de ANWB in de RAI de hoofddirecteur van Rijkswa terstaat ir. J. W. Tops mee. Bij deze maatregel zal rij strooksignalering (pijl-kruissys- teem) van grote betekenis kunnen zijn. Zo mogelijk moet het verkeer zich daarbij met snelheden tot 70 kjn per uur kunnen afwikkelen, zo zei hij. Minister Bakker (verkeer en wa terstaat) sprak o.m. over de verplich te autokeuring, die thans op het de partement wordt voorbereid. Deze keuring, die pas over enkele jaren zal kunnen worden ingevoerd, zal in de eerste plaats van kracht zijn voor voertuigen van 10 jaar en ouder (dat zijn er over enkele jaren zo'n 350.000), maar geleidelijk zal zij zich ook gaan uitbreiden tot de jongere voertuigen. Vrijstelling wordt gegeven voor voertuigen die ten minste met lezelf- de frequentie als voor de keuring zal worden voorgeschreven, een onder houdsbeurt hebben ondergaan, uitge voerd volgens goedgekeurde normen door een hiertoe erkend bedrijf. Onrustbarend Van de noodzaak van verplichte keuringen is ook de ANWB over tuigd. Bondsvoorzitter ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen zei, dat de ervaring, die de bond sedert vier maanden met vrijwillige keuringen heeft, zelfs de meest pessimistische verwachtingen heeft overtroffen. „Het aantal afwijkingen was onrust barend hoog. Wat vooral opviel was, dat ook vele nieuwe auto's zo uit de garage ernstige gebreken ver toonden. zoals lekken in het remsys- teem." De minister kondigde voorts aan, dat in de loop van volgend jaar de eerste praatpalen aan autosnelwegen in gebruik kunnen worden genomen. Deze palen, die jn de toekomst langs alle snelwegen komen, zullen via ka bels in contact staan met een 20-tal wegstations, waarin ook de wegen wacht is ondergebracht (in sommige gevallen ook de rijkspolitie). Deze wegstations zullen eveneens steun punten gaan vormen voor de wegbe- heerder, die van hieruit zijn onder- houds- en beheerstaak zal uitoefenen. Ten aanzien van de wegmarkering zei de minister, dat een ministeriële werkgroep nu klaar is met richtlij nen voor een uniforme markering van wegen buiten de bebouwde kom. Deze zullen vergezeld gaan van een ministeriële beschikking. Richtlijnen Bierkenners vragen voor wegen binnen de bebouwde kom worden dit iaar verwacht. Dat op deze dag ook de steeds zwaardere belasting van de automo bilist ter sprake kwam, lag voor de hand. Ir. Van der Linde noemde elke verdere verzwaring van lasten on aanvaardbaar. „Als de accijnsverho ging op 1 juli doorgaat, zal de benzi ne in een half jaar 10 cent per liter duurder zijn geworden! Hierbij ko men dan ook nog de extra lasten als gevolg van de BTW. Bij een auto van ƒ8000 en een gebruik van 25.000 km. per j?ar scheelt dit 400 gulden. Wij zijn over deze gang van zaken zowel ontstemd als teleurgesteld. Doordat de automobilist steeds opnieuw fi nancieel wordt aangesproken voor aan het wegverkeer vreemde doelein den, is het wel moeilijk geworden de automobilist ook nog extra te laten bijdragen ;n het rijkswegenfonds." MINISTER KLOMPÉ IN GROTE LIJNEN EENS MET COWERRAPPORT JEUGDBELEID (Van onze parlcmentsredactic) DEN HAAG Minister Klompé van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk voelt voorlopig nog weinig voor de instelling van een „landelijke raad voor het jeugd- en jongerenwerk". Zij be seft wel de grote waarde, die een nationale raad voor het jeugdbe leid kan betekenen. Maar ook in andere sektoren van het welzijns beleid is een ontwikkeling aan de gang, die zijn weerslag op natio naal niveau moet krijgen. Daar wil de minister liever op wachten. Enkele Brielenaars verkleedden zich als pater. Dit leidt tot foto's als deze: een voorproefje van de opheffing van het celibaat? Ze zegt dat in een nota aan de Tweede Kamer, waarin zij haar standpunt bepaa-lt ten aanzien van liet Cower-rapport over het jeugdbe leid. Een in 1964 ingestelde commissie bood twee jaar later aan de toenma lige minister van erm een uitgewerkt j plan aan. Ook stippelde de commissie beleidslijnen uit. De minister kan zich in grote lij nen met het plan van de Cower vere nigen, dat plaatselijk en provinciaal raden voor de jeugdservice moeten 1 worden opgericht. Minstens de helft van deze raden zou moeten bestaan uit jongeren van achttien tot 25 jaar. Niet-georganiseerde jeugd moet nok in de raden vertegenwoordigd worden, evenals organisaties en instellingen, die voor dc jeugd wer ken en personen uit kringen van de sport, merken, leger en bedrijfsleven. De reeds bestaande provinciale jeugdraden, die nog uitsluitend zijn samengesteld uit vertegenwoordigers organiseren tot raden voor het jeugd- en jongerenwerk. Taak: het jeugdbe leid op provinciaal niveau. De minister is ook een voorstander van schaalvergroting. Ze pleit voor de instelling van regionale en grootstedelijke ,.jeugdservice-bu- reaus", die op zakelijke wijze voor lichting, advies en hulp moeten ver lenen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek onderzoekt momenteel in hoe verre beslaande gebouwen geschikt zijn als sociaal-culturele centra voor vrijetijdsbesteding. Volgens de Cou- wer moet er per 20.000 inwoners minstens een groot centraal jeugd centrum komen DEN HAAG Minister Polak van justitie verwacht dat nog deze maand het wetsontwerp tol regeling van het stakingsrecht bij de Tweede Kamer zal zijn ingediend. Hij antwoordde dit op vragen van het socialistische van de organisaties, moeten zich re- 1 Tweede-Kamerlid Van Lier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13