SLOE-KERNCENTRALE IN 1973 GEREED 0LGA Regering heeft schuld Uw matros (ME) Krachtiger optreden anti-Sowjet acties y&uLuum Engeland en Anguilla sluiten alweer vrede decoratieve onderzetteg el voor u als a een nieuwe abonnee opgeeft Het Kwartet Laatste groet Alleen voor industrie Vermogen 400 megawatt MET WEER Koningin voor tien dagen naar Canada MEUBELSHOW Uraniumproduktie ook in Japan KRITIEK CHRISTELIJKE WERKGEVERS: Rechter in proces Ray overleden Nieuwe leidse Courant Dinsdag 1 april 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in tcghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Washington was gisteren meer dan ooit een internationaal mid delpunt en hoe kon het ook an ders: vertegenwoordigers van haast alle landen moesten ge woonweg aanwezig zijn hij de laatste gang van ex-president Eisenhower, de man die veel heeft hijgedragen tot het herstel van de vrije wereld, want hij was niet primair militair, maar een man van vrede, hij was, zoals president Nixon het noemde, een burger van de wereld. Velen kennen hem niet als de president, niet als de generaal, maar ge woon als Ike, een eretitel van eenvoud en grootheid. Op de foto buigt de weduwe van Eisen hower, het hoofd, als ae kist met het stoffelijk overschot van de ex-president hij het verlaten van het Kapitool haar passeert. Zie ook elders in dit blad. Met het besluit van de PZEM een atoom centrale te bouwen heeft Nederland zich gevoegd in de rij van landen die zich voor commerciële opwekking van elek trische energie in de kernenergie hebben begeven. Met de constructie van de cen trale is rekening gehouden met de vei ligheidsvoorzieningen. topprodukten van zonnige voorjaarsmode, uit een zeldzaam gevariëerde kollektie MIDDELBURG De Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij (PZEM) zal in Vlissingen-Oost een kerncentrale bouwen met een vermogen van 400 megawatt. Er is nog geen definitieve keuze gemaakt van een leverancier. Hoed u voor eerste opwel lingen; ze zijn bijna altijd juist. TALLEYRAND anncer krijgen we nu eindelijk echte kleuren-tv? DE BILT Opklaringen maar ook plaatselijk een regen- of ha gelbui. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Vannacht plaatselijk nachtvorst. Morgen middag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. DE BILT Een depressie boven het zuidelijk deel van de Oostzee verplaatst zich langzaam naar het zuidoosten. Een krachtig hogedrukgebied bevindt zich op de oceaan ten noorden van de Azoren. Tussen beide systemen staat een lucht stroming uit noordwest t.ot noord. Deze stroming verplaatste een bij de depressie behorend kou front over ons land naar het zuidoosten. Dit ging gepaard met veel wind en regen, waarbij plaatselijk in Noord-Brabant meer dan 20 millimeter viel. Achter het front stroomt met noordwestelijke winden koude, onstabiele lucht via de Britse eilanden en de noordzee geleide lijk verder West-Europa binnen, waarin naast opklaringen ook enkele hagel- of sneeuwbuien voorkomen. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7; min. temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 2 tot 7 graden on der normaal; kans op e endroge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 2 april maan op 19.14, MILJOENENSCHADE NA SPORTZEGE PRAAG De Tsjechoslo- waakse politie zal voortaan streng optreden tegen anti-Rus sische demonstraties. Dit blijkt uit een communiqué van het Tsjechische ministerie van bin nenlandse zaken, dat gisteren werd uitgegeven. Gedoeld werd op de demonstraties die vrijdagnacht ter gelegenheid van de Tsjechische overwinning op de Russen in de strijd om het wereld kampioenschap ijshockey in heel het land zijn gehouden. Niet alleen in Praag, maar ook in andere grote steden werden vernie lingen aangericht in door de Russen bezette gebouwen. De schade die aan het kantoor van de Russische Lucht vaartmaatschappij Aeroflot in Praag werd aangericht, wordt geschat op een half miljoen gulden. Voorts had den betogers te Usti Nad Labem twee auto's en drie motorfietsen van de Russische bezettingstroepen met ben zine overgoten en in brand gestoken. Gewonden In Olomouc gooide een menigte 25 ruiten in bij de Russische militaire commandant, terwijl ook Russische voertuigen werden beschadigd. In kazernes, waar Russische soldaten zijn gelegerd, sneuvelden tientallen ruiten. In totaal zijn 51 politiemannen ge wond geraakt. De totale schade loopt in de miljoenen. Tenslotte zijn 39 personen aangehouden. Het ministerie van binnenlandse zaken verklaarde, dat de situatie van vrijdagnacht, niets te maken had met het uiting geven aan nationale trots over een sportprestatie". „Provocateurs, on ruststokers en criminele elementen worden verantwoordelijk gesteld voor de anti-Russische hysterie en vernielzucht." Duizenden mensen hebben gisteren de Tsjechische ijshockeyploeg, die bij de wereldkampioenschappen in Stockholm tweemaal van de Sowjetu- nie won, bij terugkeer begroet. Uren voordat het vliegveld aankwam wa ren het vliegveldgebouw en het dak reeds vol met mensen. De mensen braken door de politieafzetting en stroomden met spandoeken het plat form op. Vast staat echter, dat de centrale in 1973 in bedrijf zal zijn en dat tenminste 70 procent van de leveran ties voor de bouw door Nederlandse bedrijven zal worden gedaan. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling eerst een conventionele centrale te bouwen, gestookt door goedkope aardolie of aardgas, maar de eindcon clusie is uitgevallen in het voordeel van kernenergie. De PZEM deelde in een communi que mee dat deze eenheid de tweede zal zijn, die op het nieuwe centrale industrieterrein Vlissingen- Oost, ge reed komt. Teneinde tijdig te kunnen voorzien in de behoefte van elektri sche energie ter plaatse is besloten tot de bouw van een 185 megawatt conventionele eenheid, die midden 1971 gereed zal komen; Het opgesteld vermogen in de cen trale van de PZEM bedraagt thans 345 m.w., waarvan enkele maanden geleden 160 m.w. is gereedgekomen. Door het gereedkomen van de con ventionele eenheid van 185 m.w. zal midden 1971 zijn opgesteld 530 m.w., waaraan midden 1973 zal worden toe gevoegd ruim 400 m.w. nucleair ver mogen wat het totaal zal brengen op 930 m.w. Toereikend In verband met reeds gesloten con tracten met afnemers als Hoechst en Péchiney zal dit vermogen toerei kend zijn tot ongeveer 1975. Voor hfet geval zich intussen nog meer afne mers zouden melden heeft de PZEM zich verzekerd van de mogelijkheid tot snelle uitbreiding door het nemen van een optie op zowel een conventio nele eenheid van 185 m.w. als op een kernenergie eenheid van 400 m.w. De totale investering van beide een heden zal naar raming 350 miljoen bedragen. Aan aandeelhouders is een machtiging gevraagd tot het aangaan van geldleningen tot dit bedrag. Met het besluit van de PZEM heeft Nederland zich gevoegd in de rij van landen die zich voor de commerciële opwekking van elektrische energie in de kernenergie hebben begeven, zo staat in het communique van de De PZEM benadrukte nog dat bij de bouw van de atoomcentrale reke ning is gehouden met de veiligheids voorzieningen. Met de bouw zal een termijn gemoeid zijn van vier jaar zodat in 1975 voor het eerst elektri sche energie aan het openbaar net zal worden geleverd. DEN HAAG Koningin Juliana vertrekt op Tweede Paasdag voor on geveer tien dagen naar Canada om haar dochter Christina te bezoeken. De Prinses volgt zanglessen aan het instituut Vincent d'Indy te Mon treal. 54.95 -. fff 49.95 Waar anders dan bij DE MANTELSPECIALIST Leldent Haarlemmerstraat 163 Rapenburg 1 b Rijnsburg Dinsdag tan. vrijdag tot 21.30 uur. TOKIO Ook Japanse geleerden zijn er nu in geslaagd door middel van gasdiffusie verrijkt uranium te produceren dat gebruikt kan worden voor de produktie van kernenergie of van kernwapens. Ook de VS, Rusland, Engeland, Frankrijk en China maken gebruik van gasdiffusie voor de produktie van verrijkt uranium. ANGUILLA Als alle on enigheid op de wereld even snel geregeld zou worden als hier, zouden de staatslieden het heel wat makkelijker hebben. Tenminste, het heeft er alle schijn van dat Engeland en het Westindische eilandje Anguilla, dat een invasie van Britse politieagenten beleefde na een paar romantische verhalen over Amerikaanse gangsters, vrede gaan sluiten. Tony Lee, de Britse gevol machtigde, blijft het Slangen eiland besturen, samen met de vorig jaar gekozen plaatselijke raad onder leiding van Ronald Webster. De Britse „troepen", die op 19 maart het eiland bezetten, zullen worden teruggetrokken. De 42-jarige „premier" Web ster, die Anguilla twee jaar be stuurd heeft nadat het zich had losgemaakt van de federatie St.- Kitts-Nevis-Anguilla, toonde zich gisteren best tevreden. ,JIet is een gelukkige dag voor Anguilla." Hij hoopt op een versteviging van de banden met het Engelse moederland. En de speciale Britse afgezant, Lord Caridon, feliciteerde de eilandbevolking omdat die zich zo vriendelijk had gedragen tijdens de onderhande lingen. Wel moet hij nu nog naar St. Kitts om premier Bradshaw daar even te overtuigen, dat het zo toch maar het beste is Een nogal ongewone manier om om „medewerkers" te vervoeren, maar de Zuidafrikaanse zakenman Frank Thompson vindt het de nor maalste zaak van de wereld om zijn negerbediende mee te nemen in de achterbak van zijn wagen, voor hem is dat de juiste plaats voor negerbe dienden. Geduldig en misschien niet eens bewust van de nederige gang van zaken wacht Albert Maphulo bij de auto van zijn baas. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een commentaar j op de goedkeuring van debouw-cao I en de wens van de regering om in samenwerking met het bedrijfsleven I de loon- en prijsspiraal te doorbre- 1 ken, zegt de Federatie van Christe- 1 lijke Werkgevers Verbonden, dat er een regeringsbeleid moet komen dat bondig en duidelijk is. De regering had zich bewust moeten zijn van het kritieke karakter van de BTW-opera tie en had daarop alle onderdelen van het beleid moeten afstemmen. Nu dat is nagelaten vervalt de rege ring van de ene moeilijkheid in de andere. Als het er om gaat de loon- en prijsspiraal in samenwerking met het bedrijfsleven te doorbreken zijn de christelijke werkgevers tot overleg bereid. Zij verwachten dan wel dat de regering zelf het goede voorbeeld geeft door bijvoorbeeld bij de begro tingsopstelling voor 1970 de over heidsuitgaven niet te veel te laten stijgen en ook de prijsstijging van overheidszijde minimaal te doen zijn. Naar het oordeel van de christe lijke werkgevers kon er moeilijk wat anders dan goedkeuring van de bouw-cao uit de bus komen, maar men dient zich wel te realiseren dat de inhoud van deze cao de doorbre king van de loon- en prijsspiraal aanzienlijk zal bemoeilijken. De ver wachting is dari ook dat eisen van de vakbonden tot verbetering van de reële inkomenspositie in 1970 bijzon der moeilijk te verwezenlijken zullen zijn. Voor 1969 zian de christelijke werkgevers, in tegenstelling tot wat minister De Block in de Kamer sug gereerde, nog niet dat de prijsstijging werkelijk 7 procent zal bedragen. Men meent dat nu pas de concurren tie ten volle zal gaan meespelen en men wijst dan op sigaretten en ge distilleerd. MEMPHIS Rechter W. Preston (60), die op 11 maart James Earl Ray tot 99 jaar gevangenisstraf veroor deelde wegens moord op ds. Martin Luther King, is gisteren dood op zijn bureau aangetroffen. Volgens de politie had de dood een natuurlijke oorzaak. Van misdrijf zou geen sprake zijn. Zware klappen JN een tijd van sterke prijsstijgingen en meestal mede als gevolg daarvan forse loonsverhogingen zitten het midden- en kleinbedrijf en gepensioneerden met vast pensioen of inkomen in de hoek waar de zwaarste slagen vallen. Om beide groepen moet meer wordpn gedacht, als het gaat om maatregelen dit geldt stellig ook voor de over heid die vermoedelijk een loon- en prijsspiraal zullen bevorderen. Geldontwaarding eist een duidelijke extra verhoging van de AOW-uit- keringen en meer begrip voor de problemen van het midden- en klein bedrijf. Dat bedrijf is arbeidsintensief en moet terwille van het bestaan vaak wel tot prijsverhogingen over gaan. Het is in een periode van loon- en prijsstijgingen een moeilijke zaak om prijsverhogingen te verdedigen; on nodige prijsstijgingen moeten juist dan inderdaad sterk worden tegen gegaan. Maar daarbij Z<»1 men ook zoveel mogelijk de rechtvaardigheid moeten betrachten. De bakkers TJET AOW-pensioen is opgetrokken, maar ook bepaalde sectoren van het midden- en kleinbedrijf verdienen de aandacht. Een duidelijk voorbeeld van laatst genoemde groep Is het bakkersbedrijf. We begrijpen dat staatssecretaris Van Son afkondiging van een minimum prijs voor het brood op dit moment psychologisch onjuist acht. Maar voor een bedrijf dat jaarlijks twee procent minder omzet en reeds lang een te ruglopende rentabiliteit kent, wordt het bestaan bijna onmogelijk, wan neer zijn produkt ook nog als lok artikel beneden kostprijs in de super markten wordt aangeboden. De beslissing van de staatssecretaris komt hard aan, wanneer men ook nog weet dat het bakkersbedrijf per 1 april verder achterop is geraakt door het uitblijven van een gerechtvaar digde prijsverhoging. Deze bedrijfstak zucht onder de last van het prijsindexcijfer en brengt Of fers om dit cijfer lager te houden. De regering dient dit te bedenken, ook al loopt het prijsniveau op dit moment al hoger op dan men had gehoopt en verwacht. Beter ware waarschijnlijk geweest, wanneer het kabinet de invoering van de BTW nog wat had uitgesteld en niet had laten samenvallen met vele andere overheidsmaatregelen op prijzengebied. Ook binnen de EEG bestond voor Nederland weinig noodzaak o'm met de BTW-operatie in het voorste ge lid te lopen. Tijdperk QOK ons land treedt een nieuw tijd perk binnen het tijdperk van de kernenergie. Zeeland staat daarbij in het voorste gelid. Gelijk heeft men daar. De mens is zich allengs wel bewust geworden van de enorme betekenis die deze nieuwe krachtbron heeft. Opvallend is, dat dezelfde publiciteit die zich vandaag zo gemakkelijk ver gaapt aan excentriteiten zich destijds op het prille begin van deze uiterst belangrijke ontdekking heeft ver keken. Er werd nauwelijks melding van gemaakt. Maar later ging het als een schok door de wereld. En nu staat ook Nederland gereed om de vruchten te plukken. Dat mag wel gepaard gaan met eerbied voor Hem die in Zijn voorzienigheid ook déze gaven ten dienste van de mensheid in Zijn schepping heeft neergelegd. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mi|n aktiviteit ont vang ik een onder-| zettegel. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertien| dagen gratis. betaalt: per kwartaal per maand n gratis. J plaats: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1