IKE WILDE OOK DE VREDE WINNEN (Van een onzer redacteuren) DWIGHT DAVID EISENHOWER zal altijd in de geschiedenis vermeld blijven als de man, die de oorlog tegen de wrede nazilegers tot een goed einde wist te brengen en die daarna met de inzet van zijn ge hele persoonlijkheid streed om de vrede te winnen. Hij zag zijn grote ideaal echter niet in vervulling gaan en moest ervaren, wat er kan gebeu ren als men zijn tegenstander onder schat en hem ten onrechte zijn ver trouwen schenkt. Teleurstellingen bleven hem dan ook niet bespaard. Met name het laatste van zijn acht jaren in het Witte Huis was vol bit tere ervaringen, niet het minst door de denigrerende wijze, waarop de president door de Russische premier werd bejegend. De Verenigde Staten bevonden zich op een dieptepunt in hun bestaan, toen Eisenhower de leiding moest overdragen aan een veel jeugdiger landgenoot, John Fitz gerald Kennedy. Dat was op 20 janua ri 1961. Sindsdien is er in de wereld heel wat gebeurd en veranderd. T ATER zullen de geschiedschrijvers •L' wellicht over voldoende materiaal be schikken om te kunnen uitmaken, van hoe grote betekenis het optreden van Eisenhower als president is geweest. Toen Roosevelt stierf voelden alle vrij heidlievende volkeren zijn overlijden als een enorme slag en men realiseerde zich in die dagen van april 1945 nog niet, waartoe de politiek van Roosevelt in de naoorlogse wereld zou leiden. Ook nu kunnen wij slechts een klein deel van de wereldgeschiedenis overzien, waarin Eisenhower de Ver. Staten leiding heeft gegeven. Anderen zullen later wellicht pas kunnen beoordelen, of er fouten ge maakt zijn en of er kansen gemist zijn om een duurzame vrede te vestigen. Het zou van een slechte smaak getuigen, daar over op dit ogenblik een oordeel te wil len vellen. Wij willen ons slechts bezighouden met de mens Eisenhower, die zich. volkomen afhankelijk wist van God en die ondanks een zware hartaanval en een ernstige darmoperatie in de jaren 1955 en 1956 een tweede ambtstermijn van vier jaar als president aanvaardde, omdat hij meende in die periode zo God het wilde in die functie meer dan welke Amerikaan bok werkzaam kon zijn in het belang van vrede en veiligheid in de wereld. EJET WAS IN Eisenhowers familie geen traditie, een militaire loopbaan te kiezen. Hij stamde af van emigranten, die in 1732 (dus nog voor de Amerikaan se revolutie) met een aantal geloofsgeno ten naar Amerika vertrokken, nadat er ruim een eeuw lang in Zwitserland en Holland leden van het geslacht Eisenho wer gewoond hadden. Dit geslacht was uit Duitsland uitgeweken om aan de ge loofsvervolging te ontkomen. Eisenho wers voorouders vertrokken met de Euro-' pa uit Rotterdam en vestigden zich in de staat Pennsylvania aan de Amerikaanse Oostkust. Anderhalve eeuw daarna, nl. in 1878 verliet Eisenhowers grootvader, de predikant Jacob Eisenhower, met zijn ge zin Pennsylvania om zich in Abilene in de staat Kansas te vestigen. Een tiental jaren later verhuisden de ouders van Eisenhower naar Denison in de staat Texas. Daar werd op 14 oktober 1890 Dwight David geboren als de derde van zeven zonen (waarvan er een al vroeg gestorven is). Toen Dwight twee jaar was, keerde het gezin terug naar Abilene en Eisenhower beschouwde lange tijd deze stad als de plaats, waar hij thuishoorde. „Als mijn taak voltooid is", zei hij vaak. „hoop ik naar Abilene te gaan om daar mijn laatste dagen te slij ten." Op elfjarige leeftijd kreeg Dwight een ernstige bloedvergiftiging in een knie. De dokter zei, dat het been boven de knie moest worden afgezet. Dwight had ge hoord, dat de arts het tegen zijn ouders vertelde. De knaap liet zijn ouders we ten, dat hij liever zou sterven dan verder als een invalide door het leven te gaan en smeekte zijn oudste broer, er borg voor te staan, dat het been niet zou wor den afgezet, als hij soms bewusteloos mocht worden. Dagenlang zweefde hij tussen leven en dood en in doodsangst klemde hij zijn tanden op een vork, omdat hij niet wilde schreeuwen. Toen nam de ziekte een gunstige wending en Dwight kon met zijn twee benen het le ven in gaan. rVWIGHT voltooide in juni 1915 zijn studie aan de militaire academie en als tweede-luitenant bij de infanterie werd de jonge Ike in september van dat zelfde jaar ingedeeld bij het negentiende regiment infanterie te Fort Sam Houston in Texas. Daar ontmoette hij Mamie Doud, die in 1916 zijn vrouw werd. Toen Ike de academie verliet, was hij al bijna 25 jaar en ouder dan de meeste van zijn jaargenoten. Hij besefte dat zijn leef tijd voor zijn militaire loopbaan een han dicap zou vormen en waarschuwde zijn familie, niet te verwachten dat hij het ooit verder dan tot kolonel zou brengen. Lange tijd scheen het, of hij gelijk zou krijgen. Toen hij reeds de 50 gepasseerd was, was hij nog steeds kolonel en de grote massa had eigenlijk nog nooit van hem gehoord. Niet lang daarna bleek evenwel, dat ve len van zijn superieuren hem als iemand beschouwden, die het nog wel eens ver zou kunnen brengen. Vijf dagen na de Japanse aanval op Pearl Harbour (op 7 december 1941) werd hij op het ministe rie van oorlog te Washington ontboden om belast'te worden met de leiding van de afdeling oorlogsplannen van de genera le staf. Deze afdeling werd beschouwd als het zenuwcentrum van het leger, daar zij belast was met het opstellen van de alge mene strategische plannen op alle fron ten. Voor die tijd had Eisenhower op dit terrein de nodige ervaring opgedaan als assistent van generaal MacArthur, zowel in Washington als in het Verre Oosten. Ike, die intussen generaal-majoor was ge worden, b.leef ongeveer een half jaar in Washington, in welke tijd hij alleen een korte inspectiereis naar Engeland maak te. Op zekere dag in juni 1942 riep gene raal Marshall (naar wie na de tweede oorlog het bekende Amerikaanse hulpver leningsplan werd genoemd) als stafchef van het Amerikaanse leger Ike bij zich om hem mede te delen, dat hij naar Engeland zou worden overgeplaatst om het bevel over de Amerikaanse divi sies op het Europese strijdtoneel op zich te nemen. Toen hem gevraagd wera, wan neer hij kon vertrekken, stond Ike per plex, maar zonder blikken of blozen zei- de hij: „Morgenochtend." TN EUROPA gearriveerd was Eisenho wer de man, die beslissingen moest nemen. Het kon niet uitblijven, dat hij van mening verschilde met andere mili taire en politieke leiders. Zo verzette hij zich tegen de pogingen van Churchill, het tweede front op de Balkan te openen om te beletten, dat de Sowjetunie geheel Oost-Europa zou bezetten. Hierbij wist Eisenhower zich gesteund door president Roosevelt, die toen nog een onbeperkt vertrouwen in de goede bedoelingen van Stalin had. Ook was Ike tegen het plan van Churchill in Duitsland zo spoedig mogelijk naar de hoofdstad Berlijn door te stoten om de Russen voor te zijn. Voorts torpedeerde hij het plan van Mont gomery, een enkele doorbraak over de Rijn te forceren. Voor Eisenhower ston den politieke motieven op de tweede plaats. De voornaamste plaats namen bij Ike in: de legers, waarover hij het bevel voerde en die hij niet langer dan militair gezien strikt nodig was wilde laten vech ten. Daar kwam nog bij, dat hij in zijn Russische vrienden van toen nog niet zijn vijanden uit de naoorlogse jaren zag. La ter heeft hij Churchill gedeeltelijk gelijk moeten geven... Intussen was de invasie van 6 .juni 1944 een experiment, dat Schier ohgêëvènaard was in de militaire geschiedenis. Aanvan kelijk was de vijfde juhi'vastgesteld. Van wege het slechte weer moest de operatie echter een dag worden uitgesteld. In de vroege ochtend van de vijfde juni kwa men de generaals, die het bevel voerden over de invasiestrijdkrachten te Ports mouth bijeen. De meteorologen trokken toen opgewekte gezichten en Ike met het hoofd in de handen dacht na. Een paar minuten later, na een hevige inner lijke strijd, was zijn besluit genomen. Het luidde: „Well, we'll go!1' De volgende dag begon de aanval op de Atlantikwal, die het Dritte Reich van Hitier op zijn grondvesten deed schudden. "piSENHOWER begon zijn mannen over J-< het Kanaal te zenden op een typisch onorthodoxe manier. Het getij was zo, dat een uitstel van twee of drie dagen tot een vertraging van een maand en dus tot een algehele mislukking had kunnen leiden. Nadat hij kennis had genomen van weer- en andere rapporten viel de beslissing. Maar niemand heeft ooit ge weten, welke innerlijke pijniging achter de ogenschijnlijke kalmte schuilging, die de generaal naar buiten demonstreerde. Toen hij wachtte op berichten over de eerste landingen ijsbeerde hij door zijn kantoor. Hij krabbelde boodschappen aan zichzelf op papiertjes, wat hij in soortgelijke omstandighedeh meestal deed. Een van die boodschappen luidde: „Nou zou ik wel eens een paar rapporten willen zien". Hij kreeg zijn rapporten. Zij zijn niet allemaal goed geweest. Na de schitteren de successen kwam het ontmoedigende uitstel van de bevrijding van Nederland en tenslotte de nog diepere zorg over de. tegenaanval van Von Rundstedts troepen in de Ardennen. Het operatieplan van Eisenhower werd er echter niet door veranderd. Ike was een oprecht man. Hij was bereid de verantwoordelijkheid voor ,J like Ike" was hel motto, waaronder Eisenhower tweemaal de presidentsverkie zingen in de Ver. Staten won. Mevrouw Eisenhower demonstreert op deze foto, dat ook zij er kjjk op heeft vergissingen te aanvaarden. Zijn brede kennis en zijn opvallend herinnerings vermogen, tezamen met een ingeboren scherpte van geest stelden hem in staat, h$t soort beslissingen te nemen, dat in bijzonder moeilijke omstandigheden van hem werd gevraagd. Het behoeft niet te verwonderen, dat hij geen geduld had voor typisch militair» dingen als bijv. de lange rapporten, die op gezette tijden heen en weer gingen tussen Washington en Europa. Die rapporten noemde hij „transatlantische opstelwedstrijden". lVTA DE capitulatie van Duitsland op 7 mei 1945 werd Eisenhower com mandant van het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland. In november van datzelfde jaar werd hij stafchef van het Amerikaanse leger en keerde hij naar Washington terug. Ruim twee jaar later legde hij deze functie neer om president te worden van de Columbia Universiteit. Zijn benoeming was in de Ver. Staten zonder precedent. Hij was de eerste Amerikaanse generaal, die werd belast met de leiding van een universiteit van dit formaat. In deze leidende functie in de academische wereld kwam hem de kennis goed te stade, die hij bij de Amerikaanse „krijgsscholen" had ver worven. De situatie in de wereld verslechterde echter zo snel, dat Eisenhower op ver zoek van de Navolanden op 19 december 1950 door president Truman werd be noemd tot opperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten in Europa. Toen Eisenhower deze functie aanvaardde verklaarde hij, dat zij uitsluitend ge creëerd was om de vrede te bewaren. Er staken zo zei hij geen oorlogszuch tige bedoelingen achter. Het moet voor Eisenhower een grote opoffering geweest zijn, terug te keren naar Europa als militair leider. Toen hij het presidentschap over de Columbia Universiteit aanvaardde, schreef hij aan een oudstrijder, dat hij meer dan in welke andere functie ook in de gelegen heid zou zijn, bij te dragen tot het vormen van een juist oordeel over de vraagstukken, waarvoor de westerse de mocratie zich geplaatst zag. Hij voegde er aan toe, dat hij zich buiten het partijgekrakeel had gehouden, omdat hij hoopte, de rest van zijn leven te mogen besteden aan het onderwijzen van de Amerikaanse levensstijl en levenswijze. Onder die term verstond hij o.a. de strijd voor de idee van de vrijheid en de waardigheid van de mens, het trouw blijven aan het systeem van particulier initiatief en het besef, dat een positief programma voor steun aan de vrijheid, zowel in Amerika als daarbuiten, var essentieel belang is voor ons toekomstig welzijn. LIET valt dan ook niet te verwonderen. dat Eisenhower niet onmiddellijk „neen" zei, toen hij door de grote poli tieke partijen in de Verenigde Staten benaderd werd als mogelijke kandidaat voor het presidentschap bij de verkie zingen in november 1952. Eerst liet pre sident Truman hem naar Washington komen om de generaal te polsen. Zoals men weet, was Truman zelf niet herkies baar. Men zegt, dat Ike zich op dat ogenblik pas realiseerde, niet te weten, bij welke politieke groepering hij zich het meest zou thuisvoelen. Er werd een familieraad belegd en de keus viel ten slotte op de Republikeinse partij. Dat het een principiële keus was bleek al spoedig. Als kandidaat van de Democra tische partij kon Eisenhower een gemak kelijke overwinning behalen. Als Repu blikein moest hij eerst nog afwachten, of de partij, die toen nog onder leiding van de conservatieve Robert A. Taft stond, hem wel zou willen hebben. En zo kozen de Democraten Adlai Stevenson als kan didaat en overrompelden de aanhangers van Eisenhower het Republikeinse bol werk. Tweemaal versloeg Eisenhower Stevenson. AL SPOEDIG begonnen onder het presi- dentschap van Eisenhower zich met name in Europa veranderingen te voltrek ken. Dank zij het Marshallplan herwint het zijn welvaart en zijn prestige. Met als gevolg een grotere nadruk op de eigen inzichten in de internationale poli tiek. Met deze Europese politieke en eco nomische renaissance viel samen de Russi sche infiltratie in pas onafhankelijk ge worden landen in Azië en Afrika, die tot voor kort onder Europese supervisie ston den. Nog later kwamen de Russische suc cessen op het gebied van de constructie van kernwapens en raketten. Het indivi dualisme in de politiek van de Europese landen werd daar opnieuw door gestimu- Nicmand zal ooit kunnen zeggen, hoeveel innerlijke strijd hel genet aal Eisenhotver kostte, toen hij moest beslissen of D-day zou doorgaan. Het al of niet gelukken tan deze reusachtige operatie zou beslissend ziin voor vele miljoenen mensen, onder uie de militairen, die aan dit grote waag stuk moesten deelnemen. Rechts op de foto veldmaarschalk Montgomery. leerd. Eisenhower zag zich als eerste pre sident gedwongen tot het ondernemen van buitenlandse reizen, in een tijd die niet bepaald werd door de afwikkeling van een oorlog (Wilson) of het voeren van een oorlog (Roosevelt en Truman) TNOEL VAN ZIJN reizen was, de eenheid in wat men de „vrije we reld" noemde te verstevigen. Eerst ging Ike naar Mexico, daarna naar Canada, vervolgens naar de Bermuda-eilanden, waar hij de Britse premier sir Winston Churchill en de Franse premier Laniel ontmoette. In juli 1955 was er het topge- sprek in Genève, waaraan schrijver dezes nog persoonlijke herinneringen heeft be waard. Daar ontmoette Eisenhower niet alleen de premiers van Engeland en Frankrijk (resp. sir Anthony Eden en Edgar Faure), maar ook mannen als Chroesjtsjef, Zjoekof, Boelganin, Molotof en andere vooraanstaande Russen (in die tijd althans). Daar lanceerde Ike tot veler verbazing overigens zijn „Open skies" -programma, waarbij wederzijdse luchtinspectie voorgesteld wordt om de mogelijkheid van verrassingsaanvallen uit te sluiten. Verder drong hij aan op spoedig stappen in de richting van ontwa pening. Enkele maanden na de opstand in Hongarije en de mislukte Suez-actie van Engeland, Frankrijk en Israël (en na voor een tweede ambtstermijn van vier jaar te zijn gekozen) ging Ike ftaar de Bermuda's, waar zij de Britse premier Macmillan ontmoette, die intussen de plaats van de gedesillusioneerde Eden had ingenomen. Eind 1957 vloog hij naar Parijs, dan volgen weer Canada, Mexico, Bonn, Londen en Parijs. Dit laatste was in augustus 1959, voordat Chroesjtsjef zijn beruchte bezoek aan de Verenigde Staten zou brengen. Daarna volgden nog grote reizen, die hem naar Europese, Aziatische en Afrikaanse landen brach ten. UEN VAN de meest dramatische rei- zen van Eisenhower is die van mei 1960 naar Parijs geweest. Er zou toen een topconferentie van de Grote Vier worden gehouden, voornamelijk over het Duitse probleem. Chroesjtsjef, die op een rege ling van de Berlijnse crisis wilde aanstu ren, had in het Kremlin echter zoveel tegenstand ontmoet, dat hij reden had te wensen, dat de topconferentie geen door gang zou vinden. Toen kwam de U2 van Gary Powers bij Swerdlovsk letterlijk en figuurlijk uit de lucht vallen. Later bleek, dat al eerder toestellen van dit type boven de Sowjetunie waren neerge haald. Nu echter greep Chroesjtsjef het incident aan om de Ver. Staten onder druk te zetten. De Russische premier be gaf zich wel naar Parijs, maar toen hij geen verwijdering kon veroorzaken tus sen de westelijke geallieerden liet hij het topgesprek op de klippen lopen, nog voor dat het was begonnen. Na deze dramati sche ontwikkelingen in mei 1960 deed Chroesjtsjef alsof Eisenhower niet be stond. Hij behandelde hem met grote min achting. De Rus wist, dat Ike's dagen als president geteld waren. Eisenhower zou na twee ambtstermijnen in het Witte Huis te hebben doorgebracht niet herkies baar zijn. TNAAROM MAAKTE Chroesjtsjef er geen geheim van, dat met hem niet te praten zou zijn, voordat de nieuwe president van de Verenigde Staten geko zen zou zijn. Ook gaf hij duiuelijk blijk van zijn afkeer van Richard Nixon, de man die als vice-president de beste kans had om de kandidatuur van de Republi keinse partij in de wacht te slepen. Hei moet voor de Russische premier een opluchting zijn geweest, dat de militaire strateeg uit het Witte Huis was verdwe nen, toen de politicus John F. Kennedy op 20 januarie 1961 er zijn intrek in nam. Chroesjtsjefs poging, op Cuba de Ameri kanen tot capituleren te dwingen, specu leerde op de onervarenheid van de jonge president en op de „weekheid" van de Amerikanen. Hij bleek zich danig te hebben ver gist, zoals hij dat bij andere gelegen heden ook had gedaan. En het moet Eisenhower goed hebben gedaan, dat zowel de vermoorde president Ken nedy als president Johnson in moei lijke tijden de weg naar hem wist te vinden om hem goede raad te vra gen. Het is ons niet gegeven, een oordeel te kunnen vellen over het optreden van Eisenhower als militair leider en als president. Het wordt gelukkig ook niet van ons gevraagd. Voor ons blijft er een dankbare her innering aan een groot man, die zijn gehele leven in dienst van de mens heid heeft gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7